Прескочи до съдържание

HGS стикер при пътуване в Турция


123456

Препоръчани мнения

Въпросната винетка се казва HGS sticker. Може да си я купиш от всички клонове на турските пощи (PTT), както и от бензиностанции Шел. Клон на пощата има още на безмитния магазин на Капъкуле, а точно след като влезеш в Турция има и Шел. Самият стикер струва 5 или 10 лири, като трябва задължително да заредиш поне 30 лири, което прави 35-40 лири общо. Даваш си паспорта и талона на колата, регистрират те в системата и ти дават един стикер с баркод, който да залепиш зад огледалото за задно виждане, така, че да може камерите по пунктовете за плащане да го снимат. Идеята на турската система е да не спираш при плащане на магистрални такси, а само да намалиш, за да може камерите да снимат номера на колата и да си дръпнат сумата от сметката ти. Не е задължително да имаш стикер при качването на платен магистрален участък. Камерите снимат номера на колата и в срок от 7 дни трябва да си купиш стикер. Тогава се приспада и сумата за участъка, който вече си ползвал. Това значи, че ако не ти се спира, можеш директно да се качиш на магистралата и на изхода на Чорлу да спреш и да си купиш стикер (точно преди бариерите от твоята страна има поща, така е навсякъде в Турция). Помисли дали да не използваш безплатния път от Одрин до Истанбул (D100), тъй като от тези 30 лири кредит ще ти останат доста. Ако не ходиш друг път в Турция, няма смисъл да ги даваш за такова малко разстояние.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
7 hours ago, TheLawyer90 said:

Въпросната винетка се казва HGS sticker. Може да си я купиш от всички клонове на турските пощи (PTT), както и от бензиностанции Шел. Клон на пощата има още на безмитния магазин на Капъкуле, а точно след като влезеш в Турция има и Шел. Самият стикер струва 5 или 10 лири, като трябва задължително да заредиш поне 30 лири, което прави 35-40 лири общо. Даваш си паспорта и талона на колата, регистрират те в системата и ти дават един стикер с баркод, който да залепиш зад огледалото за задно виждане, така, че да може камерите по пунктовете за плащане да го снимат. Идеята на турската система е да не спираш при плащане на магистрални такси, а само да намалиш, за да може камерите да снимат номера на колата и да си дръпнат сумата от сметката ти. Не е задължително да имаш стикер при качването на платен магистрален участък. Камерите снимат номера на колата и в срок от 7 дни трябва да си купиш стикер. Тогава се приспада и сумата за участъка, който вече си ползвал. Това значи, че ако не ти се спира, можеш директно да се качиш на магистралата и на изхода на Чорлу да спреш и да си купиш стикер (точно преди бариерите от твоята страна има поща, така е навсякъде в Турция). Помисли дали да не използваш безплатния път от Одрин до Истанбул (D100), тъй като от тези 30 лири кредит ще ти останат доста. Ако не ходиш друг път в Турция, няма смисъл да ги даваш за такова малко разстояние.

 

Много благодаря за изчерпателния отговор. Те тия 30-40 лири не са толкова много. От друга страна наистина не знам кога пак ще ходя натам. Ще видя този безплатен път. Мислех, че само магистралата е вариант. Вероятно и D100 е в много добро състояние.

Връзка към коментар

Точно този не знам как е, но главните пътища в Турция са в прекрасно състояние, и в повечето случаи по 2 ленти в посока. Само дето минават през градове.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, 123456 каза:

 

Много благодаря за изчерпателния отговор. Те тия 30-40 лири не са толкова много. От друга страна наистина не знам кога пак ще ходя натам. Ще видя този безплатен път. Мислех, че само магистралата е вариант. Вероятно и D100 е в много добро състояние.

Изобщо не му мисли. Безплатният път Одрин-Чорлу е по-добър от 90% от нашите магистрали. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Ще пътуваме до Кушадасъ за НГ с автомобил. Ще влезем в Турция през КПП Лесово, от там до Гелиболу, където ще пресечем вземем ферибота за Лампсак и ще направим междинна спирка за преспиване в Чанаккале. На другия ден от там директно до Чанаккале. Въпроса ми е как да се оправим с тол таксите? До колкото се ориентирам, ще минем по магистрали, които са платени. Трябва да намерим пункт за продажбна на стикери без да губим време в търсенето му. Също така какво сума горе долу ще се наложи да заредим за да стигнем до Кушадасъ. Маршрута по който мислим да минем това:   

Screenshot 2018-12-26 at 23.25.10.png

Връзка към коментар

Магистралите могат да бъдат избегнати с успоредни пътища на тях и главните пътища са им повече от добри. Лично аз препоръчвам. 

Може да минете Дарданелите и през Еджеебат (Eceabat). А ако тръгнете по-рано и отделите повече време може да разгледате и Пергамон (Bergama) и оттам да продължите надолу.

Пс. Вярно, малко се удължава пътя, но си струва разходката...

Пс2. Като минаваш границата можеш да питаш откъде да купиш такъв винетен стикер. На нас ни бяха казали, че на бензиностанцията след КПП-то има. Да, обаче там нямаше и в последствие я купихме от поща в Истанбул. 

Погледни в този сайт - http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteEng/Root/Maps.aspx

 

Редактирано от Polina
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 9.12.2018 г. в 8:12, Roje каза:

Не само с градския транспорт, мисля, че и с такси няма да успееш, имайки предвид, че ще си в пиков час на движението в Истанбул. Сутринта между 7 и 9 часа. За мен е абсурдно за  час и половина да успееш да пристигнеш от автогарата до Сабиха Гьокчен. Освен ако не си с пилотна кола пред таксито 🙂

Най-добре е да си хванеш автобус предишния ден до Истанбул, да преспиш в Кадикьой и да хванеш рано сутринта не по-късно от 6.30ч.  шатъла до Сабиха Гьокчен. Не от Таксим, а от Кадикьой, защото от Таксим няма гаранция, че няма да попаднеш в задръствания, преминавайки от Европейската в Азиатската част. Веднъж се наложи да висим повече от час в 10 км. задръстване, тъй като на моста беше затворено едното платно за ремонт, добре че бяхме тръгнали доста по-рано. А от Кадикьой едно ти е по-евтин шатъла, и второ няма къде да попадаш в задръствания.

Ако те устройва този вариант мога да ти дам два три хотела, в които отсядаме преди и след всеки полет от Сабиха Гьокчен. Евтини са, много чисти и само на стотина метра от шатъла до летището, фериботното пристанище и метрото.  В единия отново ще бъдем само след две седмици. Дори и в най-скъпото време на годината между Коледа и Нова година е 35 евро  за двама с включена закуска.

@Roje ,кои са хотелите?

Връзка към коментар

@Shlosera, от всеки един пощенски клон ( PTT) или бензиностанции Shell може да се закупи HGS стикер. Тъй като по същия начин като при @Polina и ние не успяхме да закупим стикер от бензиностанция взехме от Истанбул на 3 ден от ползването на магистрала. Срокът за плащане е 7 дена, така че ще имате време да си набавите такъв. Направо провери къде в Чанаккале има PTT клон. Мисля че имат приложение, с което може да следиш колко пари ти остават. Ако не се лъжа, като излизаш от магистралата също ти изписва колко пари ти остават. 

 

П.Д. Редактирах, че щях да те подведа в първоначалната сума за зареждане. 🙂

Редактирано от veselush
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@Shlosera, винетните стикери се купуват от пощата (Ptt) или някъде по бензиностанциите, но не всички бензиностанции продават. 

Аз съм влизал единствено през Капитан Андреево, малко след границата има големи табели на пътя и вдясно се продават винетни стикери, но май не работят денонощно. Иначе аз обикновено спирам в самото начало на магистралата, където са първите бариери. Тук лошото е, че пункта за продажба е в насрещното, но в този участък има ограничение 30 км/ч и редовно се пресича магистралата, въпреки че има жандармерия и полиция. Освен българите, редовно и местните правят същото. Но май вие няма въобще да се качвате на магистралата за Истанбул.

Не е фатално, ако не купите в началото винетен стикер. В системата им за контрол фигурира номера на колата и след като купиш винетка парите ще се дръпнат от нея.

Ако за първи път се взима винетка минималната сума за зареждане е 60 турски лири. В пощите има едни таблички, казваш им до къде пътуваш и там си пише цената в посока. Ако сумата не надхвърля 60 турски лири, няма нужда да зареждаш допълнително. 

За да издадат винетен стикер искат талона на колата (за паспорта на собственика не съм сигурен, ама аз го нося).

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Аз даже като гледам картата, май единствено покрай Измир са платените магистрали (O-32), за които би ти трябвала тази винетка. 

Но пак казвам и този път може да се избегне и да не се купува винетка. Поне ние за седем хиляди.км там не сме давали пари за магистрали... 

Много хубаво да си изкарате празниците! 

Редактирано от Polina
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@Shlosera, до Кушадасъ се ползва магистрала само между Измир и Айдън (6 в линка), защото от Одрин до Чанаккале сте по D100. Ако може да се избегне някак и не възнамерявате да ползвате магистралите и мостовете занапред, въобще не се занимавайте.

Минималната сума за закупуване на HGS карта вече е 70 лири или поне толкова настояваше да платим преди 2 седмици служителят в пощата на Чорлу - 20 за картата и 50 за зареждане. Такива карти на практика могат да се вземат само от пощите, питате за Ptt. Необходим е талон и задграничен паспорт. Пише, че ги има в бензиностанциите на Shell, но там няма или поне при мен не се получи в 2-3 такива. Освен това имайте предвид, че пощенските клонове не работят в неделя, а в събота само някои по-големи са до 16:00 часа. Това може да създаде голям проблем, ако се пътува примерно само за почивните дни. В пощите им не могат да се ползват банкови карти (или поне в моя случай служителят не беше от най-благосклонните!), а се плаща или кеш, или с някакви специални техните банкови карти на пощите.

Спокойно можете да преминете през бариерите на отиване и после да си вземете карта. Срокът за плащане на глобата за нарушението е вече 15 дни. Балансът и изразходваната сума от картата може да се следи с регистрация тук (катинарчето на оранжев фон горе вдясно ;-)) и дори да се зарежда онлайн тук, като напишеш номера на колата. Наскоро открих и мобилно приложение за Андроид, в което обаче не успях да се регистрирам. Все пак по номера на колата чрез него може да се следи балансът на картата и без регистрация.

Весели празници и лек път! 🙂

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Ние пътувахме края на ноември и закупихме винетна карта за 60 лири, като ясно беше написано 50 лири зареждат в картата и 7.5 лири за стикера. Но и аз съм чул случаи, в които взимат 70 лира.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, rik4o каза:

@Shlosera, до Кушадасъ се ползва магистрала само между Измир и Айдън (6 в линка), защото от Одрин до Чанаккале сте по D100. Ако може да се избегне някак и не възнамерявате да ползвате магистралите и мостовете занапред, въобще не се занимавайте.

Минималната сума за закупуване на HGS карта вече е 70 лири или поне толкова настояваше да платим преди 2 седмици служителят в пощата на Чорлу - 20 за картата и 50 за зареждане. Такива карти на практика могат да се вземат само от пощите, питате за Ptt. Необходим е талон и задграничен паспорт. Пише, че ги има в бензиностанциите на Shell, но там няма или поне при мен не се получи в 2-3 такива. Освен това имайте предвид, че пощенските клонове не работят в неделя, а в събота само някои по-големи са до 16:00 часа. Това може да създаде голям проблем, ако се пътува примерно само за почивните дни. В пощите им не могат да се ползват банкови карти (или поне в моя случай служителят не беше от най-благосклонните!), а се плаща или кеш, или с някакви специални техните банкови карти на пощите.

Спокойно можете да преминете през бариерите на отиване и после да си вземете карта. Срокът за плащане на глобата за нарушението е вече 15 дни. Балансът и изразходваната сума от картата може да се следи с регистрация тук (катинарчето на оранжев фон горе вдясно ;-)) и дори да се зарежда онлайн тук, като напишеш номера на колата. Наскоро открих и мобилно приложение за Андроид, в което обаче не успях да се регистрирам. Все пак по номера на колата чрез него може да се следи балансът на картата и без регистрация.

Весели празници и лек път!

До колкото се ориентирах в тази част магистралата ще струва около 15 лири, така че при заредени 60 ще изхарчим само 30 на отиване и връщане. 

60 лири обаче са по малко от 20 лв и така ще имаме доста време в Кушадасъ, от където да купим стикера за връщане. Иначе минаването през самия Измир ми се струва тегава работа, все пак това е огромен град. 

 

На връщане ще пътуваме директно до София и виждам, че Гугъл се опитва постоянно да ме прекара през ферибот на Мраморно море. Потърсих информация, но не намерих почти нищо за този ферибот Bandirma - Tekirdag освен тук, ама пак нищо не ми стана ясно. Ако мога да се кача там, ще е много добре защото самото пътуване ще е поне час и нещо два, в които може да се почине, а после до София е изцяло магистрала. На връщане пропуснах да спомена, ще съм сам шофьор, който трябва да вземе целия път наведнъж, заради една "дребна" подробност при издаване на турската виза за съпругата ми, която не е Бг гражданин. Ако ли не, ще се опитам за изкопча нещо на място, ама като ги знам местните колко са отзивчиви и как говорят езици различни от турския, предпочитам да събера информация предварително.

Screenshot 2018-12-27 at 21.06.37.png

Редактирано от Shlosera
Връзка към коментар

Градът, от който ще се качите на ферибота си го избирате вие.  Гугъл мапс може да си казва всичко, но ти/вие сте хората , които да го насочите откъде да минете. 

Аз не бих избрала дълго пътуване с ферибот, особено през зимата.

 

Редактирано от Polina
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Включвам се с прясна информация. Изглежда вече HGS стикерите не се продават по бензиностанции Shell. Най-надеждното място да си купите такъв си остават пощите - PTT. Казвам най-надежден, защото всички други посредници (включително бензиностанцията на Капъкуле, която се намира точно след Shell) си взимат комисионна и не е сигурно колко пари ще ви заредят в сметката.

За да си купите стикер ви трябват паспорта и талона на колата. Ако не пътувате по магистрали (включително мостовете над Босфора в посока Азия и над Мраморно море, както и тунела Евразия) няма да ви трябва. Ако все пак решите да карате по магистрала, можете да се качите на такава без стикер и в 15 дневен срок след това да си купите. Системата ще си дръпне парите за преминаването и няма да дължите глоба. Не съм чул за минимална сума за зареждане. Самият стикер струва 7.50 лири. Когато си го купите, задължително си вземете разписката, на която пише колко пари са ви заредени в сметката (надписът изглежда като Yuk.Tut.).

Минавал съм по същия път до Кушадасъ. Препоръчвам ферибота при Гелиболу - Лапсеки. Пътят навсякъде е еднопосочен (с едно 15 километрово изключение преди Айвалък, където правеха ремонт), а единствения платен магистрален участък е от Измир до Кушадасъ (Белеви) - 3.75 лири в посока. И мен гугъл ме пращаше на ферибота през Бандърма и Текирдаа, но от това което намерих в интернет останах с впечатление, че този ферибот пътува 3-4 пъти дневно и не беше в удобно за мен време.

 

Ето и един линк, на който може да се видят цените за различните магистрали в Турция:

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Otoyollar/UcretlerYeni.aspx

 

На този пък може да се провери колко ще струва преминаването на определена отсечка. Избират се магистралата, входното и изходното гише и категорията на превозното средство (лека кола е категория 1):

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Otoyollar/OtoyolUcretSorgu.aspx

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Преди 1 час, Shlosera каза:

На връщане ще пътуваме директно до София и виждам, че Гугъл се опитва постоянно да ме прекара през ферибот на Мраморно море. Потърсих информация, но не намерих почти нищо за този ферибот Bandirma - Tekirdag освен тук, ама пак нищо не ми стана ясно. Ако мога да се кача там, ще е много добре защото самото пътуване ще е поне час и нещо два, в които може да се почине, а после до София е изцяло магистрала.

Screenshot 2018-12-27 at 21.06.37.png

Пробвал съм да го планирам, но нещо не ми се получава този маршрут. Не помня вече, но или малко и неудобни за мен часове през деня, или високи такси, или пък само пътнически лодки, без коли, че даже и по-дълго като време плаване от очакваното. Пък и е зима, наистина.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

В крайна сметка, следвайки съвета на @Polina и @rik4o изобщо не се качихме на магистралата след Измир и не се наложи да търсим поща. Системата им не е измислена добре и се налага да губиш време за да намериш въпросния стикер в пощенските станции вместо да се купи от първата бензиностанция. Преди всичко си изкарахме чудесно, цените са станали много приятни, даже горовото което винаги е било на брутални цени там сега е между 1.60 и 2 лв за дизел. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Имаме стикер от предходно пътуване в Турция /преди около 3год/, в който има пари, но е от онези картонените и изглежда ужасно след миенето в автомивки. Искам да попитам: Подлежи ли на замяна и изобщо може ли да се ползват парите в него.

Връзка към коментар
преди 11 часа, Shlosera каза:

В крайна сметка, следвайки съвета на @Polina и @rik4o изобщо не се качихме на магистралата след Измир и не се наложи да търсим поща. Системата им не е измислена добре и се налага да губиш време за да намериш въпросния стикер в пощенските станции вместо да се купи от първата бензиностанция. Преди всичко си изкарахме чудесно, цените са станали много приятни, даже горовото което винаги е било на брутални цени там сега е между 1.60 и 2 лв за дизел. 

А от къде минахте и пътят хубав ли е? 😁

Редактирано от Моника
Връзка към коментар

Това е оптималния маршрут избягвайки платената част на магистралата Измир - Айдън, която е сравнително кратка:Screenshot 2019-01-05 at 14.28.08.png

Иначе гугъл се опитва всячески да направи този маршрут, който преди Кушадасъ е с много завои, но пък е с 10-тина километра по кратък. Ние минахме и двата пъти по него, защото покрай пътя има много мандаринови градини, които се продават директно на пътя и на връщане решиме да минем пак от там за да си купим. 

Screenshot 2019-01-05 at 15.07.54.png

Като изключим един участък преди Алтънолук, при който не е завършен някакъв тунел, всички пътища по които минахме изглеждат, като на снимката. Това са скоростни пътища с ограниячение 110, но често минават през градовете, има светофари и повечето са пресичания с други пътища са на кръгови кръстовища, където има ограниение на скороста 50 или 70, а на някои места даже няма. Като цяло се пътува удобно, а 959 км от Кушадасъ до София с минаването на ферибота Чардак-Гелиболу, час престой на границата и няколко спирания ги минахме за около 15 часа. 

Screenshot 2019-01-05 at 14.27.05.png

Редактирано от Shlosera
  • Харесвам 7
Връзка към коментар
На 5.01.2019 г. в 15:31, Shlosera каза:

Това е оптималния маршрут избягвайки платената част на магистралата Измир - Айдън, която е сравнително кратка:Screenshot 2019-01-05 at 14.28.08.png

Иначе гугъл се опитва всячески да направи този маршрут, който преди Кушадасъ е с много завои, но пък е с 10-тина километра по кратък. Ние минахме и двата пъти по него, защото покрай пътя има много мандаринови градини, които се продават директно на пътя и на връщане решиме да минем пак от там за да си купим. 

Screenshot 2019-01-05 at 15.07.54.png

Като изключим един участък преди Алтънолук, при който не е завършен някакъв тунел, всички пътища по които минахме изглеждат, като на снимката. Това са скоростни пътища с ограниячение 110, но често минават през градовете, има светофари и повечето са пресичания с други пътища са на кръгови кръстовища, където има ограниение на скороста 50 или 70, а на някои места даже няма. Като цяло се пътува удобно, а 959 км от Кушадасъ до София с минаването на ферибота Чардак-Гелиболу, час престой на границата и няколко спирания ги минахме за около 15 часа. 

Screenshot 2019-01-05 at 14.27.05.png

Много благодаря за изчерпателната информация! 😊

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Голяма набутвация е HGS. Лятото минахме през Малко Търново и от турската страна не успяхме да купим винетка. На границата от една страна никой не говореше английски, но и пукта на пощата беше затворен. До Истанбул не успяхме да намерим на път пункт за плащане, но минахме през платената отсечка. Знаех, че имаме 7 дни да плати и бях спокоен, но в Истанбул ударих на камък. Във всички пощенски клонове имаше километрични опашки от поне 100 души, а на бензиностанциите никъде не продаваха винетки. На връщане пак минахме през платената отсечка и спряхме в последното градче преди границата. Там намерих пощата, но и отново имаше ужасна опашка. Никой не говореше английски, но бяха много услужливи. Теглих си номерче и ми дадоха формуляр за попълване на турски 😞 Не успях да се справя, но една от мацките на гишетата ми помогна да го попълня. Въпреки това чаках един час и никой не успя да ми обясни минималната такса от 70 лири достатъчна ли е за отиване и връщане до Истанбул.

 

Някой имали идея ок ли съм или следващия път когато ходя в Турция с кола ще имам проблем? Към магистралата се включихме малко след Одрин.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.