Прескочи до съдържание

Посетени държави?


Препоръчани мнения

Я кажете, какъв ви е критерият за посетена държава? И какво ще кажете за следните частни случаи:

 

1) Транзит с автомобил, слиза се за по няколко минути на бензиностанции.

2) Транзит с автобус, слиза се за десетина минути на автогара и близката околност.

3) Транзит с влак, няма слизания.

 

Как мислите, трябва ли да се броят за посетени държавите в горните три случая?

 

По моите критерии трябва да си стъпил на земята, за да ти се брои за посетена - т.е. 1) и 2) се броят, 3) - не. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз лично ги преценявам "на око". Със самолетите е лесно, там трябва да минеш паспортен контрол :)

 

Мислех дали да не слагам твърд критерий, от рода на поне една нощувка, но пак не върви, във Виена съм бил поне 4-5 пъти, все за по няколко часа и твърдя че съм ходил там...общо взето както го почувствам. 

Връзка към мнение

За Италия с кола обичайно се минава през Сърбия, Хърватска и Словения, но не  бих казал, че съм посещавал тези страни и са малко нещата, които мога да кажа за тях...затова не съм ги отмятал...а се чудех.

Всъщност май Георги е прав....кой-както си го почувства...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Италия с кола обичайно се минава през Сърбия, Хърватска и Словения, но не  бих казал, че съм посещавал тези страни

И аз така.

Не ги броя - нищо не съм видяла.

А и това да отмяташ България в посетените държави пак не върви според мен. Като да си броиш майчиния си език когато те питат какви езици говориш.

Връзка към мнение

Ами и аз се съгласявам с горните мнения. Например през Сърбия съм минавала транзит в общи линии, но все пак я броя, защото в Белград се позавъртяхме доста с колата да разгледаме (колкото може от кола,де), а от Хърватска нищо не помня освен шосе, тоест за мен не е посетена. Тъй, че според мен много зависи от къде минаваш и за колко време. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

...Например през Сърбия съм минавала транзит в общи линии, но все пак я броя, защото в Белград се позавъртяхме доста с колата да разгледаме (колкото може от кола,де), а от Хърватска нищо не помня освен шосе, тоест за мен не е посетена....

В този ред на мисли - Сърбия през Калотина първите 100 км си се чувствам още в България, пък и гледките са си красиви балкански пейзажи, после добре, че е Белград, че да се разведриш покрай задръстванията и имаш време да огледаш, Хърватска-дълга, равна и скучна- поне около магистралата е така, Словения-тази страна ме заплени, красота, живописни пейзажи, зеленина, планини....след 12 часа шофиране Словения ме освежи, все едно сега се качвам в колата, а имахме късмета да караме и по слънце, и на дъжд и след дъжда да видим красив залез от магистралата....а докато карах имах чувството, че пътищата, мостовете, тунелите, са част от природата и тя ги е създала, а не човек.....

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В този ред на мисли - Сърбия през Калотина първите 100 км си се чувствам още в България, пък и гледките са си красиви балкански пейзажи, после добре, че е Белград, че да се разведриш покрай задръстванията и имаш време да огледаш, Хърватска-дълга, равна и скучна- поне около магистралата е така, Словения-тази страна ме заплени, красота, живописни пейзажи, зеленина, планини....след 12 часа шофиране Словения ме освежи, все едно сега се качвам в колата, а имахме късмета да караме и по слънце, и на дъжд и след дъжда да видим красив залез от магистралата....а докато карах имах чувството, че пътищата, мостовете, тунелите, са част от природата и тя ги е създала, а не човек.....

Хахаха да така си е! То и в Румъния същата работа, че и по - зле от БГ, по пътя към Букурещ. :)

А за Словения напълно споделям мнението ти! Не очаквах да е толкова хубава държава!Страхотно впечатление ми направи  и това преди 10 години! :)

Връзка към мнение

Хаха, не знам дали паспортният контрол е критерий: минах го на Barajas, и после с автобус до новия терминал (няколко км мисля), ама не е като да считам, че съм била в Испания....

Връзка към мнение

Естествено, че кой както го усети. Като ви чета мненията за равния и скучен пейзаж на Хърватска трябва май да изпраскам един пътепис за Тази държава, една от най-красивите, които съм виждал. Страхотно крайбрежие и море имат.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мисля, че имаха предвид магистралата през там...Крайбрежието на Хърватска ми е отдавна в 2do списъка. 

 

Ама щом те провокира за пътепис, давай смело :)

Връзка към мнение

Естествено, че кой както го усети. Като ви чета мненията за равния и скучен пейзаж на Хърватска трябва май да изпраскам един пътепис за Тази държава, една от най-красивите, които съм виждал. Страхотно крайбрежие и море имат.

Не нееее ставаше въпрос, че като се пътува нанякъде и минаваш само през Хърватска е скучновато, иначе има много какво да се види там, определено. :)

А иначе давай пътепис, ще ми е много интересно, предполагам на другите също. :)

Връзка към мнение

Я кажете, какъв ви е критерият за посетена държава? И какво ще кажете за следните частни случаи:

 

1) Транзит с автомобил, слиза се за по няколко минути на бензиностанции.

2) Транзит с автобус, слиза се за десетина минути на автогара и близката околност.

3) Транзит с влак, няма слизания.

 

Как мислите, трябва ли да се броят за посетени държавите в горните три случая?

 

По моите критерии трябва да си стъпил на земята, за да ти се брои за посетена - т.е. 1) и 2) се броят, 3) - не. 

 

Лично аз не мисля, че трябва да се броят. За да считаш дадено място за посетено трябва да си прекарал поне 3-4 часа в някой град. Защото, ако съм била 4 часа на летището в Рим например, а не съм видяла самия Рим - как да кажа, че съм била там  :) ?

Връзка към мнение

За летищата е ясно. Ама примерно прекосяваш транзит средно голяма държава с влак или автобус, минаваш през градове, села и паланки, но без да слизаш. Това са ти часове преход и съвсем преки впечатления през прозореца - как да кажеш, че не си бил?!? Хем си бил, хем не си. Много деликатна ситуация :)

 

При мен специално дискусионната държава е Лихтенщайн - десетина минути транзит с влака. Не разбрах кога съм влязъл, кога съм излязъл, а можеше и да не разбера, че съм минал, ако не бях видял табелката на една гара :))) Всъщност не може да има спор - категорично не се брои. Ама примерно преди години бях прекосявал два пъти транзит Румъния, без да слизам по населени места. Но пък още ми е в съзнанието как се прекосява полудъга на околовръстно за час и половина, как задминаваш цигански каручки с купета на Дачия и как всяко крайпътно дърво сред полето от кукуруз до края на хоризонта е истинска туристическа атракция. Как да не съм бил в Румъния! :))) 

Редактирано от Meidj
Връзка към мнение

1) Транзит с автомобил, слиза се за по няколко минути на бензиностанции.


2) Транзит с автобус, слиза се за десетина минути на автогара и близката околност.


3) Транзит с влак, няма слизания.


 


 


По моите критерии нито едно от трите не се брои . Под посетена имам предвид наистина посетена ... знаете какво имам предвид.


 


В противен случай трябваше в Сърбия да съм бил над 30 пъти , а аз съм бил веднъж , в Унгария също над 30 пъти , а истински съм бил на практика  3 пъти , в Катар вместо да съм бил 4 -ри пъти ( дори цяла нощ на летището) в действителност не съм бил нито веднъж  :D


Редактирано от stenk
Връзка към мнение

Не бих нарекъл Хърватска равна и скучна . Равни , скучни и страхотни са новите им магистрали . Още тази от Загреб към Риека започва да променя  представата за равен пейзаж  :)

Относно Словения - красива , чиста природа , крави , типични алпийски селца  ... ако табелите са на немски никой няма да знае  , че не е в Австрия.

Любляна ми е топ 3 на най-безличните европейски столици - чисто , подредено , скъпо за Балканите  ( не , че те се броят към Балканите) и безкрайно скучен град . Номер 1 е Скопие , а третата в класацията я оставям празна , защото още не съм я открил :D

Редактирано от stenk
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Относно Словения - красива , чиста природа , крави , типични алпийски селца  ... ако табелите са на немски никой няма да знае  , че не е в Австрия.

 

Нали знаеш, че ако кажеш това на словенец, по всяка вероятност те очаква публична екзекуция на скучния площад пред кметството в Любляна? :D 

 

Словенците наистина се считат за по-напреднали от австрийците и да ти кажа честно май има нещо вярно в тая работа... ;)

Връзка към мнение

Затова на практика към момента са във фалит и са следващата държава от еврозоната , която в близките месеци ЕС ще спасява.

За тия 80 или колко бяха години доста са прихванали от братята сърби , колкото и да не им се иска да го признаят   :)

 

Иначе германците пък се отнасят презрително към австрийците :D

Връзка към мнение

Според мен трябва да си бил поне един ден в дадена държава за да кажеш че си я посетил. Останалото е просто отбиване на номера да се изфукаш че си изръшкал много страни. 

Връзка към мнение

Лично за мен критерият е (с изключение за Ватикана по разбираеми причини) преспиване поне една нощ в съответната държава. И то не на летището :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мисля че няма нужда да се изпада в излишен педантизъм ;) - все пак предполагам идеята е да се получи някаква обща ориентация кой колко е бръмчал по света. :)

Нали не участваме в някакъв конкурс или състезание за бройка ...

И няма да си ги мерим! Иначе дай боже всекиму голям! :)

(имам предвид списък с посетени държави, нали не си помислихте нещо друго  :rolleyes:  )

 

Колкото до разискваните казуси - да ви представа тогава и моя :P   -

Роден съм в друга страна, обаче са ме докарали в България като бебе на крехката възраст 4 месеца. (Впрочем тогава ми е бил първия полет със самолет :) )

За съжаление, от тогава та чак досега не съм посещавал страната, в която съм роден.

Разбираемо, че предвид тези обстоятелства няма как да имам някакви съзнателни впечатления, нито мога да имам някакви спомени от тази държава.  От друга страна пък - все пак съм роден там и имам около 120 нощувки. :D

 

Казвайте сега - това "посетена държава" ли е или не ? :rolleyes: :D

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 7
  • Смея се 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Лично за мен критерият е (с изключение за Ватикана по разбираеми причини) преспиване поне една нощ в съответната държава. И то не на летището :)

Напълно съгласен :)

Връзка към мнение

Лично за мен критерият е (с изключение за Ватикана по разбираеми причини) преспиване поне една нощ в съответната държава. И то не на летището :)

Монако? Дори 2 пъти бяхме там, но без нощувка... :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Още по-релевантен пример е Ватикана... ;)

 

П.П.: А, сега забелязвам, че Ватикана е в изключенията... Според мен няма златно правило. Можеш да пресечеш една страна от край до край в рамките на един ден без да спреш никъде и все пак да добиеш много по-ясна представа за нея от посещение само на един град в същата страна в рамките на два дни...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.