Прескочи до съдържание

дневник УЗБЕКИСТАН - практични съвети и мой поглед


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

САМАРКАНД

 

 

Самарканд е изключително зелен град - за разлика от Бухара, в Самарканд има вода и условия за поддържане на красиви паркове и градини.  Основните забележителности на града са няколко - Регистан, Гур-е-Амир, Шахизинда, мавзолеят на Каримов, Афросиоб и централните улици. Градът има дълга пешеходна алея, около която има много приятни местенца за чай/кафе. Целият град се обхожда спокойно пеша и за един цял, пълен ден, но ако сте бавни и заплеснати като мен - 2 дена. 

 

samarkand9.jpg.0d29d48aff9da1674d5a9b2d96f7996f.jpg

  

Ако трябва да бъда честна - Шахизинда не ме впечатли - еднакви погребални мавзолеи с някой различни мотиви. Но ако идвате от Ташкент в Самарканд, то няма да сте вече преситени на забележителности и сигурно ще ви харесва повече.  Ето снимка:

 

shahizinda.jpg.723d65d67db8c247b548c266e242b9c4.jpg

 

Определено най-красив е Регистан - мястото, от където може да си купите шах като моя и да се облечете като древен азиатски владетел или някоя от съпругите му.   Понякога организират и вечерно светлинно шоу - питайте в хотела ви за повече инфо. 

 

https://yandex.com/collections/user/dysp0/registan-uzbekistan/

 

 

samarkand2.JPG.a03f487ef067d21756ccc612cc1da9bd.JPG

 

1350503971_samarkand3.JPG.4683a126cc2990bc98cf1dfa6154980c.JPG

 

 

 

Мавзолеят на И. Каримов се опитва да наподобява по пищност Тадж Махал, явно бившият лидер се приема величествено от народа и приближените му.  От терасите се разкрива ослепителна гледка.

 

samarkand6.JPG.b07f5eafbfd96d58d1f4b71c13cf3e0b.JPGsamarkand11.jpg.1da9e2a80fdd666f17ee0b06456943c7.jpg

 

Другото много важно, което трябва да опитате в Самарканд, е местният хляб. Високо ценен от узбеките, които дори не поставят хляба на земята или на друго неуважително място.

 

1053377368_samarkand7.jpg.3a872c5a969537ddb6b99d8fcb180667.jpg

 

Тъй като по време на моя престой валеше, не успях да посетя Афросиоб - хълм, разказващ за първите хора, населявали местността. Затова пък прекарах много дълго време в Гур-е-Амир и близката постройка до него - Ак Сарай. Според мен Гур-е-Амир е НАЙ-ПИЩНАТА ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТ на Узбекистан. Преценете сами:

 

gureamir.jpg.1eaa5a1021e73ccff14a3f9ff2b032bd.jpg

 

gur-e-amir.JPG.d1ce0a20d2ed60903457c2bd57c5ecf7.JPG

 

gur-e-amir1.JPG.4f7b0269c161cfaf9679eb53c3d10575.JPG

 

gureamir1.jpg.464ab378286983f9f4d941ad415a5ce6.jpg

 

Известно място е и джамията Биби Ханъм - пак в същия за региона стил. Направо споделям един линк с инфо:

 

http://www.nasamnatam.com/statia/Samarkand_zabelejitelnosti_po_Pytia_na_koprinata-3342.html

 

Доста хора ходят за ден до Шахрисабз - според мен не си заслужава само за един паметник. 

 

В Самарканд снимах и цените в един местен ресторант - преценете сами!

 

ceni.jpg.2939003cc05d9bb45eb159799cd73655.jpg

 

Детайлният ми архив със снимки и пътешественически тефтер не са с мен сега, затова приключвам със Самарканд до тук. Другото трябва да идете да го видите сами - обещам ви, че няма да останете разочаровани! 

 

Поздрави!

samarkand5.JPG

samarkand10.jpg

  • Харесвам 15
  • Благодаря 2
  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

@Happy_Traveler,   Съни, колко излиза времево и  финансово от Ташкент до Шимкент?  Чудя се дали да не ползвам самолет, ако е много уморително и тегаво. Не вярвам да е скъпо, но и времето е ценно.

Връзка към мнение
На 18.06.2019 г. в 19:33, Happy_Traveler каза:

САМАРКАНД

 

 

Самарканд е изключително зелен град - за разлика от Бухара, в Самарканд има вода и условия за поддържане на красиви паркове и градини.  Основните забележителности на града са няколко - Регистан, Гур-е-Амир, Шахизинда, мавзолеят на Каримов, Афросиоб и централните улици. Градът има дълга пешеходна алея, около която има много приятни местенца за чай/кафе. Целият град се обхожда спокойно пеша и за един цял, пълен ден, но ако сте бавни и заплеснати като мен - 2 дена. 

 

samarkand9.jpg.0d29d48aff9da1674d5a9b2d96f7996f.jpg

  

Ако трябва да бъда честна - Шахизинда не ме впечатли - еднакви погребални мавзолеи с някой различни мотиви. Но ако идвате от Ташкент в Самарканд, то няма да сте вече преситени на забележителности и сигурно ще ви харесва повече.  Ето снимка:

 

shahizinda.jpg.723d65d67db8c247b548c266e242b9c4.jpg

 

Определено най-красив е Регистан - мястото, от където може да си купите шах като моя и да се облечете като древен азиатски владетел или някоя от съпругите му.   Понякога организират и вечерно светлинно шоу - питайте в хотела ви за повече инфо. 

 

https://yandex.com/collections/user/dysp0/registan-uzbekistan/

 

 

samarkand2.JPG.a03f487ef067d21756ccc612cc1da9bd.JPG

 

1350503971_samarkand3.JPG.4683a126cc2990bc98cf1dfa6154980c.JPG

 

 

 

Мавзолеят на И. Каримов се опитва да наподобява по пищност Тадж Махал, явно бившият лидер се приема величествено от народа и приближените му.  От терасите се разкрива ослепителна гледка.

 

samarkand6.JPG.b07f5eafbfd96d58d1f4b71c13cf3e0b.JPGsamarkand11.jpg.1da9e2a80fdd666f17ee0b06456943c7.jpg

 

Другото много важно, което трябва да опитате в Самарканд, е местният хляб. Високо ценен от узбеките, които дори не поставят хляба на земята или на друго неуважително място.

 

1053377368_samarkand7.jpg.3a872c5a969537ddb6b99d8fcb180667.jpg

 

Тъй като по време на моя престой валеше, не успях да посетя Афросиоб - хълм, разказващ за първите хора, населявали местността. Затова пък прекарах много дълго време в Гур-е-Амир и близката постройка до него - Ак Сарай. Според мен Гур-е-Амир е НАЙ-ПИЩНАТА ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТ на Узбекистан. Преценете сами:

 

gureamir.jpg.1eaa5a1021e73ccff14a3f9ff2b032bd.jpg

 

gur-e-amir.JPG.d1ce0a20d2ed60903457c2bd57c5ecf7.JPG

 

gur-e-amir1.JPG.4f7b0269c161cfaf9679eb53c3d10575.JPG

 

gureamir1.jpg.464ab378286983f9f4d941ad415a5ce6.jpg

 

Известно място е и джамията Биби Ханъм - пак в същия за региона стил. Направо споделям един линк с инфо:

 

http://www.nasamnatam.com/statia/Samarkand_zabelejitelnosti_po_Pytia_na_koprinata-3342.html

 

Доста хора ходят за ден до Шахрисабз - според мен не си заслужава само за един паметник. 

 

В Самарканд снимах и цените в един местен ресторант - преценете сами!

 

ceni.jpg.2939003cc05d9bb45eb159799cd73655.jpg

 

Детайлният ми архив със снимки и пътешественически тефтер не са с мен сега, затова приключвам със Самарканд до тук. Другото трябва да идете да го видите сами - обещам ви, че няма да останете разочаровани! 

 

Поздрави!

samarkand5.JPG

samarkand10.jpg

Една от целите ми за следващата година е именно Узбекистан. Нужна ли е виза?  Вече оглеждам полети Истанбул- Ташкент

Връзка към мнение
преди 13 минути , muchachote каза:

Една от целите ми за следващата година е именно Узбекистан. Нужна ли е виза?  Вече оглеждам полети Истанбул- Ташкент

Виза вече не е нужна.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Йосиф Милчов

От бившите руски ни трябват визи само за Русия, Беларус, Азербайджан, Киргистан, Таджикистан и заветната Туркменистанска. 

 

Ако се сметне за оф топик, да се премахне от модераторите.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, ruwenzogy каза:

@Happy_Traveler,   Съни, колко излиза времево и  финансово от Ташкент до Шимкент?  Чудя се дали да не ползвам самолет, ако е много уморително и тегаво. Не вярвам да е скъпо, но и времето е ценно.

4-5 часа. Не знам дали има полети, ама като сложиш и час-два по-рано на летището преди полета - според мен се обезсмисля. Не е уморително, можеш да дремнеш в рейса.

Връзка към мнение

Директни полети Ташкент - Шимкент  няма.  Аз кацам в Астана.  Въпроса е дали да летя  Астана - Ташкент и обратно за 168 евро, или да летя  Астана - Шимкент и обратно за 91 евро / цените са към настоящия момент/.

Ако избера втория вариант ще трябва да сложа още по 10 евро на посока за наземен транспорт и опашки по границата, както и също по 5 часа на посока за придвижването.

Спестяването ще 50-60 евро , но ще има загуба на време два пъти по 5 часа, което би изяло около 2 дни, тъй като това трябва все пак да става през деня....

Какво бихте предпочели вие?

Връзка към мнение
Йосиф Милчов

Аз лично по-скъпия вариант, но бих спестил не малко време. Два дни са си два дни.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Без да чета бих предположил, че с по руски стандарт навсякъде из бившите републики

Връзка към мнение
преди 5 минути , neuromancer каза:

Без да чета бих предположил, че с по руски стандарт навсякъде из бившите републики

На предположение и ние го докарахме до там. :laugh:

Но все пак някой от ходилите може да се изкаже.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Mary каза:

Имам един битов въпрос - трябва ли ни преходник за контакти за Узбекистан?

Не, не трябва. Контактите са както при нас.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Зачудих се къде да дам един съвет във връзка с опита от нашето пътуване до Узбекистан и @Happy_Traveler, избрах твоята. 🙂

Когато бяхме в Хива и въпреки, че ме предупредиха много да внимаваме каква вода пием, аз на втория ден забравих и от едно невзрачно магазинче само аз от цялата група си купих една уж минерална вода. Пия аз водата, обяснявам, че по-ужасна вода не съм пила, но си продължих докато я изпих. След 3-4-5 часа ми прилоша, а вече бяхме на летището, за да хващаме полета за Бухара и там се започна повръщане, разтройство, по време на полета също, едва слязох от самолета. Още на летището @Dian ми даде нурофен, че вдигнах и температура... В общи линии някакъв кошмар, който продължи 3 дни. Пих за разтройство, за повръщане, за грип, пробиотик, собствениците на хотела ми правиха някакъв чай и нещо да дъвча, но нищо не помогна.

На четвъртия ден започнах антибиотик и нещата започнаха да се подобряват. 🙂

Моят съвет е, ако имате подобни симптоми не чакайте да ви мине, а веднага антибиотик. Хубавото там беше, че от аптеката може да си купиш каквото поискаш без рецепта, включително и антибиотик. 🙂

 

  • Харесвам 3
  • Шок 4
Връзка към мнение
преди 41 минути , Desi75 каза:

Зачудих се къде да дам един съвет във връзка с опита от нашето пътуване до Узбекистан и @Happy_Traveler, избрах твоята. 🙂

Когато бяхме в Хива и въпреки, че ме предупредиха много да внимаваме каква вода пием, аз на втория ден забравих и от едно невзрачно магазинче само аз от цялата група си купих една уж минерална вода. Пия аз водата, обяснявам, че по-ужасна вода не съм пила, но си продължих докато я изпих. След 3-4-5 часа ми прилоша, а вече бяхме на летището, за да хващаме полета за Бухара и там се започна повръщане, разтройство, по време на полета също, едва слязох от самолета. Още на летището @Dian ми даде нурофен, че вдигнах и температура... В общи линии някакъв кошмар, който продължи 3 дни. Пих за разтройство, за повръщане, за грип, пробиотик, собствениците на хотела ми правиха някакъв чай и нещо да дъвча, но нищо не помогна.

На четвъртия ден започнах антибиотик и нещата започнаха да се подобряват. 🙂

Моя съвет е, ако имате подобни симптоми не чакайте да ви мине, а веднага антибиотик. Хубавото там беше, че от аптеката може да си купиш каквото поискаш без рецепта, включително и антибиотик. 🙂

 

В какъв смисъл, каква вода, нали е бутилирана, или като в Индия, продават фалшива бутилирана вода?

Връзка към мнение
преди 1 минута , slujitel каза:

В какъв смисъл, каква вода, нали е бутилирана, или като в Индия, продават фалшива бутилирана вода?

Бутилирана беше, за минерална я купих.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами според мен няма как да си сигурна, че е точно от водата, вероятно си яла нещо там по това време...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, neuromancer каза:

Ами според мен няма как да си сигурна, че е точно от водата, вероятно си яла нещо там по това време...

Възможно е, но всички бяхме заедно през цялото време и сме яли едни и същи неща. Водата я пих само аз и проблема беше само при мен.

В общи линии исках да дам съвет, ако някой е там и се почувства по същия начин да не губи време в чакане да му мине, а да започва антибиотик.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ох, съжалявам да го чуя. 100% е от водата, щом така изведнъж. В Централна Азия от водата човек лесно може да се зарази с т.нар. рота вирус - https://bg.wikipedia.org/wiki/Ротавирус

 

Много от нас са го карали като деца и с пътувания в България и чужбина са развили резистентност, по принцип не е страшен. Но някой не са и се разболяват и протича тежко. Това ми го каза мой познат, който лежа в болница в Казахстан заради въпросния вирус. 

Аз не знам дали съм го карала или не, защото имам чувствителен стомах и понякога и от нормална храна (просто пикантна, пържена и т,н.) получавам неразположения с дни и винаги си нося Имодиум. Още при първа атака почвам да го пия с много вода и варен ориз и всичко си минава за един ден. В Пакистан така ни се случи веднъж с група приятели - аз дори не бях разбрала, че сме се натровили - помислих си, че пак е от лютата храна. Те не пиха Имодиум  веднага и с времето разстройството им съвсем ги обезводни и ходиха на изследвания в болницата. Мина им след 3 дена де, ама защо да чака човек...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Desi75, аз ти вярвам, че е от водата. В страни от Третия свят това е доста често срещан проблем. Моят съвет е в подобни страни да не пиеш изобщо вода. Само бутилирани сокове, бира, вино и всичко друго, което ти харесва. Ти как мислиш е тръгнала алкохолната индустрия в Западна Европа през средновековието? 😀

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
преди 21 минути , slujitel каза:

Имам въпрос, от къде купувате вътрешни полети в Узбекистан и с коя компания? Нещо не се справям и не намрам такива цени от 24-35€.

Uzbekistan Airways - с тези бяхме ние.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.