Прескочи до съдържание

Таба, Египет


yordanov

Препоръчани мнения

Не намерих тема конкретно за Таба и затова отварям нова, а и с предстоящите полети на Уиз до Ейлат, може да се окаже полезна.

 

Та, по стечение на обстоятелствата се сдобихме с доста евтини билети до Ейлат за Нова година (29.12-01.01) и докато гледахме хотели там, ни хрумна идеята, че всъщност може да идем до Таба, където резортите са с повече звезди за доста по-малко пари.

Някой бил ли е там и би ли препоръчал Таба за почивка, макар и за нова година (това ни е идеята - само релакс, без забележителности, по цял ден в резорта, на плаж/басейн) или по-скоро да се върнем отново към първоначалната идея за Ейлат.

Също така как стои въпросът със сигурността там?

 

За някои от резортите (например Movenpick, който харесахме) дори израелците не таксуват изходна такса, ако се покаже хотелска резервация.

 

Ще съм благодарен за всякакви съвети.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Съвет- Обадете се в избраният от вас хотел в Таба и ги попитайте дали организират трансфери от летището в Елат. Повече от сигурна съм, че го правят. Разстоянието е има няма 10км. Те ще ви дадат най-точна информация за състоянието на нещата на границата. 

Ако не могат да ви предложат, то има много други изрелски агенции които предлаган трансфер Елат -Таба и от тях ще разберете какво ви интерисува. например: https://eilatshuttle.com/

Аз преди няколко години когато кръстосвах Израел имах желание да мина през този пункт за да отида до Кайро. Собственика на хотела в Елат ме заплаши, че ще ме върже с белезници за леглото, но няма да ме пусне да ходя в Егиет сега точно, защото  седмица преди това бяха гръмнали един изрелски автобус точно там. Но това беше много  отдавна. 

Ако останете в Елат, също има доста неща да се видят и е много хубаво.

https://www.lavidaviva.com/middle-east/egypt/israel-egypt-taba-eilat-border-crossing/

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 20 минути , giafil каза:

Съвет- Обадете се в избраният от вас хотел в Таба и ги попитайте дали организират трансфери от летището в Елат. Повече от сигурна съм, че го правят. Разстоянието е има няма 10км. Те ще ви дадат най-точна информация за състоянието на нещата на границата. 

Ако не могат да ви предложат, то има много други изрелски агенции които предлаган трансфер Елат -Таба и от тях ще разберете какво ви интерисува. например: https://eilatshuttle.com/

Аз преди няколко години когато кръстосвах Израел имах желание да мина през този пункт за да отида до Кайро. Собственика на хотела в Елат ме заплаши, че ще ме върже с белезници за леглото, но няма да ме пусне да ходя в Егиет сега точно, защото  седмица преди това бяха гръмнали един изрелски автобус точно там. Но това беше много  отдавна. 

Ако останете в Елат, също има доста неща да се видят и е много хубаво.

https://www.lavidaviva.com/middle-east/egypt/israel-egypt-taba-eilat-border-crossing/

Благодаря много за споделената информация. Супер полезен линк, благодаря!

Букнахме вече Mövenpick, ще ги подпитаме как е актуалната обстановка.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Само 10 км по на юг в Taba Heits хотелите са в пъти по евтини от Mövenpick. Трансфера от границата е 25-30 долара. Но се плаща и изходната такса от Израел(33 долара на човек. Входната такса за Синай е 20 евро на човек ( информация от 18.12- март месец беше 7 евро 😞 За три дни може би не си струва, но който ще стои повече време е добре да сравни цените. Иначе от летище Елат бус 282 е директно до границата.

Слънчеви поздрави от Таба!

Редактирано от Taniak
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 минути , Taniak каза:

Само 10 км по на юг в Taba Heits хотелите са в пъти по евтини от Mövenpick. Трансфера от границата е 25-30 долара. Но се плаща и изходната такса от Израел(33 долара на човек. Входната такса за Синай е 20 евро на човек ( информация от 18.12- март месец беше 7 евро 😞 За три дни може би не си струва, но който ще стои повече време е добре да сравни цените. Иначе от летище Елат бус 282 е директно до границата.

Слънчеви поздрави от Таба!

Мерси много за инфото! 🙂

Връзка към мнение

Това си е чисто хакване на системата 🙂 Израелската държава дотира полетите до Ейлат, но находчивите магеланци си харчат парите в Египет 😉

  • Смея се 2
Връзка към мнение
56 minutes ago, neuromancer said:

тя държавата си е сложила и такса за напускане, та няма да се ощети много

Евреите винаги си правят добре сметката 😁

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
На 10.10.2018 г. в 15:24, yordanov каза:

Не намерих тема конкретно за Таба и затова отварям нова, а и с предстоящите полети на Уиз до Ейлат, може да се окаже полезна.

 

Та, по стечение на обстоятелствата се сдобихме с доста евтини билети до Ейлат за Нова година (29.12-01.01) и докато гледахме хотели там, ни хрумна идеята, че всъщност може да идем до Таба, където резортите са с повече звезди за доста по-малко пари.

Някой бил ли е там и би ли препоръчал Таба за почивка, макар и за нова година (това ни е идеята - само релакс, без забележителности, по цял ден в резорта, на плаж/басейн) или по-скоро да се върнем отново към първоначалната идея за Ейлат.

Също така как стои въпросът със сигурността там?

 

За някои от резортите (например Movenpick, който харесахме) дори израелците не таксуват изходна такса, ако се покаже хотелска резервация.

 

Ще съм благодарен за всякакви съвети.

@yordanov,  би ли разказал как мина пътуването.Таба я мислихме миналата година,но остана на заден план с евтините полети до Акаба.Сподели,моля подробности за границата и транспорта и как Ви се видя хотела.

Връзка към мнение
преди 1 час, mamaivy каза:

@yordanov,  би ли разказал как мина пътуването.Таба я мислихме миналата година,но остана на заден план с евтините полети до Акаба.Сподели,моля подробности за границата и транспорта и как Ви се видя хотела.

Все се каня да напиша нещо и все забравям. Ще използвам момента.

 

От летището в Овда до самата граница (и обратно) се придвижихме с тези http://eilatshuttle.com - билети купихме предварително онлайн, като има малка особеност - на връщане се избира посока Ейлат - летище Овда и pickup location се избира Taba border crossing. Отне ни малко време, докато установим как да букнем точно връщането, защото самата граница не фигурира отделно като начална точка, а е част от Ейлат.

 

Преминаването на границата мина безпроблемно - първо искам да отбележа, че израелците не слагат печати в паспортите, нито на летището в Овда, нито на сухопътната граница - дават хартийките, които дават и в Тел Авив - това го казвам, ако някой се притеснява от израелски печат в паспорта си.

Отново към преминаването на границата - на излизане от Израел се дължи изходна такса от 100+5 шекела. Тези 5 шекела са административна такса, така че, ако сте повече хора, един може да плати за всички и така ще ги платите само веднъж. Приемат и плащания с карти също така.

Ако отседнете в Mövenpick, на влизане отново в Израел, ще ви върнат парите за изходната такса - трябва да вземете документ от хотела, че сте отседнали именно там, както и да пазите бележките за заплатената изходна такса. В хотела знаят за какво иде реч и сами ни попитаха дали ще ни трябва подобно нещо.

 

На влизане в Египет не сме плащали нищо, но това, е защото останахме в рамките на Таба. Ако решите да отидете по-натам, например в Taba Heights, то тогава се дължи такса - 400 египетски паунда (май).

 

При преминаването на границата застигнахме група туристи, но ги помолихме да минем пред тях, защото те така или иначе се движат заедно и трябаше да се изчакват - нямаше проблем от тяхна страна.

Като цяло най-много чакахме май да си заплатим изходната такса в Израел и после да ни бият печат на влизане в Египет. Не съм сигурен колко време ни отне всичко, но не повече от 45 мин.

 

Както стана ясно, ние отседнахме в Mövenpick Taba - на около 5-10 мин пеш от границата. Цената, в сравнение с хотелите в Ейлат, където мислихме да сме първо, беше супер ниска за 5 звезден ризорт. Всичко в хотела беше чудесно. Бяха организирали чудесна празнична вечеря на 31.12, за която не сме плащали допълнително, а ни беше включена в цената на half board-a, която бяхме заплатили.

Хотелът е добре поддържан, има 2 външни басейна, вътрешен (малък) басейн, частен плаж. Постоянно се организират някакви дейности от аниматорите. Като цяло персоналът имаше много добро отношение към гостите.

 

В самата Таба няма какво да се прави, ама хич! Ние изкарахме почивката на плажа предимно и ни беше готино. Предлагаха шнорхелинг, но не сме по тая част и не се заинтересовахме къде се случва и какво може да се види. Дочухме, че някои хора ходят за ден до Ейлат на разходка, но не съм сигурен как стоят нещата с изходната такса - дали се заплаща повторно и дали пак могат да върнат парите с бележка от хотела.

 

На връщане отново нямаше проблеми при преминаване на сухопътната граница. За сметка на това, на летището в Овда бяхме подложени на кръстосан разпит, но това беше очаквано предвид печатите от Египет, печати от ОАЕ, както явно и от фамилното ми име 'Йорданов', което им се стори странно и не вярваха, че идва от реката, а не от държавата. 😄

 

Като цяло прекарахме добре, някои от нас изявяват желание пак да ходят, но може би в комбинация с разходка до Ейлат.

 

Ако имате някакви въпроси, питайте 🙂

 

Ето малко снимки от Mövenpick.

IMG_9201.JPG

IMG_9203.JPG

IMG_9208.JPG

IMG_9222.JPG

beach.jpg

beach2.jpg

pool.jpg

Редактирано от yordanov
  • Харесвам 16
  • Благодаря 3
Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...

Здравейте

Букнах билети за Ейлат за периода 15,11,2019-22,11,2019 . Идеята ми е да направим една седмица плажна почивка в Таба . Изходната такса от 100 шекела на човек възстановява ли се ако отседнеш в произволен Хотел в Таба или трябва да е само на големите вериги ? От къде буквате хотела , цените в букинг за Movenpick са малко солени .

Трансфера от летището(Рамон) до границата предварително ли да направя или може на място , 2-ма възрастни и 2 деца сме.

Благодаря предварително

Връзка към мнение
преди 12 часа, ivan69 каза:

Здравейте

Букнах билети за Ейлат за периода 15,11,2019-22,11,2019 . Идеята ми е да направим една седмица плажна почивка в Таба . Изходната такса от 100 шекела на човек възстановява ли се ако отседнеш в произволен Хотел в Таба или трябва да е само на големите вериги ? От къде буквате хотела , цените в букинг за Movenpick са малко солени .

Трансфера от летището(Рамон) до границата предварително ли да направя или може на място , 2-ма възрастни и 2 деца сме.

Благодаря предварително

Хотела го букнахме от Букинг, бяхме за 3 нощувки. Не помня цената, но първоначално мислихме да оставаме в Ейлат и разликата в съотношението цена/качество там и в Таба беше огромна.

Изходната такса, до колкото помня, се връща при престой в хотели на определено отстояние от границата. Важи за хотелите в Таба, които са точно на самата граница, но не съм сигурен дали важи за Taba Heights - мисля, че по-скоро не. @Taniak и @Dr. Dimitrov знам, че ходят в Taba Heights и евентуално може да дадат повече информация.

Самата такса се връща при предоставяне на бележка от самия хотел - в Movenpick знаят точно какво трябва и сами предложиха да ни издадат документа.

 

За трансфера от Рамон нямам идея. Тогава това летище все още не функционираше и полетите се изпълняваха до Овда. 

 

Една седмица в Таба не знам дали няма да ви стане малко скучно. Извън хотела няма какво да се прави. Има 1-2 казина, които се посещават от израилтяни предимно. Може да отидете за ден до Ейлат, примерно, като мисля, че няма проблем да си върнете изходната такса и я заплатите отново на влизане в Египет и след това да си я върнете отново при връщане наобратно към БГ. Ние това упражнение не го направихме, но видяхме, че имаше такива, които се възползваха. Все пак питайте, за да не стане грешка. 🙂

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Програмата е готова 

Букнах 7 дни All Inclusive в El Wekada Resort . Хотела е на 15км от границата , та ще трябва да платя 100 шекела изходна такса Израел и 400 Египетски паунда входна такса доколкото се запознах . Ако някой ще пътува преди мен по подобен маршрут нека сподели как минава всичко . Има автобус от Рамон до границата , но полета е в Петък (15,11-22,11) и дали ще работи? Отделно подновяваме паспортите на жената и едното дете , дали ще ни бавят допълнително на летището? След като се мине границата дали има таксита или да си говоря с хотела за трансфер?

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

@ivan69   ние сме малко след теб - от 29.11.19г

Това което успях да разбера е, че автобус 50 който ходи директно от летище Рамон до границата с Таба работи в петък до 16.00ч., което означава че 100% го изпускаме на отиване в посока Рамон-Таба. Писах на някаква компания за трансфер, но до сега нямам отговор. Може би ще се търси такси на място, разбрах че цената е фиксирана около 100 шекела. Ще чакам да споделиш опит с предвижването и приятно прекарване на почивката

Връзка към мнение

@TheRedDragon Сега погледнах за автобусите , на 1,11 има до 18,30 , според мен ще има автобуси докато има кацащи самолети . Все пак това е сезонна дестинация и полетите от Европа почват сега . Аз лично няма да запазвам никакъв трансфер предварително , даже от Таба до El Wekala мисля да си взема такси на място , че 50$ ( които ми предложиха от хотела)ми се струват доста за 15 км в Египет .Ще пиша подробна как стоят нещата .

@blackrose1989 е летяла вчера , обеща да пише като се прибере.

@TheRedDragon вие къде ще отседнете в Таба?

Поздрави

Връзка към мнение

@ivan69

Това ми беше идеята някой ако ходи петък да каже дали спазват разписанието или има автобуси докато има полети. И евентуално дали има достатъчно таксита и дали има смисъл да се буква трансфер. 

 

Запазихме в Мьовенпик. Бяхме в Кайро в тази верига и много ни хареса. С ранно плащане на цялата сума - 3 нощувки = 603лв - ОЛ инклузив. За сравнение когато запазвахме гледахме в Ейлат и в Акаба и цените бяха почти двойни 🙂

 

Връзка към мнение

Прибрахме се ние вчера. Супер доволни сме от пътуването и от преживяванията! Накратко:

Масово се пътува от Рамон към Таба, рейса е номер 30, на около 30мин. е, по 4,20 шекела на човек. Има рейсове Таба-Ейлат център-Рамон до 18:45 в петък (Шабат), иначе другите дни до 21:30, не знам в другата посока как е, че на нас в петък ни беше прибирането. Ако искате ще кача разписание Таба-Рамон. На летището е добре да имате приготвени разпечатани резервациите за хотел и booking confirmation за обратния полет - на нас ни ги искаха. Като разберат, че сте за Таба и имате тези документи не ви бавят и минута. На Египетската граница ако няма група пред вас се минава бързо, ние уцелихме трийсетина човека пред нас и се позабавихме около 40мин. Показахме резервацията за Мовенпик и не платихме никакви пари. Казаха ни, че можем да си пътуваме Таба-Ейлат постоянно и без да се редим на опашката - показваме гривна или ключ от стаята, както и паспортите (слагат печат!). Не пробвахме схемата, защото 4 нощувки в Мовенпик ни бяха супер и не сме скучали. Извън хотела ходихме до пазарчето в Таба - в първото магазинче за сувенири оставихме доста пари, има голямо разнообразие а цените са смешни (2 магнита за долар, статуетка-котка 2 долара, по-големи сувенири по 4-5-6 долара...). Момчето - Мохамед е супер готин (говори добре руски и малко по-зле английски), играхме и табла с него няколко пъти до късно-късно през нощта. Пак там (на пазарчето) мъжа ми се подстрига за 8 долара и остана супер доволен (а е голяма претенция по отношение на прическа). Каза, че бръснаря е факир :)) За самия хотел няма да пиша подробно, защото не знам кои от вас ще са там, но ако имате въпроси - питайте. Като обща оценка - страшно доволни сме и със сигурност бихме се върнали пак там!

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Как стои въпроса с чекирането ма летището? @blackrose1989 Случайно да сте забелязали таксита в Таба след границата? Благодаря предварително

Връзка към мнение

Чекирането на летището става с предварително принтирани бордни карти - може да помолите в хотела, в който ще отседнете или да потърсите пощенски офис в близост (ако сте в апартамент в Ейлат). Таксита има на летището, но нямам представа от цени. С нас имаше група от двайсетина българи, които си бяха организирали шатъл, но не сме разпитвали за подробности.

Връзка към мнение
Йосиф Милчов

Да питам. За Таба и Синайския полуостров важи правилото за безвизово посещение в рамките на 15 дни или си плащаш визата за Египет на границата?

Връзка към мнение
Георги Матеев
На 2.11.2019 г. в 15:06, blackrose1989 каза:

Масово се пътува от Рамон към Таба, рейса е номер 30, на около 30мин. е, по 4,20 шекела на човек. Има рейсове Таба-Ейлат център-Рамон до 18:45 в петък (Шабат), иначе другите дни до 21:30, не знам в другата посока как е, че на нас в петък ни беше прибирането. Ако искате ще кача разписание Таба-Рамон. На летището е добре да имате приготвени разпечатани резервациите за хотел и booking confirmation за обратния полет - на нас ни ги искаха. Като разберат, че сте за Таба и имате тези документи не ви бавят и минута. На Египетската граница ако няма група пред вас се минава бързо, ние уцелихме трийсетина човека пред нас и се позабавихме около 40мин. Показахме резервацията за Мовенпик и не платихме никакви пари. Казаха ни, че можем да си пътуваме Таба-Ейлат постоянно и без да се редим на опашката - показваме гривна или ключ от стаята, както и паспортите (слагат печат!).

@blackrose1989, благодаря за ценната информация. Ние ще се разходим до Таба другия уикенд и имам няколко въпроса към теб.

 

Забеляза ли дали след преминаване на границата има налични таксита от египетска страна?

 

Споменаваш слагане на печат - за египтяните или за израелците говориш? Кой точно бие печат и кога? Надявам се израелците да не слагат нито входящ нито изходящ печат на сухопътната граница, тъй като това определено е проблем за паспортите.

 

Можеш ли да потвърдиш, че при влизане в Египет не сте платили тази 400 EGP такса само с показване на разпечатана резервация от Movenpick? Не са проверявали нещо по-обстойно?

Връзка към мнение

Привет!

Не обърнах внимание дали имаше таксита след границата, честно казано... Май е контролиран достъпа и има допълнителни пропусквателни пунктове за автомобили и след като уж вече си преминал, та е възможно това да ги спира и да чакат по-натам (примерно на бус-станцията в Таба, на не повече от 1км. от последния пропусквателен пункт).

Египтяните бият печат на влизане и съответно на излизане. Израелците само дават листчета, които трябва да пазите.

На излизане от Израел на първото гише директно им казахме, че ще стоим само в рамките на Таба и им дадох лист с резервациите. Тя е такса за излизане от Израел, не за влизане в Египет. 100 шекела на човек е принципно. Другите паундове, които си запомнил май също биха били дължими, но ако излизаш извън Таба или даже извън тази зона Синай и то за виза (не знам точно, да не те подведа). На гишето момичето подчерта с маркер имената на основния гост и номера на потвърждението и го прати по вайбър на някакъв customs manager за потвърждение. Нищо повече, те си знаят и според мен постоянно имат такива случаи. В хотела при напускане ни питаха дали сме плащали такса - ако бяхме, щяхме да си вземем парите на излизане (едни българи с които бяхме в същия хотел така направиха, явно не са показвали резервация на влизане).

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.