Прескочи до съдържание

Лична информация и опазването и в интернет


Препоръчани мнения

преди 28 минути , mililia каза:

Нямам идея, дали въобще отношенията ти с тях са уредени писмено, но ако имаш договор впишете точно това. Че те нямат право да експортват и запазват лични данни. Можеш да добавиш и някаква санкция към това, т.е. какво ще се случи, ако все пак го направят. Все ще е по-добре от нищо.

 

Следващите десетина дни нищо няма да се случи, освен ако някой не иде изрично да наклепа друг в КЗЛД. Тогава КЗЛД ще са принудени да проверят, дали се спазва регламента, който вече щедейства. Иначе ще изисква време, докато всички се ориентират, но някой може и да изгори в този период. Нищо чудно конкуренцията да използва възможността. 

Уредени са по подобен начин, по който и тук - с приемане на общи условия. Има информация каква лична информация събират за мен и как я пазят, но почти не се споменава нищо за информацията от потребителите регистрирани тук. Само за анти спам филтъра им, който не съм сигурен дали ще ползваме след 25-и. 

преди 2 минути , akair каза:

Именно. Не е изключено в (много) трети страни да няма подобни разпоредби :)

Иначе спамерите и сега си спамят - някой ти е купил мейла от някъде си, праща ти спам от страна, която няма разпоредби за спама - някой кара ли ги да показват и доказват нещо? :)

Мен да ти кажа ми е основно за българските спамери, до тях достъпът е лесен, а имейлът ми в abv.bg е целия нашарен отгоре до долу. В gmail, където са ми регистрациите по чуждите сайтове, филтърът се справя страхотно и нямам никакви оплаквания. 

Връзка към мнение

Интересно е, че по регламент КЗЛД , при сигнал и нарушение, взима някакви мерки, но пише, поне доколкото си спомням (или в някое тълкование го намерих) че не е задължително да глобява - по нейна преценка .... защо ли пак оставят една вратичка за корупцията :mad:

Редактирано от Гост 23*6
Връзка към мнение

Относно разработчиците

Едно време работих с база данни от британска застрахователна компания. Беше забранено да се изнасят лични данни извън ЕС, затова като ни пращаха тестови данни, бяха омазани с един скрипт, така че нищо смислено не се намираше. После се преместих да работя в Англия и вече имах директен достъп до данните, плюс задължението да пускам скрипта, когато пращам нещо на колегите в България. Така че и това е вариант.

Връзка към мнение
11 minutes ago, neuromancer said:

Относно разработчиците

Едно време работих с база данни от британска застрахователна компания. Беше забранено да се изнасят лични данни извън ЕС, затова като ни пращаха тестови данни, бяха омазани с един скрипт, така че нищо смислено не се намираше. После се преместих да работя в Англия и вече имах директен достъп до данните, плюс задължението да пускам скрипта, когато пращам нещо на колегите в България. Така че и това е вариант.

Що литература има изписана за анонимизиране на данни... И поне 2 пъти повече за вадене на инференции и деанонимизиране на анонимизирани дейтасетове ;) Хората пишат дисертации по темата...  Това не е спасение. Или поне не е панацея за дейтасетове, които следва да са четими :)

 

4 hours ago, Георги said:

Мен да ти кажа ми е основно за българските спамери, до тях достъпът е лесен, а имейлът ми в abv.bg е целия нашарен отгоре до долу. В gmail, където са ми регистрациите по чуждите сайтове, филтърът се справя страхотно и нямам никакви оплаквания. 

За бг спамерите е важно да разбереш дали не спамят с разрешението на доставчика на услугата "електронна поща"...

Връзка към мнение
преди 8 часа, Георги каза:


:)

 

Тук съм объркан. Ето например тази страница ми изглежда съвсем недвусмислена: https://ec.europa.eu/info/law/law-topic/data-protection/reform/rights-citizens/how-my-personal-data-protected/how-should-my-consent-be-requested_bg

 

Иначе преди малко ми звъня счетоводителката и тя много притеснена за регламента. Явно следващите десетина дни ще са интересни :)

Страницата си е ОК, само че пропускаш един много важен момент - съгласието е само едно от допустимите основания за законосъобразно обработване на лични данни. ;)  Достатъчно е да е налице само едно за да е допустимо обработването.

10-те дена ще са интересни, но GDPR е процес, а не еднократен акт. Наблюдавайки състоянието на системата в България очаквам турбуленция и нагаждане в България, което ще продължи поне от 3 до 5 години.

 

Относно договора с обработващия - няма да можеш да минеш с техните общи условия. Ти си администратор, съответно носиш отговорност да си уредиш договорните отношения така че да уреждат минималния набор от теми залегнали в чл. 28 на регламента. Ако не го сториш си във формално нарушение. 

Между другото обработващите подписват, все пак това е императивна норма. Когато е ясно, че си обработващ, спорът не е да подпишеш или не, а как да бъдат уредени конкретните минимално изискуеми клаузи. Виждал съм договори, които "заробват" обработващия, това една голяма компания в ролята на обработващ не би го позволила (съответно ще се водят тежки преговори).

 

Georgebg, и понастоящем КЗЛД може да НЕ налага глоби (може да издаде задължително предписание например). Какво корупционно има в това? Дори и глоба да се налага автоматично, пак има място за корупция. 

 

Между другото в момента законът позволява на КЗЛД да налага забрана за обработване на лични данни, което на практика значи фалит. Съгласно регламента Комисията ще продължи да разполага с това правомощие...  ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, tonik каза:

Страницата си е ОК, само че пропускаш един много важен момент - съгласието е само едно от допустимите основания за законосъобразно обработване на лични данни. ;)  Достатъчно е да е налице само едно за да е допустимо обработването.

А кои са другите основания? Четох за тъй наречения soft opt-in (повечето информация съм я търсил на английски), като например това, че при определени обстоятелства няма как да не се постави бисквитка на устройството ти преди да се поиска позволението дали приемаш бисквитки. Но това е в случаи, когато изискването за съгласие ще наруши сериозно работата по сайта. А не виждам как разните му ваучерни сайтове, тур агенции, офисни столове и т.н. могат да минат по този параграф, след като никога не съм имал никакви взаимоотношения с тях. 

Връзка към мнение
преди 18 часа, Георги каза:

А кои са другите основания? Четох за тъй наречения soft opt-in (повечето информация съм я търсил на английски), като например това, че при определени обстоятелства няма как да не се постави бисквитка на устройството ти преди да се поиска позволението дали приемаш бисквитки. Но това е в случаи, когато изискването за съгласие ще наруши сериозно работата по сайта. А не виждам как разните му ваучерни сайтове, тур агенции, офисни столове и т.н. могат да минат по този параграф, след като никога не съм имал никакви взаимоотношения с тях. 

Конкретно за диртектния маркетинг другото възможно основание е легитимен интерес на администратора. Има обаче много условности и тънкости при използването му, на които няма да се спирам, тъй като все пак това е форум за пътешествия, но най-грубо и опростено казано при съгласието режимът е разрешителен, докато при легитимния интерес (понякога превеждан като законен интерес) режимът е на възражение - т.е. за да не получаваш трябва изрично да възразиш. 

Спамерите, които те "удрят" в АБВ нямат основание (почти убеден съм), т.е. правят го незаконно.

 

Само за справка - освен съгласие и легитимен интерес законът разпознава още четири възможни основания за заносъобразно обработване на лични данни. Понякога изборът или прилагането на едно/няколко от шестте основания си е цяла наука. :) 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тоник, ти, явно си навътре в материята. Много ти  благодаря, че внесе малко яснота, поне за мен .:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Друга област, на която ще обърна повече внимание е т.нар. "право да бъдеш забравен". Т.е., ако прецените всеки контролер на лични данни, по ваша заявка, трябва да има механизъм чрез който да предостави личните данни събирани за вас, както и при ваше желание да ги изтрие. 

 

Както споменах и по-горе, освен имейл адрес, ние не събираме нищо друго, което може да се определи директно като лични данни. Нещата стават малко по-мръчкави, ако добавим и профилното име. Защото някои хора са tonik, което трудно може да се определи като лични данни, но други като Георги Матеев са си написали директно името. Стават и още по-мръчкави, когато доброволно публикувате лична информация за себе си - например снимки, на които се виждате, копие от изтекъл бординг пас, имейл комуникация която ви споменава по имена и т.н. Точно това е областта, която е най-деликатна и много свободна за интерпретиране в регламента, за това мисля да не навлизаме в теории, а като цяло да ви кажа как третираме подобни заявки тук. Между другото, правилата винаги са били такива, но сега е удобен повод да ги освежим. 

 

Да речем постъпва заявка от вас, че искате профилът ви да бъде изтрит и личната информация премахната. Заявката може да се изпрати на лично съобщение до мен и по имейл от акаунта, чрез който е регистриран профила. За да избегнем риска от хакнат имейл или хакнат профил, ще ви поискам да потвърдите желанието си и чрез другия метод. Обяснявам подробно какво включва вашето изтриване и ви давам 48 часа за размисъл - много често хората взимат такива решения емоционално, за мен е важно да знам че решението ви е добре обмислено и е минал кратък период, в който да размислите. 

 

Следва анонимизиране на профила - това включва преименуване на всичките ви мнения с автор "Анонимен" или нещо подобно. Включва премахване на всички имейли, които сте ползвали в профила, включва премахване на профилни и корични снимки, подписи и т.н. Какво се случва със съдържанието, което сте споделили във форума? Пътеписи, пътувания в календара, снимки в галерията, видео клипове - до всички тези неща имате права за триене по всяко време и може и да ги изтриете собственоръчно и в момента. Ако не знаете как да го направите, ще помогна. 

 

С постовете и темите е малко по-различно. Всеки един пост тук е публичен и е част от дискусия с други хора. При никакво положение не мога да позволя заради ваше решение дискусиите, в които участват други хора да остават осакатени, така че не очаквайте постовете и темите също да бъдат изтрити. Мненията ви във форумите не влизат в обхвата на личната информация, така че и регламента в случая не изисква да давам такава възможност. Все пак, както споменах, случва се да публикувате лична информация в някоя тема или мнение, или пък други хора да ви цитират по име и е нужно тази информация да се махне. В този случай ще съдействам, до колкото ми е физически възможно, но при никакъв случай няма аз да обхождам потенциално хиляди мнения за да ги пощя за лична информация. 

 

Може би ще е най-добре с пример. Да речем Фичо решава, че иска да бъде "забравен". Освен премахване на профилна снимка, преименуване на профила на "Анонимен", допълнително мога да потърся в базата данни всички мнения, в които някой казва думата Фичо и да преименувам и тези обръщения. Но в никакъв случай няма да обхождам всяко едно мнение, за да чета кое от тях съдържа доброволно споделена от него лична информация. Ако Фичо ми даде списък с мнения, които според него съдържат такава, то ще ги прегледам, но няма да може просто да се облегне на фотьойла и да каже - "ходи, оправяй се" :). Иначе и в момента не позволяваме споделяне на лични имейл адреси, телефони и т.н. в мненията, но много от вас публикуват лични снимки с вашите мутри, имайте предвид, че ако ми поискате да ги изтрия, ще трябва да посочите конкретните мнения, в които са публикувани. 

 

Ако толкова наблягам на последното, то е защото регламентът казва, че контролът върху личните данни пада изцяло върху мен, т.е. когато вие пожелаете да бъдете изтрити, то трябва аз ръчно да обходя всичките ви мнения за да се уверя, че в тях няма лични данни. В същото време, регламентът позволява известни отстъпки при демонстриране на добро желание. Т.е. аз мога да предложа всичките автоматични инструменти, които са ми налични за да открия и анонимизирам такива мнения, мога и ръчно да прегледам ако не сте от активните магеланци (като Фичо:)), но не очаквайте да правя чудеса от храброст в преглеждането на стотици и хиляди теми и постове. 

 

Ще си определя някакъв разумен срок, в който да се обработват всички такива заявки, най-вероятно ще е седмица или две. 

 

Имайте предвид следното - операцията е тотално невъзвратима. Не можем да си играем на иди ми-дойди ми, и след анонимизиране на профила, той не може да бъде възстановен. Първо, че чисто технически не е възможно, второ дори да беше възможно, аз нямаше да искам да го правя. Така че мислете внимателно и на свежа глава, когато правите подобна заявка. 

 

Относно възможността личните ви данни да се предоставят в популярен свободен формат при заявка, при следващия ъпгрейд на софтуера е обещана функционалност, която да има възможност да ги експортва в xml формат. За 25-и едва ли ще сколасам да я има налична, защото всички компании сякаш бързат да си оправят тяхната градинка точно на 25-и, а това че на мен ми трябва после технологично време за ъпгрейд не ги интересува. Но е силно вероятно фукнционалността да е налична в тези 1-2 седмици за реакция, които споменах по-горе. 

 

П.С. Ситуацията с личните данни за хората пазаруващи магелански артикули е малко по-различна, защото те предоставят име, адрес и т.н. За тях ще обърна внимание в друг пост по-късно. 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Хммммм.... А помислил ли си дали са лични данни местата, които даден потребител е посетил? Например Фичо е бил в Канада. Но да рчем, че още много магеланци са били в Канада. В този случай може да се анонимизират данните без да изтича прайвъси. Но не такъв е случая с @Георги Матеев - той е бил (почти) навякъде, което автоматично означава, че неговият профил е по-трудно да бъде анонимизиран.

Връзка към мнение

Предполагам както и на повечето и на мен ми е голяма каша новия закон .

 

Не се ли предполага че специално за дейности, които потребителя доброволно е решил да осъществява - участие във форум, ползване на услуга от определен доставчик изискваща регистрация или декларация за съгласие и т.н,  той (потребителя) , има опция да си даде личните данни или да не си ги даде ( съвсем информирано) и съответно точно толкова информирано да носи отговорността за това си действие.

Демек - аз искам да участвам във форум (например) , съгласявам се че мненията ми и всичката информация, която предоставям е публична и (видиш ли) е на "показ".  Ако не съм съгласна - не се регистрирам, не участвам, не ползвам съответния форум. 

С какво създателя на този форум ми е длъжен да се съобразява след време с всички мои желания да ми се заличава информацията която съм предоставила, снимкте които съм публикувала и съответните ми лични данни , които явно съвсем съзнателно ( все пак съм възрастен човек и се предполага че използвам главата си по предназначение) съм дала публично ?

 

И с това далеч не визирам само форумите в които участваме , ами и всякакъв вид томболи, игри за наградни билети и каквото още се сетиш в интернет пространството. 

 

Не би ли трябвало усилията да са насочени към ограмотяване на потребителите относно това какво би следвало да предоставяме като наши данни в интернет и какви биха били последствията от тези ни действия ?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 15 минути , funny каза:

Не би ли трябвало усилията да са насочени към ограмотяване на потребителите относно това какво би следвало да предоставяме като наши данни в интернет и какви биха били последствията от тези ни действия ?

Самото създаване на Регламента и влизането му в действие показва, че започва да се случва точно това. Всеки започва да се замисля за неща, за които преди това дори не си е давал сметка. И според новите правила съгласието следва да е изрично, конкретно, прозрачно и при ясно определени правила. Бях чела нещо за правото на забрава, което мисля, че дава отговор на това, защо се налага. Бяха дали следния пример за човек, който попадайки в депресия прави опит за самоубийство. Спасяват го и след време животът му се обръща и тръгва в положителна насока. Човекът става известна личност, но непрекъснато в публичното пространство се върти случката с неговият опит за самоубийство. Та ето защо този човек има пълното право да иска да бъде забравена тази случка. Още повече, че тя не отразява вече неговите желания, идеи, виждания или начин на живот. Що се отнася до личните публикации те са по особен случай и следва да се преценяват конкретно. Не можеш да претендираш, че всяко мнение което си публикувал доброволно и с ясно съзнание в публичното пространство, трябва да бъде изтрито, тъй като не всяко мнение ще представлява лични данни. Всеки един пример подлежи на конкретна преценка.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не отричам усилията да са защитени личните ни данни - да не се ползват без съгласието ни, да не се предоставят на трети лица и т.н.

 

По-горе визирах доброволното ни публикуване на лични данни .

В примера със самоубиеца , не е този случай. Това е когато трети лица използват нашите лични данни и публикуват информация за нас .

Редактирано от funny
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , funny каза:

Не отричам усилията да са защитени личните ни данни - да не се ползват без съгласието ни, да не се предоставят на трети лица и т.н.

 

По-горе визирах доброволното ни публикуване на лични данни .

В примера със самоубиеца , не е този случай. Това е когато трети лица използват нашите лични данни и публикуват информация за нас .

Да, така е. Примерът посочих защо е необходимо да има такова право на забрава.

Отделно написах, че личните коментари и т.н следва да бъдат подложени на конкретна преценка, дали представляват лични данни или не. Георги също прави разлика между личните публикации и публикациите за друг.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, mililia каза:

Да, така е. Примерът посочих защо е необходимо да има такова право на забрава.

Отделно написах, че личните коментари и т.н следва да бъдат подложени на конкретна преценка, дали представляват лични данни или не. Георги също прави разлика между личните публикации и публикациите за друг.

Все пак, мое мнение, мисля че проблемите ни в 90% са от незнание или недомисляне на това каква информация ние лично предоставяме в публичното интернет пространство. И за това според мен в тази посока трябва да са усилията.

Не са ни виновни хората които я коментират или анализират при положение че ние сме я заболи на видно място . 

Ако тук, макар и с профилно име , си сложа графика на пътуванията ми за годината и някоя и друга снимка с мен , имам профил във фейсбук със профилна снимка и данни за мен ( съпруг, месторабота) кой ще ми е виновен ако някой коментира че "Мими Петрова работи като чистачка пък всеки месец е на ваканция в чужбина" ? Та този който коментира моите творения из интернет ли е виновен че е събрал 2+2 или аз ?

 

А после видиш ли някой изнасял публично лични данни за нас. Ми не, ние си го правим а този "някой " само ги е насъбрал на едно място.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 16 часа, akair каза:

Хммммм.... А помислил ли си дали са лични данни местата, които даден потребител е посетил? Например Фичо е бил в Канада. Но да рчем, че още много магеланци са били в Канада. В този случай може да се анонимизират данните без да изтича прайвъси. Но не такъв е случая с @Георги Матеев - той е бил (почти) навякъде, което автоматично означава, че неговият профил е по-трудно да бъде анонимизиран.

Ако тръгнем да задълбаваме, то почти всичко може да е идентифицираща информация. И то не само конкретни публикувани фактически данни, но и неща като стил на писане, често използвани фрази, граматика и т.н. Ако някой никога не поставя главна буква в началото на изречението, означава ли че трябва да му преглеждам всички мнения и да слагам главни букви за да бъде анонимизиран? :) Със сигурност нямам намерение да задълбавам толкова много. 

 

@funny - тежестта пада почти изцяло върху контролера на данните. Според мен е така, точно защото повечето хора не осъзнават какво правят като споделят личната си информация. И това им дава възможност в последствие като установят точния размер на проблема, все пак да могат да реагират като поискат изтриване. Един екстремен пример - в сайт за запознанства привлекателно момиче пуска обява с истинския си телефонен номер, неосъзнавайки че ще последва почти денонощен тормоз. Може да кажем, че сама си е виновна, но в същото време е абсолютно реално да не прецениш добре мащаба на проблема. Според мен, докато хората не се научат напълно да оценяват последствията от действията си онлайн, то отговорността ще пада върху администраторите/контролерите, защото за тях поне се очаква че знаят какво вършат. 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Извинявам се покорно за поредните (вероятно номер 3435495039203) общи условия, които трябва да приемете днес, но са изисквания, няма как. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
На 24.05.2018 г. в 22:58, Георги каза:

Извинявам се покорно за поредните (вероятно номер 3435495039203) общи условия, които трябва да приемете днес, но са изисквания, няма как. 

Ааааа, ти да видиш, на нас какво ни пратиха от съсловната организация. Такъв пакет от документи и декларации, че сигурно цял пакет принтерна хартия няма да стигне за разпечатване. Ще си отделя цял един ден, за да ги прочета и разгледам. И то, при положение, че аз по закона за НЗ съм задължена да събирам няколкото данни. Че то - декларации от всеки, че то -огнеупорни каси за съхраняване, че то - назначени оператори....Вчера си подновявам Електронния подпис, сигурно за десети път.

Каква камара документи подписах, във връзка с всичко това.

А личната информация, дето всеки си я дава, без да мисли из нета, се оказва, че други трябва да я пазят.

Объркана работа.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Като рожба на социализма винаги съм гледал с неприязън към опитите някой да ме следи, защото никога не знае системата, някой злонамерен човек и т.н. как ще се възползват от тези данни. Тази тема я пуснах, защото вчера получих мейл от Google Maps Timeline и с изненада установих колко много неща знае за мен 😞 Последния един месец съм бил в 4 държави, като подробно се знае на коя дата какви музеи, заведения, паркове, магазини и т.н. съм посетил 😞 Сред данните има пропуски, но има обаче, като посетен и един парк в Сицилия, без кракът ми да е стъпвал миналия месец в Сицилия. Вероятно когато съм прелитал със самолета над Сицилия и съм гледал Google maps системата ме е отбелязала, че съм посетил един парк в Палермо...Явно и във Flight mode данните се регистрират...

 

Чудя се да погледна ли Google Maps Timeline на жена ми или да не си го създавам този стрес? 😀 Една приятелска двойка веднъж ме светна, че са се регистрирали съвсем официално да се следят един друг в Гугъл. Питах момичето, къде е приятеля ти и тя отвори Гугъл мапс и каза, че е на две преки от нас....

 

Днес чета една друга новина, че унгарската агенция за туризъм е купила 15 милиарда данни от единия мобилен оператор за да проследи и анализира, какво са правили различните чужденци според националност в Унгария.

 

В тази тема предлагам да обсъдим кой и какви данни събира за нас и къде и как е възможно да ограничим това събиране на данни. Къде е критично да си пазим данните, за да не стане някаква неприятна ситуация? Какви изобщо могат да бъдат неприятните ситуации? Като за начало се сещам за относително масовата практика на мои познати да не си признават, че са посещавали Иран, Северна Корея и т.н., когато подават молба за електронни разрешения или визи за САЩ. До сега не съм чул някой да е имал проблем, но не се знае кога ще стане...

 

 

 

 

  • Шок 1
Връзка към мнение

Дааа гугъл мапс отдавна го ползвам за такава 'статистика', да гледам колко време съм пътувал с кола, колко съм ходил пеша, кои места съм посетил. Това е един от удобните за гугъл начини да те накарат да се съгласиш доброволно да те следят. Даже до толкова задълбочено ме 'познава' гугъл, че сутрин точно в определен час ми излиза съобщение какъв е трафика до работата ми и колко време ще ми отнеме да стигна до там ... 🙂 Принципно може да се деактивира това 'следене', но колко се деактивира само тия от гугъл знаят. Малко е като изтритите файлове на харддиска...те уж са изтрити, ама всъщност не са и си седят на диска, просто ти не ги виждаш.

Другия проследител e Facebook. Чел съм из интернет, че има доста сложни алгоритми зад Фейсбук, които правят изключително точен психопрофил на човека, на база какви публикации споделяш, четеш и коментираш. Дори информацията която почваш да въвеждаш под някоя снимка се запазва в база данни, дори да не натиснеш пост и да изтриеш коментара преди да си го пратил.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Темата ти ми напомня за този виц:

 

Spoiler

Телефонът в кварталната пицария звъни:
- Пицария google, добър ден, слушам ви!
- Пицария какво?
- Пицария google. какво искате да поръчате?
- Но... това не е ли в пицария "Синьор домат"?
- Уви беше. Наскоро гугъл я купи и сега предлагаме куп допълнителни иновативни услуги, от които може да се възползвате. 
- Добре. Да видим, какво толкова ново ще ми предложите!
- Разбира се! Като начало да предложа обичайната ви поръчка. 
- Обичайната? От къде знаете каква е обичайната ми поръчка?
- Имаме инсталиран идентификатор на клиенти, и ние знаем, че последните 53 пъти от този номер е поръчвано пица "Везувий", с допълнително сирене и шунка, плюс бутилка добре хладелна бира "Каменица" светло.
- Ооооо добре! Ами да давайте обичайната поръчка!
- Добре записвам. Мога ли само да си позволя да ви дам един съвет?
- Разбира се!
- Имате ли новото ни меню?
- Не.
- О, господине! Това е най-пълното меню, което някога сте виждали. Бих си позволил да ви препоръчам пица с извара и спанак, както и една бутилка минерална вода с малко съдържание на сол.
- Извара? Спанак? Сол? Ти луд ли си? Мразя това!
- Разбирам ви много добре, но това е най-доброто към момента за здравословното ви състояние. Да отбележа само, че имате много висок холестерол...
- Висок холестерол! Това пък няма как да го знаеш?
- О, господине! Нашата компания разполага с най-голямата база данни на планетата. От този телефонен номер и името ви имаме достъп до лабораторните ви изследвания.
- Не ми пука за вашата база данни и за холестерола ми! Не искам пица с извара и спанак! Пия си лекарства, за да мога да ям, каквото искам, ясно?
- Съжалявам, но нашата база данни показва, че не сте си взимал хапчетата в близкото минало.
- Какво?!? Откъде подяволите знаете това? Шпиониратеме от доста време така ли?
- О, не, не, не, не! Просто имаме в базата данни на всички аптеки в града, и последният път, когато сте посетили аптека е било преди 3 месеца. Купили сте един блистер, в който има 30 хапчета.
- О, човече! Така е! От къде знаеш това?
- От кредитните ви карти...
- Какво?
- Ами да! Последния път когато сте ползвали кредитната си карта в аптека е било преди 3 месеца. В същото време сте пазарували от други търговски обекти, което значи, че не сте загубили кредитната си карта.
- Ааааа, кретени! А, не мога ли да платя в брой? Мога нали? Какво ще кажете сега?
- Това е невъзможно господине. Плащате в брой само на любовницата си по 100 долара на седмица. Всичко друго плащате само с кредитната си карта.
- Идиоти! Откъде и как знаете, че имам и колко плащам на любовницата си?
- Ами всички други и плащат по банка. Пък тя внася допълнително 100 долара седмично повече. Ясни са имената на другите и любовници. От вашия баланс се губят едни 100 долара. Следователно вие сте човека.
- Нещастници! Какво друго знаете за мен?
- Съжалявам, гозподине, но справката ви е доста дълга и това е което виждам на тази страница на монитора. Като цяло ви съветвам да посетите личния си лекар възможно най-скоро, да си направите нови изследвания, да уточните дозата и вида на лекарствата си, за да може да ви бъдем максимално полезни в избора на храна. 
- Мамичката ви и google и служители и държава и ти и компютри и бази данни и интернет и facebook и twitter и липсата на личен живот в двадесет и първи век и цялата тази проклета държава...
- Моля ви, моля ви, не се ядосвайте. Не е във ваш интерес. Не забравяйте холестерола, кръвното и другите здравословни проблеми, които имате.
- Млъкни Гад! Още утре събирам багажа и заминавам някъде далеч от всичко това. Да! Заминавам за Фиджи, или някъде, където няма интернет, компютри, телефони, без хора, които ще ме следват през цялото време, ще надничат в личния ми живот, ще имат база данни и ще знаят с кой си лягам и какви гащи си купувам.
- Много добре ви разбирам господине но,....
- За последен път, ще използвам кредитна карта, за да си купя билет за самолета и отлетя на края на света!
- Добре, но.....
- Отменям поръчката за пица и бира. Не ми трябва още един ред във вашата база данни.
- Добре господине поръчката ми е отменана, но ако може само още една подробност.
- Какво, по дяволите! ?
- Искам само да ви напомня, че вашият паспорт, изтекъл.

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към мнение
Just now, aleksandrina said:

Като начало може да си изключиш функцията на Google къде ходиш, ако не искаш да ти събира данни.

Интересното, че нямам спомени да съм одобрявал такава функция, но е възможно да съм кликнал да без да чета...До мейла, който получих вчера, нямах и идея, че някой който има достъп до акаунта ми може да види тези данни. Знаех, че Гугъл събира данни за мен, но мислех, че ги пази по добре...

 

Скоро имаше случай самолет на Катар да кацне принудително в Индия, защото една жена отключила телефона на мъжа си с пръстовия му отпечатък, докато е спял до нея и намерила доказателства, че и изневерява.

 

Angry wife gets Doha-Bali flight diverted to Chennai

http://timesofindia.indiatimes.com/articleshow/61529389.cms?utm_source=contentofinterest&utm_medium=text&utm_campaign=cppst

 

 

  • Шок 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.