Прескочи до съдържание

12 дни в Чили в края на ноември Патагония и Атакама


SLX

Препоръчани мнения

Здравейте дружинка,

между 27.11 и 7.12 имаме билети до и от Сантяго. 

Планът е още суров, защото пътуваме двама от двата пола, като единият хич не е по трековете, а другият (който плаща билетите 🙂 )  е с основна ценност пейзажна фотография по изгрев и залез. Максимум дей трипове трекинг, не повече.На този етап разсъждаваме за следното:

1. Патагония на 5,6 или 7 дни. Полет от Сантяго до Пунта Аренас, после кола под наем и на север към Пуерто Наталес и Торес дел Пайне, каране по Carretera Austral примерно?

Дали вече не е твърде късно за уреждане на настаняване на Торес дел Пайне? 

2. Малко Атакама, 3 дни вероятно ще стигнат

3.  И съвсем малко  Сантяго и Валпарайсо.

 

 

Благодаря на @neuromancer за много полезния пътепис 

 

И на всички участници в тази тема

 

Ще съм благодарен на идеи за маршрут. Струва ли си да опитаме да вместим и Ушуая във всичко това?

Редактирано от SLX
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Настанявам се на първи ред да следя и преписвам. Ние ще пътуваме януари - февруари и също тепърва започваме проучването.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако ходите до Пунта Аренас, не пропускайте да прескочите до Огнена земя с ферито. През декември мисля, че сезонът за посещения на пингвиновите колонии е открит, така че ако на някого му се снимат изгреви и залези с пингвини... :smile:

И, да - ресторантът :smile:

 

P.S. Между 27.11 и 07.12 аз не виждам 12 дни, така че си направете сметката внимателно. Вероятно Атакама ще остане за друг път.

Редактирано от Goal & Boss
Връзка към мнение

Торес дел Пайне може да се види спокойно без трекове, само с колата и малки разходки. За това 2 дена стигат, по-точно 2 нощувки около или в парка. Може да включиш трекче до основата на кулите например за още един ден. Аз бях доста отдавна и не сме резервирали предварително, но сега вече май не става така или поне вътре в парка трябва да имаш резервация. Има и хижи и естансии, не само къмпинги и скъпи хотели.

Пингвините, до които може да стигнеш с колата са в Seno Otway.

Трябва да видиш дали ще ви стигне времето и за Каретера Аустрал. Друг вариант е до ледника Перито Морено и вр. Фиц Рой. Там пак има макс. едноденевни трекове. Само едното от тия неща ще трябва да избереш, ако искаш и Атакама. За тия неща се влиза в Аржентина и ще ви трябва допълнителна застраховка за колата, но проблеми няма. 

Връзка към мнение

Мога да ви помогна с моята програма, от която всеки може да си хареса каквото си иска

 

П Р О Г Р А М А       П А Т А Г О Н И Я     2 0 1 3

 

 

19.02 (вторник) - Самолет София-Лондон-Буенос Айрес 14,15 – 8,30 ч.

20.02 (сряда) - Разглеждане Буенос Айрес спане – Буенос Айрес

21.2 (четвъртък) – Автобус Буенос Айрес – Барилоче

22.2 (петък) - Барилоче - Circuito Chico спане – Барилоче

23.2 (събота) - Трек из Nahuel Huapi NP в района на връх Тронадор спане – палатка

24.2 (неделя) - Трек в Нахуел Уапи НП спане – Барилоче

25.2 (понеделник) - Автобус Барилоче – Пуерто Монт спане – Пуерто Монт

26.2 (вторник) - Сутринта самолет Пуерто Монт – Пунта Аренас

                следобяд екскурзия до остров Магдалена за наблюдение на пингвини спане – П.Аренас

27,28.2 (четв) – Кораб П.Аренас-П.Уилямс през Магелановия проток и пролива Бийгъл -

                                    2 дни спане – Пуерто Уилямс

1,2,3,4 март – Трек „Зъбите на Наварино“ - 4 дни спане – палатка

5.3 (вторник) – Моторна лодка П.Уилямс-Ушуая Разглеждане Ушуая спане – Ушуая

    1. (сряда) - Трек из Terra del Fuega NP спане – Ушуая

    1. (четвъртък) - автобус Ушуая – Eл Калафате спане – Ел Калафате

8.3(петък) – Екскурзия до ледника Перито Морено спане – Ел Калафате

9.3(събота) – автобус Ел Калафате – Ел Чалтен (3ч) Начало на трека спане – къмпинг

10,11,12 март – Трек в нац.парк „Лос Гласиерес“ автобус до Ел Калафате спане – Ел Калафате

13.3(сряда) автобус -Ел Калафате – П.Наталес(5ч) – Торес (4ч) спане – къмпинг

14,15,16,17 март – Трек в нац.парк Торес дел Пайне автобус до П.Наталес спане – П.Наталес

18.3 (пон) – автобус П.Наталес-П.Аренас следобяд самолет П.Аренас – П.Монт

                             вечерта маршрутка Пуерто Монт – Пуерто Варас спане – Пуерто Варас

19.3 (вторник) – Целодневна екскурзия в нац.парк Висенте Перез Розалес

                                  (езерото Todos los Santos, водопада Petrohue) спане – Пуерто Варас

20.3 (сряда) – автобус Пуерто Варас – Пукон (езерото) спане - Пукон

21.3(четвъртък) – Изкачване вулкана Вилярика спане - Пукон

22.3 (петък) – Нuerquehue NP трек до езерата      нощен автобус Пукон - Сантяго

    1. (събота) – Разглеждане Сантяго      вечерта самолет до Великденския остров

24,25,26,27.3 - Обиколка на Великденския остров – 4 дни спане – палатка

                                                 Вечерта самолет за Сантяго

    1. (четвъртък) – Разглеждане Сантяго и Валпарайсо спане – Сантяго

29.3 (петък) – Самолет Сантяго – Лондон – София 7,10ч,

    1. (събота) - пристигане в София 13,25 ч.

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

нареждам се и аз - моите дати до Сантяго са 05 Февруари - 20 Февруари (да кажем 12-13 дни, плътно, без полетите)


Идеята ми е да разгледам Сантяго/Валпарайсо за 2-3 дни, след това да сляза за около 7 дни в района на Ел Калафате и след това обратно да повторя нещо, което ми е харесало в Сантяго/Валпарайсо. Атакама може би ще останае за друг път. Помислете подобен сценарий, за да не се пришпорвате, хем ще имате поне още една причина да се върнете.  🙂



 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За мен Сантиаго е може би най-скучният град в ЮА, който съм посетила, половин ден му стига, макс ден. Ако трябва да избирам между него и Патагония/Атакама, направо го зачерквам. За Атакама 3 дни са достатъчни да покрият основното. Валпараисо за сметка на това ми допадна много - хълмове (автобусите возят откачено, но е забавно) и фуниколяри, графити, къщата на Неруда с хубава гледка при хубаво време, вкусна рибка, може да се направи разходка с лодка по брега за час, за половин ден да се отскочи до Виня дел Мар и т.н.

Тук е програмата ми и мненията за посетените от мен места в Патагония, може да си харесате нещо: 

 

За 7 дни в Патагония бих се концентрирала върху Торес дел Пайне, Перито Морено и трекове от Ел Чалтен. За повече не знам дали ще остане време.

Редактирано от Carrie
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За 12 дена вариантите са или Патагония - чилийска + аржентинска, или Атакама + вулканите и салара в Боливия. И двата маршрута са много красиви, уникални, и си заслужават всеки похарчен лев. Трябва да избереш какво ти се гледа - глетчери и ледникови езера или пустиня, сол, гейзери, вулкани, фламингота и т.н.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Подкрепям напълно Теди.

Атакама се комбинира идеално със Салар де Уюни, а за Патагония за седмица виждаш това, което е посочила Carrie - изпробвано - и ти се иска още.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не знам дали тук е мястото, но да попитам ходилите след 2015 година: все още ли може да се влеза в Боливия без предварителна виза срещу 30 USD, или вече трябва предварително да се вади задължително. Преди разликата беше само в таксата - при предварителна виза беше безплатно влизането.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря на всички включили се. 

Боливия не ми е в плановете в момента, бил съм там и най-веротно ще се наложи да ида отново по работа. 

Към момента планът е следният:

1,5 дни в Сантяго и Валпарайсо. 

5 пълни дни Патагония с кола под наем от които още не съм избрал какво съотношение Торес дел Пайне като например 2 нощувки там и ледниците в Аржентина и Фицрой плюс, естествено, бързо разглеждане на Пуерто Наталес.

Огнена земя и Ушуая, както и Каретера Аустрал отпадат по очевидни причини 🙂

После 2,3 дни Атакама  и толкова. 

Билетите на Sky Airlines - https://www.skyairline.com/english  в момента  са на промоция по около 60 долара на човек от Сантяго до Пунта Аренас ритърн. Купих билетите отиване 28.11 вечерта, връщане 5.12 пак вечерта. Приблизително същите са цените от Сантяго до Калама, мисля да ги купя в идните дни, че да не свърши промоцията.

В момента търся надеждна кола за 5 те дни в Патагония с тръгване и връщане в Пуерто Наталес с разрешение и застраховка за влизане в Аржентина и най-важното настаняването във (твърде скъпо май) или около Торес Дел Пайне, с възможност да влизам преди изгрев и след залез в парка? Тук е най-тясното място. 

 

 

Редактирано от SLX
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 1 час, Роми каза:

Не знам дали тук е мястото, но да попитам ходилите след 2015 година: все още ли може да се влеза в Боливия без предварителна виза срещу 30 USD, или вече трябва предварително да се вади задължително. Преди разликата беше само в таксата - при предварителна виза беше безплатно влизането.

Не е тук мястото :), но да кажа. Последно през юли 2105 г. получих виза on arrival на летището в Ла Паз. Не знам да са настъпили промени. 

  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Роми каза:

Не знам дали тук е мястото, но да попитам ходилите след 2015 година: все още ли може да се влеза в Боливия без предварителна виза срещу 30 USD, или вече трябва предварително да се вади задължително. Преди разликата беше само в таксата - при предварителна виза беше безплатно влизането.

През 2016, цената на границата Перу/Боливия беше 100USD,  така че по-добрия вариант е предварително по възможност.

Връзка към мнение

Привет, на Торес дел Пайне за два дни може да видите кулите (ден 1) и Lago Grey (Glacier Grey) (ден 2): http://www.fantasticosur.com/en/trekking-in-torres-del-paine/map/

 - За кулите (mirador base las torres) се тръгва от Torre Central and Torre Norte Refugios & Camping  - има къмпинг, хижа и хотел, като на къмпинга има       издигнати палатки под наем (май бяха около 50 долара, двуместни и на платформа) . От там си е почти ден ходене до кулите и обратно със зяпането.

- За Lago Grey - спи се на Paine Grande, и там има къмпинг и хотел/хижа, цените обаче са доста по ниски от първото място. Не си спомням обаче дали има палатки под наем.  Отново е около ден ходенето до и от Lago Grey (има и хижа малко преди мястото, от което се вижда гледчера) . Ако продължите по O treka (~2-3km още) има и разни висящи мостове.

 

До Paine Grande има катамаран (около 30 долара май беше), който се хваща от Guarderia Pudeto. От тази точка има хубава гледка към масива и се вижда много хубаво Los Cuernos и се минава покрай един водопад (Salto Grande - между две езера, доста яко).  През Пудето минават автобусите от/към входа на парка, а катамарана е през около 30мин./час.

 

С личен транспорт в парка не знам дали може, трябва да питате. Ние ходихме с автобус от Puerto Natales, който освен на входа спира и навътре в парка (Pudeto, посетителски център и други). Имаше 4-5 автобуса на ден (отиване/връщане) и билета важи за двете посоки. В парка от входа до Torre Central има автобус (на всеки 20-30минути мисля) за около 5 долара. Предполагам че има такива и към Pudeto, но трябва да проверите.

 

Запазете си места предварително, за да нямате проблеми. Ние бяхме с палатки и беше резервирано всичко, което ни създаде известни затруднениея 🙂

Иначе парка (не държавната част) се държи от две фамилии, които не се харесват много. Запазването беше през две различни места (две различни места в Пуерто Наталес), съответно предполагам има два сайта и т.н. 

 

Пуерно Наталес не е нещо особено, не губете много време да го разглеждате.

 

В Аржентина задължително вижте Perrito Moreno, заслужава си. От El Chalten за ден се стига до Fitz Roy (Laguna de los Tres) и обратно. За ден се стига и до Mirador Mastri (Camping de Agostini) от където се вижда (уш) Cerro Torre. При нас беше лошо времето и не го видяхме, но езерото на мястото с айсбергите си заслужаваше. Ако не ви се правят такива трекове има доста места с хубава гледка на около час/два от градчето.

 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 4
  • Браво 2
Връзка към мнение

Не съм сигурна дали билетът за Торес дел Пайне важи за многократно влизане и излизане. Ако някой знае да каже. 

Не съм сигурна дали билетът за Торес дел Пайне важи за многократно влизане и излизане. Ако някой знае да каже. 

Връзка към мнение

Аз като ходих беше многократно.  Май беше за 3 дни, като се гледа само на влизане, т.е. може да влезеш и за седиш 5 дена.

Влиза се и с кола.

Забравил съм дали може да се влиза през нощта, но има места с гледки извън порталите. Примерно ние спахме на Laguna Amarga и там върховете се виждат от хотела.  Едни водопади също има там наблизо, ако искаш повече преден план, те също са извън портала (снимката с водопади в пътеписа). Друго място за спане  на по-приемливи цени беше  хижа Serrano, тя е вътре в парка.

Връзка към мнение
преди 37 минути , Tedy каза:

Не съм сигурна дали билетът за Торес дел Пайне важи за многократно влизане и излизане. Ако някой знае да каже. 

Пише 3 поредни дни, но трябва преди да излезеш да си валидираш билета:

"Un visitante puede reingresar al parque durante tres días consecutivos sin necesidad de volver a pagar su entrada, siempre y cuando antes de salir pase a alguna portería a timbrar su ticket. En el reverso, el guardaparques debe escribir el nombre del visitante, N° de documento de identificación y timbrarlo."

(Всеки посетител може да влиза в парка без отново да плаща вход в продължение на три поредни дни, когато преди да излезе валидира билета си при портиерите  и съответно пазачът отбележи имената и номера на паспорта на посетителя на обратната страна на билета. (превод мой))Източник

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Откъм източната част има няколко естансии, дори в Booking.com,  там е равно и има гледка към върховете. Laguna Amarga е най-близо, но с кола и по-ранно ставане трябва всички да стават. Водопадите Paine са извън портала (въпреки че са в парка, там портала е  малко навътре. Вижте картите. Но е добре да има и една нощувка вътре в парка. 

Връзка към мнение

Един магеланец, който вече не е сред активните, заради цените на нощувките вътре в парка беше избрал да спи в Пуерто Наталес и да пътува сутрин до парка и вечер обратно до Пуерто Наталес.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
На 28.08.2018 г. в 21:46, ruwenzogy каза:

Мога да ви помогна с моята програма, от която всеки може да си хареса каквото си иска

 

П Р О Г Р А М А       П А Т А Г О Н И Я     2 0 1 3

 

 

19.02 (вторник) - Самолет София-Лондон-Буенос Айрес 14,15 – 8,30 ч.

20.02 (сряда) - Разглеждане Буенос Айрес спане – Буенос Айрес

21.2 (четвъртък) – Автобус Буенос Айрес – Барилоче

22.2 (петък) - Барилоче - Circuito Chico спане – Барилоче

23.2 (събота) - Трек из Nahuel Huapi NP в района на връх Тронадор спане – палатка

24.2 (неделя) - Трек в Нахуел Уапи НП спане – Барилоче

25.2 (понеделник) - Автобус Барилоче – Пуерто Монт спане – Пуерто Монт

26.2 (вторник) - Сутринта самолет Пуерто Монт – Пунта Аренас

                следобяд екскурзия до остров Магдалена за наблюдение на пингвини спане – П.Аренас

27,28.2 (четв) – Кораб П.Аренас-П.Уилямс през Магелановия проток и пролива Бийгъл -

                                    2 дни спане – Пуерто Уилямс

1,2,3,4 март – Трек „Зъбите на Наварино“ - 4 дни спане – палатка

5.3 (вторник) – Моторна лодка П.Уилямс-Ушуая Разглеждане Ушуая спане – Ушуая

    1. (сряда) - Трек из Terra del Fuega NP спане – Ушуая

    1. (четвъртък) - автобус Ушуая – Eл Калафате спане – Ел Калафате

8.3(петък) – Екскурзия до ледника Перито Морено спане – Ел Калафате

9.3(събота) – автобус Ел Калафате – Ел Чалтен (3ч) Начало на трека спане – къмпинг

10,11,12 март – Трек в нац.парк „Лос Гласиерес“ автобус до Ел Калафате спане – Ел Калафате

13.3(сряда) автобус -Ел Калафате – П.Наталес(5ч) – Торес (4ч) спане – къмпинг

14,15,16,17 март – Трек в нац.парк Торес дел Пайне автобус до П.Наталес спане – П.Наталес

18.3 (пон) – автобус П.Наталес-П.Аренас следобяд самолет П.Аренас – П.Монт

                             вечерта маршрутка Пуерто Монт – Пуерто Варас спане – Пуерто Варас

19.3 (вторник) – Целодневна екскурзия в нац.парк Висенте Перез Розалес

                                  (езерото Todos los Santos, водопада Petrohue) спане – Пуерто Варас

20.3 (сряда) – автобус Пуерто Варас – Пукон (езерото) спане - Пукон

21.3(четвъртък) – Изкачване вулкана Вилярика спане - Пукон

22.3 (петък) – Нuerquehue NP трек до езерата      нощен автобус Пукон - Сантяго

    1. (събота) – Разглеждане Сантяго      вечерта самолет до Великденския остров

24,25,26,27.3 - Обиколка на Великденския остров – 4 дни спане – палатка

                                                 Вечерта самолет за Сантяго

    1. (четвъртък) – Разглеждане Сантяго и Валпарайсо спане – Сантяго

29.3 (петък) – Самолет Сантяго – Лондон – София 7,10ч,

    1. (събота) - пристигане в София 13,25 ч.

 

Моля за инфо за кораба и круиза през фиордите...

Връзка към мнение
преди 50 минути , Childish каза:

Един магеланец, който вече не е сред активните, заради цените на нощувките вътре в парка беше избрал да спи в Пуерто Наталес и да пътува сутрин до парка и вечер обратно до Пуерто Наталес.

Това за фотографски цели не става, пътя е поне 2 часа, освен ако караш като луд (коли по това време вероятно няма, но животни има)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.