Прескочи до съдържание

Как ще се пътува след Брекзит?


Препоръчани мнения

@Брани да, но давах ухо за промени в последния момент:) а в светлината на новините днес, че искат отлагане отново, ако и този път мине, свиркам си и ще си ходя с ЛК

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Може да е добра инвестиция колекциониране на най-различни сувенири с неосъществени дати за Брекзит 🙂

Production of Brexit 50p coin paused amid exit uncertainty

About 1,000 already-minted coins with ‘31 October 2019’ leave date could be worth up to £800 each

https://www.theguardian.com/politics/2019/oct/25/production-of-brexit-50p-coin-paused-amid-departure-uncertainty?fbclid=IwAR3YT_M16NgPUFYuU_TqU1gIJ7yelHkNkqfcnxPIBMtoxtsf2iJFUlQIfhY

  • Харесвам 3
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Ааа, аз слушах хър Маджести, рече, че на 31 окт. Брекзит влиза в сила и “нейното правителство, ще договаря нещо си, с ЕС.”

Ама, както винаги, медиите, обърнаха повече внимание, що не била с оная корона, ми била с тая...

И кой знае, колко време ще се  договарят, та до януари, се съмнявам нещо да се промени.

Връзка към мнение
9 minutes ago, kakadu said:

В Шотландия края на януари за няколко дни съм. Карам си с ЛК, паспорт няма и не мисля да имам. А проблеми дали ще има?

Възможно е да имаш проблеми, но в момента никой не може да ти каже нищо сигурно. Отлагане на Брекзит ще има, но точно до кога и при какви условия не се знае...За сега продължава да е актуално следното предупреждение:

 

От 2020 г. пътуваме във Великобритания с паспорт

МВнР напомня, че правителството на Острова смята да ограничи влизането с лични карти

https://www.vesti.bg/bulgaria/ot-2020-g.-pytuvame-vyv-velikobritaniia-s-pasport-6100296

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 25 минути , kakadu каза:

В Шотландия края на януари за няколко дни съм. Карам си с ЛК, паспорт няма и не мисля да имам. А проблеми дали ще има?

E то и британското правителство не знае, ти нас питаш...

Като наближи се поинтересувай пак 😀

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 45 минути , AlexandraKo каза:

Ааа, аз слушах хър Маджести, рече, че на 31 окт. Брекзит влиза в сила и “нейното правителство, ще договаря нещо си, с ЕС.”

Ама, както винаги, медиите, обърнаха повече внимание, що не била с оная корона, ми била с тая...

И кой знае, колко време ще се  договарят, та до януари, се съмнявам нещо да се промени.

Не е казала че влиза в сила на 31

https://www.gov.uk/government/speeches/queens-speech-2019

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , bad kid каза:

Не е казала че влиза в сила на 31

https://www.gov.uk/government/speeches/queens-speech-2019

Ааа, може да не съм разбрала правилно:(((

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , bad kid каза:

Сърпрааааайз

 

Donald Tusk: EU agrees to delay Brexit until January 31

EU няма да извади горещите кестени вместо правителството на UK. Последните трябва сами да си понесат отговорността. Един отказ на отлагане би довел до директен хаос, който би засегнал всички. Илюзия е да си мислим, че в тези глобални отношения EU ще бъде недокосната, ако UK потъне - или бъде засегната зле - икономически. Ярък пример е фалитът на Томас Кук...

 

Пътуванията са били и ще бъдат във фокуса на вниманието на всички. Ако не се упорства излишно да се пътува само с лична карта, а човек има и международен паспорт, няма никакво основание за притеснение по отношение на какъвто и да било достъп в UK за български (EU) граждани и това е ясно дефинирано и при най-лошия вариант No Deal Brexit. Засягането на самите транспортни средства при No Deal е друга опера.

 

Въпросът е да се излезе от тази патова ситуация и се проведат нови парламентарни избори, защото освен за авторите на хумористични шаржове, тази ситуация за всички - пряко или индиректно засегнати хора - е безкрайно уморителна и тягостна... 

Връзка към мнение

През 2192 г английският министър-председател посетил Брюксел, за да иска поредно отлагане на Брекзит. Вече никой не помнел как се е зародила тази традиция, но тъй като се събирали много туристи, посещението се провеждало всяка година.

  • Харесвам 3
  • Смея се 5
Връзка към мнение

Ако някой все пак се интересува от датата за Брекзит, най-добре е да подходи научно и да види какви са очакванията на населението в Обединеното кралство 😀

 

73352301_2126936170948643_73460559536256

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

При цялата условност на Брекзит за сега изглежда, че ако се осъществи основният сценарий ще е да се пътува с паспорт. Добрата новина е, че поне предвиждат да не въведат промените изненадващо, а с подходящ срок за подготовка. Както и да въведат подобна промяна обаче със сигурност може да очакваме намаляване на трафика между Великобритания и ЕС. Вероятно много хора, които мислят да оскочат за уикенда до Лондон и т.н. няма да го направят, ако нямат паспорт. Със сигурност ще има ученически групи, които няма да пътуват, защото родителите няма да искат или могат да извадят паспорт на детето и т.н.

 

New post-Brexit passport rule is already damaging UK tourism industry

https://www.independent.co.uk/travel/news-and-advice/brexit-passports-id-cards-ban-tourists-uk-tourism-eu-visitbritain-a9185516.html

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Някой има ли идея последно как ще се пътува след Брекзит (31-ви януари)? С лична карта, с паспорт, с паспорт валиден още 6 месеца и т.н.?

Редактирано от Георги
Връзка към мнение

Кой да има идея, като още няма официално становище на британското правителство и ЕС ? 

 

Иначе в UK от месеци има информационна кампания с плакати по спирки на градския транспорт и т. н., че британските граждани  ще се нуждаят от паспорт за да пътуват в ЕС след Brexit.  Вероятно е и да ги подготвят за всеки случай, та после  британските магеланци да не пишат в техния форум в "Искам да се оплача" ,  как не били разбрали,  не били чули... 

Според мен ще уредят нещата аналогично на Норвегия и Швейцария, но засега може само да гадаем.

Връзка към мнение

Добре де, аз пък, друго недоумявам. Какво толкова се вълнувате, как щяло да се пътува?😯
Ми, преди как се пътуваше - паспортчето, визичката, самолетчето  и хоооп, в Лондон.

Че за колко други места вадим визи и не мрънкаме.

Излишни приказки се изливат по темата. И в медиите, и тук, и на пейката пред блока...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
32 minutes ago, AlexandraKo said:

Добре де, аз пък, друго недоумявам. Какво толкова се вълнувате, как щяло да се пътува?😯
Ми, преди как се пътуваше - паспортчето, визичката, самолетчето  и хоооп, в Лондон.

Че за колко други места вадим визи и не мрънкаме.

Излишни приказки се изливат по темата. И в медиите, и тук, и на пейката пред блока...

За съжаление не са толкова елементарни нещата! Ако се въведе рязка промяна със сигурност ще има драматични промени на пазара. Не всички хора Европа са Магеланци за които е естествено да имат международен паспорт. Болшинството европейци свикнаха да пътуват с лична карта и аз лично познавам доста хора, които нямат международен паспорт, но постоянно пътуват. Като към това се добави евентуално изискване за валидност от 6 месеца на паспорта и драстично се ограничи правото на граждани на ЕС да работят във Великобритания може да очакваме, че търсенето към пътувания към острова може да спадне сериозно. Спадне ли търсенето, ще има масово спиране на линии и много хора, които имат паспорт също ще бъдат засегнати...

Лондон до миналата година беше най-посещаваният от туристи град в Европа, но Париж го изпревари цък Вероятно несигурността от Брекзит е довела до този резултат. Тази година единственото нещо което усещам е, че масово до Лондон има билети по 10-15 евро, но никой още не смее драстично да си намали капацитета... Сърбят ме пръстите да правя резервации, но изобщо не ми се иска да ми се провалят плановете...

Връзка към мнение
1 hour ago, stanimir said:

Иначе в UK от месеци има информационна кампания с плакати по спирки на градския транспорт и т. н., че британските граждани  ще се нуждаят от паспорт за да пътуват в ЕС след Brexit.  Вероятно е и да ги подготвят за всеки случай, та после  британските магеланци да не пишат в техния форум в "Искам да се оплача" ,  как не били разбрали,  не били чули... 

Според мен ще уредят нещата аналогично на Норвегия и Швейцария, но засега може само да гадаем.

Британците до колкото съм запознат и до сега пътуваха до ЕС с паспорт, защото те нямат лична карта. Единствената промяна за тях ще е, че евентуално паспортът трябва да е валиден още 6 месеца...

Връзка към мнение

САЩ нямат изискване паспорта да е валиден 6 месеца, Австралия също, Норвегия и Швейцария са ясни,  ти как си реши, че точно UK или ЕС ще имат ? Може да имат, може да нямат. 

 

Имаш цял месец, ако се тревожиш извади си нов.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Topfly каза:

Тази година единственото нещо което усещам е, че масово до Лондон има билети по 10-15 евро, но никой още не смее драстично да си намали капацитета... Сърбят ме пръстите да правя резервации, но изобщо не ми се иска да ми се провалят плановете...

Ами възползвай се тогава докато има. Без неотменяеми резервации и готово.

Все пак магеланец от паспорт ли се плаши?

Щеше ми се и аз да имам билети по 10 евро до място, където ми се ходи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
48 minutes ago, stanimir said:

САЩ нямат изискване паспорта да е валиден 6 месеца, Австралия също, Норвегия и Швейцария са ясни,  ти как си реши, че точно UK или ЕС ще имат ? Може да имат, може да нямат.

Явно си видял кампанията, но не си я разбрал! Правителството на Великобритания официално предупреждава гражданите си за следното:

 

Passports: check if you need to renew

You may need to renew your British passport earlier if you’re travelling after Brexit.

On the day you travel, you’ll need your passport to both:

  • have at least 6 months left
  • be less than 10 years old (even if it has 6 months or more left)

If you do not renew it, you may not be able to travel to most EU countries and Iceland, Liechtenstein, Norway and Switzerland.

https://www.gov.uk/visit-europe-brexit

 

В сайта на Уиз ер също се върти следната информация за британски граждани:

 

Alternatively, check the expiry date of your passport – you should have at least 6 months remaining on your passport, not counting any additional months beyond 10 years. You may have extra months on your passport’s expiry date if you renewed your old passport before it expired.

 

14 minutes ago, neuromancer said:

Ами възползвай се тогава докато има. Без неотменяеми резервации и готово.

Все пак магеланец от паспорт ли се плаши?

Щеше ми се и аз да имам билети по 10 евро до място, където ми се ходи.

Ако планирах само пътуване до UK нямаше да се притеснявам толкова, но при шантави комбинации с прекачване в UK е неприятно ако ти изгори едната отсечка. Гоня и разни круизи при които няма как да ги откажеш. Ако ти изгори самолетния билет, ти гори и пътуването...

Връзка към мнение

Летиш чак напролет,  съвсем скоро вече ще се знае. 

 

Личното ми мнение е, че просто се презастраховат и няма да има никакви драми. В най-лошия случай ще има гратисен период. 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз ще летя до Вилнюс март месец и на връщане имам прекачване в Лондон. Ще се уверя лично какво ново има и ще пиша тук. За всеки случай смятам да си взема и паспорта.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.