Прескочи до съдържание

Въпроси за пътешествие в ЮАР, Замбия, Зимбабве и Ботсуана.


FlyTraveler

Препоръчани мнения

Мерси за поста. Зимбабве би ми било изключително интересно да отида, най-вече в Mana Pools. Този резерват е точно с-у Lower Zambezi в Замбия на брега на реката.

 

За Egypt Air съм чувал, че често отменяли полети и нямало как да си вземеш парите обратно. На теб явно не са ти ги отменили, иначе щеше да пропищиш :) От техният сайт ли взе билетите? Като какво е да се минава през летището в Кайро в тези смутни за държавата им времена?

 

За водопада Виктория - вярно, че би трябвало да е много пълноводен в краят на Май и пръските да пречат да се вижда добре, но колкото - толкова. Колко време отнема (средно) да се разгледа водопада от страната на Зимбабве?

 

Здравейте отново, по ред на номерата:

1.1 Египетските аеролинии - това ми е втория полет с тях. Първия бе до Адис Абаба - без проблеми. Сега на връщане от Хараре, отмениха ранния полет от Кайро за Истанбул и се наложи да изчакаме обедната връзка. Те си имат споразумения с хотелите по летищата и за няколко часа ни настаниха и ни дадоха закуска. Така или иначе автобуса Истанбул - София бе нощен, та само едно евентуална кратка разходка из центъра на Истанбус се провали.

Да директно от сайта им съм взимал билетите - с дебитна карта става също.

1.2 Когато ходихме в Кайро бе още военно положение с вечерен час.Ние отидохме до Пирамидите (на отиване) и до Египетския музей (на връщане от Хараре). Визи на място - 2Х15 щ.д=30 щ.д. Никакви проблеми нямаше изобщо. Народът си живееше както си знае и може, сами се разхождахме покрай крайбрежния булевард до Нил. Естествено, имаше мераклии да ни станат екскурзоводи, но не им се получи с нас. На пирамидите нямаше чужденци - само местни, понеже хванахме мюсюлманските празници по това време (Курбан Байрам???) Проблем става вечер около Тахрир, понеже армия/полиция/жандармерия започва да отцепва достъпа до района. Това е.

1.3 От летището до Египетски музей бяхме с градски автобус за 2 лири (0,4 лв.)за директен курс - номер 356;

1.4 Извод: Египетските аеролии за мен дават сравнително прилични цени в сравнение с конкурентите (около 450-550 евро в зависимост от дестинацията), освен ако конкурентите нямат някакви промоции за 3-7 дни. Обслужването е като навсякъде - аз не правя разлика. Големия плюс е именно, че може да си направиш почти целодневен престой в Кайро. Аз само на Цитаделата не съм ходил.Пак повтарям - спокойно е, хората трябва да живеят и улиците не са бойни полета.

 

2. Време за разглеждане на водопадите Виктория - имат 15 площадки за наблюдение. Общо е около 2 км. път. Ако си бърз може и за 2 часа да минеш през всички площадки с по няколко минуи престой на всяка. Аз обаче висях по цял ден. Между отделните площадки има много растителност и нищо не се вижда като се върви по пътечката. За сигурност, повечето от площадките не са на самите ръбове по канарата. Може дапрескочиш плетовете (клонки), но вече камъните стават много хлъзгави и си е голям риск да се опиташ да стигнеш до самия край на пропастта.

 

3. Да, има такъв лек спор кое е по-добро - лодки по реките Замбези или традиционното сафари с джипове по просеките в саваната. На мен и двете ми харесват.

 

Поздрави

Редактирано от Valley
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Тия изчисления нещо не са много верни. Всичко си организирахме на място. Имам някъде визитка на фирмата. Та затова казвах, че вие говорите за някакви космически цени. Вярно, че в Ботсуана са други нещата, ама чак пък толкова. И ние си видяхме всичко. След около 3-4 години ще направя Крюгер парк и онзи в Зимбабве ми хареса - с двата леопарда. Окаванго да има да взима, ама от други...

Просто се опитвам да разбера как се докарва таква цена, не казвам, че не е било така, по някакъв начин нещо се заобикаля, даже и да се спи извън парковете, таксата пак се плаща при влизане :) Освен това би било полезно за мен и други съфорумци да знаем как става :) Поздрави!

Връзка към мнение

Здравейте отново, по ред на номерата:

1.1 Египетските аеролинии - това ми е втория полет с тях. Първия бе до Адис Абаба - без проблеми. Сега на връщане от Хараре, отмениха ранния полет от Кайро за Истанбул и се наложи да изчакаме обедната връзка. Те си имат споразумения с хотелите по летищата и за няколко часа ни настаниха и ни дадоха закуска. Така или иначе автобуса Истанбул - София бе нощен, та само едно евентуална кратка разходка из центъра на Истанбус се провали.

Да директно от сайта им съм взимал билетите - с дебитна карта става също.

1.2 Когато ходихме в Кайро бе още военно положение с вечерен час.Ние отидохме до Пирамидите (на отиване) и до Египетския музей (на връщане от Хараре). Визи на място - 2Х15 щ.д=30 щ.д. Никакви проблеми нямаше изобщо. Народът си живееше както си знае и може, сами се разхождахме покрай крайбрежния булевард до Нил. Естествено, имаше мераклии да ни станат екскурзоводи, но не им се получи с нас. На пирамидите нямаше чужденци - само местни, понеже хванахме мюсюлманските празници по това време (Курбан Байрам???) Проблем става вечер около Тахрир, понеже армия/полиция/жандармерия започва да отцепва достъпа до района. Това е.

1.3 От летището до Египетски музей бяхме с градски автобус за 2 лири (0,4 лв.)за директен курс - номер 356;

1.4 Извод: Египетските аеролии за мен дават сравнително прилични цени в сравнение с конкурентите (около 450-550 евро в зависимост от дестинацията), освен ако конкурентите нямат някакви промоции за 3-7 дни. Обслужването е като навсякъде - аз не правя разлика. Големия плюс е именно, че може да си направиш почти целодневен престой в Кайро. Аз само на Цитаделата не съм ходил.Пак повтарям - спокойно е, хората трябва да живеят и улиците не са бойни полета.

 

2. Време за разглеждане на водопадите Виктория - имат 15 площадки за наблюдение. Общо е около 2 км. път. Ако си бърз може и за 2 часа да минеш през всички площадки с по няколко минуи престой на всяка. Аз обаче висях по цял ден. Между отделните площадки има много растителност и нищо не се вижда като се върви по пътечката. За сигурност, повечето от площадките не са на самите ръбове по канарата. Може дапрескочиш плетовете (клонки), но вече камъните стават много хлъзгави и си е голям риск да се опиташ да стигнеш до самия край на пропастта.

 

3. Да, има такъв лек спор кое е по-добро - лодки по реките Замбези или традиционното сафари с джипове по просеките в саваната. На мен и двете ми харесват.

 

Поздрави

Благодаря, много полезна инфо.

Връзка към мнение

Зависи. Различно е. Всъщност, мен пръските много ме изкефиха, такива на Игуасу нямаше.

По принцип много се препоръчват хеликоптерите, точно защото не се виждало много добре от земята, но пък хеликоптерите летят доста високо, не са на 50м например, което би било уникално, но и опасно.

От страната и на Бразилия и на Аржентина при Игуасу  пръските не са проблем наистина, което именно дава уникалната 180 градусова панорама с каскадите на широк амфитеатрален фронт. Изключение е само "Дяволското гърло" и там трябва да си късметлия да духне по-силно ветрец та поне за няколко секунди да издуха пръските и да се открадне поглед към дъното на бездната (това от платформата на Аржентина). При Виктория процепа в скалите е много тесен, ъгъла за наблюдение е доста по-неудобен и ако има облаци от пръски остава да гледаш само първите няколко метра от началото на каскадата на водната маса - снимките от Виктория добре го показват. Това e моето лично  впечатление - на Игуасу бях през месец май 2013, на Виктория  - края на октомври 2013.

 

post-167-0-58304900-1387288921_thumb.jpg

post-167-0-23191100-1387289215_thumb.jpg

post-167-0-60636000-1387289375_thumb.jpg

Редактирано от Valley
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дневна виза за Зимбабве за българи няма. Има подкуп и печат за ден, на мен ми излезе 70 долара... Не е легално, не препоръчвам, на сп ствена отговорност си преценявайте. Замбия е мъничко и за два-три часа си се разглежда. В Зимбабве почти цял ден изкарах, бях в дъждовен сезон, велико е. Страшен кеф, пет пъти се мокря до кости и изсъхвам, наистина в някои участъци не се вижда нищо. Мен ме накефи точно така :)

 

В Кейп Таун аз ползвах червените хопон хопоф рейсчета, според мен са си ок. С кола също ще си ОК. И аз ходих на гости на белите акули с оператор от Саймънстаун, те са само два или три, дето тръгват от там. Моите хора бяха различни от твоите, доста непретенциозни на времето, шефчето си беше с нас на лодката. African Shark Eco-Charters. И те са участвали по НГ и други филми, занимават се научно с изследване на белите акули и част от парите отиват за наука. Като цяло небрежни пичове :) беше април и точно почваше сезона. Долу в клетката нищо не видях или по-скоро нещо си, но не го броя. Пак трябва да отида :) брийчинг нямахме късчет, но беше началото на сезона. Иначе да, от лодката се вижда супер, даже как хапват тюленчета помрай Сийл Айлънд.

 

Много въпроси, но всичко друго май сте го обсъдили :)

 

(Моят стил на пътуване е стриктно сиромашки бекпакърски клошарски, за повечето неща не мога да съм много полезен по тая конкретна тема, но ако има нещо друго питай ;))

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От страната и на Бразилия и на Аржентина при Игуасу  пръските не са проблем наистина, което именно дава уникалната 180 градусова панорама с каскадите на широк амфитеатрален фронт. Изключение е само "Дяволското гърло" и там трябва да си късметлия да духне по-силно ветрец та поне за няколко секунди да издуха пръските и да се открадне поглед към дъното на бездната (това от платформата на Аржентина). При Виктория процепа в скалите е много тесен, ъгъла за наблюдение е доста по-неудобен и ако има облаци от пръски остава да гледаш само първите няколко метра от началото на каскадата на водната маса - снимките от Виктория добре го показват. Това e моето лично  впечатление - на Игуасу бях през месец май 2013, на Виктория  - края на октомври 2013.

 

Точно така е, на Игуасу пръските са проблем само от Аржентинска страна на "Дяволското гърло", бяхме там преди 2 седмици при много пълноводен водопад. Явно при водопада Виткория проблема с пръските е сериозен, но каквото видим - такова, предполагам, че е интересен при каквото и да е състояние. Ако е много пресъхнал пък се гледат само скали почти без вода.

 

"Дяволското гърло" на Игуасу преди 2 седмици - поради пръските се вижда само горната част на водопада:

 

post-794-0-66773600-1387300582_thumb.jpg

 

Общ излгед от Аржентинската част - няма проблем:

post-794-0-14044700-1387300849_thumb.jpg

 

Общ изглед от Бразилската част - никакъв проблем:

 

post-794-0-12446900-1387300895_thumb.jpg

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Дневна виза за Зимбабве за българи няма. Има подкуп и печат за ден, на мен ми излезе 70 долара... Не е легално, не препоръчвам, на сп ствена отговорност си преценявайте. Замбия е мъничко и за два-три часа си се разглежда. В Зимбабве почти цял ден изкарах, бях в дъждовен сезон, велико е. Страшен кеф, пет пъти се мокря до кости и изсъхвам, наистина в някои участъци не се вижда нищо. Мен ме накефи точно така :)

 

В Кейп Таун аз ползвах червените хопон хопоф рейсчета, според мен са си ок. С кола също ще си ОК. И аз ходих на гости на белите акули с оператор от Саймънстаун, те са само два или три, дето тръгват от там. Моите хора бяха различни от твоите, доста непретенциозни на времето, шефчето си беше с нас на лодката. African Shark Eco-Charters. И те са участвали по НГ и други филми, занимават се научно с изследване на белите акули и част от парите отиват за наука. Като цяло небрежни пичове :) беше април и точно почваше сезона. Долу в клетката нищо не видях или по-скоро нещо си, но не го броя. Пак трябва да отида :) брийчинг нямахме късчет, но беше началото на сезона. Иначе да, от лодката се вижда супер, даже как хапват тюленчета помрай Сийл Айлънд.

 

Много въпроси, но всичко друго май сте го обсъдили :)

 

(Моят стил на пътуване е стриктно сиромашки бекпакърски клошарски, за повечето неща не мога да съм много полезен по тая конкретна тема, но ако има нещо друго питай ;))

Мерси за включването,

 

Раздуй все пак как става подкупа, на кого го даваш, какво му казваш (ако трябва да си дискретен - на лична) :) Аз си поемам отговорността, разбира се.

 

За акулите твоят човек е Rob Lawrence, той също е доста известен, двамата с Крис са звездите, те и туровете им са много подобни, средата на Май е междинен сезон, малко повече шанс от Април, но пак е малко вероятно да се види breaching.

 

Hop-on, hop-off автобуса май ще ни се размине, мислех да го вземем преди обяд (следобеда имам уреден локален фотограф и гид), но БА отлагат полета с 3 часа и май няма да имаме време.

 

Мерси още веднъж, надявам се да изнесеш една лекция за "общуване" със зимбабвийски паспортен офицер :) :)

Връзка към мнение

Да си дойда на думата за сигурността в Кейп Таун. Ясно е, че паспорти, кредитни карти, пари (освен за деня) се оставят в сейф в хотела. Други мерки за сигурност вземахте ли? Аз както беше и за Южна Америка се притеснявам основно за фотоапарата и обективите. И двата DSLR-a ще ги взема заради сафаритата, чудя се обаче из града дали да взема по-добрият или по-евтиният :) Ще бъда с местен фотограф почти през цялото време, ще го питам и него, разбира се, но все пак да чуя и вашите мнения би било полезно.

Връзка към мнение

Според мен едно от най-ценните неща на информацията е да се дават точно цифри.

Мисля, че така си помагаме с личен опит. Иначе всеки може да да прочете в интернет колко искат агенциите и колко плащат американците.

И най-важното е да не се заяждаме и да не развалим хубавата работа, която едва сега започваме...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Раздвоен съм между спорещите участици.

Първо - аз също съм заемал в предходни дискусии тезата, че някои оферти за евтини полети са малко полезни. Примерно полет до Килиманджаро през май (най-дъждовния месец според статистиката) или полет до Катманду през септември (граничен месец между втория дъждовен и сух сезон). За възможно най - високо удоволетворение, съобразно нашите желания и интереси наистина следва да да не се придържаме стриктно към принципа за възможно най - ниската цена.

Второ - все пак тези оферти и цени наистина ни дават отправна точка за надграждане и сравнение. Така разбираме с колко ни дерат или си правим сметки без кръчмар, но с идеята, че може да сме големи късметлии и да се възползваме от напръв поглед нелогични или подвеждащи оферти.

Та за да не е напразно това мое включване, ето цените на сафаритата в 3 африкански държави за сравнение, на база моя собствен опит:

1. Хванге (Hwange) в Зимбабве - 140 щ.д., от които 40 щ.д са за трансфер от/до град Виктория фолс. Сутрешен и следобеден game drive. Цена на къщичка на входа на парка (викат и chalet) - 38 щ.д. на нощ. Къщичката е за двама, без баня и тоалетна, които са общи и външни;

2. Чобе до Касане в Ботсвана - 150 щ.д (50 щ.д. за фериботче по реката + 50 щ.д. за следобедно сафари + обяд+ трансфер от/до град Виктория фолс);

3. Кралица Елизабет (Queen Elizabeth) в Уганда - 135 долара за лодка по кaнал Казинга + сутрешно сафари. Не помня колко точно, но платихме такса за влизане с нашата кола в парка + отделно ткаса на човек - това е на входа на парка извън пакета за лодката и сафарито (135 щ.д), които ги закупихме от самата лоджа, където нощувахме.

Извод (или нещо от сорта): ще ми неприятно, ако за 24 часов престой в национален парк в Африка платя за цялата услуга повече от 150 щ.д. Наясно съм, че в Кения и Танзания е по-скъпо, но това ми е отправната точка. Най-вероятно ще ги платя, но с вътрешно недоволство.

 

Ако някои знае базисна/"нормална"/"стандартна" цена за Етоша в Намибия, Окаванго в Ботсвана, Мърчисън фолс в Уганда, Крюгер в РЮА да сподели-цена, времето за престой и атракциите по време на престоя. Интересувам се!

Редактирано от Valley
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

попрочистих оф-топика, останалото ще го изясняваме на лични

 

Относно цифрите - ако на някой му е неудобно да споменава публично, разбираемо е, пратете му лично съобщение. Аз лично предпочитам да са споменати цифрите, защото моментално може да ти дадат представа за дадена услуга. Особено за Африка, която съм сигурен е в списъка на много хора, но много си нямат никаква идея от порядъците на разходите там. Но и разбирам, ако някой предпочита да запази информацията, негова си работа. 

Връзка към мнение

Извинявам се за оф-топика, Георги съвсем основателно го прочисти, за в бъдеще обещавам да се придържам към добрият тон и "полит-коректността" :)

 

Отново връщам темата към сигурността в ЮАР и конкретно в случая в Кейп Таун. Изписани са тонове по въпроса по форуми и сайтове из Нет-а, но целта е все пак да се видят мненията на участниците в този форум и то на такива, които са посещавали мястото. Мненията на живеещи в страната (Домосед) биха били още по-полезни. Какви мерки за сигурност вие сте (или не сте) вземали при престой там (да не се излиза вечер, да не се ходи в определени райони, да не се носят по-големи суми пари/кредитни карти при излизане навън и пр.)?

 

Какво ще кажете за DSLR фотоапарати (въпросът ми малко се повтаря от темата за Южна Америка, но ЮАР също го предполага, особено големите градове)?

Връзка към мнение

 

Ако някои знае базисна/"нормална"/"стандартна" цена за Етоша в Намибия, Окаванго в Ботсвана, Мърчисън фолс в Уганда, Крюгер в РЮА да сподели-цена, времето за престой и атракциите по време на престоя. Интересувам се!

Ще си позволя да ти дам отговор за Етоша в Намибия без да съм ходил, защото съм проучвал доста подробно различните варианти. Една много точна агентка от Виндхук даже ми беше изпратила конкретно предложение с ден по ден график и обща цена, в отговор на мое запитване, поиграх си да го търся и направо не мога да повярвам, че съм го изтрил. Както и да е, по спомени - 4Х4 пикап с палатка на покрива под наем, нощувки в къмпингите на Okaukuejo rest camp и Halali rest camp, паркови такси, грубо сметнато гориво (включително и за дългите преходи до Етоша) идваше нещо от рода на 100-120 долара на човек на вечер. Това при двама човека делящи разходите.

 

Предполагам, че ако се вземе обикновенна седан кола (може да се кара с такива из Етоша, приятели са го правили), цената за рент а кар-а ще падне, но пък трябва да се носи отделно палатка за спане по къмпингите. 4Х4 освен повишената проходимост са и по-високи и удобни за налюдение и фотография на диви животни.

 

Написах двата лагера по-горе, защото това са държавни лагери вътре в самият парк, като и двата имат осветени през нощта "waterholes" , където могат да се наблюдават идващите на водопой животни, включителни и редкият за повечето места в Африка черен носорог. Някои хора не харесват тези лагери поради липса на удобства (мен това не би ме притеснило ни най-малко) и поради известна пренаселеност (което не е приятно, но пък локацията, цената и "водните дупки" го компенсират). Това е при self drive. Ако искаш, можеш да се присъединиш към сутрешни и следобедни game drives организирани от самите лагери с про-водачи и открити джипове, но там се плаща ,мисля по около 30 долара на човек на сафари, делиш с непознати хора и си ограничен в тяхното време (май бяха по 3 часа).

 

При сериозен интерес, мога да ти дам мейла на агентката във Виндхук. Не, че не можеш да си наемеш кола и да си резервираш къмпингите сам, но опитен агент ще ти предложи фирма с добра репутация и като крайна цена няма да ти излезе по-скъпо (според мен).

 

За Крюгер не съм се интересувал, наличието на асфалтирани пътища лично мен ме отблъсква от идеята за сафари там.

 

За Делтата на Окаванго - стигнахме до спор, но там каквото търсиш няма да намериш с едно изключение (говорим стриктно за средата на делтата когато е залята от вода (най-често м-у средата на Юли и Септември) - The "Old Bridge" backpackers  camp Okavango Delta motorboat trips от Маун. Добре е да вземеш тур поне с едно преспиване (около 370 долара на човек при 3-ма записани - 185 на ден).

 

Специално техните турове с мокоро (кану еднодръвка, сега и от пластмаса ги правят) са доста по-евтини, но те не ходят до "delta proper" ами до една концесия (NG32 concession), което не е съвсем същото.

 

За self-drive в Ботсуана трябва да питаш Домосед (видях му в албумите, че преди време е правил такова пътуване, струва ми се, че са си наели Ландроверите от ЮАР, като после са ги върнали пак там). Имай предвид, че self-drive в Ботсуана за разлика от Намибия изисква доста опит в оф-роудинг - прекосяват се реки и пр. аз лично не бих се наел да го правя, освен ако не съм с някой по-опитен от мен. Нужни са и много по-яки машини, гледал съм цените на Ланд Ровер-и и Ланд Крузер-и под наем в Маун, Oshko беше писал сто и няколко долара, но повече отиват към 200, не знам дали влизат застраховки. Самите къмпинги се посещават от диви животни, слонове разбиват колите за да вадят храна, общо взето човек за да прави пътуване с 4Х4 самостоятелно там, трябва да е много наясно какво прави.

Връзка към мнение

За Крюгер вижте sanparks.co.za, цените са супер привлекателни според мен. Базови легла се намират на по 300-400 ранда. Имайте предвид, че вътре в парка си е доволно лукс, има банки, бензиностанции и магазини. Съвсем възможно е да си правите сафари без да стъпите на асфалт, въпреки че последния път почти всичко парядоксално видяхме до асфалтовите пътища и близко до входовете/изходите на парка. Еднодневен билет за чужденец е 248 ранда, на сайтът по-горе трябва да пише колко е ако се нощува вътре.

 

Кола от авис може да е 160-200 ранда на ден за ситнежите. Горивото е някъде 12 ранда за литър (мисля). Може да си направите сметка колко ще е най-ниската цена с малка кола и селф драйв без нощуване вътре.

 

Аз какво бих направил - различни кампове за по 1-2 нощувки, селф драйв между камповете. Ако съм с джипара селф драйв сутрин между 6 и 10 и привечер между 3-4 и 6 и половина, ако съм със ситна кола това пак е ОК, но също бих ползвал туровете, които се организират по камповете, някакви 300 ранда ми се върти в главата. Бих направил и нощен тур - задълже с рейнджъри, забранено е да се кара сам след стъмване. Недостатъкът на малката кола е основно, че от високо се вижда по-добре, особено в сезони, когато тревата е височка.

 

Друго нещо - ако сте там лятото имайте предвид, че между 10 и 3 жегата е зверска, ние почти нищо освен няколко коли не срещнахме в тоя период нон-стоп каране миналата седмица, та аз бих избягвал да се мъча и горя бензин, бих си пил бира и спал :) ако сте пролет-есен по-скоро е ок дори през деня, поне моя опит предния път за март-април беше доста повече животни през горещата част на деня.

 

Има и нощувки извън парка близко до входовете, за 400-500 ранда и нагоре условията са прилични за ЮАР (коеот е 4 звезди европейски хотел хаха). Така че ако въртите близко до входовете това също е вариант, особено ако искате да карате вътре цял ден и няма свободни места вътре.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Точно така е, на Игуасу пръските са проблем само от Аржентинска страна на "Дяволското гърло", бяхме там преди 2 седмици при много пълноводен водопад. Явно при водопада Виткория проблема с пръските е сериозен, но каквото видим - такова, предполагам, че е интересен при каквото и да е състояние. Ако е много пресъхнал пък се гледат само скали почти без вода.

 

"Дяволското гърло" на Игуасу преди 2 седмици - поради пръските се вижда само горната част на водопада:

 

attachicon.gif1460230_10201636877337698_1070706733_n.jpg

 

Общ излгед от Аржентинската част - няма проблем:

attachicon.gif1452514_10201636413566104_567766421_n.jpg

 

Общ изглед от Бразилската част - никакъв проблем:

 

attachicon.gif564097_10201642163189841_1585024996_n.jpg

 

 

Сега, като сме тръгнали да си мерим снимките от Игуасу, ето и моите:

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5953664505723241873

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Сега, като сме тръгнали да си мерим снимките от Игуасу, ето и моите:

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5953664505723241873

Твоите ги гледам подробно като имам време (не само албума от Игуасу), също така с огромен интерес чета и пътеписите ти, до момента съм "отхвърлил" 7-8. Удоволствие е да ги виждам из форума също.

 

Така и така съм те "хванал", да използвам да задам няколко въпроса за ЮАР:

 

1. Както ти е мнението за носене на DSLR из Кейп Таун и като цяло за превенции относно престъпност? Предполагам, че районите са от голямо значение, ние ще сме отседнали на V & A Waterfront (много изгодна оферта при предварително плащане от Септември за Май) и почти през цялото време ще сме с местен фотограф. Него ще го питам също разбира се, но за мен е важно да знам и твоето мнение. При всички случаи ще нося 2 DSLR-а заради сафаритата, въпроса е дали да се взема по-скъпият и по-добър с по-добрите обективи за из града и околностите (Cape Peninsular) или да го оставя в хотела и да взема по-евтиният, та ако се наложи да се разделям с него да не плача?

 

2. На път от Крюгер за Ливингстън имаме една вечер в Йоханесбург, пристигаме около 15.00 ч на летището. Според теб има ли време и/или смисъл да се прави тур до Претория или Йоханесбург (града), хотелът ни е до самото летище, на другата сутрин летим за Ливингстън. Мисля, че все ще мога да уговоря някой за частен тур, въпросът ми е за времевата рамка, при пристигане около 15.00 ч. примерно около 40 мин. за да приберем багажа и да го оставим в хотела (или да го вземем с нас, това опасно ли е?) и примерно да тръгнем около 16.00 ч. То е ясно, че не може да се види много, но малко около парламента, паметника на Крюгер примерно, струва ли си?

 

Ако ли не пък бих се радвал да се видим на по бира, ако си си в Йоханесбург през втората половина на Май :)

 

Предварително благодаря за мнението ти по горните въпроси, поздрави!

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

имат осветени през нощта "waterholes" , където могат да се наблюдават идващите на водопой животни, включителни и редкият за повечето места в Африка черен носорог.

 

Могат ... разбира се ... :rolleyes:

Черните носорози се лепят на огрени с прожектори гьолчета като молци на електрическа крушка  :rolleyes:

 

Извинявам се, че се включвам толкова късно в темата и то без торба практични съвети, но докато аз съм обикалял покрай Индийския океан, вие сте я издъвкали до най-дребни подробности. 

 

FlyTraveler, ти си си направил много прилежно домашното. Единственият ми съвет е да не се настройваш със свръхголеми очаквания, че сред природата ще видиш (и заснемеш!) всичко, което на теория би могло да се случи, види и заснеме, но ... с цената на повече време, повече опити и, разбира се, доза късмет. По-добре с по-ниски очаквания и приятно изненадан, отколкото с голяма кошница и разочарован. Дали в един частен резерват в Южна Африка или в един лодж в него ще имаш повече сполука със срещите с диви животни от съседния е излючително трудно да се познае по търговските им брошури. Да, някой ще ти се похвалят, че имат по-широки "traversing rights" и на чаша шери край камината ще те засипят с истории как лъвовете обичат да пируват с прясно биволско току пред верандата им (stoep, афр.). Други може да разполагат с по-малка територия, през която не се помни кога за последен път е минвал бивол, но пък точно там може да се окаже, че се е задомил някоя красива пантера, която няма нищо против да ти покаже рожбите си.

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5887252692185416065

 

Досега не ми е хрумвало, че съвсем частен game drive, само за мене си, е някакво предимство. 4-5 души заедно в открит ландровер е напълно нормално и, ако водачът е добър, конфликти не се получават, нито се компрометира качеството на фотографията. Освен ако интересите не са коренно различни (примерно - "птичари" срещу "бозайничари"), което би трябвало да се разбере още преди формирането на групичките.

 

За избора на стил на сафари, нямам абсолютни предпочитания и препоръки.

Имал съм чудесни преживявания из Калахари, Етоша, Делтата, Чобе, Машату, Крюгер и със самостоятелно пътуване на къмпинг с ландровери и палатки; и с бакпакерски групички; и в луксозни лоджове в частни концесии.

За повече от $150 на 24 часа, но не за тройно повече  :)

Зависимостта на "на палеца" е с логаритмичен характер. За цени $15 и $150 получаваш много различен "сафари-продукт", но за $150 и $1500 получаваш почти същото. Разликата е каква компания ще срещнеш на бара.

 

Ето няколко фоторепортажа за надъхване

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5887239990043141665

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5595735105071884017

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5543231914311862097

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5546916147807292481

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5400685361003134049

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5304631555656941793

 

А, ако нямаш кола, и с колело става:

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5548282548642782817

 

За фотоапартите не мога да дам съвет какъв да си вземеш. Аз избирам спрямо това какво искам да снимам. На сафари - задължително DSLR. В града - зависи. DSLR ми дава по-добра перспектива, по-голяма гъвкавост, по-добро оптическо фотоувеличение, повече лостове за управление, но пък напоследък джобните апарати все повече ми харесват с възможностите да снимаш по-незабелязано непознати в близък план, без да ги дразниш. Или къщи и градски ситуации от по-изчанчени ъгли.

 

Какво му е на Кейптаун? Ходиш си, щракаш си. На дневна светлина (която е по-добра от нощната за снимки :)) цялата историческа зона - Citi Bowl, Bo Kaap, Watefront, Green Point, Sea Point, Clifton/Camps Bay - е достъпна пеша без особени притеснения.Ако времето предразполага, което за април-май никак не е гарантирано! Нощем - с едно наум (примерно в тесните улички зад баровете около Long St), но пак можеш да си ходиш безгрижно по повечето улици. Колкото по-голяма групичка, толкова по-добре. В обратна посока - към Observatory и на юг към Rondebosch и нататък препоръчвам транспорт - metro (надземно) или калърска/черна маршрутка. Има и таксита с таксиметри.

 

В центъра на Йоханесбург обаче не седят точно така нещата. Там не е за начинаещи пешеходци с фотоапарати през врата. Придвижване в групичка с водач-туземец и дискретно снимане с джобно апартче е за препоръчване. Metrо-влаковете не се препоръчват никак. Gautrain се препоръчва. А ако дойдеш в Претория и ме завариш, аз мога да изиграя ролята на водача-туземец  :)

 

А за парка Крюгер и асфалтовите му пътища не мога да се съглася, че са скучни. 

Ето резултата от една от първите за годината схватки между слон и фолксваген.

 

vols1.JPG?itok=En8bF1IS

 

 

Следват, както е го казал Поета, разстрел и червеи ...

 

http://www.enca.com/south-africa/elephant-destroyed-following-attack-couple-kruger-park

 

Поздрави от Африка!

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Могат ... разбира се ... :rolleyes:

Черните носорози се лепят на огрени с прожектори гьолчета като молци на електрическа крушка  :rolleyes:

 

Извинявам се, че се включвам толкова късно в темата и то без торба практични съвети, но докато аз съм обикалял покрай Индийския океан, вие сте я издъвкали до най-дребни подробности. 

 

FlyTraveler, ти си си направил много прилежно домашното. Единственият ми съвет е да не се настройваш със свръхголеми очаквания, че сред природата ще видиш (и заснемеш!) всичко, което на теория би могло да се случи, види и заснеме, но ... с цената на повече време, повече опити и, разбира се, доза късмет. По-добре с по-ниски очаквания и приятно изненадан, отколкото с голяма кошница и разочарован. Дали в един частен резерват в Южна Африка или в един лодж в него ще имаш повече сполука със срещите с диви животни от съседния е излючително трудно да се познае по търговските им брошури. Да, някой ще ти се похвалят, че имат по-широки "traversing rights" и на чаша шери край камината ще те засипят с истории как лъвовете обичат да пируват с прясно биволско току пред верандата им (stoep, афр.). Други може да разполагат с по-малка територия, през която не се помни кога за последен път е минвал бивол, но пък точно там може да се окаже, че се е задомил някоя красива пантера, която няма нищо против да ти покаже рожбите си.

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5887252692185416065

 

Досега не ми е хрумвало, че съвсем частен game drive, само за мене си, е някакво предимство. 4-5 души заедно в открит ландровер е напълно нормално и, ако водачът е добър, конфликти не се получават, нито се компрометира качеството на фотографията. Освен ако интересите не са коренно различни (примерно - "птичари" срещу "бозайничари"), което би трябвало да се разбере още преди формирането на групичките.

 

За избора на стил на сафари, нямам абсолютни предпочитания и препоръки.

Имал съм чудесни преживявания из Калахари, Етоша, Делтата, Чобе, Машату, Крюгер и със самостоятелно пътуване на къмпинг с ландровери и палатки; и с бакпакерски групички; и в луксозни лоджове в частни концесии.

За повече от $150 на 24 часа, но не за тройно повече  :)

Зависимостта на "на палеца" е с логаритмичен характер. За цени $15 и $150 получаваш много различен "сафари-продукт", но за $150 и $1500 получаваш почти същото. Разликата е каква компания ще срещнеш на бара.

 

Ето няколко фоторепортажа за надъхване

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5887239990043141665

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5595735105071884017

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5543231914311862097

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5546916147807292481

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5400685361003134049

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5304631555656941793

 

А, ако нямаш кола, и с колело става:

 

https://plus.google.com/photos/106665744477636165634/albums/5548282548642782817

 

За фотоапартите не мога да дам съвет какъв да си вземеш. Аз избирам спрямо това какво искам да снимам. На сафари - задължително DSLR. В града - зависи. DSLR ми дава по-добра перспектива, по-голяма гъвкавост, по-добро оптическо фотоувеличение, повече лостове за управление, но пък напоследък джобните апарати все повече ми харесват с възможностите да снимаш по-незабелязано непознати в близък план, без да ги дразниш. Или къщи и градски ситуации от по-изчанчени ъгли.

 

Какво му е на Кейптаун? Ходиш си, щракаш си. На дневна светлина (която е по-добра от нощната за снимки :)) цялата историческа зона - Citi Bowl, Bo Kaap, Watefront, Green Point, Sea Point, Clifton/Camps Bay - е достъпна пеша без особени притеснения.Ако времето предразполага, което за април-май никак не е гарантирано! Нощем - с едно наум (примерно в тесните улички зад баровете около Long St), но пак можеш да си ходиш безгрижно по повечето улици. Колкото по-голяма групичка, толкова по-добре. В обратна посока - към Observatory и на юг към Rondebosch и нататък препоръчвам транспорт - metro (надземно) или калърска/черна маршрутка. Има и таксита с таксиметри.

 

В центъра на Йоханесбург обаче не седят точно така нещата. Там не е за начинаещи пешеходци с фотоапарати през врата. Придвижване в групичка с водач-туземец и дискретно снимане с джобно апартче е за препоръчване. Metrо-влаковете не се препоръчват никак. Gautrain се препоръчва. А ако дойдеш в Претория и ме завариш, аз мога да изиграя ролята на водача-туземец  :)

 

А за парка Крюгер и асфалтовите му пътища не мога да се съглася, че са скучни. 

Ето резултата от една от първите за годината схватки между слон и фолксваген.

 

vols1.JPG?itok=En8bF1IS

 

 

Следват, както е го казал Поета, разстрел и червеи ...

 

http://www.enca.com/south-africa/elephant-destroyed-following-attack-couple-kruger-park

 

Поздрави от Африка!

Благодарско за подробният и информативен пост, подкрепен със снимков мат'риал! За съжаление, трябва да излизам, но като се върна ще разгледам подробно всичко написано и указано.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

Така и така съм те "хванал", да използвам да задам няколко въпроса за ЮАР:

 

Писали сме паралелно

 

1. Както ти е мнението за носене на DSLR из Кейп Таун и като цяло за превенции относно престъпност? Предполагам, че районите са от голямо значение, ние ще сме отседнали на V & A Waterfront (много изгодна оферта при предварително плащане от Септември за Май) и почти през цялото време ще сме с местен фотограф. Него ще го питам също разбира се, но за мен е важно да знам и твоето мнение. При всички случаи ще нося 2 DSLR-а заради сафаритата, въпроса е дали да се взема по-скъпият и по-добър с по-добрите обективи за из града и околностите (Cape Peninsular) или да го оставя в хотела и да взема по-евтиният, та ако се наложи да се разделям с него да не плача?

 

Не знам какво ще снимаш с различни обективи в самия град, но по полуострова може да ти свършат работа. Ако сте с кола, за да ти е по-спокойно, можеш да си държиш по-скъпите неща и в багажника и да ги вадиш, само когато потрябват.

 

 

2. На път от Крюгер за Ливингстън имаме една вечер в Йоханесбург, пристигаме около 15.00 ч на летището. Според теб има ли време и/или смисъл да се прави тур до Претория или Йоханесбург (града), хотелът ни е до самото летище, на другата сутрин летим за Ливингстън. Мисля, че все ще мога да уговоря някой за частен тур, въпросът ми е за времевата рамка, при пристигане около 15.00 ч. примерно около 40 мин. за да приберем багажа и да го оставим в хотела (или да го вземем с нас, това опасно ли е?) и примерно да тръгнем около 16.00 ч. То е ясно, че не може да се види много, но малко около парламента, паметника на Крюгер примерно, струва ли си?

 

Летището е на сходни разстояния между двата града, така че ако имаш един следобед, можеш да избираш. Като Претория е по-логичният избор! Йоханесбург не е град, който се вижда за два часа. Тоест - така, че да разбереш нещо. Най-много да седнеш в някой ресторант в някой мол. А в Претория - да, Можеш да отметнеш една-две забележителности и ... чак тогава да седнеш в някой ресторант. Но точно парламент няма да намериш в Претория  ;)

 

Само имай предвид, че тогава е най-късият ден. Мръква към 17:30. 

 

 

Ако ли не пък бих се радвал да се видим на по бира, ако си си в Йоханесбург през втората половина на Май :)

 

Разбира се!

 

Предварително благодаря за мнението ти по горните въпроси, поздрави!

Връзка към мнение

Само едно малко лирическо отклонение с въпросче :

- доколко е вярно че "ЮАР има три столици", понеже по география аз съм учил само за Претория? :rolleyes:

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Само едно малко лирическо отклонение с въпросче :

- доколко е вярно че "ЮАР има три столици", понеже по география аз съм учил само за Претория? :rolleyes:

На тоя въпрос в телевизионно състезание това би бил правилният отговор - Южна Африка има три столици с различни функции. Законодателната власт е в Кейптаун, съдебната - в Блумфонтейн, а изпълнителната - в Претория.

 

Това е по-скоро традиционно възприет факт, отколкото юридическа постановка.

В конституцията няма нито една изрично спомената столица, но пък е изрично уточнено, че преместването на седалището на легислатурата от Кейптаун на "друго място" би могло да се реши със закон. Такъв закон вече не личи да е на дневен ред.

На администрацията и е много комфротно депутатите да не и се мотаят в краката, а всички обичат веднъж в годината да слизат до Кейптаун на супер модното ревю за политици и знаменитости на годината - официалното откриване на Парламента,

 

Четвъртата главна властова институция - Конституционният съд, основан 1994-та, със седалище в Йоханесбург, пак традиционно се премълчава, когато се броят столиците.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Единственият ми съвет е да не се настройваш със свръхголеми очаквания, че сред природата ще видиш (и заснемеш!) всичко, което на теория би могло да се случи, види и заснеме, но ... с цената на повече време, повече опити и, разбира се, доза късмет. По-добре с по-ниски очаквания и приятно изненадан, отколкото с голяма кошница и разочарован.

Дали в един частен резерват в Южна Африка или в един лодж в него ще имаш повече сполука със срещите с диви животни от съседния е излючително трудно да се познае по търговските им брошури. Да, някой ще ти се похвалят, че имат по-широки "traversing rights" и на чаша шери край камината ще те засипят с истории как лъвовете обичат да пируват с прясно биволско току пред верандата им (stoep, афр.). Други може да разполагат с по-малка територия, през която не се помни кога за последен път е минвал бивол, но пък точно там може да се окаже, че се е задомил някоя красива пантера, която няма нищо против да ти покаже рожбите си.

 

Досега не ми е хрумвало, че съвсем частен game drive, само за мене си, е някакво предимство. 4-5 души заедно в открит ландровер е напълно нормално и, ако водачът е добър, конфликти не се получават, нито се компрометира качеството на фотографията. Освен ако интересите не са коренно различни (примерно - "птичари" срещу "бозайничари"), което би трябвало да се разбере още преди формирането на групичките.

 

За избора на стил на сафари, нямам абсолютни предпочитания и препоръки.

Имал съм чудесни преживявания из Калахари, Етоша, Делтата, Чобе, Машату, Крюгер и със самостоятелно пътуване на къмпинг с ландровери и палатки; и с бакпакерски групички; и в луксозни лоджове в частни концесии.

За повече от $150 на 24 часа, но не за тройно повече  :)

Зависимостта на "на палеца" е с логаритмичен характер. За цени $15 и $150 получаваш много различен "сафари-продукт", но за $150 и $1500 получаваш почти същото. Разликата е каква компания ще срещнеш на бара.

 

Какво му е на Кейптаун? Ходиш си, щракаш си. На дневна светлина (която е по-добра от нощната за снимки :)) цялата историческа зона - Citi Bowl, Bo Kaap, Watefront, Green Point, Sea Point, Clifton/Camps Bay - е достъпна пеша без особени притеснения.Ако времето предразполага, което за април-май никак не е гарантирано! Нощем - с едно наум (примерно в тесните улички зад баровете около Long St), но пак можеш да си ходиш безгрижно по повечето улици. Колкото по-голяма групичка, толкова по-добре. В обратна посока - към Observatory и на юг към Rondebosch и нататък препоръчвам транспорт - metro (надземно) или калърска/черна маршрутка. Има и таксита с таксиметри.

 

 

 

В центъра на Йоханесбург обаче не седят точно така нещата. Там не е за начинаещи пешеходци с фотоапарати през врата. Придвижване в групичка с водач-туземец и дискретно снимане с джобно апартче е за препоръчване. Metrо-влаковете не се препоръчват никак. Gautrain се препоръчва. А ако дойдеш в Претория и ме завариш, аз мога да изиграя ролята на водача-туземец  :)

 

 

Поздрави от Африка!

Домосед, преди всичко искам да ти благодаря за изключително полезният и интересен пост!

 

Нямам свръхголеми очаквания, все пак имам опит в заснемане на животни в 4 национални парка, един национален резерват и 3 частни концесии в Кения, даже предположенията ми са, че в Тимбавати, Саби Санд, както и в Ботсуана (Мореми, района около река Куай и северно Чобе) ще срещнем много по-малко количество диви животни, отколкото в Мара (по време на миграцията), Амбосели, Ол Кинией и пр. На мен ми е интересно да видя въпросните екосистеми, а от животните и птиците - какъвто ни е късмета, има някои, които са или само характерни за Южната част на Африка или са по-полулярни там - диви кучета, ред лечуе антилопи и др. Бих се радвал да имаме късмет с тях. Като цяло без предварителни очаквания, само молитви за възможно най-много хубаво ясно време :)

 

Относно къде какви животни могат да се видят в екосистемата на Крюгер няма и да мога да разбера, защото няма да имам база за сравнение, освен м-у 2 частни резервата. Според мен огромно значение има и качеството на водачество - като пример само, един от рейнджърите от Мотсуари е и страхотен фотограф, води си и блог, където се записва всеки ден какво е видяно, подкрепено със снимки. Такива като този са отдадени, не е просто да ходят на работа :)

 

За частните game drives според мен е много според зависи (с какви хора ще се паднеш), миналото лято имахме частен Ланд Ровър и гид само последните 3 дни (беше подарък от собственника на лагера) и тогава делът на снимките, които запазих отнесен с-у изтритите се вдигна 3 пъти, като съм с непознати хора ми е неудобно да спираме само заради мен, особено като виждам, че това не им харесва особено. Тогава снимам в движение (и много друсане) през голяма част от времето и после трия 3/4 от сниманото. Да не говорим ако искаме да се пробваме да видим лов на жертва - тогава буквално се "кеси" до хищниците по 4-5 часа с надеждата да тръгнат да ловуват (животни, които ловуват през деня, разбира се, така видяхме 3 мъжки гепарда как хванаха, удушиха и изядоха младо гну). Мисля, че има снимки от това в албума ми от Мара тук Повечето хора нямат такова волско търпение и ако сте в една кола, направо забрави за такова дълго чакане. Или пък 30 мин. да се снима изгрев/залез (с намиране на добро място, подходящо дърво и пр.)

 

Много ми харесва как си правите self drive в ЮАР, Намибия и Ботсуана с Ланд Роверите, особено ми хареса албума където с двата Ланд Ровера прекосихте Ботсуана и стигнахте до водопадите Виктория + обратно. За Крюгер и Намибия аз бих се хванал на селф драйв, но в Ботсуана ми се струва, че се изисква повече опит в офроудинг, преминавате реки, терена си е таф, не е за всяка уста лъжица, може би и точно затова се изкефих толкова на вашите снимки... Изобщо да си близо до тези места и да ходиш на сафари почти когато си поискаш е Божия благодат.

 

За Кейп Таун това, което ми написа е напълно достатъчно като информация. За Претория може и да се опитаме да скокнем за час и половина. Виждал съм снимки на едни държавни сгради в колониален стил и съм помислил, че е парламент :)

 

С огромно удоволствие бихме седнали с теб за по бира/вечеря, в Йоханесбург сме на 25-ти Май, ако си там и си свободен те каним на вечеря ако ти е удобно някъде близо до хотела където ще сме - Peermont Metcourt at Emperors Palace (някаква тъпня с казино, но беше близо до летището и има ужким надежден шатъл). Живот и здраве де... то има още време.

 

Много съм се увлякъл с писането, благодаря още веднъж за изключително полезните мнения! Поздрави!

Връзка към мнение

 хотела където ще сме - Peermont Metcourt at Emperors Palace (някаква тъпня с казино, но беше близо до летището и има ужким надежден шатъл). Живот и здраве де... то има още време.

:) Хич не е тъпня, много е приятно местенцето и си има шатъл, а ресторантите близо до хотела са в нещо като МОЛ, на който таванът имитира небе, стори ми се интересно. Май сте хванали неделната промоция :P (неделите имаха убийствена промоция от сайта на хотела)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

:) Хич не е тъпня, много е приятно местенцето и си има шатъл, а ресторантите близо до хотела са в нещо като МОЛ, на който таванът имитира небе, стори ми се интересно. Май сте хванали неделната промоция :P (неделите имаха убийствена промоция от сайта на хотела)

Радвам се да чуя това, по принцип не съм фен на "казинните" комплекси, но щом ти е харесало, значи не съм сбъркал. Мен ме привлече шатъла до летището (коментарите бяха, че е доста редовен).

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.