Прескочи до съдържание

Коледна Йордания: 19-26 декември


Георги

Препоръчани мнения

Все пак ще напиша какво мисля, че е най-разумно, с оглед нежеланието ви да се местите всеки ден, тъпотията на арабския град вечер и желанието за почивка.  

 

19.12 - вечеря, десерт и нощувка в Акаба

20.12 - влизане в Червено море преди обяд, за да мога с горещ душ в хотела да предотвратя хипотермия и да измия солта преди път. Първи, но не и последен бърз дюнер и шофиране до Мъртво море със спирки по пътя, пустинята е хубава, щя снимате и камили.... Почивка на Мъртво море

21.12  - Къпане в Мъртво море, шофиране до Джераш, Ajloun Castle и обратно на Мъртво море. 

/ Погледнах, не са особено скъпи нощувките, а осигуряват нормална обстановка, басейнчета, спа, евентуално други туристи, ако ви се общува вечер/

22.12 Уади Муджиб или Мадаба, Керак и към Петра. 

23.12 Петра

24.12 Уади Рум и нощувка

25.12 Уади Рум през деня и нощувка в Акаба

26.12  Акаба и полет 

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 46 минути , neuromancer каза:

А защо не ги питаш да направите първо нощувката в кампа и после тура, доколкото разбрах искаш да нощувате в пустянята? Спестяваш малко шофиране. Пък ако ти хареса и не ти се мърда оттам, направо 2 нощувки в пустинята...

То в гугъл мапса има някакви нас. места без име с бензиностанции и сигурно има къде да се спи, ама в лагер в пустинята е по-интересно.

Да, аз за това питах по-горе дали това ни е вариантът и как го мислят други хора. Предполагам не сме само ние с дилемата как най-добре да се позиционираме за пустинята 🙂 

 

преди 32 минути , Lindt каза:

Ние пътувахме от Петра. Не ти разбирам моментния план, ти не искаш да се местите много, но искаш ли Мъртво море и ходи ли ти се до Аман?

 

 

Мъртво море искаме, Аман е на кантар. Просто може би ще направим две нощувки в пустинята.

 

Видях ти плана по-долу, горе-долу така го мислим и ние. Както и този на stefanrusev. Само разпокъсаните нощувки в Акаба малко ме тормозят...

 

Толкова се оплетох, че май почнах и вас да оплитам 🙂 Ще пиша като скалъпим нещо по-конкретно. 

 

 

Връзка към коментар
преди 9 минути , Георги каза:

Да, аз за това питах по-горе дали това ни е вариантът и как го мислят други хора. Предполагам не сме само ние с дилемата как най-добре да се позиционираме за пустинята 🙂 

 

Мъртво море искаме, Аман е на кантар. Просто може би ще направим две нощувки в пустинята.

 

Видях ти плана по-долу, горе-долу така го мислим и ние. Както и този на stefanrusev. Само разпокъсаните нощувки в Акаба малко ме тормозят...

 

Толкова се оплетох, че май почнах и вас да оплитам 🙂 Ще пиша като скалъпим нещо по-конкретно. 

 

 

Ми много късно ви е полетът според мен, иначе можеше да преместите топенето в  Червено море за края на пътуването. Ако първо ви е пустинята, после Мъртво море и пълнежът, Петра и последно Акаба, пак разкъсвате нощувките. 

Първо Петра, после Мъртво море, после пустинята? Ще можете ли вечерта да  вземете кола и да карате по тъмно 2 часа?  Ако можете дори да закъснее полетът, то тогава ми се струва най-адекватното разпределение. 

Връзка към коментар

Ами клоня или първо да е Петра или първо пустинята. Ама не знам дали ще има кой да ни прибере в лагер към 10 вечерта и дали въобще ще можем да минем пропуска толкова късно. Може би Петра, пък ще си спестим супер ранното ставане, което всички препоръчвате, че декември предполагам на 5 градуса в 6 сутринта няма да е много приятно. Това, ако решим Петра да е два дни де, ако решим да е един (+ един опционален за по-късно) щем не щем, ще трябва да ставаме рано 🙂

Връзка към коментар
преди 9 минути , Георги каза:

Ами клоня или първо да е Петра или първо пустинята. Ама не знам дали ще има кой да ни прибере в лагер към 10 вечерта и дали въобще ще можем да минем пропуска толкова късно. Може би Петра, пък ще си спестим супер ранното ставане, което всички препоръчвате, че декември предполагам на 5 градуса в 6 сутринта няма да е много приятно. Това, ако решим Петра да е два дни де, ако решим да е един (+ един опционален за по-късно) щем не щем, ще трябва да ставаме рано 🙂

От една страна ние бихме останали 2 дни в Петра. Защото обичаме да ходим много, красиво е и защото е финансово оправдано като нощувки и само 5 динара вход за втория ден. 

От друга страна вие не сте точно като нас 🙂 Втория ден ще минавате пътя от входа до Съкровищницата, който не е супер кратък и чак толкова уау. Та ако сте нахъсани в началото и бързо се качите до Манастира, а след това имате сили за гробниците, значи няма нищо страшно да пропуснете втория ден. 

А ако Петра е в началото на пътуването, хареса ви в първия ден и искате да влезете пак, просто ще си изместите тръгването към следващата точка за следобед. Ще пропуснете някоя гледка по пътя, но едва ли светът ще свърши. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , Георги каза:

Ами клоня или първо да е Петра или първо пустинята. Ама не знам дали ще има кой да ни прибере в лагер към 10 вечерта и дали въобще ще можем да минем пропуска толкова късно. Може би Петра, пък ще си спестим супер ранното ставане, което всички препоръчвате, че декември предполагам на 5 градуса в 6 сутринта няма да е много приятно. Това, ако решим Петра да е два дни де, ако решим да е един (+ един опционален за по-късно) щем не щем, ще трябва да ставаме рано 🙂

Петра е за два дни, това не го слагай под никакво съмнение. Уади Рум е ОК и за един цял ден (от 09:30 до залез) + изгрев и сутрешно прибиране до селото. Това при условие, че на мен пустинята даже повече ми харесва от Петра. Може и да е студено в палатките в края на Демеври и тогава и едно може да ви се види много... 🙂🙂 Не мисля, че и някой ще ви закара в лагер по тъмно. Първо преспиване в Акаба (просто логистично преспиване, понякога се правят и такива). Резервирай нещо по из центъра или до летището, после на сутринта до Уади Рум, цял ден там, преспиване в лагер в пустинята. На другия ден драйв до Мадаба, като по пътя спирате в замъка Карак и в шалетата на брега на Мъртво море за бързо топване. Една вечер в Мадаба. Драйв до Петра, две вечери в Уади Муса, драйв до Акаба и там две вечери (ако ви е сутринта полета на 26-ти). Това си е и плана на Стефан Русев. Ако в Акаба нещо случайно ви писне, винаги може да прескочите границата до Ейлат и там да се поразходите. 

Връзка към коментар
преди 1 час, stefanrusev каза:

ако кацате към 19:30 едва ли... Първо си подсигурете колата и вижте дали ще можете да я вземете още при кацането. 
Преди пустинята няма кой знае какви места за спане ( особено за вас)  а и тя е на час-час и половина от Акаба
В Aqaba спахме в Bedouin garden Village,  почти на границата с ОАЕ но на 100м от плажа..
В Мадаба спахме тук, обаче мюезина започваше още в 5:00
Нощувките ги  виждам така:
19.12- aqaba/ wadi rum
20 -   wadi rum
21 -   madaba
22 -   petra
23  -  petra
24 -   aqaba
25  -  aqaba

 

По магистралата нямаше много бензиностанции и стигнахме Аман на изпарения. Обаче имаше доста КПП-та които бавеха предвижването.
 

 

Аз явно съм пропуснала нещо из последните теми, но каква е причината Мадаба да се препоръчва за нощувка? По спомен е едно мръсно градче с повече християни и мозайка, която се разглежда за 30 минути. 

Връзка към коментар
преди 14 часа, Lindt каза:

 

Аз явно съм пропуснала нещо из последните теми, но каква е причината Мадаба да се препоръчва за нощувка? По спомен е едно мръсно градче с повече християни и мозайка, която се разглежда за 30 минути. 

Небо, река Йордан, църквите в района,  по удобните места за " къпане" в Мъртво море...

Редактирано от stefanrusev
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Какво ще кажете за следната примерна програма:

 

19.12 - пристигаме, вечеря и настаняване в някой хубав хотел в Акаба. Предпочитам да е в града, а не по южния бряг, защото в началото няма да имаме кола, а ми се ще да пробвам хубавата улична храна там. 

20.12 - почиван ден в хотела/резорта

21.12 - почивен ден в хотела/резорта

22.12 - сутринта (или предишната вечер) взимаме кола под наем и караме към Уади Рум, цял ден тур в пустинята с нощувка в лагер. 

23.12. - Натоварен ден откъм пътуване включваш Джераш, Керак, малко Аман...вечерта ще се позиционираме някъде за спане около Мъртво Море. 

24.12 - Топване в Мъртво Море, пътуване до Уади Муса. 

25.12 - Петра, вечерта обратно в Акаба. Този път ще изберем хотел удобен за шнорхелинг, Bedouin Village май беше препоръчван тук. 

26.12 - един коледен шнорхел с белите мечки сутринта, после отлитаме към вкъщи. 

 

Логиката на почивните дни в началото са за да спестим колата под наем. Счетох, че парите спестени от колата под наем, може да ги инвестираме в по-добър хотел или просто да ги спестим 🙂 Алтернативата ни е почивните дни да са около Мъртво море, но там ще трябва да плащаме и колата напразно и не ми се струва ефективно.

 

Сякаш за дните на 23-24 не съм сигурен дали са оптимални логистично...

Редактирано от Георги
Връзка към коментар

Личното ми мнение, че да стоиш два дена/три нощувки в Акаба и да се чудиш какво да правиш пък било то и в хубав хотел, ще ти писне.

Аз бих разменила 23/24 с оглед логистика, но пък ще ти дойде твърде много почивка, а после всичко ще е наблъскано. 

Но, нямам практически опит, та не знам и непрекъснато сменям идеите си. 

Връзка към коментар
преди 10 минути , mililia каза:

Личното ми мнение, че да стоиш два дена/три нощувки в Акаба и да се чудиш какво да правиш пък било то и в хубав хотел, ще ти писне.

Аз бих разменила 23/24 с оглед логистика, но пък ще ти дойде твърде много почивка, а после всичко ще е наблъскано. 

Но, нямам практически опит, та не знам и непрекъснато сменям идеите си. 

Почивните дни са общо взето задължителни, дали там, дали някъде другаде. Имаме нужда от 2-3 дни само за басейн и плацикане и празен тъп поглед в далечината 🙂

 

23 и 24 как да ги завъртим? От пустинята да заминем към Мъртво море и вечерта да спим до Петра и след Петра към Джераш и Керак? Притеснява ме, че при този вариант няма къде да вземем душ, освен ако не си платим за дневен достъп до резорт, който е почти на цената на нощувката май...

Редактирано от Георги
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Завъртането го виждам като на 23 пътувате да Мъртво море, топвате се в него и разглеждате Мадаба, евентуално Небо и Амман. 

24 - Джераш, Керак и отивате в Петра.

В твоя вариант има доста неща в първия ден и ще е голямо тичане. 

Връзка към коментар

23ти ми се струва невъзможен, предвид километрите, времето за разглеждане и факта, че към 16:30 -17 вече ще е тъмно...Влизането в Аман също изисква време, особено ако е в пиков час, отделно паркиране и разглеждане. Aко държите на тези места, по - добре ги разделете Уади Рум /Керак /Аман и на следващия ден - Джераш/плаж на Мъртво море/Уади Муса. Джераш си иска време, а плажът ще ви е като почивка по пътя....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Т.е. по начина, по който ми е структуриран плана няма как да стане хем Джераш (най-далечната точка), хем нощувка на Мъртво море. Явно ще се плаща за дневен достъп до морето някъде 🙂

Връзка към коментар

И аз мисля като @Ивайла. 23ти е невъзможен. Бях пред същата дилема преди години и дори местните вдигнаха ръце. 😄 Намалете малко, или от програмата, или от релакс дните.

Връзка към коментар

ОК, за 23-ти ясно, но 24-ти ми се струва празен. Та преди да крада дни от почивните, като цяло маршрут от типа на Уади Рум - Керак - Аман - Джераш - Мъртво море - Уади Муса не е ли постижим за два пълни дни от сутрин до вечер ако изберем оптимално място за нощувка? Уади Рум и Уади Муса са просто начална и крайна точка, няма в тези дни да разглеждаме Петра и пустинята. Сега като се замисля дневния пас едва ли е чак толкова лоша идея и не е задължително спането около Мъртво море. 

 

Аман е силно пожелателен и по-скоро него бих отрязал от колкото от почивните дни. 

Редактирано от Георги
Връзка към коментар

За мен има 3 неща, които не са за изпускане в Йордания.

1.Петра както @FlyTraveler е казал 2 дни.

2.Пустинята може един, може и половин само за да я усетиш

3.И Джераш, който наистина е много далеч на север.

Спането в лагер под т.н. звезди и песните с тарамбуки, както и общите кенефи може с чиста съвест да се изпусне.

Ако не си таен поклонник, спокойно може да изпуснеш всички религиозни глупости като Мадаба, Небо, сайта на река Йордан.

Шнорхелинга в Акаба не е нещо особено и със сигурност може да си спестиш хипотермията. 

Аман е огромен 4 милионен град. 

 

За релакс добрите хотели са около мъртво море, но са неприятно скъпи и изнервящи с проверки на багажа на скенер като на летище. Взеха ми водката (после я върнаха де), за да им пиеш и ядеш от нереално скъпите ресторанти. Мислиш се за хитър, че ще си вземеш 2 рата бутилка от колата нали. Да ама не. Колата те ти я паркират и срещу 2 динара ти я докарват обратно. И винаги през скенер. За безопасността било. 

С две думи това не е дестинация за релакс. 

 Да се движиш непрекъснато. Да си нащрек непрекъснато. Да яздиш (за часове говоря) камили, каньонинг да правиш да. 

Релакс. С празен поглед вперен в хоризонта.

Не мисля че това е мястото. 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , Георги каза:

24-ти ми се струва празен. Та преди да крада дни от почивните, като цяло маршрут от типа на Уади Рум - Керак - Аман - Джераш - Мъртво море - Уади Муса не е ли постижим за два пълни дни от сутрин до вечер ако изберем оптимално място за нощувка?

Не мисля , че ще е празен..Докато стигнете и разгледате Джераш, половината ден ще е минал... После един бърз плаж, ако водата става за къпане и трябва да тръгвате, за да не замръквате по пътя....И аз мисля, че Мадаба, Небо, река Йордан са си пълнеж, ако чак пък толкова много време ви остане (в което се съмнявам) - или сутринта още малко Аман, или по пътя нещо от Мадаба /Небо/ река Йордан... Другият вариант е да минете по красивата, но бавна магистрала, тя със сигурност ще обере доста време. Ние нямахме време за нея, но всички казват, че пътят е много живописен.

Връзка към коментар
преди 19 минути , ivooo каза:

За мен има 3 неща, които не са за изпускане в Йордания.

1.Петра както @FlyTraveler е казал 2 дни.

2.Пустинята може един, може и половин само за да я усетиш

3.И Джераш, който наистина е много далеч на север.

Спането в лагер под т.н. звезди и песните с тарамбуки, както и общите кенефи може с чиста съвест да се изпусне.

Ако не си таен поклонник, спокойно може да изпуснеш всички религиозни глупости като Мадаба, Небо, сайта на река Йордан.

Шнорхелинга в Акаба не е нещо особено и със сигурност може да си спестиш хипотермията. 

Аман е огромен 4 милионен град. 

 

За релакс добрите хотели са около мъртво море, но са неприятно скъпи и изнервящи с проверки на багажа на скенер като на летище. Взеха ми водката (после я върнаха де), за да им пиеш и ядеш от нереално скъпите ресторанти. Мислиш се за хитър, че ще си вземеш 2 рата бутилка от колата нали. Да ама не. Колата те ти я паркират и срещу 2 динара ти я докарват обратно. И винаги през скенер. За безопасността било. 

С две думи това не е дестинация за релакс. 

 Да се движиш непрекъснато. Да си нащрек непрекъснато. Да яздиш (за часове говоря) камили, каньонинг да правиш да. 

Релакс. С празен поглед вперен в хоризонта.

Не мисля че това е мястото. 

До голяма степен се съгласявам с тези размисли. С 2 уговорки :

-  ние не сме минава такава проверка в Рамада, не че е велик хотел, но и нямахме алкохол. И в момента на посещението им не са толкова скъпи хотелите. Все някакво глезене може да се организира, ако човек си развърже кесията. 

 

- хотелът на @Mary  и компания изглежда доста прилично, ако съдя по фейсбука си и бих могла да гледам с тъп поглед определено време. А и са в басейна, което значи, че или са моржове, или е отопляем. 

 

@Георги , бедуинският хотел е пълна отврат. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

ivoo, далеч съм от мисълта, че е гениалната идея да идеш в Йордания и да се забиеш в някой резорт за 3 дни .Но в случая имаме нужда от това и сега е единствената възможност, независимо дали е в Акаба, Слънчев Бряг или Халкидики. Същото и за шнорхелинга, наясно съм че нито мястото е перфектно, сезонът още по-малко, ама така и така сме там, аз не виждам нещо по-добро да направим сутринта преди полета. 

 

Виж, тези проверки за взимане на алкохола за моята безопасност ме настъпват много лошо по кокалчето. Не че имам намерение да мъкна литри и да се наливам там, знам къде отивам, но подобна политика е съвсем спокойно причина да избера друг хотел. Ще проуча как е. 

 

Lindt, бедуинският хотел всъщност го избирам заради локацията до рифа, а и там сме само за едното легло. Дори и за него ли не става?

 

Относно 23 и 24 как ви се струват по този начин:

 

23: Уади Рум - Керак - Мадаба - Аман (ако остане време) и евентуално спане, което да е удобно да стигнем бързо до Джераш на другия ден. Религиозните места не са ни приоритет и бих просто ги отметнал. 

24: Джераш сутринта, мъртво море следобед, след това към Уади Муса за Петра. 

 

Така по-добре ли е? При стъмване в 17:30 няма как да избегнем нощното шофиране, четох че има много необозначени одушевени предмети, ама няма как, бавничко и внимателно. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Георги каза:

ivoo, далеч съм от мисълта, че е гениалната идея да идеш в Йордания и да се забиеш в някой резорт за 3 дни .Но в случая имаме нужда от това и сега е единствената възможност, независимо дали е в Акаба, Слънчев Бряг или Халкидики. Същото и за шнорхелинга, наясно съм че нито мястото е перфектно, сезонът още по-малко, ама така и така сме там, аз не виждам нещо по-добро да направим сутринта преди полета. 

 

Виж, тези проверки за взимане на алкохола за моята безопасност ме настъпват много лошо по кокалчето. Не че имам намерение да мъкна литри и да се наливам там, знам къде отивам, но подобна политика е съвсем спокойно причина да избера друг хотел. Ще проуча как е. 

 

Lindt, бедуинският хотел всъщност го избирам заради локацията до рифа, а и там сме само за едното легло. Дори и за него ли не става?

 

Относно 23 и 24 как ви се струват по този начин:

 

23: Уади Рум - Керак - Мадаба - Аман (ако остане време) и евентуално спане, което да е удобно да стигнем бързо до Джераш на другия ден. Религиозните места не са ни приоритет и бих просто ги отметнал. 

24: Джераш сутринта, мъртво море следобед, след това към Уади Муса за Петра. 

 

Така по-добре ли е? При стъмване в 17:30 няма как да избегнем нощното шофиране, четох че има много необозначени одушевени предмети, ама няма как, бавничко и внимателно. 

Ами и ние затова го бяхме взели. Гаден си беше, но не непоносим. За последната нощувка става, нямам спомен от леглата и банята, погледни снимките им. За глезенето абсурд. Едни трогателни увяхнали бугенвилии и мръсни шезлонги, един вятър, който пречи да седиш извън стаята си и да четеш, студен басейн, пълен с пищящи деца. Доста странна и неугледна закуска. 

Иначе пресичаш пътя и отиваш да провериш издръжливостта си в морето. Всъщност питай ги дали няма да ти дадат неопрен, водят курсове и имат екипировка, а едва ли сега им е натоварен сезон. 

Връзка към коментар
преди 2 минути , Lindt каза:

Ами и ние затова го бяхме взели. Гаден си беше, но не непоносим. За последната нощувка става, нямам спомен от леглата и банята, погледни снимките им. За глезенето абсурд.

Тогава става. Глезенето ще е първите три нощувки, за последната търся най-лесния достъп до риф, защото полетът на другия ден е в 13:55, така че това е от първостепенно значение. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 часа, Георги каза:

ivoo, далеч съм от мисълта, че е гениалната идея да идеш в Йордания и да се забиеш в някой резорт за 3 дни .Но в случая имаме нужда от това и сега е единствената възможност, независимо дали е в Акаба, Слънчев Бряг или Халкидики. Същото и за шнорхелинга, наясно съм че нито мястото е перфектно, сезонът още по-малко, ама така и така сме там, аз не виждам нещо по-добро да направим сутринта преди полета. 

 

Виж, тези проверки за взимане на алкохола за моята безопасност ме настъпват много лошо по кокалчето. Не че имам намерение да мъкна литри и да се наливам там, знам къде отивам, но подобна политика е съвсем спокойно причина да избера друг хотел. Ще проуча как е. 

 

Lindt, бедуинският хотел всъщност го избирам заради локацията до рифа, а и там сме само за едното легло. Дори и за него ли не става?

 

Относно 23 и 24 как ви се струват по този начин:

 

23: Уади Рум - Керак - Мадаба - Аман (ако остане време) и евентуално спане, което да е удобно да стигнем бързо до Джераш на другия ден. Религиозните места не са ни приоритет и бих просто ги отметнал. 

24: Джераш сутринта, мъртво море следобед, след това към Уади Муса за Петра. 

 

Така по-добре ли е? При стъмване в 17:30 няма как да избегнем нощното шофиране, четох че има много необозначени одушевени предмети, ама няма как, бавничко и внимателно. 

И двата дни карането е много. А на втория е страшно. След Джераш, Керак и мъртво море ще имаш едно единствено желание бира и легло, а не още примерно 4 часа каране на кола. 

 С риск да те объркам. Винаги правя почивките в края, а не в началото на пътуването . Така винаги има резерва от време, а релакса е по пълен.

  Дестинацията не е трудна, напълно безопасна е и ако си по авантюристично настроен може да тръгнете и без подготовка. С местна Сим карта и букваш по пътя. Не сте в сезон и места ще има много. Обхват няма само в пустинята. Без разходка в нея също няма да остане човек. В селото и посетителския център е пълно с фирми които това правят. На мен повтарянето на една и съща фирма ми действа точно наопаки. Никога не бих отишъл с тях 😊.

Всъщност там всички се занимават основно с туристите и с обиколки в пустинята. 

 

 Що се касае до колата. Въобще не се притеснявай. Който е карал в БГ го може навсякъде 😊

 

 П. П. И си дай 2 дни за Петра. Много е ходенето, а си заслужава. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не е наш стил да резервираме в движение и на сляпо, програмата трябва да е ясна от начало 🙂 Ще помислим дали може да я завъртим наобратно. 

 

Почвам да се чудя дали въобще да ходим до Джераш, след като два дни път са на кантар да не стигнат, а там говорим за едва няколко часа разглеждане. Разбирам, че е силно препоръчвано от много хора, но май повечето от вас са имали полети от/до Аман, което поставя нещата в малко по-различна равнина...малко става като да препоръчаш Рилски манастир на някой, който каца и излита от Бургас...

Връзка към коментар
2 hours ago, Георги said:

малко става като да препоръчаш Рилски манастир на някой, който каца и излита от Бургас...

Шефе, ако кацаш и излиташ от Бургас, знаеш имаш Несебър. Не съм бил в Йордания, но потърси йорданския Несебър, изглежда наистина по-добрия вариант.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.