Прескочи до съдържание

Перу - Май 2019


Rositsa88

Препоръчани мнения

Дойде и моя момент да осъществя една детска мечта. И така след една промоция в fly4free за 420 паунда се сдобихме с билети до Перу за началото на Май. На Януарската сбирка благодарение на Lesy, Nomad и Childish сформирахме на бързо плана. Но май прекалих с бирата и малко не помня всичко, така че пускам приблизителен план (по спомен) и чакам съвети какво съм оплескала и незапомнила. Малко съм притеснена, да не се запълнят местата за Мачу Пикчу и планиските върхове, но не мога да преценя в кой ден ще съм там че да запазя.

 

Летим на 6ти Май за Лондон, 7 май рано сутринта за Париж-Лима с AirFrance.

 

07.05.2019 – Кацане в Лима към 4 часа слетобяд, разглеждане на столицата

08.05.2019 – разходка в Лима. Вечерен автобус към Ica

09.05.2019 – трип до Уакачина, нощувка в Ica

10.05.2019 – Ранен автобусе за Наска, полет над линиите, нощен автобус към Арекипа

11.05.2019 – Colca – наблюдаване на кондори, обратно в Арекипа за нощувка

12.05.2019 – Ранен автобус за Пуно

13.05.2019 –  Пуно – островите Урос в езерото Титикака

14.05.2019 – Пуно – Куско. Спане в Куско

15.05.2019 – Разходка в Куско

16.05.2019 - Влак до Мачу Пикчу пуебло, бивше Aguas Idlientes, посещение на Мачу пикчу с изкачване на Montana Machu Picchu

17.05.2019 – Куско – Ояйтайтамбо, тур през Свещената долина, нощувка в Ollantaytambo

18.05.2019 – Куско (предложения?)

19.05.2019 – Тур до планината Виникунка, Rainbow mountain, нощувка в Куско.

20.05.2019 - Куско (предложения?)

21.05.2019 – Раннен полет Куско – Лима. Полет за Амстерда в 8 вечерта.

 

Мисля че изпускам много неща...или нещо да объркам в плана. Плана е само примерен, нищо не съм запазвала, така че е момента за промени.

Няколколко бързи въпроси – от къде точно да запазя билети за Мачу Пикчу и от сега ли да запазя билети за автобусите между градовете. Всички трипове на място ли се вземат ?

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 3 минути , Rositsa88 каза:

15.05.2019 – Разходка в Куско

 16.05.2019 - Влак до Мачу Пикчу пуебло, бивше Aguas Idlientes, посещение на Мачу пикчу с изкачване на Montana Machu Picchu

17.05.2019 – Куско – Ояйтайтамбо, тур през Свещената долина, нощувка в Ollantaytambo



това е малко разкарване, защото от МП до Куско се минава през Оянтайтамбо така или иначе. Ако ще сте с такси или друг транспорт, може да спрете в Оянта и да направите тура оттам и да завършите в Куско. Ако ще сте с агенция не знам има ли там, но откъм Куско може да направите един ден в Св. долина и да ви оставят в Оянта, откъдето взимате влака за МП вечерта късно или на другата сутрин рано.

Малко оптимизация да не се разкарвате насам- натам с всичкия багаж и да спите всеки ден на различно място.

Всички трипове може на място, пълно е с агенциики и дори да си имате резервирани, пак ще ви спират като се разхождате по улиците на Куско, така че няма да останете без нищо.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не знам дали ще успеете за тура в Колка. Кога пристига автобусът в Арекипа? Ние бяхме на еднодневен тур и ни взеха около 2.30-3ч.от хотела в Арекипа. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 18 минути , Rositsa88 каза:

10.05.2019 – Ранен автобусе за Наска, полет над линиите, нощен автобус към Арекипа

11.05.2019 – Colca – наблюдаване на кондори, обратно в Арекипа за нощувка



да, това е малко рисково

пък и Арекипа си заслужава един ден, деня, в който ще гледате кондори ще видите Арекипа само за няколко минути в полусънно състояние в малките часове

Може да вземете един ден от Куско, сториха ми се доста, няма смисъл от цели 3 дена

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

На 12 май губите цял ден за дневен преход до Пуно. Аз бих избрала нощен преход, за да не губя време и да използвам деня за Арекипа. Така бихте могли да разместите и планувания трип до Колка с деня за Арекипа.

Като цяло аз бих правила обиколката на обратно, за да свиквам постепенно с височините т.е. Лима -Куско/Мачу Пикчу- Куско-Пуно-Арекипа-Колка-Арекипа-Наска-Ика и Лима.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Куско: рядко препоръчвам църкви, но тази в Чинчеро (Chinchero) много ми хареса. За съжаление снимането вътре е забранено.

Тикикака: тук съм малко пристрастна, но на остров Такиле (Taquile) мъжете плетат - дори докато си вървят; носете си дребни пари: очакват да им се плати за снимките

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Страхотни сте както винаги ! Нали го знаете 🙂 Светле права си ще отделя още ден на Арекипа, Лили ще опитам да дам повече време на Титикака, за да пообиколим. 

 

Май ще обърнем плана. За бързо одобрение, за да запазя билетите за Мачу Пикчу (остават 35 места само).

 

07.05.2019 – Кацане в Лима към 4 часа слетобяд, разглеждане на столицата

08.05.2019 – Полет до Куско рано сутринта. Спане в Куско.

09.05.2019 – Куско – Ояйтайтамбо, тур през Свещената долина, нощувка в Агуас Калиентес 

10.05.2019 – Machu Picchu + Huayna Picchu, нощувка в Агуас Калиентес 

11.05.2019 – Куско

12.05.2019 - Тур до планината Виникунка, Rainbow mountain, нощен автобус към Пуно.

Връзка към коментар

Аз бих направила така:

7 май - кацане в Лима и каквото успеете да видите. Няма да е много. 

8 май - полет до Куско и тур из Свещената долина - долината на Урубамба, Писак - Пазар и Крепост с оставане в Олайтентамбо евентуално Агуа Калиентес. 

9 май - Мачу Пикчу, ако не сте успяли с Олайтентамбо и отиване до Куско. 

10 май отново Свещената долина - крепостите над Куско, Морай, Марас и църквата в Чиапас. 

10 май - Куско

11 май- Рейнбол моунтайн

12 май - дневен преход до Пуно с Инка Експрес с вкл. разглеждане на църкви и районите по пътя. 

13 май - Пуно всички острови - Урос и Такиле

14 май-дневен преход до Колка каньон /може да си уредите това по интернет/

15 май - Колка/или удължете времето за Куско

16 май - Колка каньон, вечерта Арекипа

17 май - Арекипа и нощен преход до Наска

18 май - Наска и вечерта Уакачина

19 май - Уакачина с тур до Паракас и островите Байестас, а следобеда преход до Лима

20 май - Лима

21 - полет

 

Остава ви един свободен ден, който можете да наместите или към Колка или към Куско. 

Редактирано от mililia
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 36 минути , Rositsa88 каза:

  ще опитам да дам повече време на Титикака, за да пообиколим. 

Няма нужда от повече време, има турове и за двата острова, както Еми ти е написала

 

(@mililia Ех тази цъква в Чиапас 😉 😛  ) -> имала е предвид в Чинчеро.

В Куско вижте да ползвате такси за забележителностите наоколо (10 май в програмата на Еми). В организираните турове се губи страшно време, не ти спират, ако ти хареса някъде за снимка и пр. и отделно има туристически капани, за да купите нещо. Т.нар. city tour не е това, което очаква човек, т.е. не го препоръчвам.

В Арекипа в никакъв случай не ходете на hop on hop off. По-добре сами си разгледайте.

Изобщо двата града Куско и Арекипа са много приятни. Макар да има много туристи, те не преобладават и се усеща атмосферата. Препоръчвам ви да отседнете в централната част.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Когато бяхме в Перу, ние предпочетохме да отидем първо в Арекипа, защото е на 2500 метра височина и дава възможност за известна адаптация, тялото да свикне на височина. Куско е над 3000 метра и варианта Лима-Куско, предполага рязко изкачване от 0м на 3000+ метра. Всичко е индивидуално, но крие известни рискове,

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Лили , бяхте казали за някакъв колониален град, да включим в програмата. 

И последен въпрос - връщането ни е Лима-Амстердам-Лондон. Дали е възможно да хванем от Амстердам полета за София(за да спестим време, че на другия ден сме на работа). 

Връзка към коментар
преди 7 минути , Childish каза:

 

(@mililia Ех тази цъква в Чиапас 😉 😛  ) -> имала е предвид в Чинчеро.

 

Хах, човек не може да избяга от желанията си! Тази църква в Чиапас продължавам да я мечтая.

Наистина имах предвид църквата в Чинчеро, уникална е. 

Подобна църква ще посетите и в прехода от Куско до Пуно.

Връзка към коментар
преди 2 минути , nomad каза:

Когато бяхме в Перу, ние предпочетохме да отидем първо в Арекипа, защото е на 2500 метра височина и дава възможност за известна адаптация, тялото да свикне на височина. Куско е над 3000 метра и варианта Лима-Куско, предполага рязко изкачване от 0м на 3000+ метра. Всичко е индивидуално, но крие известни рискове,

Мислехме го , както ни предложихте. Но малко ме е страх че тъй като сме малко време , ще сме най уморени за Мачу Пикчу, тъй като са последните дни. 

Връзка към коментар
преди 4 минути , Rositsa88 каза:

Лили , бяхте казали за някакъв колониален град, да включим в програмата. 

За Арекипа ставаше дума.

 

преди 1 минута , Rositsa88 каза:

Мислехме го , както ни предложихте. Но малко ме е страх че тъй като сме малко време , ще сме най уморени за Мачу Пикчу, тъй като са последните дни. 

Наистина не подценявайте височинната болест. Макар вие да сте млади и в добра форма, не се знае как ще ви понесе.

Ако не ви понесе - ще ви се провали цялата програма. Дори да сте само с главоболие - няма да може да се насладите на пътуването, а ако сте по-зле, ще трябва спешно да слизате на ниско.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , nomad каза:

Когато бяхме в Перу, ние предпочетохме да отидем първо в Арекипа, защото е на 2500 метра височина и дава възможност за известна адаптация, тялото да свикне на височина. Куско е над 3000 метра и варианта Лима-Куско, предполага рязко изкачване от 0м на 3000+ метра. Всичко е индивидуално, но крие известни рискове,

Номад, прав си, ако се гледат само Куско и Арекипа отделно от всичко останало. Аз ги посъветвах от летището в Куско да направят тур към Олайтентамбо и Агуас Калиенте. Те са на височината на Арекипа. След това ще има постепенност в изкачването. От Арекипа човек се качва изведнъж на високо в Колка. На мен след цялата обиколка из Куско и Пуно височината ми се отрази единствено на Колка. Но наистина е индивидуално, та това което важи за мен не е задължително да важи и за друг. Струва ми се обаче и че чисто логистично обиколката от Куско е по-лесна, но може и да греша.

С горната програма исках по скоро да покажа на Росица как да спести малко време, че планът и изяждаше много време, което би могла да използва за разглеждане. 

преди 1 минута , mililia каза:

Номад, прав си, ако се гледат само Куско и Арекипа отделно от всичко останало. Аз ги посъветвах от летището в Куско да направят тур към Олайтентамбо и Агуас Калиенте. Те са на височината на Арекипа. След това ще има постепенност в изкачването. От Арекипа човек се качва изведнъж на високо в Колка. На мен след цялата обиколка из Куско и Пуно височината ми се отрази единствено на колка. Но наистина е индивидуално, та това което важи за мен не е задължително да важи и за друг. Струва ми се обаче и че чисто логистично обиколката от Куско е по-лесна, но може и да греша.

С горната програма исках по скоро да покажа на Росица как да спести малко време, че планът и изяждаше много време, което би могла да използва за разглеждане. 

 

Редактирано от mililia
Връзка към коментар
преди 17 минути , Rositsa88 каза:

И последен въпрос - връщането ни е Лима-Амстердам-Лондон. Дали е възможно да хванем от Амстердам полета за София(за да спестим време, че на другия ден сме на работа). 

Възможно е, ако го позволява разписанието и имате билети 😀

Няма проблем да не се качите на Амстердам - Лондон, стига да не сте с чекиран багаж, просто си излизате. Ако сте с чекиран багаж ще трябва да помолите в Лима да ви го чекират само до Амстердам, което те по-вероятно няма да направят. 

Този трик се прави най-добре с поне един ден престой в междинното летище, така няма проблеми с багажа.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , mililia каза:

Номад, прав си, ако се гледат само Куско и Арекипа отделно от всичко останало. Аз ги посъветвах от летището в Куско да направят тур към Олайтентамбо и Агуас Калиенте. Те са на височината на Арекипа. След това ще има постепенност в изкачването. От Арекипа човек се качва изведнъж на високо в Колка. На мен след цялата обиколка из Куско и Пуно височината ми се отрази единствено на Колка. Но наистина е индивидуално, та това което важи за мен не е задължително да важи и за друг. Струва ми се обаче и че чисто логистично обиколката от Куско е по-лесна, но може и да греша.

С горната програма исках по скоро да покажа на Росица как да спести малко време, че планът и изяждаше много време, което би могла да използва за разглеждане. 

 

Ако не спят в Куско, а направо продължат за Ollantaytambo и спят там и продължат на другия ден за Мачу Пикчу, би трябвало да е ОК, защото симптомите на височинна болест се влошават над 3000м. Относно тура в Колка, да стига се на височина около 5000м,но се минава от там за кратко. В конкретният участък е възможно да усетиш симптоми, но почти веднага са слиза под 3000м и симптомите изчезват. Проблемът е когато се стои продължително(над 24ч.) и се  спи на голяма височина. Иначе, всичко е индивиуално, при някои хора височинната болест не е проблем, при други може да е сериозен фактор.

 

Относно пестенето на време, ако ползват нощни автобуси за дългите отсечки, не мисля че ще има съществена разлика във времето което ще имат за разглеждане на Перу.

Редактирано от nomad
Връзка към коментар
преди 19 минути , mililia каза:

От Арекипа човек се качва изведнъж на високо в Колка. На мен след цялата обиколка из Куско и Пуно височината ми се отрази единствено на Колка. Но наистина е индивидуално, та това което важи за мен не е задължително да важи и за друг. 

 Това е защото вие спахте в Колка, доколкото си спомням. 

(с номад сме писали едновременно)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ние мислим да си вземем хапчета за височинна болест, не знам дали действат. 

Запазваме билети за вход на 9ти за Мачу Пикчу. 

Значи от летището на Куско вземаме такси за Ollantaytambo - и с таксито сигурно се разбираме за обиколка по забележителностите или на място в Ollantaytambo търсим.

Връзка към коментар

Да, ние спахме в Каньона и аз лично препоръчвам да се спи там. Има много за гледане в района и при спане могат да се включат повече неща. 

За мен най - трайно запечаталите се места в Перу бяха: Свещената долина, Каньона и прехода между Куско и Пуно и чак след това всичко останало. 

преди 2 минути , Rositsa88 каза:

Ние мислим да си вземем хапчета за височинна болест, не знам дали действат. 

Запазваме билети за вход на 9ти за Мачу Пикчу. 

Значи от летището на Куско вземаме такси за Ollantaytambo - и с таксито сигурно се разбираме за обиколка по забележителностите или на място в Ollantaytambo търсим.

Роси, за да не губите време уговорете прехода още от тук с таксидатум или с препоръчаната от Цвете перуанка, а може и с друг, ако си харесате някой от трип адвайзер. Така още по пътя ще разгледате обектите и накрая ще ви остави в Олайтентамбо. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

самото Ollantaytambo е едно селце с инкската крепост и гара, няма какво да се разбирате и да търсите... има туктуци ако сте с багаж и не ви се върви 500м

или имаш предвид таксито да ви покаже неща по пътя от Куско

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Може ли в един ден да се направи тур от Ика - Уакачина с тур до Паракас и островите Байестас. И дали след Наска е по добре да се спи Ика или Уакачина ? 
Някой вземал ли от Куско сим карта с нет ? Няма да имаме време в Лима и се чудя дали не може да си вземем от Куско.
 

 

Връзка към коментар

Ако питаш дали е възможно да се направи тур с тръгване от Ика/Уакачина до островите Байестас и пустинята Паракас в един ден, да напълно възможно е. Ние правихме точно такъв тур и вечерта бяхме в Лима. 

В Ика е по - евтино, а в Уакачина да кажем по-романтично. Иначе е без значение, кое ще изберете. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.