Прескочи до съдържание

Планиране на пътуване до Черна Гора


Препоръчани мнения

Търся по-подробна информация за маршрута от София до Котор през Сърбия. Ако го разделим на две и спим във Върнячка Баня за какво време горе-долу можем да очакваме да го вземем. Много ли е тежък пътя?
Четох, че се препоръчва пътя през Косово, но аз нямам задграничен паспорт, така че отпада като възможност. На връщане ще минем през Босна и Херцеговина и поради тази причина за на отиване загледах този вариант.

Редактирано от gery_2431
Връзка към мнение

Правилният път е през Сърбия - Крагуевац, Чачак, оттам Босна и към Котор.

Уникално красив в Босненската си част и напълно поносим. Попътно е моста на Дрина, града на Кустурица, 60 тунела и невероятната р. Дрина.

През Черна гора свят ще ви се завие ако минавате

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел

Ние сме се прибирали от Будва през черногорския път покрай река Лим, наистина има много завои, ама има и гледки. Иначе тръгнахме рано сутринта и вечерта си бяхме в София, като сме спирали и да хапваме.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Косово? Не че е невъзможно, но досега не съм чувала някой да препоръчва точно този маршрут. 

През Сърбия пътя е както е написал Сънчо до Чачак, после - Златибор - Приполе. Оттам се влиза в Черна гора - Плевлja -  Жабляк,  намирате се в национален парк Дормитор. Пътя беше хубав, вярно със завои, но сме в планината и е много красиво.

И връщането сме го правили пак през Черна гора, по поречието на р. Лим и там пътя си беше ок. Мда има завои, но пък нямаше дупки, не е тесен или друго, което да ви притеснява, и има чудесни гледки и места за спиране и снимки. И този зеленикав цвят на водата...

 

Друг маршрут, който сме правили е бил през Македония и Албания. 

Редактирано от Polina
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 5 минути , Polina каза:

 

През Сърбия пътя е както е написал Сънчо до Чачак, после - Златибор - Приполе. Оттам се влиза в Черна гора,  национален парк Дормитор. Пътя беше хубав, вярно със завои, но сме в планината и е много красиво.

И връщането сме го правили пак през Черна гора, по поречието на р. Лим и там пътя си беше ок. 

Точно!

И аз препоръчвам този маршрут. Два пъти сме го минавали. Нито е тежък, нито е страшен. Може да направите нощувка в Златибор, или стоп за кафе и бюрек за закуска в Подгорица, но и без нощувка е постижимо да стигнете до Адриатика за 1 ден. А панорамата е прекрасна в Черна гора.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Нощувка по пътя планирам, тъй като ще тръгнем около 5 следобед. Принципно за връщането мислех през Босна, но ще погледна и този вариант. Мъжът ми ще е шофьора и като цяло снощи го говорихме и ако пътя е хубав, завоите не го плашат. 

Връзка към мнение

Ама са бая завоите през Черна гора, да си го знаете.

Аз на отиване минах през Косово, това е най-лекият път за каране до Котор, но за там трябва паспорт и зелената карта не важи, плащаш 15 евро за косовска застраховка. Перфектни пътища, без началните македонски.

 

Иначе ако трябва да избирам, бих се върнал от Котор до София пре Босна и Сърбия, караш от страната на р. Дрина и гледките са по-пълноценни. Задължителни спирки във Вишеград (Андричград) и след това в Мокра гора за дървеното селце на Кустурица. В слънчево време това е уникално красив път със изумрудено зелената река

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)
преди 29 минути , Sun4o каза:

Ама са бая завоите през Черна гора, да си го знаете.

Аз на отиване минах през Косово, това е най-лекият път за каране до Котор, но за там трябва паспорт и зелената карта не важи, плащаш 15 евро за косовска застраховка. Перфектни пътища, без началните македонски.

 

Иначе ако трябва да избирам, бих се върнал от Котор до София пре Босна и Сърбия, караш от страната на р. Дрина и гледките са по-пълноценни. Задължителни спирки във Вишеград (Андричград) и след това в Мокра гора за дървеното селце на Кустурица. В слънчево време това е уникално красив път със изумрудено зелената река

Да, точно така мисля да се върнем, плюс спирка и в Мостар. За Косово, както писах и в началния пост, отпада като вариант, нямам паспорт и физически свободно време да го изкарам. А какво ще рече ”ама много завои” ? Дали може да ми го сравните с нещо? Опитът за шофиране на мъжът ми е доста из България и малко в Италия ( Ломбардия, Тоскана и Лигурия). Прочетих постове на магеланци, които мислят да минат през Сърбия, но нещо  впечатления и отзиви на завърнали се не намерих 😁 .

Редактирано от gery_2431
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Така, едно бързо резюме. Гугъл Мапс ми предлага три варианта. Пътя през Босна ще е връщането, където сигурно ще спим в Мокра Гора.
3.PNG.dec5973d77bda6b290c945539f969a01.PNG

Като всъщност пътя през Сърбия е друг, 
 2.PNG.bc6c87bb007bc59a6dbbdd68b357c368.PNG

но и двата са с много завои, но втория е една идея по-добре. Правилно ли съм схванала?
Хрумна ми още един вариант През Македония и Албания, избягвайки Косово. Как е този маршрут?
4.PNG.357b61f8b1a0476db6ebea80b403d070.PNG

Връзка към мнение

От Охрид до Елбасан миналото лято пътя беше доста натоварен. И появи ли се камион или рейс пред теб няма изпреварване. Местните шофират доста рисково. Аз бих ти препоръчал пътя през Сърбия и Босна, преди 4-5 години от там минахме. Но ако решиш да си отделиш време за Скопие, Охрид, Тирана и Круя си минавай през Македония и Албания. 

Просто си избери пътя, по който ще може да видиш повече непознати за теб неща.

Връзка към мнение

Миналта година се върнахме по първия маршрут, който си посочила> Котор-Колашин-Беране-Копаоник-Прокуплье-София - ами, доста е тежък. Само излизането от Черна гора ни отне около 6 часа, с една спирка за кафе и задръстване на един от тунелите (май имаше катастрофа). После сръбската част е доста каубойска. Минаваш през знайни и незнайни села и паланки. Иначе е спокойно, но се пригответе за доста часове шофиране.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, gery_2431 каза:

А какво ще рече ”ама много завои” ?

Мерната единица за път с много завои е "Беклеме". Едно Беклеме, две Беклемета, три Беклемета и т.н. 😀

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
В момента, Zaro каза:

Мерната единица за път с много завои е "Беклеме". Едно Беклеме, две Беклемета, три Беклемета и т.н. 😀

И в този случай колко Беклемета 😁 ?

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Ако обичаш да пътуваш с автомобил има ли значение какъв е пътя? 

Не е да пътуваш с непознат шофьор, ще си карате бавничко, ще се кефите на гледките и все ще стигнете... приеми предизвикателството. Удоволствие си е! 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Миналта година се върнахме по първия маршрут, който си посочила> Котор-Колашин-Беране-Копаоник-Прокуплье-София - ами, доста е тежък. Само излизането от Черна гора ни отне около 6 часа, с една спирка за кафе и задръстване на един от тунелите (май имаше катастрофа). После сръбската част е доста каубойска. Минаваш през знайни и незнайни села и паланки. Иначе е спокойно, но се пригответе за доста часове шофиране.

 

 

 

мда, точно в сръбската част попаднахме на някаква сватба, където и гостите и младоженците бяха с бронежилетки, пътят беше заварден от едни симпатични хора с автомати

Редактирано от Ивка
  • Шок 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Определено вече се разколебах от този маршрут. Май ще е и двата пъти през Босна. На отиване ще разгледаме Мокра Гора и Вишеград, нощувка в Чачак, а на връщане Мостар и спане в Сараево. Все още се чудя дали през Македония в посока Тирана да минем, но моят мъж много се нерви на натоварени и тегави пътища, това със сигурност го дразни повече от завоите. 

Редактирано от gery_2431
Връзка към мнение
преди 13 минути , gery_2431 каза:

Определено вече се разколебах от този маршрут. Май ще е и двата пъти през Босна. На отиване ще разгледаме Мокра Гора и Вишеград, нощувка в Чачак, а на връщане Мостар и спане в Сараево. Все още се чудя дали през Македония в посока Тирана да минем, но моят мъж много се нерви на натоварени и тегави пътища, това със сигурност го дразни повече от завоите. 

Как ще минавате през един и същи маршрут? Миналата година минахме до Дубровник през Вишеград и надолу и се върнахме през цяла Босна през Станишич, беше прекрасно. И аз бях чела колко са завоите и колко е тежък маршрута, но нищо такова не усетихме. Само красота, и то толкова много, че тази година пак решихме да отидем, до Котор, като на отиване ще минем през Скопие и Албания, за да избегнем Косово, а на връщане през Жабляк. Ще видим други места. Тръгваме на 21,07.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, slujitel каза:

Как ще минавате през един и същи маршрут? Миналата година минахме до Дубровник през Вишеград и надолу и се върнахме през цяла Босна през Станишич, беше прекрасно. И аз бях чела колко са завоите и колко е тежък маршрута, но нищо такова не усетихме. Само красота, и то толкова много, че тази година пак решихме да отидем, до Котор, като на отиване ще минем през Скопие и Албания, за да избегнем Косово, а на връщане през Жабляк. Ще видим други места. Тръгваме на 21,07.

Добре де, нави ме 😉 . Връщане през Охрид. 

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

На този етап от планирането, мисля прибиране от Котор през Албания и Македония, със спирка в Охрид. Какъв маршрут можете да препоръчате? В друга тема прочетох, че много от пътищата в Албания са ужасни и има шанс да си разбием колата. Определено бих искала да избегнем такава вероятност.

Редактирано от gery_2431
Връзка към мнение

Също бих искала да проуча повечко пътя от Мокра Гора до Котор през Босна. Като тип път, дали и в тази посока е двулентов път с пропаст от другата страна. Честно казано аз съм шубе и нещо подобно не бих издържала повечко време. За съжаление стрийт вю от Босна и Херцеговина почти няма и от малкото снимки не мога да си създам правилна представа . Ей тази снимка примерно лекинко ми изправя косата https://www.google.bg/maps/@43.7122751,19.2148565,3a,75y,98.36h,80.63t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipMYWlog_EEDUNvJLyvZ19i3Vg_upm_wlZNk27Ov!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipMYWlog_EEDUNvJLyvZ19i3Vg_upm_wlZNk27Ov%3Dw203-h100-k-no-pi-2.9338646-ya103.5-ro-0-fo100!7i10240!8i5120
Май тези дни ще бягам да си правя паспорт и да минем по маршрута през Косово .

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, gery_2431 каза:

Също бих искала да проуча повечко пътя от Мокра Гора до Котор през Босна. Като тип път, дали и в тази посока е двулентов път с пропаст от другата страна. Честно казано аз съм шубе и нещо подобно не бих издържала повечко време. За съжаление стрийт вю от Босна и Херцеговина почти няма и от малкото снимки не мога да си създам правилна представа . Ей тази снимка примерно лекинко ми изправя косата https://www.google.bg/maps/@43.7122751,19.2148565,3a,75y,98.36h,80.63t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipMYWlog_EEDUNvJLyvZ19i3Vg_upm_wlZNk27Ov!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipMYWlog_EEDUNvJLyvZ19i3Vg_upm_wlZNk27Ov%3Dw203-h100-k-no-pi-2.9338646-ya103.5-ro-0-fo100!7i10240!8i5120
Май тези дни ще бягам да си правя паспорт и да минем по маршрута през Косово .

 

Вижте какво, който и път да изберете - през Босна или през Черна гора, няма как да не карате покрай големи пропасти и да няма завои. И от Албания да минете пак има такива участъци , че даже и по страшни 🙂 Пътищата през Босна са една идея по добри от българските но общо взето са на един кантар - дупките са запълнени некачествено както у нас , а завоите на повечето места те "изхвърлят" ако влезеш с по-висока скорост. Обратно - пъттят през Колошани до Будва е перфектен както от изпълнение така и откъм поддръжка. Завоите са перфектно направени а кърпежите ако не ги видиш не може да ги усетиш въобще. Да през този път завоите са ужасно много, а пропастите на места са умопомрачителни но като се кара внимателно няма от какво да се страхувате. По принцип черногорците са много толерантни и внимателни зад волана както в населените места така и извън тях. Лично на мен пътя от Дубровник до мокра Гора през Фоча не ми хареса нито откъм гледки нито откъм качество

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Здравейте, Магеланци, реших да повдигна старата си тема, вместо да създавам нова. 
Миналата година така и не стигнахме до Черна гора, а прекарахме няколкото дни в Белград, между другото наистина прекрасен град.
Тази година все пак решихме да се спуснем в това пътешествие като го поудължим и разгледаме и други места. Тук искам да помоля за помощ за да структурирам оптимално програмата. Знам, че няма как да разгледам всичко, но все пак ми се иска да извлека максимално най-много 🙂 . Като дни го планувам 17.05.2019-26.05.2019 ( 9 нощувки) Повече от 5 дни отпуска не искам да взимам, така че ще се опитаме да се вместим в този период. Нещата, които искам да видя са Плитвишките езера, Водопадите на Уна, Пирамидите във Високо, Водопадите на Кравица, Мостар, Крайбрежието на Черна Гора(Котор, Будва, Пераст, Херцег Нови), Дубровник, Сплит и Трогир. Покрай тях вече мисля да навързвам и останалото, ако вместя примерно и Яйце, Сараево, Шибеник, Задар, о. Хвор и други интересни места, ще е добре, но не е и задължително. Също така и ако е натоварена много тази програма, ще се радвам да ме посъветвате какво и къде да орежа. Като цяло в това пътуване ми се струва най-добре е да наблегна на БиХ и Черна Гора. Нарочно пропускам Вишеград. Честно казано не малко ме стряска описвания от много пътешественици път около него и поради тази причина мисля да го пропуснем тук. (Но пък ако толкова си заслужава и не е за изпускане може оттам да започнем обиколката.) Маршрута си го представям по следния начин:
Пътуване от София директно до Плитвишките езера. След тях от там влизане в Босна и Херцеговина, Водопадите на Уна, към Яйце. После Високо, (евентуално вместване на Сараево) Мостар, Водопади Кравица, от там Черна Гора. Тук мисля да останем на едно място и от него да разглеждаме околностите, мисля да е Котор. След Черна гора, разглеждане на Дубровник, Сплит и Трогир. Много ми се иска да вместим и о. Хвор, но ако няма време , ще мина и без него. От там прибиране с нощувка по пътя някъде. 

Друг вариант за на маршрута е след Мостари водопадите, да е Хърватска със Сплит и Дубровник, после Черна Гора и прибиране през Косово и Македония.

Като дни разпределението си го представям нещо такова:
1-ви ден пътуване до Плитвишките езера.
2-ри ден разглеждане на езерата и отпътуване до местност Уна.
3-ти ден разглеждане на водопадите на Уна и отпътуване  в посока Високо. Евентуално попът и град Яйце. Не знам дали за един ден бихме могли да вместим и пирамидите. Според вас?
4-ти ден  ако не сме успели да видим пирамидите във Високо предния ден, тогава разглеждането им и после Мостар, ако остане време водопади Кравица.
5-ти ден Сплит и Трогир или Водопади Кравица и Сплит

6-ти ден само Дубровник или Трогир и Дубровник

7-ми,8-ми ден Черна Гора
9-ти и 10-ти ден прибиране към София, все още не решено от къде.
Иска ми се да успея да оптимизирам плана, така че за Черна Гора да остане поне още един ден. Вариант е може би да скипна Хърватските градове в един ден.

 

Искам да ви помоля за помощ да изчистя детайлите и да наглася нощувките.
 

Редактирано от gery_2431
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.