Прескочи до съдържание

Саудитска Арабия от първо лице


fxtrader

Препоръчани мнения

преди 3 часа, fxtrader каза:

Абсолютно си прав. В града са наляти милиарди долари. Сега се търсят обитатели. Нормално е за тукашните да слагат каручката пред коня. 

Колко тъжно! Това означава ли, че местните хора там са като затворници в домовете си? 

Връзка към мнение
50 minutes ago, Травеолани said:

Колко тъжно! Това означава ли, че местните хора там са като затворници в домовете си? 

Не. Става въпрос, че построиха град в който би трябвало да живеят хора, но такива трудно се намират понеже е много скъпо. Могат да си го позволят експати но защо? Аз лично предпочитах да живея в Rabigh където наема ми беше 200$ на месец а вода и ток не плащах. Да верно че KAEC e в пъти по хубав но аз съм тук да направя пари и да се махам. Не да се установявам да живея. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз бих се жертвала да живея в Саудитска Арабия при определени финансови параметри с мъжа ми. Не ми пречи, че няма алкохол легално, има много тайни партита и събирания навсякъде, но е мн.сложно за сам мъж, искат да сте семейства все. Не знам как би ми понесло забулването, ама ако мога да си позволя вила с басейн да си се препичам необезпокоявано - става. 

Иначе всички мъже, с които съм говорила и са били ергени -египтяни, пакистанци и т.н.- казват, че няма такава скука и тъпотия като Саудия наистина.

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
6 hours ago, Happy_Traveler said:

И аз бих се жертвала да живея в Саудитска Арабия при определени финансови параметри с мъжа ми. Не ми пречи, че няма алкохол легално, има много тайни партита и събирания навсякъде, но е мн.сложно за сам мъж, искат да сте семейства все. Не знам как би ми понесло забулването, ама ако мога да си позволя вила с басейн да си се препичам необезпокоявано - става. 

Иначе всички мъже, с които съм говорила и са били ергени -египтяни, пакистанци и т.н.- казват, че няма такава скука и тъпотия като Саудия наистина.

Където съм аз е single status. А щом индийци и пакистанци ти казват че е скука....смятай! 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@fxtrader - не се чуди, че се захласваме толкова по някакви дребни детайли, които на теб ти изглеждат супер скучни и очевидни. Причината е, че Саудитска Арабия създава определена мистика като държавата с един от най-трудните достъпи въобще, особено за дамите. Ти живееш там и се чудиш какво се радват тия хора на тоя ресторант, който изглежда като баня с индивидуални кабинки от времето на комунизма, но в доста от случаите това са първите реални снимки, които виждаме от там извън Мека и Рияд 🙂 Та простите ни и елементарни въпроси са донякъде оправдани 🙂

 

И аз имам няколко. Как се оправяш с пазаруване и ежедневния живот - след като си само временно там едва ли си положил усилията да научиш арабски добре или то просто няма друг начин? Как ти се струват младите хора, по-отворени ли са към света, имат ли смартфони, ползват ли социални мрежи? До колко СА се влияе от глобализацията, кои от световните марки например са популярни там - автомобили, фаст фуд, храни?

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
На 30.12.2018 г. в 9:51, fxtrader каза:

Какво точно би искал(а) да знаеш. Аз съм тук вече трета година с малко прекъсване. Ако не заплатата няма да седя и минута тук. Живял съм преди в един град наречен Rabigh сега съм в Jazan. Социален живот, извън този с другите експати не съществува. Чувал съм, че в по големите градове експатите успяват да си правят един път месечно по посолствата купони, ама съм нямал щастието да пресъствам на такова нещо. Също така по камповете където са разрешени family status се събират и си правят незаконен алкохол и си правят партита но пак в затворен кръг. Присъствал съм на подобни партита, нищо особенно но като се замислиш е по добре. Алкохол от правения съм пил само един път и то една чаша. На другия ден имах страхотно главоболие заради захарта. В момента живея в камп който е 100% мъже. На работа жени няма даже няма и женски тоалетни. Скоро едни китайци идваха на посещение и доведоха две момичета с тях явно секретарки. Не можем да им намерим тоалетна къде да си свършат работата. 

 

Питай нещо по конкретно имам какво да разказвам просто не знам какво те инересува. 

Здравей, сега виждам темата 🙂 Работих по Jazan няколко години, но само дистанционно. Щях да идвам, но шефът ме спря и не му го простих 😄 Тогава - лятото 2017 г. - имаше нула посещения на жени изобщо и няколко хиляди мъже, някои от тях без да са виждали жени с месеци (а някои може би и повече). Отчетоха го като огромен риск, освен това трябваше да ми наемат охрана - скъпа екстра, плюс щях да ги затрудня къде да пишкам даже, както казваш, а аз се тръшнах яко  и бях сърдита на света сума ти време... хах 🙂 После ходиха две колежки инженери, но на мен ми мина мерака да се тръшкам... Иначе всички колеги ходеха насила там. Ако не беше толкова трудно, сигурно никой не би поискал да отиде...

 

Наистина ще бъде интересно да разказваш. Ние сме странна порода птици - харесваме много различното. И недостъпното 🙂 Поздрави 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Георги, стига бе! Имат ли телефони, социални мрежи? То това го имат и в забутаните африкански държави. Те саудитите са ТОП 1 клиент на Apple,Samsung и т.н., денонощно на тия телефони, снапчатове и т.н. Ползват тиндър за запознанства, а има и един друг номер - като си вървиш в мола изпускаш 1 листче и на него ти е телефонния номер. После си пишете по WhatsApp и така. Все още има мн.традиционни семейства, които не поддържат връзки преди брака, но има и много, които вече го правят. Тайно, естествено. Но пък там е лесно - жената като се забули напълно, никой не я знае коя е и в чий апартамент влиза. Вика си такси и толкоз. Та представи си колко много се ползват тези телефони.

Естествено разликата от голям град до малък е огромна, но все пак. За глобализацията - според мен са толкова американизирани с тия големи щатскии вериги - храни, заведения, супермаркети. То в Саудия навсякъде е само храна.  

Ще пусна един линк на една жена - разказва за живота си там. Има и втора част.

 

 

Редактирано от Happy_Traveler
  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Звучи райско с всичката тази храна и телефони. 

А кой изпуска листче,  мъжа,  жената,  или случаи има всякакви ?   

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Изключително подтискащо за мен е това видео. Просто... Толкова е пусто и черно и...  Какво, като били облечени последна мода под дрехите? Какво, като уж могат да работят, ама "не искат"? Какво, като имат Макдоналдс? И айфон? Никакви пари не могат да компенсират обстановката. Иначе, и на мен ми е интересно, но от любознателна гледна точка, не бих отишла на туризъм там дори и да е виза фрии. 

  • Харесвам 7
  • Браво 2
Връзка към мнение
Здравко Ангел

Голяма част от поведението на жените зависи от семейството, в което са израснали. Наша приятелка беше на среща с две момичета, които работят в ИКЕА в Рияд, имаха общ тренинг с представители на веригата от цял свят и те по нищо не са се отличавали от хората, които работят в европейските магазини, освен с това, че са били с покрити коси. И двете момичета са били от образовани семейства и не са имали никакви пречки да пътуват извън Саудитска Арабия, като и двете са неомъжени.

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 34 минути , luba_rizova каза:

Какво, като имат Макдоналдс? И айфон? 

Еееее, ми, ово е стандарт!))))

Сега сериозно - на мен и на теб, може да ни е противно, но има жени, на които им харесва. Факт е, че европейки се омъжват там.

Преди 1 час, stanimir каза:

Звучи райско с всичката тази храна и телефони. 

А кой изпуска листче,  мъжа,  жената,  или случаи има всякакви ?   

Туй са “приказки от 1001 нощ.”

Нали СА, Пакистан, Иран, Афганистан, Сомалия, Судан и Нигерия, са местата, където прелюбодеянието се наказва чрез убийство с камъни.

 

https://www.webcafe.bg/id_1904563368

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Тъй като посетихме Рияд миналия месец нека споделя личните си впечатления.

 

Красив град с големи задръствания и никакви хора по улиците, особено през деня. Изглежда пусто навън. Има интересен център с модерни небостъргачи, който си струваше разглеждането. Площадът, където екзекутират хора, беше един от основните хайлайти.

 

Мистиката на Саудитска Арабия, създадена от почти невъзможната доскоро достъпност, изчезва точно няколко часа след като се озовеш там. После констатираш, че мистика въобще няма, а само една огромна скука и нямане на какво да се прави. Ама буквално.

 

На всяка крачка има билбордове с Краля и Принца. Има лек момент на култ към личността и известна промивка на мозъка.

 

Местните масово киснат по моловете, които са на всеки ъгъл. Видяхме доста незабулени жени, което подозирам само преди 2-3 години е било немислимо. Цените са почти 1:1 като в България. В супермаркетите има от пиле мляко, включително всякакви вносни стоки от Европа, САЩ и тн.

 

За спорта пуснах няколко дейтинг ап-а, включително тиндър, и определено гъмжеше от народ, търсещ всякакъв вид любов 🙂 Дейтинг аповете - за разлика от ОАЕ, например - не са баннати. Всеки без изключение постоянно виси на телефона си.

 

На летището бяха изключително любезни към нас, чак беше странно. Като цяло хората са дружелюбни и определено непокварени от туристическите тълпи. Дори в местните сукове никой не опитваше да ни продава нещо нито се пазареше, въобще много неарабски вайб цареше. Обществото изглежда доста американизирано.

 

Не съжалявам, че посетих Саудитска Арабия, тъй като най-сетне отметнах и тази държава. Уви обаче не виждам нито една причина да се върна там, дори заради "копието" на Петра (предпочитам оригинала). Изключително скучно място като цяло и наистина не мога да си представя как и с какво биха привлекли туристи, дори да излеят милиарди. Единствено бих се изкушил от Мека и то само ако някога позволят на немюсюлмани да посещават светите места там.

  • Харесвам 31
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Сигурно има и по-нормално изглеждащи и живеещи момичета и жени, но това са единици.

Като гледам видеото всички в мола бяха забулени на 99%, нищо , че тънат от лукс и имат от пиле мляко.

Единствено мога да ги съжалявам родените там жени, като птици в златни кафези са.

 

преди 45 минути , AlexandraKo каза:

 

Сега сериозно - на мен и на теб, може да ни е противно, но има жени, на които им харесва. Факт е, че европейки се омъжват там.

Има всякакви случаи по света, включително такива, които ги бият всеки ден и пак си седят с мъжете.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 7 минути , Alexander каза:

 

Единствено мога да ги съжалявам родените там жени, като птици в златни кафези са.

 

Всъщност, те са свикнали с този си бит. Така са възпитани. В огромната си част биха се чувствали много дискомфортно, ако им се наложи да живеят като нас. Така, както и обратното. Няма как да стъпим в обувките им, а да гадаем от нашата камбанария не е редно.

 

И да, така казват и други отворени за света хора - просто е скучно. Но доскоро беше опасно, когато Нравствената полиция беше водеща сила. Инструкциите за поведение на експатите са огромни. Защото никой не може да те извади от затвора, ако те набедят в нарушение на нещо - защото така са решили или са те докладвали. Но - това в момента бавно се променя - казват.

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 18 минути , Alexander каза:

Сигурно има и по-нормално изглеждащи и живеещи момичета и жени, но това са единици.

Като гледам видеото всички в мола бяха забулени на 99%, нищо , че тънат от лукс и имат от пиле мляко.

Единствено мога да ги съжалявам родените там жени, като птици в златни кафези са.

 

Има всякакви случаи по света, включително такива, които ги бият всеки ден и пак си седят с мъжете.

Това видео е тенденциозно и набляга на забулените заради сензацията. Уверявам те, че в моловете гледката беше коренно различна.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

По повод на скуката. Не съм била в СА, ама, в Аман, няколко пъти. 

Имам приятелка, омъжена за йорданец. Живеят в Аман, той е университетски преподавател, много интелигентен и симпатичен.

Семейството му е богато, имат огромна къща в Аман. Били сме у тях на гости - точно, като в луксозен хотел. Апартаменти за гости, една камара слуги , на жените хич, даже не им е скучно. Като се наспим, по някое време лениво се закусва и протяжно се пие кафе и се клюкари. После, по женски се натоварваме в някоя от колите им и отиваме на пазар в някой МОЛ, дето вика Матеев. Не че ни трябва нещо, ама навън не може да се мотаем, освен това - жега, а пък по магазините е хладно. Там , те се срещат с разни други приятелки, роднини, пак се посЕдва, пие се кафе, торти-морти и денят отишъл.

Прибираме се, малко почивка и пак на софра и на приказки. И утре  пак същото, с малки промени - на фризьор, на козметик, по- утре - пак...На третия ден ме хващат лудите, пък те ми се чудят, какво не ми харесва. Да, ама, на тях, този, едва ли не -“забавен кадър”си им харесва. Без бързане, жените не работят,  децата ги дондуркат слугините -шри-ланки, мъжете си имат други забавления.

Хотели има прекрасни, може да се отиде на басейн, на СПА, на масажи, ама и това ще ми омръзне. За мен, да се събудя и да нямам планче за деня е ужасно.

На следващото гостуване си взехме хотел и рент-а-кар, та да си правим, каквото искаме .

Свикнали са си на такъв живот, забавляват се, по свой си начин и не им е скучно.

Децата им се изучиха в Англия и се върнаха, за да си живеят и работят там. Гласът на гените:) ги извика обратно

Така че, ние и те сме два различни свята. С повечко толерантност, в общия случай, ще се получи някакво общуване. Но само толкова.

Такова е личното ми мнение:)))

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 19
Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги Матеев каза:

За спорта пуснах няколко дейтинг ап-а, включително тиндър, и определено гъмжеше от народ, търсещ всякакъв вид любов  Дейтинг аповете - за разлика от ОАЕ, например - не са баннати. Всеки без изключение постоянно виси на телефона си.

По-вълнуващото е среща направи ли си? Щото ако е само заради единия чат всички тия дейтинг ап-ове са си малко губене на време... 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 12 минути , Polina каза:

По-вълнуващото е среща направи ли си? Щото ако е само заради единия чат всички тия дейтинг ап-ове са си малко губене на време... 😉

Е бива ли сега такива въпроси... публично 🙂

  • Браво 1
  • Смея се 7
Връзка към мнение
преди 42 минути , AlexandraKo каза:

По повод на скуката. Не съм била в СА, ама, в Аман, няколко пъти. 

Имам приятелка, омъжена за йорданец. Живеят в Аман, той е университетски преподавател, много интелигентен и симпатичен.

Семейството му е богато, имат огромна къща в Аман. Били сме у тях на гости - точно, като в луксозен хотел. Апартаменти за гости, една камара слуги , на жените хич, даже не им е скучно. Като се наспим, по някое време лениво се закусва и протяжно се пие кафе и се клюкари. После, по женски се натоварваме в някоя от колите им и отиваме на пазар в някой МОЛ, дето вика Матеев. Не че ни трябва нещо, ама навън не може да се мотаем, освен това - жега, а пък по магазините е хладно. Там , те се срещат с разни други приятелки, роднини, пак се посЕдва, пие се кафе, торти-морти и денят отишъл.

Прибираме се, малко почивка и пак на софра и на приказки. И утре  пак същото, с малки промени - на фризьор, на козметик, по- утре - пак...На третия ден ме хващат лудите, пък те ми се чудят, какво не ми харесва. Да, ама, на тях, този, едва ли не -“забавен кадър”си им харесва. Без бързане, жените не работят,  децата ги дондуркат слугините -шри-ланки, мъжете си имат други забавления.

Хотели има прекрасни, може да се отиде на басейн, на СПА, на масажи, ама и това ще ми омръзне. За мен, да се събудя и да нямам планче за деня е ужасно.

На следващото гостуване си взехме хотел и рент-а-кар, та да си правим, каквото искаме .

Свикнали са си на такъв живот, забавляват се, по свой си начин и не им е скучно.

Децата им се изучиха в Англия и се върнаха, за да си живеят и работят там. Гласът на гените:) ги извика обратно

Така че, ние и те сме два различни свята. С повечко толерантност, в общия случай, ще се получи някакво общуване. Но само толкова.

Такова е личното ми мнение:)))

Много добре го описваш. И при мен сега в Пакистан е същото. И семейството ми не могат да разберат какво толкова ми се обикаля по света, нали може на едно място да си имаш всичко, те самите така са си свикнали, в къщата с двора, градинката, слугите (тук парт тайм жена да ти почиства всеки ден е 40 долара на месец!!!), молът, фитнесът, танците, пазаруване, готвене и така... С тази разлика, че аз си имам и офис, но аз сама мога да преценя колко искам да работя. Другите жени ми се чудят защо искам да работя, това е за мъжете. Наистина всички са мнооого бавни, закусчица, после разходка, после мол. Не можеш да ги събудиш преди 10 сутринта и да ги накараш да легнат преди 1. Отнема дни да ги накараш да ходите по забележителности, не ги интересува особено. Ежедневието зависи от социалния статус, но понякога продължава с цял ден игра на голф, поло, яздене на коне и прочие. На мен като цяло много ми допада арабския и азиатския начин на живот, но не и саудитския. Но да не ти се налага да се забулваш, а Саудитска Арабия губи по точки. Факт е, че въпреки толкова много забрани, много жени искат да се женят за саудити. Една моя приятелка в Кувейт пък разказва как там рускините са изпобивали да си намерят местен. Аз също имам саудитски приятелки, пътуват повече от Георги Матеев, имат богат баща, който им каза: "Идете и вижте светът!"  Аз не мога да им смогна финансово на стила на пътуване - винаги 5-звезден. Така че наистина много зависи от семейството. 

 

 За телефонния номер - жената го изпуска. Понеже в Саудия имат дори различни опашки - една за мъже, една за жени, та по-трудно могат да си подадат листчетата. Другият вариант е да се погледнат в очите и да си намигнат - след това един по един, уж случайно, се запътват към тоалетната и на входа, преди да се раздели на мъжка и женска, си разменят номерата и после пак кой от където. Определено техните въодушевление, желание и интерес един към друг са много силни и забраненият плод става мнооого сладък. Ако мъжът изневери - жената ще вдига скандали до небето и драми, но рядко ще се разведе. Ако тя изневери - 99% той ще я остави. Но пък повечето млади мъже споделят, че техният "пръв път" е бил с женена жена, тъй като другите се пазели. Саудитките ходят по мъже предимно в чужбина, далече от местните любопитни погледи. Мъжете им също, като номер 1 е Бахрейн.

 

@Mary могат да, като се сяда отзад, не до шофьора. Вече ако самото семейство я е ограничило - това е друга работа.

Редактирано от Happy_Traveler
  • Харесвам 10
Връзка към мнение
26 minutes ago, AlexandraKo said:

По повод на скуката. Не съм била в СА, ама, в Аман, няколко пъти. 

Имам приятелка, омъжена за йорданец. Живеят в Аман, той е университетски преподавател, много интелигентен и симпатичен.

Семейството му е богато, имат огромна къща в Аман. Били сме у тях на гости - точно, като в луксозен хотел. Апартаменти за гости, една камара слуги , на жените хич, даже не им е скучно. Като се наспим, по някое време лениво се закусва и протяжно се пие кафе и се клюкари. После, по женски се натоварваме в някоя от колите им и отиваме на пазар в някой МОЛ, дето вика Матеев. Не че ни трябва нещо, ама навън не може да се мотаем, освен това - жега, а пък по магазините е хладно. Там , те се срещат с разни други приятелки, роднини, пак се посЕдва, пие се кафе, торти-морти и денят отишъл.

Прибираме се, малко почивка и пак на софра и на приказки. И утре  пак същото, с малки промени - на фризьор, на козметик, по- утре - пак...На третия ден ме хващат лудите, пък те ми се чудят, какво не ми харесва. Да, ама, на тях, този, едва ли не -“забавен кадър”си им харесва. Без бързане, жените не работят,  децата ги дондуркат слугините -шри-ланки, мъжете си имат други забавления.

Хотели има прекрасни, може да се отиде на басейн, на СПА, на масажи, ама и това ще ми омръзне. За мен, да се събудя и да нямам планче за деня е ужасно.

На следващото гостуване си взехме хотел и рент-а-кар, та да си правим, каквото искаме .

Свикнали са си на такъв живот, забавляват се, по свой си начин и не им е скучно.

Децата им се изучиха в Англия и се върнаха, за да си живеят и работят там. Гласът на гените:) ги извика обратно

Така че, ние и те сме два различни свята. С повечко толерантност, в общия случай, ще се получи някакво общуване. Но само толкова.

Такова е личното ми мнение:)))

А тези жени, които споменаваш на твоята възраст ли са били? Личните ми впечатления от Йордания са, че младите жени искат и работят, особено ако са от заможни семейства. Но поколението, което сега е над 50, дори жените да имат висше, се чувстват в пенсионна възраст и предпочитат да седят вкъщи. И да, голяма скука е ежедневието с безкрайните срещи за кафе и чай. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Всички пишете за живота на богатите - молове,  спане, прислуга. 

Всички ли обаче са богати,  щото аз и за Индия съм гледал много за живота на богатите,  влизал съм в дворци,  но това което съм видял на улицата още никъде не съм виждал.  Това за Саудитска Арабия едва ли важи,  но за  Пакистан ? 

 

Това което чета тук е родното клише за мутреса 🙂

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

За съжаление и Саудитска Арабия има доста бедни хора - немислимо за такава богата петролена държава. А за това, което пишем, си има логично обяснение - ти като чужденец обикновено се срещаш и запознаваш с образовани хора, които говорят английски. Те самите пък обикновено са middle, upper middle class, те са и тези, в чиито домове влизаш и тези, които ти стават приятели. Лекарите в България познават лекари от арабските страни, бизнесмените - бизнесмени и т.н. Животът на бедните хора от Индийския субконтинент е наистина ужасен. Но ако сравним живота на един лекар в България, банков служител, инженер, адвокат, архитект и т.н. с живота на такъв на Субконтинента - мисля, че индецът може да си позволи много повече, поради ниската стойност на стоки и услуги. В Индия да си имаш шофьор и слуга не е нищо особено, същото може да се види и в Йордания, и в Ливан. Но и държавите им позволяват да си взимат помощници за по 100 долара на месец. В България законът е много глупав, не позволява на бизнеса да има повече от 10% чужди работници, не позволява на домакинствата да си взимат бавачки и гледачи на възрастни хора от Азия, която и да е страна, ако щеш Филипините. Аз за себе си съм разбрала вече, че всяко място си има своите плюсове и минуси, но и животът е такъв, какъвто си го направиш. А това, което тук ти би определил за "мутреса", един арабин/арабка би ти казал, че това е уважавана и гледана жена, която му е нужна само, за да роди деца и да бъде красива. Добро или лошо - въпрос на гледна точка.

  • Харесвам 6
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Happy_Traveler каза:

 това е уважавана и гледана жена, която му е нужна само, за да роди деца и да бъде красива. Добро или лошо - въпрос на гледна точка.

Много ми е интересно да разбера, какво се случва с жената на арабина, след като роди и отгледа децата му и спре да бъде красива.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.