Прескочи до съдържание

Тоскана с кола, май 2019


Гост

Препоръчани мнения

@Гост , по-голямата част от местата не съм била ( не ни остана време ) ,но отново искам да те подсетя, че наистина се пътува бавно из този регион. Първо, че има много населени места и ограничения, но често можеш да се натресеш на ужасни задръствания. Ние примерно се прибирахме от Сан Джиминяно до Лука близо 3 часа. На карта е едно, в действителност друго. В моята програма имаше по две места на ден и не успяхме да я осъществим напълно (основно до едно място на ден). Е бяхме със 7 годишно дете и хванахме доста дъждовен период , тези неща може би утежниха работата. Но според мен си направи програма с по две места и ако остане време да вкарате по още нещо на място ще е добре дошло. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, gery_2431 каза:

@Гост , по-голямата част от местата не съм била ( не ни остана време ) ,но отново искам да те подсетя, че наистина се пътува бавно из този регион. Първо, че има много населени места и ограничения, но често можеш да се натресеш на ужасни задръствания. Ние примерно се прибирахме от Сан Джиминяно до Лука близо 3 часа. На карта е едно, в действителност друго. В моята програма имаше по две места на ден и не успяхме да я осъществим напълно (основно до едно място на ден). Е бяхме със 7 годишно дете и хванахме доста дъждовен период , тези неща може би утежниха работата. Но според мен си направи програма с по две места и ако остане време да вкарате по още нещо на място ще е добре дошло. 

Да, точно за такива детайли питам - да направя избор предварително, ако е нужно, защото не познавам обстановката, както и местата. Благодаря ти! Ако няма магеланци, които са били по тези места, ще избирам на сляпо и от мрежата. Благодаря ти!

преди 5 часа, Венелин каза:

Бях много впечатлен от пътя между Taverne d'Arbia и Asciano, който минава през т.нар. Crete senesi, сиенски креди, вълнистите хълмове покрити със зелена трева и самотни кипариси. Таверне е на пътя ти след Монтериджони, ако не ти се кара чак до Ашано, можеш да обърнеш на средата на пътя - тези два пъти по 10-15 км мисля, че ще си струват.

Много благодаря! Такива детайли силно ме вълнуват.

Връзка към мнение
Светославов

От моята камбанария, хич не е лежерна програмата. А Италия, особено пък Тоскана без дни за dolce far niente... 🙂 

Само мнение, нали 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 минути , Светославов каза:

От моята камбанария, хич не е лежерна програмата. А Италия, особено пък Тоскана без дни за dolce far niente... 🙂 

Само мнение, нали 🙂 

Разбира се! Просто исках да имам дании, за да преценя какво да изберем и какво не от моята/нашата камбанария 🙂  Ако насила трябва да правя лежерни дни и да почивам или каквото там се има предвид, а аз не искам, тогава се обезсмисля пътуването за мен 🙂  Явно за липсващите съвети ще трябва да правя преценка малко на теория и ще поровя в мрежата... Благодаря ти. 

 

 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 1 минута , Гост каза:

Явно ще трябва да правя преценка малко на теория...

Ще кажа какво аз бих направила.

За всеки ден си набелязваш това, което задължително искаш да видиш и това, което може да отпадне. Но се готвиш за всичко, без значение в задължителните ли е или може и без него.

А вече на място, пътувайки и наслаждавайки се на видяното, ще решавате с какво темпо да се движите и дали да спрете навсякъде.

 

Да, насладата в Италия е по-голяма, когато просто се мотаеш и лежерно разглеждаш всеки ден по нещо, но разбирам и твоят план - искаш да обхванеш всичко, защото не се знае кога и дали ще можеш да се върнеш по тези места отново.

Затова действай си по твоят начин. И сама разгледай снимки от местата, които си набелязала - така осъзнато ще избереш предпочитаното от теб.

 

Много е важно къде ще паркирате в/около градчетата, за да пестите от времето, затова предварително си набележи по повече от един възможен паркинг.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Mary каза:

Ще кажа какво аз бих направила.

За всеки ден си набелязваш това, което задължително искаш да видиш и това, което може да отпадне. Но се готвиш за всичко, без значение в задължителните ли е или може и без него.

А вече на място, пътувайки и наслаждавайки се на видяното, ще решавате с какво темпо да се движите и дали да спрете навсякъде.

Явно така ще стане... Вече една тратория падна в жертва с капеща кръв 🙂 

Благодаря ти за напомнянето за паркингите, ще се заема с тази задача веднага.

Ще се радвам на съвети за някои от местата, за които ще питам по-късно. 

Връзка към мнение

Конкретно по въпроса дали е възможно изпълнението на подобна програма – вероятно е възможно. Конкретно по дните:

Florence - Strada In Chianti - Castello Vicchiomaggio - Castello di Verrazzano - Greve in Chianti - Osteria di Passignano – Vignamaggio - Castellina in Chianti – това е напълно постижимо. Минава се по живописния път SR 222. Според мен, обаче е напълно излишно това цялото  препускане.

 

Fattoria Il Colombaio - San Gimignano- Volterra- Colle di Val D'elsa- Monteriggioni – Това също е напълно постижимо да се направи, но паркирането в Сан Джиминяно и Волтера през деня, може да ви изиграе лоша шега. Трябва да го имате в предвид. Например в Сан Джиминяно има 4 буферни платено паркинга, преди две седмици, когато бяхме там в пика на деня, всички бяха пълни, много трудно се намираше място за паркиране и това може да отнеме не млако време.

 

Лука – Montecatini Terme – Pistoia – Prato - Fiesole– Флоренция – А Пиза? – Иначе е постижимо, отново с немалко препускане.

А останалите дни, немога да дам конктерно мнение. Като цяло личното ми мнение е, че програмата ви е едно голямо препускане с автомобил, малко тип като на рали. Незнам каква е целта на пътуването, но ако идеята ви е да се насладите на Тоскана, според мен няма да успеете по този начин. Ако зависи от мен, бих махнал поне от  половината от набелязаните градчета/села, но вие си преценявате.

Успех и приятно изкарване!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, sasho_n2 каза:

Като цяло личното ми мнение е, че програмата ви е едно голямо препускане с автомобил, малко тип като на рали. Незнам каква е целта на пътуването, но ако идеята ви е да се насладите на Тоскана, според мен няма да успеете по този начин. Ако зависи от мен, бих махнал поне от  половината от набелязаните градчета/села, но вие си преценявате.

Успех и приятно изкарване!

Ето това е цялата програмата. Не бих я нарекла рали... Аз попитах само за отсечките с кола, за да взема решение. Благодаря!

 

Date

Activity

Разстояние

Нощувка

 22-Май,

Сряда

Полет Мадрид – Пиза

Полет Лондон – Пиза

Пиза

 

Пиза

Casa San Tommaso

23-Май,
Четвъртък

Кола под наем

Пиза Лука

Лука  - цял ден

20 км.

Лука
Il Linchetto

24-Май,
Петък

Лука – Montecatini Terme – Pistoia – Прато - Fiesole– Флоренция

100 км

 

https://goo.gl/maps/GF7IK

Флоренция
Хотел Бавария

25-Май,
Събота

Флоренция - цял ден

Пеша

Флоренция
Хотел Бавария

26-Май,
Неделя

Флоренция - цял ден

Пеша

Флоренция
Хотел Бавария

27-Май,
Понеделник

Florence - Strada In Chianti - Castello Vicchiomaggio - Castello di Verrazzano - Greve in Chianti - Osteria di Passignano – Vignamaggio - Castellina in Chianti - Fattoria Il Colombaio

100 км

 

https://goo.gl/maps/yQ4W7S8MsCU2

Monteriggioni
Fattoria Il Colombaio - ферма

28-Май,
Вторник

Castello di Brolio - Meleto - Badia a - Coltibuono -  Gaiole In Chianti  - Corsignano - Vagliagli - Radda in Chianti - Panzano - Castellina in Chianti - Str. dei Selvolini

110 км

 

https://goo.gl/maps/tZt5CbzVmnC2

Monteriggioni
Fattoria Il Colombaio - ферма

29-Май,
Сряда

San Gimignano- Volterra- Colle di Val D'elsa- Monteriggioni

100 км

 

https://goo.gl/maps/tZt5CbzVmnC2

Monteriggioni
Fattoria Il Colombaio – ферма

30-Май,
Четвъртък

Сиена - цял ден

40 км

 

Monteriggioni
Fattoria Il Colombaio – ферма

31-Май,
Петък

Monte San Savino - Lucignano - Кортона - Castello di Brolio - Gargonza

150 км

Valley of the Orcia

 

https://goo.gl/maps/9E4VX5gKS2k

Montepulciano
B&B L'Agnolo Di Caroti Cinzia

1 Юни,
Събота

Pienza - Мontalcino - Bagno Vignoni - Sarteano - Chiusi

150 км

Valley of the Orcia

 

https://goo.gl/maps/qxn5zZ3F9cG2

Montepulciano
B&B L'Agnolo Di Caroti Cinzia

 

2 Юни, Неделя

Montepulciano – Pisa

Pisa - Las Palmas

Pisa – Milan - London

190 км

 
Връзка към мнение

Да дам още 5 стотинки от личен опит 🙂 .

Ако ще ходите до Монтекатини Терме, Монтекатини Алто за мен не е за изпускане. Приказно селце, красиво и чаровно по италиански, но липсата на множество туристи го прави още по-привлекателно. Съвет от мен по обяд има два или два часа и половина почивка на фуникуляра. Имайте го в предвид. При нас така се случи, че се качихме с предпоследния, преди почивката, и си откарахме до 3 следобед в селцето горе. В Монтекатини Терме паркирахме безплатно на паркинг пред един голям хотел в близост до гарата на фуникуляра (на около 5 минути пеш). Мисля, е беше този https://www.google.com/maps/place/Area+di+Parcheggio+a+Pagamento/@43.8915642,10.7759919,3a,75y,200.93h,67.13t/data=!3m7!1e1!3m5!1s3Gii3uV48UnvhBBx6eBKzA!2e0!6s%2F%2Fgeo1.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D3Gii3uV48UnvhBBx6eBKzA%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dsearch.TACTILE.gps%26thumb%3D2%26w%3D86%26h%3D86%26yaw%3D202.03621%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656!4m13!1m7!3m6!1s0x132a7d5c489b2edb:0x10d82ece3b66d838!2zNTEwMTYg0JzQvtC90YLQtdC60LDRgtC40L3QuCDQotC10YDQvNC1LCDQn9C40YHRgtC-0YDQuNGPLCDQmNGC0LDQu9C40Y8!3b1!8m2!3d43.8808528!4d10.7755253!3m4!1s0x132a878ae9840887:0x451573a5c09257e2!8m2!3d43.8913367!4d10.7758787 .

В Сан Джиминяно паркирането е проблемно, доста се въртяхме докато намерим място. 
Във Флоренция страхотни шеги ни изигра навигацията. Първо се пробвахме да стигнем до паркинга на площад Микеланджело, но навигацията се опитваше да ни прекара само през ZTL зона. В крайна сметка паркирахме до гарата на платен паркинг, но си изпуснахме отсечката и се наложи да заобикаляме и се навряхме в нечовешко задръстване. Ако бих пътувала пак натам, бих ползвала някой паркинг по-отдалечен от центъра и бих ползвала трамвай. Имах записки за подобен маршрут, ако те интересуват, ще ги изровя. 

П.П. сега видях, че ще нощувате във Флоренция и може би паркинги не ви интересуват, но все пак, ако се налага ще изровя информацията.

В Лука се паркира много хубаво на големи паркинги извън стените. Близо са и са удобни. Мисля, че ползвахме този https://www.google.com/maps/place/Park+Carducci+Lucca/@43.8424841,10.4860892,15.25z/data=!4m8!1m2!2m1!1s%D0%BBlucca+parking!3m4!1s0x0:0x41dea5ac1bd64a61!8m2!3d43.8383769!4d10.4973239 , но на картата има още няколко големи. Не мисля, че би имало проблем с местата.
За Пиза ползвахме удобен паркинг споменаван често тук из форума, но мога да поровя за записки ако те интересува.

Граве ди Киянти - паркинг на улицата безплатен.

 

Като храна, мен лично Тоскана хич не ме очарова. Май основно по все туристически места се натрисахме и повечето неща не бяха нещо особено или заслужаващо си. От това пътуване първото хубаво ястие, което опитах беше в Лигурия. Единствено мога да изключа една пицария в Монтекатини Терме само пиците там ни харесаха (точно на центъра и пред нея имаше табела, че правят най-добрата пица 🙂 ). Въпреки че в Граве ди Киянти в едно заведение ни почерпиха с по-малко от няколко различни десерта и те бяха добри, но нямам идея как се казваха 😄

 

И да с кажа също, ако ходим отново към Тоскана  какво не бих пропуснала : Сиена, Кортона, Асизи, Монтепулчано, Арецо. 

 

Редактирано от gery_2431
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Гост каза:

Ето това е цялата програмата. Не бих я нарекла рали... Аз попитах само за отсечките с кола, за да взема решение. Благодаря!

 

Date

Activity

Разстояние

Нощувка

 22-Май,

Сряда

Полет Мадрид – Пиза

Полет Лондон – Пиза

Пиза

 

Пиза

Casa San Tommaso

23-Май,
Четвъртък

Кола под наем

Пиза Лука

Лука  - цял ден

20 км.

Лука
Il Linchetto

24-Май,
Петък

Лука – Montecatini Terme – Pistoia – Прато - Fiesole– Флоренция

100 км

 

https://goo.gl/maps/GF7IK

Флоренция
Хотел Бавария

25-Май,
Събота

Флоренция - цял ден

Пеша

Флоренция
Хотел Бавария

26-Май,
Неделя

Флоренция - цял ден

Пеша

Флоренция
Хотел Бавария

27-Май,
Понеделник

Florence - Strada In Chianti - Castello Vicchiomaggio - Castello di Verrazzano - Greve in Chianti - Osteria di Passignano – Vignamaggio - Castellina in Chianti - Fattoria Il Colombaio

100 км

 

https://goo.gl/maps/yQ4W7S8MsCU2

Monteriggioni
Fattoria Il Colombaio - ферма

28-Май,
Вторник

Castello di Brolio - Meleto - Badia a - Coltibuono -  Gaiole In Chianti  - Corsignano - Vagliagli - Radda in Chianti - Panzano - Castellina in Chianti - Str. dei Selvolini

110 км

 

https://goo.gl/maps/tZt5CbzVmnC2

Monteriggioni
Fattoria Il Colombaio - ферма

29-Май,
Сряда

San Gimignano- Volterra- Colle di Val D'elsa- Monteriggioni

100 км

 

https://goo.gl/maps/tZt5CbzVmnC2

Monteriggioni
Fattoria Il Colombaio – ферма

30-Май,
Четвъртък

Сиена - цял ден

40 км

 

Monteriggioni
Fattoria Il Colombaio – ферма

31-Май,
Петък

Monte San Savino - Lucignano - Кортона - Castello di Brolio - Gargonza

150 км

Valley of the Orcia

 

https://goo.gl/maps/9E4VX5gKS2k

Montepulciano
B&B L'Agnolo Di Caroti Cinzia

1 Юни,
Събота

Pienza - Мontalcino - Bagno Vignoni - Sarteano - Chiusi

150 км

Valley of the Orcia

 

https://goo.gl/maps/qxn5zZ3F9cG2

Montepulciano
B&B L'Agnolo Di Caroti Cinzia

 

2 Юни, Неделя

Montepulciano – Pisa

Pisa - Las Palmas

Pisa – Milan - London

190 км

 

 

 

Това вече е друга работа....Бях с разбирането, че всеки ден ще се минават по едно 100-150 км, без междинни почивки в големите градове - затова програмата ми заприлича на рали. Като за програма 10 дни....доста места ще посетите. Весело изкарване!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Септември месец бяхме с кола в Тоскана, само че бяхме с "база" в Сиена и всеки ден ходихме донякъде. На ден максимум сме били на две-три места и не мога да си представя за повече. Но това, че аз не мога, не значи че вие не можете 😉 И по-конкретно - програмата за 27 и 28 май  ми се вижда малко натоварена.

Напълно подкрепям мнението на @antea.  Важно е да видите и къде ще паркирате.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 минути , galiafoteva каза:

Септември месец бяхме с кола в Тоскана, само че бяхме с "база" в Сиена и всеки ден ходихме донякъде. На ден максимум сме били на две-три места и не мога да си представя за повече. Но това, че аз не мога, не значи че вие не можете 😉 И по-конкретно - програмата за 27 и 28 май  ми се вижда малко натоварена.

Напълно подкрепям мнението на @antea.  Важно е да видите и къде ще паркирате.

 

Благодаря ти много. Ще прегледам детайлно всичко отново и ще се постаря да подсигуря минимум два паркинга за населено място. 

 

За 27-ми премахнах Osteria di Passignano - ще хапнем някъде другаде попътно. По този маршрут има два замъка: Castello di Verrazzano ; Castello Vicchiomaggio - които смятах, че няма да имат нужда от много време.

 

За останалите места, обаче, ще ги прегледам едно по едно... 

 

Иначе ние имаме 4 нощувки във ферма - извън другите нощувки в B&B. Аз толкова много не съм почивала в живота си 🙂 

Връзка към мнение

Сетих се още нещо да споделя относно паркирането: начина на плащане. Имахме няколко варианта - безплатен, платен с бариера и платен без бариера. С бариерата е ясно, но този без бариерата  е с плащане предварително на машина (цената е на час), като бележката трябва да се сложи на стъклото на автомобила. Ние бяхме "големи шматки" и си носехме бележката в нас 🤪

 

преди 20 часа, Гост каза:

Благодаря ти много. Ще прегледам детайлно всичко отново и ще се постаря да подсигуря минимум два паркинга за населено място. 

🙂 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, galiafoteva каза:

Сетих се още нещо да споделя относно паркирането: начина на плащане. Имахме няколко варианта - безплатен, платен с бариера и платен без бариера. С бариерата е ясно, но този без бариерата  е с плащане предварително на машина (цената е на час), като бележката трябва да се сложи на стъклото на автомобила. Ние бяхме "големи шматки" и си носехме бележката в нас 🤪

 

 

Да, това е точно така, като на автомата може да изберете за колко време да си заплатите 1,2 или повече часа.

А има паркинги ( например на някои супермаркети), които си е записано, че са безплатни от един час или час и половина. В този случай, се поставят едни сини хартиени часовници ( проверете дали го имате при наемане на колата) на таблото, като се отбелязва часа на паркиране. Става и с написана бележка с часа на паркиране, в случай че ви липсва хартиения часовник - ние така процедирахме.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, galiafoteva каза:

Сетих се още нещо да споделя относно паркирането: начина на плащане. Имахме няколко варианта - безплатен, платен с бариера и платен без бариера. С бариерата е ясно, но този без бариерата  е с плащане предварително на машина (цената е на час), като бележката трябва да се сложи на стъклото на автомобила. Ние бяхме "големи шматки" и си носехме бележката в нас 🤪

Човек може да се обърка, ако не знае, наистина... Благодаря за подсказките! Паркингите са голям препъни камък, особено ако не владееш местния език.

 

преди 3 минути , sasho_n2 каза:

Да, това е точно така, като на автомата може да изберете за колко време да си заплатите 1,2 или повече часа.

А има паркинги ( например на някои супермаркети), които си е записано, че са безплатни от един час или час и половина. В този случай, се поставят едни сини хартиени часовници ( проверете дали го имате при наемане на колата) на таблото, като се отбелязва часа на паркиране. Става и с написана бележка с часа на паркиране, в случай че ви липсва хартиения часовник - ние така процедирахме.

С този часовник се сблъсках за първи път преди няколко седмици в Германия и силно се изненадах - само това не бях виждала 🙂 Благодаря ти за идеята, непременно ще сложа хартия с химикал в багажа! 

Връзка към мнение
преди 21 минути , Гост каза:

Човек може да се обърка, ако не знае, наистина... Благодаря за подсказките! Паркингите са голям препъни камък, особено ако не владееш местния език.

 

С този часовник се сблъсках за първи път преди няколко седмици в Германия и силно се изненадах - само това не бях виждала 🙂 Благодаря ти за идеята, непременно ще сложа хартия с химикал в багажа! 

Около стената в Лука паркирането се плаща на автомат на улицата, но като пускаш монетите, ти показва до колко часа ти е платен престоят. Бележката се оставя отново на стъклото.

Връзка към мнение
В момента, Zaro каза:

Около стената в Лука паркирането се плаща на автомат на улицата, но като пускаш монетите, ти показва до колко часа ти е платен престоят. Бележката се оставя отново на стъклото.

Благодаря ти много. Сега съм се заровила до уши в тези детайли. Веднага правя бележка. Ние имаме нощувка в Лука и сега ще има едно мислене... Немалкият ми опит с паркиранията ми е показал, че винаги мога да бъда силно изненадана.

Връзка към мнение

тия часовници ги помня отпреди 15 години, когато живеех в Италия 🙂

 

то няма как да знаеш всички начини, гледаш другите които са спрели какво правят (ако не пише по знаците или не разбираш какво пише)...

за щастие и Гугъл напредва и вече има преводачи

Връзка към мнение
преди 2 минути , neuromancer каза:

тия часовници ги помня отпреди 15 години, когато живеех в Италия 🙂

то няма как да знаеш всички начини, гледаш другите които са спрели какво правят (ако не пише по знаците или не разбираш какво пише)...

Честно казано, изобщо нямаше да разбера за тези часовници, ако не ми беше казала моята приятелка. Гледах много тъпо 🙂 

 

Тук (UK) - както знаеш - има най-различни знаци и значета, пасове и какво ли не. Не се зазяпвам много по стъклата на хората, освен ако се чудя дали трябва да плащам паркинг за конкретен ден (неделя, вечер и от сорта). Най-много се потрисам, когато трябва да плащам по телефон. Изобщо, ни да имаш кола, ни да нямаш... Ама както каза една магеланска аверка наскоро, имаш брада, ще си я решиш... 

 

П.П. Ти къде не си живял? 😄 

Връзка към мнение

Само в България, Италия, ЮК, Белгия (много малко) и Бразилия съм живял

мисля, че в Милано поне всяка кола си имаше залепен един часовник на стъклото и като паркираш си го нагласяваш, ама съм забравил вече

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Лука паркингът, който ползвахме ( и мисля всички, които са с автомат) беше безплатен през нощта. Мисля беше нещо от типа от 21:00-8:00, така нощуването на колата излизаше около 3-4 евро.

Връзка към мнение
преди 2 часа, neuromancer каза:

Само в България, Италия, ЮК, Белгия (много малко) и Бразилия съм живял

мисля, че в Милано поне всяка кола си имаше залепен един часовник на стъклото и като паркираш си го нагласяваш, ама съм забравил вече

Ха,сега ме подсети: като пътешествахме  из Швейцария, кацнахме в Милано и оттам взехме рент-а-кар.На предното стъкло имаше такова часовниче, дето му се  чудехме за какво е.Докато, на първия паркинг не видяхме едни хора, като си го нагласяха,та стана ясно.:)))))

Връзка към мнение

Здравейте (пак),

 

Имам въпрос относно магазинчета за храна по маршрут SR222.

 

Тъй като ще отседнем няколко дни във ферма, това ще ни даде възможност да си направим домашен винен бар с тяхно местно вино  (фермата не предлага вечеря), искам да си вземем някакви продукти за вечеря с виното - дали има подходящи магазинчета по маршрут SR222 или трябва да посетим Mercato Centrale във Флоренция преди да тръгнем (което ще ни забави)? 

 

Благодаря.

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.