Прескочи до съдържание

Летище Истанбул (Новото летище) - Istanbul Airport (Istanbul Havalimanı)


Mary

Препоръчани мнения

Е, ако беше в България летище с подобни размери, щеше да се прави сигурно 20 години. Да не се бъзикаме с хората,  в Турция се строи денонощно. Няма сиеста, няма празник. То е ясно, че се бързаше заради националния празник на 29 окт.   Според уики страницата на летището полетите до Адана и Трабзон на THY също са от новото летище, а пък полетите от Варна и София до Истанбул-ISL ще бъдат от 4 април. А и British Airways ще кацат там... уж от Нова година

 

 

p.s.От/до Варна за 230 км отсечка кога ще им сервират таблите и кога ще ги отсервират.... 😄 Човек едно кафе не може да пийне. Докато преглътнеш и започва снижаване...

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

А ако вземат, че решат/облекчат проблема с дългосрочното паркиране (без да се налага поставянето на автомобила под митнически контрол), то летище София го забравяме за далечните дестинации :clapping: Така хем и ще намалим тарапаната из столицата...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, montepinar каза:

От/до Варна за 230 км отсечка кога ще им сервират таблите и кога ще ги отсервират..

Между другото Варна  е най-близката  дестинация от Истанбул в  маршрутната мрежа на Turkish Airlines.  През летния период има огромен потенциал и полет Истанбул-Бургас.  Единствената причина да не се пуска  Истанбул-Бургас  е притеснението на авиокомпанията да не падне затоварването на Варна-Истанбул.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, epetkov каза:

Единствената причина да не се пуска  Истанбул-Бургас  е притеснението на авиокомпанията да не падне затоварването на Варна-Истанбул.

Колко хора ще се хванат от Бургас да пътуват 2-3 часа (през лятото) до Варна да чакат още 2 часа на летището и накрая да правят трансфер до центъра на града, вместо да си хванат автобуса от Бургас и за 6 часа да са в Истанбул при 3 пъти по-ниска цена.

Връзка към мнение
преди 9 часа, epetkov каза:

Между другото Варна  е най-близката  дестинация от Истанбул в  маршрутната мрежа на Turkish Airlines.

Да, така е. От вътрешните линии най-късият полет е Bursa Yenişehir - Ankara Esenboğa. Но рекордът си е до Варна.

 

Не съм сигурен, но мисля, че някои от полетите са били Истанбул-Варна, а други Истанбул-Варна-Констанца и обратно.  И идеята е да има Истанбул-Бургас-Варна. Но това ми го казаха, не съм го проверявал, не знам дали е така

Връзка към мнение
преди 3 часа, tch каза:

Колко хора ще се хванат от Бургас да пътуват

Става въпрос преди всичко за много хора от бившия СССР, закупили имоти по южното черноморие. Другата категория са западноевропейските туристи идващи в Слънчев Бряг. Полетът Истанбул-Бургас, наистина е нелогичен, ако се разглежда сам за себе си. Но ако се разглежда като сегмент/свързващ полет, то тогава съществуването му има основание през летния сезон.

Редактирано от epetkov
Връзка към мнение
преди 21 часа, epetkov каза:

Става въпрос преди всичко за много хора от бившия СССР, закупили имоти по южното черноморие. Другата категория са западноевропейските туристи идващи в Слънчев Бряг. Полетът Истанбул-Бургас, наистина е нелогичен, ако се разглежда сам за себе си. Но ако се разглежда като сегмент/свързващ полет, то тогава съществуването му има основание през летния сезон.

Неотричам, че подобен полет ще се пълни през лятото от Бургас, все пак това е най-натовареното летище през лятото. Просто изразих несъгласие, че този полет не го пускат, защото би дръпнал много пътници от Варна-Истанбул. Как да е, като заработи новото летище ще видим 🙂

Връзка към мнение
преди 12 часа, tch каза:

като заработи новото летище ще видим 🙂

Ами май няма да заработи от март 2019. Ето как изглежда летището след последните дъждове в Истанбул https://youtu.be/gepKv_IvO7g

Редактирано от epetkov
  • Шок 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

От 10 януари от новото летище ще се извършват полети до Ашхабат, Франкфурт, Кувейт, Москва-Внуково, Париж-Шарл де Гол и Тбилиси, вътрешни до Диарбакър, Газиантеп и Хатай. След месец и Лондон-Гетуик

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Обмислям закупуване на билети Варна-Истанбул-Анталия за м.май, но не знам дали ще оправим на летището в Истанбул. Транзита как става, в оподо гледах билетите дава ми терминал Istanbul Ataturk TI - това според мен е интернационал, а после от TD - това е доместик терминал нали, за Анталия. Това е за старото ленище според мен, но до май месец има време. Не знам нищо не ми е ясно. А и старото летище да е, как става придвижването между терминалите, далеко ли са, има ли указателни табели, минава ли се проверка или се минава направо отнякъде. Търсих в нета информация, имаше едно описание, да се завиело надясно, защото ако е било наляво там се отивало пак на проверки. Нищо не разбрах, то като не е нагледно да се види, но се опасявам че там няма да се оправим, а и дали говорят английски на летището...

Връзка към мнение
преди 14 минути , stani.m каза:

Обмислям закупуване на билети Варна-Истанбул-Анталия за м.май, но не знам дали ще оправим на летището в Истанбул. Транзита как става, в оподо гледах билетите дава ми терминал Istanbul Ataturk TI - това според мен е интернационал, а после от TD - това е доместик терминал нали, за Анталия. Това е за старото ленище според мен, но до май месец има време. Не знам нищо не ми е ясно. А и старото летище да е, как става придвижването между терминалите, далеко ли са, има ли указателни табели, минава ли се проверка или се минава направо отнякъде. Търсих в нета информация, имаше едно описание, да се завиело надясно, защото ако е било наляво там се отивало пак на проверки. Нищо не разбрах, то като не е нагледно да се види, но се опасявам че там няма да се оправим, а и дали говорят английски на летището...

Има отзиви, че били малко по-груби митничарите и не всички знаели много английски, голямо е , но ако има поне 2-3 часа прекачване не би трябвало да е проблем да се стигне, а и самолетите и екстрите си заслужават.

Редактирано от vinidj
Връзка към мнение
Светославов

Не разбрах с turkishairlines  ли летиш... Ако е така, предлагам ти да посетиш офиса им(на Търкиш) в бизнес сградата срещу общината. Много любезни и отзивчиви, ще отговорят на въпросите ти. 

А на Ататюрк нямаш проблеми с английския. 

Връзка към мнение

Да, с turkishairlines. Само го обмислям като вариант, с дъщеря ми двете ще летим, сами жени.. затова се притеснявам. По европейски летища сме правили прекачвания, но за Истанбул ... не знам дали ще се оправим. А и далечни ли са терминалите? И не разбрах м.май от новото летище ли ще е.

За прекачване има 4 часа

stop
Duration:  4h 05'
Check boarding time and gate in the airport
Change Terminal.
From Terminal I Istanbul Atatürk International Havalimani (IST), Istanbul – Turkey
To Terminal D Istanbul Atatürk International Havalimani (IST), Istanbul – Turkey
04:50 Wednesday, 22 May – 08:55 Wednesday, 22 May
 
и навръщане пак/ зависи кой полет избера де/
 
Duration:  4h 30'
Check boarding time and gate in the airport
Change Terminal.
From Terminal D Istanbul Atatürk International Havalimani (IST), Istanbul – Turkey
To Terminal I Istanbul Atatürk International Havalimani (IST), Istanbul – Turkey
21:25 Wednesday, 29 May – 01:55 Thursday, 30 May
Връзка към мнение
преди 4 минути , stani.m каза:

не знам дали ще се оправим.

Щом сте се оправили по европейските летища, значи ще се оправите и в Истанбул. Разстоянието между двата терминала не е голямо. Не се излиза на улицата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 часа, stani.m каза:

Да, с turkishairlines. Само го обмислям като вариант, с дъщеря ми двете ще летим, сами жени.. затова се притеснявам. По европейски летища сме правили прекачвания, но за Истанбул ... не знам дали ще се оправим. А и далечни ли са терминалите? И не разбрах м.май от новото летище ли ще е.

За прекачване има 4 часа

stop
 

Ататюрк е старото летище. Ако/когато преместят вашия полет за Анталия на новото летище, ще бъдете уведомени.

Разстоянието между двата терминала не е голямо и не се излиза от сградата. По принцип на Ататюрк е хаос, защото е голямо летище и трафикът е много голям, опашките от хора са чудовищни и се чака много. Щом има поне 2-3 часа за прекачване, би трябвало да успеете. Миналата година при подобен опит за прекачване ние си изпуснахме полета за Анталия, защото времето ни за транзит беше само 1 час поради закъснение на предходния ни полет (летяхме с Търкиш). Беше много неприятно преживяване, но Търкиш ни метнаха на следващия полет за Анталия - слава богу полетите за Анталия са много чести, през 40-60 минути.

В темата за Търкиш сме коментирали лошия опит с летище Ататюрк:

 

Връзка към мнение
преди 13 часа, stani.m каза:

Да, с turkishairlines. Само го обмислям като вариант, с дъщеря ми двете ще летим, сами жени.. затова се притеснявам. По европейски летища сме правили прекачвания, но за Истанбул ... не знам дали ще се оправим. А и далечни ли са терминалите? И не разбрах м.май от новото летище ли ще е.

По принцип ако билетът ви е Варна-Анталия, то самият сайт изчислява дали имате време за прекачване или не... и няма да ви даде възможност да купите билет, ако нямате време. Много пъти съм летял с THY от София до различни турски градове и когато има примерно 1 час разлика, тогава изобщо не ми дава като опция за прекачване. Аз съм летял София-Анталия с прекачване на Ататюрк с време за трансфер час и половина, като зверски закъсня полетът от София, а за капак на граничния контрол при кацане в IST се изсипа цял самолет хора от Бангладеш или Пакистан... та трябваше да се забавя още, макар че буквално препускахме на извитата опашка. И имаше хора от нашия самолет (София-Истанбул) за Бодрум, други за Анталия... всичко си закъсняваше, та и ние закъсняхме за гейтовете на вътрешния терминал, но и полетите закъсняваха. По традиция винаги всичко закъснява на това летище.

 

Само да ви кажа, че полети до Анталия има НА ВСЕКИ ЧАС, само на тази авиокомпания са по 10-12 полета на ден. И дори и да изпуснете единия, ще летите час по-късно.   Повечето полети до Измир, Анкара, Анталия и т.н. ВСЕ ОЩЕ са от Ататюрк.  По-малката част от тях са от новото летище.  Вие като си купувате билет просто вижте летището кое е...  Ако от Варна кацате на ISL, значи си кликнете следващ полет от ISL до Анталия. Има даже някои от SAW (Сабиха Гьокчен) и дава минимум 4 часа трансфер и си пише "внимание, смяна на летище". 

Ако кацате от Варна на Ататюрк, продължете си от Ататюрк до Анталия. Ако кацате на новото... и оттам има до Анталия, макар и по-малко полети. Да не говорим, че при такъв комбиниран билет,  авиокомпанията поема трансфера.  (Въпреки, че полетите от България уж от 4 април са до ISL, силно се съмнявам и през май месец това да е факт).

Международния и вътрешния терминал на новото не може да са кой знае колко отдалечени. И щом билетът е комбиниран, тоест "Варна-Анталия" с две отсечки на една резервация, то си изчислява времето за трансфер. Ако са отдалечени терминалите, пък имате много малко време за трансфер, изобщо няма да имате опция да си купите този билет.

Притеснения може да имате само, ако сте си купили два отделни билета за двете отсечки, тогава вече вторите въобще няма да ги интересува, че с сте закъснели с първите

Редактирано от montepinar
Връзка към мнение

Процесът на прехвърляне от летище Ататюрк към летище Истанбул ще започне на 1 март 2019 г. в 03:00 часа и ще завърши на 3 март 2019 г. в 00:00 часа.

Летище Ататюрк ще бъде затворено за полети от 3 март 2019 г. в 00:00 часа.

 

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Отврат, че затварят Ататюрк на 3 март. Имаме двупосочни полети с Тюркиш от София до Истанбул и от Истанбул до Невшехир за края на май, като полетите са от и до Ататюрк. Още няма промяна в резервациите ни, стои си Ататюрк като летище, надявам се да ни уведомят ако ще се лети от и до новото летище...

26536638_.jpg.cd57b1b8fdafc31a3b6e784d9c33bf26.jpg

Редактирано от Roje
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , Roje каза:

Отврат, че затварят Ататюрк на 3 март. Имаме двупосочни полети с Тюркиш от София до Истанбул и от Истанбул до Невшехир за края на май, като полетите са от и до Ататюрк. Още няма промяна в резервациите ни, стои си Ататюрк като летище, надявам се да ни уведомят ако ще се лети от и до новото летище...

26536638_.jpg.cd57b1b8fdafc31a3b6e784d9c33bf26.jpg

В този ред на мисли... Интересно е ако билети са били закупени от и до летище Ататюрк, след смяната на летището дали човек има право да откаже промяната и да си поиска парите...? 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 11 часа, chandni каза:

дали човек има право да откаже промяната и да си поиска парите...? 

Дори и да предложат право на отказ от полет, на практика  от това ще се възползват  символичен % пасажери, защото едва ли изборът  да се пътува е бил, че ще се ползва Ататюрк. По-скоро определеща е била цената на билета и времето за смяна на полетите. А именно те остават непроменени със затварянето на Ататюрк.

Редактирано от epetkov
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 21.01.2019 г. в 12:08, Mary каза:

Процесът на прехвърляне от летище Ататюрк към летище Истанбул ще започне на 1 март 2019 г. в 03:00 часа и ще завърши на 3 март 2019 г. в 00:00 часа.

 Летище Ататюрк ще бъде затворено за полети от 3 март 2019 г. в 00:00 часа.

 

Момент момент. Нещо ме смущава яко. Аз имам като идея през април да летя от Истанбул до Измир и в момента полетите в разписанието излизат от и до Ататюрк. И помен няма за преместване.

Връзка към мнение

 Аз днес купих билети от Истанбул до Невсехир за месец май и е посочено летище Ататюрк. Не , че не е възможно да го променят , но ми се струва, че няма да е март местенето все пак. 

Редактирано от Щастливеца
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.