Прескочи до съдържание

Саудитска Арабия от първо лице


fxtrader

Препоръчани мнения

Здравейте, казвам се Мартин и живея в Канада,  но работя като expat в Саудитска Арабия. Случайно попаднах на форума когато се опитвах да си реша проблема с визата за Сауди. Все още виси проблема де :). 

 

Ако някой планира да ходи в Канада или Сауди с удоволствие ще споделя информация до колкото мога. 

  • Харесвам 16
Връзка към мнение
2 minutes ago, Happy_Traveler said:

Здравей и добре дошъл! 

 

Къде си в Канада и в Саудия? И в двете смятам да ходя. 😀

Канада - Халифакс, Нова Скоша

Сауди - Jazan

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Саудитската виза става само с покана, нали?! Бяха обещали да пуснат електронни визи през 2018, но не го направиха. Преди месец се пробвах да взема, звънях няколко пъти в посолството им, както и на един познат депутат от групата за приятелство със Саудитска Арабия. Нищо не стана...

Връзка към мнение
13 minutes ago, GeorgiD said:

Саудитската виза става само с покана, нали?! Бяха обещали да пуснат електронни визи през 2018, но не го направиха. Преди месец се пробвах да взема, звънях няколко пъти в посолството им, както и на един познат депутат от групата за приятелство със Саудитска Арабия. Нищо не стана...

Скоро в подфорума за Сауди четох за наш сънародник който е взел електронна виза и е дошъл да гледа Формулата. 

 

Ето

 

Редактирано от fxtrader
  • Шок 1
Връзка към мнение

Ще изчакам, докато почнат да издават свободно, щото не гледам формулата. Иначе 2 пъти съм надничал през КППтата им, откъм Бахрейн и откъм Йордания 😄

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
33 minutes ago, GeorgiD said:

Еми, щото не съм ходил 😄

Не интересно ми е като човек, къде точно би искал да отидеш в саудитска арабия? Освен Madinah Al Saleh и планините на Abha където можеш да видиш маймуни, които са доста нагли при това, не мога да се сетя някой за какво би дошъл. А да и да се къмпингува в Empty Quarter ама  това заедно с планините в момента е доста опасно заради Йемен. 

Тук нито можеш да излезеш да идеш на свястен ресторант, нито можеш да идеш да видиш нещо кой знае какво. Това не Дубай или Бахрейн. 

Редактирано от fxtrader
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
1 hour ago, Mary said:

Добре дошъл!

Разкажи нещо повече за живота в Саудитска Арабия?

Какво точно би искал(а) да знаеш. Аз съм тук вече трета година с малко прекъсване. Ако не заплатата няма да седя и минута тук. Живял съм преди в един град наречен Rabigh сега съм в Jazan. Социален живот, извън този с другите експати не съществува. Чувал съм, че в по големите градове експатите успяват да си правят един път месечно по посолствата купони, ама съм нямал щастието да пресъствам на такова нещо. Също така по камповете където са разрешени family status се събират и си правят незаконен алкохол и си правят партита но пак в затворен кръг. Присъствал съм на подобни партита, нищо особенно но като се замислиш е по добре. Алкохол от правения съм пил само един път и то една чаша. На другия ден имах страхотно главоболие заради захарта. В момента живея в камп който е 100% мъже. На работа жени няма даже няма и женски тоалетни. Скоро едни китайци идваха на посещение и доведоха две момичета с тях явно секретарки. Не можем да им намерим тоалетна къде да си свършат работата. 

 

Питай нещо по конкретно имам какво да разказвам просто не знам какво те инересува. 

  • Харесвам 7
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 1 минута , fxtrader каза:

Питай нещо по конкретно имам какво да разказвам просто не знам какво те инересува. 

Нямам конкретно питане. Просто ми е интересно да чуя как живеят обикновените хора там.

Преди време имах приятелка, която живееше там със съпруга си, та разказваше интересни неща от гледната точка на жена в едно толкова не женско място. Но вече минаха доста години, откакто не са там.

Връзка към мнение
2 minutes ago, Mary said:

Нямам конкретно питане. Просто ми е интересно да чуя как живеят обикновените хора там.

Преди време имах приятелка, която живееше там със съпруга си, та разказваше интересни неща от гледната точка на жена в едно толкова не женско място. Но вече минаха доста години, откакто не са там.

Диващина общо взето. Мъчат се но някои неща ги дърпат назад. Ето един типичен арабски ресторант. Където пилето между другото беше доста добре направено. 

e9345ad7-8923-4287-8738-27582cc59429.jpg

f7507599-6528-4063-97c8-ebc4638fe0fc.jpg

  • Харесвам 7
  • Шок 11
Връзка към мнение
преди 1 минута , fxtrader каза:

Ето един типичен арабски ресторант.

Точно такива неща са интересни и предполагам не само за мен.

Аз не съм попадала в такъв ресторант никога. 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
1 minute ago, GeorgiD said:

Нее, аз бих посетил само Рияд, другото не ми е интересно. А какво е експат? Камп пустинен лагер ли е?

Expat идва от expatriate и до колкото знам значи работник/специалист в чужда държава. Да камп е лагер. В случая е в пустинята. Но съм работил и на камп в Канадския север ако това има значение де. Все си е лагер 🙂 

1 minute ago, Mary said:

Точно такива неща са интересни и предполагам не само за мен.

Аз не съм попадала в такъв ресторант никога. 🙂 

Предполагам че точно в такъв няма да те пуснат. Ресторантите им са с отделения за single и family тоя е само за single и жени не пускат. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, fxtrader каза:

Не интересно ми е като човек, къде точно би искал да отидеш в саудитска арабия? Освен Madinah Al Saleh и планините на Abha където можеш да видиш маймуни, които са доста нагли при това, не мога да се сетя някой за какво би дошъл. А да и да се къмпингува в Empty Quarter ама  това заедно с планините в момента е доста опасно заради Йемен. 

Тук нито можеш да излезеш да идеш на свястен ресторант, нито можеш да идеш да видиш нещо кой знае какво. Това не Дубай или Бахрейн. 

Именно скалният комплекс Mada'in Saleh ми е много интересен.Ако си ходил,моля те разкажи! Друго е да ти разкажат от първо лице,а съвсем друго да го четеш в Уикипедия.

 

Mada' in Saleh-снимка от интернет.

 

saudi.jpg.653cec8273d45ebf062270d83786a930.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
2 minutes ago, krasen_denev said:

Именно скалният комплекс Mada'in Saleh ми е много интересен.Ако си ходил,моля те разкажи! Друго е да ти разкажат от първо лице,а съвсем друго да го четеш в Уикипедия.

 

Mada' in Saleh-снимка от интернет.

 

saudi.jpg.653cec8273d45ebf062270d83786a930.jpg

За мое голямо съжаление не съм ходил. Имах възможноста и я пропуснах, а сега ми е доста далече. Хората които ходиха казаха, че е е доста запазено мястото и има само един доста добре поддържан хотел. Проблема е че държавата не отпуска май много пари за поддръжката и всичко се руши бавно. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 минути , fxtrader каза:

Проблема е че държавата не отпуска май много пари за поддръжката и всичко се руши бавно. 

Много тревожно е това което казваш! Дано кралските поданици се усетят,че не всичко е петрол!🤑

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ето още малко снимки от сауди. Първите две са от града където живях, другите са от King Abdullah Economic City ( KAEC). Ако сте гледали филма The Hologram for the King, подозирам че е направен за KAEC. 

527C7C7D-909C-4546-A53F-2176AF54E699.jpeg

0F24FBBC-322B-4A6B-B91F-9CAAEA3F316C.jpeg

7E004F98-EA8F-4EDB-AEB4-8B40A20FA4C9.jpeg

EE17DC0E-6419-4375-93AE-4C5129E72B7B.jpeg

6628BB23-AD5B-4B34-BB19-58A80F4215C4.jpeg

587884D7-3D6F-4513-B617-836B205189A4.jpeg

3065C78E-316D-4129-ACCF-B6D5D89962DC.jpeg

7DFE8220-EF76-4359-970A-BFF4587998BB.jpeg

EF922A80-9AC8-49EC-AF3F-F2DC7841B38D.jpeg

EAE4A46D-6A8E-4728-B76E-552EF2F662B6.jpeg

  • Харесвам 20
  • Браво 2
Връзка към мнение
1 hour ago, stebal said:

Оставам с впечатление, че е абсолютно пусто....добре де, къде са хората?  Изглежда стерилно и неестествено...

Абсолютно си прав. В града са наляти милиарди долари. Сега се търсят обитатели. Нормално е за тукашните да слагат каручката пред коня. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.