Прескочи до съдържание

Избор на електронен четец (книга)


Препоръчани мнения

Здравейте,

Никога не съм ползвал електронен четец.

Искам да купя един за дъщерята, на 11г. е, че в момента чете от телефона и искам да е по-безвредно за нея.

Първо се спрях на eBook basic 3, защото исках нещо евтино все пак, а и да няма ограниченията на Kindle, за да си се оправя сама със свалянето на книги и да не ме занимава с формати и т.н.

Обаче като я разгледах в Техномаркет, това че е екрана не е Touch ми се стори супер странно за работа и като усещане, а бях чел преди това отзиви, че хората така си харесват да си ползват хардуерните бутони.

Ако все пак искам да е Touch трябва да мина още 30лв нагоре и да взема PocketBook eBook Basic Touch 2. Какво мислите?

Връзка към мнение

Привет, 

от опит казвам, че зависи на какво свикнеш - дали ще е с бутони или тъч, дали ще е киндъл или покет или кобо.... 

Моят първи четец беше Киндъл с бутони и сега ми е много трудно да свикна с нещо друго, въпреки че си взех Кобо, не го използвам особено .

А и за мен по-лесно използването на бутон, поради причината че когато чета в метрото обикновено се подпирам някъде и го държа с една ръка и ми е по-лесно да натисна бутона, отколкото да "слайдвам". 

Относно ограниченията за Киндъл.... За мен ограничения има единствено ако се купуват електронни книги на български, иначе не виждам някакво ограничение.

Съща така имай предвид, че никой четец с 6 инчов екран не чете добре pdf, ама изобщо.

Не знам дали детето ти чете на аглийски, ако е така замисли се за речник. Не съм сигурна дали покета има английско-български речник (някой май ми се оплака, че не намира такъв), докато за киндъл-а и кобо-то съм сигурна, че има.

 

И друго -  замисляла ли си да си го купиш от някъде другаде? Ще ти излезе доста по-евтино от цените които се предлагат по нашите техно- магазини.

 

Едит: забравих за надсветката... И двата модела които си избрала нямат такава, а не знам дали детето ти ще чете на тъмно или си има нощна лапма 🙂

Редактирано от savagejo
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз си реших въпроса с 8 инчов таблет с андроид и съответното приложение за четене на книги. В случая получаваш 2 в 1. Като пътувам чета книги, ползвам го за навигация, интернет и т.н. Мога да кажа, че не ми дразни очите при дълго четене. Удобен ми е да го държа с една ръка понеже модела е такъв. Електрония четец има предимство с качеството на екрана за четене на текс, но ако е без подсветка на тъмно си трябва лампа, за разлика от таблета.

Иначе ако трябва да избирам ел. четец бих се спярл на Киндъл с подсветка.

Връзка към мнение

Доскоро имаше Kindle Paperwhite в немския амазон за 77€. В момента е 99€- 8GB и подсветка, 10-то поколение. В България все още не се предлага този модел. И пак е по- на сметка от наличните тук. Аз лично от доста години ползвам Kindle- без подсветка, сега с подсветка- нямам оплаквания.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 6 минути , Captain45 каза:

Аз си реших въпроса с 8 инчов таблет с андроид и съответното приложение за четене на книги. В случая получаваш 2 в 1. Като пътувам чета книги, ползвам го за навигация, интернет и т.н. Мога да кажа, че не ми дразни очите при дълго четене. Удобен ми е да го държа с една ръка понеже модела е такъв. Електрония четец има предимство с качеството на екрана за четене на текс, но ако е без подсветка на тъмно си трябва лампа, за разлика от таблета.

Иначе ако трябва да избирам ел. четец бих се спярл на Киндъл с подсветка.

Не е само въпрос на дразнене на очите. При таблетите и телефоните имат много отблясъци и е трудно да се чете на светло/слънце на тях. Докато при ел.четеца това е сведено до минимум.

Но хора всякакви, вкусове различни 😉

Аз понеже съм си малко хахо си пътувам с таблет и ел.книга винаги 😂

Редактирано от savagejo
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Pocketbook touch HD2. Има подсветка, бутони и тъч. Наглася подсветката оптимално спрямо околната светлина. Държи много. Няма ограничения. Цифра е, но все пак говорим за очите на детето 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Относно отблясъците от таблета приложението много добре се справя с осветеността и не съм имал проблем. Има и нощен режим при който фона става черен а буквите бели. Аз обикновено чета или в самолета или в стая. Не ми се е налагало да чета навън при силно слънце. Но определено екрана на ел. четци е проектиран така, че да не уморява очите и е по-добър за четене на текст. Аз само споделям, че таблета също би могъл да върши тази работа, плюс още куп полезни неща. От друга страна става въпрос за 11 годишно дете, което при наличието на таблет може да залитне към игрите, а не към книгите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 21 минути , savagejo каза:

отплясъци

Ще си запиша тази дума - много е яка! :grin:

 

Аз ползвам Kindle Touch от почти 7 години, без под-, над-, около- и т.н. -светка. Когато е тъмно, паля лампата. Намирам за абсурдно да няма възможност да изключвам осветлението на четеца, т.е. да нямам пълен контрол над устройството, и понеже съм маниак на тема издръжливост на батерията - направих логичен избор. В момента новият ми Kindle от германския amazon е на път :smile:

 

PDF на 6-инчов екран се чете, ако е специално оформен. Аз купувам от един е-магазин, където предлагат книгите и във формат PDF A6 и това е добро решение.

 

Също искам да взема на детето четец, но засега изчаквам - давам му време да свикне с хартията, да се сближи с нея.

 

 

Fun fact: преди години в Лондон видях спирка с e-ink, или казано иначе - с екран като на електронна книга. Нямаше да разбера какво всъщност е това, ако не бях видял случайно как текстът на колонката на спирката се променя пред очите ми. Предполагам, че са избрали този вариант заради изключително ниската консумация на енергия.

 

 

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Ползвала съм и базовия модел Kindle с бутони за обръщане на страницата и без подсветка и сега от няколко години съм с Kindle Paperwhite с подсветка и touch screen.Много съм доволна и от двата модела, използвала съм ги навсякъде ( на планина, на плаж, през деня, вечер) - никакви отблясъци, много чист екран. Удобството на подсветката за мен е,че мога да чета нощно време без да притеснявам половинката, яркостта на екрана се регулира до минимум, така че не е проблем да се нагласи както ти е удобно.

В момента това се предлага в италианския амазон.

https://www.amazon.it/Kindle-schermo-touch-senza-integrata/dp/B0186FESVC/ref=asc_df_B0186FESVC/?tag=googshopit-21&linkCode=df0&hvadid=167185945819&hvpos=1o2&hvnetw=g&hvrand=16739349138748027700&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=1008326&hvtargid=pla-227165756401&psc=1

 

Връзка към мнение
преди 37 минути , Goal & Boss каза:

Ще си запиша тази дума - много е яка! 

 

Пфууу, много си бърз, 3 секунди ми отне да се редактирам 😂

 

 

И понеже всички се юрнаха да казват за ниските цени на киндъл (не че и аз не съм киндъл фен), да споделя че след нова година обикновено в ebay могат да се намерят чисто нови и други марки четци на много добра цена. Говоря за чисто нови, обикновено нежелани коледни подаръци. Аз така се сдобих с KOBO Aura ONE за 125 паунда.

Това в случай че не е спешна покупка.

Редактирано от savagejo
  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към мнение

@Oshko Ако детето ти се справя с английския език, или има планове в бъдеще да го изучи, и ако все пак му купиш Kindle - оттук можеш да му натовариш четеца с хиляди страници безплатни учебници по различни дисциплини. Не е казано, че ще учи по тях, но:

1. Ще има възможност да проверява за „второ мнение“ от независим източник.

2. Ще се научи да търси информация, която му е необходимо.

3. Ще свикне с академичния английски език, което би било от огромна полза, ако възнамерява в бъдеще да учи в чужбина.

 

 

Всъщност тези книжки може да ги чете и на екрана на компютъра, че даже и да ги печата на хартия, ако не се лъжа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Captain45 каза:

Аз си реших въпроса с 8 инчов таблет с андроид и съответното приложение за четене на книги. В случая получаваш 2 в 1.

Пропускаш това:

преди 2 часа, Oshko каза:

в момента чете от телефона и искам да е по-безвредно за нея.

 

преди 2 часа, Oshko каза:

Ако все пак искам да е Touch трябва да мина още 30лв нагоре и да взема PocketBook eBook Basic Touch 2. Какво мислите?

@Oshko, ползваме Pocketbook Basic Touch и работи прекрасно. Не изморява очите, не отразява като дисплея на таблет, може да се чете и при най-силна слънчева светлина, а батерият кара мноооого дълго, понеже четците с електронно мастило консумират енергия единствено при смяната на страница. Няма подсветка, но ние умишлено го търсихме без. Ако ти е в бюджета, вземай Touch 2 - няма да съжаляваш. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само да питам относно подсветката - не е ли точно четенето на тъмно вредното, което трябва да се избегне с покупката? Или радиоизлъчването (което може да се спира. Даже сега се сещам да потърся приложение, което спира радиото в определени часове).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Четенето дори в легнало положение е вредно. Но все пак- нали затова е подсветката- да може и на тъмно да се чете. На мен като цяло това ми е времето за четене- вечер или в метрото сутрин...

Връзка към мнение
На 12.12.2018 г. в 13:08, neuromancer каза:

Само да питам относно подсветката - не е ли точно четенето на тъмно вредното, което трябва да се избегне с покупката? Или радиоизлъчването (което може да се спира. Даже сега се сещам да потърся приложение, което спира радиото в определени часове).

Подсветката на електронните книги до колкото знам е отстрани, не ти свети директно в очите и за това е по-щадяща. То е като да четеш на нощна лампа. Докато при таблетите едно, че подсветката е отзад и ти свети фронтално в очите, второ че целия екран постоянно трепти, което натоварва допълнително. 

 

Относно радиоизлъчването, силата му пада драстично с увеличаване на разстоянието (връзката между силата на излъчване и дистанцията май беше на 4-та степен обратнопропорционална). Т.е. ако не се държи устройството залепено за главата или телефона за ухото нонстоп, не би трябвало да има проблеми. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 50 минути , Георги каза:

Подсветката на електронните книги

 

Новите поколения четци от повечето марки от години вече са с надсветка... И уж била по-добра от подсветката, разправят. Абе и там го обърнаха в баламосване на публиката с всякакви „най-нови технологии“, само и само да приберат кинтите на хората.

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, Goal & Boss каза:

Абе и там го обърнаха в баламосване на публиката с всякакви „най-нови технологии“, само и само да приберат кинтите на хората.

Между другото, с четците го има много това. Екраните се произвеждат само от една фирма, която държи патенти, лицензи и т.н., т.е. стига две устройства да са от еднакво поколение на екраните, няма как едното да е с по-хубав екран от другото, абсолютно същия е. 

 

Най-важното в разликите между устройствата са две неща:

1. Гаранционното обслужване. Това са устройства, които май в общия случай не подлежат на ремонт. Тук определено амазон печелят точки, до колкото знам в доста от случаите просто им се обаждаш, казваш какво не ти работи, те блокират устройството да не може да купува книги от техния сайт и пращат ново. Ако си купувах киндъл, със сигурност щях да го направя директно от амазон, а не чрез българска фирма. 

2. Поддържаните формати. Тук пък амазон губят, защото не поддържат най-разпространените, а само техния си личен формат. За да четете книги от други формати трябва да минат през конвертиране, което всъщност не е чак толкова сложно, има една програмка Calibre, която обръща всякакви формати и може да служи и за библиотека. 

 

И така - двете точки малко си противоречат, преценявайте кое ще изберете 🙂 Ако някой иска да задълбае по-сериозно: https://www.mobileread.com/

 

Инфото ми е от доста задълбочено проучване преди няколко години, но не мисля че нещата са се променили от тогава. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Георги каза:

 

2. Поддържаните формати. Тук пък амазон губят, защото не поддържат най-разпространените, а само техния си личен формат. За да четете книги от други формати трябва да минат през конвертиране, което всъщност не е чак толкова сложно, има една програмка Calibre, която обръща всякакви формати и може да служи и за библиотека.

Използвам тази програма от години, много е лесна и удобна. Тъй като имам Kindle, а свалям книги в различни формати, използвам често тази програмка.И за библиотеката ми е въпроса, ако на някой му се е случвало. След  последния ъпдейт се оказа, че са се загубили всичките ми предишни книги. Дали знаете как да ги възстановя?

Редактирано от aleks_s
Връзка към мнение
преди 53 минути , aleks_s каза:

Използвам тази програма от години, много е лесна и удобна. Тъй като имам Kindle, а свалям книги в различни формати, използвам често тази програмка.И за библиотеката ми е въпроса, ако на някой му се е случвало. След  последния ъпдейт се оказа, че са се загубили всичките ми предишни книги. Дали знаете как да ги възстановя?

Самите ти книги трябва да си ги имаш като файлове някъде по диска ти. Може базата данни на Calibre да се е счупила, но това не би трябвало да ти затрие файловете. В най-лошия случай би трябвало да се наложи отново да ги импортнеш, което май не беше кой знае колко сложно. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.