Прескочи до съдържание

дневник БОНАЙРЕ


Препоръчани мнения

Ох как обичам да ти чета писанията да знаеш...

Може би заради оня безумен страх който имам от всичко мърдащо във водата , ама пък много обичам да го гледам на снимки :rolleyes:

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Интересен разказ и страхотни снимки!

 

Ние посетихме Бонайре (сори, не мога да си прехапя езика да го нарека БОНЕР) точно с круизен кораб и имахме 8 часа за разглеждане. Когато не си там за гмуркане островът наистина може да изглежда малко скучноват, макар че Washington Slagbaai National Park в крайна сметка не беше никак лош.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@ivooo, излишно е да казвам, че напълно се присъединявам към мненията, изказани по-горе от дамите.:clapping:

Но, имам един въпрос.

Кажи имат ли шанс такива като мен - "коркови тапи", които дори шнорхел не ползват, а само тези маски дето се слагат на цялото лице, да видят части от този подводен свят. И, ако да, колко големи и красиви са тези части.

 

Питам те, защото в  https://www.vakantiepiraten.nl  често съм срещал пакети (самолет, трансфер, хотел - всичко) за 9 дни на цени около 500-600 евро.

Дори и отговорът да е Не, аз ще продължа да ги следя тези оферти, тъй като съм от типа хора дето 7 дни лежане ще ги преживея с най-голямо удоволствие. :biggrin:

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

Да се присъединя и аз към възторга на дамите! 

Вече не се изненадвам от тънкия хумор и прекрасен стил, а с нетърпение очаквам твоите разкази за прелестни кътчета! А снимките са невероятни!

Ще очаквам с любопитство Исландия!

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, ven62 каза:

@ivooo, излишно е да казвам, че напълно се присъединявам към мненията, изказани по-горе от дамите.:clapping:

Но, имам един въпрос.

Кажи имат ли шанс такива като мен - "коркови тапи", които дори шнорхел не ползват, а само тези маски дето се слагат на цялото лице, да видят части от този подводен свят. И, ако да, колко големи и красиви са тези части.

 

Питам те, защото в  https://www.vakantiepiraten.nl  често съм срещал пакети (самолет, трансфер, хотел - всичко) за 9 дни на цени около 500-600 евро.

Дори и отговорът да е Не, аз ще продължа да ги следя тези оферти, тъй като съм от типа хора дето 7 дни лежане ще ги преживея с най-голямо удоволствие. :biggrin:

  

   Гмуркането няма нищо общо с това колко добър плувец си .  Жилетката е  тази която ти помага . Може да плуваш като дърво и пак да се справяш прекрасно с гмуркането .

 

 Не сме експерти както може би мнозина си мислят. Имаме по няколкостотин гмуркания , а имаме познати и приятели с по няколко хиляди :ohmy:.  Късно открихме че освен работа има и забавления и всъщност с гмуркане се занимаваме само от 10-на години . 

 

  Въобще не подценявам лежането на плажа , ходенето по катедрали , руйни и музеи , глезенето в лъскави ол инклузиви , кисненето в спа комплекси . Всъщност всичко това много ни харесва и сме го правили многократно години наред на много места . 

 

 Но когато откриеш нещо такова като гмуркане , ски или въобще  нещо , което наистина ти харесва , всички тези неща започват да изглеждат как да кажа леко скучни , леко безсмислени  . ......Не знам как да го обясня ...... 

 

Малко като черно бял филм . На фона на истинския цветен живот изпълнен с изненади и разбира се с щипка адреналин в който се чувстваш наистина жив. 

 

  Миналата година в Бунакен  се гмуркахме с една баба на около 80. Жената на сушата беше трудно подвижна . Снаражаваха я на ръба на корабчето и после бух във водата . А там бабата като истински тюлен 🙂.  

 

Всъщност в Бонайре  по голямата част от контингента беше на и над нашите години . Като гледам @ven62 в добра форма сте . Страха се преодолява . То в това е и забавлението донякъде. А и авантюристичен дух не ви липсва .

  

 Та много ще се радвам ако и други българи ( мисля че го заслужаваме като нация ) открият и споделят нашите увлечения .

 

И малко им  завиждам защото началото , ученето както  при ските така и при гмуркането е може би най емоционално 🙂

 

  

  • Харесвам 18
Връзка към мнение
преди 20 минути , Дани Магелани каза:

Да се присъединя и аз към възторга на дамите! 

Вече не се изненадвам от тънкия хумор и прекрасен стил, а с нетърпение очаквам твоите разкази за прелестни кътчета! А снимките са невероятни!

Ще очаквам с любопитство Исландия!

   Благодаря . Много мило Дани . 

 Ама Исландия няма да има . Там са истинските майстори на писането и на снимането . Пред някои ,  от тях  се прекланям  .

 Само тихичко се присъединявам към отбора на хората , които много я харесват 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 13 минути , ivooo каза:

Страха се преодолява . То в това е и забавлението донякъде.

Аз да дам пет стотинки по отношение на страха - и забавлението... Два пъти съм се гмуркала - в Созопол (преди 10 години). Направих го точно за да се предизвикам, а и приятелка ме подкокороса. Защото аз изпитвам ужас от тесни помещения и разни други фобии.

 

Първото гмуркане няма какво да го обсъждам. Смееш се на себе си как ходиш, учиш се на основни комуникации и техники и ти е мега смешно колко си смешен.

Второто гмуркане вече беше прилично. Шарени рибки няма 🙂 Разни вещи се мотаят по дъното и аз се правя, че ми е много интересно.

Докато не ме връхлетя паник-атаката...

 

Тя обяснения няма. Просто имаш усещането, че се задушаваш. Пък си чел една камара информации как не трябва да изскачаш като тапа нагоре. Което още повече те побърква. Броиш и дишаш, броиш и дишаш (така, както правя при височини - щото аз имам ужас и от тях, ама обожавам скали и съм си навирала носа на не едно такова място). В един момент давам знак (по комуникационната система) на инструктора - аз съм до тук, излизам. Той гледа тъпо и не разбира, прави ми знак - що бе, аланкоолу? Ама излиза с мен. И горе пак: Абе какво ти стана? Няма как да обясня... 

 

После опитах шнорхелинг в Йордания и това много ми хареса. Имах (илюзията за) контрол над себе си. А гмуркането - засега ще се кефя на хора като теб. Но човек трябва да опита! Така се чувства жив... 🙂 

 

 

Връзка към мнение
Цитат

Бонайре с побългареното си име    Бонер

само това малко ме озадачи 🙂 ти там някъде чу някой да го нарича Бонайре ли, местните може би? иначе Бонер със съвсем леки вариации е името, с което е известен острова на по-световните (от българския) езици

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Малко се разводнява хубавата тема. Сериозно мислех да не продължа, но все пак:

 

преди 1 час, ivooo каза:

  

...

Всъщност в Бонайре  по голямата част от контингента беше на и над нашите години . Като гледам @ven62 в добра форма сте . Страха се преодолява . То в това е и забавлението донякъде. А и авантюристичен дух не ви липсва .

  ...

 

  

 

Защо на "Вие". Това леко ме подтиска. Или имаш предвид Vеn62 и жена му. Ако е така - благодаря за комплимента, който … за съжаление е далеч от действителността.

 

Всъщност, нито ме е страх, нито мисля, че физическата форма, в която е и се чувства човек е от съществено значение. На Малдивите видях такъв водолаз - плондир. Приличаше на рибата балон. Чудех се той изобщо как потъва...

 

За сега ми се струва доста енерго и времеемко да се науча да се гмуркам, пък и цялото това снаражение да мъкна... Но знае ли човек, може би, някой ден ...

 

Просто се интересувах, …,  така лежерно, пльосвайки се върху водата по корем, с маската на лицето (така правех на Малдивите), ще успея ли да видя нещо от подводните красоти на този остров.

 

 

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

@ivooo От чисто любопитство да попитам - колко горе-долу кг тежи оборудването на един човек? Успявате ли да се вместите в средностатистически чекиран багаж като кг и размери?

 

П.С. И на мен ми е мечта гмуркането, но това че не мога да плувам засега ме спира, колкото и да ми казват че между едното и другото няма връзка...:girl_sigh:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, antea каза:

само това малко ме озадачи 🙂 ти там някъде чу някой да го нарича Бонайре ли, местните може би? иначе Бонер със съвсем леки вариации е името, с което е известен острова на по-световните (от българския) езици

Кое е правилното не се наемам да кажа , но на практика нито в Холандия нито на самия остров някой те разбира като му кажеш Бонер 🙂 

 

................................................................................................................................

 

преди 4 часа, Carrie каза:

@ivooo От чисто любопитство да попитам - колко горе-долу кг тежи оборудването на един човек? Успявате ли да се вместите в средностатистически чекиран багаж като кг и размери?

 

П.С. И на мен ми е мечта гмуркането, но това че не мога да плувам засега ме спира, колкото и да ми казват че между едното и другото няма връзка...:girl_sigh:

 

  Теглото е различно . Зависи от жилетката ( вида и , дали е олекотена или не ) , от дебелината на неопрените  ( т.е. дали водата е студена или топла )  , плавници , ботуши , регулатори ,ножове , фенерчета , камери и всякакви други дреболии . Общо взето на топлите дестинации се събираме с усилие  и в 20 кг с личните вещи  , но с ръчен багаж .

  Иначе  преди гмуркане с бутилка и тежести теглото нараства значително . Може би над 30 кг. 

  Когато е от корабче гмуркането е по лесно . Няма много мъкнене .  Но от брега , особено когато  има денивелация като тази по долу  е добре да си в добра  форма  🙂 . 

     

 

P6240784.thumb.JPG.29a48bbcb0cd7c15613348745d84cee7.JPGP6240764.thumb.JPG.56b6b00258cb2eb6ca70470c9fd08df7.JPG

 

 

 Плуването е толкова естествено колкото и дишането . На едни наши приятели бебето в Ирландия се научи първо да плува преди да проходи 🙂 .

 Ами вземи се отпусни и се научи де !  А да и с подходящ инструктор разбира се  :grin: .

 

...........................................................................................................................................

 

 

преди 5 часа, ven62 каза:

Защо на "Вие". Това леко ме подтиска. Или имаш предвид Vеn62 и жена му. Ако е така - благодаря за комплимента, който … за съжаление е далеч от действителността.

 

Всъщност, нито ме е страх, нито мисля, че физическата форма, в която е и се чувства човек е от съществено значение. На Малдивите видях такъв водолаз - плондир. Приличаше на рибата балон. Чудех се той изобщо как потъва...

За сега ми се струва доста енерго и времеемко да се науча да се гмуркам, пък и цялото това снаражение да мъкна... Но знае ли човек, може би, някой ден ...

Просто се интересувах, …,  така лежерно, пльосвайки се върху водата по корем, с маската на лицето (така правех на Малдивите), ще успея ли да видя нещо от подводните красоти на този остров.

 

  Разбира се че имам предвид Vеn62 и жена му .Вие си вървите комплект 🙂 .  И да на малкото кадри на които те има основно отдалеч и в гръб така изглеждаш  🙂  .  Пък и черпенето на няколко жени очевидно говори за добра кондиция  :biggrin: .

 

Истина е че има и големи хипопотами , но все пак на място като Бонайре е добре да си във форма . 

Ученето е няколко 3-5 дни   и също е много забавно  . Не е по цял ден  . Малко теория , малко практика и останалото време си напълно свободен  за плаж , напиване или каквото там те влече 🙂 . При  добър избор на дестинация си става перфектната ваканция .

 

Снаряжение може да не мъкнеш , а да си взимаш под наем .

Така лежерно по корем могат да се видят много неща , но не е същото .  Представи си отрупана с всевъзможни лакомства маса в сладкарница а ти само я гледаш от външната страна   на витрината . Особено с глупавата маска за цяло лице с която даже не можеш да се гмурнеш. 

 Въобще хубавите неща и лежерно стават , ама по добре е човек да положи малко  усилие и от време на време да сменя позата :grin: .

 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 9 часа, Гост каза:

Аз да дам пет стотинки по отношение на страха - и забавлението... Два пъти съм се гмуркала - в Созопол (преди 10 години). Направих го точно за да се предизвикам, а и приятелка ме подкокороса. Защото аз изпитвам ужас от тесни помещения и разни други фобии.

 

Първото гмуркане няма какво да го обсъждам. Смееш се на себе си как ходиш, учиш се на основни комуникации и техники и ти е мега смешно колко си смешен.

Второто гмуркане вече беше прилично. Шарени рибки няма 🙂 Разни вещи се мотаят по дъното и аз се правя, че ми е много интересно.

Докато не ме връхлетя паник-атаката...

 

Тя обяснения няма. Просто имаш усещането, че се задушаваш. Пък си чел една камара информации как не трябва да изскачаш като тапа нагоре. Което още повече те побърква. Броиш и дишаш, броиш и дишаш (така, както правя при височини - щото аз имам ужас и от тях, ама обожавам скали и съм си навирала носа на не едно такова място). В един момент давам знак (по комуникационната система) на инструктора - аз съм до тук, излизам. Той гледа тъпо и не разбира, прави ми знак - що бе, аланкоолу? Ама излиза с мен. И горе пак: Абе какво ти стана? Няма как да обясня... 

 

После опитах шнорхелинг в Йордания и това много ми хареса. Имах (илюзията за) контрол над себе си. А гмуркането - засега ще се кефя на хора като теб. Но човек трябва да опита! Така се чувства жив... 🙂 

 

 

  Рене ,

 

 Този път съм напълно сериозен . Напълно те разбирам . Това са болестите на 21 век. 

 

Преди няколко години имах подобни проблеми , само че от задръствания и тунели . Първия път мислех че получавам инфаркт. В последствие на няколко пъти ми се е случвало просто да зарежа колата запалена и с мигащи аварийки  в центъра на някое задръстване   , а аз да си седя под дъжда на бордюра докато събера смелост  да се кача пак  . 

 С тунелите беше още по зле.  Знам какво е .

 

 Покрай това установих че повече от една трета от познатите ми в един или друг момент са имали или имат подобни проблеми .

  Много сме ! Силни сме ! 🙂  ( Сори. Не можах да се сдържа) .

 

 Та аз се оправих ( без лекарства ) . Сам си измислих лечение и успях , но после специалистите  ми казаха че метода ми не бил правилния  . Можело да пострадам . Така че няма да го споделям . 

 

 Може би трябва  да опиташ нещо друго  като ските. Там всичко си зависи от теб. А не бих могъл да кажа поне на мен кое ми е по забавно .  Мисля си че в моята лична класация са на едно ниво. 

 

:drinks::give_rose::victory:

 

  

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение

Не съм гмуркач, но това е просто един подводен рай. Снимките са едни от най-хубавите, които съм гледал под вода. Поздравления.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , ivooo каза:

Много сме ! Силни сме ! 🙂  ( Сори. Не можах да се сдържа) .

  

Сдържането е противопоказно за здравето ни, така че моля те, не се спирай! 🙂  

преди 10 минути , ivooo каза:

Та аз се оправих ( без лекарства ) . Сам си измислих лечение и успях , но после специалистите  ми казаха че метода ми не бил правилния  . Можело да пострадам . Така че няма да го споделям . 

А аз ще го споделя...  "Излекувах" си страха от височини, като си рискувах живота - без да искам, признавам, и накрая прескочих една мъничка пропаст на Триглав. Алтернативата беше да викам планински спасители, а самолюбието ми е твърде високо, та.. Пукни, ама тежкар бъди :blush::biggrin: А после нарочно. Типиците, Каменица... Сама. Страхът ми не е излекуван. Знам само, че мога да се спогаждам с него. И ценя живота много. Но винаги ми става зле.  И като гледам други да се кикечат по високо 🙂 Гмуркането засега съм го оставила на мира като предизвикателство...

 

преди 14 минути , ivooo каза:

Може би трябва  да опиташ нещо друго  като ските. Там всичко си зависи от теб. А не бих могъл да кажа поне на мен кое ми е по забавно .  Мисля си че в моята лична класация са на едно ниво. 

И ски съм карала 🙂 Купон беше 🙂 Но там ми идваха повече парите. И сега ми идват в повече. Плюс липса на физическа форма. Но знае ли човек... 

 

Благодаря ти!

Връзка към мнение
преди 12 часа, ivooo каза:

по добре е човек …  от време на време да сменя позата :grin: .

 

 

Да, някой ден ще се гмурна. Убеди ме.

Всичко беше на кантар … до последните ти няколко думи. :wink: :biggrin:

-----------

Кажи сега за кой пореден остров "Тамбукту" ще ни разкажеш. Да се подготвим, щото тоя без да искам го знаех, но имаше един предишен, дето се заврях в най-задните части на земното кълбо, за да го намеря. :laugh:

 

  • Смея се 3
Връзка към мнение

Много интересен е описан острова! Аз бях там за последно миналия юни и пак ми беше супер интересно. А кой е бил предишния, толкова екзотичен, че чак един почетен магеланец така да го издирва по картите? Ако не е тайна , разбира се.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 43 минути , Роми каза:

Много интересен е описан острова! Аз бях там за последно миналия юни и пак ми беше супер интересно. А кой е бил предишния, толкова екзотичен, че чак един почетен магеланец така да го издирва по картите? Ако не е тайна , разбира се.  

О-о, те са няколко.

Sipadan, Mabul, Раджа Ампат …

Борнео го знаех. :smile:

Връзка към мнение

А ясно. Не са толкова трудни и невъзможни за осъществяване, но вярно звучат екзотично. Аз си мислех нещо за Маупити, Махини, Пуавър... Ама моето това лято си е - гладна кокошка просо сънува. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На ‎8‎.‎8‎.‎2018 в 9:31, ven62 каза:

@ivooo, излишно е да казвам, че напълно се присъединявам към мненията, изказани по-горе от дамите.:clapping:

Но, имам един въпрос.

Кажи имат ли шанс такива като мен - "коркови тапи", които дори шнорхел не ползват, а само тези маски дето се слагат на цялото лице, да видят части от този подводен свят. И, ако да, колко големи и красиви са тези части.

 

Питам те, защото в  https://www.vakantiepiraten.nl  често съм срещал пакети (самолет, трансфер, хотел - всичко) за 9 дни на цени около 500-600 евро. 

Дори и отговорът да е Не, аз ще продължа да ги следя тези оферти, тъй като съм от типа хора дето 7 дни лежане ще ги преживея с най-голямо удоволствие. :biggrin:

Днес са постнали оферта за Бонер. Аз също ги следя и намирам острова за много красив.Миналата година бях в Кюрасао и направо се влюбих в него.Знам ,че Бонер е по-различен, но го следя в различни мрежи и много ми харесва  природата.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ивооо, благодарности за хубавия разказ и снимки, в очакване сме на следващите! :smile3:

Оф, сигурно е голям кеф дайвинга, няколко пъти бях на ръба да изкарам курс, обаче като се сетя за всички такъми, които трябва да се мъкнат, и ми призлява :scratch_one-s_head: , а и като знам познати-дайвъри какво носят ...:unsure:, освен това усещам, че и финансово си е сериозна работа ...
Иначе аз на брега въобще не издържам, много бързо ме хваща съклет и съм постоянно във водата, но май ще продължа да се задоволявам с шнорхелинга и малки гмуркания до 4-5м., колкото успявам без бутилка.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 7.08.2018 г. в 23:25, ivooo каза:

Бонайре с побългареното си име    Бонер  🙂  🙂

P6230745.thumb.JPG.7a1f7a1c3778ad5df308c8907a8689d3.JPG

P6240777.JPG

На 8.08.2018 г. в 8:12, Георги Матеев каза:

Ние посетихме Бонайре (сори, не мога да си прехапя езика да го нарека БОНЕР) ...

На 8.08.2018 г. в 12:36, antea каза:

само това малко ме озадачи 🙂 ти там някъде чу някой да го нарича Бонайре ли, местните може би? иначе Бонер със съвсем леки вариации е името, с което е известен острова на по-световните (от българския) езици


Понеже ми стана интересно, направих една бърза проверка.
Ето как се произнася на холандски, папиаменто, испански и френски - цък
 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.