Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

Автоматите за карти ни казаха, че не работят. За Света София едни немци ни открехнаха, че има някакъв мъж покрай бутките, който продава нелегално билети и те се бяха снабдили, но ние така или иначе бяхме първи на опашката. За Топ Капъ има автомати малко преди касите им и става много бързо, а за харема си купихме от касата пред него точно. 

За кула Галата билетът е вече 25 лири и е с работно време  9- 20:30ч. Ние излязахме към 8:10 и тогава влизаха последните хора. 

В Бейлербей двореца се влиза на групи като се редуват група на английски, група на турски език. Около 50 мин е обиколката в двореца. Нещо не бяхме впечатлени от него.

Пристанище Çengelköy е много скрито и го бяхме подминали. От него хванахме корабче за Емиргян парка. Около  1 час е пътуването. 

 

Имам един въпрос към вас, за да знам за следващи пъти :) Когато нямаш в Истанбулкарт пари и на спирката няма автомат за зареждане, какво се прави? Може ли да се даде пари на шофьора?

 

Благодаря на всички вас, които ми помагаха!

Редактирано от Petinka_iv
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Автоматите за карти ни казаха, че не работят. За Света София едни немци ни открехнаха, че има някакъв мъж покрай бутките, който продава нелегално билети и те се бяха снабдили, но ние така или иначе бяхме първи на опашката. За Топ Капъ има автомати малко преди касите им и става много бързо, а за харема си купихме от касата пред него точно. 

За кула Галата билетът е вече 25 лири и е с работно време  9- 20:30ч. Ние излязахме към 8:10 и тогава влизаха последните хора. 

В Бейлербей двореца се влиза на групи като се редуват група на английски, група на турски език. Около 50 мин е обиколката в двореца. Нещо не бяхме впечатлени от него.

Пристанище Çengelköy е много скрито и го бяхме подминали. От него хванахме корабче за Емиргян парка. Около  1 час е пътуването. 

 

Имам един въпрос към вас, за да знам за следващи пъти :) Когато нямаш в Истанбулкарт пари и на спирката няма автомат за зареждане, какво се прави? Може ли да се даде пари на шофьора?

 

Благодаря на всички вас, които ми помагаха!

Аз разбрах, че били изчерпани тридневните карти за музеите и имало само от петдневните...

 

Според мен не е редно да ги давате на шофьора, но ...

Вариант е да помолите някой пътник да ви таксува и да му дадете на него парите. Хубаво е и пътника да пътува до(след) вашата спирка.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, и ние така направихме. Едни младежи ни маркираха техните Истанбулкарт. Няколко спирки бяхме провървели, но нямаше автомати за зареждане, тъкмо се бяхме отчаяли вече : ))) Беше ми интересно дали има друг вариант :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, и ние така направихме. Едни младежи ни маркираха техните Истанбулкарт. Няколко спирки бяхме провървели, но нямаше автомати за зареждане, тъкмо се бяхме отчаяли вече : ))) Беше ми интересно дали има друг вариант :)

Аз лично не знам за друг вариант с автобусите.

Връзка към коментар

Здравейте магеланци миналата година през септември си организирахме самостоятелна екскурзия из Истанбул и благодарение на вашите напътствия и особено на Mary!!! Искаме сега да посетим парка Емирган пак ще отседнем в Лалели моля ви по -подробно да ми обясните как да стигна до Емирган. С корабче може ли да се отиде? Благодаря предварително !!!

Редактирано от kpkgf
Връзка към коментар

Здравейте магеланци миналата година през септември си организирахме самостоятелна екскурзия из Истанбул и благодарение на вашите напътствия и особено на Mary!!! Искаме сега да посетим парка Емирган пак ще отседнем в Лалели моля ви по -подробно да ми обясните как да стигна до Емирган. С корабче може ли да се отиде? Благодаря предварително !!!

За да не се повтарям, ще дам линк към магеланския пътеводител за Истанбул, където съм описала вариантите, които аз знам. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте искам да попитам за линия F1 която е лифт до колкото разбрах от Kabatas до Таксим си спира дитектно? Може ли да се ползва Истанбул карт и цената като на градския транспорт ли е или по - скъпо? Тролейте задължително ли спират на всяка спирка? И ако имате информация до колко чеса са тролейте до 24:00 или по - рано?

Връзка към коментар

Здравейте искам да попитам за линия F1 която е лифт до колкото разбрах от Kabatas до Таксим си спира дитектно? Може ли да се ползва Истанбул карт и цената като на градския транспорт ли е или по - скъпо? Тролейте задължително ли спират на всяка спирка? И ако имате информация до колко чеса са тролейте до 24:00 или по - рано?

Директна е линията на фуникуляра. Може да се ползва Истанбулкарт. Цената е обичайната.

Вероятно имате предвид трамваите.

Да, спират на всяка спирка.

Вечерта се движат до около 23,30 часа по спомен.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Вече не е актуарлен въпроса, но да си кажа :) . При едно от пътуванията ми с автобус от градския транспорт, се качиха две момичета, едното от които нямаше достатъчна сума в картата, Като видяха, че не може да се таксува и двете момичета слязоха от рейса :crazy:  А защо никой не й предложи да я таксува, не знам.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Все се каня да препоръчам едно местенце за хапване на брега на Босфора:

 

https://www.google.bg/maps/place/Sabanc%C4%B1+%C3%96%C4%9Fretmen+Evi/@41.080568,29.065792,15z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0x907551aa1ebeb5e7?sa=X&ei=1xc6VbrGKtfUape7gPgN&ved=0CJMBEPwSMA0

Само че не големия ресторант срешу централната врата, а от входа вляво - минава се през градината и се стига до нещо като голяма закусвалня, на самообслужване, с разкошна градина, съвсем до водата, с гледка към Румели хисар...

И ако не сте яли боза с канела и лъжичка:  Vefa Bozacisi, има го в пътеводителите за Истанбул, http://www.vefa.com.tr/, близо до Шехзаде джамия....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте,наскоро открих този прекрасен форум.Предстои ме пътуване до Истанбул и имам огромното желание да разгледам Азиатската част.Бих била много благодарна,ако някой би ми казал как да планирам деня и транспорта с който да се придвижа.Като отправна точка използвам Еминьоню и бих искала да разгледам основните неща в Юскюдар и Кадъкьой-без Чамлъджъ едва ли ще имам сили за там.Бих включила Мода и Багдат и прекрасното заведение с възгламничките.Чакам и други предложения.Благодаря :)

Връзка към коментар

Здравейте,наскоро открих този прекрасен форум.Предстои ме пътуване до Истанбул и имам огромното желание да разгледам Азиатската част.Бих била много благодарна,ако някой би ми казал как да планирам деня и транспорта с който да се придвижа.Като отправна точка използвам Еминьоню и бих искала да разгледам основните неща в Юскюдар и Кадъкьой-без Чамлъджъ едва ли ще имам сили за там.Бих включила Мода и Багдат и прекрасното заведение с възгламничките.Чакам и други предложения.Благодаря :)

 

Погледни тук

http://magelanci.com/topic/3870-истанбул-магелански-пътеводител/?hl=%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B1%D1%83%D0%BB#entry81033

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте,наскоро открих този прекрасен форум.Предстои ме пътуване до Истанбул и имам огромното желание да разгледам Азиатската част.Бих била много благодарна,ако някой би ми казал как да планирам деня и транспорта с който да се придвижа.Като отправна точка използвам Еминьоню и бих искала да разгледам основните неща в Юскюдар и Кадъкьой-без Чамлъджъ едва ли ще имам сили за там.Бих включила Мода и Багдат и прекрасното заведение с възгламничките.Чакам и други предложения.Благодаря :)

Погледнете и тази тема: Азиатската част на Истанбул...

От Еминьоню вариантите са: Мармарай или корабче. Аз към за корабчето - по-романтично е и се наслаждаваш на Истанбул от морето.

Набележете какво точно искате да посетите и ще погледна да по-точен маршрут.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Благодаря много за отговорите :) Обектите,които съм набелязала са-Кафенето с възглавничките,Джамията Шакирин,Гарата Хайдарпаша,Бика,булевардиде Мода и Багдат,чудя се за парка Гьозтепе,понеже не знам дали ще мога да обиколя всичко за един ден.Въпроса ми е с кое е по-добре да започна обиколката с Юскюдар или Кадъкьой и с какъв транспорт да се придвижа от единия район към другия,защото предполагам разстоянието ще е твърде голямо за пешеходна разходка?Също така има ли някакъв транспорт до джамията Шакирин?Благодаря :)

Връзка към коментар

От Юскюдар до Кадъкьой може с Мармарай до Ayrilik Cesmesi (една спирка) и после да се прехвърлиш на М4 до Кадъкьой, пак е една спирка. В Кадъкьой ако се измориш винаги можеш да вземеш историческия трамвай, който го обикаля. Връщането: според мен ферибот до Еминюню от Кадъкьой, не само е по-приятно и интересно (ние даже видяхме делфини), но и по-евтино с Истанбулкарт, защото не сменяш транспорт.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Благодаря много на всички за отговорите :) А някой има ли повече информация за музея на дервишите.Някъде съм чела,че в определени дни имало безплатни представления на дервишите,но така и не успях да намеря повече информация по този въпрос :(

Връзка към коментар

Давам един примерен план за посещение в азиатската част:

 

- От Emınönü с ферибота до Kadiköy. Слизайки там можете да разгледате гарата Хайдарпаша, да се помотаете по магазинчитата наоколо, да видите статуята на бика и да се повозите на трамвайчето из Мода.

- След това можете да вземете някой от следните автобуси:12А; 13; 13В; 14; 14К, 14F и да отидете до Şakirin Cami - слиза се на спирка Zeynep Kamil Hst. 

- От джамията до Юскудар(Üsküdar) с автобус 14F. Гам можете да видите джамията Mihirimah Sultan Cami, която е дело на Синан, да посетите пазара и да отидете пеша до шарените възглавнички - ходенето е около 20 минути.

- От там вариантите за обратно са: с Мармарай обратно до Sirkeci - Emınönü  или с корабчетата по линията HALIC HATTI, с които можете да отидете до кафето на Пиер Лоти или да вземете обикновено корабче до Emınönü  .

 

Ако искате да включите и  Göztepe парк, то от Кадъкьой хващате автобус(16D), който спира в частта по-близко до морето на спирка Tahran Lisesi, а навръщане трябва да прекосите парка и да хванете автобуса от бул.Баъдат(Bağdat) от спирка Goztepe.

 

За дервишите ... имах една визитна картичка, но не я намирам сега. Ше потърся пак.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Наскоро бяхме в Истанбул. При едно от качванията ни в автобуса се оказа, че нямаме достатъчно пари в Истанбулкарт.  Попитахме шофьора може ли да му платим за един човек на него - нямаше никакъв проблем. А и разликата беше минимална между зареждането на картата и това, което платихме на шофьора. 

Относно азиатската част има директен автобус - ако не се лъжа, май беше 12 А, но може и да греша номера,  който пътува от Кадакьой до Юскудар. В азиатската част силно препоръчвам за посещение Кафенето с възглавничките.

Връзка към коментар

Наскоро бяхме в Истанбул. При едно от качванията ни в автобуса се оказа, че нямаме достатъчно пари в Истанбулкарт.  Попитахме шофьора може ли да му платим за един човек на него - нямаше никакъв проблем. А и разликата беше минимална между зареждането на картата и това, което платихме на шофьора. 

...

А даде ли ви документ за взетата сума шофьора?

Връзка към коментар

Мисля, че бях чела, че само в частните автобуси (Özel Halk Otobüsü) може да се плаща кеш; на тези от IETT не може. Аз и затова предпочетох метро/трамвай: почти навсякъде на спирките има автомати за зареждане на истанбулкарт.

 

Не знам дали е писано за ферибота за Златния рог (Halic), но поне там, откъдето тръгва на Еминюно, няма машина за зареждане на истанбулкарт; има една горе-долу наблизо откъдето тръгват автобусите. Имайте го предвид, аз открих това по трудния начин...

Връзка към коментар

Давам един примерен план за посещение в азиатската част:

 

- От Emınönü с ферибота до Kadiköy. Слизайки там можете да разгледате гарата Хайдарпаша, да се помотаете по магазинчитата наоколо, да видите статуята на бика и да се повозите на трамвайчето из Мода.

- След това можете да вземете някой от следните автобуси:12А; 13; 13В; 14; 14К, 14F и да отидете до Şakirin Cami - слиза се на спирка Zeynep Kamil Hst. 

- От джамията до Юскудар(Üsküdar) с автобус 14F. Гам можете да видите джамията Mihirimah Sultan Cami, която е дело на Синан, да посетите пазара и да отидете пеша до шарените възглавнички - ходенето е около 20 минути.

- От там вариантите за обратно са: с Мармарай обратно до Sirkeci - Emınönü  или с корабчетата по линията HALIC HATTI, с които можете да отидете до кафето на Пиер Лоти или да вземете обикновено корабче до Emınönü  .

 

Ако искате да включите и  Göztepe парк, то от Кадъкьой хващате автобус(16D), който спира в частта по-близко до морето на спирка Tahran Lisesi, а навръщане трябва да прекосите парка и да хванете автобуса от бул.Баъдат(Bağdat) от спирка Goztepe.

 

За дервишите ... имах една визитна картичка, но не я намирам сега. Ше потърся пак.

Благодаря изключително много :)

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,

Предстои ми пътуване до Истанбул след 4 дни и моля за малко информация относно някои дестинации. Ходила съм около 5-6 пъти в града, така че горе долу съм наясно с районите и кварталите на Истанбул. Въпросите ми към вас са следните:

1. От парка Camlica като погледнем към Азиатската част се открива панорама на мащабното строителство и ми се иска с моите приятели да успеем да стигнем до небостъргачите( горната част на сградите е в оранжево). Някой знае ли как да стигнем до там ?

2. От парка на втория мост Фатих , мисля че се казваше Tema Vehbi на Otagtepe , искаме да хванем някой автобус и да слезем до крайбрежната алея в Юскюдар, и от там да вървим пеша покрай заведенията( казаха ми, че било много приятно да вървиш покрай тези заведения). И постепенно да стигнем до пункта за купуване на билет за Kiz Kulesi. 

3.От Kiz Kulesi когато се върнем обратно в Азиатската част искаме да идем до Bagdad Caddesi и въпросът ми е дали е възможно да вървим пеша и как да стигнем до началото на улицата.

4. Интересувам се дали някой е ходил в Маслак в Европейската част , знам че до там мога да ида с метрото, но въпросът ми е има ли определено хубаво място за гледка към небостъргачите, или са прекалено разпръснати ?

Наистина ще бъда страшно благодарна, ако получа отговор на поне един от четирите ми въпроса.

Връзка към коментар

Здравейте,

Предстои ми пътуване до Истанбул след 4 дни и моля за малко информация относно някои дестинации. Ходила съм около 5-6 пъти в града, така че горе долу съм наясно с районите и кварталите на Истанбул. Въпросите ми към вас са следните:

...

Сигурно знаете повече и от мен при толкова ходения до Истанбул, но ще се опитам да отговоря на въпросите Ви! :)

 

...

1. От парка Camlica като погледнем към Азиатската част се открива панорама на мащабното строителство и ми се иска с моите приятели да успеем да стигнем до небостъргачите( горната част на сградите е в оранжево). Някой знае ли как да стигнем до там ?

...

От парка Чамлъджа се открива 360 градусова панорама кам различни части на Истанбул. Не се сещам за тези сгради, за които питате, но се сещам за едни, чиято долна част е в оранжево.

Допълвам с местоположението на показаните от мен сгради.

 

...

2. От парка на втория мост Фатих , мисля че се казваше Tema Vehbi на Otagtepe , искаме да хванем някой автобус и да слезем до крайбрежната алея в Юскюдар, и от там да вървим пеша покрай заведенията( казаха ми, че било много приятно да вървиш покрай тези заведения). И постепенно да стигнем до пункта за купуване на билет за Kiz Kulesi. 

...

Автобусът, който можете да ползвате е 15М до Юскюдар. 

 

 

...

3.От Kiz Kulesi когато се върнем обратно в Азиатската част искаме да идем до Bagdad Caddesi и въпросът ми е дали е възможно да вървим пеша и как да стигнем до началото на улицата.

...

Пеша от Salacak(от там тръгват корабчетата за  Kiz Kulesi) до Bağdat Cd не е добра идея. :)

 

 

...

4. Интересувам се дали някой е ходил в Маслак в Европейската част , знам че до там мога да ида с метрото, но въпросът ми е има ли определено хубаво място за гледка към небостъргачите, или са прекалено разпръснати ?

Наистина ще бъда страшно благодарна, ако получа отговор на поне един от четирите ми въпроса.

Тук не мога да помогна много, но според мен небостъргачи се гледат най-добре от далеч. :)

Редактирано от Mary
Връзка към коментар

Много благодаря за бързите отговори , със сигурност ще са ми от полза !


Сигурно знаете повече и от мен при толкова ходения до Истанбул, но ще се опитам да отговоря на въпросите Ви! :)

 

От парка Чамлъджа се открива 360 градусова панорама кам различни части на Истанбул. Не се сещам за тези сгради, за които питате, но се сещам за едни, чиято долна част е в оранжево.

Допълвам с местоположението на показаните от мен сгради.

 

 Да, точно това са сградите, отново много благодаря.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.