Прескочи до съдържание

Как се самоопределяте, като туристи или пътешественици или и двете?


Препоръчани мнения

преди 5 часа, AlexandraKo каза:

Що ми се струва,че темата заби У лЕво?

И вече не е ясно,точно,какво обсъждаме...

Точно така се получи, чувствам се леко отговорна и затова само ще поясня.

Отплеснахме се от въпроса "защо е проблем масовият туризъм" и моите излияния по темата. Но мисля, че бях грешно разбрана - аз в никакъв случай не целя да вменя някому чувство за вина! Точно пък аз, дето имам 3 деца (биологични), две къщи за гости, хобито ми е пътешествия и вчера ядохме огромен телешки стек на вечеря - направо да си направя топла вана и да вляза в нея с бръснач в ръка ако слушам разни блогърки...

Не, просто казвам, че огромното струпване на хора поражда проблеми, а осъзнаването на тези проблеми води до тяхноо решаване. Това е в същността си човешката еволюция. Нито пълното отрицание, нито фаталистични изцепки в стил "земята гори" са от полза. И винаги монетата има две страни - да, човечеството пътува много и от това произтичат проблеми но и научаваме много пътувайки, заобичваме тази планета повече, ценим различните култури, разбираме повече другите...и си помагаме в решаването на проблемите. Мисля, че това е прекрасно и съм горда да съм част от пътешественическото общество. Мисля, че ние сме най-будната съвест на човечеството.

 

И да се върнем към темата :

Подкрепям @muchachote - и според мен вододелът минава някъде там. Пътешественикът подготвя сам програмата си, знае имена на градчета и летища, села и паланки, фестивали, обичаи и племена. И подготовката за пътешествието е 50% от удоволствието. И остава за по-дълго радостта от пътуването. Мъжът ми е куфар. Бил е в Бали, например, но убий го не може да ти каже в кой град е кацнал. Прекарва си добре, но изобщо няма това пламъче в очите. Знаете за какво говоря...

  • Харесвам 14
  • Браво 1
Връзка към мнение

И аз не казвам екскурзия,  навява ми асоциация за нещо за което се записваш и те водят,  пътешествие пък звучи прекалено "тежко". 

Харесва ми простичкото - пътуване. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 22 минути , stanimir каза:

екскурзия

То неслучайно до преди една ключова година любимият късмет на баницата на нова година беше екскурзия в чужбина. Водеха те, показваха ти и после обратно,  да чакаш да ... пуснат нещо заветно в показния магазин.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 10 часа, Zaro каза:

То неслучайно до преди една ключова година любимият късмет на баницата на нова година беше екскурзия в чужбина. Водеха те, показваха ти и после обратно,  да чакаш да ... пуснат нещо заветно в показния магазин.

В ония години, златно време беше, еееей (инстинктивно посягам към мястото, където ми висеше кобурът), тази дума беше с преобладаващо средно трибуквие.

 

Всъщност ако се заиграем с думата и решим, че тя има латински произход, може да се получи нещо като ex-cursus (ex-curse, ex-curso?), което в свободен превод означава „встрани от курса“ или отклонение от основния маршрут. В Wikipedia срещу думичката excursion четем нещо в този дух: It is often an adjunct to a longer journey or visit to a place, sometimes for other (typically work-related) purposes.

Както и да е, аз също не си падам по бомбастичните слова, затова когато тръгвам нанякъде, казвам, че се отправям на експедиция. А себе си скромно определям като путешественник - ни повече, ни по-малко.

Редактирано от Goal & Boss
Връзка към мнение
19 hours ago, Фил said:

Само че, според Световната здравна организация , САЩ, където регулациите са по-малко, се справя по-добре с чистотата на въздуха в градовете, отколкото  Европа, в която има най-много регулации.  :wink: 
И въобще в градовете в по-развитите страни чистота на въздуха е по-добра, в сравнение с по-слабо развити страни като Инидя, Пакистан, Бангладеш ...

Но май наистина се отклонихме от същината на темата
 

Аз лично не го усещам като отклонение от темата, защото за мен пътешетвеник е този, който е отворен към това да опознае местната култура, икономика, природа и т.н. и прави паралели между различните държави, а турист е този, който просто отива да се кефи и много не го интересува по дълбокото опознаване на света.

 

Що се отнася до конкретния ти пример, това е типичния случай в който има видима корелация между данните, но няма причинно следствена връзка. Препоръчвам ти един сайт в който може да видиш много графики с тясна корелация, при които обаче няма никаква причинно следствена връзка цък

 

internet.jpg

 

САЩ са на 145-то място в света по гъстота на населението цък, като то е една четвърт от тази в ЕС. В САЩ на квадратен километър живеят по 31 души, а в Бангладеш са 1041 души или близо 34 пъти повече.  В САЩ освен това не е характерно в градовете да има високи жилищни сгради и хората да живеят на гъсто. Има център с небостъргачи и огромни по територия градове с ниско строителство по 1-2 етажа.

При такива условия, дори да няма сериозни мерки за опазване на околната среда, пак няма да има мръсен въздух. Друг проблем при подобни сравнения са географските даденостите. Едно е да се бориш с мръсния въздух в София, която е в котловина и съвсем друго е да правиш в един град на брега на морето, където има постоянно силни ветрове...

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 29 минути , Topfly каза:

...................................................................................., защото за мен пътешетвеник е този, който е отворен към това да опознае местната култура, икономика, природа и т.н. и прави паралели между различните държави, а турист е този, който просто отива да се кефи и много не го интересува по дълбокото опознаване на света.

Това значи ли, че хората записали се на една организирана от тур опеатор екскурзия с автобус до Плитвичките езера и Дубровник са пътешественици /опознават природата като посетят водопадите, опознават икономиката като си купуват сувенири, разглеждат де-що има галерии по пътя и църкви/, докато един самостоятелно организирал се човек /купил си самолетен билет до Карибите, изнамерил си през стотици сайтове хотел, узнал как да стигне до хотела от летището /, дето е решил да си почине една седмица без да се грижи за нищо в голям хотелски комплекс е екскурзиант ?

 

Отделно едва ли пътешествениците правят тези неща дето си ги изредил, за да им е гадно. Според мен и едните  и другите го правят за кеф, само че се кефят от различни неща.

 

За мен пътешественика е този, който отива натам на където го отвее вятъра, без фиксирана цел, а понякога и без посока, без определено време, без да зависи от финансиите /щото като му потрябват пари си ги заработва/, докато останалите са пътуващи. Да ви кажа без да се обиждате, ама в този форум сме основно пътуващи, и тук-там някой пътешественик. Та целия спор за това как да се делят хората е доста излишен.

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
36 minutes ago, mililia said:

Това значи ли, че хората записали се на една организирана от тур опеатор екскурзия с автобус до Плитвичките езера и Дубровник са пътешественици /опознават природата като посетят водопадите, опознават икономиката като си купуват сувенири, разглеждат де-що има галерии по пътя и църкви/, докато един самостоятелно организирал се човек /купил си самолетен билет до Карибите, изнамерил си през стотици сайтове хотел, узнал как да стигне до хотела от летището /, дето е решил да си почине една седмица без да се грижи за нищо в голям хотелски комплекс е екскурзиант ?

 

Не си ме разбрала правилно Разделителната линия, която исках да поставя е между тези които отиват в дадена държава просто да купонясват, на плаж или да пазаруват и тези които искат да опознаят по задълбочено мястото което са посетили. За мен самостоятелното опознаване е за предпочитане и е по пътешественическо,  не защото човек сам си е резервирал хотела, а защото е принуден да проучи транспорта, да пътува и комуникира с местните и т.н. Някой път разговорът с един касиер, пътник, шофьор, случаен минувач и т.н. променя значително предвателната представа за дадена държава и неговото население.

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, mililia каза:

изнамерил си през стотици сайтове хотел, узнал как да стигне до хотела от летището

Уф, добре, че е узнал. Защото ако наистина е вложил такава енергия да търси хотел вместо информация за дестинацията, даже и за начинаещ екскурзиант не би покрил нормативите, камо ли за пътешественик 😮 

Редактирано от домосед
  • Харесвам 2
  • Смея се 7
Връзка към мнение
преди 10 часа, Topfly каза:

 

 

Що се отнася до конкретния ти пример, това е типичния случай в който има видима корелация между данните, но няма причинно следствена връзка.

Благодаря ти приятелю, взе ми го от клавиатурата горното! Само дето аз щях да напиша за корелацията между големината на краката и развитието на мозъка (децата имат малки крака и малко развит мозък, съответно колкото по-голям новмр обувки имаш, толкова си по-умен). Но се спрях за да не отклоняваме темата...

САЩ имат огромни територии и не са седнали да се тревожат какво и къде изливат не от любов към природата, а защото имат много място и не си личи толкова. И са почнали относително късно - в Европа, когато вече се усещат първите ефекти от механизацията и парните машини върху природата, в САЩ мустанги тичат в прерията. И както имат най-чистите реки и почви в САЩ според статистиката, така имат и най-лошите случаи на идустриално натравяне и инциденти в света.

Нали никой не вярва сериозно, че колкото по-малко регулации има, толкова по-съвестни са компаниите и дават повече пари за да пазят природата? В Европа може да ни е писнало от бюрокрация и регулации до безкрай, но на американците "чистотата" не им я искам, моля!

 

По темата - аз предпочитам да пътувам сама а не организирано, не толкова от желание за опознаване и докосване до културата на дадена страна (това определено го има, но не мисля, че ако отида организирано някй ще ми секне любопитството), а най-вече от стиснатост (защо да плащам двойна цена за два пъти по-ниско качество/) и темерутщина (мисълта да прекарам времето си в спретната групичка от 15-20 човека обикалящи под строй по забележителности ме довежда до душевена уртикария). Но с удоволствие се присламчвам към подобни групички и си "крада" обясненията на гидовете по разни интересни места (добре че съм си полиглот). Обичам и на място да си правя турове с гид.

 

@Goal & Boss прав си за латинския произход на думата, но не значи екс-курс (вън от курса), а идва от ex-currere - буквално - прибягвам. В английския носи смисъла точно на малко отклонение от пътя с определена цел. Но в българския идва от френския, където се употребява така както я познаваме и ние - организирано пътуване с опознавателна цел. Ние сме обременили думата с негативна конотация от соц време, когато имаше два вида пътуване - почивка и екскурзия. Тогава екскурзиите не се организираха от туристически агенции, а от разни проф организации и т.н. казионни формирования. На 15 години за пръв път отидох с майка ми на "екскурзия" до тогавашната Източна Германия. Нанесените психологически травми ми стоят и до днес, като са в основата на хъса ми към самоорганизирани форми на пътуване.

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , samuraika каза:

На 15 години за пръв път отидох с майка ми на "екскурзия" до тогавашната Източна Германия. Нанесените психологически травми ми стоят и до днес, като са в основата на хъса ми към самоорганизирани форми на пътуване.

И ти ли, Бруте? Аз на 14...до сесесере!

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Goal & Boss каза:
преди 5 минути , samuraika каза:

На 15 години за пръв път отидох с майка ми на "екскурзия" до тогавашната Източна Германия. Нанесените психологически травми ми стоят и до днес, като са в основата на хъса ми към самоорганизирани форми на пътуване.

И ти ли, Бруте? Аз на 14...до сесесере!

И аз съм от тоя клуб.

13-годишен - екскурзия до Киев, Ленинград и Москва с туристическа група от 400 души.

Не съм сбъркал броя на нулите!

10 вагона по 40 души бяхме.

Това - с баба ми.

 

Но не ми беше първото пътуване, което да наложи стандарт.

Като по-малък сме обикаляли с нашите с кола и палатки Източна Европа 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение

Точно така и аз в кюпа. Дали съм имала и десет, но пък имахме Москвич и с него до Дрезден всяка година цялото семейство. 🙂 Спане по къмпинги и палатки...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 43 минути , Polina каза:

Точно така и аз в кюпа. Дали съм имала и десет, но пък имахме Москвич и с него до Дрезден всяка година цялото семейство. 🙂 Спане по къмпинги и палатки...

Ееее, ама това е съвсем друга бира, то си е лайф направо, а не жизнь като на @домосед манифеста...пардон, екскурзията. Нашите въобще не бяха по палатковите почивки, ходеше се с карта на море и планина в "почвни станции" на разни "учреждения". Ядеше се на стол или с купони в ресторантите на Балкантурист. За пръв път ходих на палатка вече омъжена и живееща в чужбина. Чак тогава изпитах блаженното чувство да пиеш кафе от канче, чорлав и гурелив, облечен в анцуга с който си спал, седнал на една скала загледан в изгрева...Мъжът ми, който го е правил от дете, отдавна е на вълна рум сървис и колосани чаршафи. Ама аз имам да попълвам пропуски в развитието си.

  • Харесвам 5
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Ако Европа свършваше на българския и румънския бряг на Черно море, това означава ли, че щеше да е по-замърсена?  Щото, нали, ще изпуснем рядко населвните територии в частта на днешна Русия, най-общо казано? А Холандия при 2-но на българското население и 1/2 територия, около 4-тно по-замърсена ли е от България?

Да корелираме площ и население със замърсяване, при някакво зле прикрито очевидно усредняване на стойностите е точно толкова абсурдно, колкото примера с браузъра и другия с краката....

защото при 1/2 яли пиле и 1/2 яли картофи, излиза, че всички са яли пиле с картофи.... Отделна тема е, че замърсяванията си следват свой собствен път на разпространение. Ако не беше така, озоновият слой щеше да изтънява пропорционално навсякъде, а не да се образува дупка в него на точно определено място (която за щастие се затвори )

 

Връзка към мнение
преди 9 часа, samuraika каза:

Нашите въобще не бяха по палатковите почивки

А нашите пък само палаткови почивки признаваха!  Къмпинзи по морето или "диво къмпиране" в планината, че и по морето!  Първото ми ходене в чужбина беше обиколка из Югославия на палатка - бях на 11 години.  А предишната година обикаляхме цяла България, пак на палатка - първо по морето, после по Дунава, оттам - до Родопите и така... Най-чудесните спомени от детството ми! 🙂

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Аз пък си спомням една почивка в Кранево, на барака, разположена в един пионерски лагер. В тази барака беше топло като в сауна. Как сме издържали? Но никога повече не видях да продават "снежко" по плажовете, като тогава. Беше много хубав!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз пък с родителите съм ходила само на една почивка, на 25км от Бургас, т.е. от вкъщи, в служебната вила на предприятието им през лятото след Чернобил, защото само тогава вилата беше oстанала незапълнена. Иначе те ходеха от време на време на някоя екскурзия, оставяйки ни като заложници, че няма да напуснат родината. Докато пиша това майка ми се обади да съм я водила някъде.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Аз пък имах само една семейна обиколка с родителите и колата из Гърция, месец преди да падне бай Тошо,чак до 29 годишна възраст, когато отидох да гледам мачове в Кипър и Москва(безплатно) и една автобусна екскурзия до Гърция, да си видя родата. В следващите 5 години само едно организирано бизнес-посещение в Ниш, една екскурзия до Тасос и организирано служебно пътуване с автобус до Беларус, през Румъния и Украйна. След това аз организирах автобусна екскурзия из половин Гърция, която водих, макар да не бях ходил на някои от местата. На следващата пролет имах 2 пътувания с колата до Истанбул, организирах автобусна екскурзия из Македония и отидох на организирана такава до Мармарис. Тя ми беше последната, защото гидът ни издъни и реших повече да не разчитам на гидове. Ето какво стана: част от групата му бяхме дали по 40 евро, за да ни купи билети за ферибота до Родос и обратно на другия ден. Следобед той каза, че трябвало да дадем по още 5 евро и ние решихме, че нещо ни ебава, а като се прибрахме в 1.30 ч от дискотеката, видяхме на асансьора залепена бележка, че изобщо не е купил билети. И така изтървахме Родос, и оттогава съм организирал и водил такива екскурзии из всички балкански държави, вкл. Турция. Отделно посетих още над 100 държави, а повечето европейски и по няколко пъти. ✈️ 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
Йосиф Милчов

В моя случай помня, че всяка година от 1 до 15 август ни водеха на почивка в Царево, тогава Мичурин. Дълбоки спомени имам, как майка ми опаковаше половината покъщнина за 14 дни и я тъпчеше в колата поне 3-4 дни преди пътуването. Самото пътуване от Видин до Царево траеше малко над 12 часа с Шкода 100 S, карана от баща ми. Обичах прибирането от морето, защото с колата обикаляхме градовете из България и спирахме за по 2-3 часа тук и там на път за Видин.

Първото ми излизане в чужбина, беше в съседен Калафат, Румъния. С един мой съученик 1992 година, 14 годишни си взехме паспортите издебнахме една сутрин родителите си и с бодра крачка отидохме до ферибота. Вечерта от нашите за малко да го отнеса, но ми се размина. Единствено което и до сега се чудя от това пътуване, е как са ни пуснали през границата малолетни без никакви придружители и други документи освен паспорти. 

Редактирано от BlackArt77
  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Йосиф Милчов каза:

Първото ми излизане в чужбина, беше в съседен Калафат, Румъния. С един мой съученик 1992 година, 14 годишни си взехме паспортите издебнахме една сутрин родителите си и с бодра крачка отидохме до ферибота. Вечерта от нашите за малко да го отнеса, но ми се размина. Единствено което и до сега се чудя от това пътуване, е как са ни пуснали през границата малолетни без никакви придружители и други документи освен паспорти. 

Ох, успокоих се, че е имало и далеч по-тежки случаи от моя. Всъщност аз бях въвлечена по силата на обстоятелствата

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.