Прескочи до съдържание

Планиране на пътуване до Черна Гора


Препоръчани мнения

преди 6 минути , Дани Магелани каза:

Два пълни дни за Черна гора, според мен, е малко. Ако можете, добавете още един.

И аз бих искала, да, може би ако поорежа Сплит и Дубровник и някак си и предните дни малко по-стегнато?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искам да предупредя всички, които пътуват в Черна Гора, да имат едно наум къде паркират, особено вечер, защото на нас ни откраднаха мотора преди три години там. След това се прибирахме от гр.Бар до Варна 2 дена път с камили...

Връзка към коментар

На мене тоя маршрут ми се струва някакъв пълен зигзаг. Не съм шофьор де, ама нещо мисля, че бъркате в планирането. Пътищата там отнемат повече време от първоначално планираното, а Балканите са изживяване, а не препускане.

Два дни за Черна гора?  А аз се чудя, как да ми стигнат 9 дни само за една малка част от Черна гора с малко от Босна през лятото 🙂

 

Разбира се, всеки си има неговия темп на обикаляне. Мене не ме слушайте, аз си планирам моето лятно пътуване с акцент върху планините. 🙂 През пролетта обаче бих наблегнал повече на водопади. 

След като почвате с Плитвишките езера, просто се концентрирайте в онази част от света. Водопадите при Слунь, Водопадите при Уна. Оттам към Риека, Пула, Ровинь, полуостров Истрия, островите Бриуни. Шкоцянските пещери в Словения. Водопадите на Крка. Водопадите на Зрмая. Изворът на Цетина, Планината Велебит и национален парк Пакленица... То пък, в един момент май ще на всеки ще му втръснат толкова водопади, знам ли...

 

За мене Босна и Херцеговина логистично е в поне две пътувания. Едното е Сараево, Мостар и Кравица в съчетание с Черна гора, другото - Уна с Плитвишките езера, Истрия и малко Словения. Или пък се концентрирате за цялото време само върху БиХ, както го направи @Roberto Baggio. Аз бих ползвал Сараево като база за няколко еднодневни разходки с кола. И тука да кажа, много близо до Сараево има един водопад Скакавац, който е почти сто метра висок. Не му обръщат пътуващите много внимание, че не е с най-лесния достъп, но все пак е най-високият в страната 😉

 

 

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да дам и аз моите 5 стотинки по темата 🙂

 

Относно Вишеград - мисля, че пътят е доста добър и в никой момент не съм се чувствала застрашена или притеснена по някакъв начин, още повече, че след Вишеград, посока към Сараево, е и изключително красив. На мен Вишеград много ми хареса, но е въпрос на лично мнение.

 

Относно ден 3 - след разглеждане на водопадите ще имате време или да разгледате и да спите в Яйце ( силно препоръчвам) или да стигнете до Високо. Яйце и околността си заслужават поне половин ден, а дори и да го пропуснете изобщо ( което ще е много жалко), според мен, няма да имате време и за пирамидите в този ден. Сигурни ли сте, че държите толкова на пирамидите? Само заради тях  правите голямо отклонение, а не съм убедена, че си заслужават чак такава отбивка. Ние лично, на база коментари на съфорумници, ги пропуснахме и не считам, че сгрешихме. Разбира се, отново, лично мнение.

 

Относно ден 4 - ако пътувате от Високо, ще имате време само за Мостар, даже и то ще ви е малко.

 

Относно ден 5 - с две ръце за водопадa Кравица, така и така сте в района - не гo пропускайте! Още повече, че по това време би следвало да e много пълноводен

 

Относно ден 6 - за мен Дубровник заслужава да му се отдели един цял ден.

 

Дано да съм била полезна.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, master_of_germs каза:

На мене тоя маршрут ми се струва някакъв пълен зигзаг. Не съм шофьор де, ама нещо мисля, че бъркате в планирането. Пътищата там отнемат повече време от първоначално планираното, а Балканите са изживяване, а не препускане.

Два дни за Черна гора?  А аз се чудя, как да ми стигнат 9 дни само за една малка част от Черна гора с малко от Босна през лятото 🙂

 

Разбира се, всеки си има неговия темп на обикаляне. Мене не ме слушайте, аз си планирам моето лятно пътуване с акцент върху планините. 🙂 През пролетта обаче бих наблегнал повече на водопади. 

След като почвате с Плитвишките езера, просто се концентрирайте в онази част от света. Водопадите при Слунь, Водопадите при Уна. Оттам към Риека, Пула, Ровинь, полуостров Истрия, островите Бриуни. Шкоцянските пещери в Словения. Водопадите на Крка. Водопадите на Зрмая. Изворът на Цетина, Планината Велебит и национален парк Пакленица... То пък, в един момент май ще на всеки ще му втръснат толкова водопади, знам ли...

 

За мене Босна и Херцеговина логистично е в поне две пътувания. Едното е Сараево, Мостар и Кравица в съчетание с Черна гора, другото - Уна с Плитвишките езера, Истрия и малко Словения. Или пък се концентрирате за цялото време само върху БиХ, както го направи @Roberto Baggio. Аз бих ползвал Сараево като база за няколко еднодневни разходки с кола. И тука да кажа, много близо до Сараево има един водопад Скакавац, който е почти сто метра висок. Не му обръщат пътуващите много внимание, че не е с най-лесния достъп, но все пак е най-високият в страната 😉

 

 

 

@master_of_germs затова споделям какви са ни намеренията и търся съвет. Като цяло виждам, че нещо накуцва и искам да го до изпипам плана.  Но на Котор си държа 😉  .Ако трябва всичко ще изрежа, но реално това е крайната/целева точка на пътуването.
А били споделил какви са твоите планове? Ще ми бъде интересно и вероятно полезно да ги чуя.

 

П.П. наистина чак пък толкова водопади на веднъж 🙂

 

Преди 1 час, Roberto Baggio каза:

Да дам и аз моите 5 стотинки по темата 🙂

 

Относно Вишеград - мисля, че пътят е доста добър и в никой момент не съм се чувствала застрашена или притеснена по някакъв начин, още повече, че след Вишеград, посока към Сараево, е и изключително красив. На мен Вишеград много ми хареса, но е въпрос на лично мнение.

 

Относно ден 3 - след разглеждане на водопадите ще имате време или да разгледате и да спите в Яйце ( силно препоръчвам) или да стигнете до Високо. Яйце и околността си заслужават поне половин ден, а дори и да го пропуснете изобщо ( което ще е много жалко), според мен, няма да имате време и за пирамидите в този ден. Сигурни ли сте, че държите толкова на пирамидите? Само заради тях  правите голямо отклонение, а не съм убедена, че си заслужават чак такава отбивка. Ние лично, на база коментари на съфорумници, ги пропуснахме и не считам, че сгрешихме. Разбира се, отново, лично мнение.

 

Относно ден 4 - ако пътувате от Високо, ще имате време само за Мостар, даже и то ще ви е малко.

 

Относно ден 5 - с две ръце за водопадa Кравица, така и така сте в района - не гo пропускайте! Още повече, че по това време би следвало да e много пълноводен

 

Относно ден 6 - за мен Дубровник заслужава да му се отдели един цял ден.

 

Дано да съм била полезна.

@Roberto Baggio честно казано наистина не съм сигурна за пирамидите. Аз искам да ги видя, но  за мъжът ми не съм сигурна (даже мисля, че не държи никак) и ако пропускайки ги печелим време за друга по-интересна и заслужаваща си дестинация, ще се вслушам в съвета ти. 
Като цяло съм в начален етап на нагласяне на пътуването, реално все още нямам и кой знае какъв план 🙂 .

Редактирано от gery_2431
Връзка към коментар

Направих си първа ревизия на плана. Маршрута ще е нещо такова, като на снимката. Също се чудя дали кръгчето да не се направи наобратно. Отбелязаните места на картата, са тези, на които мислим да спим. Като в Котор мисля да са 3 нощувки. Прецених, че може би ще ни дойде много пътя за на отиване и слагам една нощувка в Нови Сад. Зачеркнах от плана Плитвишките езера и Сплит. В друго пътуване ще ги комбинирам с Риека, Опатия, Пула, Задар и други места от този район. Мислех да зачеркна и Дубровник, но като че ли това пътуване е най-подходящо за неговото посещение. 

1ден Нови Сад - разглеждане на Нови Сад, нощувка там

2.ден Уна , разглеждане на водопадите в националния парк, нощувка там

3 ден Яйце , разглеждане на града и околностите , нощувка там

4 ден Мостар, разглеждане на града и водопада Кравица, нощувка в Мостар

5 ден Дубровник, нощувка там

6-ти, 7-ми и 8-ми ден Черна гора, нощувки в Котор

9-ти отпътуване към Скопие, нощувка в Скопие

10-ти ден отпътуване към София
Като наистина ми се върти в главата кръгчето да е на обратно, за да имаме повече време В Нови Сад и Скопие.1037772018_karta2.PNG.1a432e33838e092405cdcf5f2f55a4c7.PNG

 

Редактирано от gery_2431
Връзка към коментар

Бих ти предложила в ден 3 да не спите в Яйца, а да се придвижите до Мостар и да спите там. В противен случай програмата за Ден 4 няма да можете да я осъществите или много ще претупате нещата и ще съжалявате. Отделно от това Мостар е доста по-оживено и чаровно градче от Яйце и вечерта ще ви е по-приятно да сте там. Минус е че ще изпуснете да видите как е осветен водопада в Яйце през нощта, но пък ще успете да видите и Мостар и Кравица в Ден 4. 

Редактирано от Roberto Baggio
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 31 минути , Roberto Baggio каза:

Бих ти предложила в ден 3 да не спите в Яйца, а да се придвижите до Мостар и да спите там. В противен случай програмата за Ден 4 няма да можете да я осъществите или много ще претупате нещата и ще съжалявате. Отделно от това Мостар е доста по-оживено и чаровно градче от Яйце и вечерта ще ви е по-приятно да сте там. Минус е че ще изпуснете да видите как е осветен водопада в Яйце през нощта, но пък ще успете да видите и Мостар и Кравица в Ден 4. 

Ако правилно те разбирам, твоят съвет е две нощувки в Мостар?
Наистина много ми се искаше да видя водопада осветен нощно време 😞 
Чудя се дали пък ако обърна кръгчето няма да се получат по-добре нещата .

 

Връзка към коментар

Аз пак ще кажа. Като ще се ходи до Уна, Плитвице е съвсем близо. Странно ми се вижда да се види само Уна, а да се пропусне Плитвице, ако не сте били. Уна и Плитвице или ги гледате заедно, или ги пропускате заедно 🙂

Ако така и така ще включвате Косово, защо не спите в Призрен. Още повече пропускате Сараево. А тъкмо Сараево и Призрен са най-автентичните образци за смесване на култури и етноси на Балканите. И без това ще трябва да платите солидна такса за минаване през Косово, поне да не е само транзит. Имам чувството, че просто искате да запишете всички възможни балкански държави в едно пътуване. Но явно сте си го наумили така 🙂 Имайте предвид, че ще трябва и да обменяте много различни валути така.

 

Личното ми мнение е, че Нови Сад и Скопие най-малко си струват от цялото кръгче.  Е, аз обожавам Скопие, но най-вече защото там имам десетки приятели, които винаги ми е приятно да посещавам отново и отново. Но В Скопие няма да усетите нищо от атмосферата на Призрен. Ако ви харесва малко повече цивилизация, тогава нощувайте в Скопие. Но Скопие може да си го направите всеки един уикенд.

 

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, gery_2431 каза:

Ако правилно те разбирам, твоят съвет е две нощувки в Мостар?

Да.

Отделно, цял ден и една вечер могат да ви дойдат повечко в Яйца, а със сигурност един ден няма да стигне за път от Мостар, разглеждане на Мостар и Кравица.Не се получава балансирана програма. Подкрепям мнениета на @master_of_germs да се опитате да включите и Плитвице. Разстоянието София - Плитвице е постижимо за един ден, но ако сте двама шофьори, иначе би дошло множко на един човек. Аз лично бих взела един от дните за Черна гора, ако са отредени само за Котор и околността, но това е мое мнение.

Редактирано от Roberto Baggio
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@master_of_germs , напротив , хич не искам да ги включа. Скопие и Нови Сад са единствено заради междинните нощувки. Основно са ми Черна Гора и Босна и Херцеговина. Ще обмисля варианта с нощувка в Призен.  И за съжаление шофьора е само един.

Връзка към коментар

Аз бих пропуснал Дубровник ако ще ходите до Котор и Будва. За Дубровник цял ден е много. На мен лично Будва стария град ми хареса много повече, а Котор ми хареса най-много. После като видях Дубровник не бях толкова впечатлен, а и беше претъпкан с туристи. Това е моето лично мнение де. Друг може да харесва точно това, комерсиалния туризъм. Иначе за пътя са те посъветвали правилно. Аз съм го минавал през Сърбия и Босна и Херциговина с преспиване в Залтибор, който е еквивалент на нашия Боровец.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 7 месеца по-късно ...

Планирам си вече окончателно така дълго мечтаното пътуване до Черна Гора. Планът претърпя доста корекции , надявам се да съм избрала оптималния за нас вариант и той е сега да се концентрираме върху Черна Гора.
Но стигнах до задънена улица,  кое място да избера за нощувките в Черна Гора  (общо 4 през Август). Ужасно съм разколебана . Колебанията ми са между основните опорни точки Будва и Котор, но и Тиват не изглежда никак лош вариант. Предпочитанията ни са жив град, с хубави заведения и нощен живот, красиви алеи край морето, старинна архитектура или пък пристанище. Струва ми се, че Будва най-отговаря на това, което търся, но ме притесняват коментари които чета, че прилича на Слънчев Бряг, че е пренаселена с туристи, основно руски и всички негативи, които биха следвали от това. Замислям се и да ги разделя 2 на 2 между Будва и Котор. Как бихте ме посъветвали?

Връзка към коментар

Тиват ще ви се стори скучен, с оглед търсенията. Определено Будва е Слънчака на черногорци - заведения, дискотеки, молове.  Котор и Тиват са на 25-30 км. от Будва, и може да отскочите да ги разгледате с колата. Пристанището на Тиват е по-хубаво от това на Будва, по-луксозно, с много големи и скъпи яхти, ако някого го вълнува. 

Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 37 минути , gery_2431 каза:

Планирам си вече окончателно така дълго мечтаното пътуване до Черна Гора. Планът претърпя доста корекции , надявам се да съм избрала оптималния за нас вариант и той е сега да се концентрираме върху Черна Гора.
Но стигнах до задънена улица,  кое място да избера за нощувките в Черна Гора  (общо 4 през Август). Ужасно съм разколебана . Колебанията ми са между основните опорни точки Будва и Котор, но и Тиват не изглежда никак лош вариант. Предпочитанията ни са жив град, с хубави заведения и нощен живот, красиви алеи край морето, старинна архитектура или пък пристанище. Струва ми се, че Будва най-отговаря на това, което търся, но ме притесняват коментари които чета, че прилича на Слънчев Бряг, че е пренаселена с туристи, основно руски и всички негативи, които биха следвали от това. Замислям се и да ги разделя 2 на 2 между Будва и Котор. Как бихте ме посъветвали?

Спала съм в Петровац до Будва. По-евтино е. Има една скала с пешеходен пробив в нея. Минаваш и излизаш на плаж в скалата. Има заведение, което вечер на мястото на шезлонгите слага маси и дансинг - оркестър и по-късно дискотека в скалата.

Може да откараш 24,часа.

Дано се е съхранило!

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 3.07.2019 г. в 11:09, gery_2431 каза:

Планирам си вече окончателно така дълго мечтаното пътуване до Черна Гора. Планът претърпя доста корекции , надявам се да съм избрала оптималния за нас вариант и той е сега да се концентрираме върху Черна Гора.
Но стигнах до задънена улица,  кое място да избера за нощувките в Черна Гора  (общо 4 през Август). Ужасно съм разколебана . Колебанията ми са между основните опорни точки Будва и Котор, но и Тиват не изглежда никак лош вариант. Предпочитанията ни са жив град, с хубави заведения и нощен живот, красиви алеи край морето, старинна архитектура или пък пристанище. Струва ми се, че Будва най-отговаря на това, което търся, но ме притесняват коментари които чета, че прилича на Слънчев Бряг, че е пренаселена с туристи, основно руски и всички негативи, които биха следвали от това. Замислям се и да ги разделя 2 на 2 между Будва и Котор. Как бихте ме посъветвали?

От старият град на Будва да плажа Каменово - след Рафаиловичи, е променада. Дължината е около 7-10 км. Добре е осветена вечер. Около нея е само места за плажуване, заведения и хотели. Да Будва  може да се сравни със Слънчев Бряг, но пък Бечичи може да се отнесе с  Обзор и Влас - по спокойно е но същеврененно не е скучно. Относно руските туристи - за съжаления още от времето на Петър I, Черна Гора е много привлекателна част на балканите за Русия, така че там руснаците са в по-голямо изобилие и от България.

Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Вчера се върнахме (семейно) през маршрута Котор-Подгорица-Нови Пазар (Сърбия) и нататък е ясно...

Моите впечатления: Черногорския път е с отлична настилка и ширина, на доста места при изкачване има две ленти...културна работа, единствен проблем е липсата на осветление в тунелите. Сръбският път веднага след границата е трагичен, настилката нагъната кръпките зле... добре че беше така само 10-ина километра примерно. След Нови Пазар става добре. Мноого бавно се пътува главно защото когато има колона винаги отпред е някой който не може да поддържа ритъм (то затова и става колоната де), и става дума за лек автомобил, ако е камион или автобус е ясно, проблема са смотаните или страхливите шофьори, не знам, не ги хуля (опитвам се). Ограниченията на скоростта според мен нарочно са сложени превантивно ниски, разбирам го това и като има (а винаги има) по някой "буквояд"....

Ядранската магистрала е същата работа откъм ритъм, но там поне настилката е перфе, Хърватска все пак...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.