Прескочи до съдържание

Бали с дете на година и 8 месеца


Capitan Morgan

Препоръчани мнения

 Точно с Air Asia летях, с 3 деца, едното от които на 1,5 годинки и не са ми искали акт за раждане. Сега по нова година ходих до КЛ пак с тях и с едно дете, сама, без бащата - нищо не са ми искали.

Връзка към коментар
преди 1 минута , samuraika каза:

 Точно с Air Asia летях, с 3 деца, едното от които на 1,5 годинки и не са ми искали акт за раждане. Сега по нова година ходих до КЛ пак с тях и с едно дете, сама, без бащата - нищо не са ми искали.

Именно. Аз ти говоря за преди 7-8 години, сега проверих и видях, че са го променили. Но тогава беше така. И децата не можеха да се чекират през интернет или на машинките на летището - само лично на гишето.

Оттогава по навик си носим по един акт за раждане, където и да пътуваме.

Връзка към коментар
41 minutes ago, samuraika said:

Искат ти акт за раждане на излизане от БГ? Такова нещо за пръв път чувам, пътувам с 3 деца от 16 години. На страницата на външно също не пише нищо подобно.

" Когато деца с българско гражданство пътуват с двамата си родители, достатъчно е да носят валидна лична карта или паспорт (на децата до 14-годишна възраст се издават само паспорти), издаден от българската полиция. "

 

Да нямаш предвид декларация за извеждане на дете само от единият родител?

Не. Точно Акт за раждане на детето искат на паспортен контрол на излизане от България. Това и с автомобил, и със самолет, до сега сме излизали извън страната поне дузина пъти, винаги сме двамата родители и детето. Ние нямаме брак, но детето е признато от баща си, може и за това да искат и Акта. Детето е под 2г. в момента, на снимката в Паспорта е на 2,5месеца, естествено нищо общо в лицето вече няма... Не знам вие как минавате излизането от БГ без акт за раждане,:)

34 minutes ago, Goal & Boss said:

На мен са ми искали - Air Asia. Не за идентификация, а за доказване на родствена връзка между мен и детето. Както споменах по-горе, заради трафика на хора. Впрочем изискването си беше написано в техния сайт, така че нямаше изненади - бяхме подготвени. Сега виждам, че е другояче, но пък чета, че за други държави имало такова изискване, например Южна Африка.

Възможно е, 🙂 Един превод не пречи, нито документа после тежи в багажа:)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, Coo каза:

Не знам вие как минавате излизането от БГ без акт за раждане,:)

С японски паспорти :tongue:

 

преди 2 минути , Coo каза:

Един превод не пречи

Няма нужда от превод, в ГРАО дават т.нар. многоезични извлечения, които са си преведени на английски, а имената са изписани на латиница. Цената е същата като за обикновен дубликат на акта.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, samuraika каза:

Ми не, с български. Имаме брак.

Нямат ли и японски? По принцип деца, които имат два паспорта, излизат от България без никакви други декларации, пълномощни и т.н. Дори и когато са само с единия родител.

Връзка към коментар

Не, само български паспорти имат, Япония не дава двойно гражданство. Имат японски регистрационни карти - документ, че постоянно живеят в Япония. И да, постоянно живеещите деца в чужбина излизат от страната без декларация, но трябва да го докажат - т.е. да имат някакъв документ удостоверяващ това (дали втори паспорт, чужбинска лична карта и т.н.). За много страни от ЕС това е недоказуемо, защото няма с какво да се удостовери. И въпреки, че децата живеят в друга държава постоянно, се налага декларация от втори родител.

Предполагам, че е някакво такова положението и с копието на гражданския акт - ако няма сключен брак, еднакви фамилии и т.н. Но на мен никога не са ми искали, а аз почти винаги пътувам с децата навсякъде. И в линка за изискваните пътни документи, който пуснах по-горе никъде не пише за копие от нот. акт. Чак ми стана интересно - на каква база го изискват?

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/travel-documents-minors/bulgaria/index_bg.htm

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не съм сигурен, чел съм тук, че понякога го искат, но по-скоро от мързел, за да не проверяват из компютрите, защото тази информация я имат.

Тук в Бразилия си нося акта за раждане за всеки случай, преди със старите паспорти ми го искаха, сега в новите пише и родителите, и има декларация дали може да пътуват с единия родител или сами направо в паспорта.

Връзка към коментар

Моето инфо е, че акт за раждане се изисква при вътрешни полети като идентификация , тъй като бебетата няма никакви лични документи . Друг е въпросът , че на четири летища в САЩ , никой не ми го поиска ,включително и на чекина , и го носих напълно напразно. И да , с бебе, няма онлайн чекин.

Връзка към коментар

Искат акт за раждане, когато фамилиите са различни на детето и майката. Например аз съм с тире след брака и винаги давам акт за раждане, ако децата и майката са с еднакви фамилии, тогава вероятно не искат. Така или иначе е хубаво да се носи по едно копие, понякога е възможно и в чужбина да го поискат (сина ми го питаха на влизане в ЮК коя съм аз и ако не беше отговорил бързо бързо, можеше и да се наложи да доказва, даже имам акта му преведен). 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.