Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

На 25.04.2023 г. в 10:53, epetkov каза:

Гледаш на грешния сайт на МЕТРО (българския). На оригиналния турски сайт цената е 350 лири (17,50 лв)  ЦЪК  но има един нюанс, че не може с българска карта да се купува от турския сайт на МЕТРО   и решението  на проблема е глобалният турски сайт за продажби на автобусни билети obilet, който  отскоро има и българска версия: https://www.obilet.com/bg

Искам да купя билет за автобус.През този сайт е 30 лв,а същия билет се продава и през Flixbus,но с 17 лв по-скъпо.Имам ваучер за 22 лв за Flixbus и сигурно от там ще купя.Странна разлика в цената.

Screenshot 2023-06-18 at 18-13-36 Кютахя - Истанбул Европа автобусно пътуване - obilet.com.png

Screenshot 2023-06-18 at 18-14-39 Пътуване с автобус от Кютахя до Истанбул на пт 7 юли.png

Връзка към коментар
преди 6 часа, dimitrov6 каза:

Имам ваучер за 22 лв за Flixbus и сигурно от там ще купя.

Купи си го през сайта, а ваучера го използвай за друго или го продай на някой от форума за 5лв да не отива зян. 😀 

Иначе изглежда, че има голяма разлика за всички маршрути в Турция, които се дублират в obilet и Flixbus. Една от причините може да е, че в obilet купуваш директно в турски лири, а курсът в момента е доста нисък. Flixbus нямат турска версия и може би се възползват от това и конвертират на много по-неизгоден курс. Поиграх си да пресметна курса за 5-6 маршрута, взимайки цената в лири от obilet и цената в лева от Flixbus - за по-скъпите винаги излиза около 11,5ст за лира, за по-евтините стига дори 12ст за лира (може би се дължи на допълнителното "закгръляне", което Flix обичат да правят), при актуален курс 7,6ст за лира.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 часа, dimitrov6 каза:

Искам да купя билет за автобус.През този сайт е 30 лв,а същия билет се продава и през Flixbus,но с 17 лв по-скъпо.Имам ваучер за 22 лв за Flixbus и сигурно от там ще купя.Странна разлика в цената.

Screenshot 2023-06-18 at 18-13-36 Кютахя - Истанбул Европа автобусно пътуване - obilet.com.png

Screenshot 2023-06-18 at 18-14-39 Пътуване с автобус от Кютахя до Истанбул на пт 7 юли.png

Април месец купувах билети за Flixbus през турския сайт Оbilet. Линията се обслужва от турската фирма Kamil koç, автобусът е този на Flixbus. Аз ги купих с разлика от 7 евро на човек по-малко в сравнение със сайта на Flixbus. Много приятно и бързо пътуване, само с една спирка в Пловдив. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Здравейте, планирам пътуване за 4 дни в Истанбул, в края на юли. За първи път ще ни е. Ще бъдем с кола и естествено от тук идват доста от притесненията ни. Обмислям вариант да оставим колата на платен паркинг на летището или друг охраняем на удобна локация в началото на града. Назад в темата видях, че подобни варианти са обмисляни и от други съфорумци и ще бъда благодарна на конкретни препоръки. За настаняване сме се ориентирали за района на Галата.

Връзка към коментар
преди 2 часа, gery_2431 каза:

Здравейте, планирам пътуване за 4 дни в Истанбул, в края на юли. За първи път ще ни е. Ще бъдем с кола и естествено от тук идват доста от притесненията ни. Обмислям вариант да оставим колата на платен паркинг на летището или друг охраняем на удобна локация в началото на града. Назад в темата видях, че подобни варианти са обмисляни и от други съфорумци и ще бъда благодарна на конкретни препоръки. За настаняване сме се ориентирали за района на Галата.

Вземете си хотел с паркинг, нищо страшно няма.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
преди 24 минути , Mistela каза:

Препоръчайте ми фирма за вечерен тур по Босфора.

Тур с храна и музика ли?

Ползвала съм на Turnatour - доволни останахме, но и цените бяха други.

Има много предложения за такива разходки - можете и на място да огледате корабчетата, които предлагат такива турове.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте, някой който наскоро се е придвижвал с градски транспорт до летище Инстанбул (IST) може ли да даде съвет за разумен вариант за придвижване от станция Аксарай. Виждам че има някакви шатъли на havaist, но сайта е само на турски и се чудя дали е възможно да се закупи билет директно от шофьора на автобуса? Възможно ли е вече да се стигне с метрото до самото летище?

Връзка към коментар
преди 3 часа, par de pirin каза:

Здравейте, някой който наскоро се е придвижвал с градски транспорт до летище Инстанбул (IST) може ли да даде съвет за разумен вариант за придвижване от станция Аксарай. Виждам че има някакви шатъли на havaist, но сайта е само на турски и се чудя дали е възможно да се закупи билет директно от шофьора на автобуса? Възможно ли е вече да се стигне с метрото до самото летище?

Нещо са обновили по сайта, та някъде са покрили английския - имаше го до съвсем скоро.

По въпросите:

- Да, може да се плати на шофьора.

- Да, може да се стигне и с метро.

Времето за придвижване е еднакво, с автобуса е по-удобно. С метрото се ползват: М2 + М7 + М11(което е влак). Между М2 и М7 си има доста ходене, а между М7 и М11 се излиза от спирката, пресичат се два булеварда и се влиза в следващата спирка. Това е временно положение, докато не пуснат цялата линия 11, но не се знае кога ще стане.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...
Здравейте, бихте ли споделили вариант за по-евтина нощувка до международното летище Истанбул, защото имаме дълъг престой -17 часа, а не ни се полага безплатна нощувка.
 

Връзка към коментар
преди 20 минути , phristova каза:
Здравейте, бихте ли споделили вариант за по-евтина нощувка до международното летище Истанбул, защото имаме дълъг престой -17 часа, а не ни се полага безплатна нощувка.
 

 

https://www.booking.com/hotel/tr/queen-airport.bg.html?aid=304142&label=gen173nr-1FCA4oggI46AdIA1gEaBeIAQGYAQO4ARfIAQzYAQHoAQH4AQOIAgGoAgO4AvSpzqoGwAIB0gIkNjEwMjY5YTUtZDM0Yy00NjE0LThjY2MtMjlmOThkZDExMDhj2AIF4AIB

 

Точно днес го резервирах по същата причина. Предлагат трансфер от и до летището 35€ за двете посоки. Много е близо до летището.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 37 минути , phristova каза:

по-евтина нощувка до международното летище Истанбул, защото имаме дълъг престой -17 часа, а не ни се полага безплатна нощувка.

От туристическа гледна точка безплатното винаги ли е по-лошо от евтиното?

Връзка към коментар
преди 9 минути , epetkov каза:

От туристическа гледна точка безплатното винаги ли е по-лошо от евтиното?

Не разбирам това, към конкретния въпрос, който е зададен какво искаш да кажеш?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте, 

Планираме пролетен Истанбул и в тази връзка имам няколко въпроса като за начало. Но преди това да уточня, че там сме били само за 2 дена през 70-те години на миналия век и като така имаме съвсем смътни спомени, сиреч почти никакви. А е грехота да не почетем   този космополитен град, сцена на важни за България събития, Пък и е само на час полет от Варна. 

Планираме поне 7 дни, по-скоро клоня към 10-ина, че да я караме  по-яваш яваш и маняна. 

Та на въпросите: 

 - към кой район да се насочим за настаняване? Да предлага добра транспортна свързаност, не е задължително да е в най-туристическата част, но да е по възможност близо до нея, спокойна част със заведения, посещавани най-вече от местни, места със свой колорит и атмосфера... 

 - места за някоя и друга музикална вечер - класика, джаз, препоръки? Видях, че има две оперни сцени, но камерни зали с добро ниво на изпълнителите също са опция;

 - ползвали ли сте и бихте ли препоръчали прилични, по-скоро малки хотелчета, които да предлагат при едиколкоси или повече нощувки безплатен транспорт от и до летището? Преди няколко години като ходих до Непал имах планове да остана няколко дена в Истанбул и бях попадал на такива обяви, но идеята нямаше развитие и съответно никакви следи в компа. Но ако метрото от летището до централната част е завършено изцяло, може би този въпрос не е толкова важен. 

ПП Специални благодарности на @Mary за труда и по магеланския пътеводител!

Връзка към коментар
преди 43 минути , Светославов каза:

Планираме поне 7 дни, по-скоро клоня към 10-ина, че да я караме  по-яваш яваш и маняна

В кой сезон ги планирате тези нощувки?

 

преди 44 минути , Светославов каза:

- към кой район да се насочим за настаняване? Да предлага добра транспортна свързаност, не е задължително да е в най-туристическата част, но да е по възможност близо до нея, спокойна част със заведения, посещавани най-вече от местни, места със свой колорит и атмосфера... 

Няма такова нещо в близките до туристическите зони. Този въпрос трябва да го разделите на две - кое предпочитате - близо до туристическата зона и удобен транспорт или колоритно място, с атмосфера и местни по заведенията.

 

преди 46 минути , Светославов каза:

- места за някоя и друга музикална вечер - класика, джаз, препоръки? Видях, че има две оперни сцени, но камерни зали с добро ниво на изпълнителите също са опция;

Не мога да дам предложения, но след зададен такъв въпрос, бих предложила настаняване в Мода - със сигурност не е много туристическо, операта е там, има много и разнообразни ресторанти, включително такива с почти само местни хора, има и улички с атмосфера. Недостатък - няма много транспорт като за туристи.

 

преди 48 минути , Светославов каза:

 - ползвали ли сте и бихте ли препоръчали прилични, по-скоро малки хотелчета, които да предлагат при едиколкоси или повече нощувки безплатен транспорт от и до летището?

Хотелите в туристическата част, както и по-отдалечените от летището не съм забелязала да предлагат безплатен трансфер.

Такъв имат някои хотели в близост до летището в село Анравуткьой.

 

Не знам дали ти помагат с нещо отговорите ми, но ще намериш и вашето място в Истанбул.

 

ПП Аз отсядам в 99% от случаите в района на Сиркеджи.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 58 минути , Светославов каза:

Но ако метрото от летището до централната част е завършено изцяло, може би този въпрос не е толкова важен. 

С метрото може да се стигне до центъра, но с прекачвания. Мисля, че не е съвсем готова линията, но и да е, спестява едно прекачване, не всички.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
преди 2 часа, muchachote каза:

Здравейте. Освен Арда Тур и Метро Плюс има ли други автобусни компании, които свързват София и Истанбул? 

Има.

Можеш да погледнеш в пътеводителя за Истанбул, където съм изброила всички, които аз знам.

 

  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте,

Изчетох май всички коментари и страхотната тема с обяснения за Истанбул, но все още имам неясноти.

Въпросите ми може да ви се строят дребнави, но ще пътуваме с две 1-годишни госпожици и искам да съм сигурна, че в максимална степен съм проучила всичко.

1. С Истанбулкарт могат да пътуват до 5 възрастни, включително и Sehir Hatlari от Еminonu, но за разходка по Босфора до къде следва да е ферибота. Има ли разписание и на колко време са фериботите?

2. Колко дълга е кратката разходка и колко дълга - дългата по Босфора с тях?

3. За колко време може с бавно темпо да се разгледа Долмабахмче. Каква е цената за вход?

4. При влизане в Синята джамия Султан Ахмед (Sultan Ahmet Camii) или в Света София има дрескод за жените - да сме с дълги поли или панталони, да носим шал на главата, но има ли специални изисквания за децата

Благодаря предварително, на който намери време да отговори на въпросите ми

Връзка към коментар
преди 25 минути , milenavladova каза:

3. За колко време може с бавно темпо да се разгледа Долмабахмче. Каква е цената за вход?

4. При влизане в Синята джамия Султан Ахмед (Sultan Ahmet Camii) или в Света София има дрескод за жените - да сме с дълги поли или панталони, да носим шал на главата, но има ли специални изисквания за децата

3. Мисля че беше 600 или 650 лири за възрастен, определено си струва. За време от 1.30 ч до цял ден. 

4. Мисля че няма, особенно за толкова малки. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, milenavladova каза:

1. С Истанбулкарт могат да пътуват до 5 възрастни, включително и Sehir Hatlari от Еminonu, но за разходка по Босфора до къде следва да е ферибота. Има ли разписание и на колко време са фериботите?

Sehir Hatlari имат един къс и един дълъг тур на ден. Разписание на всички корабчета - https://www.sehirhatlari.istanbul/uploads/dokuman/46-1/tarife.pdf

 

преди 7 часа, milenavladova каза:

2. Колко дълга е кратката разходка и колко дълга - дългата по Босфора с тях?

Краткият тур е около един час и половина, корабчето тръгва в 14,40. Цена 65 лири.

Дългият тур е около два часа на посока, има престой в крайната точка е още два часа обратно. Не ви го препоръчвам с малки деца, както и в променливо време. За мен той е подходящ само за лятото. Тръгва в 10,35. Цена в двете посоки 120 лири.

Не съм сигурна дали може да се плаща с Истанбулкарт. Последно когато го ползвах не можеже - купува се билет от отделно гише.

 

Много повече турове по Босфора предлагат Turyol. От 10ч. до 19ч. на всеки час. Цена 150 лири.

Продължителност отново около час и половина.

 

С толкова малки деца бих ви предложила да опитате първо някоя от градските линии с корабче и ако се чувстват добре, тогава да помислите и за по-дълъг тур. Например отиване и връщане до Ортакьой.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 11 часа, milenavladova каза:

Здравейте,

Изчетох май всички коментари и страхотната тема с обяснения за Истанбул, но все още имам неясноти.

Въпросите ми може да ви се строят дребнави, но ще пътуваме с две 1-годишни госпожици и искам да съм сигурна, че в максимална степен съм проучила всичко.

1. С Истанбулкарт могат да пътуват до 5 възрастни, включително и Sehir Hatlari от Еminonu, но за разходка по Босфора до къде следва да е ферибота. Има ли разписание и на колко време са фериботите?

2. Колко дълга е кратката разходка и колко дълга - дългата по Босфора с тях?

3. За колко време може с бавно темпо да се разгледа Долмабахмче. Каква е цената за вход?

4. При влизане в Синята джамия Султан Ахмед (Sultan Ahmet Camii) или в Света София има дрескод за жените - да сме с дълги поли или панталони, да носим шал на главата, но има ли специални изисквания за децата

Благодаря предварително, на който намери време да отговори на въпросите ми

3/ Посетителите "соло" мисля, че ги  "закачат" към някоя група със съответния език и всички вървите "в пакет" по определен "маршрут" в двореца. Крачка встрани и алармата писва и довтасват двама от охраната. Цената за вход вижте в сайта на двореца или за забележителностите на Истанбул.

4/ Дрес-кода е валиден за всички джамии в Турция. Блузите също не трябва да са с дълбоки деколтета или без гръб, желателно е да са поне с къс ръкав. Вариант е да се увиете с някой по-голям шал. Мъжете също трябва да са с дълъг панталон и с риза или някаква блуза с къс/дълъг ръкав, не с потници. Възможно е в туристическите места понякога да си затварят очите, но по-често точно там са супер стриктни.

На другите два въпроса са ви отговорили.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Благодаря ви EmoKrastev, Mary и iaia_mama за отговорите. 

Mary програмата е редактирана съобразно със съвета ти за пътуването с корабче. Ако на момичетата им понесе, ще се спрем обаче на разходка по Босфора с Turyol, защото при Sehir Hatlari късият тур тръгва в 14:40, а това е времето за следобедната дрямка на кифличките.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 15.02.2024 г. в 23:16, EmoKrastev каза:

3. Мисля че беше 600 или 650 лири за възрастен, определено си струва. За време от 1.30 ч до цял ден. 

4. Мисля че няма, особенно за толкова малки. 

Цената за вход в Долмабахче е 1050 лири.

  • Шок 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.