Прескочи до съдържание

Занимателни задачки


Topfly

Препоръчани мнения

преди 5 минути , Фил каза:

В кои две европейски страни температурата никога не е превишавала 34°C  ?

 

Стрелям на посоки - Андора и Лихтенщайн, защото са планински. И защото скандинавските държави са твърде предсказуем отговор за въпрос в подобна тема. 😊

 

Връзка към мнение
преди 35 минути , Фил каза:

В кои две европейски страни температурата никога не е превишавала 34°C  ?

 

Според мен едната е Исландия. Тя отговаря на двете благоприятстващи условия - север и океанска/морска влажност. Втората - няма да е скандинавска, щото там чат-пат има горещи вълни. Значи остава да е по-хладна, заради морски басейн. Англия не е, значи остава Ейре.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

 

 

преди 15 минути , Zaro каза:

Според мен едната е Исландия. Тя отговаря на двете благоприятстващи условия - север и океанска/морска влажност. Втората - няма да е скандинавска, щото там чат-пат има горещи вълни. Значи остава да е по-хладна, заради морски басейн. Англия не е, значи остава Ейре.

Правилен отговор! :smile3: 
Точно щях да давам жокер, че имената на двете страни се различават само с една буква. :smile3: 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Айде една много лесна.:wink:

Е, поне за който знае формулата на параболата.:grin:

(Твърди се, че я били давали на интервюта за работа в Амазон)

 

Screenshot_20230701_102842_Facebook.jpg.114b6b6a1f406b4dfd119cd9008bff36.jpg

Връзка към мнение
преди 2 часа, Фил каза:

Айде една много лесна.:wink:

Е, поне за който знае формулата на параболата.:grin:

(Твърди се, че я били давали на интервюта за работа в Амазон)

 

Screenshot_20230701_102842_Facebook.jpg.114b6b6a1f406b4dfd119cd9008bff36.jpg

Или е 80 м или нещо не се връзва 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 49 минути , neuromancer каза:

то не е баш парабола, друго е

май верижка се казваше

не я знам по памет

Фигурата, която описва кабелът е точно парабола. Друга тема, е че не виждам смисъл да се ползва формула за парабола. С питагорова теорема докарвам дължината до 0 метра.

Връзка към мнение
преди 15 минути , tch каза:

Фигурата, която описва кабелът е точно парабола. Друга тема, е че не виждам смисъл да се ползва формула за парабола. С питагорова теорема докарвам дължината до 0 метра.

Според мен , няма нужда от никакви специални умения или позная, за да се стигне до отговора 0. По ми е интересно същото условие, но с 20м разстояние от земята, как би се сметнало.

Връзка към мнение
преди 57 минути , tch каза:

 не виждам смисъл да се ползва формула за парабола. 

+1

преди 4 часа, Фил каза:

 

(Твърди се, че я били давали на интервюта за работа в Амазон)

 

Screenshot_20230701_102842_Facebook.jpg.114b6b6a1f406b4dfd119cd9008bff36.jpg

От любопитство, къде си го чел това ? Линк ? Интересно ми е що за позиция ще е ...

Връзка към мнение
преди 2 часа, tch каза:

Фигурата, която описва кабелът е точно парабола. Друга тема, е че не виждам смисъл да се ползва формула за парабола. С питагорова теорема докарвам дължината до 0 метра.

Естествено, че няма смисъл от формулата на параболичната функция, това беше закачка. :grin:

Аз не виждам нужда и от питагорова теорема. :wink: 

 

преди 1 час, infectedmushroom каза:

От любопитство, къде си го чел това ? 

Е, някъде в нета :wink:, не помня вече къде - затова съм писал "твърди се, че ..."

Връзка към мнение
преди 2 часа, bobole4e каза:

По ми е интересно същото условие, но с 20м разстояние от земята, как би се сметнало.

Елементарно - ЦЪК :biggrin: 
Най-прякото практично приложение е при изчисляване конструкцията на висящи мостове. 


image.png.3b7512f22268d5ab3b047dbf7bce9174.png

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Тъй като няма други предположения, няма и информация дали отговора е верен,  да обясня поне моята логика.

 

Още с първото условие, че Шерил казва на единият месеца, а на другият датата изключваме дати 18 и 19, защото така загадката би била само към единият. Тази хипотеза се потвърждава от твърдението на Албърт, че нито той, нито Бърнард знае кога е РД. В такъв случай най-вероятно Албърт знае датата, но не и месеца. Значи търсим в двойките числа, повтарящи се в различните месеци. Щом Бърнард казва, че отначало не е знаел кога е РД, но сега вече знае, твърдението на Албърт му е подсказало. Бърнард знае месеца, а Албърт реално му подсказва коя дата да изключи от редичката. Бърнард няма как да е сигурен в датата, ако месеца е май, юли или август, защото възможните дати са повече от една. Остава единствено 17 юни, според мен.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, stanislavpp каза:

Хайде да ви видя сега 😉
 

 

Задача по математика в осми клас :

 

IMG_1404.jpeg.740123ae67cef33c854bec7e23bf6694.jpeg

Respectivly не означава ли, че месецът е -на Албърт, а на Бърнард е - денят ? Иначе и аз- следвам същата логика.

Връзка към мнение
преди 4 минути , gini каза:

Respectivly не означава ли, че месецът е -на Албърт, а на Бърнард е - денят ? Иначе и аз- следвам същата логика.

Respectively =  поотделно казва и на двамата - месеца и датата в този ред ( първо на Бърнард , след това на Албърт ).

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само 18 Юни и 19 Май се появяват веднъж в 10-те комбинации. Изключваме ги, защото ако Бернард знае датата както се твърди, то лесно ще разгадае и месеца в този случай, а той споделя, че не го знае. Тогава остава Черил да е споделила на Алберт или Юли, или Август като вероятни месеци. Бернард също стига до Юли и Август, след като Алберт му споделя, че той също все още не знае кога е рожденият й ден. От тези месеци ( Юли и Август ), само датата 14 е повтаряща, т.е. Черил му е казала различна дата от 14, защото ако му бе споделила тази, той веднага би се насочил към един от тези два месеца, а той се насочва към тези два месеца едва след като Алберт споделя, че двамата все още не знаят нейният РД. Остават 16 Юли, 15 Август и 17 Август като вероятни. След като Алберт обявява, че знае нейният РД, то следва че Черил му е казала Юли, защото ако му беше казала Август, то той няма как твърди, че й го знае. Отговор 16 Юли.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

@Iliyan Minchev изумително 👏

 

 

Задачата е взета от изпит в Сингапурско училище и е особено популярна в нета и Уики:

 

IMG_1405.jpeg.20b7c5b7a8e34fd40914c20369f3f604.jpeg

 

 

IMG_1406.jpeg.a11a7ef2a733f1f32763ceb8b7142a34.jpeg

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.