Прескочи до съдържание

Как се самоопределяте, като туристи или пътешественици или и двете?


Препоръчани мнения

2 minutes ago, домосед said:

Аз продължавам да се гордея с избора си да гледам падането на топката в 00:00 часа на Нова година на Таймс скуеър в Ню Йорк по телевизията в топла хотелска стая на 58-ма улица. Реалността от 6 часа наблъскан с няколко десетки хиляди други пътешественици на улицата при -11 градуса (Целзий), без да се брои вятърът, ми се стори прекалено реална 😮

Негативната емоция е също емоция! Не казвам, че всяко година трябва да пътуваш в индийски влак сред местните или да посрещаш нова година при -11 градуса в тълпата на Тайм скуеър, но веднъж в живота е хубаво човек да преживее и лично тези емоции. Те могат да те заредят за дълго с положителна енергия, че живота който живееш през останалата част на годината е най-добрият 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 1 минута , Topfly каза:

Негативната емоция е също емоция! Не казвам, че всяко година трябва да пътуваш в индийски влак сред местните или да посрещаш нова година при -11 градуса в тълпата на Тайм скуеър, но веднъж в живота е хубаво човек да преживее и лично тези емоции. Те могат да те заредят за дълго с положителна енергия, че живота който живееш през останалата част на годината е най-добрият 🙂

това зависи от нагласата на човек и от годините

преди години съм правил с удоволствие неща, които сега никога не бих направил

 

а иначе, тия две категории са прекалено полярни и всеки си е някъде по средата

аз лично в момента по принуда се определям като турист с кофичка и лопатка, както бях писал някъде вече

  • Харесвам 4
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 13 минути , Topfly каза:

Повечето хора в света са бедни и изолирането в унифицираната среда на богатите, често лишава пътуващия от това реално да опознае държавата която е посетил.

Тук не съм съвсем съгласен. Да имаш представа как живеят масите и да нямаш интерес от лайфстайла на най-богатите е важно, но не е достатъчно. За да опозная една страна, аз ценя и търся повече контакт с хора от образованата средна класа. Което не винаги е стаава лесно, ако нямаш познати и препоръки. Социални мрежи от рода на couchsurfing помагат. С такива хора говорим на един език (в метафоричния смисъл) и разменяме информация и виждания, които са ни взаимно интересни. 

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, GeorgiD каза:

Пейзажи, архитектурата, историята (аз съм историк 🙂) известните забележителности, храната. Хубави плажове, шнорхелинг, да ходя на топло през зимата, да видя и посетя нови места. Но не ми се учат местни езици(които ще забравя) и не ми се занимава с местните ХХХХХ (извън Европа), защото каквото трябва съм го прочел предварително. Също така не обичам и да ползвам гидове.

Звучи доста грубо. Нима хората извън Европа са такива? 

Всъщност как е най-добре да се опознае дадена култура и/или традиции - четейки само статии по темата или освен прочитането им и с досег с местните? И ако не ни се занимава с местните как се докосваме до културата и традициите им? 

Щото ако е само с четене и гледане на клипчета в мрежата, то се губи смисъла от пътуването, нали? 

Редактирано от chandni
Редакция на цитат от предходно мнение
  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Йосиф Милчов

Имам не малко пътувания по Европа за метъл фестивали, повечето правени с автобус или влак и със съответното висене и спане на палатки в къмпинги. Това не мисля, че ме прави пътешественик, но иначе като цяло може да се каже, че и двете важат за мен, по някога човек има нужда да се прави и на заблуден турист с всичко организирано. Разбира се в 90% от случайте кефа по самоорганизираните щъкания е не заменим. Забиването в квартална кръчма в даден град в дадена държава също е незаменимо,  а както казваше един от преподавателите ми в университета, ако в дадена държава и град не си посетил гарата, пазара и гробищата значи нищо не си видял. 😁

Редактирано от BlackArt77
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, домосед каза:

Тук не съм съвсем съгласен. Да имаш представа как живеят масите и да нямаш интерес от лайфстайла на най-богатите е важно, но не е достатъчно. За да опозная една страна, аз ценя и търся повече контакт с хора от образованата средна класа. Което не винаги е стаава лесно, ако нямаш познати и препоръки. Социални мрежи от рода на couchsurfing помагат. С такива хора говорим на един език (в метафоричния смисъл) и разменяме информация и виждания, които са ни взаимно интересни. 

Абсолютно! За да сравниш животът от страна до страна и да го опознаеш - трябва да си сред себеподобни и образовани хора. Примерно на мен ми е интересно какво е образованието на човек като мен в различните страни, какъв стандарт му дава, какво имат в повече и какво липсва. Милионерите и крайно бедните живеят подобно навсякъде. Просто бройката хора е различна в различните страни.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 1 час, домосед каза:

За да опозная една страна, аз ценя и търся повече контакт с хора от образованата средна класа. Което не винаги е стаава лесно, ако нямаш познати и препоръки. Социални мрежи от рода на couchsurfing помагат. С такива хора говорим на един език (в метафоричния смисъл) и разменяме информация и виждания, които са ни взаимно интересни. 

Това, за което говориш, е постжимо дори без да си подадеш носа от дома си - благодарение на вездесъщите социални мрежи, където можеш да намериш всякакво и всякакви. В случай, че държиш на личния контакт, можеш просто да се поразходиш навън и да завържеш контакти с достатъчно многото чужденци, дошли по работа или на разходка в България. Профилът на работещите в страната ни чужденци с малки изключения (кхм, футболисти, кхм) в голяма степен отговаря на търсенията ти. А ако се регистрираш като домакин в някоя от платформите за couchsurfing - тогава всичко ще стане още по-лесно и интересно.

Така че... трябва да има нещо друго.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, Crazy Horse каза:

 

Ами прави сте, аз затова, когато обобщих няколко статии, които съм чел по въпроса се зачудих, защото наистина нещата не са черно-бели и като се вгледах в категориите не можах да се определя точно, че попадам само в първа или само във втора колонка, защото по един показател си турист, по друг пътешественик и наистина може днес да си в Дисниленд като турист, а утре в Лаос като пътешественик. И явно и вие сте като мен, не можете лесно да се определите в една категория.
И е вярно и това, че в последно време турист се използва едва ли не като обида и много болгъри буквално се бъзикат с т.нар. стандартни туристи. А, реално всеки трябва да си пътува както му е кеф.

Бих казала, че по-скоро по форуми и във фейсбук групи за пътувания се опитват да използват като обида думата турист, и да се изтъкне някой какъв ненадминат пътешественик е. 

Блогъри едва ли, то кой ли вече чете блогове изобщо... 

Една американска блогърка, която от време на време чета, имаше много хубава статия скоро - как е решила да бойкотира Airbnb, как вече не снима деца и защо и други подобни интересни теми 🙂

 

преди 8 часа, Crazy Horse каза:

 

Ами прави сте, аз затова, когато обобщих няколко статии, които съм чел по въпроса се зачудих, защото наистина нещата не са черно-бели и като се вгледах в категориите не можах да се определя точно, че попадам само в първа или само във втора колонка, защото по един показател си турист, по друг пътешественик и наистина може днес да си в Дисниленд като турист, а утре в Лаос като пътешественик. И явно и вие сте като мен, не можете лесно да се определите в една категория.
И е вярно и това, че в последно време турист се използва едва ли не като обида и много болгъри буквално се бъзикат с т.нар. стандартни туристи. А, реално всеки трябва да си пътува както му е кеф.

Бих казала, че по-скоро по форуми и във фейсбук групи за пътувания се опитват да използват като обида думата турист, и да се изтъкне някой какъв ненадминат пътешественик е. 

Блогъри едва ли, то кой ли вече чете блогове изобщо... 

Една американска блогърка, която от време на време чета, имаше много хубава статия скоро - как е решила да бойкотира Airbnb, как вече не снима деца и защо и други подобни интересни теми 🙂

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
17 minutes ago, Травеолани said:

как е решила да бойкотира Airbnb, как вече не снима деца и защо и други подобни интересни теми

Можеш ли да споделиш някакъв линк? Мерси!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, akair каза:

Можеш ли да споделиш някакъв линк? Мерси!

Ето линк: https://www.adventurouskate.com/how-to-be-less-of-a-traveling-asshole-in-2019/

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
20 minutes ago, Травеолани said:

Ще е интересно заинтересованите да прочетат поста. Той е интересен и дава поле за дискусии 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, Polina каза:

Звучи доста грубо. Нима хората извън Европа са такива? 

Всъщност как е най-добре да се опознае дадена култура и/или традиции - четейки само статии по темата или освен прочитането им и с досег с местните? И ако не ни се занимава с местните как се докосваме до културата и традициите им? 

Щото ако е само с четене и гледане на клипчета в мрежата, то се губи смисъла от пътуването, нали? 

Охх, ще ме спукате! 😆😁😁 По-голям буквализъм не бях виждал :)))) Имах предвид, че проучвам всичко предварително, а не да тръгна неподготвен и да разчитам от местните да науча къде какво има. Да не говорим, че и да искам, няма как да не се "докосвам до културата и традициите им", след като пътувам неорганизирано, ползвам обществен транспорт, спя и в къщи за гости и пр.

Връзка към мнение

Много интересни коментари се събраха.

 

Травеолани мерси за линка. Тази американка леко е прекалила с политкоректния траш. То бива, то може, ама чак да предлага да не четем бели мъже, а само цветнокожи жени ми идва малко множко. Да не говорим за намека да не правим деца, че да замърсяваме по-малко. Само идеята да даряваме пари за садене на дървета от https://carbonfund.org ми хареса като идея. Иначе си права, че в момента е модерно да се обиждат туристите от разни префърцунени политкоректни коментатори, които се вживяват като ултра пътешественици.

 

Домосед, това с китайците си е чиста политика, но доказва тезата ми, че колкото и да не се иска на някои магеланци и да твърдят, че не ги интересува политиката, трябва да се следи политическата обстановка. Ако има напрежение между Канада и Китай както е случаят в момента, аз лично не бих пътувал до там с канадския си паспорт. В момента примерно има напрежение между България и Либия. Либия иска да задържа всеки български кораб заради задържания техен танкер в Бургас.
https://www.dnevnik.bg/sviat/2019/01/07/3371401_libiia_shte_zadurja_vseki_bulgarski_korab_navliazul/
Аз лично не бих пътувал с български паспорт в момента в Либия.

 

Като цяло стигам до извода, че всички ние сме хибриди и трудно се намират 100% туристи или пътешественици.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 минути , Crazy Horse каза:

Тази американка леко е прекалила с политкоректния траш.

Честно казано, написала е пълни глупости и само си загубих времето...

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение

Тоест не би приел работа като лектор на круиз до Либия ?  

Все пак би могъл да ползваш канадския си паспорт (не знам всъщност дали са в приятелски отношения с Канада). 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, GeorgiD каза:

Честно казано, написала е пълни глупости и само си загубих времето...

 

преди 3 часа, Crazy Horse каза:

Много интересни коментари се събраха.

 

Травеолани мерси за линка. Тази американка леко е прекалила с политкоректния траш. То бива, то може, ама чак да предлага да не четем бели мъже, а само цветнокожи жени ми идва малко множко. Да не говорим за намека да не правим деца, че да замърсяваме по-малко. Само идеята да даряваме пари за садене на дървета от https://carbonfund.org ми хареса като идея. Иначе си права, че в момента е модерно да се обиждат туристите от разни префърцунени политкоректни коментатори, които се вживяват като ултра пътешественици.

 

 

Може би трябваше да спомена, че това е блог за пътувания предназначен за изцяло женска аудитория...

 

@Crazy Horse  - не мисля, че това е намек да не се правят деца, аз не го разбирам така изобщо...

 

И не, един политически коректен човек никога не би си позволил да осъжда, да лепи етикети или да обижда хората, на каквато и да е основа. 

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 18 часа, Травеолани каза:

Любимата ми травъл блогърка 🙂 Засяга интересни теми.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, Crazy Horse каза:

То бива, то може, ама чак да предлага да не четем бели мъже, а само цветнокожи жени ми идва малко множко. 

Тя, ако наистина беше чела автор(к)и от страни с преобладаващо по-тъмен цвят на кожата, щеше да е осъзнала, че нито един от въпросите, по които дава съвети, не се намира изобщо в дневния ред на по-голямата част от човечеството 😀

  • Харесвам 10
  • Смея се 6
Връзка към мнение
15 hours ago, Crazy Horse said:

Само идеята да даряваме пари за садене на дървета от https://carbonfund.org ми хареса като идея.

Аз ще бъда "адвокат на Дявола" и да попитам - а защо само за офсетване на пътуванията със самолет (като туристи или пътешественици)? Нещо дисквалифицира ли въглеродните емисии от личния автомобил, автобусите на градския транспорт и електроцентралите, които работят на газ, въглища, боклуци, ... (това за ползващите метро, трамваи и други електрически превозни средства)? 🙂

Редактирано от akair
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 43 минути , akair каза:

Аз ще бъда "адвокат на Дявола" и да попитам - а защо само за офсетване на пътуванията със самолет (като туристи или пътешественици)? Нещо дисквалифицира ли въглеродните емисии от личния автомобил, автобусите на градския транспорт и електроцентралите, които работят на газ, въглища, боклуци, ... (това за ползващите метро, трамваи и други електрически превозни средства)? 🙂

Без да се изказвам крайно, но това бойкотиране на AirBNB и подкрепяне на хотелите до какво ще доведе в страни като Исландия? Да приветствамe вериги като Hilton и да застроим селцата около лагуната, понеже в момента там няма хотели и май трябва да си търсим нещо през Airbnb ? 

 

Или може би аз не съм я разбрал какво има предвид и тя реферира само към местата в AirBNB, които се отдават от фирми, а не частните имоти? 

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Мисля,че пътуването с влак в България тотално е объркало психиката и:smile::

Цитат

I remember crying through a sweltering train ride in Bulgaria

Шегувам се,блога и е интересен и разглежда важни проблеми,но не съм сигурна,че открива точното решение.За Airbnb например - центъра на туристическите градове винаги е скъп за живеене.Като никой не дава апартамента си за дългосрочен наем,а само за туристически цели,местното население ще се ориентира към други квартали.Не виждам драма в това,имайки предвид големите приходи,които туризма дава.Като отсядаш в апартаменти,поощряваш местният бизнес,иначе използваш хотели,които може да са чужда инвестиция например.

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 43 минути , П.Кръстев каза:

Или може би аз не съм я разбрал какво има предвид

Ти добре си я разбрал какво има предвид, ама май тя сама не се разбира, че пише глупости.

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, iMari каза:

Мисля,че пътуването с влак в България тотално е объркало психиката и:smile::

Шегувам се,блога и е интересен и разглежда важни проблеми,но не съм сигурна,че открива точното решение.За Airbnb например - центъра на туристическите градове винаги е скъп за живеене.Като никой не дава апартамента си за дългосрочен наем,а само за туристически цели,местното население ще се ориентира към други квартали.Не виждам драма в това,имайки предвид големите приходи,които туризма дава.Като отсядаш в апартаменти,поощряваш местният бизнес,иначе използваш хотели,които може да са чужда инвестиция например.

Не е съвсем така. Проблемът в големите градове идва от това, че намаляват апартаментите за под наем и това засяга местното население, и не само в центъра, а и в преградията. Тя говори за Ню Йорк, аз говоря за Ванкувър, но проблемът с недостига на апартаменти под наем е огромен в нашия град от много години, и с Airbnb явно става още по-голям. Хората, които живеят под наем тук са прунудени да живеят в мизерни, стари блокове на ненормално високи цени. 

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
1 hour ago, П.Кръстев said:

Без да се изказвам крайно, но това бойкотиране на AirBNB и подкрепяне на хотелите до какво ще доведе в страни като Исландия? Да приветствамe вериги като Hilton и да застроим селцата около лагуната, понеже в момента там няма хотели и май трябва да си търсим нещо през Airbnb ? 

 

Или може би аз не съм я разбрал какво има предвид и тя реферира само към местата в AirBNB, които се отдават от фирми, а не частните имоти? 

Аз неслучайно по-рано писах, че статията отваря поле за дискусии. И може би не съм бил разбран правилно - интересна е в смисъл, че поражда дискусии, както виждаме и в настоящата тема. А и почти винаги е интересно да видиш още една гледна точка.

Аз бих обърнал прожекторите в друга посока - "а ако избягваме AirBNB колко малки и независими семейни фирми, които много трудно и с много труд честно си изкарват парите ще спрат да работят за сметка на големите корпорации?" 🙂

Смятам, че наистина дълго и безполезно можем да водим подобна полемика... 😀

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.