Прескочи до съдържание

Летище Истанбул (Новото летище) - Istanbul Airport (Istanbul Havalimanı)


Mary

Препоръчани мнения

На 16.02.2019 г. в 12:12, Фил каза:

Сещам се за един филм, който гледах преди години по Дискъвъри, за построяването на новото (тогава, края на 1990-те) летище в Хонконг. 
Самата операцията по прехвърлянето на полетите от старото на новото летище се осъществява за няколко часа през една нощ! При това има и преместване на много машини, оборудване и персонал от старото на новото летище. Е, не всичко минава гладко - в един момент блокира информационната система, после пък системата за обработка на карго отказва и се налага товарите да се сортират ръчно..., но все пак се справят и новото летище заработва. 

P.S. А, ето, намерих и филма: 

 

То и това работи и ще работи!Но комшиите гониха дата ,а не да изпипат всичко до край.Не ми се мислеше ако го бяха пуснали с всичките му полети и се случи това с наводнението....

Връзка към мнение

Хм, странно, че от азиатската част има само опция от Козятаъ, няма от летище Сабиха Гьокчен вариант. Транспортният министър говореше за тръба, която ще е директна между двете летища.

Но това, което ме шашна в разписанието е, че от жп гара Халкалъ (където пристига и влакът от България) автобусът в 10.00ч, който е първият след пристигането на влака...  чак в 13.45 стига до летището? УАУ

 

image.png.98fe39a6c89f369cc55459ec7acea47f.png

Връзка към мнение
преди 9 часа, montepinar каза:

Хм, странно, че от азиатската част има само опция от Козятаъ, няма от летище Сабиха Гьокчен вариант.

А в момента има ли директна линия между Ататюрк и Сабиха?

 

преди 9 часа, montepinar каза:

Но това, което ме шашна в разписанието е, че от жп гара Халкалъ (където пристига и влакът от България) автобусът в 10.00ч, който е първият след пристигането на влака...  чак в 13.45 стига до летището?

Мисля, че не си прочел внимателно.

По принцип в двете колонки са часовете на тръгване от съответното място. Никъде не видях час на пристигане на автобуса. Като време е заложено 75 минути, но всички знаем, че в град като Истанбул няма как да се предвиди съвсем точно за колко време ще се изминават 40-50 км. почти само градско.

А като се отвори линка за съответния автобус излизат още доста часове.

 

Откакто аз следя шатълите до/от Летище Истанбул имаше много промени, а предполагам, че с всяко увеличаване на полетите от новото летище, ще има промяна и в превоза до там.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 12 часа, Botko каза:

То и това работи и ще работи!Но комшиите гониха дата ,а не да изпипат всичко до край.Не ми се мислеше ако го бяха пуснали с всичките му полети и се случи това с наводнението....

Това ново истанбулско летище е нагледен пример какво се случва, когато парите на XXI век срещнат мисленето на XIX век.

Тепърва ще берат ядове и с дъждове, и със снегове...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 50 минути , Mary каза:

А в момента има ли директна линия между Ататюрк и Сабиха?

 

Мисля, че не си прочел внимателно.

По принцип в двете колонки са часовете на тръгване от съответното място. Никъде не видях час на пристигане на автобуса. Като време е заложено 75 минути, но всички знаем, че в град като Истанбул няма как да се предвиди съвсем точно за колко време ще се изминават 40-50 км. почти само градско.

А като се отвори линка за съответния автобус излизат още доста часове.

 

Откакто аз следя шатълите до/от Летище Истанбул имаше много промени, а предполагам, че с всяко увеличаване на полените от новото летище, ще има промяна и в превоза до там.

Не, сега няма директна линия между Ататюрк и Сабиха.  Но за новото летище транспортният министър разтегляше локуми как ще се прави тунел, тръба, ще минава Босфора, после пак ще излиза отгоре над пътищата и директно ще отвежда до най-голямото летище.

И да... за пътуването от Халкалъ, после кликнах вече в самия сайт и си има точно разписание, спирка по спирка. Средното времетраене в една посока е 75 мин, като разбира се... варира в зависимост от пиковите часове.

От автогарата в Байрампаша го дава 90 мин. на посока

image.png.3cc16ceb00d1276f0463d06c1839d944.png

Редактирано от montepinar
Връзка към мнение
преди 6 минути , montepinar каза:

И да... за пътуването от Халкалъ, после кликнах вече в самия сайт и си има точно разписание, спирка по спирка. Средното времетраене в една посока е 75 мин, като разбира се... варира в зависимост от пиковите часове

Така де - това ти написах и аз.

А какво говорят министрите … особено по време на криза - не е тук мястото да си развиваме теория на вероятностите.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 27 минути , epetkov каза:

Потвърдена е  поредната дата, както писа @Mary 5-7 април

Моите полети засега си стоят на Ататюрк, но ще следя за промяна. Явно, че все още нищо не е ясно.

 

От статията ми направи впечатление, че доста компании са си били преместили/анулирали полетите за 1-2 март, но турските компании нищо не са местили - явно и те като нас бързо са разбрали, че местене в началото на март няма да има. :laugh:

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дано не прявят повече промени на датите за местенето, че полетите са ми на 14.04 и на 01.05. В неделя купих билети Истанбул - Техеран - Истанбул с Atlasglobal и билетите са ми от Ататюрк. Ще следя за промени и ще споделям. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 29 минути , adreno каза:

За 6 април е планирана смяната на летищния код IST - от Ататюрк на новото летище

Тя и за 3-ти март "беше" планирана смяната. :laugh: 

Връзка към мнение
преди 1 час, MayaS каза:

Дано не правят повече промени на датите за местенето, че полетите са ми на 14.04 и на 01.05.

Странно мнение. Напротив, във Вашия  случай трябва да се молете да има още едно отлагане и да си летите от удобното летище "Ататюрк" , защото  пуснат ли го нацяло Новото летище, Ататюрк ще затвори и Атлас Глобъл  ще летят от Новото летище. А какво  пише на билета Ви няма особено значение в този случай.

Връзка към мнение
3 minutes ago, epetkov said:

Странно мнение. Напротив, във Вашия  случай трябва да се молете да има още едно отлагане и да си летите от удобното летище "Ататюрк" , защото  пуснат ли го нацяло Новото летище, Ататюрк ще затвори и Атлас Глобъл  ще летят от Новото летище. А какво  пише на билета Ви няма особено значение в този случай.

Имах предвид самото местене да не се падне точно на датите на които летя, защото предполагам че тогава ще е доста объркано. А иначе да Ататюрк е по-удобно. 

Връзка към мнение

Atlas Global кой знае кога ще се местят. Първо Türk hava yolları (и то много постепенно), после всички останали. Силно се съмнявам в следващата поне половин година да се местят Atlas Global, Onur air и други компании

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А, то остава на някого да се случи да пътува с кола до Ататюрк на отиване, а връщането му да е до новото летище. 😀

Връзка към мнение

От 1-ви март на летище Истанбул вече има служители по проекта "Bana Sor (Ask me)".

Днес 30 служители са започнали работа, а до 7-ми април ще станат 250.

Повечето от служителите в проекта могат да говорят английски, френски, испански, руски и арабски, както и много други чужди езици.

 

Ето как изглеждат:

 

iga3_42.jpg

 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 7 часа, семейство пътешественици каза:

А има ли някой представа на новото летище колко ще се плаща за престой на автомобил с Бг регистрация

Имаше обявени цени, но после направиха паркирането безплатно - засега е така до 7-ми април. 

Конкретните суми не ги помня, но ще потърся информация. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте. Вчера запитах авиокомпания скат еърлайнс откъде ще се изпълняват техните полети през май месец . Ето какво отговориха:

 

 

Hello, thank you for contacting us. We dont know exactly. Its depends from Turkey they 3 times changed airport.


-- 
С уважением
АО "Авиакомпания "SCAT"
inline?inline_file=image001.png&fid=10&m

 SCAT                          mailto:scat@scat.kz

 

 
I have one more question:
The fligths Istanbul - Shymkent - Istanbul, on 1, 15, 29.05.2019 will be executed from Istanbul Ataturk Airport, or from the NEW ISTANBUL Airport ?
Thank you very much.
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Vassil77 каза:

Ето какво отговориха:

 

 Добре, де. Ако отговорът на "Скат" беше: ще летим от "Ататюрк", но след 10 дена изпратят ново писмо  с отговор : ще летим от Новото  летище и след още седмица друг мейл в който пак пишат за "Ататюрк"? Не разбирам всички ония, които искат да знаят предварително два-три месеца (не седмици) от кое летище ще летят.  Каква е практическата полза от  ранната информираност  от кое летище ще се лети  от логистична гледна точка?

Редактирано от epetkov
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тъй като темата за новото летище и полетите от него ще става все по-актуална ще си позволя да пусна информация за летището от пътували вече пътници. Информацията е от чуждестранен сайт.

В новото летище засега има следните работещи услуги: обменни бюра ,  банкомат в пристигащи,  безплатен Wi-Fi, който се активира с код чрез смс, засега има само един работещ офис на автомобили под наем, на Авис.

Автобусите Havaist, които изпълняват трансферите  се движат в две направления. Към Йеникапи и към Таксим. Плащането става само с Истанбул карт. До спирката на автобусите има машини за попълване на картите, ако са празни. Спирката на автобусите е вляво след като се излезе от Пристигащи. До Йеникапи цената е 18 лири. В автобусите има безплатен Wi-Fi. Времето за пътуване без задръствания е точно 1 час.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Очевидно Havaİst е новият вариант на Havaş и Havabüs, които признавам... са много удобни.

До Йеникапъ е изгодно и удобно, тъй като там се срещат 3 линии на метрото М1 (AB), М2 и Мармарай, както и куп автобуси...  плюс корабите, все пак е прословутото пристанище Йеникапъ. Важен транспортен възел.

Но да вземат да пуснат и повече линии до райони в азиатската част, че засега е само Козятаъ (с автобуси на İETT). Ако пуснат до автогарата Самандъра (на която спират и автобуси за БГ) и до летище Сабиха Гьокчен ще е супер. Поживëм увыдим

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Изглежда 6 април 2019 година е датата, която ще бъде спазена (поне за полетите на Турските авиолинии). Ето какви мейли са започнали да изпращат от ТК : 

 

 "We would like to kindly remind you that as of April 6th, 2019, 02:00 (LMT), all our flights planned for Ataturk Airport will be conducted from Istanbul Airport. Have a nice flight!".

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Започна яка сеч на полети за 06 април, та чак до 12-13ти.

За 6ти изобщо няма полети. На 7-8-9-10 са на половина от нормалното. Липсват и много от вечерните полети за 5ти.

Ако имате билети за този период с ТК си проверете резервациите и статусите на полетите.

  • Харесвам 6
  • Шок 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.