Прескочи до съдържание

Как ще се пътува след Брекзит?


Препоръчани мнения

39 minutes ago, anita82 said:

Малко тъп въпрос, но за успокоение на майка ми - значи тя влиза в Лондон на 30 декември и излиза на 1 януари. Има паспорт от старите, без биометрични данни и лична карта. Аз не виждам как някой би я спрял да излезе от УК и да се прибере, пък какъвто ще да й е паспорта? Отделно че не е ясно това кога изобщо ще влезе в сила, ако влезе изобщо.

 

Нали правилно го тълкувам....няма нужда да ходи да подменя паспорт?

За сега единствената официална информация е, че ще може да се пътува с лична карта, но както виждаш всяка информация свързана с Брекзит е предпоследна. Кога ще влезе в сила изискването за пътуване с биометричен паспорт (ако изобщо влезе в сила ) също е спекулация, защото не ясно кога и какъв Брекзит ще има. Предупреждението обаче е полезно, защото който не иска да си има главоболия и притеснения е по добре да на време да си подаде молба за международен паспорт от колкото да плаща 200 лева за експресна услуга, вместо 40 лева.

 

Аз лично не мисля. че майка ти ще има проблем, но ако е по притеснителна и няма много време до изтичане на паспорта, аз бих си направил на нейно място нов биометричен паспорт.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Започвайки от 29 март 2010 г. [1], всички новоиздадени български паспорти съдържат чип с биометрични данни, както и текст „Европейски съюз“ (български) / „European Union“ (английски) над официалното име, като по този начин ще бъде отразено членството на България в ЕС. Другите нововъведения касаят промяната изгледа на вътрешните страници – въведени са елементи, показващи забележителности и паметници в страната. Срокът на валидност остава 5 години. За сега. 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
45 minutes ago, rdd said:

Започвайки от 29 март 2010 г. [1], всички новоиздадени български паспорти съдържат чип с биометрични данни, както и текст „Европейски съюз“ (български) / „European Union“ (английски) над официалното име, като по този начин ще бъде отразено членството на България в ЕС. Другите нововъведения касаят промяната изгледа на вътрешните страници – въведени са елементи, показващи забележителности и паметници в страната. Срокът на валидност остава 5 години. За сега. 

Аз го приех на доверие тя като ми каза че не бил биометричен! Сега като я питах защо мисли че не е биометричен ми вика че защото само новите ще са такива 😐 

 

Нейният има още 1 година валидност така че със сигурност е биометричен и проблем няма. Мерси на всички!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 2 часа, anita82 каза:

Аз не виждам как някой би я спрял да излезе от УК и да се прибере, пък какъвто ще да й е паспорта?

Британските власти по принцип не обръщат особено внимание когато излизаш от страната и в повечето случаи на летищата дори няма паспортна проверка.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
2 minutes ago, Фил said:

Британските власти по принцип не обръщат особено внимание когато излизаш от страната и в повечето случаи на летищата дори няма паспортна проверка.

Последният път и на мен ми направи впечатление тази особеност.. Може би събират данните от авиокомпаниите за да имат идея кои чужденци се намират все още на тяхна територия...

Връзка към мнение

Нови аспекти при пътуване на артисти, музиканти, спортисти и т.н. след евентуален твърд Брекзит (Визи, разрешителни, осигуровки и т.н.)

 

No-deal Brexit may make touring Europe 'unviable' for UK artists

Bands, theatre groups and sports clubs could be badly hit by need for visas, carnets and documents

https://www.theguardian.com/politics/2019/oct/03/no-deal-brexit-may-make-touring-europe-simply-unviable-for-uk-artists

 

Guidance

Touring Europe if there’s no Brexit deal

https://www.gov.uk/guidance/touring-europe-if-theres-no-brexit-deal?utm_source=7e21817c-b0da-4197-9c7f-305f525e306f&utm_medium=email&utm_campaign=govuk-notifications&utm_content=immediate

 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Topfly каза:

Последният път и на мен ми направи впечатление тази особеност.. Може би събират данните от авиокомпаниите за да имат идея кои чужденци се намират все още на тяхна територия...

Tова е от много отдавна така

И със сигурност работещите на гейтовете и чекин гишетата изпълняват функциите на граничен контрол на излизане, поне толкова внимателно гледат документите

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
преди 23 минути , neuromancer каза:

Е тя и Тереза Мей два пъти уреди някаква сделка, ама в парламента не минаха...

Точно. Искрено се надявам тази сделка да получи подкрепа в парламента...

Връзка към мнение
преди 5 минути , Гост каза:

Точно. Искрено се надявам тази сделка да получи подкрепа в парламента...

В европейските парламенти биха я подкрепили със сигурност, но в този UK парламент няма никакъв шанс такава сделка..

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 44 минути , Фил каза:

Докато не ги видя в уикипедия на картата отбелязани с различен цвят не вярвам аз на никакви поредни изявления! 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Някой има ли идея евентуалното излизане със сделка какво означава за пътуващите? Ще трябва ли да се пътува с паспорт, безплатният роуминг остава ли и т.н.?

 

Тази сделка реално означава разпадане на Обединеното кралство, защото Великобритания излиза от ЕС, но Северна Ирландия де факто остава...Ще има и граница между Великобритания и Северна Ирландия

 

70088199_1184345895071786_25856170156663

 

 

 

 

Връзка към мнение
преди 9 минути , Topfly каза:

Някой има ли идея евентуалното излизане със сделка какво означава за пътуващите? Ще трябва ли да се пътува с паспорт, безплатният роуминг остава ли и т.н.?

 

Тази сделка реално означава разпадане на Обединеното кралство, защото Великобритания излиза от ЕС, но Северна Ирландия де факто остава...Ще има и граница между Великобритания и Северна Ирландия

 

70088199_1184345895071786_25856170156663

 

 

 

 

Доколкото знам точно това е един от главните проблеми по които не могат да постигнат съгласие - Великобритания  отказва категорично да слага граница между Северна Ирландия и Република Ирландия.

 

А какво би означавало.... ще стане евентуално ясно едва след като наистина постигнат съгласие, т.е британският парламент приеме сделката. Роуминга по мое мнение едва ли ще остане, особено при българските оператори.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Най-вероятно за пътуващите като нас няма да има почти никаква разлика. Според всички премиери, които се изредиха там напоследък, пътувания до няколко месеца ще могат да си се правят с лични карти, или в краен случай с паспорти. Вярно е, че се поразглезихме с тия пътувания с лични карти из Европата, но предполагам всеки уважаващ себе си магеланец си има и паспорт, така че няма да е голям проблем 🙂 Скъпият роуминг можело и да се върне.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Роуминга си зависи от оператора, и ако няма кой да ги натиска отгоре с регулации ще товарят колкото могат.

Иначе има английски оператори с безплатен роуминг и извън ЕС. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
10 hours ago, neuromancer said:

Роуминга си зависи от оператора, и ако няма кой да ги натиска отгоре с регулации ще товарят колкото могат.

Иначе има английски оператори с безплатен роуминг и извън ЕС. 

Мен ме интересуваха не някакви общи размисли, а какво конкрето е записано в споразумението по този въпрос. Ако има споразумение по принцип всеки въпрос може да е регулиран. Брекзит без сделка дълго се обсъждаше в медиите, но условията на Брекзит със сделка не ги намирам като извадка в частта си за пътуването.

 

Много важно нещо е при какви условия ще могат да летят авиокомпаниите? Абсолютно свободен ли ще е пазара както е сега или ще трябват специални разрешителни, като определени авиокомпании загубят правата си? Споразумението решавали проблемите, че определени авикомпании, като групата IAG имат сложна акционерна структура?

Връзка към мнение
Преди 1 час, Topfly каза:

Мен ме интересуваха не някакви общи размисли, а какво конкрето е записано в споразумението по този въпрос. Ако има споразумение по принцип всеки въпрос може да е регулиран. Брекзит без сделка дълго се обсъждаше в медиите, но условията на Брекзит със сделка не ги намирам като извадка в частта си за пътуването.

 

Много важно нещо е при какви условия ще могат да летят авиокомпаниите? Абсолютно свободен ли ще е пазара както е сега или ще трябват специални разрешителни, като определени авиокомпании загубят правата си? Споразумението решавали проблемите, че определени авикомпании, като групата IAG имат сложна акционерна структура?

Не зная дали тази информация поне малко отговаря на въпросите ти... 

 

https://www.caa.co.uk/Our-work/About-us/Brexit/

Връзка към мнение

Аз тръпна в очакване за ситуацията с паспортите/личните карти как ще се развива, защото декември летим до Великобритания, а точно тогава международния ми паспорт става на срок под 6 месеца:)) Така и така трябва да го сменям, но сега е още малко рано май, а после ще съм на ръба да не стане времето за експресна поръчка:)

Връзка към мнение
преди 30 минути , Coo каза:

Аз тръпна в очакване за ситуацията с паспортите/личните карти как ще се развива, защото декември летим до Великобритания, а точно тогава международния ми паспорт става на срок под 6 месеца:)) Така и така трябва да го сменям, но сега е още малко рано май, а после ще съм на ръба да не стане времето за експресна поръчка:)

В случай на Брекзит без сделка - което горещо желая да не се случва, но е съвсем реална опция независимо от приетия закон - има много голяма вероятност да ти се наложи да си извадиш паспорт. 

 

https://www.telegraph.co.uk/politics/2019/09/06/eu-citizens-barred-entering-uk-cards-crackdown-criminals-using/

 

Засега, обаче, законът казва: 

 

What you need to show at the UK border will not change immediately if the UK leaves the EU without a deal.

You’ll need to show a valid passport or national identity card if you’re a citizen of either:

  • an EU country
  • Iceland, Liechtenstein, Norway or Switzerland

EEA national identity cards will be phased out - постепенно се прекратяват- for travel to the UK during 2020. More details will be provided shortly.

 

https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-after-brexit 

Връзка към мнение

П.П. Никъде не е посочено за валидност на паспорта 6 месеца, а само валиден паспорт. Така или иначе Законът казва: тази промяна ще бъде постепенно въведена през 2020 при липса на сделка.

преди 37 минути , Coo каза:

...а точно тогава международния ми паспорт става на срок под 6 месеца:)) 

 

Връзка към мнение
29 minutes ago, Гост said:

П.П. Никъде не е посочено за валидност на паспорта 6 месеца, а само валиден паспорт. Така или иначе Законът казва: тази промяна ще бъде постепенно въведена през 2020 при липса на сделка.

 

@Гост да, аз съм наясно, че нов паспорт ще трябва да вадя, просто следя ситуацията до 31.10, за да знам после колко бързо да се изстрелвам към районното МВР  🙂

 (Понеже може да се помотам и да го направя след НГ...)

 

За шест месеца нищо не пише, но от МВР за други страни, в които се пътува без визи и т.н. обикновено казват,че трябва да е валидност толкова ( "снабдени с международен паспорт, валиден 6 месеца от предполагаемата дата на пътуване,"). Ситуацията колко и дали ще се хванат за гушите и дали няма да се заяждат за подобни "дреболии" за хора от ЕС/България ми е малко непредвидима.:) 

Имам време да вадя, просто следя с любопитство:)

 

 

Връзка към мнение

Парламентът принуди Джонсън днес да поиска отлагане на Брекзит до 31 януари

 

https://m.dnevnik.bg/evropa/2019/10/19/3978876_parlamentut_prinudi_djonsun_da_poiska_otlagane_na/ 😑

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Самият Брекзит, ако изобщо се състои някога, в което все повече се съмнявам, ще бъде страхотна туристическа атракция. 

  • Браво 1
  • Смея се 9
Връзка към мнение
На 18.10.2019 г. в 13:05, Coo каза:

@Гост да, аз съм наясно, че нов паспорт ще трябва да вадя, просто следя ситуацията до 31.10, за да знам после колко бързо да се изстрелвам към районното МВР  🙂

 (Понеже може да се помотам и да го направя след НГ...)

 

За шест месеца нищо не пише, но от МВР за други страни, в които се пътува без визи и т.н. обикновено казват,че трябва да е валидност толкова ( "снабдени с международен паспорт, валиден 6 месеца от предполагаемата дата на пътуване,"). Ситуацията колко и дали ще се хванат за гушите и дали няма да се заяждат за подобни "дреболии" за хора от ЕС/България ми е малко непредвидима.:) 

Имам време да вадя, просто следя с любопитство:)

 

 

Всъщност точно на този линк е изрично посочен отговор на твоя въпрос, т.е. че въпросните 6 месеца не са никакъв проблем. 🙂

 

You can still enter the UK using a passport which expires in less than 6 months.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.