Прескочи до съдържание

Тайланд - първо пътешествие


Препоръчани мнения

Здравейте магеланци, ще се радвам много на вашите истории (добри или лоши), опит, съвети за първо пътешествие до Тайланд. Мечта, която скоро смятаме да осъществим. Смятаме времето ни за посещение да е около 2 седмици. Всякакви съвети ще са ни от полза. Интересува ме кога е най-подходящото време за посещение? В периодите октомври-ноември и  януари-февруари кои са най-подходящите дестинации? Ориентировъчно бюджет на ден за непрентециозни хора колко би бил?  Предпочитаме обиколки да си правим, не да се застопорим на едно място( вътрешните транспорти, фериботи и автобуси как са?). Кога са  най -евтините самолетни билети. Благодаря предварително.

 

Връзка към коментар

Информация и отговори на въпросите ти в тази тема:

https://magelanci.com/forums/forum/101-югоизточна-азия/

 

В секцията пътеписи също има много полезна информация:

https://magelanci.com/patepisi/азия/югоизточна-азия/

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

За Тайланд най- добри месеци за посещение са -декември, януари,февруари,март.Относно транспорта е добре като сте там да вземете мотор под наем,защото  разстоянието между плажовете  е доста голямо.Препоръчвам Пукет.Там има и много спокойни места и много шумни.Също има и страхотни плажове  ,но има и много не дотам добри.

Връзка към коментар

Такси мафия с идиотски цени дори до другата пресечка. Изберете възможно най-добра локация за хотел за придвижване пеш и си буквайте дневни трипове - идват и ви вземат от хотела, после ви връщат. Разбира се от Пукет таун има евтини автобуси, ама вие едва ли ще сте там.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

При мен картите са резерва, в Югоизточна Азия кеш ис кинг. 🙂  Освен това банкоматите имат много кофти такси.

 

Най-вероятно няма да имате проблем с тегленето на повечето туристически места, ако ви притесняват парите в брой, но не е икономически изгодно. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Ето нахвърляна и нашата програма( престой 2 седмици). Приемам съвети, предложения и критики за места за посещения или трипчета.

 

1. Полето до Чианг Май - престой общо 3 нощувки

          - единия ден ще се направи дневен трип до Чианг Рай

          - един ден ферма за слончета

          - един ден местни забележителности и нощен живот (приемам предложения тук).

 

2. Вътрешен полет от Чианг Май за Банкок - пак престой 3 нощувки. / тук нямам подготвен план - те първа пресдстои/

 

3. Вътрешен полет от Банкок до Пукет - тук ще имаме около 6-7 нощувки

        - трип до Пи Пи

       - гмуркане - тук ме интересува дали някой е изкарвал сертификат там за 3 дена курс за напълно начинаещи (заслужава ли си?) или да се впуснем в нещо еднодневно само за приключение. 

 

Кои плажове е са най известни в Пукет? Може да направим някакъв трип до Краби (предложения?).

Засега това е в общи линии. Може би около номеври , началото на декември ще пътуваме.

 

 

 

   

Връзка към коментар

В Чанг Май не пропускайте да посетите Doi Suthep. Макар и да е най-отдалеченият храм, а в града сигурно има стотици, си заслужава. 

 

Имай предвид, че тридневния курс за гмуркане обикновено е доста интензивен и няма да имаш време за нищо друго. Претупването на материала също ще е сериозно. В гмуркането няма нищо страшно и сложно, но все пак има концепции, които трябва да са съвсем ясни за твоята и чуждата безопасност. Абе малко като шофирането е - всеки или почти всеки може да го усвои, може да се претупа ако инструктурът е безотговорен, но като цяло е добре поне основни неща за безопасността да са овладени. 

 

 Със сигурност прегледай вариантите поне басейна и теорията да си я направите тук, не ми се струва редно да похарчите 3 дни от пътуването затворени в стая и плацикащи се из басейн 🙂 Даже най-добре целия курс си изкарайте тук и там да си правите нормални гмуркания. 

 

Колкото до еднодневното за развлечеиние - може да се разминете и без гмуркане, само с шнорхелинг. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Плажовете на Краби са доста отдалечени от самия град .Ще трябва да ползвате транспорт ако искате да го посетите.

В самото Краби може да посетите Tiger Cave  Temple,а ако сте любители на морски дарове ресторанта Poo Dam / който се намира с/у  -The Mud Crab Sculpture/.

Около самото Краби има и други места за посещение като:Fossil Shell Cemetery/тук е подходящо място да си купите перли на добри цени/

Krabi-Hot Springs.

Връзка към коментар

Ами смятах до Краби с ферибот евентуално някакво посещение. Нямам 100% план по островите и Пукет как ще се процедира. Има обаче смесени мнения за Краби и Пукет из форума и съм леко объркана. Мислех пристигане в  Пукет и направо да се отплава за някое островче. (Пи Пи задължително за посещение), но се колебая дали на Пи Пи да си правим нощувки или някъде другате. От островите обратно към Пукет 1-2 нощувки и от там самолета за София ( за да не бързаме от остров да гоним самолет).  В атмосферата на островите основно търсим 2-3 дена трипчета и обикаляне, но и 2-3 дена плажуване и отмора. Дайте предложение за не супер претъпкан остров. 

 

Връзка към коментар

Може ли и аз да се присъединя към това питане 🙂 И аз искам 2-3 дни екскурзии и 2-3 дни почивка на хубави плажове и гледки. От четеното досега разбирам, че Краби е по-спокойно място, но пък не блести с някакви живописни плажове. И за това мисля да отделя 2-3 нощувки на ПиПи и 2-3 на Пукет. Знам, че Пукет е много комерсиален, но пък има и хубави плажове, вю поинтс, забавления. Дали бъркам? Съвети за хубави плажове?

Връзка към коментар

Здравей,

бих могъл да споделя 2 по-интересни неща, които веднага се сещам за Тайланд.


С моите приятели пътувахме в началото на април 2017 година. Тогава се пада тяхната нова година Songkran (мисля, че се падаше на 13 април). Бяхме доста развълнувани, защото разбрахме, че тя се празнува като се пръскат с вода. На 14 април летяхме за Камбоджа (където там също се празнува). Пръскането започна горе-долу 2 дни по-рано. Изведнъж по улиците започнаха да се продават 2 неща - водни пистолети и водоустойчиви калъфи за телефон/документ (да ти виси на врата). Като цялото бяхме много положително настроени към тази тяхна традиция. Но се оказа пълен кошмар. Прекалено много ни дойде, защото те правят вир вода (дори докато ядеш). Първата вечер искахме да отидем да хапнем. Трябваше да стигнем до мола в град Пукет (20 мин пеша), бяхме с дъждобрани на 30 градуса жега. Доста тегаво беше. Проблемът се състои в това, че в заведенията са супер климатизирани на по 16/17 градуса и като си чисто мокър и отгоре ти задуха ... бяхме станали на висулки. 😄  Толкова ни беше писнало от това пръскане, че последната вечер в Камбоджа не излязохме от хотела. Иначе за времето през април, да всеки ден валеше, но не ни попречи. Късмет - бяхме или влезнали в заведение да хапнем, или валеше през нощта.

За парите имахме много комична ситуация на връщане: от Камбоджа се връщахме в Банкок и оттам за България. Тръгнахме от България с кеш бати, аз лично 2, или 3 пъти теглих (да, имаше някаква такса, върти ми се около 400 бата, но не съм 100% сигурен). По-добре да теглиш максималната сумата, която банкоматът позволява, защото една приятелка тегли много малка сума, но пак и взе същата такса, както когато тегли максималната сума. Като цяло банкомати имаше на доста места и клонове на банки. Също в доста заведения плащахме с кредитни карти. Но имахме проблем при второто влизане в Тайланд, идвайки от Камбоджа. 6/8 човека бяхме останали без пари в кеш. И на летището нямаше банкомат в сектора на пристигащи, не можехме да си платим визата (дори и с карта). Те бяха много учудени, че ние пристигаме в Тайланд без пари. Според мен не разбраха, че влизаме за втори път, но както и да е. 😄  Накрая с ескорт ме заведедоха до банкомат отпред и изтеглих парички за групата. 

Морското време го прекарахме в Пукет. От хотела си взехме триповете до островите (Пи Пи, острова на Бонд, Big Buddha) - всеки ден различен трип. В град Пукет ходихме пеша. Като цяло се пазарехме за намаляне на цените (бяхме 8 човека) + включване на транспорта от хотела до летището в Пукет.

Редактирано от Граф Вронски
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , Граф Вронски каза:

Здравей,

бих могъл да споделя 2 по-интересни неща, които веднага се сещам за Тайланд.


С моите приятели пътувахме в началото на април 2017 година. Тогава се пада тяхната нова година Songkran (мисля, че се падаше на 13 април). Бяхме доста развълнувани, защото разбрахме, че тя се празнува като се пръскат с вода. На 14 април летяхме за Камбоджа (където там също се празнува). Пръскането започна горе-долу 2 дни по-рано. Изведнъж по улиците започнаха да се продават 2 неща - водни пистолети и водоустойчиви калъфи за телефон/документ (да ти виси на врата). Като цялото бяхме много положително настроени към тази тяхна традиция. Но се оказа пълен кошмар. Прекалено много ни дойде, защото те правят вир вода (дори докато ядеш). Първата вечер искахме да отидем да хапнем. Трябваше да стигнем до мола в град Пукет (20 мин пеша), бяхме с дъждобрани на 30 градуса жега. Доста тегаво беше. Проблемът се състои в това, че в заведенията са супер климатизирани на по 16/17 градуса и като си чисто мокър и отгоре ти задуха ... бяхме станали на висулки. 😄  Толкова ни беше писнало от това пръскане, че последната вечер в Камбоджа не излязохме от хотела. Иначе за времето през април, да всеки ден валеше, но не ни попречи. Късмет - бяхме или влезнали в заведение да хапнем, или валеше през нощта.
 

За съжаление, традицията (леко напръскване с вода, измиване на краката на възрастните членове на семейството от по-младите) е изродена в кошмарна туристическа  идиотия. В youtube можеш да видиш как "високоинтелектуални" туристи тип западните тийнове на Слънчев бряг пълнят кофи с вода от мръсни реки и канали за простотията и заливат с тях случайни минувачи. Аз гледам да не съм в Тайланд по това време.

 

За времето стана въпрос, че миналата година беше различна от всички останали - април по принцип е техният юли, сух и жега, а валя доста. Съответно септември, уж разгара на дъждовете, не валя със седмици.

  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към коментар

Пукет и особено Патонг бийч са адски комесиални - като Тайланд като цяло, впрочем. 

Хубавото е, че където и да сте - водата става за къпани, а плажовете са красиви.

Търсете хотел с трансфер до плажа, ако е отдалечен от брега. Този април на Патонг бийч рецепционистката ни разкарваше с една Тойота до плажа, уговаряхме час за връщане и проблем нямаше. Но иначе си е е доста тегаво да махаш гащи по жегата. Вечер се търпеше - все пак 1,3 км не са кой знае какво. 

Краби е по-спокойно и уютно островче. За мен е по-добро от Пукет. Пи Пи - доста попрехвалено, но да, става! 

Парите - основно в брой. Бюрата им сменят всякаква валута, без камбоджанска! Кредитни карти само по по-скъпите ресторанти и клубове, а и в хотелите също. Да си купите от София бати също е вариант. 

От летището в Пукет ние взехме шатъл, който разкарваше 15 човека до местата им за настаняване. Той обаче задължително спира до някакъв турцентър, в който се опитват да ти продадат какво ли не като пътуване, масаж, забавления и т.н. с "невероятни отстъпки".  Не се хващайте. 

Такситата в Пукет са ужасно скъпи и пазарлък не върви. 

Полетите от острова по дефолт закъсняват поне с половин час, така че си направете сметката дали ще гоните самолета за насам директно от острова или от Бангкок. 

Май най-доброто обслужване в Пукет беше на пазара, хахахах Може и да греша, но като го сравних с Женския в София, хич не ме е срам да кажа, че е на ниво! 

Според мен Пенаг в Малайзия е по-добър за почивка отколкото в Тайланд, но както сте си решили.

Наслаждавайте се! 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А какво ще ме посъветвате за трипове / за всички видове питам - тип Слонски ферми, острови, храмове/ дали да си ги буквам от сега или да се пазарим като идем на място?

 

Връзка към коментар

Дайте предложения за някое островче  за посещение след Пи Пи, на което да отседнем за 2 до 3 нощувки. Някоя тиха дестинация и от нея да се насочим след това към Пукет(т.е да има директен транспорт с лодка от там)?

 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На 22.08.2018 г. в 16:59, emi_cen каза:

Дайте предложения за някое островче  за посещение след Пи Пи, на което да отседнем за 2 до 3 нощувки. Някоя тиха дестинация и от нея да се насочим след това към Пукет(т.е да има директен транспорт с лодка от там)?

 

И ние търсим нещо подобно и засега сякаш сме се насочили към Ко Нгаи.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 4.09.2018 г. в 11:20, emi_cen каза:

В крайна сметка парите ще обменим още тук и ще сме с кеш направо. Въпроса ми е всичките ли да обменим в батове или да заложим и на долари?

Щом е така, според мен направо батове от тук, курсовете не са зле, а там рискът да ви излъжат при обмен на валута е много по-голям. 

Връзка към коментар
преди 29 минути , Георги каза:

Щом е така, според мен направо батове от тук, курсовете не са зле, а там рискът да ви излъжат при обмен на валута е много по-голям. 

Тук не съм съгласен. 🙂 Курсовете в България са изключително лоши и едно от малкото добри неща на Пукет, за което е най-малко вероятно да те излъжат, е обмяната на валута. Курсовете са много добре обозначени и реални. Просто малко време ти трябва да обиколиш да намериш топ курса и на някои места стриктно спазват закона и  искат паспорта за обмяна. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , T.E.Lawrence каза:

Тук не съм съгласен. 🙂 Курсовете в България са изключително лоши и едно от малкото добри неща на Пукет, за което е най-малко вероятно да те излъжат, е обмяната на валута. Курсовете са много добре обозначени и реални. Просто малко време ти трябва да обиколиш да намериш топ курса и на някои места стриктно спазват закона и  искат паспорта за обмяна. 

Почти съм сигурен, че няма как двойното превалутиране лев тук -> долар тук -> бат на място, да е по-рентабилно от лев тук -> бат тук, но нямам времето да направим един бърз тест, а и най-вероятно говорим за минимална сума. Ако разпишеш една бърза сметка ще е полезно 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.