Прескочи до съдържание

Как ще се пътува след Брекзит?


Препоръчани мнения

1 hour ago, vorbis said:

По подобен начин вчера се обърка един стюард на Катовице за полет към Лутън. Видя българския ми паспорт и ме попита дали имам виза, за да вляза в ОК. И почнах да му обяснявам, че България е в ЕС и т.н.

Така е като неграмотни хора се назначават с връзки.

Офтопик ,но единствено в Полша ми се е случвало да се усъмнят в гражданство ми.Граничните там имат едни листовки на различни езици , и ти дават да проверят дали наистина разбираш езика на страната откъдето твърдиш че си. Може би покрай всичките украински и белоруски емигранти,  и параноята покрай руски агенти леко са изтрещели по границите.

Причината беше ,че вместо с паспорт исках да напусна Полша с лична карта и граничния офицер явно за пръв път чуваше ,че българи могат да пътуват с лична карта в ЕС. При това не беше в 2007-а , а през 2019-а , но явно тая информация още не беше стигнала до него и колегите му по околните гишета.

И като съм почнал с полските истории , върха беше когато в салона на Дайнърс две момичета се оказаха приятелки на една от служителките и тя буквално им примъкна и отвори цяла бутилка с водка на масата. Трябваше да тръгвам , вероятно после е било доста забавно.

  • Харесвам 2
  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 20 минути , stanimir каза:

Офтопик ,но единствено в Полша ми се е случвало да се усъмнят в гражданство ми. Граничните там имат едни листовки на различни езици , и ти дават да проверят дали наистина разбираш езика на страната откъдето твърдиш че си. Може би покрай всичките украински и белоруски емигранти,  и параноята покрай руски агенти леко са изтрещели по границите.

Преди време имах насрочена среща с един наш сънародник, живеещ в Турция. Там е роден и никога не е ходил на българско училище. Казахме си на български "здрасти", след което се видяхме принудени да продължим разговорът на английски. Така, че гражданството не е 100% гаранция за владеене на езика дори на елементарно ниво.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 53 минути , vorbis каза:

Така, че гражданството не е 100% гаранция за владеене на езика дори на елементарно ниво.

Естествено. Колкото и аз "знам" испански с аржентинския си паспорт.

 

А онова за Великобритания не изглеждаше като незнание. Като се позаядох малко заради принципа 3 служителки в един глас твърдяха, че това е ново изискване на Ryanair отпреди няма и седмица и казаха, че ако не покажа второ id не могат да ме допуснат на борда.

 

Мога само да гадая какво е, просто предавам дословно ситуацията. И определено щях да си остана в Испания, ако не носех допълнително лична карта или шофьорска книжка.

  • Шок 3
Връзка към мнение
преди 16 часа, Георги Матеев каза:

А онова за Великобритания не изглеждаше като незнание. Като се позаядох малко заради принципа 3 служителки в един глас твърдяха, че това е ново изискване на Ryanair отпреди няма и седмица и казаха, че ако не покажа второ id не могат да ме допуснат на борда.

От гледна точка на режима за достъп на граждани на ЕС в UK не съществува никакво правно основание да ти искат друг документ за самоличност освен валиден паспорт. 
Разбира се, всяка АК има право да поставя собствени условия за това да те качи на борда, като ... да носиш лилава вратовръзка, например, стига обаче това изрично да е посочено в общите условия и/или ясно указано в процеса на сключване на договор за превоз (закупуването на билет), или ако пътниците са надлежно уведомени за съответнвото условие предварително.  
 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 1 час, Фил каза:

От гледна точка на режима за достъп на граждани на ЕС в UK не съществува никакво правно основание да ти искат друг документ за самоличност освен валиден паспорт. 
Разбира се, всяка АК има право да поставя собствени условия за това да те качи на борда, като ... да носиш лилава вратовръзка, например, стига обаче това изрично да е посочено в общите условия и/или ясно указано в процеса на сключване на договор за превоз (закупуването на билет), или ако пътниците са надлежно уведомени за съответнвото условие предварително.  
 

Аз точно това използвах в спора със служителките - че авиокомпанията въобще не ме е уведомила за това странно ново изискване. Съгласиха се, че съм прав по принцип, но въпреки това продължиха да искат второ id. Още няколко човека с небритански паспорти бяха в същата ситуация, та не беше персонален проблем.

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Намерих тази статия, явно не е нещо съвсем ново и други хора също са опарени (включително с Изиджет), само че тези тук са вдигнали малко шум, без особен резултат... Има и видео, изключително забавно е да чуеш служителката как обяснява, че италианските паспорти "обикновено са фалшиви" (като добавя гръцките и френските в кюпа) 🤣🤣

 

И за капак:

 

A spokesperson for Ryanair said: “Ryanair has a responsibility to ensure passengers are correctly documented ahead of their arrival to the UK, however an ID check is usually only requested if we have received a notification from the Home Office alerting us of suspicious passengers.

 

Доста са били подозрителни, понеже са свързани с The3million, а Георги явно е таен агент...

 

  • Смея се 5
Връзка към мнение

Вчера изпратихме колеги на изложение в Лондон и на самата паспортна проверка след кацане са им поискали да покажат пасовете за изложители като основание за пътуване.

Първо са минали през авоматичната паспортна проверка, от там са ги изпратили на гишетата при емигрейшъна и там са им поискали основание за пътуване до Англия.

Не знам това дали е заради баба Бети и е моментно някакво изискване или българските паспорти са им се сторили подозрителни, но... факт

  • Харесвам 1
  • Замислям се 2
Връзка към мнение

Нормално , те още си се изживяват като Империя , нали за това гласува мнозинството.

Еднодневните трипове до Лондон стават доста по-неатрактивни.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, funny каза:

Вчера изпратихме колеги на изложение в Лондон и на самата паспортна проверка след кацане са им поискали да покажат пасовете за изложители като основание за пътуване.

Първо са минали през авоматичната паспортна проверка, от там са ги изпратили на гишетата при емигрейшъна и там са им поискали основание за пътуване до Англия.

Не знам това дали е заради баба Бети и е моментно някакво изискване или българските паспорти са им се сторили подозрителни, но... факт

Точно заради това ще да е. Очаквало се тези дни, когато поклонението ще е в Лондон, да се стекат извън нормалното още 2 милиона човека и мерките били засилени.

Инфо - от медиите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Интересно ако човек не си носи ЛК, а само паспорт, дали наистина ще откажат бординг? 
И може и да бъркам, но винаги съм смятал, че паспортите са с по-виско ниво на сигурност (по отношение на потенциални фалшификации), отколкото ЛК.

 

Връзка към мнение
преди 1 час, Фил каза:

Интересно ако човек не си носи ЛК, а само паспорт, дали наистина ще откажат бординг?

В описаният в статията на searus случай, първо казват, че и банкови карти вършат работа, после настояват за ID card, и след като пътничката не може да представи такъв документ, просто и записват адреса и я пускат на борда. Общо взето и те не знаят какво точно се опитват да предотвратят. Описаните случаи са от края на май, явно не е нещо ново и не е изискване, което прилагат на всеки.

Някакъв абсурд. Не знам какво ми пречи, ако съм с фалшива самоличност да имам целият набор от фалшиви документи. А и нали сега се минава през паспортен контрол за пътуване към UK, защо точно на бординг трябва да проверяват дали документа ти е фалшив!?

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Абе не беше толкова отдавна времето, когато нямаше кошчета за боклук в метрото и по улиците заради заплахи от бомби, та някакси не съм изненадан.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 13.09.2022 г. в 17:23, neuromancer каза:

Абе не беше толкова отдавна времето, когато нямаше кошчета за боклук в метрото и по улиците заради заплахи от бомби, та някакси не съм изненадан.

То и сега в карето около Ню Скотланд Ярд няма кьораво кошче за боклук...

Връзка към мнение

Преди 3 дни не ми искаха друго освен паспорт с Ryan към Станстед.Това с втори документ може да е само от Испания.

По-смешното беше,че на връщане в София една митничарка на пункта за деклариране ме пита колко дни съм бил в Лондон,поиска ми паспорта секунди след паспортна проверка,защо съм бил само ден,да не би да не са ме допуснали,каква работа съм имал там.Аз и казах,че пътувам за кеф и за повече от ден нямам финанси.А самолета беше наполовина празен,при 3 полета на ден само от Ryan до там.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 8 минути , dimitrov6 каза:

Преди 3 дни не ми искаха друго освен паспорт с Ryan към Станстед.Това с втори документ може да е само от Испания.

Или вече отпаднало, или просто някой служител се престарал...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам дали все още се минава през паспортна проверка - ние минахме на e-gates с българските си паспорти на Гатуик и си минахме без проблем. Сега на Лутън директно влязохме в основната зала. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.