Прескочи до съдържание

Препоръка за среден клас фотоапарат


Препоръчани мнения

Sony RX100 и новата генерация на Panasonic LX100

 

Сонито има по-малък сензор, но по-дълъг зум. Панасоникът има по-къс зум, но по-голяма матрица и по-светлосилен обектив. Преведено с нормални думи - Панасоник ще е по-подходящ за вечерни снимки, Сони ще е по-практичен и ще можеш да снимаш по-далечни обекти, но ще е по-зле при нощни снимки. Сонито е малко по-компактно и по-леко. 

 

Общо взето е това 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Обсъждания SONY DSC-RX100 III, дори в комплект с допълнителна батерия и чанта, е на добра цена:

https://www.mediamarkt.ch/de/product/_sony-cyber-shot-dsc-rx100-iii-sony-lcs-csj-sony-np-bx1-1772789.html

Аз също използвам SONY и съм доволна. Но както съм писала и преди- всеки е доволен от това, което ползва. 🙂

Редактирано от aleksandrina
Връзка към коментар

@MCC, хвърли един поглед на тази тема:

 

 

 

С уговорката, че аз не разбирам много от фотоапарати и цифрова фотография.

- Sony DSC-HX50 - стария ми фотоапарат . От него, общо взето, бях доволен. Компактен, с отлична батерия - издържаше поне един ден безогледно щракане. С много добър зум - приближение.Относително евтин.

Снимките в помещения т.е. слабо осветени места, без светкавица не бяха от най-добрите.

 

Panasonic DMC - TZ100 -   новия ми т.е. от април 2017

 

Много съм доволен. Автоматичните му настройки правят чудесни снимки, както вън, така и вътре. Все пак сензора му е 1 инч.

Има изцяло ръчен режим. Стотици ръчни настройки. С него успях да снима дори Северното сияние.

Много е здрав. В Исландия го треснах в един ледник. След 2-3 месеца жена ми го изтъркаля по едни стълби. Нищо му няма т.е. единствено - част от ръбовете му леко се позагладиха - подобрихме го.

Има и 10х оптичен зум, което за мен е важно.

Поддържа и RAW формат (.RW2)

Минус е лошото му ръководство, както и това, че част от бутоните са контекстно зависими т.е. изпълняват различни настройки/функции в зависимост от режима в който е апарата в момента. Това по някога е леко объркващо.

 

Нямам идея сега колко струва и дали изобщо е в продажба.

 

И двата апарата са компактни, не само като клас, а и като реални размери - влизат в джоба ми.

 

 

 

 

Редактирано от ven62
Връзка към коментар

Sony Cyber-shot RX100 VI е доказал себе си компактен апарат 🙂 С малко надвишава бюджета, но пък има и V-та версия, която също е доста хубава. Апаратчето става и за любители, на които им се занимава малко повече с фотография - тоест има ръчни настройки. Не говоря от личен опит, но определено за травъл пойн-енд-шут камера е апаратът, по който се мерят останалите. 

Връзка към коментар

Благодаря на всички за мненията!

След четене на ред ревюта, изборът беше между Sony Cyber-Shot RX100 VI и Panasonic LX100 II. Днес попаднах на добра оферта за Sony-то и го взех 🙂  

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Честито! Хубаво е апаратчето!  
Много хубави снимки да правиш от интересни места! 

@MCC и силно ти препоръчвам да си вземеш един такъв grip , защото недостатъкът но този апарат е, че не е много удобен за хващане, особено само с една ръка. 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 5 седмици по-късно ...

Не би трябвало да има значение от къде купуваш апарата или каквато и да е техника. Гаранцията се уважава в съответния оторизиран сервиз или дистрибутор за съответната страна, стига да покажеш касовата бележка. По принцип ако се купи удължена гаранция към Амазон, те си се занимават с проблемите и трябва да се връща до тях - за тяхна сметка, стига да е в същата държава.  Това е на теория. На практика дали се случва така в България не знам. 

Опитът ми с DJI да речем показва, че каквато и техника, купена от САЩ да съм рекламирал в Европа всичко минава гладко безпроблемно и логистиката е за тяхна сметка. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Здравейте, решила съм да си взимам фотоапарат, но тъй като не съм запозната особено с характеристики и т.н. и какво трябва да гледам, моля за препоръка за модел фотоапарат. Не ми трябва от професионалните, по-скоро любителски и ако може да е такъв, с който да се правят пейзажни снимки(най-вече), портретни и нощните снимки, които са на по-тъмно също да са с хубаво качество. И тъй като не ми трябва професионален, бюджета ми е около 400-600 лв може би. 

Връзка към коментар

Здравей

Без да разбирам много от фотоапарати, директно ти казвам: трябва ти скъп фотоапарат.

Пейзажни снимки + нощни снимки = хубава матрица и хубав обектив > 1500+

Връзка към коментар
преди 1 минута , ruil4o каза:

Нов или може втора употреба?

Предпочитам нов, не съм мислила за втора употреба. Ноо ако е втора употреба зависи какъв е, колко пари ии ми се иска да има гаранция. 

Връзка към коментар

Аз не съм сигурен, че за 400-600лв може да се вземе нов фотоапарат, който да е по-добър от смартфон висок слас (Galaxy S10 / iPhone Xr и по-нови). Да, телефоните от по-висок клас са по-скъпи, но например аз си взех Galaxy S10e за 660 лв от А1 с преподписването на договор, така че зависи... А и получаваш и телефон, и фотоапарат.

 

За втора ръка може да се погледнат може би Sony A5000 и Sony A6000, които са със сменяема оптика, но не са много големи.

Panasonic LX100 също може би е подходящ. Това е примерна обява, която ми попадна във фейсбук.

Връзка към коментар

Ами аз тъй като не разбирам много и в момента проучвам как стоят нещата с фотоапаратите, какво да се гледа, кое е хубаво и т.н. и казвам примерна цена, гледах за около 500-600 лв в технополис на Канон или Никон беше, така че нещо примерно такова. 

Връзка към коментар

Аз малко се подведох по тази тема. Не мисля, че фотоапарат под 1000 лв е среден клас. Ако ще е под 1000лв, по-добре парите да се добавят към някой телефон.  Ако и това е скъпо, за 300 лв (250 na gearbest в момента) Xiaomi redmi 8 е идеален. Общо взето е с качеството на обикновена сапунерка за същите пари.

Връзка към коментар
На 25.05.2018 г. в 19:45, Георги каза:

Относно теглото - на телата разликата между безогледален и DSLR ще е минимална. Разликите почват да се трупат обаче като почнеш да събираш обективи, при огледалните те задължително са по-големи и по-тежки

И с това не съм съгласен. Аз лично минах на безогледален покрай новите полиса-та на лоу-костите. Системата ми от един обектив се смали от 2кг на 700 грама при идентични харатеристики. Въобще не говорим за обема, който спадна също толкова внушително. Вярно втората е 5 години по-нова, но все пак.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, Боян Димитров каза:

И с това не съм съгласен. Аз лично минах на безогледален покрай новите полиса-та на лоу-костите. Системата ми от един обектив се смали от 2кг на 700 грама при идентични харатеристики. Въобще не говорим за обема, който спадна също толкова внушително. Вярно втората е 5 години по-нова, но все пак.

Е няма как старото ти тяло да е било 2кг... Дори и тяло с един обектив пак 2кг са множко, ако не говорим за фул фрейм и някой теле обектив. В общия случай ако сравняваме само голо APS-C тяло с безогледалка разликата не е толкова драстична и това е което съм имал предвид. Иначе аз дудна за предимствата на безогледалките общо взето от както е създаден форума 🙂

 

@Гери41 - аз също мисля, че за тези пари няма да намериш това, което търсиш ново. RX100 на старо, някое от първите поколения все още мисля, че е стабилна камера и ще попадне в този бюджет, но от сапунерките на Никон и Канон за тази сума по-скоро ще си разочарована, разликите в качеството спрямо модерен телефон няма да са достатъчно големи за да оправдаят носенето на допълнително устройство. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

На нас също ни дотежа Canon-a DSLR и се оглеждаме за нещо по-ново, въпреки че е с два обектива. Препоръката за добър телефон не работи, защото погледа през визьора е незаменим. Хвърлила съм око на Sony RX 10- iv. Намирам го на цена между 2550 и 3000. Някакви мнения за него?

Връзка към коментар
преди 3 часа, Mamas каза:

На нас също ни дотежа Canon-a DSLR и се оглеждаме за нещо по-ново, въпреки че е с два обектива. Препоръката за добър телефон не работи, защото погледа през визьора е незаменим. Хвърлила съм око на Sony RX 10- iv. Намирам го на цена между 2550 и 3000. Някакви мнения за него?

Ами матрицата е сравнително малка. Силата му е в големия зум и приличната осветеност в целия обхват. След като сте имали вече DSLR можеш да направиш по-лесно преценка до колко се възползвате от вариото, до колко се възползвате от широка бленда и т.н. Погледни статистиката в програмата, която използваш за да видиш колко снимки са правени при максимално отворена бленда, дали имате кадри и в близкия и далечния край, дали има определени дължини, които са по-често срещани и т.н. 

 

Вие имате предимството на това, че имате статистика как точно снимате и предпочитате да снимате. Повечето изправени през избор обикновено трябва да действат малко на сляпо 🙂

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Преди месец купих компактния модел на  Panasonic DCM LX100.

 

Взех го с ясната идея за използването му- достатъчно малък, за да се побере в неголям джоб, надявам се много удобен за носене, с нелоши характеристики за размера си.Не е "сапунерка":)

 

Матрица 4/3 ( за размера на тялото никак не е малка, макар и неголяма:)), светлосилен(несменяем) обектив на Leica 1,7-2.8/24-75 mm. Бърз автофокус, автоматичен режим, приоритет на бленда и на скоростта, ръчен режим.

 

Мисля, че ще върши добра работа при използването му от непрофесионалисти (макар че качеството му позволява немалко).

Наистина, не може в никакъв случай да се мери със скъпите,обемни и тежки апарати, но за целта се смята за много подходящ. Тук неизбежно има компромис м/у размер, цена и качество.

 

И не на последно място- много симпатичен ретро вид на лентов апарат в черно или сребристо- с отделни пръстени за настройка на скоростта и блендата. Не е задължително да бъдат използвани, за улеснение при бързи снимки.           Цена: около 1000лв.

П.П. Може би е добре да погледнеш снимки, правени PANASONIC LX100 в някои от фото сайтовете- 500px или Flickr.

Мнението ми е сравнително субективно. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз карам с LX100 вече 4 години и съм много доволен. Много светъл обектив, всички настройки са изкарани за лесна работа. Една идея по-голям от другите сапунерки висок клас. Може да се иска и малко повече зум. Но като цяло много добро попадение. Препоръчвам и аз. Вече има и втора серия. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 минути , jorocontrola каза:

Аз карам с LX100 вече 4 години и съм много доволен. Много светъл обектив, всички настройки са изкарани за лесна работа. Една идея по-голям от другите сапунерки висок клас. Може да се иска и малко повече зум. Но като цяло много добро попадение. Препоръчвам и аз. Вече има и втора серия. 

Да, така е, аз едва преди 3-4 м. разбрах за този модел, но преди това не се бях интересувал изобщо.

Връзка към коментар
преди 9 часа, Mamas каза:

На нас също ни дотежа Canon-a DSLR и се оглеждаме за нещо по-ново, въпреки че е с два обектива. Препоръката за добър телефон не работи, защото погледа през визьора е незаменим. Хвърлила съм око на Sony RX 10- iv. Намирам го на цена между 2550 и 3000. Някакви мнения за него?

В моя случай замених Никон Д7200 с 16-85 за Сони а6400 с 18-135 (вървеше дълго време на промоция в България за около 2к, дори промоцията може още да е активна). Няма как да съм по-доволен. Сонито не само е по-леко, по-компактно, но и в нищо не отстъпва на никона. А в някои неща напълно го превъзхожда, като автофокус-а и видео-то например. Надявам се идната година да съм послушен и за следващата нова година да го окомплектовам с един 10-18 обектив, и нищо друго не ми трябва.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.