Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

Здравейте някой ползвал ли е извънредното корабче което пътува от април да май от Кадъкьой до Емиргян

каква е цената някой знае ли? дали се таксува като Босфорски тур или? в сайта на Шехир хатлъръ има разписание но цени не

Предполагам, че е на нормална цена, като за фериботна линия, а не на цената на тур по Босфора.

 

Вероятно сте забелязали, че рекламата за тази линия върви само в турската версия на сайта на Sehir Hatlari, което също ми подсказва, че цената ще е ниска. :)

Връзка към коментар

да има логика само в турската версия на сайта е разписанието .Виждам че от Ченгелкьой има фери за Емиргян но как да стигна от Еминьоню или Кабаташ до Ченгелкьой ? знам за автобусите от Кабаташ но по интересно е по Босфора.

Редактирано от kpkgf
Връзка към коментар

да има логика само в турската версия на сайта е разписанието .Виждам че от Ченгелкьой има фери за Емиргян но как да стигна от Еминьоню или Кабаташ до Ченгелкьой ? знам за автобусите от Кабаташ но по интересно е по Босфора.

Няма добри връзки до там по море.

Може да използвате ферибот до Beylerbeyi(лошото е, че сутрин е само един в 7,55) и после с автобус до Çengelköy и от там с ферибота до Emırgan.

 

Друг вариант е с ферибот до Üsküdar, после отново автобус до Çengelköy  и отново ферибота до Emırgan.

Връзка към коментар

да има логика само в турската версия на сайта е разписанието .Виждам че от Ченгелкьой има фери за Емиргян но как да стигна от Еминьоню или Кабаташ до Ченгелкьой ?

Аз нещо не разбирам - защо ви трябва да ходите до Ченгелкьой, а после пък да пресичате пак Босфора, за да стигнете до Емирган парк? 

На сп. Еминюню се качвате на трамвая /всъщност можете да се качите от която и да е спирка, ако хотела ви е в близост до трамвая Т1/, само внимавайте да не сбъркате посоката -  трябва да е в посока Кабаташ. Слизате на последната спирка, т.е. Кабаташ. Пресичате платното в посока към Босфора - пред вас е градски бус-терминал. Оглеждате се/питате къде точно спира автобус 25Е /отива до Саръйер/. Може да се качите и на друг номер, който отива до Истиние, но 25Е със сигурност върви непрекъснато по крайбрежния булевард, докато някои други номера обикалят и навътре из кварталите преди да стигнат Емирган. Качвате се и слизате на сп. Емирган. Добре е предварително да се обадите на шофьора, защото имат навика да я подминават, ако няма хора на спирката. Ориентировъчно, това е пета или шеста спирка след втория мост, който е при крепостта Румели Хисар.

Колкото до отсечката Ченгелкьой - Емирган, има такива и на други места: Ортакьой - Кузгунджук, Кандили - Бебек, Бейкоз - Истиние -  това са малки частни корабчета, които периодически извършват превоз през Босфора до отсрещната страна, но чакат докато се напълнят и цената е един билет за градския транспорт, но без намаление, т.е. 4 лири.  Освен това не чакайте билети - не дават  :)

Редактирано от iaia_mama
Връзка към коментар

Здравейте приятели!Вчера се върнахме от Истанбул.Изкарахме си чудесно.Времето беше перфектно.Изпълнихме си програмата за разходка на 100%.Истанбул е се все такъв - великолепен,многоцветен,шумен и приветлив!

Разликата от предните ни посещения е ,че няма западни туристи и руснаци - въобще.Хотелите,заведенията,магазините и музеите по историческия център  са празни!!!Дори в Лалели няма руснаци!И там хотелите са полупразни,цените свалени и те настаняват веднага.Хората които са заети в туризма са силно притеснени за бъдещето си /проведохме доста разговори/ и споделят,че ако стане още някоя "патаклама" с туризма е свършено.Има засилено полицейско присъствие на някои места, но въпреки всичко във въздуха се усеща леко напрежение и страх.

За съжаление градините с лалета почти не видяхме,защото бяха прецъфтели и изкоренени!

Това не ни помрачи настроението и ние  се впуснахме във водовъртежа на любимия град!

Есента пак ще сме там!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте приятели!Вчера се върнахме от Истанбул.Изкарахме си чудесно.Времето беше перфектно.Изпълнихме си програмата за разходка на 100%.Истанбул е се все такъв - великолепен,многоцветен,шумен и приветлив!

Разликата от предните ни посещения е ,че няма западни туристи и руснаци - въобще.Хотелите,заведенията,магазините и музеите по историческия център  са празни!!!Дори в Лалели няма руснаци!И там хотелите са полупразни,цените свалени и те настаняват веднага.Хората които са заети в туризма са силно притеснени за бъдещето си /проведохме доста разговори/ и споделят,че ако стане още някоя "патаклама" с туризма е свършено.Има засилено полицейско присъствие на някои места, но въпреки всичко във въздуха се усеща леко напрежение и страх.

За съжаление градините с лалета почти не видяхме,защото бяха прецъфтели и изкоренени!

Това не ни помрачи настроението и ние  се впуснахме във водовъртежа на любимия град!

Есента пак ще сме там!

радвам се че сте прекарали чудесно за което значение има и хубавото време.жалко че са прецъфтели лалетата.Вече целия свят е несигурен .нищо не се знае кога и къде ще му хрумне на някой но това не трябва да ни спира.твърдя че по нашите пътища е много по опасно отколкото в Турция.

Връзка към коментар

Благодаря за отговорите.Според вас кои паркове си заслужават да се видят и как да се стигне дотам от направление Еминьоню или Кабаташ?

Yıldız Parkı - превоза е със същите автобуси, като за Емиргян.

Maçka - там има фуникуляр, който върви над парка, а самия парк е на пешеходно разстояние от Долмабахче.

 

За Otağtepe и Göztepe, съм писала в пътеводителя.

Връзка към коментар

Yıldız Parkı - превоза е със същите автобуси, като за Емиргян.

Maçka - там има фуникуляр, който върви над парка, а самия парк е на пешеходно разстояние от Долмабахче.

 

За Otağtepe и Göztepe, съм писала в пътеводителя.

Благодаря ще прочета . На Чамладжъ струва ли да ходи? Много ли е стръмно и натоварващо? Фуникуляра над парка Maçka докъде вози и може ли да види нещо интересно оттам или пък е по интересно да се иде до Пиер Лоти?
Връзка към коментар

На Чамладжъ струва ли да ходи? Много ли е стръмно и натоварващо?

Не помня да е било особено натоварващо и панорамата от върха на хълма е страхотна. Ние се качихме след залез на връщане от Принцовите острови, където се бяхме разхождали през деня.

Георги ако иска, може да пусне някоя снимка от върха на хълма :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Благодаря ще прочета . На Чамладжъ струва ли да ходи? Много ли е стръмно и натоварващо? Фуникуляра над парка Maçka докъде вози и може ли да види нещо интересно оттам или пък е по интересно да се иде до Пиер Лоти?

При хубаво време си струва Çamlıca. Подхода откъм Kadıköy с автобус 14F е по-лек.

 

Пиер Лоти със сигурност бих предпочела лично аз. :)

 

Фуникуляра вози от едноименната спирка в парка Maçka до  Taşkışla.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря за отговорите.Според вас кои паркове си заслужават да се видят и как да се стигне дотам от направление Еминьоню или Кабаташ?

Всички истанбулски паркове си имат своята красота   :)

Примерно, на европейския бряг:

= Емирган парк на първо място. До него как се стига обясних малко по-горе.

= Гюлхане парк - главният му вход е зад Св. София. Има и вход в долния край, в края на стената, която го опасва - горе-долу под Топкапъ. Може да се стигне до този вход и като се върви по улицата, която върви успоредно на гарата Сиркеджи (Мармарай) - около 300м е от гарата до входа. 

= Ялдъз парк - намира се точно зад Ялдъз сарай - целият хълм надолу е Ялдъз парк, но не може да се влезе в парка от страната на сарая. Използвайте същия автобус 25Е (посока Саръйер), който тръгва от бус-терминала на Кабаташ. Слизате на четвърта или пета спирка - ориентир е Чираан палас, слизате на спирката след него.

= Японската градина (Baltalimanı Japon Bahçesi) - малко паркче в японски стил. Не е толкова голям и красив парк както японският парк Киото в гр.Коня, но пак е приятна изненада   :)  - пак с автобус 25Е, слиза се на втората или третата спирка след втория мост над Босфора (този при Румели Хисар); японската градина е по средата между двете спирки, над кръстовището и вдясно.

= парк Мачка - намира се от другата страна на пътя, който върви покрай Долмабахче, горе-долу след стадиона Галата сарай. В горния край на парк Мачка има лифт,  който минава над парка и  булеварда и отива зад х-л Хилтон. Цената на билета е 4 лири, може да се използва Истанбул карта, съответно ще е 2,30лири.

= Гези парк - непосредствено до Таксим - неголям парк с доста чайни-кафенета по централната алея.

= Фатих Еитим парк - определено приятен и интересен парк. Намира се в квартал Фатих. Вземате трамвай Т1 в посока Зейтинбурну (Бачилар) и слизате на третата спирка след Аксарай, т.е. сп. Фъндъкзаде. Пресичате булеварда, вървите около 150м по Къзълелма джадесе (Kizilelma Cadesi) посока морето, свивате в третата пресечка вдясно, вървите още 200м и сте в парка. Вечер също е много красиво - светещи фонтани, каскади, беседки. По време на лалетата - голяма красота! :)

 

Азиатския бряг - по време на лалетата номер едно тук е Гьозтепе парк, за другите сезони е Селямичешме Йозгюрлюк парк.

= Гьозтепе парк - от бус-терминала до пристанището в Кадъкьой вземате автобус, който отива до Бостанджи, Картал или Пендик, като питате шофьора дали върви по Баадад джадесе. След стадион Фенербахче се слиза на петата или шестата спирка, казва се Гьозтепе. Апропо, скоро след лалетата следва сезона на розите, а розариума на Гьозтепе парк си заслужава :)

= Селямичешме Йозгюрлюк парк - има и автобус, който има спирка точно на входа на парка, но не знам кой номер е. Но този парк може да се стигне лесно като се вземе пак автобус, както за Гьозтепе парк, но се слезе две спирки по-рано, на сп. Селямичешме. Тръгва се по улицата (името някакъв бей беше, Мустафа някой си). Ориентир - отдясно се виждат четири много високи сгради сред кооперациите. Върви се около 400м и малко след надлеза се стига до входа. В този парк една част е направена по подобие на китайски парк - езеро, глицинии, иглолистни дървета, цъфтящи храсти, перголи, мостчета, заведения за хапване, фонтанчета и т.н.

= Фенербахче парк - от бус-терминала в Кадъкьой вземате автобус FB1 и слизате на спирката в края на яхтеното пристанище. Пресичате мостчето и покрай паркинга влизате в парка. От лявата му страна има приятни заведения с тераси край морето. Скъпичко е малко, но си струва.

= Милет парк - намира се в Юскюдар. От бус-терминала пред пристанището в Юскюдар се взема автобус в посока към Алтънзаде и Чамлъджа. Слиза се на сп. Милет бахчесъ. Неголям добре поддържан парк. Не много далеч от този парк, на около 1км са  >>>

= са Чамлъджа тепе и Кючук Чамлъджа тепе, които са превърнати буквално в паркове. В сезона на лалетата са много привлекателни. Имат си специално оформени места, от които се откриват чудесни панорами към европейската част на Истанбул. Имат и местенца за релакс, леко хапване и пийване /чай, кафе, разбира се ;) /

= Fethipaşa Korusu Sosyal Tesisleri - намира се също в Юскюдар. Като застанете с гръб към пристанището на Юскюдар и тръгвате по крайбрежната улица наляво. Отляво има малък крайбрежен парк, следва около 400м къщи, отново малък крайбрежен парк отляво и в края му пресичате улицата и завивате по първата уличка надясно. Стръмна е, вървите 100м нагоре и излизате на  Sosyal Tesisleri (има указателни табели) - тук има ресторант и кафе-тераса. Ресторантът е по-луксозен, кафе-терасата е на етажи и предлага чудесна гледка към Босфора и европейската част на Истанбул, а също и на много достъпни цени чай, кафе, сандвичи, торти - вкусни и разнообразни. На самообслужване е. От това място по алеята нагоре се излиза до нова площадка с тераса и гледка, освен това има водопад, алеи с цветя, пейки - доста приятно местенце за почивка. Ако се продължи още нагоре по алеята, тепето се прехвърля и се излиза сред красиви жилищни кооперации. 

 

За съжаление на тези, които се канят в близките дни да пътуват до Истанбул, лалетата са вече 90% прецъфтели. Догодина се организирайте за 5-20 април, когато е апогеят им   :)

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

И аз се върнах тази сутрин от Истанбул....С или без лалета, Истанбул е шарен и красив.... Благодаря на iaia_mama за идеята за заведененията по пътя Юскюдар - Кузгунчук и за магазин TATLAK - намерих ги всичко. Заведенията - по трудния начин. Аз съм GPS човек видях табелка - "Направо", но GPS-а показваше друг, на пръв поглед по -кратък път..И такава антицелулитна програма си спретнах, такъв баир само във Фенер и Балат съм катерила - почти отвесен ми се стори.Реално с GPS-а излязох направо горе, до жилищните сгради (страхотно място за живеене между другото, красиви къщи и тишина), и оттам се спусках надолу...И после като видях , че е на десет крачки от пъти, направо ми идваше оплакване срещу GPS -а да подам...

Както slimex е казал - градът е "празен" (ако може многомилионен град да се нарече празен), Аз обикалях предимно крайбрежните алеи, карах колело под наем около Бостанджи, ивицата около Мода, Юскюдар, от Емиргян към Ортакьой - голямо вървене...

Имах страхотния шанс да видя гръмотевична буря по тъмно докато съм в морето  - няма такава красота! Виждаш светещия нощен Истанбул и светкавиците над Топкапъ и Света София - направо като фотошоп на живо....

Две неща ми е случиха за първи път - видях делфини, докато се возех в градския транспорт(ферибота) и се качих на долмуш. За долмуша - по пътеводителите е описан в рубриката "Преживяване"...Все пак съм ходила  вече осем пъти в този град, знам как карат не очаквах да ме изненадат с нещо, обаче... Караше като самоубиец, това го очаквах,но когато извади да си брои парите и да ги подрежда и продължи да кара на зиг - заг , управлявайки колата с лакти между волана - вече ми дойде повече...

Обичам като съм в Истанбул да обикалям  кварталите - всеки е толкова различен, все едно си в различни градове...Новите за мен този път бяха Зейрек, Купкапъ и Cankurtaran.

Другото което ми беше за първи път - Принцовите острови. Досега все ги отлагах, не ми се ходеше много , много, но се оказаха чудно местенце за почивка...Хейбелиада и Буюкада, първия го обиколих доста обстойно, втория - има още доста да видя , но поне знам какво да си доразгледам, този път с колело.Сега не взех, защото не знаех как ще снимам , докато карам, вече знам , че има начин...Остават ми Бургазада и Каналъада - за последния четох че е предимно за плаж, а не за разглежане...

Разочарованието беше восъчния музей в Сапфир - не си губете времето и парите за него , измислена работа...

За  Macka Teleferik - много е приятно,но ако времето ви  е ограничено, по - добре нещо друго да се види, а Macka да остане за следващия път...Возиш се около 2 минути, минава се разстояние което хората под теб извървяват сигурно за десетина минути, под теб - парка, вляво - Босфора...

 

Аз си взех моята порция Истанбул и планирам кога да е следващата, не отлагайте заради атентатите - докато бях там  в България колко хора загинаха от катастрофи...

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Ивайла, а колоездачната обиколка на Истанбул видя ли я?

Кой остров ти хареса повече? Не съм ходила на Хейбелиада, но мисля че там има повече за разглеждане от Буюкада.

Редактирано от Ellena
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Видях я колоездачната обиколка доста ми промени плановете, защото бяха затворили района около Еминьоню (нито един автобус нямаше на автогарата), пешеходци по улиците, които организаторите бързо прибираха по тротоарите като набижи група колоездачи....Аз не съм ного по тази част, не съм ходила да гледам специално, просто хотелът ми беше до Сиркеджи и пътят ми минавае оттам...

Иначе за островите - и двата ми харесаха различни са, Буюкада е по - комерсиален,  Хейбелиада го обиколих доста основно - там е по - тихо сякаш, почти нямаше хора, съвсем като на село, при баба...Но и двата острова много ми харесаха...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Благодаря ще прочета . На Чамладжъ струва ли да ходи? Много ли е стръмно и натоварващо? Фуникуляра над парка Maçka докъде вози и може ли да види нещо интересно оттам или пък е по интересно да се иде до Пиер Лоти?

Аз съм твърдо за ходенето до Чамлъджа. Както Мари е казала с 14f от Кадъкьой, спирки Чамлъджа туристик или Чамлъджа.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

iaia_mama ,  още един, малко познат - Ататурк Арбуретум. https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g293974-d3635593-Reviews-Ataturk_Arboretum-Istanbul.html

Този парк е много хубав - виждала съм снимки от там.

Миналата година бях се засилила да търся нещо в този район, та проучвах как се стига до там с градски транспорт.

Давам го тук и за други, които обикалят като мен с транспорт. :)

 

С М2 до последната спирка - Hacıosman, след това с автобус 42HM -  Bahçeköy - Hacıosman - слиза се на една от последните спирки - Keremburgaz Yolu (Sarıyer) - и после около 500м. пеша до входа на парка.  Връзка с автобус 42 НМ, може да се направи и по линията на автобуси 25Е, 25А, 40В, 42Т.

 

tom777,  покажи малко снимки от парка, моля. :)  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Този парк е много хубав - виждала съм снимки от там.

Миналата година бях се засилила да търся нещо в този район, та проучвах как се стига до там с градски транспорт.

Давам го тук и за други, които обикалят като мен с транспорт. :)

 

С М2 до последната спирка - Hacıosman, след това с автобус 42HM -  Bahçeköy - Hacıosman - слиза се на една от последните спирки - Keremburgaz Yolu (Sarıyer) - и после около 500м. пеша до входа на парка.  Връзка с автобус 42 НМ, може да се направи и по линията на автобуси 25Е, 25А, 40В, 42Т.

 

tom777,  покажи малко снимки от парка, моля. :)  

ето няколко за обща представа.. :)

post-2672-0-54805900-1461735347_thumb.jpg

post-2672-0-78103700-1461735348_thumb.jpg

post-2672-0-45081600-1461735349_thumb.jpg

post-2672-0-07252300-1461735350_thumb.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Аз съм твърдо за ходенето до Чамлъджа. Както Мари е казала с 14f от Кадъкьой, спирки Чамлъджа туристик или Чамлъджа.

Здравейте този 14F тръгва от автогарата зад пристанището Кадъкьой нали?гледам сайта http://www.buradanoraya.com/istanbul/en/index.htm#active-tab=page-mapгледам че спирката Чамладжъ туристик е на връщане по маршрута. значи трябва да слезе на Чамладжъ июоокулу или пък на Курал както ме посъветва Mary с възможно най малко изкачване? По принцип на автобусите трябва ли да чекнеш картата на слизане?Благодаря

Редактирано от kpkgf
Връзка към коментар

А някой ходил ли е в голямата ботаническа градина на Истанбул - Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ?? Намира се в Аташехир. Как се стига до там, номера на автобуси?

Не съм ходила, но казвам с какво можете да стигнете до там.

До Kadıköy с ферибот и от там с автобус 19Е спирката е около улица Sedef -20-тата или 21-вата спирка - можете да погледнете имената от линка.

Можете да ползвате също и автобуси: 13, 16М, 14SB, 19M=

Здравейте този 14F тръгва от автогарата зад пристанището Кадъкьой нали?гледам сайта http://www.buradanoraya.com/istanbul/en/index.htm#active-tab=page-mapгледам че спирката Чамладжъ туристик е на връщане по маршрута. значи трябва да слезе на Чамладжъ июоокулу или пък на Курал както ме посъветва Mary с възможно най малко изкачване? По принцип на автобусите трябва ли да чекнеш картата на слизане?Благодаря

Да, зад пристанището тръгва.

Можете да ползвате и спирките, посочени от Ellena - от тях има малко повече изкачване, но за нея е песен това. :lol:

Само в Метробусите трябва да чекирате картата и на слизане.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не съм ходила, но казвам с какво можете да стигнете до там.

До Kadıköy с ферибот и от там с автобус 19Е спирката е около улица Sedef -20-тата или 21-вата спирка - можете да погледнете имената от линка.

Можете да ползвате също и автобуси: 13, 16М, 14SB, 19M=

 

Да, зад пристанището тръгва.

Можете да ползвате и спирките, посочени от Ellena - от тях има малко повече изкачване, но за нея е песен това. :lol:

Само в Метробусите трябва да чекирате картата и на слизане.

Благодаря за отговора значи слизаме на Курал че с тия болящи крачета няма да е лесно :) :) но пък гледката вероятно ще компенсира болката :) ха ха сега видях че с този автобус се ходи до Шемси ефенди сокак уличката с къщата на Али Ръза :) :|)
Връзка към коментар

...

ха ха сега видях че с този автобус се ходи до Шемси ефенди сокак уличката с къщата на Али Ръза :) :|)

Тук ме хващаш неподготвена. :(  

Нямам никаква идея. :blush:

Връзка към коментар

Тук ме хващаш неподготвена. :(  

Нямам никаква идея. :blush:

сокака е Шемси ефенди №9.направо направихме откритие случайно. просто съм чувал за улицата и сега като гледах последните спирки на f14 ми светна лампата. предпоследната спирка на рейса спира на тая улица и вероятно се върви надолу към Босфора :)

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.