Прескочи до съдържание

HGS стикер при пътуване в Турция


123456

Препоръчани мнения

По отношение на камерите и преминаването на КПП. Беше 29.07.2019, Понеделник, BG --> Turkey

От камерите бях видял че около 14:00 има най-малко опашка.

Нооо...случайно или не се оказа съвсем не така.

1. Камерите са само от страна вход/изход на Турция

2. Няма камери за нашите вход/изход

Това което видях с очите си е:

1. Много гастарбайтери
2. Нашите гишета бяха общо 6 (3+3), колоните бяха от малък до пълен безпорядък (подобно/същото виждам на Калотина и Кулата)
3. Нашите обработват с различна скорост, повечето минаваха за 1-2 мин на кола. Аз минах за 30-на секунди.

4. Турските гишета са няколко вида: това което се вижда на камерите е паспорти (поне 10 броя), след това има за багаж, след това за регистрация на автомобила. Накрая е рентген. Може леко да бъркам подредбата, но са толкова на брой

Общо чакахме точно 3 часа, има го даже заснето. Слагам само една снимка от точно преди нашите гишета.

403047751_KPPBG-Site.png.4faad9d1ceb36f359ae3d9dda969f6c7.png

Накратко - не може да се разчита на камерите на турския вход.

 

Ето и малко статистика за чакането:

1. BG Опашка до преминаване на нашите гишета: 1 час и 56 минути

2. Tur Опашка до преминаване на последното им гише: 57 минути

Отново много подобно на чакането на Калотина...

 

По повод на регистрацията в сайта: работи/е-успешна само след закупуване на HGS стикер.

Пробвах предварително - не става. Vergi No е номера на паспорта ми.

Предполагам, че при закупуването на HGS стикера той (Vergi No) влиза в системата им и едва тогава може да се асоциира с email/акаунт.

(Тук ми идва резонния въпрос какво ще стане след като изтече паспорта...но засега няма вид този номер да трябва още някъде).

 

Всъщност приложението за Андроид предлага (без каквато и да било регистрация, само с рег.номер на колата) и зареждане на HGS-то с пари (от Кт/Дт карта срещу съответна такса) но не съм го пробвал. Отново предполагам, че трябва да е вече закупен HGS стикер и съответно да има асоциация на рег.номер, паспорт и HGS стикер. Иначе само с рег.номер няма как да знае какво да зареди...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз понеже имам стикер, едва сега се усетих, че старият паспорт е асоцииран.

С приложението (има го вече и за Apple екосистемата) успях да си заредя (без акаунт) HGS-то с Bunq карта.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 12 часа, cck каза:

Аз понеже имам стикер, едва сега се усетих, че старият паспорт е асоцииран.

С приложението (има го вече и за Apple екосистемата) успях да си заредя (без акаунт) HGS-то с Bunq карта.

Значи е хубава идея да си пазим Бележката/Разписката, защото в нея има:
- номера на паспорта, с който е станала асоциацията/регистрацията - този номер служи за регистрация/акаунт в сайта (доколкото разбирам може да се направи регистрация в сайта дори и с вече изтекъл паспорт, номерът на стария паспорт си стои в системата)

- номера на HGS-то - би трябвало да го има и на стикера, би могъл да служи за кеш или онлайн зареждане

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, за презареждане на наличен стикер им трябва самия стикер - без паспорт, съответно не го отбелязват по бележките.

 

—-

 

Апропо, днешното преминаване Кап.Андреево - Капъкуле беше за ок.15тина минути. В обратната посока трафикът е по-голям.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Само да добавя , че въпросните 15 дни , които се споменават доста често по - назад в темата , не важат за нас ( с българските номера).

Това е от сайта им на магистралите :

 

 

OGS-HGS Pass Violation

                In case of an OGS or HGS pass violation, no toll fine is applied to the vehicle licence plate if the registration to OGS or HGS is made in 15 days after pass violation, or the existing OGS/HGS account has sufficient amount of credit. 

                  Vehicles with foreign licence plates have to register to OGS/HGS and have sufficient amount of credit in their accounts to pass. This 15 days rule for paying normal toll fee is not valid for the vehicles with foreign licence plates.

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteEng/Root/HGSeng.aspx

 

Така , че е добре преди магистралата да имаш стикер и респективно достатъчен кредит в него.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 13 часа, Мюнхаузен каза:

Само да добавя , че въпросните 15 дни , които се споменават доста често по - назад в темата , не важат за нас ( с българските номера).

Това е от сайта им на магистралите :

 

 

OGS-HGS Pass Violation

                In case of an OGS or HGS pass violation, no toll fine is applied to the vehicle licence plate if the registration to OGS or HGS is made in 15 days after pass violation, or the existing OGS/HGS account has sufficient amount of credit. 

                  Vehicles with foreign licence plates have to register to OGS/HGS and have sufficient amount of credit in their accounts to pass. This 15 days rule for paying normal toll fee is not valid for the vehicles with foreign licence plates.

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteEng/Root/HGSeng.aspx

 

Така , че е добре преди магистралата да имаш стикер и респективно достатъчен кредит в него.

В момента в сайта (http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteEng/Root/HGSeng.aspx) има още информация и изглежда така:

 

Important Note for the Drivers of Vehicles with Foreign Licence Plates that Will Use Tollways

The vehicles with foreign licence plates must register to OGS or HGS before using the tollways and must have sufficient credit in the account for pass. Turkish Custom Authorities will not allow the vehicles with foreign licence plates to leave the country if they have unpaid toll fines. Therefore, drivers should question if they have any unpaid toll fee, violation or toll fine from the Tollway Pass Violation Query section on the webpage www.kgm.gov.tr and pay the debts before arriving in the Customs to leave. For your further questions and complaints, apply to info@kgm.gov.tr

 

Т.е. тези които волно или неволно са нарушили правилата, ще им бъде изискана дължимата сума на митницата.

 

Затова:

- подсигурете предварителното закупуване на стикера

- уверете са за наличието на зелена светлина при влизане и излизане от толл участък

- ако някое от горните не е наред, проверете статуса си в сайта (по рег.номер на https://webihlaltakip.kgm.gov.tr/WebIhlalSorgulama/Sayfalar/Sorgulama) или на мобилното приложение (по рег.номер без регистрация)

- при наличие на регистрирана глоба, тя трябва да бъде заплатена през сайта с карта (ако имате кисмет) или кеш в някое PTT/HGS гише. Ако е въпрос само на наличие на HGS стикер е достатъчно закупуването и зареждането му със сума + регистрация и проверка на статуса после. Това (последващо закупуване, сторниране на наказателната HGS такса и начисляване на обикновената) може да изисква някакво време, затова го направете възможно най-дълго преди напускане на Турция.

- проверяваме периодично дали ще има и други промени на http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteEng/Root/HGSeng.aspx

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
босоногата херцогиня

Предстои ми пътуване до Анталия през септември за седем дни. По предварителен план ще бъда на Капъкуле през нощта между 0,00-2,00 часа. Дали има откъде да купя стикер по това време? Как се нарича това мобилно приложение, за което става въпрос по-горе?

 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Днес пристигнахме в Истанбул естествено пак без да си платим.На доста бензиностанции има знак HGS,т.е. може да се плаща.Спрях на една.Пунктът беше в ресторанта.Копираха ми личната карта и талона на колата и ми казаха,че минималната сума за зареждане е 150 лири.Аз полудях и се развиках и си взех документите.Оня ме попита дали ще ходя до Анкара и колко дена ще стоим.После взе да ми показва нещо на монитора.Беше написах на Гугъл преводач-Три дена безплатно до Истанбул.Опита се да ми обясни,че не е нужно изобщо да плащам.Утре или в неделя ще реша дали да правя втори опит.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Вчера се върнахме от Истанбул. В събота влязохме през Малко Търново и първата ни спирка беше в Лозенград в пощата. Без проблем си закупихме стикера - 12,50 лири + 50 лири кредит. Даже момчето поназнайваше английски и ми помогна да попълня формуляра.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нашите познати в Истанбул казаха,че вече информацията се обработва на момента,а не след 10-14 дена и ако има проблем ще ни накарат да платим още на границата.Минахме без проблем.Казаха още,че вече максималната скорост на аутобана е 140 км/час+10%.Все още не били сменили знаците.Да подчертая,че цялата тази информация е “Рекли-казали”.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , ECC каза:

Нашите познати в Истанбул казаха,че вече информацията се обработва на момента,а не след 10-14 дена и ако има проблем ще ни накарат да платим още на границата.Минахме без проблем.Казаха още,че вече максималната скорост на аутобана е 140 км/час+10%.Все още не били сменили знаците.Да подчертая,че цялата тази информация е “Рекли-казали”.

Това не знам колко е вярно. Нашият стикер изобщо не беше отчетен веднага и накрая си платихме минаването на магистрала и мост. Чак три или четири дни по-късно вече беше налично инфото онлайн. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, имам въпрос относно въпросните стикери. Тъй като влизането в Турция се очертава да бъде доста късно през нощта (04:00-05:00ч.), дали ще работят местата за продажба на стикери?

Връзка към мнение

Ето от тук можете да изберете град, от който желаете да закупите стикера и да проверите работното време на пощенския офис https://www.ptt.gov.tr/Sayfalar/EN/Post.aspx

След отваряне на сайта кликвате горе в дясно на Nearest Branch и се отваря списък с градовете - избираме например Одрин, увеличаваме картата и се появяват пощенските офиси. Харесваме си най-удобния за нас и кликваме върху него и се появява работното време.

1234.png

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 30.10.2019 г. в 13:14, Xoce2 каза:

Здравейте, имам въпрос относно въпросните стикери. Тъй като влизането в Турция се очертава да бъде доста късно през нощта (04:00-05:00ч.), дали ще работят местата за продажба на стикери?

Огледайте карта и вижте дали  нямате опция да избегнете платените участъци на магистралите, разбира се, ако не отивате на разходка до Истанбул. Пътищата от Одрин на юг (Е87, D555, D100) не се заплащат, а магистралите около Бурса и Измир имат добри алтернативи, които не задължават използването на стикера. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...
преди 2 минути , Магелан..2 каза:

Моля, някой ако знае да ми обясни. Купихме кола на която има залепен винетен стикер за Турция. Мога ли и как да заредя същия за ползване.

Преместих питането ви в правилната тема. Тук ще намерите отговори на въпросите си.

Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Няма начин да се плати онлайн, пробвах с 6 карти, дебитни, кредитни, виртуални, идват 3д пароли, но след това не минава..

Как може да се заради този стикер?

Връзка към мнение
На 18.02.2020 г. в 16:46, Магелан..2 каза:

Моля, някой ако знае да ми обясни. Купихме кола на която има залепен винетен стикер за Турция. Мога ли и как да заредя същия за ползване.

Може да се зареди, стига номерът на колата да не е сменен, тъй като стикерът е вързан съм него.

 

преди 3 часа, Alexander каза:

Няма начин да се плати онлайн, пробвах с 6 карти, дебитни, кредитни, виртуални, идват 3д пароли, но след това не минава..

Как може да се заради този стикер?

Има два начина за зареждане онлайн, които съм пробвал. Единият е като си свалите мобилно приложение, казва се HGS - Online Bakiye Yükle или HGS - Online load balance на английки. Плюсът му е, че веднъж свалено, може да се превключи на английски език. Другият начин е през сайта на турските пощи, към който давам линк 

https://hgs.epttavm.com/sorgula . Тук обаче тексът е само на турски, но гугъл преводач върши работа. И при двата варианта хубавото е, че дори и да нямате регистрация, можете да си заредите сметката само по номер на автомобила. Има и малка комисионна от няколко лири, но не мисля, че е проблем.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте,
Може ли малко помощ...

Искам да си проверя баланс + да се регистрирам някъде... 

 

https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf - тук място за регистрация и проверка на актуален баланс аз не виждам. Ако някой може да ми го покаже.

https://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteEng/Root/HGSeng.aspx - тук също

 

Имам приложението на HGS на телефона, но по номер на колата не ми излиза нищо. По паспорт - излиза ми колата като **1231СВ , но ми казва, че за да си видя баланса трябва дас е регистрирам с техния номер или с паспорт, но с паспорт не ми дава.


Въпросът ми е - актуално - как мога да проверя баланса ми? Видях, че мога да проверя за глоби, но как да проверя баланса?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.