Прескочи до съдържание

Как ще се пътува след Брекзит?


Препоръчани мнения

преди 4 минути , Topfly каза:

Canada issues UK travel warning after Brexit vote

Terrorism, possible clashes warned by Canadian government

https://www.aa.com.tr/en/americas/canada-issues-uk-travel-warning-after-brexit-vote/1434990

"The travel warning is a rare occurrence, given Canada is a Commonwealth country and Queen Elizabeth is the country’s head of state."

Бившата колония да предупреждава за опасности в метрополията ... Това си е направо за тема Хумор 🙂

  • Смея се 1
Връзка към мнение

В какво  точно е драмата,  освен че може да се наложи минаване през граничен контрол идвайки от шенгенска държава и евентуално няма да минаваме  само с лична карта ?

Така или иначе и сега минаваме  през паспортен контрол идвайки от България. 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Драмата е в това,че още не знаем размера и.Не може да сравняваш минаване през паспортен контрол между шенгенска и извъншенгенска държава,но член на ЕС с такава,която е извън съюза въобще.Французите преди месец бяха показали какъв би бил граничният контрол на Ламанша при твърд Брекзит.Опашки и километрични задръствания.Просто има твърде много аспекти,които трябва да се урегулират за да продължи свободно движение от стоки и хора между EU и UK.А това не става от днес за утре.Всички се надяваме това да мине гладко,но няма смисъл да се правим на непукисти и и че сме над тия неща.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
14 minutes ago, stanimir said:

В какво  точно е драмата,  освен че може да се наложи минаване през граничен контрол идвайки от шенгенска държава и евентуално няма да минаваме  само с лична карта ?

Така или иначе и сега минаваме  през паспортен контрол идвайки от България.

Освен паспортен ще има и митнически контрол и задължително ще трябва да се сканират документите на гражданите извън ЕС . Това ще доведе до опашки, закъснения и анулиране на полети и т.н. в държавите където не са подготвени за Брекзит. В момента има стачка на френските митничари, които проверяват всички заминаващи и пристигащи с влаковете Eurostar от Париж до Лондон все едно че няма сделка за Брекзит. Резултатът е пълен хаос в трафика на Eurostar и масово анулиране цък

Връзка към мнение

Все пак много от хората тук са пътували и извън ЕС и Европа въобще.  Има живот и извън ЕС,  а минаването през границите е въпрос на организация в съответните  държави. На Станстед съм висял, колкото и на влизане в държави от "Третия свят" и не че не пробвах да мина през електронния контрол - последния път просто не работеше 😞

Швейцария и  Норвегия  си живеят предоволно и извън ЕС,  вероятно и британците ще договорят някакви подобни споразумения след време. 

 

 

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да де - има живот, и границите се минават, ама това не става от днес за утре. Има процеси, двустранни/тристранни договори, уговорки, споразумения и т.н. Към момента споразуменията за най-безболезнено излизане се гласуват (вече 3 пъти) с НЕ от британския парламент и нещата клонят към хард брекзит или no-deal 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
21 minutes ago, stanimir said:

не че не пробвах да мина през електронния контрол - последния път просто не работеше

А аз се чудех на летището в София от коя страна са черпили опит...

Редактирано от akair
  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към мнение

В случай на Брекзит без споразумение британските и европейските авиокомпании ще изгубят автоматичното право да извършват полети между ЕС и Обединеното кралство. За да предотвратят опасността от хаос по летищата, британските и европейските власти възнамеряват да си отпускат взаимно временни разрешителни за авиокомпаниите, за да могат да се поддържат въздушните връзки.

 

https://www.dnevnik.bg/evropa/2019/03/29/3411914_kakvo_shteshe_da_stane_ako_dnes_velikobritaniia_be/?ref=home_layer2

Връзка към мнение

Какви са правата ни за пътуване при Брекзит без сделка

 

Тази седмица Европейската комисия завърши подготовката си за сценарий на излизане на  Обединеното кралство от Европейския съюз без споразумение. При все че напускането без споразумение не е желателно, ЕС е готов за него, съобщават от ЕК.

Комисията продължава да подкрепя държавите членки и настоятелно призовава всички граждани и предприятия от ЕС да продължат да се информират за последиците от реализиране на сценарий на излизане без споразумение.

Ето и повече информация относно пътуването на гражданите от Острова и от държавите до ЕС при вариант на излизане без сделка.

 

https://www.monitor.bg/bg/a/view/kakvi-sa-pravata-ni-za-pytuvane-pri-brekzit-bez-sdelka-161110

 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

От личния ми опит посока UK -> ЕС. Знам, че тази информация би била от полза на магеланци, живеещи тук:

 

Имам пътуване на континента с кола на 18 април с ферибот. Тоест, точно една седмица след 12 април и преди Католическия Великден. Изрично е  упоменато на сайта на моя застраховател, че в случай на No Deal (а сигурно и при Deal, който три пъти е отхвърлян, така че е малко вероятен), трябва да имам Зелена карта. Току що си я поръчах online- доставяне от 3 до 5 работни дни. Застраховката ми покриваше Европа така или иначе.

 

Надявам се да не ми трябва - да се revoke-не Article 50, но споделям - в случай на най-неприятния (за не малко хора, включително и за мен) резултат - и ако не искаме да си жертваме пътувания с кола.

 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Малкото продажби, означават ниски цени 🙂 Може би сега е моментът Магеланци да си планират почивка във Великобритания....

EasyJet warns of 'weak' summer sales amid Brexit uncertainty

https://www.bbc.com/news/business-47771212

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Малко се уморих от модериране на тази тема. 

 

Моля, нека се пускат само мнения конкретно засягащи пътуванията от/до/през Великобритания. Ама без отвлечени аналогии тип дълъг политически анализ с последно изречение "внимавайте като пътувате", което да даде един вид пътешественическа легитимация. Мисля, че брекзит е доволно предъвкан в абсолютно всички медии, така че ограничавайки политическата дискусия тук едва ли някой ще се почувства дезинформиран. Изключение от сега нататък правим само за новини ДИРЕКТНО свързани с пътуващите - информация от авиокомпании, от митнически власти и т.н. При следващо отвличане, просто темата ще бъде заключена и ще се лишим и от това. 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Гражданите на Обединеното кралство ще могат да влизат в ЕС без визи за кратки периоди след излизане на страната им от блока, при условие че гражданите на ЕС се възползват от същите условия, когато пътуват до Обединеното кралство, се посочва в резолюция на Европейския парламент, цитирана от пресслужбата на институцията.

 

Евродепутатите подкрепиха в четвъртък с 502 гласа "за", 81 гласа "против" и 29 гласа "въздържал се" проекта на резолюция за освобождаването на гражданите на Обединеното кралство от визови изисквания при влизане в ЕС за кратък престой след Брекзит.
...

 

ЕС ще отмени визовия режим за граждани на Обединеното кралство едностранно, но на основа на реципрочност, при условие че гражданите на ЕС също се ползват от безвизов достъп при кратки бизнес или туристически пътувания до Обединеното кралство след Брекзит.

 

В случай че Обединеното кралство въведе изискване за притежаване на виза за гражданите на поне една държава членка, "следва да бъде приложен механизмът за реципрочност, предвиден в законодателството на ЕС", гласи текстът. Това може да доведе до повторно въвеждане на визови изисквания за британските граждани.

 

След одобрението в пленарната зала проектозаконът следва да бъде формално гласуван от Съвета на министрите. Законодателството трябва да бъде публикувано в Официален вестник на ЕС преди 12 април, за подготовка за Брекзит без сделка на тази дата.

 

Премахването на визите ще се прилага във всички държави - членки на ЕС (с изключение на Ирландия, която има собствена визова политика) и в асоциираните към Шенген страни (Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария). Ирландия и Обединеното кралство имат специфично двустранно споразумение, което предвижда безвизово пътуване между двете страни.

Източник - цък

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Pet owners warned of four-month wait for travel between France and UK after Brexit

https://www.thelocal.fr/20190822/pet-owners-warned-of-four-month-wait-for-travel-between-france-and-uk-after-brexit

  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

От 2020 г. пътуваме във Великобритания с паспорт.

 

Българските граждани, които планират пътувания във Великобритания през 2020 г., трябва да притежават и носят със себе си валиден международен паспорт с биометрични данни, препоръчват от МВнР.

 

Последният срок за напускане на Великобритания е 31 октомври. Вероятно това ще стане без сделка. 

Въпреки редица парламентарни неуспехи и поражението във Върховния съд, Борис Джонсън настоява, че ще изведе Великобритания от Европейския съюз, със или без сделка, на 31 октомври.

За повече инфо цък.

Връзка към мнение

Много "ако"-та има още. Това без сделка го изиграха вече по борсите, сега чакаме друга бомба в последния момент, как всъщност ще преговарят. Акулите искат милиарди да печелят. 🙂

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , Иван Попов каза:

Последният срок за напускане на Великобритания е 31 октомври.

Няма такова нещо - това е доста вероятната ( и желана от БоДжо )  дата, но въобще не е "последен срок"! Някой "журналист" пак е писал разбрал-недоразбрал. 
 

преди 10 минути , T.E.Lawrence каза:

 Акулите искат милиарди да печелят. 🙂

Аз не знам някой да не иска да печели и да иска да губи - независимо дали акула, кит, цаца или шаран. :grin:

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към мнение
преди 13 минути , Фил каза:

Няма такова нещо - това е доста вероятната ( и желана от БоДжо )  дата, но въобще не е "последен срок"! Някой "журналист" пак е писал разбрал-недоразбрал. 
 

Аз не знам някой да не иска да печели и да иска да губи - независимо дали акула, кит, цаца или шаран. :grin:

А иначе виж какво пише в една друга статия. 

 

От Външно министерство препоръчват българите, които планират пътуване във Великобритания през 2020 г., да носят и валиден международен паспорт с биометрични данни.

Британското правителство планира постепенно да ограничи възможността за пътуване от и за Великобритания с лични карти през 2020 г., ако страната напусне Европейския съюз без споразумение, т.нар. Брекзит без сделка. 

Ето и цялата статия.

 

Препоръчва се да се носи валиден паспорт. Аз все си мисля, че ние пак ще си преминаваме само с лични карти, но ще видим какво ще измислят....

и дали акулите, цаците или шараните ще спечелят или загубят. 😃 

 

 

Връзка към мнение

То по принцип за UK не е лошо човек да носи (и) паспорт, за да може да минава на летищата през автоматичния пасконтрол. 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Уж имаше обещание да пътуваме с лична карта, а то какво стана...Едно подобно правило със сигурност би намалило туристическия поток и полетите към Великобритания.. Доста граждани на ЕС вече не си вадят международен паспорт....

 

От Нова година пътуваме до Великобритания с паспорт с биометрични данни

Властите в Лондон няма да признават личните карти при Брекзит без сделка

https://trafficnews.bg/obshtestvo/ot-nova-godina-patuvame-velikobritaniia-pasport-156142/?fbclid=IwAR1LQ0-JpGeWPKPPBFtHX3wHlZ03L4NXTwOEQXtxPGcACfshTk579m2ispQ

Връзка към мнение
преди 1 час, Topfly каза:

Уж имаше обещание да пътуваме с лична карта,

E имаше, ама не вярвай много на обещания, особено на политици.

Пък и при брекзит без сделка (както май се очертава да стане) нещата са още по-непредвидими.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Малко тъп въпрос, но за успокоение на майка ми - значи тя влиза в Лондон на 30 декември и излиза на 1 януари. Има паспорт от старите, без биометрични данни и лична карта. Аз не виждам как някой би я спрял да излезе от УК и да се прибере, пък какъвто ще да й е паспорта? Отделно че не е ясно това кога изобщо ще влезе в сила, ако влезе изобщо.

 

Нали правилно го тълкувам....няма нужда да ходи да подменя паспорт?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако на паспорта има изобразен правоъгълник с кръгче в средата, той е биометричен. От няколко години всички издадени паспорти са такива.

 Passportbg.jpg.f632e26240c275eaafb68d13133fed54.jpg

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.