Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

преди 4 часа, DGTG каза:

При първо ходене в Истанбул, какво бихте препоръчали да се види в азиатската част за половин - един ден?

Ще бъдем в Истанбул за 4 пълни дни, та се чудех кое в азиатската част е задължително да се посети.

 

 

Задължително няма нищо. Всичко е според интересите ви. Мисля тук дори имаше тема за азиатската част.

Ето ви една примерна разходка в азиатската част.

Вземате корабче от Üsküdar в посока Anadolu Kavağı, слизате на Anadolu Hisarı, разглеждате крепостта, която е отворена от миналата година за посещение. Разглежда се сравнително бързо и билета не е скъп.

На пешеходно разстояние от там е двореца Küçüksu - сравнително малък, не отнема много време за посещение и няма твърде голяма навалица.

След това можете да се върнете отново на пристана за корабче от Анадолу или да продължите в автобус съм Юскудар и пеша да отидете към Кулата на девицата за снимки от брега.

 

Може би тази разходка не е най-типичната за първо посещение, но според мен е хубава(при хубаво време).

Има и безброй други места които могат да се посетят, но зависи какво ви се гледа.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Граф Вронски

Вече съм на летището и чакам на gate-а. Благодаря за помощта.

 

 

Ще допълня и аз с малко инфо, може да е полезно.

В 11:25 бяхме на изхода на сградата. И вървяхме към метрото. Но много, много стълби. Както на входа на метрото на летището, така и при връзката на М11 с М2.

 

Слязохме до станцията в близост до Галата (Șișhane), пеша през моста до египетския пазар и обратно от станция Haliç. В 16:25 бяхме излезнали от метрото на летището.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
Преди 1 час, Граф Вронски каза:

Вече съм на летището и чакам на gate-а. Благодаря за помощта.

 

 

Ще допълня и аз с малко инфо, може да е полезно.

В 11:25 бяхме на изхода на сградата. И вървяхме към метрото. Но много, много стълби. Както на входа на метрото на летището, така и при връзката на М11 с М2.

 

Слязохме до станцията в близост до Галата (Șișhane), пеша през моста до египетския пазар и обратно от станция Haliç. В 16:25 бяхме излезнали от метрото на летището.

А снимки??? :wink:
 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Здравейте,група!Не съм бил в Истанбул от над 20 години,а ни предстои пътуване през октомври...Този път ще съм мини-агенция,защото групата ни от цели осем човека!😵Половината от групата не си падат по дългото ходене и затова искам да избера хотел близо до основните забележителности-кой район бихте ми препоръчали?Ако е възможно да е и близо до спирка на градския транспорт с директна връзка към летището!Благодаря предварително!

Връзка към коментар
преди 4 минути , crazyhorse каза:

Здравейте,група!Не съм бил в Истанбул от над 20 години,а ни предстои пътуване през октомври...Този път ще съм мини-агенция,защото групата ни от цели осем човека!😵Половината от групата не си падат по дългото ходене и затова искам да избера хотел близо до основните забележителности-кой район бихте ми препоръчали?Ако е възможно да е и близо до спирка на градския транспорт с директна връзка към летището!Благодаря предварително!

Aksaray и района между Yenikapı и Aksaray.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , crazyhorse каза:

SAW-Sabiha Gokcen

До летището ще ходите два пъти, а из града - много повече. Избирайте около Sirkeci - няма по-комуникативно място, кеф ти корабчета, трамвай, Мармарай, пазар, топ забележителности, калабалък... 
 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
На 12.05.2024 г. в 22:48, crazyhorse каза:

SAW-Sabiha Gokcen

За летище Сабиха най-удобното място е  Kadıköy - само с едно метро се стига до летището.

Аз също предпочитам Сиркеджи, както е написала и Argentique - добавя се Мармарай или корабче след метрото от летището.

Ако изберете Кадъкьой, гледайте да е по-близо до пристанището, че няма да има денивелация. В самия Кадъкьой някакви големи забележителности няма.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аз ли не гледам, където трябва или цените на забележителностите в Истанбул яко са се бъгнали🤔.

Според  @patilana - цената на цистерната е 800 лири, което е 45лв.🙄

Проверявам цената на istanbul tourist pass и ми дава цена от 110евро/ден🫨.

За отделни забележителности като кулата "Галата" - 30 евро🤯.

 

П.П. Намерих истанбулски дневник от посещението ми през 2019, когато турист паса е бил 220 лири при курс 0.35лв. лирата, което прави около 70лв. при това важеше за няколко дни.

Корабче по Босфора е било 20 лири или 6-7лв. Имам спомен, че комбинирания билет за Св.София и Топкапъ с харема беше 110 лири или 35лв.

Явно нещата много са се променили.

 

 

  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 38 минути , Radnev каза:

Аз ли не гледам, където трябва или цените на забележителностите в Истанбул яко са се бъгнали🤔.

Според  @patilana - цената на цистерната е 800 лири, което е 45лв.🙄

Проверявам цената на istanbul tourist pass и ми дава цена от 110евро/ден🫨.

За отделни забележителности като кулата "Галата" - 30 евро🤯.

 

П.П. Намерих истанбулски дневник от посещението ми през 2019, когато турист паса е бил 220 лири при курс 0.35лв. лирата, което прави около 70лв. при това важеше за няколко дни.

Корабче по Босфора е било 20 лири или 6-7лв. Имам спомен, че комбинирания билет за Св.София и Топкапъ с харема беше 110 лири или 35лв.

Явно нещата много са се променили.

 

 

Ти ако знаеш цените на алкохола как са се бъгнали, има места където бутилка Tekirdag Gold 330 ml върви 49 евро.

  • Харесвам 1
  • Шок 2
Връзка към коментар
Дани Магелани
На 12.05.2024 г. в 21:30, Mary каза:

За кое летище става дума?

Същият въпрос за настаняване в центъра. Да бъде до метростанция с прака връзка с новото летище? Ориентировъчно колко е времето за пътуване с това метро?

 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Radnev каза:

Аз ли не гледам, където трябва или цените на забележителностите в Истанбул яко са се бъгнали🤔.

Според  @patilana - цената на цистерната е 800 лири, което е 45лв.🙄

Проверявам цената на istanbul tourist pass и ми дава цена от 110евро/ден🫨.

За отделни забележителности като кулата "Галата" - 30 евро🤯.

 

П.П. Намерих истанбулски дневник от посещението ми през 2019, когато турист паса е бил 220 лири при курс 0.35лв. лирата, което прави около 70лв. при това важеше за няколко дни.

Корабче по Босфора е било 20 лири или 6-7лв. Имам спомен, че комбинирания билет за Св.София и Топкапъ с харема беше 110 лири или 35лв.

Явно нещата много са се променили.

 

 

Галата е затворена за ремонт, или само най-горната част, провери внимателно, да не си дадеш парите напразно.

Аз 30 евро не бих дал, добре, че се качих на по-нормални пари...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Дани Магелани каза:

Същият въпрос за настаняване в центъра. Да бъде до метростанция с прака връзка с новото летище? Ориентировъчно колко е времето за пътуване с това метро?

 

Дани, имай предвид, че има доста ходене до метрото(влакчето) от летището, както и при смяната за следващата линия.

Можеш да погледнеш и шатълите - малко по-скъпо е с тях, но са на входа на летището, седиш и за почти същото време те карат до централните части. Има шатъли за различни места в Истанбул.

 

Ако предпочиташ метрото, гледай около Таксим или Шишане(Şişhane), като пак внимавай за стръмни улици. Но не е пряка връзка, а са две линии.

Пряка връзка е подходяща само за нощувка при трансфер в селото Арнавуткьой( Arnavutköy).

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 47 минути , Mary каза:

Дани, имай предвид, че има доста ходене до метрото(влакчето) от летището, както и при смяната за следващата линия.

Можеш да погледнеш и шатълите - малко по-скъпо е с тях, но са на входа на летището, седиш и за почти същото време те карат до централните части. Има шатъли за различни места в Истанбул.

 

Ако предпочиташ метрото, гледай около Таксим или Шишане(Şişhane), като пак внимавай за стръмни улици. Но не е пряка връзка, а са две линии.

Пряка връзка е подходяща само за нощувка при трансфер в селото Арнавуткьой( Arnavutköy).

Шатъл ще бъде. А шатълът в централната част къде спира? Къде да търся хотел?

Връзка към коментар
Преди 1 час, Дани Магелани каза:

Шатъл ще бъде. А шатълът в централната част къде спира? Къде да търся хотел?

Havaist - тук можеш да видиш всички спирки.

Предполагам Таксим ще е най-удобен. Но можеш да огледаш и на другите места в зависиост какво искаш да правиш в Истанбул.

Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 22 минути , Mary каза:

Havaist - тук можеш да видиш всички спирки.

Предполагам Таксим ще е най-удобен. Но можеш да огледаш и на другите места в зависиост какво искаш да правиш в Истанбул.

Това HAVALIMANI ли е спирката на летището?

Как се купува билет- на каса, при шофьора? С карта или кеш? Нямам Истанбул карта. За 2 дни трябва ли да купя и къде на летището?

Връзка към коментар
преди 14 минути , Дани Магелани каза:

Как се купува билет- на каса, при шофьора?

Има каса, където продават в брой, може да се купи билет и при автобуса с карта.

 

преди 15 минути , Дани Магелани каза:

За 2 дни трябва ли да купя и къде на летището?

Ако ти трябва карта, но няма да използваш метрото от летището, си я купи в града.

 

преди 15 минути , Дани Магелани каза:

Това HAVALIMANI ли е спирката на летището?

Да

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Ех, @Radnev, Раднев , кога беше това 2019 ? То от миналата година почти по същото време нищо не е същото . 

Вече не правя снимки на цени и не пазя билети , но някъде по - нагоре в темата беше казано , че цената за Йеребатан е 600 лири . Стигаме до касите , само два броя за кеш , стискайки три по двеста и се ококорваме - не било 600, най ми било 800 ! Не можем да направим нищо друго освен да извадим още едно двеста и да вземем заветната хартийка . 

"Света София " откак стана джамия май не е в комбинация с Топ капъ.Плащаш си 25 € само за нея и си щастлив .

Кулата Галата е в ремонт . Не пише до кога , но около нея беше строителна площадка . Направо се усмихни за спестените 30€ . А и ако някой ти каже , че има какво да се види в нея , свързано с историята , не му вярвай . Голи стени и прекрасна гледка . Това е . 

За себе си реших , че няма да им стъпя повече в платените забележителности , колкото и да обичах да го правя на всяко ходене 🤨.

Истанбул карт миналата година беше 50 лири , онзи ден я взехме за 70 . Прощавам им , защото вече може да се купува от Халкалъ , ама пък не щяха да ми възстановят суми от Мармарая . Изписваше нещо на турски и толкоз . Пък картата ми изглежда досущ като на целия турски народ наоколо . Не , че миналогодишната изглежда по друг начин . На нея ми възстановяваха пари , ама тази година не проработи . 

По - неприятно ми стана от това , че типичните турски кебапи и манджи , които се срещаха под път и над път , са отстъпили място на пици , спагети , бургери ... Какво ще кажеш за айран в кофичка от 300 г за 200 лири ? Обявена в менюто цена ! После си го купувахме по 11 лири от магазина . Или пък за пълнен картоф на цени от 160 до 260 лири , според зависи къде си го открил ? 

Догодина като ида пак в Истанбул, само ще си джиткам с транспорта, ако не са го омазали и него ,  ще се позиционирам много далеч от центъра и ще си намеря един Карфур , дето колкото и да платя до него и обратно , няма да се чувствам като кокошка , на която скубят перата . Ще съм си просто кокошка и ще съм щастлива 😉.

  • Харесвам 11
  • Шок 2
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, patilana каза:

Ще се позиционирам много далеч от центъра и ще си намеря един Карфур , дето колкото и да платя до него и обратно , няма да се чувствам като кокошка , на която скубят перата . Ще съм си просто кокошка и ще съм щастлива 😉.

Позиционирай се далеч от туристическите райони, цените навсякъде са нагоре но извън туристическите райони ресторантите са все още поносими и традиционни турски. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, patilana каза:

Ех, @Radnev, Раднев , кога беше това 2019 ? То от миналата година почти по същото време нищо не е същото . 

Вече не правя снимки на цени и не пазя билети , но някъде по - нагоре в темата беше казано , че цената за Йеребатан е 600 лири . Стигаме до касите , само два броя за кеш , стискайки три по двеста и се ококорваме - не било 600, най ми било 800 ! Не можем да направим нищо друго освен да извадим още едно двеста и да вземем заветната хартийка . 

"Света София " откак стана джамия май не е в комбинация с Топ капъ.Плащаш си 25 € само за нея и си щастлив .

Кулата Галата е в ремонт . Не пише до кога , но около нея беше строителна площадка . Направо се усмихни за спестените 30€ . А и ако някой ти каже , че има какво да се види в нея , свързано с историята , не му вярвай . Голи стени и прекрасна гледка . Това е . 

За себе си реших , че няма да им стъпя повече в платените забележителности , колкото и да обичах да го правя на всяко ходене 🤨.

Истанбул карт миналата година беше 50 лири , онзи ден я взехме за 70 . Прощавам им , защото вече може да се купува от Халкалъ , ама пък не щяха да ми възстановят суми от Мармарая . Изписваше нещо на турски и толкоз . Пък картата ми изглежда досущ като на целия турски народ наоколо . Не , че миналогодишната изглежда по друг начин . На нея ми възстановяваха пари , ама тази година не проработи . 

По - неприятно ми стана от това , че типичните турски кебапи и манджи , които се срещаха под път и над път , са отстъпили място на пици , спагети , бургери ... Какво ще кажеш за айран в кофичка от 300 г за 200 лири ? Обявена в менюто цена ! После си го купувахме по 11 лири от магазина . Или пък за пълнен картоф на цени от 160 до 260 лири , според зависи къде си го открил ? 

Догодина като ида пак в Истанбул, само ще си джиткам с транспорта, ако не са го омазали и него ,  ще се позиционирам много далеч от центъра и ще си намеря един Карфур , дето колкото и да платя до него и обратно , няма да се чувствам като кокошка , на която скубят перата . Ще съм си просто кокошка и ще съм щастлива 😉.

В началото на април входа беше 600 лири за чужденци.

 

IMG_20240401_135441.jpg.6463b1cb0995b7767bbe46cb5b315842.jpg

 Това коментирах в друга тема, че много дразни разликата в цени за местни и чужденци. 

За хапване винаги има къде да се намери вкусна храна на добри цени... Все пак тези са от април. 

IMG_20240401_153737.jpg.714537b9ac6c2b8568829189dd67bfdf.jpg

 

IMG_20240401_154334.jpg.92885ec891285b52854ad040a2abd681.jpg

 

IMG_20240401_155659.jpg.4f6dbb9d6e66479dc3f06d148a53756c.jpg

 

IMG_20240401_160237.jpg.50894df68b575fc04d44e38c3f301565.jpg

 

IMG_20240401_160241.jpg.389cf4e2936eabbb4546e5add2dd8aa8.jpg

 

IMG_20240401_160305.jpg.d12fc410ae6ef9db28ea54bdf7b3d93e.jpg

 

 Това е оригиналния ресторант, защото се оказа че има и други използващи тяхното име. Препоръчвам ги с две ръце. 

Иначе ние нощувахме в района на Таксим близо до болницата и в улиците наоколо имаше много заведения с богат избор от всякакъв вид кухня и цени....гладен в Истанбул няма да останеш, но трябва да си внимателен къде сядаш и преди това да хвърлиш едно око на менюто. 

 

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 6 минути , DGTG каза:

За 19.05. има ли нещо по-особено в Истанбул? Мисля си, че нещо бях чела за минали години - безплатен транспорт или .... Нещо друго безплатно 😉😂

Безплатен транспорт за чужденци вече няма на никой от празниците.

За сметка на това, когато е безплатен за местите е някакъв кошмар в превозните средства, та хем си плащаш, хем си като риба в консерва. :laugh:

На самия 19-ти има някакви празнични неща, но не са по туристическите места обикновено.

  • Харесвам 2
  • Шок 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.