Прескочи до съдържание

Посетени държави?


Препоръчани мнения

Съгласна съм с мнението на Duke. 

Ето следната ситуация - пътуваш до някъде, за да участваш в конференция, от летището си взимаш такси до хотела, 3 или 4 дни прекарваш в конферентните му зали и организаторите я са направили някоя тематична разходка за около час или вечеря с местната кухня, я не, взимаш си обратно такси до летището и практически си прекарал доста време някъде без да си бил там.

Редактирано от jennie
Връзка към мнение

Именно, затова предлагам да се придържаме към формалния принцип. Щом си стъпил на територията на дадена страна, преминал си гранична проверка (ако има такава), а не просто да стоиш в транзитна зала на летището, следователно можеш да кажеш, че си посетил тази държава...

 

Съвсем отделен въпрос са критериите за посещение на определен град, но това е друга тема...

Редактирано от Duke
Връзка към мнение

И по моите критери транзитните преминавания не са броят. 

За да се брои посещение на държава, трябва да има "валидиращо събитие". 

Твърда дефиниция за "валидиращо събитие" обаче нямам. Само примери.

 

Примери за не валидиращи събития

- наливане на бензин на бензостанция

- разходка по пероните на гара Виктория в Лондон

- пиене на кафе на автогара

- нощувка в летищен хотел

- нощувка на круизен кораб в пристанище

 

Примери за валидиращи събития:

- наливане на бензин от пластмасова туба от туземна колиба в пустинно село

- разходка по пероните на гара Виктория в Бомбай (http://whc.unesco.org/en/list/945)

 

- пиене на кафе с гледка към Дунава

- нощувка у местни хора или в хотел с историческа/културна стойност 

- гмуркане/риболов/нощувка на яхта/лодка в нечии териториални води, даже и да не се стъпи на брега!

- посещение на музей/църква/парк/лунапарк/културно/спортно събитие, разходка из града 

 

Друг не по-малко интересен въпрос е какво се брои за "държава".

По моите правила задморски територи, които се администрират като интегрална  част на съответната метрополия, не се броят. Така от броене отпадат на практика всички френски (Реюнион, Мартиника, Майот), Великденския остров (Чили) и др.

На руските административни единици, носещи гордия етикет "република" (примерно Кабардино-Балкария) също не е оказано доверие, да се броят. 

 

Затова пък се броят някои владения на Британската корона, които исторически и административно са си отделни образувания с национално самочувствие - Ман, Джърси, Гърнзи, Шотландия.

 

А следващият въпрос е - какво става, ако политическият статус се промени. Моето правило е, че една точка се брои само един път. Например ако съм бил в Прага през 1977 и 1997, не си броя две държави - Чехия и Чехословакия, а само една. По избор. В случая очевидният избор е Чехия и Словакия да се броят отделно. И по тая логика Източна Германия (ГДР), не си я броя, въпреки че наблюденията ми от 1985 бяха за някои съществени разлики от Западна.

 

По някои спорни въпроси, както и да си ги преброиш, вземаш политическа страна. Тайван брои ли се отделно от континентален Китай? Въпреки че ми е по-симпатичната и по-познатата от двете де факто оделни държави, се придържам към правилото за Един Китай и не я броя отделно. Още по-малко - Хонконг и Макау. А Нагорни Карабах? Според азербайджанците е окупирана територия, според арменците - братска независима държава със свое правителство и държавни символи, а де факто - напълно анексирана и интегрирана към Армения територия. А Косово? 

 

Антарктида не се брои по никакъв начин. Все едно е океан :-)

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Домосед, браво за анализа. Изчетох с интерес. 

 

Какво мислиш за следния казус: Човек посещава Молдова и Украйна по времето на СССР, когато същите са републики в състава на Съюза. След това не ги е посещавал като независими държави. Към днешна дата трябва ли според теб да си брои Молдова и Украйна за посетени?

Връзка към мнение

Кратък отговор: Да.

 

По моите правила се гледа съвременната политическа карта, а не картата в момента на посещението. Или по-рано в историята. Изчезнали държави като СССР не се броят. По-интересно е, ако си бил примерно в Тираспол, дали се брои Транснистрия (http://ro.wikipedia.org/wiki/Republica_Moldoveneasc%C4%83_Nistrean%C4%83). 
 

На мене засега са ми изчезнали четири държави: СССР, ГДР, Чехословакия и Холандски Антили. В Югославия не бях ходил, преди да се разпадне.

 

В Украйна съм бил точно по съветско време (вследствие куриозен пазарлък на Сталин Украйна имаше отделен глас в ООН още от основаването му), а Молдова и Беларус са две от четирите ми транзитни държави, които не се броят, защото не съм се отдалечвал от влака. Другите две са Катар и Кабо Верде, където не съм се отдалечавал от самолета.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Транзит на летището не се брои, всички ще се съгласят, но транзит с кола, като си карал цял ден през държавата, пил кафе, ходил по нужда :wacko: ..спирал тук там за по снимка, май ми клони към да се брои.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Кой както го разбира и чувства, все пак тази класация си е за лично ползване :) .

 

За един мой приятел, слизането от колта и пиенето на кафе е достатъчно да се брой, че си бил на това място.

Връзка към мнение

Интересна систематика, но нещо ми се губи логиката...

 

Ако:

 

Примери за не валидиращи събития

 

- наливане на бензин на бензостанция

 

 

Е равносилно на транзитно преминаване на цялата територия на определена държава с едно зареждане на бензиностанция, което според твоята систематика е пример за "не валидиращо събитие", тогава:

 

Примери за валидиращи събития:

 

- гмуркане/риболов/нощувка на яхта/лодка в нечии териториални води, даже и да не се стъпи на брега!

 

По каква логика горното е пример за "валидиращо събитие"?

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Смятам, че колкото по-упорито се опитваме да го дефинираме прецизно, толкова повече казуси ще изскочат, в което няма нищо изненадващо, когато търсиш дефиниция на нещо, което изначално е субективно...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Точно така, аз затова предложих формалният подход: щом си влязъл на територията на определена държава, което означава да си преминал ГКПП (ако има такова, т.е. страна извън Шенген), значи си посетил съответната държава.

 

Оттам нататък започва субективното: стоял си пет минути на летището или в супера на границата и си се върнал в предишната държава, стоял си два месеца в страната или просто си преминал транзитно с кола без да направиш дори и една "пишпауза", всичко това вече е нюанс на факта, че си посетил тази страна...

Връзка към мнение

Според мен "броенето" е интересно, но без да се опитваме да го направим на класация.

Човек следва да има лични впечатления от мястото, където е бил.

Аз с maps.google.com, навсякъде мога да ида и го правя и ми е интересно, но на място е различно

Колко време трябва да се остане, какво да се прави и какво точно ще е валидиращо е по лична преценка (Домосед е дал своята)

 

За някои места/държави моята преценка е, че 3-4 часа са достатъчни - Лихтенщайн. Предполагам ако сте банкер и 3-4 дни може да са интересни.

Пак толкова малка Ватикана е истинско бижу за откривателите.

Нали Magelanci - т.е. да откриват, пък и да пропускат (без да искат обаче).

 

---

P.S. Малко нещо от Starcraft времената за порасналите геймъри

 Може да rush-неш противника и съответно да го биеш или паднеш. Играта приключва за 3 мин и някой може да си отбележи 1 frag :) Обаче интересното е стратегията, тактиката, начина по-който го правиш, т.е. забавлението предполага повече минути действие.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Добре дошъл. Поздравления за книгата, тъкмо си я поръчах и очаквам с нетърпение да ми я доставят.

 

Благодаря

Връзка към мнение

Интересна систематика, но нещо ми се губи логиката...

 

 

Няма логика. Има преценка и предпочитание.

 

"Гмурках се в Червено море край Порт Судан" със сигурност е валидиращо събитие да си броиш държавата Судан, даже и да не си стъпил на брега. Рифът е атракцията, за която си отишъл, и тя се намира в териториалните води на държавата. Напълно достатъчно. Впрочем това не съм го правил още. В Судан обикалях сега през април, но около пирамидите. Не в морето.

 

От друга страна:

"Не ми стигна един резервоар бензин от Видин до Сегет и заредих край Тимишоара" (истински случай -_- ), не е ми достатъчно да кажа, че съм бил в Румъния.

 

Но пак се сещам за изключения. Куфарната търговия е вид валидиращо събитие. На Бай Ганьо няма как да не му признаем колко свят е изръшкал. Та ако в някоя страна, примерно Андора, точно наливането на бензин е главната атракция, то тя се брои. Докато половината Южна Франция се реди на опашка за благословия в Лурд, другата половина се реди за бензин в Андора.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Според  мен нещата наистина са много субективни. Моето мнение по въпроса, за да се брои една държава за посетена човек трябва да е видял нещо ново и интересно, или да е попадал в ситуации, в които е усетил духа и културата на страната, това най-общо казано. В този смисъл висенето на летището едва ли дава нова информация, пък било и най-модерното такова.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Преди няколко дни бях на 10 метра от Намибия, чудех се дали да не помоля да стъпя на брега на реката, но ме досрамя, пък и реших, че ще е доста нечестно да си я преброя като държава, тя заслужава доста повече. Въпреки, че влизане нелегално в държава може да се каже, че е валидиращо събитие:)

За Намибия ни трябват визи, а ние нямахме.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Въпреки, че влизане нелегално в държава може да се каже, че е валидиращо събитие :)

 

Абсолютно валидиращо!

Аз по тоя начин си броях първоначално Ангола и Зимбабве - със стъпване на съответния бряк на река Кунене и река Замбези без виза. Впоследствие обаче и в двете съм влизал по-навътре и с виза. Още ли сте в Африка ?

Връзка към мнение

Не, екскурзията свърши за голямо съжаление. И от летището направо на работа - най-кофти момента от едно пътуване е като свърши.

Връзка към мнение

Според мен една държава може да се счита за посетена, ако си разгледал най-общо поне един град, пил си поне едно кафе или си хапнал /но не на летището или в бензиностанция/ :) Това може да стане за седмица, но може да стане и за няколко часа. Идеята е да усетиш поне малко атмосферата на съответната държава. Много пъти например съм минавал през Сърбия, но впечатленията ми се изчерпват с бензиностанции, шосета и катаджии :D Така че не я броя като посетена държава. Същото и с Чехия - два пъти съм висял по 5 часа на летището, но не смятам, че съм бил в Чехия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Много се извинявам, че повдигам стари теми, ама още съм ентусиазиран, докато изчета темите по които сте споделяли.

 

Имал съм доста дискусии по тази тема с членове на Датския клуб на пътешествениците.

 

Там правилата са много строги:

 

- трябва да си престоял минимум 24 часа последователно, като часове на летища и гари не се броят. За това и нямаше доскоро никой посетил Ватикана.

 

Несъществуващите държави се брояха в началото като още една екстра държава, но след доста спорове отпаднаха. Престане ли да съществува държавата и вече не ти се брои.

Иначе отделно от държавите се броят териториите (странни са критериите там. За отделни територии се броят Палестина, Северен Кипър, но също така и Мадейра, Аляска и Северна Ирландия)

 

Интересни са условията за членство в клуба обаче:

 

- да си посетил повече държави отколкото на години си

- поне 4 континента

- поне 4 пъти да си пресичал Екватора

-  да добавяш по 2 нови държави на всеки 24 месеца

 

Та за някои хора се е обърнало на състезание и на мерене на п..ки.

 

Лично в моята ценностна система, аз считам една държава за затворена страница ако съм посетил поне 80% от Top Experience на втората страница на Lonely Planet. Въпреки това например сме ходили поне 8-10 пъти в Италия и всеки път е било преживяване несравнимо с предното. Но много си зависи от конкретната дестинация. Едно е Русия, друго е Лихтенщайн (която си я броя, без да съм нощувал там:)

 

За всеки човек е различно. Ценностите са различни. Знам за хора, които са отишли за 14 дни в Мексико на All Inclusive и практически не са излезли от хотела.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Тая тема си е за другото форумче отвсякъде, не знам защо съм я оставил тук, извинения...

 

Влизам в клуба иначе, ама...ако срещна някой 24 часа да не мърда от Св. Петър ще знам, че е само заради статистиката :)

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Всъщност благодарско, че повдигна темата, при това с такава интересна информация :)

 

Иначе точно казусът "Лихтенщайн" породи въпроса ми в заглавното мнение. И тъкмо си мислех, че при второто си, вече по-дълго от 5 минути, посещение на княжеството (което продължи около 2 часа преход с кола почти по цялото продължение на страната, включващо и разглеждане на местен музей и посещение на магазин за обувки) вече имам всички основания да си я броя като посетена държава и ти ме вкара в нови размисли с тези горецитирани строги критерии :о

Връзка към мнение

Добре, че критериите в магеланци са по-либерални. Иначе за Монако, ако не сте ръснали по стотина-двеста евро за нощувка, махате от списъка. Нищо че сте го обиколили и разгледали на кръст няколко пъти :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.