Прескочи до съдържание

Летище Истанбул (Новото летище) - Istanbul Airport (Istanbul Havalimanı)


Mary

Препоръчани мнения

Наближава времето да бъде открито Новото летище в Истанбул.

Предвид интереса и възникналите въпроси, отварям тази тема, където ще коментираме всичко известно.

Информация за строежа съм давала тук. Местоположение.

Ето и няколко снимки:

 

38137254_2067190203533137_9209968045219381248_o.jpg

 

iga_havalimani83_899_548.jpg

 

igahavalimanianasayfa24_899_548.jpg

 

 

Към днешна дата новините са следните:

Новото летище ще бъде официално открито на 29-ти октомври.

На 30-ти октомври ще бъде почистено и подготвено за полети.

На 31-ви октомври ще бъде първият официален полет - до Анкара в 11,10 часа, изпълнен от Turkish Airlines, а обратният полет ще е в 13,30 часа.

До края на годината от новото летище ще се изпълняват по 5 полета дневно: Анкара, Анталия, Измир, Северен Кипър и Баку.

До 31-ви декември кода на Новото летище ще бъде ISL. След това ще вземе кода на Ататюрк - IST.

Голямото преместване е планирано за 30-31 декември. Дали ще остане за тогава … ще видим.

 

Транспорта до летището - До летището пътуват автобуси/шатъли от конкретни места, обслужват се от Havaist.

Информацията съм прочела в Haber Turk. Снимките са от тук.

 

Редактирано от Mary
  • Харесвам 16
  • Браво 5
Връзка към коментар
14 minutes ago, Mary said:

Голямото преместване е планирано за 30-31 декември. Дали ще остане за тогава … ще видим.

Какво ще стане след това с другите летища? Ще се предлагат ли свързващи полети със смяна на летище?

Връзка към коментар
преди 1 минута , Topfly каза:

Какво ще стане след това с другите летища? Ще се предлагат ли свързващи полети със смяна на летище?

Ататюрк беше предвиден да остане само за частни полети.

Сабиха ще си функционира доколкото знам.

За свързващите полети нямам никаква представа.

То и сега май няма такива? Може и да бъркам де.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Mary каза:

беше предвиден да остане само за частни полети.

Никога бях чувал за идеята да остане действащо летище. Чел съм, че ще става  парк.

https://www.avianews.com/world/2018/05/24/ataturk_airport_to_turn_into_garden/

преди 1 час, Topfly каза:

ще стане след това с другите летища

 "Сабиха"  ще продължи да съществува. Усилено се строи линия на метрото до летище Сабиха

Връзка към коментар

Малко и за транспорта:

 

train.jpg.2009c040800b5789312af8279d4134ea.jpg

 

 

...и за хотела:

 

iga_airport_landside_mockup_1-15c6649b-2dd4-40bd-9ae4-0def3a9b78b5_899_548.jpg.1e904fd1d3dc2384f78f00c9c2772ed2.jpg

 

 

airport_hotel_mockup_2-89c5fade-f1c9-4c4d-ae47-1dce6fb377f3_899_548.jpg.31554fd506957eaa15011feb9b6d6f13.jpg

 

Пътеводител за новото летище (PDF)

 

 

Картинката за транспортните връзки в по-голям размер: train.zip

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Goal & Boss каза:

Малко и за транспорта:

Да отбележа, че тази карта е в плановете. Към момента не изглежда точно така.

В движение са само цветните линии:

 

8978aec2-cff6-4c12-a659-bd48eb970aff.jpg

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Ами той и хотелът е в плановете засега 😂

Моето предвиждане е поне 1-2 години връзката с летището да става само посредством такси/автобус... Освен ако в Metro не се досетят да променят маршрута на своите автобуси.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 минути , Goal & Boss каза:

Ами той и хотелът е в плановете засега 😂

Моето предвиждане е поне 1-2 години връзката с летището да става само посредством такси/автобус... Освен ако в Metro не се досетят да променят маршрута на своите автобуси.

За хотела нищо не мога да кажа, но ако достъпа до новото летище остане само с автобуси или такси ще е много тегаво.

Знам, че се работи по трасетата, но нямам представа докъде са стигнали.

В автобусите на Метро име по не повече от 5-6 човека за летището. :grin:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И сега като започне една битка кой от форума първи ще стъпи на летището... :bye:

 

@baiKolio от новото!

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 1
  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 17 минути , baiKolio каза:

ами тези които имаме полети от IST  през следващата година?

Първоначалната идея беше Новото летище да получи код IST  с едновременното затваряне на Ататюрк, но по последни данни ще има преходен период, в който след отваряне на Новото летище, ще функционира и Ататюрк. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Goal & Boss каза:

И сега като започне една битка кой от форума първи ще стъпи на летището... :bye:

 

@baiKolio от новото!

Може да съм аз 😋 рано сутринта на 3 януари .

Редактирано от Цвете
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Извинявам се на Цвете,но на 2.01.2019г,имам полет от Истанбул до Хартум,понеже за Коледа ще се върна във Бг.и немедлено на 2.01.2019 трябва да съм във Судан на работа!

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Толкова отдалечено и от без това огромния град, а за сега няма транспорт! Слаба организация, но важното е да са на първо място в класацията. Представям си как ще се пътува над 1 час в посока, ако няма трафик..А какво ще стане след 31.12 когато всички ще кацат там не мога да си представя.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, Alexander каза:

Толкова отдалечено и от без това огромния град, а за сега няма транспорт! Слаба организация, но важното е да са на първо място в класацията.

Шегуваш се, нали? Нима вярваш, че няма да има организиран транспорт и ще оставят нещата така комшиите? Мисля си, че ги подценяваш. 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 17 минути , Polina каза:

Шегуваш се, нали?

 Може и да не се шегува @Alexander  , ако под транспорт разбира свързаност на летище с метро до  центъра на града.  Кой знае? Може досега да е ползвал само такива летища? 🙂

Връзка към коментар

'The airport resembles an open-air prison'

Many workers and union reps have been jailed, pending trial, after complaining about working conditions on Istanbul's new airport project.

At least 30 workers have died since construction started.

https://www.bbc.com/news/av/world-europe-45751406/the-airport-resembles-an-open-air-prison

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към коментар

Еее може би първия стъпил ще съм аз 🙂  (не кацнал ), на откриването ще сме в Истанбул, та може да минем да видим, щели да правят някакви празненства 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Аз ще летя за Анталия през Ататюрк другата събота, а на 27 октомври ще се прибирам по обратния път в София, така че нямам шансове за състезанието "кой първи ще стъпи на новото летище" 😀. Обаче имам питане в тази връзка: някой знае ли дали ще мога да видя от въздуха новото летище ( и евентуално да го снимам) и в коя посока да дебна, от Ататюрк за Анталия или от Анталия за Ататюрк? Споменаха ми за такава възможност, но мъгляво.

 

И още нещо чух по темата, че Ердоган усилено продава имоти в района на новото летище /около него, на богати араби/инвеститори, за да застроят бързо района. Заради близостта до морето, сигурно има интерес. Доколко е вярна тази информация, не знам.   

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.