Прескочи до съдържание

За или против екстремното пътуване


Препоръчани мнения

преди 2 часа, Георги Матеев каза:

2-3 пъти годишно се организират комерсиални експедиции до Арктика, но цената от $30.000 и нагоре е прекалено висока летва. Което прави туризма до Антарктида да изглежда направо 'масов' 🙂

Мурманският яхт-клуб редовно плава из Арктика, и човек би могъл да се присъедини към някое тяхно плаване за доста по-ниска цена, отколкото излиза каютата в "50 лет победы", "Капитан Хлебников", "Sea Spirit" и който и академик да бяха прехвърлили към Арктика. Разбира се, това предполага активно участие в плаването, не просто плащане на място.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 2 часа, Георги Матеев каза:

Възнесение е сложно като логистика, финанси и време. Както сам знаеш, освен ако човек не се задоволи с 12 часов престой, то единственият друг вариант е да седи цял 1 месец. За Тристан също си прав напълно.
🙂

Ясно. Сега разбрах. Чакаш да направят и полетите до Асеншън на седмична база, или дори 2 на седмица, както станаха до Света Елена примерно, за да отидеш 🙂 Иначе логистиката му специално, е най-леката в срвнение с останалите без летища, а времето си е константен фактор за всичките тези "ремоутнати" острови.
Честно, аз там точно бих се чудил какво да правя и тези 12 часа само, но ти си знаеш. Поне кино да имаше, или музей някакъв, да убие човек малко време... :- )

 

преди 2 часа, Георги Матеев каза:

Токелау е проучен в детайли още преди 2 години. И там е леко тегавко, но не и невъзможно. Ти имаш ли интерес? 🙂

Аз, както мисля че бях писал някъде, или сме говорили преди, от островите, до които няма полети, имам желание само за Тристан и Токелау. На Питкерн аурата му е натровена и обременена с негативни факти от историческото минало, и затова не ми се ходи там :laugh: Срещал съм из другите острови в района хора с произход от Пит, които несъзнателно, или пък съвсем нарочно, в разговор веднага вмъкват някак си оправдателната нишка за събитията, с които е печално известен този остров. Както в далечното, така и от по-скорошното му минало. Другата им трагедия на експатите от Питкерн, е тази, че по 20-30 години не могат да си идат до мястото, откъдето произхождат, и да си видят роднините. Факт, който ако не беше тъжен, щеше да е доста забавен.

 

Буве, или Bouvetoya, както е на норвежки, понеже си е норвежко владение в дълбокия юг, както и Клипертън и всеизвестните и най-популярни Хърд и Макдоналд, нямам ама никакво желание да посещавам. Не само, защото са със силно ограничен достъп, предимно за учени в съответните области, и военни (Буве, поради стратегическото си местоположение, е със секретни отдели, занимаващи се главно с проследяването на интернет трафика, и атаките по мрежата, има интересни статии с реални данни за това), а и поради огромното време, което е нужно за достигане до там в кратък отрязък от годината, позволяващ плаване по тези ширини. Клипертън уж официално се води орнитоложко съкровище, но и за него съм чел, че си има юес военни бази, и достъпът е силно ограничен.

 

Та така,  за Тристан и Токелау съм IN. 

За втория, и в подкрепа на написаното от теб, ето какво друго може да се случи на човек, запътил се натам.
http://www.leeabbamonte.com/oceania/the-tokelau-expedition.html
Този Lee Abbamonte е свежо типче, общо взето, и има лек и приятен стил, но нещо късметът му изневерява от време на време по тези острови. Сводките му за Тувалу например, дават доста изкривена и невярна представа за атола. Вероятно, или по-скоро със сигурност от голямо значение е и с каква нагласа отиваш някъде. Аз и там срещнах хора, които може би са главните "виновници" пътуването ми да е било толкова приятно и запомнящо се и там, и навсякъде, където съм стъпил.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Според мен ползването на самолет, еле пък - редовен полет, елиминира качеството "екстремност" на който и да било остров.

 

Има други начини

 

https://petel.bg/41-godini-ot-podviga-na-kapitan-Georgi-Georgiev---parviyat-balgarin--obikolil-sveta-s-yahta__295935

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 2 часа, Hadzhitodorovi каза:

Мурманският яхт-клуб редовно плава из Арктика, и човек би могъл да се присъедини към някое тяхно плаване за доста по-ниска цена, отколкото излиза каютата в "50 лет победы", "Капитан Хлебников", "Sea Spirit" и който и академик да бяха прехвърлили към Арктика. Разбира се, това предполага активно участие в плаването, не просто плащане на място.

то така е даже по-интересно, иначе си седиш в каютата с дни и гледаш море или лед

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Владимир Христов-Вовата също е правил доста интересни неща(сега дори мисля е в Испански затвор)

Книгата му Водолей е (по мое мнение)жестока.

Редактирано от malkia
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 13 минути , Stanislav Dimitrov каза:

Владимир Христов-Вовата също е правил доста интересни неща(сега дори мисля е в Испански затвор)

Книгата му Водолей е (по мое мнение)жестока.

Книгата се казва  - Aquarius. Далаверите на един Водолей

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 17 часа, Георги Матеев каза:

Аз съм фен на така нареченото 'екстремно' пътуване и посещение на места, които са силно встрани от утъпканите пътеки

Браво,Матеев!

Възхищавам се на всички,които успяват да посетят точно такива места.Да снимат и да разкажат след това.Защото всеки има различно усещане за екстремност

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 58 минути , neuromancer каза:

то така е даже по-интересно, иначе си седиш в каютата с дни и гледаш море или лед

Има доста солиден портал само за тази работа - търсене на екипажи и понякога - пътници. Ако някой търси лодка, на която да се качи - има стотици предложения. Някои приемат само пътници, други - членове на екипажа; с опит, без опит, с храна, без храна, мъже, жени - всякакви. Някои даже ще ти платят, ако се присъединиш към тях.

 

Capture.thumb.PNG.f83941bf53fcdae186e94713b115d248.PNG

 

 

Capture1.PNG.863e88ee2c8a4a2c553caadba6e68585.PNG

 

  • Харесвам 8
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Goal & Boss каза:

Има доста солиден портал само за тази работа - търсене на екипажи и понякога - пътници. Ако някой търси лодка, на която да се качи - има стотици предложения. Някои приемат само пътници, други - членове на екипажа; с опит, без опит, с храна, без храна, мъже, жени - всякакви. Някои даже ще ти платят, ако се присъединиш към тях.

 

Като бях във Френска Полинезия, накрая при последния ми полет между островите, се запознах с един германец, който понастоящем учеше в Канада. То е цяла история и как точно се запознахме, но е за друга тема. После случайно се оказа, че сме избрали едно и също място за спане, и сме на един полет обратно до Окланд. Той ми каза, че е пътувал до Нуку Хива (Маркизки острови), с катамаран на споделено плаване от западния бряг на Мексико. 23 дена открит океан. Вероятно намерен от подобен портал като горния. Много ценна информация научих от него за съвременното мореплаване. И какво представляват плавателните съдове сега - обезопасеност, оборудване и навигационни системи, запълване на свободното време и т.н. Вечерта пък в Папеете половината хостел беше пълен с екипажа на една много специална яхта - с най-високата мачта в света (single mast). Та от неговия разказ ми светна, че това е вариант и за Тристан. Както и за много други острови по света. Стига човек да разполага неограничено с времето си.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Покрай споделените лодки се сетих за този блог отпреди години.  По подобен начин прекосиха Атлантика. 

 

http://thebigmanana.blogspot.com/p/blog-page_09.html?m=1

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Темата започна да се развива много интересно - научих за острови, за които не съм подозирала, че съществуват 🙂 . Bouvet Island ми се стори особено зловещ, намерих някаква интересна статия за него, ще я прочета след работа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Темата започна да се развива в посока екзотични острови, което е много добре.
Ето тази интересна класация намерих аз, макар и малко старичка от 2016 година за най-недостъпните острови в света.
http://www.traveller.com.au/worlds-most-remote-places-the-hardest-territories-on-earth-to-get-to-gmbxfm

 

Матеев, wilks, да сте посещавали някои от тези?


Marie Byrd Land в Антарктика
Kure Island, САЩ в Тихия океан
Annobon, Eкваториална Гвеинея
Tromelin Island, Франция, в Индийския океан
Navassa Island, US в Карибския регион
Paracel Islands, Китай
Desventuradas Islands, Чили
Nenetsia, Русия в Северния полярен кръг
St Peter and St Paul Rocks, Бразилия

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Е как бе, @Травеолани ?  Това ми е на бюрото :

 

П. П.  Извън шегата,  забравих  че наред с Антарктида,  искам  Камчатка или Сахалин,  но в средносрочен план остават само на картинка. Виж кой се крие под Куин Мери 😉

 

IMG_20181220_205453.jpg

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 5
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, домосед каза:

Според мен ползването на самолет, еле пък - редовен полет, елиминира качеството "екстремност" на който и да било остров.

 

 

Защо бе? Някой полет на Райън или Уиз само с ръчен багаж... 

  • Харесвам 1
  • Смея се 10
Връзка към мнение
преди 43 минути , stanimir каза:

Е как бе, @Травеолани ?  Това ми е на бюрото :

 

П. П.  Извън шегата,  забравих  че наред с Антарктида,  искам  Камчатка или Сахалин,  но в средносрочен план остават само на картинка. Виж кой се крие под Куин Мери 😉

 

IMG_20181220_205453.jpg

Изоставам - my bad! Много хубава и дейтайлна карта!

Връзка към мнение
Преди 1 час, stanimir каза:

Виж кой се крие под Куин Мери

IMG_20181220_205453.jpg

Фотошоп! 100% !!! :laugh:

 

Преди 1 час, Crazy Horse каза:

Темата започна да се развива в посока екзотични острови, което е много добре.
Ето тази интересна класация намерих аз, макар и малко старичка от 2016 година за най-недостъпните острови в света.
http://www.traveller.com.au/worlds-most-remote-places-the-hardest-territories-on-earth-to-get-to-gmbxfm

 

Матеев, wilks, да сте посещавали някои от тези?

Аз не съм. Но като гледам какви пущинаци са повечето, нямам и намерение някога да ги посетя. Аз не ходя самоцелно по островите за норматив, а само ако нещо ми е станало интересно точно там, и искам да го видя - случайно съм попаднал на снимка, прочел съм интересна информация, и т.н.
Извън това, като сме почнали да изреждаме такива неприветливи и трудно достъпни (предимно) острови, да спомена и аз няколко имена, които съм срещал докато си цъкам из нета по други поводи.
Атолите Палмира (Palmyra) и Джонстън (Johnston), островите Гоф (Gough) и Найтингейл (Nightingale), остров Робинзон Крузо (Robinson Crusoe) от архипелага Juan Fernandez.
Да не почвам и със смешно звучащите (на бг.) имена на острови, като ПукаПука (има даже два различни острова с това име), Напука, Татакото, АкиАки,  АкаАка и ред други, за които в момента не се сещам 🙂

  • Харесвам 6
  • Смея се 4
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 2 часа, Crazy Horse каза:

Темата започна да се развива в посока екзотични острови, което е много добре.
Ето тази интересна класация намерих аз, макар и малко старичка от 2016 година за най-недостъпните острови в света.
http://www.traveller.com.au/worlds-most-remote-places-the-hardest-territories-on-earth-to-get-to-gmbxfm

 

Матеев, wilks, да сте посещавали някои от тези?


Marie Byrd Land в Антарктика
Kure Island, САЩ в Тихия океан
Annobon, Eкваториална Гвеинея
Tromelin Island, Франция, в Индийския океан
Navassa Island, US в Карибския регион
Paracel Islands, Китай
Desventuradas Islands, Чили
Nenetsia, Русия в Северния полярен кръг
St Peter and St Paul Rocks, Бразилия

Не съм чувал нито един от тях, камо ли да съм посещавал. Сега се разравям из гугъл, направо ми развали вечерта с тоя линк 🤓

  • Харесвам 4
  • Смея се 8
Връзка към мнение

Да не задълбаваме,  рядко вярвам в случайните неща.    А покрай Токелау и Американска Самоа се сетих  за Неотон Фамилия с Паго Паго  😄

 

 

IMG_20181220_231533.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 13 часа, wilks каза:

Като бях във Френска Полинезия, накрая при последния ми полет между островите, се запознах с един германец, който понастоящем учеше в Канада. То е цяла история и как точно се запознахме, но е за друга тема. После случайно се оказа, че сме избрали едно и също място за спане, и сме на един полет обратно до Окланд. Той ми каза, че е пътувал до Нуку Хива (Маркизки острови), с катамаран на споделено плаване от западния бряг на Мексико. 23 дена открит океан. Вероятно намерен от подобен портал като горния. Много ценна информация научих от него за съвременното мореплаване. И какво представляват плавателните съдове сега - обезопасеност, оборудване и навигационни системи, запълване на свободното време и т.н. Вечерта пък в Папеете половината хостел беше пълен с екипажа на една много специална яхта - с най-високата мачта в света (single mast). Та от неговия разказ ми светна, че това е вариант и за Тристан. Както и за много други острови по света. Стига човек да разполага неограничено с времето си.

Имах идея да започна да се занивам с яхти,само за да мога да обиколя островните държави в света.Откакто влязох в сайта на магеланци,се убедих,че е абсолютно възможно това да се случи и с полети(не безумно скъпи).Все пак не съм се отказал напълно от идеята за яхтата.Планът ми беше да започна около 45-50г.(да сме живи и здрави само)и след 5г. трупане на  опит по нашето,и седиземноморието да пробвам нещо сериозно.Та имам някоя и друга година дотогава и да видим какво ще пообиколя докато дойде време за яхта.

Иначе,за да върна разговора за екстремното пътуване(щото островите са скъпи,ама чак екстремни,ако изключим Северните Сентинели)сега кореспондирам с агенция за тур в Либия,готвим(уж)за пътуване до Венецуела,каня се да посетя Хайти(където застреляха мой приятел преди 2г.) на Карибският ми трип февруари,и чакам някакво промо на флайдубай за няколко дневен трип до Афганистан(за където си търся и компания).Май се очетартава да съм за екстрмно пътуване 🙂

Редактирано от malkia
  • Харесвам 13
  • Шок 1
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 9 часа, Георги Матеев каза:

Не съм чувал нито един от тях, камо ли да съм посещавал. Сега се разравям из гугъл, направо ми развали вечерта с тоя линк 🤓

Еее, ти па, взЕми се депресирай сега.:sarcastic_hand:

Не може всичко да се обиколи, а и защо е нужно?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 36 минути , AlexandraKo каза:

Еее, ти па, взЕми се депресирай сега.:sarcastic_hand:

Не може всичко да се обиколи, а и защо е нужно?

Далеч съм от депресия 🙂 Но ми е ужасно интересно да чета за подобни места и да си фантазирам. Пък кой знае, някой ден може и наистина да успея да посетя някое от тях.

 

"Човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му!"

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
На 20.12.2018 г. в 13:17, neuromancer каза:

то така е даже по-интересно, иначе си седиш в каютата с дни и гледаш море или лед

Мисля си, че се иска особено състояние на ума, за да ти е интересно да рифоваш полу-замръзнало ветрило в шквал със средна температура около нулата 🙂 Подозирам, че болшинството хора на края на първия час ще мечтаят да скучаят в каютата. 

Връзка към мнение

абе може да не е приятно, но със сигурност е интересно.

Поне на мен, ама моя опит с лодки е минимален и извън Арктика

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.