Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

преди 5 минути , DGTG каза:

Какви таксита ползвате в Истанбул?Използва ли се убер? 

Чудя се за трансфер до Сабиха.

Bitaksi.

Uber има - понякога се пробват да искат повече пари.

Метро има, както и шатъли Havabus.

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , DGTG каза:

Какви таксита ползвате в Истанбул?Използва ли се убер? 

Чудя се за трансфер до Сабиха.

Има убер но когато го повикахме да ни вземе от летище Истанбул, каза че празно не го допускат да влезе в летището и не може да ни вземе. Ако има такова влязло с пътници и е още там ще ви вземе. Ние бяхме там 12 през нощта и не знам дали по друго време нсма да е по добре.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, DGTG каза:

Какви таксита ползвате в Истанбул?Използва ли се убер? 

Чудя се за трансфер до Сабиха.

До Сабиха или от Сабиха?

Аз имах подобни размисли и да споделя малко скорошен опит с трансфер. Понеже полета от София до Сабиха пристигаше в около 21ч, докато минем проверки и си вземем багажа, а ако има и закъснение полета се опасявах, че може да стане и по късно, а от там до хотела, който бях резервирала в района на Сикерджи ми го даваше мин 1.5ч с едно прекачване, не ми се искаше да се мотаме с куфар, да се прекачваме и да търсим хотел към 23ч през нощта. Аз съм ходила в Истанбул 3-4 пъти преди, но последния път отдавна и не го познавам толкова добре. Мислех за такси, за убер, мислех и за трансфер през букинг и извън, а малко преди заминаването като преглеждах пак хотелите ми излезна един с опция за стая с трансфер от/до летище по избор в едната посока  и с плащане при резервация. Разликата между опцията с трансфер и тази без беше около 40е, което горе-долу беше и цената на букинг за трансфер, но пък разликата с този, който вече бях резервирала с безплатно канцелиране, което изтичаше май на другия ден беше само 20е, плюс че натрупах някакви кредити за бъдещи резервации, така, че в сравнение с хотела, който вече бях резервирала трансфера ми излизаше все едно без пари, пък и си мислех, че като резервирам и хотел, ще са по-ангажирани. Попрочетох отзивите, които не бяха малко, видя ми се добър избор и го резервирах с трансфер и отказах предишния.

В последствие не бях много доволна от самия трансфер, той не се организираше от хотела, а както казаха в последствие, от външна фирма. Искаха ми потвърждение на часа, в който да ме взмат най-малко 48ч предварително и не ми гарантирали, че ако има промяна в часа, ще могат да направят трансфера (с което взех да се чудя ако има значително закъснение полета какво се случва). Нямахме закъснение и на място ни посрещна човек от фирмата за трансфер, но самата кола закъсня поне 20 мин. Колите за трансфер са общо взето еднотипни, понеже докато чакахме видяхме доста и малко тип лимузина, удобни са, но в нашата се усещаше миризма на цигари от други клиенти, а и в този час си имаше доста задръстване в центъра на Истанбул, което ни забави допълнително. Иначе шофьора беше любезен, караше бързо където можеше и даже се опитаваше да завърже някакъв разговор от любезност, макар и да не говореше английски, но си превеждаше с телефона и ни показваше превода. Първия път като ми показа на телефона си "Welcome to Istanbul" не разбрах какво иска да направи точно :-)))

Извън трансфера, нямам особени забележки към хотела и не съжалявам за избора му, на много комуникативно и оживено място, но в същото време тихо, а на изпроводяк даже ни напрaвиха малко подаръче - типичните чашки за чай с метални чинийки и лъжички, пакет ябълков чай и пакет локум, което беше много мил жест.  Докато бяхме в Истанбул проверих в на място в две туристически агенции, които се рекламираха с табели за трансфер до летище за 10 евро :-)), колко ще струва до Сабиха и ми казаха 45е. На връщане отидохме до Сабиха с мармарай за две спирки и метро М4, което се оказа доста удобно, избягват се задръстванията и ако знаех предварително, че е така добре уредено, а хотела е на много оживено, дори късно през нощта, място с множесто ресторанти и кафената и на отиване щях да го използвам, вместо трансфера.

Малко дълго стана, но с две думи исках да кажа, че ако хотела ви е на оживено и комуникативно място, лесно достъпно с обществен транспорт и във време, когато има обществен транспорт, може би няма да имате нужда от такси/ трансфер.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 26 минути , DGTG каза:

Ние сме в района на Султанахмет, удобно ще е с метрото, но понеже сме 4-ма, а и човек от групата е с изкълчен крак та за това.

Ако за човекът с изкълчен крак е болезено да върви - има си ходене от летището до метрото, макар и да са свързани и да не се излиза навън. Таксита и трансферите са отвън, но почти веднага след излизане след полета и много малко се налага да се върви.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Тази седмица е празника Eid al-Adha в мюсюлманския свят. На повечето места дните за празник са от 16 до 18.06 и са официални почивни дни.

В случай в Истанбул по това време някой бил ли е предишни години и има ли доста затворени места като ресторанти и кафенета?

Другият въпрос е има ли множество хора и тълпи по улиците?

Във връзка с това да не се яде през деня как са нещата?

Благодаря за информацията! 

Връзка към коментар
преди 40 минути , agenta каза:

Тази седмица е празника Eid al-Adha в мюсюлманския свят. На повечето места дните за празник са от 16 до 18.06 и са официални почивни дни.

В случай в Истанбул по това време някой бил ли е предишни години и има ли доста затворени места като ресторанти и кафенета?

Другият въпрос е има ли множество хора и тълпи по улиците?

Във връзка с това да не се яде през деня как са нещата?

Благодаря за информацията! 

Преди няколко години бях точно през тези дни в Истанбул.

Имаше неработещи заведения, но голямата част си работеха.

Ако транспортът е безплатен за местните, става прекалено голяма навалица в превозните средства, дори и на корабчетата.

Няма проблем да ядеш и да пиеш по всяко време на денонощието.

Забранено е да пиеш алкохол навън(градинки, паркове, по алеите на Босфора). Това не винаги се спазва. Не се отнася за заведенията.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 21.05.2024 г. в 21:12, DGTG каза:

Какви таксита ползвате в Истанбул?Използва ли се убер? 

Чудя се за трансфер до Сабиха.

Трансфер е доста скъпа опция, но е удобно ако ще спиш в европейската част (което генерално ако летиш до Сабиха е доста времеемко според мен). Аз по-скоро бих те посъветвал от Кадъкьой (можеш да отидеш с корабче), или Ayrılık Çeşmesi (можеш да отидеш с Marmaray линията) да си хванеш метрото до Сабиха. И в идеалния вариант - да спиш в Азиатската част, хем има супер много за разглеждане, хем историческият полуостров ти е на едно корабче разстояние. 

Връзка към коментар
На 11.06.2024 г. в 12:44, agenta каза:

Тази седмица е празника Eid al-Adha

Партньори от Турция ни уведомиха, че цялата друга седмица ще почиват, на работа са чак на 24.06. Да не останете изненадани ако нещо не работи.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.