Прескочи до съдържание

Любими дестинации


Препоръчани мнения

 Също и Иран , но дори да стъпя там това ще ми отреже достъпа до доста други държави и не бих рискувал.

 

 

 

Може ли по-подробно да разясниш?

 

Предполагам има предвид това, че ирански печат е много много негативен фактор, ако искаш после американска виза да речем. 

Обратното също е вярно, влизаш ли в Израел трябва да помолиш да ти ударят печата на отделно листче, защото забрави да  посетиш която и да е друга държава от близкия изток в последствие. 

Връзка към мнение

В три града съм се влюбвал досега: Прага, Лисабон и Санкт Петербург. Като държави бих се връщал отново и отново в Словакия и страните от бивша Югославия. А като много специални места за регенериране бих посочил Рила, Алпите, Доломитите, Татрите и въобще всички планини по Европа и света.  И като се замисля, май ми се доходи към Хималаите :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

влизаш ли в Израел трябва да помолиш да ти ударят печата на отделно листче, защото забрави да  посетиш която и да е друга държава от близкия изток в последствие. 

...особено Египет (Библията и т.н.) и Сирия (то пък сякаш някой се е засилил за там).

Жоро, чувал съм и аз, но не съм се ровил лично, че за израелския печат имало един трик. Но се прилага само за сухопътно влизане в Израел. Един приятел го разбрал от някаква агенция - значи имало гидове (явно агентите ги знаят кои са, и как да се свържат с тях), които прекарвали групите през определени пунктове. Там граничните служители били разбрани, и наясно с това за печатите, и ги слагали на отделни листи ли, както казваш, по някакъв друг начин ли, не съм запомнил детайли.

Който е ентусиаст да става хаджия, да поразрови из нета. Важното е, че начин има.

 

Аз от този регион, единствено Йордания бих избрал. Най-вече да разбера кой е убил Мъртво море  :D .

Преди няколко години в Полша срещнах един ирландец от IRA, който явно беше направил нещо много лошо на "those English b'stards" , както той ги наричаше, и обикаляше из евтините части на Европа да му изгубят следите. А връщане в Ирландия вече за него нямаше, защото беше в списъка с враговете. Та на този изгнаник крайната му цел беше именно  Йордания. Даже помня, че му направих един доста евтин маршрут до там, и после черпи по бира. Покрай него, и безкрайните муи приказки, накрая поисках и аз някой ден да го видя това чудо Йордания.

 

P.S. Дано междувременно оня Patrick да не е научил български, и да види във форума, че съм писал за него. Хич не искам и на мен да ми направи от лошите неща.  :ph34r:  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не е кой знае какъв трик, те са наясно израелците и мисля, че абсолютно навсякъде ще се съгласят да ти сложат печата на отделно листче. Иначе голяма част от туристите ще откажат да дойдат...аз също, при всичкото ми уважение към Израел както каза Йордания ме привлича повече, и ако имам неприятния избор коя държава да посетя за сметка на това да не видя другата никога, определено ще предпочета Йордания. 

 

Хубаво е, че не се налага да избираме и печата на отделно листче спестява драмата :) Те и самите държави на около са наясно, че Израел така прави, даже мисля имаше сухопътна граница между Израел и Йордания и ти идваш от Израел и нямаш печат в паспорта....

 

Ирландците поне пият здраво, това може да им се признае :)

Връзка към мнение

Това имах предвид - едно посещение в Иран ще ми създаде големи проблеми при посещения в други държави , които със сигурност бих посещавал по-често

 

 

П.С. Малко отклонение - в Малайзия пък е напълно забранен достъпа на лица с израелски паспорт и евреи категорично не се допускат.

Връзка към мнение

Не е кой знае какъв трик, те са наясно израелците и мисля, че абсолютно навсякъде ще се съгласят да ти сложат печата на отделно листче. Иначе голяма част от туристите ще откажат да дойдат...аз също, при всичкото ми уважение към Израел както каза Йордания ме привлича повече, и ако имам неприятния избор коя държава да посетя за сметка на това да не видя другата никога, определено ще предпочета Йордания. 

 

Хубаво е, че не се налага да избираме и печата на отделно листче спестява драмата :) Те и самите държави на около са наясно, че Израел така прави, даже мисля имаше сухопътна граница между Израел и Йордания и ти идваш от Израел и нямаш печат в паспорта....

 

Ирландците поне пият здраво, това може да им се признае :)

Може и така да е станало вече. Информацията беше от преди 3 години някъде.

 

Точно този ирландски бандит за три дена не го видях нищо друго течно да сложи в устата си. Пиеше бира по-бързо, отколкото нормален човек вода. Ядеше един път на ден някакви наденици, през цялото останало време "not as good, but extremely cheap polish lager". Aз предпочитах да им пробвам водките пред бирата, по понятни причини. :)

Връзка към мнение

Mда родните агенции са пълни с оферти за Израел-Йордания и щом ги комбинират явно няма проблем .

В екскурзиите до Египет агенциите предлагат и самолетен day trip с една или две нощувки в Израел

Връзка към мнение

Прага - любов завинаги...

 

не знам дали сте виждали една къща край околовръстното на София, боядисана в цветовете на френското знаме и с огромен надпис по дължината на фасадата на неправилен френски - "Моето сърце бие за Франция".  :D

 

та обмислям и аз дали да не си вапцам балкона с един аналогичен плакат на чешки :)

Връзка към мнение

Париж.

Само мисълта че някога може да ми се отдаде възможността да го посетя ме кара да тръпна от желание. Пък и още повече че в семейството сме двама почитатели на този град. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз съм фен на Лондон. Много ми харесва сентенцията

 

  „Ако сте отегчени от Лондон, то Вие сте отегчени от живота, защото Лондон е всичко, което животът може да предложи.” Самуел Джонсън, 1777г.

 

Любимата ми дестинация е следващата дестинация... :P

 

Звучи шаблонно, но е точно така. Ако трябва да отговоря все пак на въпроса, бих посочил Лондон. Което не е баш правилен отговор, защото съм пряко свързан с този град вече повече от двадесет години и в него се чувствам като у дома си. Иначе е много трудно да се отговори на подобен въпрос. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз съм фен на Лондон. Много ми харесва сентенцията

 

  „Ако сте отегчени от Лондон, то Вие сте отегчени от живота, защото Лондон е всичко, което животът може да предложи.” Самуел Джонсън, 1777г.

 

В "Пътеводител на галактическия стопаджия" (няма да ми омръзне да я цитирам тая книга) тая фраза беше перефразирана за живота на "Малката мечка бета"...и се оказало, че след като я публикували последвали масови самоубийства :)

Връзка към мнение

Египет и Йордания са единствените места които искам да посетя  в региона. Също и Иран , но дори да стъпя там това ще ми отреже достъпа до доста други държави и не бих рискувал.

E, нов паспорт се вади лесно, и не е чак скъпо. Не остават печати от подозрителни държави. Аз така правих, за да удължа макс. престой в страната на гаджето без виза (отчиташе се по номер на паспорта, а не по име). Накрая се ожених и живея там без такива врътки.

Иначе любими места (където съм бил и искам да се върна) са Патагония и Норвегия (заради природата, не заради цените) и Италия (заради всичко).

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аз заминавам за Израел и Йордания 22.04. Ще минем границата по суша, няма проблеми между Израел, Йордания и Египет. Това за печата важи за Сирия, Иран, Ирак и Саудитска Арабия. Няма проблем и да помолиш да не ти слагат печат в Израел. Правят го на всякъде, и по суша и по въздух, и по море. В Бг паспортите се сменят на 5 год., на мен ми остават 2, просто няма да ходя 2 години из тези държави (не, че съм тръгнала точно за тях).

Връзка към мнение

Аз пък си нямам любима дестинация.... Всички, с изключение на Китай (само заради хората!) са ми любими и някой ден, когато обиколя цялата Земя ;) , няма да имам нищо против отново да се връщам...

А иначе- как сравнявате различни държави? Ако сте фенове на изкуството- предимно музеи ще разглеждате, и едва ли плаж X или природна забележителност Y, би ви направил впечатление.

Аз, например харесвам дивотията, но си давам сметка, че едва ли има много хора, които да нямат нищо против да спят с още 20 в една стая, в някакво забутано село насред тайландската джунгла... Та, казвайки, че е страхотно там, когато покажа снимки- насреща ми има едни лица, на които е изписано страхотно съмнение в здравият ми разум :lol:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз съм от тия на които това за джунглата в Тайланд ще хареса. Ако имаш пътепис дай линк - :)

Тц B)  Нещо не ме влече да описвам. Обаче в най- скоро време ще си селектирам  снимките и ще дам линк, та да си представяш образно ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма проблем да се минава границата Израел - Йордания - Египет. За първите 2 държави е лично пробвано. Само като влизахме в Израел от Йордания минахме поне 10 проверки, без да преувеличавам. Но най-възмутена бях, когато ни вкараха в кабинка и ни обезпаразитиха с някакъв газ. Колкото до печатите проблем не виждам, паспортите се сменят така или иначе. По темата - любима дестинация ми е всичко тотално различно от европейската култура. Много съм любопитна на тази тема и затова пътувам все на далечни дестинации. И мен ме влече дивото, половинката по-малко, но намираме компромисен вариант. Досега не се е оплаквал от местата, където го водя. Има само едно оплакване - ходи му се на Галапагоските острови и иска да ги включа, но мен засега не ме влече в тази посока. Всъщност като говорим за избор на маршрут, често избирам посоката само защото съм видяла впечатляваща фотография, или съм чела интересна статия. Така неочаквано се оказах и в Куба. Купих си списание привлечена от красив фотос, а автора беше написал, че Куба се променя и трябва да се види сега, докато соца /и Кастро/ са все още живи. Е, повярвах му и си струваше. Нямам планове къде да отида, оставям се на течението... :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ще ги разгледам с удоволствие , щото аз се отдадох на урбанизирания Тайланд ... просто нямаше време за всичко , а исках море ;-)

Връзка към мнение

^

 

Не, не съм имал друго предвид. Намирам Брюксел за очарователен. По един особен начин ми напомня за любимата Англия и странната Холандия. Наистина харесвам този град...

 

Брюксел се случи първият град в Западна Еропа, в който попаднах след падането на Стената. Но не веднага. Чак 1993-та. Бях още студент, сравнително скоро карал казарма, залисан покрай промените, и позабравил юношеските си впечатления от кратките с много бюрократична мъка разрешени забежки с родител (с двама родители не ставаше) или учители до Париж, Мюнхен и Виена по соца. Пътешественическата ми душа си беше на практика tabula rasa без всякакви наслагвания на впечатления. И като излязох на Гран Плас се вкамених от очарование! А и днес, 20 години по-късно, със задръстена от очарователни по-очарователни образи и гледки душа, по никакъв начин не съм безразличен към това място. Мога да си стоя тихо в някой ъгъл и да си го съзрцавам с часове! Пък ако има и абатска биричка ...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Хубаво е, че не се налага да избираме и печата на отделно листче спестява драмата :) Те и самите държави на около са наясно, че Израел така прави, даже мисля имаше сухопътна граница между Израел и Йордания и ти идваш от Израел и нямаш печат в паспорта....

 

 

По-тънка е работата.

На някои арабски граници ще ти гледат паспорта не само за израелски печат, но и за всякакви признаци, че си бил в Израел и си се опитал да минеш с номера с листчетата.

Примерно  - ако си продължил от Израел към Египет и имаш печат от египетския граничен пункт, все едно че имаш израелски печат.

Друг сценарий - кацаш в Израел и продължаваш към Йордания през Западния бряг и по моста Алънби/Хюсеин. Никави печати! И това не е добре. Ако се опитваш се да продължиш към трета държава ще трябва да обясниш къде ти е входният печат за Йордания. Хоп!

Единственият начин това с листчетата да спести драмата 100%, когато влизаш и излизаш в Израел със самолет или влизаш и излизаш през Западния бряг.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Любими дестинации: Санкт Петербург, 97-ма, едно много дълго лято прекарано там като студентка.

 

Спомням си едно тичане с обувки в ръка през моста над Нева в ранните часове (светло, бели нощи) да се прибера преди да го вдигнат, преобличане и обратно на работа без сън.  Вечно с насинени ръце и крака от това, че съм се опитвала да задържам вратите на метрото или не съм минала достатъчно бързо през зловещите крила там където се пуска входния билет.  В метро бях влизала дотогава и в Ню Йорк, и в Бостън, и в Париж, но никога с риск вратите да ми счупят крайниците.  Билети за Мариинския театър се продаваха само на черно от скалперите и пак бяха безумно евтини.  В Ермитажа се влизаше със студентска карта безплатно и сигурно съм прекарала седмица из залите понякога в пълно усамотение.

 

Из САЩ при над десет хиляди км авто-пътешествия имам много любими места, но може би не биха били от интерес при първо, второ посещение. 

 

Обратното на любими: не ми понасят арабските държави.  След Египет и Йордания приключих с тази част на света.  Тези двете не могат да си позволят да отцепят Израел, но останалите следят не само за печати, а и за сувенири, етикети по багажа и всякакви други доказателства за пребиваване в Израел.

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.