Прескочи до съдържание

Занимателни задачки


Topfly

Препоръчани мнения

Добре, след като се справихте успешно със загадката с двете джуджета, да продължим , защото се оказва, че освен тези две джуджета, които придружили принца до замъка, там имало още едно, трето джудже, което било още по-голям образ и за разлика от първите две, понякога казвало истината, а понякога лъжело, според настроението. :grin: 
Обаче  в замъка никой не знаел who is who, т.е. кое джудже е честното и казва само истината, кое е лъжливото и само лъже и кое - тарикатчето, което понякога лъже, а понякога казва истината. И така принцесата споделила с добрия принц, че много си харесва джудженцата и ги приема такива, каквито са, но много иска да разбере кое кое е!
И добрият принц (който освен това бил и умен) решил веднага да изпълни желанието на любимата. Извикали джуджетата и те застанали пред тях.
(За по-налегдно, прилагам снимка)

image.png.8d3d1326ead06bcae78f11d182d2b0cd.png

 

Принцът попитал първото (със синя дрешка):
- Кой е до теб?
И получил отговор:
- Честното джудже.
После попитал средно (с жълта дрешка):
- Ти кое си?
И получил отговор: 
- Аз съм това, което ту лъже, ту казва истината.
После попитал третото (с червена дрешка):
- Кой е до теб? 
И получил отговор:
- Лъжливото джудже.

След което добрият (и умен) принц се усмихнал и прошепнал на ухото на красвита принцеса кое джудже кое е. 

А вие можете ли да помогнете на принцесата с верния отговор? :wink: 




  

Връзка към коментар
преди 24 минути , Фил каза:

След което добрият (и умен) принц се усмихнал и прошепнал на ухото на красвита принцеса кое джудже кое е. 

А вие можете ли да помогнете на принцесата с верния отговор? :wink: 

Да не се вълнува принцесата от джуджетата и да взима принца - хем принц, хем добър, пък и  умен !

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 29 минути , Фил каза:

Добре, след като се справихте успешно със загадката с двете джуджета, да продължим , защото се оказва, че освен тези две джуджета, които придружили принца до замъка, там имало още едно, трето джудже, което било още по-голям образ и за разлика от първите две, понякога казвало истината, а понякога лъжело, според настроението. :grin: 
Обаче  в замъка никой не знаел who is who, т.е. кое джудже е честното и казва само истината, кое е лъжливото и само лъже и кое - тарикатчето, което понякога лъже, а понякога казва истината. И така принцесата споделила с добрия принц, че много си харесва джудженцата и ги приема такива, каквито са, но много иска да разбере кое кое е!
И добрият принц (който освен това бил и умен) решил веднага да изпълни желанието на любимата. Извикали джуджетата и те застанали пред тях.
(За по-налегдно, прилагам снимка)

image.png.8d3d1326ead06bcae78f11d182d2b0cd.png

 

Принцът попитал първото (със синя дрешка):
- Кой е до теб?
И получил отговор:
- Честното джудже.
После попитал средно (с жълта дрешка):
- Ти кое си?
И получил отговор: 
- Аз съм това, което ту лъже, ту казва истината.
После попитал третото (с червена дрешка):
- Кой е до теб? 
И получил отговор:
- Лъжливото джудже.

След което добрият (и умен) принц се усмихнал и прошепнал на ухото на красвита принцеса кое джудже кое е. 

А вие можете ли да помогнете на принцесата с верния отговор? :wink: 




  

Аз бих помогнал, но зависи каква е принцесата. 

Някакви характеристики да й съобщиш (90-60-90 например)

Добре де...

Ето моята версия

Лъжливо, Получестно, Честно

 

  • Смея се 1
Връзка към коментар
В момента, ven62 каза:

Добре де. Ето моята версия

Лъжливо, Получестно, Честно

:no:
Опасявам се, че и ти бъркаш.
 

Цитат

Аз бих помогнал, но зависи каква е принцесата. 

Някакви характеристики да й съобщиш (90-60-90 например)

Ти вече си имаш принцеса! :grin:

  • Смея се 2
Връзка към коментар

Този принц, що не отиде при триглавия змей? Хем си носеше шише ракия :dntknw: А сега ще се занимава с глупави принцеси, че и с джуджета, които не знаят какво говорят...

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 3 минути , funny каза:

полулъжливо, лъжливо, честно 

:yes:
Имаме правилен отговор :clapping:, получаваш принцесата :biggrin:

(Може би ще е добре за публиката, да споделиш логиката, по която стигна до верния отговор)

Връзка към коментар
преди 5 минути , funny каза:

полулъжливо, лъжливо, честно 

 

преди 3 минути , Фил каза:

:yes:
Имаме правилен отговор :clapping:, получаваш принцесата :biggrin:

Може би ще е добре аз публиката, да споделиш логиката, по която стигна до верния отговор)

 

Може ли вече @funny да я преместим от детската градина в предучилищната група или ... :

На 6.01.2021 г. в 18:36, funny каза:

1 ?

 

  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 5 минути , Фил каза:

:yes:
Имаме правилен отговор :clapping:, получаваш принцесата :biggrin:

Може би ще е добре аз публиката, да споделиш логиката, по която стигна до верния отговор)

Айде сега пък принцесата да получа. Искам принца поне :scratch_one-s_head:

 

Логиката ми ( женска ) :

Средното джудже с тоз отговор : "- Аз съм това, което ту лъже, ту казва истината." - може да е или полулъжливо или лъжливо ( честно няма как да отговори така ).

От тук следва че първото джудже също е или полулъжливо или лъжливо ( защото твърди че средното е честното а ние вече знаем че само честно не е)

И тък като остава последното да е честното , то следователно до него в средата е лъжливото а първото е полулъжливото)

  • Браво 6
Връзка към коментар
преди 1 минута , funny каза:

Логиката ми ( женска ) :

Средното джудже с тоз отговор : "- Аз съм това, което ту лъже, ту казва истината." - може да е или полулъжливо или лъжливо ( честно няма как да отговори така ).

От тук следва че първото джудже също е или полулъжливо или лъжливо ( защото твърди че средното е честното а ние вече знаем че само то не е)

И тък като остава последното да е честното , то следователно до него в средата е лъжливото а първото е полулъжливото)

Браво, точно това е най-удачната логика! :clapping: 
Иначе задачата може да се реши и хамалски. :biggrin:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , ven62 каза:

 

 

Може ли вече @funny да я преместим от детската градина в предучилищната група или ... :

 

Местенето ще стане след три верни задачи. Конкурс си трябва за тези детски заведения, това да не ти е университет - искаш - влизаш

  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 7 минути , funny каза:

Айде сега пък принцесата да получа. Искам принца поне :scratch_one-s_head:

 

Логиката ми ( женска ) :

Средното джудже с тоз отговор : "- Аз съм това, което ту лъже, ту казва истината." - може да е или полулъжливо или лъжливо ( честно няма как да отговори така ).

От тук следва че първото джудже също е или полулъжливо или лъжливо ( защото твърди че средното е честното а ние вече знаем че само честно не е)

И тък като остава последното да е честното , то следователно до него в средата е лъжливото а първото е полулъжливото)

Това "поне" много ме озадачава.

 

Искаш принца и принцесата

или 

Принца и някое джудже

или 

Принца и 3-те джуджета... (малеее)

 

Това май не е логическа задача!

:biggrin:

  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 1 минута , ven62 каза:

Това "поне" много ме озадачава.

 

Искаш принца и принцесата

или 

Принца и някое джудже

или 

Принца и 3-те джуждета... (малеее)

 

Това май не е логическа задача!

:biggrin:

Айде сега кой за какво си мисли :grin:

 

Искам принца и трите джуджета . Все някой трябва да чисти, градинарства и т.н в тоя замък.

 Пък... като се замисля ... да идва и принцесата - тя ще готви

  • Харесвам 3
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 12 минути , funny каза:

Айде сега пък принцесата да получа. Искам принца поне :scratch_one-s_head:

Бъди малко по-широкоскроена! :biggrin:
 

преди 6 минути , ven62 каза:

Това "поне" много ме озадачава.

Искаш принца и принцесата

или 

Принца и някое джудже

или 

Принца и 3-те джуждета... (малеее)

 

@ven62 , няма какво да те озадачава, доколкото познавам женската природа ( макар и да са ми съвсем скромни познанията :unsure:) - това "поне" е защото ще има и "половината царство" (описано подробно в предбрачен договор) :grin:

  • Смея се 4
Връзка към коментар

Айде сега като разпределихме джуджетата, принцесите и принца да се справим и с езерцето :

 

В езеро ( точно това езеро в замъка с джуджетата) растат водни лилии.

Тяхното количество се удвоява ежедневно.

За да покрият цялото езеро, са необходими 48 дни.

Колко дни са нужни, за да покрият половината от езерото? 

Връзка към коментар
преди 16 минути , funny каза:

Колко дни са нужни, за да покрият половината от езерото? 

47  :scratch_one-s_head:
(А езерото с водка ли е било? :biggrin:  Че тук някой дължеше някому басейн ли, езеро ли с водка! :biggrin: )

  • Харесвам 4
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , Фил каза:

47  :scratch_one-s_head:

Разконспириран си . Хвана връзки с джуджетата и сега ти ти дават наготово всички отговори за тоз замък и прилежащите му територии :yes:.

Обяснявай се сега как стигна до отговора 🙂

 

Връзка към коментар
преди 26 минути , funny каза:

Обяснявай се сега как стигна до отговора

Е, мисля че за всички е ясно :wink: -  щом всеки ден се удовяват лилиите, значи всеки божи ден  те са на половината отколокото са на следващия. Връщаме един ден назад от 48 и получаваме 47. :grin:

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Хайде следващата задачка-закачка. :grin:

Двама италианци, тифози на ФК Ювентус, били на кратка екскурзия в южна Франция. Докато се разхождали  по улиците на Екс-ан-Прованс, забелязали възрастен господин, който вади от джоба си два часовника, сверява данните, размишлява известно време, след това поклаща одобрително глава и ги прибира. Станало им любопитно и га заговорили с въпрос защо има два часовника, а той обяснил:
- Вижте, този златен часовник показва много точно времето. За разлика от него, другият - сребърен часовник - избързва с 5 минути на денонощие. Но пък така, сравнявайки показанията на двата часовника, мога лесно да разбера кой ден от месеца е. Разбира се, не трябва да забравям всяка сутрин, на първо число от месеца, да сверя сребърния часовник. 
Двамата приятели забелязали, че единият часовник показва 10:15, а другият - 12:30 и напомнили на възрастния господин:
- И не забравяйте в други ден да сверите сребърния часновник! 
После продължили разходката и даже не разбрали, че са разговаряли с един известен художник, който обича да рисува къпещи се девойки и картоиграчи.

Кога точно (час, ден, месец, година) се е провела тази среща? :smile3:

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.