Прескочи до съдържание

Препоръка за среден клас фотоапарат


Препоръчани мнения

преди 23 часа, ivelina666 каза:

Чета и се чудя и пак чета... Но като че ли не ми се дават толкова пари пак за турбосапунерка. Някак си като се навих да си купувам нов, си представях малко по-голям, с повече възможности. А и нали си имам сапунерка, която не е лоша, и сега пак да си взема подобна, пък макар и малко по-класна...

 

А какво мислите за Nikon D3400 + обектив Nikon AF-P 18-55mm VR /в краен случай с 18-105mm VR/ и Sony Alpha A6000 Black Kit (16-50mm OSS)?

RX100 има доста възможности - може да снима на приоритет на скороста, приоритет на блендата или на напълно ръчен режим. Може да прави и сурови файлове (RAW) било то в комбинация с JPG или само RAW (или само JPG). Автофокуса му също е доста приличен. Моделите от III нагоре ще ти дадат някаква минимална възможност за игра с дълбочина на полето, но на максимално отворена бленда и в далечния край на зума само. Въпроса е ти дали ще изпозваш тези възможности на фотоапарата. То и на автоматичен режим ще ти даде по-добро качество на изображението от Канона, който имаш, но си струва upgrade-a ако се понаучиш да боравиш и с други режими. Има прекрасна оптика на Zeiss. Имайки предвид тези неща, сравнение с телефон не може да става никакво. Това, че някой си сложил една до друга снимки с едното и другото нищо не означава. Ако не използва правилните настройки на фотоапарата, естествено, че с телефона ще станат подобни или по-добри снимки. 

Никон-а би имал някакъв смисъл ако се вземе с 18-105 VR обектива, тогава ще имаш грубо еквивалент 27-152 мм на фул фрейм, ще можеш повече да размазваш фона при портрети при по-дългата част на зума (да си играеш с дълбочината на полето, което не зависи само от блендата, на DSLR става даже и при бленда 5,6, отделен въпрос е качеството на боке-то, демек размазаната част на снимката), както и ще можеш да правиш по-бързи снимки (бързо кадриране от движещ се автомобил, автобус и пр. което не се получава съвсем с LCD панел или с електронен визьор). Като цяло ще имаш възможност да правиш по-художествени снимки, но САМО и единствено при положение, че ти самата имаш уменията и познанията за това. Иначе няма да има разлика, даже и двете Сони-та може да ти правят по-добри снимки, да не говорим за такива при ниско осветление (зависи какъв обектив ще сложиш на безогледалното Сони де). Освен това видео с DSLR се прави доста трудно и ще носиш в пъти по-обемна и по-тежка техника. 

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 11 часа, Hollywood каза:

Да не лежим само матриците. Крайният резултат е важен. https://klgadgetguy.com/2018/05/01/the-huawei-p20-can-almost-replace-my-sony-rx100-iii/

 

Както и Fly e отбелязал, сравнението е ябълки с круши. Телефонът винаги ще има по-добър вграден софтуер, защото има много по-мощен процесор и рам памет. Това доста оказва влияние, когато камерата трябва автоматично да знае какво да направи. В много от примерните снимки се вижда, че просто експозицията на сони-то не е добре подбрана - може би е най-очевидно на снимката с фонтана, където си личи че телефонът е избрал бърза скорост (фонтанът е "замръзнал"), докато при сонито скоростта е по-ниска и има размазване. Подозирам и че блендата не е била оптимална. 

 

image.png

 

Това не е недостатък, сони-то също може да щракне с бърз кадър, като вдигне исо-то и отвори блендата, просто автоматичния му режим не е преценил правилно нещата, сцената е достатъчно светла за да не е предизвикателна хич. Самия блогър си е написал в статията, че сравнението му е само на автоматични режими, когато не му се занимава и няма време за настройки, което прави и самото сравнение доста бакалско. 

 

Но може би това също трябва да го отбележим за да е от полза на @ivelina666 - освен хубава камера, ще трябва и да понаучиш основните фотографски термини, как се борави най-вече с бленда (aperture), исо и скорост и какъв ефект дават промените им. Ако смяташ да снимаш само на авто режим, или си избери някой телефон като посочения или си карай с канончето. Което предполагам също има читави ръчни режими, така че може направо от него да започнеш 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

такива ревюта има за всички последни модели телефони - iphone 8 plus, iphone X, samsung s9 plus и тн.

сигурен съм, че камерите им са по-добри или почти се доближават до някой от rx100 моделите.

освен това няма никакъв проблем телефона да снима в RAW формат и да има напълно ръчни контроли, ако потребителя желае. на моя телефон имам допълнително такова приложение https://www.procamapp.com/

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

При абсолютно непретенциозно ползване - селфи, пейзаж по обед, такива неща вероятно няма разлика между скъп телефон и сапунерка, но ако ще правиш игра със светлината, обработки, не може да се сравняват толкова лесно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Колкото и да се подобряват нещата със софтуерни пинизи, то в основата на фотографията винаги стоят законите на физиката. За това и няма как модерен смартфон да доближава и дори да надминава RX100. 

 

Колкото и да се стараят да дублират определени оптически ефекти със софтуерни филтри и симулации, няма как някое магическо приложение да симулира все още съществуващите предимства на механичния затвор, няма как да се симулира приличен механичен зум, няма как и да се симулира затваряща се бленда (по последното самсунг правят някакви опити с последния с9, но това само показва колко далече са все още от истинските камери). Просто, ако има някакъв технологичен пробив в миниатюрните компоненти, той неизбежно ще намери своето място и в по-големите камери.

 

Това, в което са силни телефоните са точно софтуерните ефекти, които наистина скъсяват дистанцията, когато единственото което човек иска е да ползва автоматичен режим и да натиска едно копче. Тази дистанция все повече ще намалява с разните му там изкуствени интелекти. Но в момента, в който трябва се поеме контрол над снимките, дори минимален, става ясно че база за сравнение няма. Няма софтуерен ефект, който да симулира качествено отвора на блендата - един от трите най-важни параметъра във фотографията. 

 

А мисля, че контекста на темата определено е от надъхан човек, който иска да ръчка и да се занимава, а не просто да натиска бутона в режим "Auto" при ниска светлина. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Телефоните разчитат на софтуерната обработка по време на снимане и след. Много от чиповете ( сигурно всички )  вече имат готови инструкции за HDR, тоест не се заснема само една снимка, а се прави бърза поредица от няколко и после се наслагатват, за да се повиши динамичния обхват, за да се намали шум в сенките и да се появи детайл.

 

Доста често качеството си го бива. Но при еднакви условия, човек можещ да снима, изкарва много по-добри резултати от джобните камери, отколкото от телефона си. Ако ще се стреля само на авто режим и после ще се гледа на екрана на телефона, таблета, лаптопа и настолното пц, сигурно телефонът е по-удобния вариант и ще върши работа в 80% от случаите. Наложи ли се да се разпечата кроп, да се обработи RAW или да постигнеш някакъв ефект от сорта на дълго експониране и прилична нощна снимка, много бързо се разбира защо размерът има значение 😉

За размазания фон повечето телефони ползват алгоритми за засичане на обекти на преден план и след това бокето е софтуерно. Нещо, което така или иначе може да се постигне в пост обработката, ако е толкова търсен ефект и софтуерната му версия устройва снимащия 🙂 

Оставяме настрана, че телефоните пресатурират цветовете, по-подразбиране увеличават динамичния обхват с разни хитрини и често снимките не изглеждат реални, а фотошопирани. Шумът в сенките много често се забелязва. Самите файлове не са особено пластични за обработка - не се мърда с повече от 0.5 EV защото резултатите не са особено добри. 

За видеото темата е тотално различна, но и там софтуерната обработка много си личи - отново изкуствено повишена динамика, отново неестествено сатурирани цветове ( въобще тонирането хич не го бива )  и твърде остро, даже дразнещо остро. Разбирам, че пикселите на квадратен сантиметър на телефона са много повече отколкото на телевизор и трябва да изглежда добре там, но определено ефектът се е превърнал в дефект. Иначе 4к 60фпс доста малко апарати могат да си го позволят, а изглежда много хубаво, когато е добре стабилизирано. Но като човек с флагман в джоба си, пак си купих Xiaomi YI 4k plus заради прословутото 4к@60фпс и се сблъсквам с проблема, че мястото, където да съхранявам файловете става все по-кът. 

Отделно е много забавно да снимаш с телефон, после да го ползваш за навигация, да трябва да си покажеш на него резервациите и да си провериш мейла. Батерията се стопява. После нямаш нито снимки, нито видео и се чудиш къде да си заредиш телефона 🙂

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , prozium каза:

телефоните пресатурират цветовете

това е запазена марка на "хладилниците". Има доста статии по случая.

При истинските телефони, резултата е доста по-различен. И това дори не е най-добрия модел:

 

https://mashable.com/2017/10/12/how-iphone-8-plus-replaced-my-real-camera/

 

https://www.digitalcameraworld.com/features/apple-iphone-8-and-8-plus-camera-review

 

* Ако има желаещи "професионални фотографи" ще им предоставя телефона си на следващата сбирка с пълни ръчни контроли и RAW mode за тест.

 

 

Редактирано от cybersimo
Връзка към коментар

RAW нищо не означава, почти. Няма как със софтуерен контрол да затвориш блендата, което означава например че такъв ефект с телефон няма как да постигнеш 🙂

 

3043518718_1be68319d4_z.jpgThe Star of Huntington Beach by Robert, on Flickr

 

 

Аз също ще донеса безогледалката, може да навием @Фичо да донесе сонито и сме готови, всеки ще даде най-доброто от себе си. Хипер непрофесионално сравнение ще направим, от тия които като ги чета онлайн само ме дразнят, но може и да успеем да видим къде са лимитите на различните устройства. 

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар
11 minutes ago, MARTiNSHO said:

Аз препоръчвам горещо сапунерката си - Canon G9X Mark II.

В момента има и 80 лв кешбек (след регистрация в canon.bg/cashback). Та от 899 ще стане 819 лв.

До 31.07.2018 трябва да стане покупката, а регистрацията до 15.08.2018 г.

Редактирано от aleksandrina
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Че то без тея шантажи си го има за 760 лева 😄 Апаратчето е невероятно, за хора като мен, които се сцепват да пътуват и са юруш на всичко е перфектен, насочваш и снимаш и снимките са чук. Видеото му също е екстра. Само тоя touch screen ми е малко too much ама то може и да не се използва.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Георги каза:

RAW нищо не означава, почти.

Не знам какво означава, но масово при сравнение на телефони и фотоапарати се използва, че видиш ли, телефона нямал RAW, а всеки уважаващ себе си фотограф искал този формат, за да обработва после снимките

И в крайна сметка сигурно 95%+ от телефоните нямат RAW mode. Просто защото хората не знаят кои модели да гледат и генерализират пазара. 

 

Ето какво може да се контролира:

 

https://www.procamapp.com/tutorials.html

Редактирано от cybersimo
Връзка към коментар
преди 3 часа, Георги каза:

 

Аз също ще донеса безогледалката, може да навием @Фичо да донесе сонито и сме готови

ОК, ама не разбрах кога и къде да го донеса ... 🤔

Връзка към коментар

Аз доста години изкарах с canon sx230. В края на миналата година го пенсионирах и си купих телефон Pixel 2. Смятам, че ерата на сапунерките приключи за мен. Мисля отсега нататък само с телефон да снимам, технологията се разви достатъчно да ме удовлетворява за любителски снимки и да не мъкна още една техника с мен. 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 12 часа, prozium каза:

 Иначе 4к 60фпс доста малко апарати могат да си го позволят, а изглежда много хубаво, когато е добре стабилизирано. Но като човек с флагман в джоба си, пак си купих Xiaomi YI 4k plus заради прословутото 4к@60фпс и се сблъсквам с проблема, че мястото, където да съхранявам файловете става все по-кът. 

Отделно е много забавно да снимаш с телефон, после да го ползваш за навигация, да трябва да си покажеш на него резервациите и да си провериш мейла. Батерията се стопява. После нямаш нито снимки, нито видео и се чудиш къде да си заредиш телефона 🙂

Време е за  4К HDR с телефон от 2016 година. 🙂 Имаш проблем с мястото, защото предполагам снимаш на отживялото H264. Ще можеш ли да го промениш на H265?  

  Снимането с телефон е голям кеф. Батерията издържа много повече  от заблудените по-горе сапунерки -  серия RX   и подобно oт нисък клас. 🙂 

Ето състоянието на батерията Screenshot_20180530-100617-2.png.606ade1dae97076407bc0cf3f479debe.pngи направени 692файлове/снимки, от които 6 клипа за 12 минутиProject2.png.0ad57b768f5758e77cfd916af335e62a.png

 

В този заряд -  направени мобилните чекирания, около 10 минути телефония, 30 минути навигация, данни 30 минути за live timing. 🙂

 

Огледалки . 😄 https://www.phonearena.com/news/Galaxy-S8-vs-2000-mirrorless-camera-and-DSLR-Ultimate-camera-face-off_id94035

 

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

От всичко прочетено, все повече си мисля, че на този етап за мен лично е най-добре да си продължа още да се уча на ръчните настройки на Канончето ми за известно време докато още не е сдало багажа и след това да го сменя. А сега да си сменя телефона, който е вече почти на 3г. с някакъв с по-хубава камера. Защото е факт, че фотоапаратът може не винаги да с мен, но телефонът - да.

Всичко, което пишете ми е изключително полезно и интересно и съм сигурна, че и на други ще е полезно. Даже и професионални фотографи в един момент търсят нещо компактно и леко и достатъчно добро за пътуване.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Софтуерно боке от телефон  ( какво се е случило с пръста на този човек? ) ->  ca641a3f-ae9d-4adc-aaa9-04e5dfbf262d.jpg

 

 

Срещу фотоапарат -> SWjMuWO.jpg

 

И като цяло ще е много трудно на телефон да постигне за момента снимка като тази : 

DSC_0219edited.jpg

 

Отделно RAW на телефона е малко безмислено, много непластичен файл и почти за нищо не става. 

Смятам, че с камера снимките стават по-добри, защото и повече мислиш върху тях, а не щракаш просто за спорта, както сме свикнали с телефоните 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 20 часа, cybersimo каза:

Не знам какво означава, но масово при сравнение на телефони и фотоапарати се използва, че видиш ли, телефона нямал RAW, а всеки уважаващ себе си фотограф искал този формат, за да обработва после снимките

И в крайна сметка сигурно 95%+ от телефоните нямат RAW mode. Просто защото хората не знаят кои модели да гледат и генерализират пазара. 

 

Ето какво може да се контролира:

 

https://www.procamapp.com/tutorials.html

Имах предвид, че RAW си е просто файлов формат - не гарантира качество на изходния материал, а само че имаш повече възможности да пипаш след това. С времето е станало малко нарицателно, че "сериозната" фототехника го поддържа, но знака за равенство в никакъв случай не е абсолютен. Аз ще съм много изненадан и ако от останалите 5% активно използват тази възможност, защото снимането и обработката на RAW файл директно противоречи на основното предимство на телефона - удобството и бързата работа. 

 

Пак казвам, впечатляващо е до къде е стигнал софтуера, но има неща които все още са недостижими, а другит, които изискват още работа. За хора, които просто щракат, модерен телефон е чудесен избор и в никакъв случай не бих избрал обикновена сапунерка вместо него (RX100 не е обикновена сапунерка). Само че в момента, в който станеш по-надъхан и искаш да си по-сериозен участник в създаването на снимката ще удариш и съответните лимити, които все още ги има и са сериозни. Конкретно имах това предвид:

 

Note: While shutter speed and ISO can be manually adjusted on iPhone, the aperture is fixed.
 

 

преди 20 часа, Фичо каза:

ОК, ама не разбрах кога и къде да го донеса ... 🤔

На следващата сБирка 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...

Здравейте, 

Леко повдигам темата...

Пълен лаик съм по отношение на фотографията, но искам да направя подарък - нов фотоапарат - на съпруга ми, който напоследък доста се е запалил. 

Искам да е 1) компактен (без допълнителни обективи и разни други джаджи, за да е лесно по време на пътувания), 2) технологично модерен (да има функция за безжична връзка като минимум), и естествено 3) да прави хубави снимки във всякакви условия (напр. вечер/нощем) 🙂Следващо пътуване, при което ще бъде използван, ще бъде в Калифорния и околностите, т.е. да става за снимки на градове, светлини, Гранд Каньон, Йосемити и т.н. 

Към кои марки/модели да гледам?

Бюджетът не е фиксиран, но да кажем около 2 000 лв. 

Благодаря предварително за мненията ви! 

 

Връзка към коментар
преди 44 минути , MCC каза:

Следващо пътуване, при което ще бъде използван, ще бъде в Калифорния и околностите, т.е. да става за снимки на градове, светлини, Гранд Каньон, Йосемити и т.н. 

Малко ше се размине с идеята за подарък вероятно, но ако го вземете от Щатите ще ви излезе поне около 30% по-евтин. За нощни снимки, ако няма да е ДСЛР, най-добре да осигурите някакво стативче.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 46 минути , MCC каза:

Следващо пътуване, при което ще бъде използван, ще бъде в Калифорния и околностите

Тогава може би да си харесате апарата оттук, а да си го купите направо там? Разликата в цените е забележителна.

Връзка към коментар

Благодаря за съветите @neuromancer and @Goal & Boss

Ние не живеем в България - ще го взема от Швейцария най-вероятно, където техниката е по-евтина отколкото в България. А и искам да е подарък за рожден ден, който е преди пътуването. 

Имате ли препоръки за конкретен модел? 

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.