Прескочи до съдържание

дневник БОНАЙРЕ


Препоръчани мнения

преди 24 минути , Фил каза:

Ивооо, благодарности за хубавия разказ и снимки, в очакване сме на следващите! :smile3:

Оф, сигурно е голям кеф дайвинга, няколко пъти бях на ръба да изкарам курс, ...
Иначе аз на брега въобще не издържам, много бързо ме хваща съклет и съм постоянно във водата, но май ще продължа да се задоволявам с шнорхелинга и малки гмуркания до 4-5м., колкото успявам без бутилка.

И аз така, само че мен ме спира проблем в едното ухо. Сега в Гърция след няколко дни пак ме заболя. Но не пречи като мина през дайв-център да си помечтая да изкарам курс.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, Фил каза:

Оф, сигурно е голям кеф дайвинга, няколко пъти бях на ръба да изкарам курс, обаче като се сетя за всички такъми, които трябва да се мъкнат, и ми призлява :scratch_one-s_head: , а и като знам познати-дайвъри какво носят ...:unsure:, освен това усещам, че и финансово си е сериозна работа ...
Иначе аз на брега въобще не издържам, много бързо ме хваща съклет и съм постоянно във водата, но май ще продължа да се задоволявам с шнорхелинга и малки гмуркания до 4-5м., колкото успявам без бутилка.

 

Не съм сигурен дали е кеф за всички  . Много сме различни .  Но и няма как да знае човек дали харесва нещо ,  шоколад например ,  преди да го е опитал🙂  . Трябва да се пробва някъде по възможност с повече цветни рибки и на  по ниски цени , че ако не му хареса да не го боли сърцето после. 

 

  На половината места на които се гмуркаме не си носим нищо освен желанието  , пари и сертификат 🙂 . А да и компютрите ( но не задължително )  , които са с формата и големината на ръчен часовник .  

 

  Финансите .  Тук нещата са много относителни ..... На места като Бонайре е хубаво и неочаквано евтино .

Има и наистина скъпи дестинации , Където на цената на пътуване за седмица може да се направят множество " нормални " екскурзии.

 

 ..................................................

   

 Има обаче и друго. 

 На Мъск например програмата за частни пътувания в космоса  . Въртяха се разни суми . Всички бяха от порядъка на  десетки милиони долари  . 

 И за какво . Да си опре човек  носа в илюминатора и да види ..........  Както казват в някои краища на България .   Пущиняк 

 

  А пък аз за няколко  долара съм под водата . Очи в очи  с извънземно същество, което не само  , че  е живо , ами  и мърда . Гледам го .  То ме гледа . Мигам и не мога да повярвам че е живо , че го има , че природата може да сътвори такова нещо  🙂 . 

 

 Действай сега , че като сложим памперси ще е късно вече 🙂 . 

 

  

 

 

 

    

  • Харесвам 9
  • Браво 2
Връзка към мнение
Боян Димитров

Няколко за и няколко против рутините дейности:

 

За гмуркането: 

Никога няма да забравя думите на приятел фотограф по круизните кораби: "карибите са наказание. няма нищо за гледане, освен под вода". 

 

Основен личен проблем с гмурането: 

Много бързо се наситих на шаренийката и се концентрирах в големите индивиди, което драматично ми намали местата и кефа.

 

Персонална теза 1:

- Ако някой не се е гмуркал, не е живял, но ако го прави повече от 5 пъти средно годишно или има прекалено много отпуска, или прекалено го е напекло. 

 

Това важи за всяко активити. Забавно е докато стигнеш някакво ниво, после цената не се отплаща. По-добре да се прехвърлиш в друга област.

 

За големите гмуркачи във форума, които не са ска§али с парашут, ги съветвам да опитат. После останалите гмуркачи, ще им изченат, всъщност няма да виждат хора изобщо едно известно време.

Редактирано от Боян Димитров
  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 43 минути , Боян Димитров каза:

Няколко за и няколко против рутините дейности:

 

За гмуркането: 

Никога няма да забравя думите на приятел фотограф по круизните кораби: "карибите са наказание. няма нищо за гледане, освен под вода". 

 

Основен личен проблем с гмурането: 

Много бързо се наситих на шаренийката и се концентрирах в големите индивиди, което драматично ми намали местата и кефа.

 

Персонална теза 1:

- Ако някой не се е гмуркал, не е живял, но ако го прави повече от 5 пъти средно годишно или има прекалено много отпуска, или прекалено го е напекло. 

 

Това важи за всяко активити. Забавно е докато стигнеш някакво ниво, после цената не се отплаща. По-добре да се прехвърлиш в друга област.

 

За големите гмуркачи във форума, които не са ска§али с парашут, ги съветвам да опитат. После останалите гмуркачи, ще им изченат, всъщност няма да виждат хора изобщо едно известно време.

     

   Скока в тандем брои ли се 🙂 . Там без тапия също не пускат сам . Ако се брои  .Със сигурност не съм голям гмуркач  , щото след това нито хората  ми изчезнаха нито престана да ми харесва гмуркането  :biggrin: .   

 

 Може би и на нас ще ни омръзне някой ден  , но  " 5 пъти годишно " или само " големи индивиди "  ми звучи доста ....странно  .  То океана е 70% от земната повърхност .   Че то само на едно място да се гмуркаш  е различно всеки път  . 

 

А това за всички активити , със стигането на някакво ниво и после цената не ти се отплаща пък съвсем ,  ама съвсем не го разбирам :sad:.  

 

 Може би търсиш нещо друго в живота за което и ти не си даваш сметка .  Или приемаш нещата много състезателно . 

 Инженер съм а не психолог.

 Благодаря за споделянето ! 

 

  От сърце ти желая да намериш това което търсиш както и своя вътрешен покой ! 

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Боян Димитров
На 11.08.2018 г. в 0:49, ivooo каза:

 

 

Сам си си дал отговора. След като хората не ти изчезват, това означава, че преживяването не е било достатъчно силно, т.е. скока в тандем не се брои. Аз съм скачал и в тандем, и не усетих никаква тръпка от това. Разбира се от профил, до профил има голяма разлика. За много хора скока в тандем е достатъчно силно изживяване, за да им изчезне тълпата за кратко време.

 

Ами аз мисля, че го разбирам, но може би не съм го обяснил добре. Но примерно със ските , дори ти сам си го прозрял. В началото ти е било в пъти по-интересно. Точно за ските за себе си си дадох сметка, че съм минал критична точка, на едно падане, на което разпилях цялата си екипировка в продължение на 30-40 метра. Сега пак ходя, но най-вече, за да уча децата. Кефът ми е, да ги видя, че те напредват, личното ми удовлоствие от карането е доста по-малко от цената, която плащам, според мене.

 

За гмуркането нещата според мене са подобни. 2 пъти съм се гмуркал по сайтове в Черно море и не можеш да ме накараш да потретя. Може да не съм оцелил местата, но за мене си беше загубено време. Общо взето, като отида на място, на което знам, че си заслужава, винаги си планирам и гмуркания, но не виждам начин да прелетя до Филипините, Тайланд, Египет, Южна Африка и да прекарам цялата си почивка под вода. Виж, ако отида например на Бонайре, Малдивите или не случайно споменатите Кариби, то там няма какво друго да правя, освен да се смуркам, което до някъде обяснява и защо не съм ходил на тези места и защо не са ми в плановете. Това разбира се не означава, че не се изкефих на снимките, просто не мога да си позволя такава фиксация, особено като се има впредвид, че гледам да редувам морските пътувания с планински. Като се добави, че има и години, в които не мога да събера или не мога да си позволя достатъчно отпуска, за да направя голямо пътуване. Накрая, като му теглиш чертата, дори и от 5 пъти годишно съм далече, затова и ми е странно. Просто има толкова много неща за правене и виждане, и толкова малко отпуска, и толкова много работа.

 

За големите риби, не ми се вярва, че дори на тебе не са ти по-интересни от малките и коралите, но ако е така май ще си първия, които разказва първо за нудибранч или някоя скарида, вместо за тигрова акула и мола мола.

 

И аз не съм психолог, програмист съм, но да ти кажа, хората, които видях да прекарват цялата си отпуска под вода, са ми много повече за психолог от умерените гмуркачи. Не генерализирам: няма как да няма и нормални, и ненормални в двата лагера, така че за разлика от тебе, аз няма да те изпратя при доктора. Още повече, че сам не съм квалифициран да го направя. А и от това, което прочетох дотука от тебе, си ми по-скоро интересен. Но това не пречи да дадем на хората и второ становище, че има живот и приключения и извън гмурканията, въпреки че който се колебае да опита да се гмурне, по-добре да го направи по-скоро. 

 

 

 

 

 

 

 

Редактирано от Боян Димитров
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ами аз пък съм биолог, и определено голохрилите/нудибраХите са ми интересни на едно ниво с макробиотите, и вероятно скоро ще ги изместят - какво правим в този случай?

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
На ‎11‎.‎8‎.‎2018‎ г. в 0:49, ivooo каза:

     ...

 Инженер съм а не психолог...

 

преди 18 часа, Боян Димитров каза:

...

И аз не съм психолог, програмист съм,...

 

преди 52 минути , Hadzhitodorovi каза:

Ами аз пък съм биолог, ...

То и аз не съм психолог, но определено ще имам нужда от такъв, ако продължите този спор. :wink:  :laugh: :dash1:

А не мога да си позволя лукса да не ви чета.

 

Иначе си намерих нещо интересно в последните ви мнения - "нудибраХите", "нудибранч"

Потърсих в google - красиво е, но не е това, което очаквах от думи започващи с нуди-бра. :tongue::biggrin:

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 3
  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 37 минути , ven62 каза:

нуди-бра

Е... то "нуди" и "бра" са взаимоизключващи се понятия... :laugh:

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 15 минути , chandni каза:

Е... то "нуди" и "бра" са взаимоизключващи се понятия... :laugh:

Точно... Викам си … измислили са нещо дето да съчетава предимствата на нуди и бра … а то кво - … охлюви… :wink:

  • Харесвам 1
  • Смея се 7
Връзка към мнение
преди 11 минути , ven62 каза:

 а то кво -… охлюви… :wink:

Охлюви, ама голи! :grin:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
  • Смея се 6
Връзка към мнение
Боян Димитров

 

преди 8 часа, Hadzhitodorovi каза:

Ами аз пък съм биолог, и определено голохрилите/нудибраХите са ми интересни на едно ниво с макробиотите, и вероятно скоро ще ги изместят - какво правим в този случай?

Професионалните изкривявания, надявам си, в този форум не само се разбират, ами се оценяват високо. Поне при мене, със сигурност срещаш разбиране и подкрепа.

 

Но темата е направила много фин обратен завой, благодарение на @ven62, адмирации, за което . Определено на следващото гмуркане ще се оглеждам основно за нуди-бра..., да ги видя как ги носят тези бра, докато са нуди.  

 

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

за първи път чух "нудибранч" като "нудибрЪнч" и си викам "къде пък сега ще ме водят на нуди закуско-обяд? 😁" , а то пък се оказало "голохрили охльови" 😀...

  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 44 минути , Yavor каза:

 и си викам "къде пък сега ще ме водят на нуди закуско-обяд? 😁" , а то пък се оказало "голохрили охльови" 😀...

Животът е пълен с разочарования ...:unsure:

  • Смея се 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.