Прескочи до съдържание

Препоръка за среден клас фотоапарат


Препоръчани мнения

преди 53 минути , Фичо каза:

а каква е разликата с а6100 ? 

 

кой имаш предвид ?

 

Разликите не са толкова големи, но и цената не е толкова различна. В моя случай а6400 с обектива заедно имаха една от най-солидните промоции и не съм мислил много сериозно в посока друго сони. По-скоро го сравнявах с други мирърлес камери, като олимпус ем5 i fuji xt-30.  Тази статия ми беше минавала: https://mirrorlesscomparison.com/preview/sony-a6100-vs-a6400-vs-a6600/ , но реално а6100 и а6000 не са грешка. Много яко ревю: https://kenrockwell.com/sony/a6400.htm Друго полезно четиво: https://www.dpreview.com/products/sony/slrs/sony_a6400 

 

Sony 10-18 си е скъпа играчка. Намирам, че би ми свършила работа, особено като се има впредвид, че тези 18 с кропа реално са 24, което не е достатъчно широко в някои случаи, но пък и аз снимам за удоволствие, а за забавление ми идва скъпичка. 

https://www.bhphotovideo.com/c/product/892389-REG/Sony_sel1018_10_18mm_F_4_0mm_Optical_SteadyShot.html

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте! За да не отварям нова тема тук ще задам въпроса си. Решил съм да си купя хубав фотоапарат. Досега съм снимал с Olympus FE-20 и телефона ми Huawei P9 lite, но търся нещо по-добро. Много се колебая - дали да е безогледален, ДСЛР или някой  сапунерка. Търся нещо, което като го гледам на голям екран и реша да зуумна да не се рзмазва. Досега съм набелязал

  Canon eos 2000d  с китов 18-55 + 70-300 в комплекта 

Никон д3500 + 70-300 + 18-140

Никон д5600 + 18-140

Канон еос 250д с китов 18-55

Никон д5600 с 70-300

Nikon coolpix p900

Panasonic lumic fz1000

 

Общо взето тези гледам в момента, като има различни варианти за обективи към тялото на дслр. Търся нещо до 1300-1400 лв максимум. Знам че за тези пари вземам entry level дслр, с безогледалките не съм на ти, а за сапунерките не съм сигурен - чувам различни мнения за тях. Снимам пейзажи, както и градска среда, от време на време портрети.

Връзка към коментар

Класическите сапунерки умират, тези които бяха леки и компактни и не много скъпи - мобилните телефони изцяло ги завземат. 

 

Въпросът на първо време е следният. Смяташ ли, че има възможност за в бъдеще да инвестираш в допълнителни обективи (без да броим тези 1-2 китови), смяташ ли че няма да ти е досадно да носиш въпросните допълнителни обективи и да ги сменяш в зависимост от ситуацията. Внимателната и търпелива композиция и постигането на перфектния кадър дали би била част от удоволствието за теб или по-скоро си по-нетърпелив и просто искаш да щракнеш сравнително бързо, но снимката да е по-качествена от телефон при предизвикателни условия. 

 

На базата на това ще решим дали да продължим клончето на дискусията в посока турбо-сапунерки или безогледалка/дслр 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Доколкото ме посъветва един приятел, разбирам че с обективи 70-300 и 18-140 покривам доста широк диапазон. Мога да снимам и природа и животни на известно разстояние, на близо пак се справяли. За носенето и смяната на обективи, на настройки, постигане на добър кадър, мисля че няма да имам праоблем, не съм някакъв нервен тип. 

За компактните сапунерки съм съгласен че са на едно ниво със смартфоните. 

Връзка към коментар
преди 3 минути , bbb каза:

Доколкото ме посъветва един приятел, разбирам че с обективи 70-300 и 18-140 покривам доста широк диапазон. Мога да снимам и природа и животни на известно разстояние, на близо пак се справяли. За носенето и смяната на обективи, на настройки, постигане на добър кадър, мисля че няма да имам праоблем, не съм някакъв нервен тип. 

За компактните сапунерки съм съгласен че са на едно ниво със смартфоните. 

Диапазонът го покриват, но най-вероятно няма да е с търсенето качество. Китовите обективи като цяло са с компромиси, основно в светлосилата - на тъмно ще е по-тегаво с тях. Можеш и суперзум сапунерка да вземеш, която ще покрие същия диапазон, но с драстично по-малко тегло и не много по-лошо качество. А и то не идва до това да си нервен тип, а дали ще изпитваш удоволствие от процеса 🙂

 

Иначе, ако наистина смяташ, че не е проблем, то тогава или ДСЛР или безогледалка. Аз съм твърдо във втория лагер, безогледалките нямат вече реални недостатъци - фокусът им куцаше в първите поколения, но това вече отдавна е превъзмогнато, а дори да има разлика би се проявила само ако снимаш много предизвикателни сцени - спортни автомобили в движение от близо, бързи птици, мечка лови сьомга в бистро поточе и т.н. 🙂  Спестените килограми са си осезаеми, обаче. 

 

За съжаление не мога да те посъветвам за конкретен модел, малко им изпуснах края в последно време, но прегледай какво предлагат Sony при фул фрейм, Fuji в по-малкия сензор и Olympus в микро 4/3. Ако днес избирах, може би щях да избера Fuji. При Сонито качеството би било най-добро, но и теглото няма да е много по-различно от ДСЛР братята му, Олимпус/Панасоник пък имат най-сериозната екосистема от обективи. Та всички си имат плюсове и минуси 🙂

 

В изброените ти модели Канон и Никон доминират, но не са те, които бутат индустрията напред в днешно време, те са малко като Ауди, докато Сони са Тесла...сори за грубото сравнение 🙂

 

 

Връзка към коментар
преди 16 часа, bbb каза:

Здравейте! За да не отварям нова тема тук ще задам въпроса си. Решил съм да си купя хубав фотоапарат. Досега съм снимал с Olympus FE-20 и телефона ми Huawei P9 lite, но търся нещо по-добро. Много се колебая - дали да е безогледален, ДСЛР или някой  сапунерка. Търся нещо, което като го гледам на голям екран и реша да зуумна да не се рзмазва. Досега съм набелязал

  Canon eos 2000d  с китов 18-55 + 70-300 в комплекта 

Никон д3500 + 70-300 + 18-140

Никон д5600 + 18-140

Канон еос 250д с китов 18-55

Никон д5600 с 70-300

Nikon coolpix p900

Panasonic lumic fz1000

 

Общо взето тези гледам в момента, като има различни варианти за обективи към тялото на дслр. Търся нещо до 1300-1400 лв максимум. Знам че за тези пари вземам entry level дслр, с безогледалките не съм на ти, а за сапунерките не съм сигурен - чувам различни мнения за тях. Снимам пейзажи, както и градска среда, от време на време портрети.

На първо време може да си направиш следния тест. Намери една тухла , около 2 кг и я сложи в раницата за път. Отиди на един сити брейк и я мукни през цялото врмее окачена на врата ти. Ако след края на този тест си ок, можем да минем към избор на ДСЛР, ако не си, можем да пробваме с някой по-компактен безогледален. Като цяло среден клас ДСЛР ще бие безогледален при всички случаи, в които говорим за модели от една година, ДСЛР е окачен на статив, лещата му е специално за случая и на нея има завинтен(и) съответните филтри.

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, Боян Димитров каза:

На първо време може да си направиш следния тест. Намери една тухла , около 2 кг и я сложи в раницата за път. Отиди на един сити брейк и я мукни през цялото врмее окачена на врата ти. Ако след края на този тест си ок, можем да минем към избор на ДСЛР, ако не си, можем да пробваме с някой по-компактен безогледален. Като цяло среден клас ДСЛР ще бие безогледален при всички случаи, в които говорим за модели от една година, ДСЛР е окачен на статив, лещата му е специално за случая и на нея има завинтен(и) съответните филтри.

Може би си прав - ДСЛР наистина няма да е за мен. Дали на екскурзия в чужбина или разходка в планината - правя по 20 000 и повече крачки,  и кило, кило и половина ДСЛР + обективи ще ми дотежи.  А както по  горе беше написано - с китовите обективи от комплекта няма да ме задоволява качеството, а пък и не мисля да си вземам една камара обективи( един - два максимум).  Почнах да разглеждам супер зуум и безогледалки със сменяеми, и несменяеми обективи, като предпочитам несмянемите.  Засега набелязах следните:

 

Супер зуум:

 

Canon PowerShot SX70 HS - малък сензор, иначе е горе - долу бива. 

Nikon Coolpix B600 - същата работа като канона, малко по - нов модел от него,

Nikon Coolpix Р900 - стар модел е - 2015 г., по- добро ИСО.   

Sony Cyber-Shot DSC-HX400V - също стар модел 2014, но прави добри снимки от това което видях.

 Panasonic LUMIX FZ 82 - почти същият като канона. ИСО - то му е по - добро.

 

 

Безогледален с несменяем обектив:

Panasonic Lumix DMC-FZ1000II - 

 

И следват безогледалните със сменяеми обективи

 

Canon eos M50, M100, M200 с китови обективи  EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM

Fujifilm X-T100  + Обектив  15-45mm f/3.5-5.6 OIS PZ

 

Лошото на супер зуума са малките сензори в сравнение е безогледалните.

При безогледалните, както при ДСЛР не ми харесва това, че трябва да си взема добър обектив, струващ наполовина на самото тяло.

Ако искам да снима някакви сърни или елени отдалечени на около 500 метра няма да стане с китовия. 

А тези със супер зуум могат да симат и макро и портрети, поне според ревютата, които гледах.

 

 

Както казах отначало снимам природа, пейзажи, градска среда, семейни снимки, днес се мъчих едни патици на замръзналия язовир да снимам(не стана). 

 

Какво мислите за моделите, които съм посочил?

Връзка към коментар
преди 4 часа, bbb каза:

 

Canon eos M50, M100, M200 с китови обективи  EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM

Fujifilm X-T100  + Обектив  15-45mm f/3.5-5.6 OIS PZ

 

 

 

Гледах ги много по коледа и за себе си взех Сони а6400. (Улта бърз фокус има, което е голямо удобство, когато снимаш в движение).  Новият на Олимпус ем-5 III също има място в този списък. 

Връзка към коментар
преди 5 минути , Боян Димитров каза:

 

 

Гледах ги много по коледа и за себе си взех Сони а6400. (Улта бърз фокус има, което е голямо удобство, когато снимаш в движение).  Новият на Олимпус ем-5 III също има място в този списък. 

Само дето и Sony-то, и Olympus-a са му твърдо извън бюджета с цена от 2200+ лв.

Връзка към коментар
преди 12 минути , chandni каза:

Само дето и Sony-то, и Olympus-a са му твърдо извън бюджета с цена от 2200+ лв.

Еми не е ясно. Олимпусът го бяха пуснали на pre-oreder, когато излезе и беше голяма далавера. Моето Сони дори с по-големия китов обектив по Коледа излезе 2100. т.е. въпрос на търпение е. Ако а6400 му е скъпо, да погледне а6000, което със сигурност влиза в бюджета и не реже толкова много откъм възможности

Връзка към коментар
преди 1 минута , chandni каза:

 

 

Еми, извинете. Не съм прочел това. Подведох се по среден клас. Че то и Fuji-to едва ли влиза в тази категория в такъв случай, освен ако не бъркам Фуйи-то. Остава да погледне Сони а6000, което може би излиза от бюджета, но не толкова много 

Връзка към коментар

Забелязвам, че камерите имат доста чест цикъл на обновяване, който като цяло не отговаря на техническия прогрес. То с цялата техника е така, де, но при камерите сякаш е по-сериозно. Т.е. при бюджетни ограничения силно бих препоръчал да не се скача на новото и модерното, камерите от същата серия с 1-2 поколения по-назад ако могат да се намерят би трябвало да са драстично по-евтини, а ще минат поне няколко години, докато "отеснеят" за начинаещ ентусиаст. 

 

Покупката втора употреба също е удачна и много по-малко рискова, от колкото при колата 🙂 Повечето камери си имат брояч на затвора, който до колкото ми е известно трудно се хаква, а има и страшно много фотографи ентусиасти, които обичат техниката си, но обичат и нови играчки. И ако се намери такъв, обикновено продава предишната си камера, за която се е грижил добре, само защото иска да си вземе новият модел. 

 

 

Редактирано от Георги
Връзка към коментар

Има случаи, когато един апарат го пускат  на една цена и след 1-2 години става по-скъп.

Дори последният ми canon s95 веднага след като излезе го взех  за 300евро и след 1-2 години беше 400-450 евро и втора употреба по 300+.

 

На мен това ми е супер странно, но се случва редовно с определени модели.

Връзка към коментар
преди 5 часа, Alexander каза:

Има случаи, когато един апарат го пускат  на една цена и след 1-2 години става по-скъп.

Дори последният ми canon s95 веднага след като излезе го взех  за 300евро и след 1-2 години беше 400-450 евро и втора употреба по 300+.

 

На мен това ми е супер странно, но се случва редовно с определени модели.

Общо взето е заради търсене/предлагане. Все пак марките горе-долу успяват да прогнозират пазара и не се правят много повече бройки от нужното. Ако се направят повече се случват намаления. Ако направят по-малко, а моделът се окаже успешен, може търсенето да надвиши предлагането и цената да скочи, но това наистина е рядко според мен. 

 

Като цяло покрай черни петъци и подобни кампании се случва да има сериозни намаления, когато се случи и количествата да са залежали. Фото компаниите, както много други и конкретно за ДСЛР/безогледалки много държат да те вкарат в екосистемата, защото веднъж като ти продадат тяло, вече си закачен на куката и всякакви бъдещи обективи почти сигурно ще са от тях. Аз както писах по-горе, ако тръгвах от нулата днес сигурно бих избрал Фуджи, но в момента съм с Олимпус и не си и помислям да сменям и следващо тяло евентуално пак ще е Олимпус. Фуджито не е толкова по-добро, че да си заслужава цялата галимация по продажба на тяло и обективи, които съм събрал за Олимпус, а те дори не са кой знае колко много. 

Редактирано от Георги
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.