Прескочи до съдържание

Крит - дълъг уикенд и кола под наем


Препоръчани мнения

Обмислям дълъг уикенд на о-в Крит събота- вторник. Разгледах цените на колите и най-евтиния ми вариант е 155 евро за дати 20-23.07. Отделно поне 50 евро за гориво. Ще бъдем 2-ма души и се чудя дали си заслужава колата или да ползваме автобус. Като цяло си представям задължително плаж на Балос, ако има вариант Елафониси, но ме притеснява, че може би няма как да се направи с автобус. За сега намирам добри цени на нощувки само в района на Ханя и по-конкретно - Platanias,  Gerani, Агиа Марина и Skoutelonas около 160 евро за двойна стая за 3 нощувки. Какво ще ме посъветвате за транспорта?

Връзка към коментар
преди 6 минути , Jorro каза:

Обмислям дълъг уикенд на о-в Крит събота- вторник. Разгледах цените на колите и най-евтиния ми вариант е 155 евро за дати 20-23.07. Отделно поне 50 евро за гориво. Ще бъдем 2-ма души и се чудя дали си заслужава колата или да ползваме автобус. Като цяло си представям задължително плаж на Балос, ако има вариант Елафониси, но ме притеснява, че може би няма как да се направи с автобус. За сега намирам добри цени на нощувки само в района на Ханя и по-конкретно - Platanias,  Gerani, Агиа Марина и Skoutelonas около 160 евро за двойна стая за 3 нощувки. Какво ще ме посъветвате за транспорта?

Рент-а-кар!

+ Seitan limania beach

А Elafonissi Beach за кога го оставяш!?

 

:grin:

Връзка към коментар
преди 2 минути , bad kid каза:

Кисамос е добра отправна точка за Балос (автобус до пристанището и корабче) и Елафониси с автобус...за това време толкова 

:smile:

Любопитно ми е колко струва - Ханя - Кисимос - Пристанището - корабче и обратно, както и Ханя/Кисимос Елафониси и обратно, за двама.

 

Връзка към коментар
9 hours ago, ven62 said:

Рент-а-кар!

+ Seitan limania beach 

А Elafonissi Beach за кога го оставяш!?

 

:grin:

 

2 hours ago, Аmélie said:

И аз съм за рент-а-кар. За горивото - може и по-малко да ви излезе. Ние обиколихме целия остров, навъртяхме над 1000км за две седмици и май тотала беше 80 евро. 

 

10 minutes ago, bad kid said:

Кисамос е добра отправна точка за Балос (автобус до пристанището и корабче) и Елафониси с автобус...за това време толкова 

 

3 minutes ago, ven62 said:

:smile:

Любопитно ми е колко струва - Ханя - Кисимос - Пристанището - корабче и обратно, както и Ханя/Кисимос Елафониси и обратно, за двама.

  

 

Варианта ми е, ако успея да си увелича лимита на Еволве и ми го приемат голдкар да взема кола от тях, но ще трябва да загробя голяма сума за поне месец. С тях ми излиза около 65 евро за 3-те дни без застраховката. Да кажем още 15 евро да платя за външна застраховка ( вчера видях, че icarinsurance не предлагат застраховка за българи за гърция !?, а мин. година нямаше проблем) и ще търся друга от такъв тип. При това положение сметката ще едоста по-добре, ако ще трябва да се ходи с кола, което несъмнено ще е по-удобно. Иначе вчера като се рових намерих някаква цена за корабчето до Балос от Кисимос 27 евро на човек.

 

С автобус ме притеснява разписанието им иначе май не са много скъпи билетите, но е страшна мъка със сайта им да намериш каквото ти трябва.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , ven62 каза:

:smile:

Любопитно ми е колко струва - Ханя - Кисимос - Пристанището - корабче и обратно, както и Ханя/Кисимос Елафониси и обратно, за двама.

 

https://www.e-ktel.com/en/services/dromologia

И

http://www.cretandailycruises.com/explorecruises/gramvousabalos/tour/onedaycruise.en.html

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , Jorro каза:

 

 

 

 

Варианта ми е, ако успея да си увелича лимита на Еволве и ми го приемат голдкар да взема кола от тях, но ще трябва да загробя голяма сума за поне месец. С тях ми излиза около 65 евро за 3-те дни без застраховката. Да кажем още 15 евро да платя за външна застраховка ( вчера видях, че icarinsurance не предлагат застраховка за българи за гърция !?, а мин. година нямаше проблем) и ще търся друга от такъв тип. При това положение сметката ще едоста по-добре, ако ще трябва да се ходи с кола, което несъмнено ще е по-удобно. Иначе вчера като се рових намерих някаква цена за корабчето до Балос от Кисимос 27 евро на човек.

 

С автобус ме притеснява разписанието им иначе май не са много скъпи билетите, но е страшна мъка със сайта им да намериш каквото ти трябва.

те билетите по-отделно не са много скъпи, ама като ги умножиш по две, и за по две посоки, и така за три дни, не става много по-малко от 155 евро за кола 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 17 минути , bad kid каза:

Мерси,

Хвърлих един диагонален поглед - както и предполагах е.

Отделно, съобразяване с часове, разписания и всички "нормални" неудобства на обществения транспорт. А залезите?

( @bad kid , една уговорка. Не споря с теб. Ти просто предостави на @Jorro възможна алтернатива )

Аз, лично, не си представям Гърция, еле па Крит, с обществен транспорт.

Но всеки знае себе си т.е. "Човек само когато знае кво му е, само аз си знам кво ми е..."

  • Харесвам 3
  • Смея се 3
Връзка към коментар

Така, де и аз няма как да ги сравня

горе долу по спомен Ханя- Елафониси около 10 евра, толкова е и Елафониси- Кисамос

до пристанището на Кисамос е около 2 евра...корабчета по 27, после Кисамос-Ханя пак около 10 евра

 

значи пак ще е около 150 евра за двама

 

Бонусът при корабче до Балос е 1 час на Грамвуса, където виждаш Балос 'отзад'

 

me11751691-gramvousa-island-crete-greece

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 45 минути , ven62 каза:

 

Аз, лично, не си представям Гърция, еле па Крит, с обществен транспорт.

Но всеки знае себе си т.е. "Човек само когато знае кво му е, само аз си знам кво ми е..."

+2 

Няма по-тъпо нещо от обикаляне на Крит без кола. Скъпо, бавно, веднъж дневно, с 200 човека от кораба на Балос и въобще ужас!

Иначе на Цикладите добре ни се получава, но към Крит питаем смесени чувства именно заради отчаяните опити за придвижване. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Привет!

Ние запазихме кола за юли месец от тази фирма - https://www.auto-kappa.gr. За вашите дати от Ханя, предполагам с Раян сутрешните полети най-евтината кола там излиза 95 евро. Имат допълнителна застраховка FDW insurance +15€, така че общо 110 евро.

Ние ще ползваме кола от 16 до 18 юли, така че може да докладвам какво е обслужването(засега много бързо отговарят).

Иначе има автобуси до ELAFONISI и даже до SEITAN LIMANIA BEACH от Ханя , според сайта на автобусния превозвач.

За първи път ще ходим до Крит и сме две семейства с деца, затова съм си направил едно помощно място с връзки с информация за Крит. Който иска може да разгледа на - http://360bg.free.bg/crete/

 

 

 

Редактирано от pavkata
  • Харесвам 2
  • Благодаря 4
Връзка към коментар
9 hours ago, antea said:

те билетите по-отделно не са много скъпи, ама като ги умножиш по две, и за по две посоки, и така за три дни, не става много по-малко от 155 евро за кола 🙂

 

9 hours ago, ven62 said:

Мерси,

Хвърлих един диагонален поглед - както и предполагах е.

Отделно, съобразяване с часове, разписания и всички "нормални" неудобства на обществения транспорт. А залезите?

( @bad kid , една уговорка. Не споря с теб. Ти просто предостави на @Jorro възможна алтернатива )

Аз, лично, не си представям Гърция, еле па Крит, с обществен транспорт.

Но всеки знае себе си т.е. "Човек само когато знае кво му е, само аз си знам кво ми е..."

 

8 hours ago, bad kid said:

Така, де и аз няма как да ги сравня

горе долу по спомен Ханя- Елафониси около 10 евра, толкова е и Елафониси- Кисамос

до пристанището на Кисамос е около 2 евра...корабчета по 27, после Кисамос-Ханя пак около 10 евра

 

значи пак ще е около 150 евра за двама

 

Бонусът при корабче до Балос е 1 час на Грамвуса, където виждаш Балос 'отзад'

 

me11751691-gramvousa-island-crete-greece

 

8 hours ago, Lindt said:

+2 

Няма по-тъпо нещо от обикаляне на Крит без кола. Скъпо, бавно, веднъж дневно, с 200 човека от кораба на Балос и въобще ужас!

Иначе на Цикладите добре ни се получава, но към Крит питаем смесени чувства именно заради отчаяните опити за придвижване. 

 

 

7 hours ago, pavkata said:

Привет!

Ние запазихме кола за юли месец от тази фирма - https://www.auto-kappa.gr. За вашите дати от Ханя, предполагам с Раян сутрешните полети най-евтината кола там излиза 95 евро. Имат допълнителна застраховка FDW insurance +15€, така че общо 110 евро.

Ние ще ползваме кола от 16 до 18 юли, така че може да докладвам какво е обслужването(засега много бързо отговарят).

Иначе има автобуси до ELAFONISI и даже до SEITAN LIMANIA BEACH от Ханя , според сайта на автобусния превозвач.

За първи път ще ходим до Крит и сме две семейства с деца, затова съм си направил едно помощно място с връзки с информация за Крит. Който иска може да разгледа на - http://360bg.free.bg/crete/

 

 

 

Ех все се надявах, че ще мина по-тънко, но няма как. Като цяло не обичам да взимам чужди коли, камо ли рент а кар, но с предложението на @pavkata нещата изглеждат по-обещаващо- 110 евро без кредитни карти, депозити и т.н и с предполагам 40 евро гориво 150 евро тотал си е приемливо.

На всяко място първо проучвам опциите за обществен транспорт, но по гръцките острови колкото и да ми се иска това явно не е вариант. Определено ще се вслушам в съветите ви.

За сега плана е кацане-вземане на колата и директно на Seitan limania beach. Вечерта отпътуване към хотела- вечеря-нощувка. На следващия ден плаж на Елафониси,нощувка, третия ден плаж на Балос нощувка и на четвъртия летището.

Други идеи, не че ще има време за повече, но все пак. На тези плажове има ли шезлонги/чадъри, кафета и т.н?

Връзка към коментар

На Балос ако ходите с кола има едно кафе на върха, където се оставя колата. Ако ходите с лодка, кафе и ядене на лодката. Лодката до колкото си спомням побира около 20 човека и тръгват две лодки или три. Не става голямо струпване на Грамвуса, а и не на всички туристи им се катери по скалите. Едно време тръгваха само две лодки, май сега са повече. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Кораби и лодки за Балос има от пристанището в Кисамос и от кея на Фаласарна. Първият кораб от Кисамос събира около 1000 човека и през деня работи като кафене/ресторант на Балос. По-малкият кораб е за около 200 човека. Единият посещава Грамвуса на отиване, другият - на връщане. Ако не са 100% пълни, може да се разберете с екипажите да отидете с единия, а да се върнете с другия кораб, за да имате повече време за плаж.

И нещо много важно: западната част на Крит е изключително ветровита. Фаласарна е много хубав плаж, но вятърът и вълните причинени от него, развалят удоволствието.  На Елафониси пък вятърът носи студени течения и водата направо прерязва тялото. Като цяло са чудесни места, но капризите на времето не дават възможност човек да им се наслади пълноценно. Затова аз лично търся комбинация населено място с хубав плаж от подветрената източна/югоизточна страна на острова, но досега не съм прочел никъде за такава комбинация. Ако някой може да препоръча, ще съм много благодарен.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
2 hours ago, bad kid said:

На Елафониси има и шезлонги с чадъри, и кафе

На Балос май нямаше кафе...има чадъри...

А плащат ли се или е на консумация?

1 hour ago, harta said:

На Балос ако ходите с кола има едно кафе на върха, където се оставя колата. Ако ходите с лодка, кафе и ядене на лодката. Лодката до колкото си спомням побира около 20 човека и тръгват две лодки или три. Не става голямо струпване на Грамвуса, а и не на всички туристи им се катери по скалите. Едно време тръгваха само две лодки, май сега са повече. 

Ако ходим с кола колко време е пешеходенето и терена тегав ли е или си има нормални условия за слизане/качване?

21 minutes ago, Ilian359 said:

Кораби и лодки за Балос има от пристанището в Кисамос и от кея на Фаласарна. Първият кораб от Кисамос събира около 1000 човека и през деня работи като кафене/ресторант на Балос. По-малкият кораб е за около 200 човека. Единият посещава Грамвуса на отиване, другият - на връщане. Ако не са 100% пълни, може да се разберете с екипажите да отидете с единия, а да се върнете с другия кораб, за да имате повече време за плаж.

И нещо много важно: западната част на Крит е изключително ветровита. Фаласарна е много хубав плаж, но вятърът и вълните причинени от него, развалят удоволствието.  На Елафониси пък вятърът носи студени течения и водата направо прерязва тялото. Като цяло са чудесни места, но капризите на времето не дават възможност човек да им се наслади пълноценно. Затова аз лично търся комбинация населено място с хубав плаж от подветрената източна/югоизточна страна на острова, но досега не съм прочел никъде за такава комбинация. Ако някой може да препоръча, ще съм много благодарен.

Е хубава работа. Поне на Балос не става ли за къпане ? Водата си мислех, че юли ще бъде топла навсякъде. Поне на Seitan limania beach  няма ли да е топло и завет?

Връзка към коментар

На Фаласарна направо ни отвя. Бяхме седмица там, добре че си намерихме едно закътано заливче, дето почти не духаше. На големия плажа сме стояли не повече от пет минути. На Балос водата беше най-студена. До плажа се ходи около 20 минути, спускане по една пътека. Катеренето след цял ден плаж е по-неприятно. На Елафониси също духа, доста по-малко, там като че ли беше по-приятно като време. Има шезлонги, но не сме ги ползвали. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

и това с вятъра е постоянно на тези три западни плажа, така ли, независимо от месеца?

 

ние мислим за Балос евентуално с колата отгоре,  но сега като чета за корабите малко се смайвам - къде са 20 човека на лодка, според harta, къде 1200 според Илиян... и как се побира толкова народ на това място?

Връзка към коментар

Ами, ние бяхме в средата на юни и брулеше постоянно. Според местните това не било типично за юни, а за юли или август. Която дефиниция ме подсети за лятото в Норвегия - пада се на 24-ти юли, но не всяка година. Изобщо климатът напоследък е толкова шашав, че не можа да се разчита на неговата благосклонност.

 

Мястото не е проблем на Балос - стига за всички и има още. С тези от малките лодки и автомобилите сигурно стават 2000+ човека и пак не е тъпканица.

Иначе в самата лагуна водата на места е много топла, но и смърди на сяра.

Връзка към коментар

Да отбележа, че с лодка съм ходила преди 15 години някъде, ако не и повече. Началото на август нямаше вятър. От общо 4 пъти два пъти е духало много силен вятър и два пъти без вятър. Единият път отидохме, снимахме се и си тръгнахме. Не можеше да се седи. Сега се чудя дали лодките тръгват при силен вятър, но май тръгват. 

На Фаласарна е супер. Не бих се сетила за вятър, но след като някой тук спомена, се сетих за един германец който си счупи чадъра от нерви. Бореше се с вятъра доста време и Накрая започна да удря чадъра в близките скали. 

Времето е на късмет. 

Много ми харесва на Крит и за мен е любим остров. 

 

В югоизточната част е хубаво на Гайдурониси. А веднъж попаднахме на страхотен плаж с таверна, но не мога да го намеря на картата. На Превели също е хубаво. ВАИ на изток е страхотно. Има много плажове със ситен пясък, само трябва време за обикаляне и непременно кола под наем.

Последните 8 години не съм ходила на Крит.

Връзка към коментар

На Балос водата е топла защото е плитко. Постепенно става по-дълбоко и там водата е супер за плуване.

На Елафониси може да е студена водата, но е толкова хубаво, че няма как да не се изкъпеш. Отделно че да минеш до едно островче отсреща се върви пеша и водата е до кръста.

По принцип водата в Егейско море е студена. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Миналия юли бяхме и на Балос, и на Фаласарна, и на Елафониси - перфектно време, никакъв вятър и много топла вода. Въобще нямам спомен за дискомфорт, а напротив. Красотата и уникалността на тези плажове са ненадминати в моите спомени. А Балос е мястото, което считам за едно от най-невероятните, на които съм бил. Въпреки голямата жега, въпреки многото хора, въпреки трудния достъп пеша, особено нагоре, за мен Балос е номер 1 и си струва всички усилия, за да се види.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Балост е малко прехвален, особено ако има вятър. Плажът е голям, но като стоварят хората от корабите става гъчканица - хора сноват нагоре-надолу…спокойствие няма.

Към 4-5 като се изнесат корабите става доста приятно.

 

Най-хубавата гледка е от горе, някъде на половината път. 

Като слезеш долу - плаж като плаж и в едната част смърди на разложено.

Слизането е по-неприятно от качването (поне за мен).

 

Кафе има и горе на паркинга, и долу на самия плаж. Кенче бира 3.5 евра

Чадъри и шезлонги  има, но ако е ветровито  е все тая.

 

Внимавайте с рентакара - пътят до Балост е черен, и застраховката не го покрива. Хвърчат и камъчета от предните - може да иде някое стъкло. А оглеждат колите и отдолу. 

В началото на пътя прибират 2 евро за паркинг.

 

На Елафониси - ако имате чадър или не изгаряте пропуснете основния плаж и продължете по пясъчната коса към острова - има няколко закътани микро заливчета между скалите.

Може да си направите и разходка до църквата на хълма или пещерата в подножието му -за 20 минути се стига. От горе се открива приятна гледка към Либийско море.

 

За спане - Ханя или Агиос Апостоли.

 

Вечер в стария град на Ханя е много приятно, пълно с хора, има и много кръчмета и има живот.

Има градски автобус до центъра в случай че искаш да се отпуснеш с узото, такситата с 5-8 евро.

 

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.