Прескочи до съдържание

Исландия Баща и Син на 9 г. Лято 2019 г.


Tonyco

Препоръчани мнения

Благодаря за бързия отговор. Принципно сменям в един чейндж дето мога да върна до 50 % от сумата на курса на който съм я купил. Мисля за 100 лв все пак, и дет се вика в магазин предполагам ще мога да изхарча набързо 50 лв ако се наложи на края, пък другите 50 лв ще ми ги вземат в София 🙂 Дет казваш, басейнче тук, басейнче там. 😁 Не искам да стигам до предплатени карти, ще рискувам с тези кредитни/дебитни дето имам. Някаква друга новост/изненада след последното ви ходене ?

Връзка към коментар

За зареждането с гориво се сетих, че може да пробваш точно на въпросната бензиностанция на Вик. Има както колонки на самообслужване, така и човек вътре. Ако там стане с картата значи всичко е точно. Ако не стане ще си купиш предплатени и така. 

 

Не, никаква новост и изненади, толкова премина всичко по план, че чак беше скучно 🙂 До края на седмицата едва ли ще мога да го опиша, че нямам време, но за другата ще гледам да стане. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Супер, да до ВИК мисля, че ще изкараме без зареждане, като вземем пълна колата. Другата седмица сме там вече, ма ще четем като се върнем 🙂 

Рибите сме с късмет и обикновено минават нещата по план 😉 

 

Времето как беше ? Гледам студеничко го дават 🙂 

Връзка към коментар

Аз докато се включа - ти ще вземеш да се върнеш.

За компанията с кемперите. Синът ми два пъти ходи в Исландия и все тях ползва. Не иска и да чуе за други. Били много свестни.

За самолетните билети - мислех да ти пиша за easyJet. При тях няма (нямаше) ограничение в теглото на ръчния багаж. Ние винаги го превишаваме и аз все съм на тръни - да не вземат да го премерят. Както и да е - ти вече си взел.

По програмата:

След коментарите на Георги и Деница - ще си е чист спам.

Все пак.

- Не виждам Glymur. А разбирам, че трековете не са ви тежест, даже удоволствие.

- Няма ли някъде да планирате да гледате кайри. Аз не съм запознат с тях - бяхме през март. Възможно е и да си летят навсякъде.

И последно.

картата на @П.Кръстев:

Вероятно я знаеш - супер подробна и полезна - на нея има и безстопанствени гьолчета.

На ‎15‎.‎8‎.‎2016‎ г. в 19:33, DenitsaS каза:

Много подробна карта с къмпинги, супермаркети, бензиностанции и забележителности благодарение на @П.Кръстев: Карта

--------------

Без да те подстрекавам, но все пак, ако се наложи, мисля, че не би имал проблем да паркирате в някоя отбивка и да спите. Естествено в краен случай, ако нещо с плана в някой конкретен ден се обърка.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ние сега си взехме 2000 крони за 4 дни и накрая се чудих къде да ги изхарча, но и аз предпочитам да имам малко кеш. Времето е променливо - двата дни на юг и после в Западните Фиорди беше супер слънчево и топло, а в Акурейри беше студ и валя сняг на Góðafoss. Приятно пътуване 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, ven62 каза:

Аз докато се включа - ти ще вземеш да се върнеш.

За компанията с кемперите. Синът ми два пъти ходи в Исландия и все тях ползва. Не иска и да чуе за други. Били много свестни.

За самолетните билети - мислех да ти пиша за easyJet. При тях няма (нямаше) ограничение в теглото на ръчния багаж. Ние винаги го превишаваме и аз все съм на тръни - да не вземат да го премерят. Както и да е - ти вече си взел.

По програмата:

След коментарите на Георги и Деница - ще си е чист спам.

Все пак.

- Не виждам Glymur. А разбирам, че трековете не са ви тежест, даже удоволствие.

- Няма ли някъде да планирате да гледате кайри. Аз не съм запознат с тях - бяхме през март. Възможно е и да си летят навсякъде.

И последно.

картата на @П.Кръстев:

Вероятно я знаеш - супер подробна и полезна - на нея има и безстопанствени гьолчета.

--------------

Без да те подстрекавам, но все пак, ако се наложи, мисля, че не би имал проблем да паркирате в някоя отбивка и да спите. Естествено в краен случай, ако нещо с плана в някой конкретен ден се обърка.

 

Да, това за Кемпърите го четох, май точно в твоя тема, че са доволни, а и комуникацията с тях е много весела 🙂 

За самолетите, на всякъде имаме и чекиран багаж освен ръчния. Ще носим голяма раница чекирана и две малки, Боби мисля с по-лека да го натоваря с траялките (маратонки за планинско тичане), отделно сме си с обувки за дъжд дето не пропускат. 

На този етап, сметнах, че няма да остане време за трекинг за съжаления. Ако заложа и е лошо времето, ще се прецакаме. Предпочитам да завъртим пълната обиколка и да видим по възможност всичко по плана. Евентуално на Миватън да вземем колела и да въртим единия ден. Там ще сме на едно място две нощувки. С кемпъра придвижването става значително по-бързо, защото нямаш разтоварване, опаковане и разопаковане на багаж. Ставаш, хапваш и палиш. 

Картата я знам, но ми е прекалено претоварена. Направил съм програмата вече, повечето неща съм взел от твоя пътепис за, което благодаря много отново.

Кайри майри, не ни интересуват много. Ако видим видим, ако ли не ...

И мен ме сърбят ръчичките да кривна от пътя хаха, свикнал съм в Турция така да спя дето ми падне и ... Не съм от страхливите, но не обичам наглостта, затова и се съобразявам уважително с решението на местната власт, да не спя където ми падне. Къмпинг да искаш, има и платени и безплатни, не е проблем, дори да не стигнем до определения за деня, да се цопнем на друг. С шофирането нямам проблеми, карам много и при всякакви условия, и общо взето докато не стигна целта не се отказвам. Тук светлата част ще е в изобилие, което ме улеснява, а и при 77 000 км на същия автомобил като наш личен, ще се чувствам доста комфортно. 

 

преди 1 час, DenitsaS каза:

Ние сега си взехме 2000 крони за 4 дни и накрая се чудих къде да ги изхарча, но и аз предпочитам да имам малко кеш. Времето е променливо - двата дни на юг и после в Западните Фиорди беше супер слънчево и топло, а в Акурейри беше студ и валя сняг на Góðafoss. Приятно пътуване 🙂

2000 крони около 26 лв. Почваш да ме замисляш, дали да взимам 100 лв в Крони или по-малко. Добре де, като останат не мога ли в някой супер маркет примерно или магазин за сувенири към края на пътуването да платя кеш примерно, нещо за около 50 лв, пък другите ще си ги върна на същия курс в БГ ?

За Акурейри още не съм платил корабчето за наблюдение на китове, но мисля другата седмица преди да тръгнем да го направя, за да са ни сигурни местата.  Ако вали сняг, ще е веселба хаха. Купих вчера още един полар за мен и 2 бр. за Боби, че ми се видя лошо време го дават, дето казвате, днес едно утре друго, но като си подготвен е по-добре. Имаме якета и панталони декатлонски ватирани отвътре и за двамата, и се водят за спиране на вятъра освен това. Тествахме ги доста в края на зимата и са ОК, отделно горни якета дето не пускат вода. 

Щеше ми се ако не вали, до останките на самолета тези 4 км да ги тичаме, и обратно също но ще видим как ще дойде. 

Като цяло се готвя за студ и дъжд, ако е хубаво ще имаме по едни къси гащи, тениските са ясни. Мисля зимните шапки и ръкавици също да си вземем. 

 

П.С. По 24 Май, направихме едно Самотраки само колела, като оставихме колите на континента. Там доста екстремно изкачване на Фенгари спретнахме и Боби беше като ракета, та е подготвен добре физически. Пътепис не ми остана време да напиша, но снимките надписани може да се видят тук: http://www.tonyco.net/Pictures/Samothraki_2019/

Има и две видеа, това към върха се получи доста добро: https://youtu.be/CBmxSsvSx8A , и https://youtu.be/IdhpIR2Cjzg

Този уикенд предстартово, ще направим велообиколката на Беласица 2 дни, 3 държави 185 км 🙂 

 

 

  • Браво 1
Връзка към коментар

@Tonyco, приятно изкарване.

 

-----------

Като се върнеш искам един автограф от сина ти (нали не бъркаш - на 9 г. е !?)

Аз половината неща дето ги ходи, кара и тича:clapping:, ако ги направя и … ще умра. :grin:

Социални няма ли в тази държава. :wink::biggrin:

 

:good:

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , ven62 каза:

@Tonyco, приятно изкарване.

 

-----------

Като се върнеш искам един автограф от сина ти (нали не бъркаш - на 9 г. е !?)

Аз половината неща дето ги ходи, кара и тича:clapping:, ако ги направя и … ще умра. :grin:

Социални няма ли в тази държава. :wink::biggrin:

 

:good:

Благодаря,

имаш го автографа 😉

На цели 9 г е да. Статистиката в Стравата за сега показва за него за последните 2 години 2000 км колоездене с прилична денивелация и 300 км тичане. 

Какво да се прави, на такъв баща е случил дет не го оставя на мира 😂, но пък после такива места като Фенгари и други планини, зиме и лете са много по-лесно достъпни, а гледките са незаменими. 

Проблема ми е, че след няколко години ще има, "Аре бе дъртьо, ко се моташ там отзад" 🤣

  • Смея се 3
Връзка към коментар

Брейй, сега разглеждайки гугъл стрийт вюто, видях, че до останките от самолета DC-3 вече има шътъл бъс, който го мързи да ходи пеша. Снимките са от Март и Май месец тази година.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Преглеждайки подробно плана за да не пропусна нещо, установих, че ще ни трябва кеш за автобуса от kukucampers до центъра на Рейкявик където ни е и хостела. На сайта на straeto (автобусите) пише, че само кеш приемал шофера и не връщал ресто 🙄 705 крони за мен и Боби 🙂 

Сложил съм няколко обществени басейна, които бихме посетили ако има възможност, както Георги написа, там сигурно ще се оставят кеш пари. На сайтовете им има цени, но не видях да пише как се плаща.

Връзка към коментар

Ма Дени,

само вкусотии ми подхвърляш от самото начало, пък аз както не пия, за сметка на това ям 🤣😂.

Майтапа на страна, но и двамата сме любители на сладкото. Твоя списък с местни вкусни хапвания е подготвен прилежно в програмата и ще се възползваме. 

Да, ще ги опаткаме кроните все някак си, ако ли не ще върна някакви и така, не е драма. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз съм по яденето, така че ще ти подхвърля още нещо за списъка - сега като минахме през Myvatn Nature Baths опитахме сандвичите с пушена сьомга и сладък ръжен хляб, печен в земята. Цената е 500 крони и са страшно вкусни:

 

SAM_6536.thumb.JPG.214343aa78d8515a7786e6978f800bb1.JPG

 

Шоколадовият сладкиш там не беше лош, но не беше и нещо особено, затова не го препоръчвам. Но пък ако минавате през Grindavík, то в кафе Bryggjan същият е страшно вкусен и едно парче е като за двама (1100 крони). Спирам, че иначе ще трябва да си преместя мнението в кулинарната тема 😉

 

SAM_6193.thumb.JPG.2cc3b62c784b11e68b23177c0bb9ab05.JPG

 

Връзка към коментар

Привет, аз се завърнах днес, пресен -пресен 🙂

 

За картите, нямаш грижи, аз плащах с две кредитни и една дебитна, всички минават нормално.

Бензиностанция с човек има и при Хофн, поне през деня е така, но е лудост да търсиш такива, просто няма да имаш проблем, не го мисли.

За кеша, аз тръгнах с 12000 крони /100-ина евро без малко/, върнах се с 10500 🙂 Платих 2-3 кафета кеш и прахосмукачка за колата накрая от автомат .

За времето, определено шапка и ръкавици си трябват. Дори и на 7-8 градуса и слънце, като духа 10-15 м/с, което е 35-50 км/ч, се усеща доста хладно. На северозапад от източните фиорди ме валя сняг, до Сейдисфйордур не успях да отида, пътят беше затрупан горе с около педя сняг, духаше към 23 м/с според знаците на пътя, и просто се виждаше как засипва пътя със сняг, притесних се дали ще мога да се върна и се отказах да не правя глупости. На сутринта на road.is пътят го даваха розов със снегорин, т.е. труднопроходим в процес на разчистване.

За сметка на това на Снефелнес беше доста тихо от северната страна поне и приятно топло, докъм 14 през деня /вчера това/ . Късите панталони ми се струват излишни, но може пък отсега натам да се затопли рязко, знам ли. През изминалата седмица бяха единични случаите, да мога да сляза от колата без яке. Дъжд имаше само един ден от след източните фиорди до Мивати, на много места сняг. В Акурейри спря и се оправи оттам нататък.

Но си е красиво де 🙂

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Бих казал, че ходих главно за да снимам 🙂 

Има ли начин като се качват снимки тук, сайтът автоматично да ги свива като обем, защото файловете са доста големи и в момента нямам време да ги даунсайзвам ръчно.

  • Браво 1
Връзка към коментар

Не съм чел горе какво са писали другите, но вчера се прибрахме от Исландия и да ти споделя някои неща. Първо - първия ден може да отидете и на къмпинга на Гейзир - там работят почти само българи и особено леля Светла е супер готина и много се радва на българи - най-малкото ще ползвате душовете без пари. Второ - уж рядко, ама нас ни изпраска пясъчна буря преди 6 дни около ВиК, ама си имахме застраховка де. Трето - пъфини видяхме много на черния плаж до ВиК около 10 вечерта, ама там нощувахме. Четвърто - китове направихме със Салка от Хусавик и времето беше ужасно, ама пък имахме голям късмет и освен много гърбати видяхме и две косатки. Пето - навсякъде с карти бяхме, даже не им видях как изглеждат парите.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, ivailo_radev каза:

Не съм чел горе какво са писали другите, но вчера се прибрахме от Исландия и да ти споделя някои неща. Първо - първия ден може да отидете и на къмпинга на Гейзир - там работят почти само българи и особено леля Светла е супер готина и много се радва на българи - най-малкото ще ползвате душовете без пари. Второ - уж рядко, ама нас ни изпраска пясъчна буря преди 6 дни около ВиК, ама си имахме застраховка де. Трето - пъфини видяхме много на черния плаж до ВиК около 10 вечерта, ама там нощувахме. Четвърто - китове направихме със Салка от Хусавик и времето беше ужасно, ама пък имахме голям късмет и освен много гърбати видяхме и две косатки. Пето - навсякъде с карти бяхме, даже не им видях как изглеждат парите.

И шесто:

Дека са Ви българските носии!?

:wink::biggrin:

 

  • Смея се 1
Връзка към коментар
На 7.06.2019 г. в 23:41, Avo каза:

Привет, аз се завърнах днес, пресен -пресен 🙂

 

За картите, нямаш грижи, аз плащах с две кредитни и една дебитна, всички минават нормално.

Бензиностанция с човек има и при Хофн, поне през деня е така, но е лудост да търсиш такива, просто няма да имаш проблем, не го мисли.

За кеша, аз тръгнах с 12000 крони /100-ина евро без малко/, върнах се с 10500 🙂 Платих 2-3 кафета кеш и прахосмукачка за колата накрая от автомат .

За времето, определено шапка и ръкавици си трябват. Дори и на 7-8 градуса и слънце, като духа 10-15 м/с, което е 35-50 км/ч, се усеща доста хладно. На северозапад от източните фиорди ме валя сняг, до Сейдисфйордур не успях да отида, пътят беше затрупан горе с около педя сняг, духаше към 23 м/с според знаците на пътя, и просто се виждаше как засипва пътя със сняг, притесних се дали ще мога да се върна и се отказах да не правя глупости. На сутринта на road.is пътят го даваха розов със снегорин, т.е. труднопроходим в процес на разчистване.

За сметка на това на Снефелнес беше доста тихо от северната страна поне и приятно топло, докъм 14 през деня /вчера това/ . Късите панталони ми се струват излишни, но може пък отсега натам да се затопли рязко, знам ли. През изминалата седмица бяха единични случаите, да мога да сляза от колата без яке. Дъжд имаше само един ден от след източните фиорди до Мивати, на много места сняг. В Акурейри спря и се оправи оттам нататък.

Но си е красиво де 🙂

Благодаря, много полезна информация.

 

преди 8 часа, ivailo_radev каза:

Не съм чел горе какво са писали другите, но вчера се прибрахме от Исландия и да ти споделя някои неща. Първо - първия ден може да отидете и на къмпинга на Гейзир - там работят почти само българи и особено леля Светла е супер готина и много се радва на българи - най-малкото ще ползвате душовете без пари. Второ - уж рядко, ама нас ни изпраска пясъчна буря преди 6 дни около ВиК, ама си имахме застраховка де. Трето - пъфини видяхме много на черния плаж до ВиК около 10 вечерта, ама там нощувахме. Четвърто - китове направихме със Салка от Хусавик и времето беше ужасно, ама пък имахме голям късмет и освен много гърбати видяхме и две косатки. Пето - навсякъде с карти бяхме, даже не им видях как изглеждат парите.

Чудо, това с пясъчната буря ме замисли, дали да не добавя застраховка и за това. Много ли пострада колата ? Къмпингите са ни разпределени според дните, на Гейзир ни е рано за спане, та ще го пропуснем.

Връзка към коментар

Нашата не пострада почти, ама други повече го отнесоха 🙂 Но и според самите исландци е било голяма рядкост де. 

ven62, на 9 градуса я плеснах жената по носия пред един водопад. То духа и фучи, хората по зимни якета ...

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Май ще рискувам да не правя застраховка за това, все пак е лятото и всички казват, че е рядкост. То ако спреш не е ли по-малко вероятно да пострада ? Четох някъде, че ако продължиш да се движиш в пясъчната буря стават големите проблеми.

Връзка към коментар

Почти сме на старта, смених 7000 крони, и ще нося за зор за ман 80 евро 🙂 

Ще следя прогнозата за времето и сайта на пътната администрация на Исландия и се надявам да нямаме проблем с пясъчни бури. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.