Прескочи до съдържание

Исландия Баща и Син на 9 г. Лято 2019 г.


Tonyco

Препоръчани мнения

Здравейте,

може би някой ме познават от пътеписите ми други не, но и аз като повечето в този форум обичам да пътувам често. Дойде време и за Исландия !!! Искам да кажа, че все още съм в самото начало на организацията, все още само гледам, чета и се ориентирам не съм запазвал нищо.  Както става ясно от заглавието става дума за пътуване в което участниците сме аз и сина ми Боби на 9 г. Принципно обичаме приключенията и най-вече когато са из природата и на палатка. За Исландия обаче се спряхме на вариант кемпър под наем. След известно ровене и четене на теми в този форум си избрах тази компания за кемпъри под наем: www.kukucampers.is . Нашия личен автомобил е Дачия Докер която често сами си преправяме на кемпър и сме доста добре запознати с модела, та куку-вците гледам, че предлагат същия автомобил на доста прилична цена, което ме устройва.  Писах им мейл с няколко въпроса, като основния беше дали 9 г. дете има право да пътува на предната седалка, казаха, че в техния закон е разрешено. Предлагат се и повдигнати седалки каквато ползваме в нашия Докер за да се вози отпред, тъй като в нашия закон е задължително, но той е 38 кг и доста висок над 135 см та му е малко неудобно вече с нея. Мисля да си доплатя за ползване на спални чували от тях, за да не увеличаваме излишно багажа който трябва да транспортираме със самолет. По отношение на наема на кемпъра, виждам, че препоръчително е да се вземе застраховка от типа: Super CDW, което и ще направя. Следващ въпрос е има ли нужда да взимам и Gravel Protection, против щети от камъчета по стъклата и боята и още една която съвсем се чудех дали има смисъл SAP (Sand and Ash Protection) била ако се нанесат тежки щети на МПС в следствие на пясъчни бури. Дава се и пакет от 35 Евро/ден за всичко накуп, като ако взема само препоръчителната Super CDW е 20 Евро/ден. Втория въпрос опира до самолетните билети. Ровя от известно време по различни сайтове за комбиниране на полети, наясно съм, че няма да стане без прекачване. Най-евтиния вариант който съм намерил до момента е чрез esky.eu там успях да докарам цена с чекиран багаж за двамата отиване и връщане от 1500 лв грубо. Ще пътуваме с една голяма раница 10 кг с дрехите и две или една по-малки. Бихме искали да направим пълна обиколка и да видим максимално много неща. Комбинациите на полетите са предимно между Ryanair, EasyJet и Wizzair, като от тези съм ползвал само Wizzair и съм доволен, за останалите нямам никакви наблюдения до колко са надеждни. Също така като видя полетите които си избера, дали е по-добре да купя отделни билети директно от сайта на съответната авиокомпания или да купя през esky.eu ? Предвидил съм 10 пълни дни и общо 12 дни като залагам по един ден отпред и отзад за пътуване. Наясно съм, че има големи престой между полетите, на отиване в повечето случай ми излиза около 8 - 9 ч. , на връщане около 5 ч. Чудех се дали не е добре да оставим последния ден за Рейкявик, има ли нещо за разглеждане там интересно ? Трансфера от летището до офиса на фирмата която дава кемпърите е безплатен, но обратното е платено 60 евро, затова идеята ми е на отиване да вземем кемпъра и да ползваме безплатния трансфер, пък на връщане да го оставим в Рейкявик и да направим една нощувка там и така да имаме пълен ден. Относно трансфера до летището от Рейкявик забелязах нещо от рода на 70 лв за мен, за сина ми безплатно. Тук е и следващия ми въпрос, забелязах, че на повечето места за дете на 9 г. е безплатно, даже и по лагуните, дали е така ? Тъй като е забранено къмпингуването на свободно трябва да се позиционираме вечер с кемпъра винаги на къмпинг, като намерих, че цените варират, но са нещо от порядък на 23 лв на човек на вечер, като не открих точна информация за 9 г. дете, на едно место пишеше, че е безплатно, някой знае ли нещо по въпроса ? По отношение на програмата примерно 9 дни с кемпър обиколка и 1 ден в Рейкявик накрая приемам всякакви идеи, тъй като все още не съм добре запознат със забележителностите, прегледах няколко пътеписа, но исках първо да си изясня транспорта и спането и след това да правя точна програма. Разбрах само, че щом ще правим обиколка не е нужно да се набиваме в Синята лагуна която е и доста скъпа и за предпочитане е Миватн, въпреки, че цената ми се видя подобна нещо от рода на 70 лв за мен и безплатно за сина ми, но това което срещнах като информация за там е, че няма навалица и не е нужно резервация. Като дати съм се спрял на нещо като: 27.06-7.07.2019 г. Има различни полети и може с нощните така да го догодя, че да пристигнем сутринта на 27.06 на летището и да потеглим. Ще се радвам на всякаква полезна информация по темата и на обсъждания в движение, благодаря предварително.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Здравейте,

междувременно си поиграх да изровя полетите, които ми предлага esky.eu по отделно в съответните авиокомпании и цената с един чекиран багаж 10 кг, което е голямата раница с която пътуваме, останалото са малки раници за ръчен багаж се получи цена от 1053 лв вместо 1500 лв както излизаше при същите условия през комбинираната услуга в esky.bg. Цената е за двамата отиване и връщане.  Лошото е, че на отиване полета е сряда привечер и пристига много рано в Лутън, след което имаме една цяла нощ от 8:45 ч. престой на летището до другата сутрин когато ни е полета за Исландия. Хубавото е, че пристигаме в 8 ч. на летището в Рейкявик, и точно тогава отварят кемпърите, та няма да имаме моткане там.  Май ще се наложи да спим на Лутън в чакалнята, само дето имам някакви спомени за не много добро летище. Връщането вече е като се тръгне от 9:10 ч. от Исландия през Единбърг до 23:50 ч. би трябвало да сме в София с 5:40 ч. престой само.

Връзка към коментар

И в Blue Lagoon, и в Mývatn Nature Baths е безплатно за деца до 12 години - за Mývatn по-скоро няма нужда от резервация, въпреки, че и там има доста организирани групи, а съблекалните не са много големи. Летищният автобус също е безплатен за деца до 11 години. Повече информация за къмпингите има на тези два сайта: https://tjalda.is/en/http://www.campingcard.is. Според мен не пропускайте Рейкявик, дори и за кратка разходка. И ако мога да предложа нещо, което евентуално би било интересно за детето, е следният музей. Безплатен е за деца, единственият недостатък в случая е, че разказват на английски, но все пак: https://www.museumguide.is/eiriksstadir/

Връзка към коментар

esky не ги гледай, освен информативно. Търси си отделни билети, с някое промо цената от 1000лв за двама , ще успееш да я свалиш и наполовина ( без голям багаж). Още е рано за добри цени на билетите.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

esky си слагат такса за услугата, 4 полета по двама души, оттам идва разликата

гледай да имаш поне 3 часа престой, ако ще пътуваш с нискотарифни, те не продават свързани билети и ако първия полет закъснее няма си оставен сам да се оправяш

Връзка към коментар
На 25.01.2019 г. в 22:33, DenitsaS каза:

И в Blue Lagoon, и в Mývatn Nature Baths е безплатно за деца до 12 години - за Mývatn по-скоро няма нужда от резервация, въпреки, че и там има доста организирани групи, а съблекалните не са много големи. Летищният автобус също е безплатен за деца до 11 години. Повече информация за къмпингите има на тези два сайта: https://tjalda.is/en/http://www.campingcard.is. Според мен не пропускайте Рейкявик, дори и за кратка разходка. И ако мога да предложа нещо, което евентуално би било интересно за детето, е следният музей. Безплатен е за деца, единственият недостатък в случая е, че разказват на английски, но все пак: https://www.museumguide.is/eiriksstadir/

Благодаря за информацията. Викингския музей изглежда добре и мисля да го включа, даже и входа не ми се видя нещо съществено. За Синята лагуна май ще минем да я видим само, но ще я пропуснем като къпане при условие, че ще ходим до Миватн. Чудя се как да правим къпането с кемпъра, може би трябва да погледна къде има малки лагунки по време на обиколката и там да спираме да се цопаме. На къмпингите сигурно също става, така или иначе ще спим на тях поради липса на друга възможност. Виждам, че си експерт по Исландия, ако не те затруднявам, може ли да те помоля да ми нахвърляш най-интересните за виждане неща в Исландия които са по пътя който обикаля целия остров ? Аз ще хвана да ги наредя после по дни в зависимост от дневния пробег. Ще останем един ден в Рейкявик да го разгледаме, връщаме колата сутринта и после имаме цял ден да се моткаме. Като дати края на Юни как ти се струва ? Видя ми се подходящо, като време с по-малко валежи. За хотели в Рейкявик обаче ми излизат някакви безбожни цени от 200 - 300 лв за двамата с една нощувка, видях, че има хостел на 118 лв който е съвсем близко до там дето оставяме кемпъра и си мислех него да резервирам.

 

На 25.01.2019 г. в 23:03, stanislavpp каза:

esky не ги гледай, освен информативно. Търси си отделни билети, с някое промо цената от 1000лв за двама , ще успееш да я свалиш и наполовина ( без голям багаж). Още е рано за добри цени на билетите.

Да, точно информативно ги гледам и аз 1000 лв за двама с чекиран багаж 10 кг добре ли е ? Не вярвам да успея на половина да го сваля.

Връзка към коментар
На 25.01.2019 г. в 14:15, Tonyco каза:

Следващ въпрос е има ли нужда да взимам и Gravel Protection, против щети от камъчета по стъклата и боята и още една която съвсем се чудех дали има смисъл SAP (Sand and Ash Protection) била ако се нанесат тежки щети на МПС в следствие на пясъчни бури.

GP има смисъл, ако в плана ще включиш и каране извън основните пътища. Лично за мен е необходимо, само лятото, ако ще се забиваш с 4х4 из вътрешността, за път 1 и разклоненията му според мен няма нужда. Относно SAAP, бурите имаха много силна сезонносто там и мисля, че точно лятото са в минимум. С малко четене на предварителна и актуална информация за състоянието на пътищата, което трябва да правите по всяко време на годината така и така, според мен няма да ви се налага въобще. 

 

На 25.01.2019 г. в 14:15, Tonyco каза:

Комбинациите на полетите са предимно между Ryanair, EasyJet и Wizzair, като от тези съм ползвал само Wizzair и съм доволен, за останалите нямам никакви наблюдения до колко са надеждни.

Един дол дренки са. С всяка може да ти се случи проблем, с всяка можеш да минеш безпроблемно (както става в повечето случаи). Не бих казал, че някоя от тях е по-рискова от другите и всъщност от която и да е авиокомпания. 

 

На 25.01.2019 г. в 14:15, Tonyco каза:

Също така като видя полетите които си избера, дали е по-добре да купя отделни билети директно от сайта на съответната авиокомпания или да купя през esky.eu

От сайта на компаниите, в никакъв случай от esky. Може и допълнително да свалиш цените спрямо сайтовете на компаниите, но това изисква малко опит и време да отделиш за разучаване на врътките. Опита така те усещам, че го нямаш, не знам дали ще ти се занимава 🙂

 

На 25.01.2019 г. в 14:15, Tonyco каза:

Чудех се дали не е добре да оставим последния ден за Рейкявик, има ли нещо за разглеждане там интересно ?

Според мен при всяко пътуване до Исландия няколко часа в Рейкявик са задължителни. 

 

На 25.01.2019 г. в 14:15, Tonyco каза:

По отношение на програмата примерно 9 дни с кемпър обиколка и 1 ден в Рейкявик накрая приемам всякакви идеи, тъй като все още не съм добре запознат със забележителностите, прегледах няколко пътеписа, но исках първо да си изясня транспорта и спането и след това да правя точна програма.

Имаш ползата на пълната свобода благодарение на кемпера. Така че прочети няколко пътеписа, виж пътеводителите най-отгоре във форума, прегледай темите които правят пълна обиколка из острова и ще видиш, че основните неща се повтарят. Напиши някакъв примерен план и ще го изкоментираме после в подробности. Просто да се препоръча детайлен план за 10 дни от нулата е доста тежка задача, много по-лесно за нас е като са нахвърляни грубо нещата да ти кажем къде може да се оптимизира, какво да се пропусне и т.н. Имаш време, дай си още някой и друг ден и седмица да се запознаеш с Исландия, после ще помагаме. 

 

преди 24 минути , Tonyco каза:

Чудя се как да правим къпането с кемпъра, може би трябва да погледна къде има малки лагунки по време на обиколката и там да спираме да се цопаме.

Лагунките не са много извън споменатите и като цяло са по-тегави за намиране. Но може да се цопвате в басейните, които са много по-масови и много по-евтини 🙂

Връзка към коментар

Благодаря, да да тепърва се запознавам. Първо исках да видя как ще ми дойде като дати и като транспортни разходи. Принципно в доста теми срещнах, че 9 дни са достатъчни за пълна обиколка. С тази кола няма да може по черни пътища да се ходи много много, само по отъпканите. Предвид белите нощи, ще имаме доста дълги дни, пък ние не сме от тези дето обичат да спят много. 🙂 

За цените на самолетните билети от сайтовете на компаниите го направих още в петък, от там вторият ми пост за деня в който издокарах цена 1053 лв за същата услуга. 🙂 

Връзка към коментар

И аз мога да ти препоръчам да разгледаш подробните планове на други магеланци, да видиш в гугъл кои места ще ви харесат и като си сглобиш твоя маршрут, вече ще помагаме с допълнителни идеи 🙂 

Връзка към коментар

Благодарения на пътеписа на ven62 си изградих доста точна представа какво и как да видим. Когато наредя по-точно програмата ще я сложа тук за да я изкоментираме. 

Имам един такъв въпрос, ако изтегля по-рано пътуването през Юни от 13-23 как мислите дали, ще е ОК времето ? Гледах на Деница в темата за Исландия и за Юни го дават с най-малко валежи. Средно дневните температури са ОК. Основна причина за тази промяна е, че цената на кемпъра рязко се повиши за нашите дати, а за средата на Юни излиза с 800 лв по-малко, което е от голямо значение. Ще ми се да прекарваме колкото се може повече време навън.

Връзка към коментар

Трудно е да се предвиди времето - например летата на 2016 и 2017 бяха с рекордни температури до 23 градуса, докато миналата 2018 е била най-дъждовната от много време насам, включително и лятото. Освен това самото време може да се смени няколко пъти в рамките на един ден, така че мисля юни също е ок, все пак това е част от изживяването Исландия 🙂

Връзка към коментар

Да да, не ни плаши времето чак толкова, но информацията е много полезна, идеята е да можем максимално да сме навън. Цените за този период са значително по-ниски и на хотелите даже, та ми се струва по-удачно. Направо ще хвана да резервирам, че на кемпъра цената за 5 дни се повиши значително. Принципно сме планински бегачи и колоездачи на далечни разстояния и двамата и ми се щеше и някое планинско преходче да направим, но като гледам как съм ги нагъчкал нещата май няма да сколасаме, пък искам да  видим почти всичко в програмата.

Препоръчайте някоя фирма за разходка с корабче и наблюдение на китовете около Хусавик ?

Връзка към коментар

Аз съм била на корабче от Акурейри, избрахме класическия тур на най-известната фирма Elding заради цената и останахме доволни от видяното. Тук може да разгледате различните турове:

 

https://elding.is/tours?type=whalewatching

 

Най-предпочитаното място за трекове е Landmannalaugar, но там ще трябват повече дни. Лесен планински преход е изкачване на близката до Рейкявик планина Esja, но не знам как бихте го съчетали с програмата. Има варианти за преходи в националния парк Skaftafell:

 

https://www.vatnajokulsthjodgardur.is/en/areas/skaftafell

Връзка към коментар

на 500лв билет на човек, вероятно ще си човека стигнал до там за най-много пари. За мене изиджет от точка в Англия работеше много добре. Скоро ги бях преглеждал и спокойно можеше да си вземеш на цена 35-40 паунда двупосочен. Иначе от Бг ползвахме уиз, като за отиването платихме по 70 лж на човек, защото гоних определен полет, за връщането изчаках, и беше по 30тина лв (бях решил, че ако много се вдигнат билетите ще търсим ново прекачване, все ще се върнем дето се вика 🙂). Ние дори си отделихме един ден в Лондон и с кола под наем се разходихме цял ден в Котсуолд. От позиция на времето малко съжалявам, защото можехме да спрем и в Единбург на връщане да речем.

 

Според мене , за да получите добра цена, харесайте си изиджет. После дебнете уиз, за тях още е много ранно. Така или иначе не гоните квартири, което улеснява.

 

На Лондон за една вечер бих препоръчал Ибис хотел на летище Лутън. Не е нищо особено, но цената, която платихме за стая беше 60тина евро, а е на 10 минути пеша. Спане на летището ... , и такива неща съм правил, но особено с дете, пък било то и кален къмпингар, не знам...

 

Застраховките освен, че осигуряват спокойствие, много намаляват и екзеса. На мене с дефолтната застраховка ми искаха екзес да не излъжа, но от порядъка на 7000лв. С всички описани от тебе застраховки, трябваше да ми блокират по картата само 700лв. Реално само записаха номера на картата, без да ми блокират нищо. А колко вероятно е да се случи едно застрахователно събитие: малко вероятно е, дори според мене е много малко, но ако се случи е много вероятно, много да съжаляваш, точно в тази страна. Ако разгледаш в интернета, какво причинява силна пясъчна буря, нямаше да питаш за застраховка, но пък от своя страна трябва да се отчете, че вероятността да се натресеш точно в такава е по-скоро вероятностна. Въздържам се от препоръка.

 

За Рейкявик, минете на отиване, като си отделите половин ден , в който да влиза пазаренето. Няма смисъл да си изхабите последния ден там. Или направете 2 половинки, като втората е ако се случи, (нищо ново няма да видите, но може да накупите някакви джундуриики за подаръци)

 

Трекове бих препоръчал няколко варианта:

Reykjadalur - 3.5км трек в едната посока, който може да се екстендне до към 4.5-5км. Минава се през няколко точки, на които земята пуши. Не че това е някакъв уникален пейзаж за Исландия, но там мястото е хубаво. Освен това на 3.5км има гореща река, в която може да се изкъпите безплатно по всяко време на годината. Хилядократно по-добро от лагуните. Лятно време може да се топнете безплатно и на Seljavallalaug, там разходката е към 1км, но водата е доста хладка и чистота на мястото е съмнителна.

Свартифос - на 30тина минути от него, изключително добре маркирано, има едно връхче, което не мога да се сетя как се казваше, но е много популярно. То е много приятно обзорно връхче, а от него тръгват следните маршрути, които също изглеждат с добра маркировка. Kristinartindar -7.2km, Gimludalur - 5.9km, Morsardalur - 3.7km. Първото е доста як връх, няма да го качите по гуменки, дори не съм сигурен, че няма да има нужда от котки за него. Но предполагам можете да си го проверите.

 

За платено къпане, аз бих избрал сикрет лагуун, според мене си прилича на Миватн, но цените са наполовина. Дете, по спомени, май влизаше безплатно.

 

За китовете, без да съм ходил, няма да спра да повтарям, не си губете времето. Ще видите едни перки на кит. Вярно, едно от местата в Европа е, където най-константно можете да видите китове, но не е спектакъл. Ще загубите време за по-хубави неща. За китове можете специално да си направите екскурзия в Ирландия, където горе долу ще видите същото, но до Ирландия се стига в пъти по-лесно. Ако греша, нека хората си постнат най-хубавите снимки на китове, за разубеждение.  

 

За дъжда не го мислете. Все ще хванете ден да вали. Много често спира, докато се предвижите до нова забележителност, но се случва и точно тогава да почне. Когато и да отидете, ще имате от всичко. 

 

Като генерално заключение, от прочетеното дотука за Вашия профил. Препуснете, колкото можете по забележителноститие на юга, те си остават задължителни, но никога няма да ги имате само за Вас, особено пък от юни натам, очаквайте стълпотворения. Концентрирайте се в другите части на страната. Ние направихме обиколка на Сиглуфьордур и на полуостровчето от ляво на него и за нас това ще останат от най-хубавите моменти в страната. Цял ден не сме засекли друга туристическа кола, а видяхме толкова много хубави места, които си бяха само за нас. Все пак си направете провека предварително. Аз знаех какво търся и каквото търсих, намерих. Но заради този детуър, жената принципно даде разрешително пак да ходим. При нея много основна пречка е студа. За второ ходене сме си оставили целия Запад. 

 

 

Редактирано от Боян Димитров
  • Браво 1
Връзка към коментар

Исландия изглежда като рай за колоездачите. Не съм сигурен по тези 4х4 пътища, които ги отварят лятото и по време на вашето пътуване биха били отворени, може да се кара колело. Не виждам причина да не може, освен ако няма някоя река за пресичане. Но може би да погледнеш в такава посока, с кемпера няма да може да стигнете далеч извън основния път, но с колела може би ще успеете? 

 

Нямам никакъв опит с подобна организация, нито конкретен съвет мога да дам, просто пускам един пас към теб, евентуално да направиш проучване как е придвижването с колела офроуд. Предполагам няма да е проблем да си намериш под наем. Ключови места, към които може да се стремиш: landmannalaugar, thorsmork, lakagigar. 

Връзка към коментар
преди 18 часа, DenitsaS каза:

Аз съм била на корабче от Акурейри, избрахме класическия тур на най-известната фирма Elding заради цената и останахме доволни от видяното. Тук може да разгледате различните турове:

 

https://elding.is/tours?type=whalewatching

 

Най-предпочитаното място за трекове е Landmannalaugar, но там ще трябват повече дни. Лесен планински преход е изкачване на близката до Рейкявик планина Esja, но не знам как бихте го съчетали с програмата. Има варианти за преходи в националния парк Skaftafell:

 

https://www.vatnajokulsthjodgardur.is/en/areas/skaftafell

 

Благодаря за инфото, разгледах ги и на фирма Elding ми допадна класическия тур с голям кораб колко 250 лв за двамата. Предпочитам с моторна надуваема лодка, но цената е х2, а и има изискване детето да е над 10 г. За трековете, разгледах и тях. Наистина ще трябва повече време, като започна да редя програмата ще видя има ли къде да наместя нещо.

 

преди 16 часа, Боян Димитров каза:

на 500лв билет на човек, вероятно ще си човека стигнал до там за най-много пари. За мене изиджет от точка в Англия работеше много добре. Скоро ги бях преглеждал и спокойно можеше да си вземеш на цена 35-40 паунда двупосочен. Иначе от Бг ползвахме уиз, като за отиването платихме по 70 лж на човек, защото гоних определен полет, за връщането изчаках, и беше по 30тина лв (бях решил, че ако много се вдигнат билетите ще търсим ново прекачване, все ще се върнем дето се вика 🙂). Ние дори си отделихме един ден в Лондон и с кола под наем се разходихме цял ден в Котсуолд. От позиция на времето малко съжалявам, защото можехме да спрем и в Единбург на връщане да речем.

 

Според мене , за да получите добра цена, харесайте си изиджет. После дебнете уиз, за тях още е много ранно. Така или иначе не гоните квартири, което улеснява.

 

На Лондон за една вечер бих препоръчал Ибис хотел на летище Лутън. Не е нищо особено, но цената, която платихме за стая беше 60тина евро, а е на 10 минути пеша. Спане на летището ... , и такива неща съм правил, но особено с дете, пък било то и кален къмпингар, не знам...

 

 

Цените описани от теб не можах да ги издокарам за Юни и началото на Юли месец. Може би по друго време и в друга година. Ибис хотела е 87 Евро двойната стая.

 

преди 16 часа, Боян Димитров каза:

Трекове бих препоръчал няколко варианта:

Reykjadalur - 3.5км трек в едната посока, който може да се екстендне до към 4.5-5км. Минава се през няколко точки, на които земята пуши. Не че това е някакъв уникален пейзаж за Исландия, но там мястото е хубаво. Освен това на 3.5км има гореща река, в която може да се изкъпите безплатно по всяко време на годината. Хилядократно по-добро от лагуните. Лятно време може да се топнете безплатно и на Seljavallalaug, там разходката е към 1км, но водата е доста хладка и чистота на мястото е съмнителна.

Свартифос - на 30тина минути от него, изключително добре маркирано, има едно връхче, което не мога да се сетя как се казваше, но е много популярно. То е много приятно обзорно връхче, а от него тръгват следните маршрути, които също изглеждат с добра маркировка. Kristinartindar -7.2km, Gimludalur - 5.9km, Morsardalur - 3.7km. Първото е доста як връх, няма да го качите по гуменки, дори не съм сигурен, че няма да има нужда от котки за него. Но предполагам можете да си го проверите.

 

За платено къпане, аз бих избрал сикрет лагуун, според мене си прилича на Миватн, но цените са наполовина. Дете, по спомени, май влизаше безплатно.

 

За китовете, без да съм ходил, няма да спра да повтарям, не си губете времето. Ще видите едни перки на кит. Вярно, едно от местата в Европа е, където най-константно можете да видите китове, но не е спектакъл. Ще загубите време за по-хубави неща. За китове можете специално да си направите екскурзия в Ирландия, където горе долу ще видите същото, но до Ирландия се стига в пъти по-лесно. Ако греша, нека хората си постнат най-хубавите снимки на китове, за разубеждение.  

Предложенията за трековете са готини, попрегледах ги. Но пак като почна да редя програмата ще видя да ги наместя. За Китовете, все пак мисля да се пуснем с корабче за 2 ч. което ми се вижда ОК като време, повече няма да имаме. На Боби ще му е интересно, въпреки, че е виждал Косатки на живо в Маринеленд Франция, друго си е обаче в естествената им среда. Сикрет лагун и аз я гледах и може нещо да я вкараме, много ми се искаше и в Миватн да се цопнем, но там цената е почти като в Синята лагуна, ще го мисля. 

 

преди 2 часа, Георги каза:

Исландия изглежда като рай за колоездачите. Не съм сигурен по тези 4х4 пътища, които ги отварят лятото и по време на вашето пътуване биха били отворени, може да се кара колело. Не виждам причина да не може, освен ако няма някоя река за пресичане. Но може би да погледнеш в такава посока, с кемпера няма да може да стигнете далеч извън основния път, но с колела може би ще успеете? 

 

Нямам никакъв опит с подобна организация, нито конкретен съвет мога да дам, просто пускам един пас към теб, евентуално да направиш проучване как е придвижването с колела офроуд. Предполагам няма да е проблем да си намериш под наем. Ключови места, към които може да се стремиш: landmannalaugar, thorsmork, lakagigar. 

Направо си е рай, ще е уникално за колело. По F пътищата нямаме никакви проблеми, и реки сме пресичали много пъти. Проблема идва, че ако се хванем да караме планинско отиде целия ден, ако вали и се направим на прасета после в кемпъра трудно ще се оправим. Много пъти сме се прибирали целите в кал, но след това имаш къща, душ, водоструйка за колелата, темподобни екстри. 🙂 Много ми се иска, но може и да не ни огрее, ще проучвам пак като видя колко време ще остане. По скоро някое късо трекче 2 - 3 часа. Миналата година в Амстердам си наехме тандемно колело и двамата завъртяхме 74 км до Маркен айлънд и Волендам, скоро ще пусна пътеписа. 

 

Ще напиша до тук какво съм свършил, гледам да спазвам някакъв ред на действията за да няма после мале какво стана.

 

Закупих самолетните билети:

 

На отиване:

София - Лутън (WizzAir) цена: 199.77 лв с 2 бр. малки салонни багажа и 1 бр. 10 кг чекиран багаж

Излита 12.06.2019 - 19:50 ч. Каца 21:15 ч. 

Лутън - Рейкявик (easyJet) цена: 198.35 лв с 2 бр. малки салонни багажа и 1 бр. 15 кг чекиран багаж

Излита 13.06.2019 - 6:00 ч. Каца 8:05 ч.

 

На връщане:

Рейкявик - Единбърг (easyJet) цена: 253.79 лв с 2 бр. малки салонни багажа и 1 бр. 15 кг чекиран багаж

Излита 23.06.2019 - 9:10 ч. Каца 12:30 ч.

Единбърг - София (Ryanair) цена: 399.54 лв с 2 бр. малки салонни багажа и 1 бр. 25 кг чекиран багаж

Излита 18:10 ч. Каца 23:50 ч.

 

Платих и кемпъра:

Кемпър от kukucampers за 9 дни с SuperCDW намалена отговорност до 750 Евро и 2 бр. спални чували под наем: 1525.55 лв

 

За предишните дати беше също на доста добра цена кемпъра, но не чак толкова ниска. Писах им мейл да ги разпитам за детето как стои въпроса с возенето отпред и датите заложих, след което забелязах, че почна полека полека да се повдига цената за моите дати и достигна към 2400 лв което веднага ме отказа и ме накара да потърся други полети, оказа се, че две седмици по-рано има същите полети на добра цена. Принципно при избора на пътуването се съобразявам с много фактори, да е извън учебно време, да не е баш в пика на сезона когато е най-скъпо, да не е пък и да вали постоянно, календара на планинските колоездачни състезания, и с майка му, тъй като сме разделени и детето живее при мен, но лятото го взима за определен период. Та поради всички тези фактори Юни ми е най-подходящ. Исках по към края, но гледайки общите прогнози и вашите съвети реших, че и средата на Юни ще е ОК. Боби е машинка и е преживявал какви ли не пътувания и палаткаджийски изпълнения, та ще бъде малко неприятен този дълъг престой на Лутън, но ако не вали ще се поразходим пеша 8 - 10 км някъде в околностите, като му казах за престоя предложи да се разхождаме из Лондон цяла нощ. 🙂 Ако вали ще кибичим на терминала, само трябва да видя дали има шкафчета под наем за раниците или ще си ги разнасяме с нас. Принципно пътуваме с една голяма раница около 9 кг която ще я пуснем в чекирания багаж и с две по малки за ръчен багаж.

Повечето хубави и интересни неща са в южната част. Набелязал съм доста много неща, като на повечето от тях предполагам няма да се задържаме повече от 20 - 30 мин, но пак си е време спри тук спри там, а и нещо водопадите май ще ни дойдат в повечко, като ги подредя ще пусна тук да ги отсеете, сигурно няма нужда на всичко да се ходи, но ще кажете вие които сте ги посещавали. 🙂 Едно от задължителните неща, стига да не валят камъни и вятъра да не е толкова силен, че да ни отделя от земята е посещението на остатъците от фюзелажа на DC3. Боби го беше гледам в Ютуб в клипче на Америкън ай и много се изкефи, ще е щастлив да го види на живо. И двамата сме големи фенове на авиацията предимно гражданската, имаме много авиомакети у нас, всички епизоди на "Разследване на самолетни катастрофи" са изгледани, посетили сме редица авиомузей, последно декември в Париж, аз имам 6 самостоятелни скока с парашут, та няма как да пропуснем тези останки. 🙂 За Рейкявик цените хич не ми харесват на хотелите. Мернах хостела на автобусния терминал, и друг път сме спали в хостел, а този ни е абсолютно удобен за автобуса към летището рано рано сутринта. Има двуетажен креват за някаква смешна цена от рода на 50 лв за бройка, тоест по 25 лв на човек което мисля, че колкото да преспим до ранни зори ни устройва, само дето не се предлагат одеяла, но на място може да се доплати за ползване. Кемпъра последния ден трябва да го върнем сутринта на 10-тина километра от центъра на Рейкявик, като има автобус номер 1, който мисля, че ще ни свърши работа.

 

П.С. Забравих да спомена, че има безплатен шътъл от летището до офиса където ще вземем кемпъра, това е само като пристигаме, но пак си е нещо да ни чака човек и да ни вземе. 🙂 Кукувците изглеждат готини и комуникацията по мейла е една весела такава с бъзици, само дето ми вдигнаха така цената за предишните дати не ми хареса. 🙂 

Редактирано от Tonyco
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Сготвих програмата:

 

 

 

Наименование

 

 

Разстояние:

 

 

Записки:

 

 

Цена ISK:

  Ден 1 Четв. 13.06 - Взимаме кемпъра около 10 ч. , пазаруваме в Bonus на близо и потегляме      
1 Bridge America - Europe 50 км    
2

 

Gunnuhver Geothermal Area

7 км    
3 Brimketill lava rock pool 4 км    
4 Blue Lagoon - Само за снимки и разходка 15 км    
5 Thingvellir 93 км Паркинг 750
  Thingvellir Camping нощувка     1600
  Общо за деня: 169 км    
  Ден 2 Пет. 14.06      
1 Thingvellir National Park      
2 Kerid 43 км    
3 Bruarfoss 37 км    
4 Geysir 15 км    
5 Gullfoss 10 км    
6 Uridafoss 69 км    
7 Keldur 38 км    
8 Gluggafoss 33 км    
9 Seljalandsfoss & Gljúfrafoss 18 км    
  Hamragarðar camping     1500
  Hamragarðar camping душ     300
  Общо за деня: 263 км    
  Ден 3 Съб. 15.06      
1 Skogafoss 29 км    
2 Solheimasandur Plane Wreck 11 км    
3 Dyrhólaey 16 км    
4 Reynisfjara Black Sand Beach 20 км    
5 Fjaðrárgljúfur 80 км    
6 Systrafoss 11 км    
7 Dverghamrar 13 км    
8 Skaftafell & Svartifoss 56 км    
  Skaftafell Camping     1900
  Skaftafell Camping душ     500
  Общо за деня: 236 км    
  Ден 4 Нед. 16.06      
1 Hofskirkja 20 км    
2  Jökulsárlón 38 км Ако има места лодка 7800
3 Vestrahorn & Stokksnes 84 км   800
4 Sveinsstekksfoss 111 км    
  Seydisfjordur Camping  + басейн евентуално 165 км   1600
  Общо за деня: 418 км    
  Ден 5 Пон. 17.06      
1 Dettifoss & Selfoss 187 км    
2 Hverir 63 км    
3 Krafla 10 км    
4 Grjótagjá Cave 15 км    
  Bjarg Camping Mivatn на брега на езерото 4 км   2000
  Общо за деня: 279 км    
  Ден 6 Вто. 18.06      
1 Колела под наем и обиколка на езерото Myvatn + Hverfjall Crater 45 км ако позволява времето     9000
2 Myvatn Nature Bath 3 км 09:00am – 12:00 5000
  Bjarg Camping Mivatn на брега на езерото     2000
  Общо за деня: 3 км    
  Ден 7 Сря. 19.06      
1 Goðafoss 49 км    
2 Akureyri 35 км    
3 Elding whale watching 13:00 ч.      17235
  Saudarkrokur Campground до басейна 120 км   1633
  Saudarkrokur басейн   6:50-21:00 1200
  Общо за деня: 204 км    
  Ден 8 Четв. 20.06      
1 Glaumbær 17 км 9-18 ч. 1700
2 Kolugljúfur Canyon 191 км    
3 Hvitserkur 37 км    
4 Ytri Tunga 216 км    
  Arnarstapi Camping 35 км   1800
  Общо за деня: 496 км    
  Ден 9 Пет. 21.06      
1 Gatklettur 1 км    
2 Kirkjufellsfoss 49 км    
3 Eiriksstadir - Viking Longhouse 106 км 9:00-18:00 1250
4 Hraunfossar 99 км    
5 Hafnarfjörður Camping на 3 км от Куку кемпърс 130 км   2030
  Общо за деня: 385 км    
  Ден 10 Съб. 22.06      
  9:00 ч. връщаме кемпъра в Куку кемпърс      
  Градски автобус N: 1 от Hraunbrún до Klambratún     705
  BUS Hostel една нощувка на 22.06     12620
  Разходка из Рейкявик след като оставим багажа. Безплатни колела в хостела, при хубаво време ще обикаляме с тях      
  Автобус до летището в 5:45 ч. на 23.06     2499
         
  Total: 2452 км Тотал ISK: 77422
  Гориво л 175 Тотал EUR: 565.03
  Тотал ISK: 39375 Тотал BGN: 1105.10
  Тотал EUR: 287.36    
  Тотал BGN: 562.03

 

 

 

Бих искал да попитам, правилно ли се ориентирам, че на повечето забележителности няма входни такси и няма такса паркинг, съответно не съм ги отбелязал срещу всяка една от тях ? За Синята лагуна, няма ли отстрани за разходка някаква пътека от където да се направят снимки, или само ако си платиш можеш да влезеш. Мернаха ми се в нета някакви снимки по заобиколен път, може би не точно на частта където се къпят хората. Около Миватн си оставихме един пълен ден, ако времето позволява ще вземем колела под наем и ще обикаляме езерото и кратера на вулкана който е попътно. Ако не позволява времето не знам какво ще правим. 🙂 За Акурейри, нужно ли е предварително да запазя места, тоест да ги предплатя от сега за ден и час, или и на място ще стане ? Възползвам се от опита на Деница и избираме стандартния тур там. Също така ще посетим и Викингския музей отново по предложение на Деница. 🙂 Запазих и платих хостела, на много удобно място е в центъра точно на автогарата от където тръгват автобусите за летището. Също така запазих и предплатих места за трансфер до летището сутринта в неделя преди полета. В хостела си резервирахме стая с 2-двуетажни легла, едното е за нас двамата, другото не знам. 🙂 Ледената лагуна, ако на място успеем да се качим на амфибия да се повозим, ако ли не ще пропуснем. Нещо друго супер интересно което пропускаме ако някой се сеща да допълни. Първите дни са доста плътни, но деня е дълъг и нас не ни притеснява пътуване и по-късно. Ако някъде нещо се закучи винаги можем да кривнем до някой къмпинг на близо. В последните дни доста се разрежда програмата. Деня преди да връщаме кемпъра съм го съобразил да минем някъде да го почистим от вътре, иначе ще ни таксуват 50 Евро и хич не ми се ще. Пишеше, че имало по бензиностанциите прахосмукачки с жетони и там можело да се почисти. Още един съществен въпрос е колко кеш да нося. Четох, че масово можело да се плаща с карта, но все пак. Примерно горивото може ли да го заложа 100 % да го плащам с карта ? Къмпингите не съм сигурен, че на всякъде ще може с карта. Четох, че на някой няма стопанин и пускаш парите в кутия. Принципно съм съобразявал да са по прилични къмпингите. В супермаркетите предполагам само с карта може да се пазарува без проблем. Планувам нещо като 100 лв на дневни за двамата за храна и сувенири, ще се храним предимно от това което си купуваме от магазина, сандвичи и нещо което се прави на бързо топло на газовия котлон. За момента е това което се сещам, ако имате да добавите нещо, или мен като ми изскочи нещо друго ще питам. Благодаря.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Tonyco каза:

За Акурейри, нужно ли е предварително да запазя места, тоест да ги предплатя от сега за ден и час, или и на място ще стане ? 

 

Предполагам за китовете питаш? Ние запазихме 1-2 дни предварително, но ако държиш на определен за деня тур, имай предвид, че в същия ден може да се случи да има круизен кораб в Акурейри и по-голямата част от туровете ще са предварително запазени за круизните екскурзии (ние бяхме няколко човека самостоятелно и 2 големи групи, трябваше да изчакаме първо те да се качат даже). Ако времето е лошо, когато сте предвидили разходката с колелата, може да отидете до Húsavík, там се води по-добро място за наблюдение на китове, а Акурейри да го съчетаете със селото Siglufjörður, което пък се смята за едно от най-красивите села (за съжаление не съм била, може да погледнеш дали ще ти се удължи много пътят така). Не бих добавила нищо към програмата, само няколко други идеи: ако синът ти обича сладолед, задължително да си вземете традиционния от машина (има ги в бензиностанции и магазини), да опитате хот-дог, а от Bónus може да си купите skyr (млечният продукт, който вече го внасят и тук), kleinur (пържено сладко тесто), hangikjöt (пушено агнешко месо, продава се нарязано като шунка), rækjusalat (салата със скариди и яйца) и flatkökur (ръжен хляб на сач) - без да натоварите бюджета, ще опитате някои традиционни неща 😉

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ухаааа, да ти кажа алкохол не консумирам под никаква форма, но пък съм ценител на хубавата храна и смятам да си направя съвсем отделен индивидуален списък на нещата които написа 🙂 Сладолед и двамата обичаме много, пък аз от както ходих в Русия и си припомних вкуса на онзи от едно време дето се гребеше от количка по улиците и намерих руска рецепта. По тази рецепта с продукти от Берьозката правя уникален домашен сладолед, до сега който го е опитал е останал впечатлен, единствено е много калоричен и после иска 10 км тичане в парка. 🤣 

За китовете питам, правилно си ме разбрала, малко не се доизразих коректно. Добро уточнение направи, май ще трябва да го платя и него предварително, защото ни трябва за 13:00 ч. иначе ще загубим много време.

За Хусавик и аз го гледах, ще направя бекъп програма ако е лошо времето.

Самата велообиколка на езерото няма да низ атрудни хич, освен ако вятъра не е прекалено бурен. Направих трака и е с почти нулева денивелация, може да поддържаме добра средна скорост. Миналата година правихме с него обиколка на Охридското езеро с колелата 100 км с 1200 м денивелация и спокойно с много спиране тук и там си я завъртяхме през деня без да укасняваме, тук ще е много по-кратко.

За забележителностите и паркингите така ли е както съм отбелязал, че нямат такси ?

Остава и да не се контузя през идните пролетни крос-кънтри състезания, че тогава отива на кино всичко и ще ми струва доста скъпо 😁, а и глася това лято КОМ-Емине за 15 дни пешеходно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Заради туристическия бум 2016-2017 някои места обявиха, че ще въвеждат такси за паркинг - Seljalandsfoss (700), Skaftafell (600), Þingvellir (500), Kerið (400), мисля, че може и с карта да се плати, но не знам дали е актуална информацията ми, 2018 не съм ходила. По принцип винаги е добре да имате малко дребни за тоалетна в по-отдалечените райони (50-100). Щом си ценител на хапването, мога да препоръчам още две неща за опитване - супа от лангустини в ресторант Sægreifinn на старото пристанище в Рейкявик и агнешка супа от будката за хот-дог на главната улица Hafnarstræti в Акурейри. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Благодаря Деница. Много полезна информация, ще сложа кулинарния ти опит в отделната за това графа. 😉 Това с таксите трябва да видя дали мога да го изровя някъде, даже за Тингвелери 750 видях, че е тази година и съм го заложил. В крайна сметка не са кой знае какво и ще ги добавя към непредвидени разходи. 🙂 В Грузия като бях с мотора преди 3 г. така опитвах какво ли не, уникално вкусно. Турция обаче ми е фаворит за храна, говоря прованса, не Истнабул, въпреки, че и там съм ял страхотна храна. В Диарбекир пак с мотора ходих преди 2 г. и там какви шишчета правеха на улицата, мале мале, нанизани с някакви дробчета, агнешко и т.н. само в тази част на страната съм ги срещал, сега като се сетя и усещам вкуса им в устата ми. 😆 Ще ги видим и исландците какви кулинари са. 😉 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 8.02.2019 г. в 15:19, Tonyco каза:

За Синята лагуна, няма ли отстрани за разходка някаква пътека от където да се направят снимки, или само ако си платиш можеш да влезеш. Мернаха ми се в нета някакви снимки по заобиколен път, може би не точно на частта където се къпят хората.

Има места, ще ги видиш докато шофираш към паркинга. Сега тук мога и да те излъжа, но мисля че до ресторанта в лагуната също се стига без билет. С две думи, със сигурност ще можеш да видиш специфичната синя вода, но до там 🙂 С условието, че това е информация на повече от 2 години, а нещата с туризма в Исландия са доста динамични. 

 

На 8.02.2019 г. в 15:19, Tonyco каза:

Още един съществен въпрос е колко кеш да нося.

Не носи никакъв. Ако толкова те притеснява, просто си дръпни малко крони от първия срещнат банкомат. Така и така мисля, че крони тук трудно се намират. Горивото не само че ще е 100% с карта, но и ще срещнеш затруднения на места да го платиш кеш, след като доста бензиностанции са на самообслужване. Често го говорим, че в Исландия не ти трябва кеш и е нормално да не можеш да го приемеш след като не си свикнал, но наистина е така 🙂

Връзка към коментар

Благодаря. Принципно съм свикнал с карта да плащам предимно, дори и в България. В Париж носихме доста кеш и изхарчихме зорлем 10 евро за сувенири в една будка за вестници на Шанз Елизе, въпреки, че и там предполагам можеше кеш да платя. За автобуса трябва точно кеш пари за да си купим от шофьора билети.  Ползвам една верига чейнджове https://factorin.bg/bg/ от която можеш да купиш почти всякаква валута в офиса срещу театъра Иван Вазов. Готиното е, че до 15 дни можеш да върнеш 50 % от закупената валута на курса на който си я купил предварително. Вече няколко години ги ползвам за всякакви валути и съм много доволен. 

За Синята лагуна, ако видим нещо видим, като ли не каквото такова 🙂 

Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте,

наближава старта и на нашето пътуване. Прочетох темата по отношение на зареждането на колата с гориво. Освен бензиностанциите на самообслужване, има ли и такива нормални с хора по тях ? Във Франция имаше голям проблем с тези бензиностанции, тъй като от 4 различни вида кредитни/дебитни карти, нито една не приемаше. Чудя се дали и тук е възможно да се случи и да ударим греда. Пак във Франция, на една и съща бензиностанция, която през нощта е на самообслужване, а през деня с касиер, картата на колонката не ми я приемаше, а на касата плащах без проблем. 

До колкото чета можеш на всякъде да плащаш с карта, предполагам и не небезизвестния хот-дог 😁 , все пак се чудя дали да не взема малко крони кеш, мислех си нещо от рода на 100 лв обърнати в крони, какво мислите ? Отделно и някакви евра, за всеки случай. Картите са ми VISA и MasterCard, съответно, кредитна и дебитна на ОББ, надявам се да ги приемат.

Връзка към коментар

Повечето бензиностанции са на самообсужване, но има и такива с хора, които са рядкост особено извън Рейкявик. Сещам се за една на Вик и май общо взето това е. По-скоро ако това те притеснява виж предплатените карти на N1, които са най-голямата верига: https://www.n1.is/en/service/prepaid-card/ Но аз лично се хващам на бас, че няма да ги имаш френските проблеми тук. 

 

Крони като цяло не ти трябват, включително за хотдоци. В много редки случаи може да се наложи, например както ние сега посещавахме басейнчета "на самообслужване", там няма никой и парите се оставят доброволно в касичка. Няма как да платиш с карта на такива места 🙂 Ако не планираш такива, съвсем спокойно ще минеш и без крони. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.