Прескочи до съдържание

Португалия, началото на месец май


Препоръчани мнения

Аз не съм експерт относно как варират цените, но предвид, че са последователни почивни дни в България и са много търсени, смятам, че цените точно от/до България няма да намалеят (освен ако скоро има някоя промоция на Уиз от рода на 20%).

Връзка към мнение

Какъв е вашият съвет и опит до момента: да изчакам още известно време (рискувайки цените на Раян и Изиджет да се повишат, защото в момента са приемливи) или да купувам сега на високите цени на Уиз?

Личният ми съвет е да купуваш сега билетите на Уиз, ако вече си решил сериозно да летиш по това време, докато хората следпразнично са с поизтънели джобове. Към края на месеца, когато замайването от изминалите празници е попреминало, и идва време за заплати, бъди сигурен, че ще се появят нови желаещи за билети, поглеждащи към следващите празници през май, съответно покачването е неизбежно.

 

Аз не съм експерт относно как варират цените, но предвид, че са последователни почивни дни в България и са много търсени, смятам, че цените точно от/до България няма да намалеят (освен ако скоро има някоя промоция на Уиз от рода на 20%).

Първата част ти е вярна. Втората - дори и да има промоции на Уиз, точно за този празничен период през май почти сигурно е, че цените ще бъдат вдигнати или от авиокомпанията преди намалението, или заради търсенето вече ще са се повишили.

Аз не бих чакал повече, даже според мен леко си закъснял. Това, дето Жоро го пише билети за Уиз да се изчаква, и да се купуват най-много 2-3 месеца по-рано, изобщо не важи в случаи като този - с големи празници в България, или в страната, до която търсиш билет. Проверявал съм, и съм сравнявал цените им точно по такива празнични периоди вече 5 години. :)

В началото (2007-до 2009) не нагласяваха цените си според празниците, но от 2009-та изведнъж се светнаха, и вече много рядко пропускат да заложат поначало високи цени според календара с почивните дни, и големите празници.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По принцип е много рано да купуваш билети за края на април и началото на май от уиз.  Ако си заделил бюджет за самолетни билети около 250 - 300 евро, то направо взимай  билети на Луфтханза или Ер Франс.

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

Wilks е много прав. Забравете за евтини цени с НТА когато има празници, повече почивни дни, сезона на отпуските. Принципът е  малко "ден година храни". Уиз не са компания за такъв тип пътувания. Или пък от днес за утре. До март има цени за по 75Е ритърн до Португалия, даже април са добри цифрите.  За май са по 200Е. Дори да паднат, дори и да има 20% едва ли точно за тези почивни дни цените ще намалеят сериозно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз също се присъединявам към "тайфата". По празници независимо колко рано купуваш билетите ще са скъпи, особено ако има и куфари в уравнението, прекачванията с нискотарифни бързо спират да са рентабилни. Както каза wilks - тези месец-два по-рано работят добре само за ниския сезон. 

 

На Ер Франс билетите (покупка през trip.bg , малък бонус за форума) все още са активни:

 

2014-01-05_17-12-50.png

 

Според мен като теглиш чертата на всичките неудобства с лоу кост трансферите, това ще ти е по-добрата опция...

 

Както и по-рано писахме в темата, може би билет до Мадрид и от там Португалия като алтернатива, но само ако искаш да разгледаш и Испания. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте на всички с първия ми пост!

 

Здравей stevemurray и добре дошъл :)

 

Последните 2-3 седмици направих собствен рисърч, но и скриншотът на Азуон от Георги ми помогна да намеря още 1-2 варианта. Като цяло има нелоши варианти с по 3-4-часов престой по летищата, грубо казано за по 250 евро (плюс-минус 20-тина евро) на човек двупосочно.

Е, ако е за 250Е - направо се насочи към предложението на Георги с AirFrance - все още има билети  за дати 02-09.май или 02-10.май съответно за 213/219 !

 

Какъв е вашият съвет и опит до момента: да изчакам още известно време (рискувайки цените на Раян и Изиджет да се повишат, защото в момента са приемливи) или да купувам сега на високите цени на Уиз?

както вече са споменали и други участници в темата - няма какво да чакаш - за такива периоди с празници цените на нискотарифните няма да падат, а пък с други като AF - най-много просто да свършат местата.

 

Аз като търсих преди месец, когато пуснах темата - още тогава за датите около празниците не бяха ниски цените, затова в крайна сметка се спрях на седемдневна разходка точно след празниците, а именно 07-14.май и комбинацията Wizz-Ryan се получи следната:

 

07 май 2014 г.

W6 4327 

Тръгва от: София - Терминал 1 (SOF)        06:00 ч.

Пристига в: Брюксел Шарлероа (CRL)        07:45 ч.

€30

 

FR2931

DEPART (BRU)Brussels (Zaventem)             17:10hrs

ARRIVAL (LIS)Lisbon T2                               18:55hrs

€30

 

14 май 2014 г.

FR4596

DEPART (OPO)Porto                                    07:30hrs

ARRIVAL (BLQ)Bologna                                11:05hrs

€27

 

W6 4364  

Тръгва от: Bologna (BLQ)                           14:40 ч.

Пристига в: София - Терминал 1 (SOF)    17:30 ч.

€30

 

Избрах го така едно защото на отиване в Брюксел има около 9 часа между полетите, което първо е някакво подсигуряване срещу евентуално закъснение на първия полет и второ дава възможност за малка разходка и разглеждане на Брюксел, а освен това хубавото е, че Ryan ползват освен Cherleroi и Zaventem (от там е полетът ни за Лисабон), което летище е много по-близко до центъра на Брюксел.

И другата причина за избора ми беше, че комбинацията е с кацане в Лисабон и отлитане от Порто, като така в Португалия хем ще посетим и двата града (и нещата наоколо), хем няма да пътуваме напред-назад между Порто и Лисабон, както би станало ако полетите бяха от едно и също летище.

 

А и цената от 117 на човек за всички полети се получи прилична.

 

 

P.S. докато съм писал, Жоро ти е отговорил също :)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Здравей stevemurray и добре дошъл :)

 

Е, ако е за 250Е - направо се насочи към предложението на Георги с AirFrance - все още има билети  за дати 02-09.май или 02-10.май съответно за 213/219 !

 

както вече са споменали и други участници в темата - няма какво да чакаш - за такива периоди с празници цените на нискотарифните няма да падат, а пък с други като AF - най-много просто да свършат местата.

 

Аз като търсих преди месец, когато пуснах темата - още тогава за датите около празниците не бяха ниски цените, затова в крайна сметка се спрях на седемдневна разходка точно след празниците, а именно 07-14.май и комбинацията Wizz-Ryan се получи следната:

 

07 май 2014 г.

W6 4327 

Тръгва от: София - Терминал 1 (SOF)        06:00 ч.

Пристига в: Брюксел Шарлероа (CRL)        07:45 ч.

€30

 

FR2931

DEPART (BRU)Brussels (Zaventem)             17:10hrs

ARRIVAL (LIS)Lisbon T2                               18:55hrs

€30

 

14 май 2014 г.

FR4596

DEPART (OPO)Porto                                    07:30hrs

ARRIVAL (BLQ)Bologna                                11:05hrs

€27

 

W6 4364  

Тръгва от: Bologna (BLQ)                           14:40 ч.

Пристига в: София - Терминал 1 (SOF)    17:30 ч.

€30

 

Избрах го така едно защото на отиване в Брюксел има около 9 часа между полетите, което първо е някакво подсигуряване срещу евентуално закъснение на първия полет и второ дава възможност за малка разходка и разглеждане на Брюксел, а освен това хубавото е, че Ryan ползват освен Cherleroi и Zaventem (от там е полетът ни за Лисабон), което летище е много по-близко до центъра на Брюксел.

И другата причина за избора ми беше, че комбинацията е с кацане в Лисабон и отлитане от Порто, като така в Португалия хем ще посетим и двата града (и нещата наоколо), хем няма да пътуваме напред-назад между Порто и Лисабон, както би станало ако полетите бяха от едно и също летище.

 

А и цената от 117 на човек за всички полети се получи прилична.

 

 

P.S. докато съм писал, Жоро ти е отговорил също :)

А колко би станал билета ,като се добави 1 куфар(все пак никой не ходи до Португалия за 2-3 дена),като сметнеш транспорта от 1 летище до друго и като прибавиш изпитите кафета,бири,изядени парчета пици за 8-9 часа?

аха...забравих и таксуването на кредитната карта от Уиз и Раян?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С един куфар цената отива на 200 евро.

 

Абе, лека-полека хората ще осъзнаят безсмислието наречено "low cost". Говоря за България, щото като гледам в Румъния цените са различни. Ползвах "виолетовите" в периода от 2007 до 2011 година. Толкова беше "далаверата", сега вече крайните цени са напълно съпоставими с тези на традиционните компании и май повече няма да се кача на нискотарифен полет. Освен, ако нещо не се случи и не се осъзнаят, но ме съмнява при този благодатен пазар в България от гледна точка на традиции и навици за пътуване...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

аха...забравих и таксуването на кредитната карта от Уиз и Раян?

Уиз не таксуват за плащане с кредитна карта. При тях има уравнена "административна такса резервация" без значение дали плащаш с кредитна, дебитна карта, или по банков път. А и никой не те задължава да плащаш на Райън с кредитна. Имаш свободен избор сам да прецениш ако разликата от около 2 евро и нещо толкова тежко те събаря, да платиш с дебитна ;)

 

Абе, лека-полека хората ще осъзнаят безсмислието наречено "low cost". Говоря за България, щото като гледам в Румъния цените са различни. Ползвах "виолетовите" в периода от 2007 до 2011 година. Толкова беше "далаверата", сега вече крайните цени са напълно съпоставими с тези на традиционните компании и май повече няма да се кача на нискотарифен полет. Освен, ако нещо не се случи и не се осъзнаят, но ме съмнява при този благодатен пазар в България от гледна точка на традиции и навици за пътуване...

За Уиз и положението, в което са поставени в България си прав. Но както и сам отбелязваш, не така е в други държави, където не са почти монополисти както в Полша, Унгария, или Румъния. Но не генерализирай така всеобхватно за "никога на нискотарифни полети", защото във Великобритания, Италия, Испания, Германия нещата не стоят така, и цените на нискотарифните трудно могат да бъдат конкурирани от традиционните авиокомпании. Ососбено където Райън и ийзи имат добре развити бази, или пък има други местни нискотарифни както е в Румъния и Италия. Само споменавам, пък не се знае.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря на всички! Честно казано, ме хвърлихте в дълбок размисъл...

Това, което донякъде ме спира за офертата на AF, е, че обратният полет е в 6 сутринта (т.е. най-вероятно означава такси до летището), както и двойното изминаване на разстоянието Лисабон-Порто...

Но при всички случаи ще се обсъди на семейния съвет!

Връзка към мнение

За Уиз и положението, в което са поставени в България си прав. Но както и сам отбелязваш, не така е в други държави, където не са почти монополисти както в Полша, Унгария, или Румъния. Но не генерализирай така всеобхватно за "никога на нискотарифни полети", защото във Великобритания, Италия, Испания, Германия нещата не стоят така, и цените на нискотарифните трудно могат да бъдат конкурирани от традиционните авиокомпании. Ососбено където Райън и ийзи имат добре развити бази, или пък има други местни нискотарифни както е в Румъния и Италия. Само споменавам, пък не се знае.

 

Така, така, естествено, че нямам за цел да генерализирам. Просто отбелязвам факти. За първи път летях с Уиз до Лутън през 2007 г. Помня, че цената беше изключителна. Това ме накара да ги ползвам и за едно пътуване до Милано, а след това и до други точки в Европа. В един момент се превърнаха в предпочитаната авиокомпания за мен. И всичко тръгна надолу от 2011 г. Ако не се лъжа ти също беше писал нещо подобно. Не знам какво точно стана (или по-скоро знам, комплексни са причините), но през тази година Уиз окончателно приключиха с "романтичния" период в България и решиха да наваксат пропуснатото. Естествено, колкото и да мрънкам, продължавам да ги ползвам. Само преди половин година летях отново с тях, а в следващите години сигурно непрекъснато ще се ослушвам за евтини полети до Холандия по други причини. Така че онова "май повече няма да се кача на нискотарифен полет" да не се чете буквално, просто споделям мъката си едно по-романтично време...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Според мен си има евтини билети при Уиз, но си трябва дебнене. Може би просто евтините седалки не са чак толкова много колкото са били преди!  Септември месец летях Айндховен - София за 20 лева, а София - Бергамо мисля, че беше около 40 лева - за мен това е евтино! Като се има предвид, че в тези пари е включена 15 лева административна такса, то първият ми билет е струвал 5 лева, а втория - 25 лева!!!

А по темата за багажа, ако човек е тръгнал за 1 седмица някъде не му трябва повече от голям ръчен. Аз съм жена и на мен ми стига (нося си дрехи за всеки един ден) :) !

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Ех, тема за и против нискотарифните номер 34823948234. Мисля, че всички сме достатъчно големи да си правим сметката, какво им е на тия цени, които ги пускам през 1-2 седмици. Супер подходящи за 2-3 дни, за такъв тип кратки пътувания никой не може да бие уиз и изи. Както и да е, темата е търсене на билети за Португалия и не ми се иска да я отцепвам, ама понеже въртим все в кръг по тоя въпрос колко е смислен лоу коста да вземем да си направим една тема тип клюкарник и по тоя въпрос. И между другото, аз изкарах 2 седмици в България без куфар...

 

stevemurray, 307 евро има билет с TAP - София - Лисабон, Порто - София. Ако искаш да го разпиша подробно. Ако нискотарифната комбинация ти е 250 евро, може би си заслужава...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А колко би станал билета ,като се добави 1 куфар(все пак никой не ходи до Португалия за 2-3 дена),като сметнеш транспорта от 1 летище до друго и като прибавиш изпитите кафета,бири,изядени парчета пици за 8-9 часа?

аха...забравих и таксуването на кредитната карта от Уиз и Раян?

Предполагам си забелязал, че първото, което посъветвах stevemurray, е да се насочи към предложението на Георги за AirFrance  и така няма да има грижи за куфари, нали? :)

 

като се добави 1 куфар(все пак никой не ходи до Португалия за 2-3 дена

Аз за една седмица мога да се оправя и без куфар, хората, с които пътувам - също. Освен това не обичам после висенето на лентата за чакане на чекиран багаж. Загубен чекиран багаж също не е нещо изключително рядко срещано. ;)

Иначе за нашето пътуване аз предложих на групата (и най-вече на дамите ;) ) ако имат нужда да вземем и един (или два) "голям салонен багаж" , което е малък куфар, но не се появи нужда. Иначе това би струвало още 23.

 

като прибавиш изпитите кафета,бири,изядени парчета пици за 8-9 часа?

Тук нещо не мога да схвана :rolleyes:  - пиенето на кафе, бира и хапването на пица е някакво принудително наказание ли? :rolleyes:

И каква е връзката на това с какво авиокомпания пътуваш и това дали в определен ден ще ядеш или ще гладуваш? :rolleyes:

 

забравих и таксуването на кредитната карта от Уиз и Раян?

Това пък съвсем не го разбрах, би ли пояснил за какво таксуване иде реч? :rolleyes:

 

В крайна сметка - просто споделих аз как съм постъпил и какви са ми съображенията - малка разходка от 5-6 часа в Брюксел и спестяване на отиване-върщане Порто-Лисабон.

Всеки си избира опциите според предпочитанията и възможностите, нали? ;)

Който иска може да си вземе и шест куфара. Който иска може да пътува и в първа класа, разбира се. :)

Някой даже си имат и собствени самолети :)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

То тук няма еднозначен отговор и колкото повече опции, толкова по-добре :) . Пък всеки да си мисли коя точно най-добре му пасва на желанията. На мен лично варианта на Фичо ми харесва, това на първо четене, защото не съм го мислила много. Наистина с куфар може и да се получи горе- долу към 200е, но ако двама пътуват с един голям куфар няма да е точно такава сметката, щото ще се върже към 300 евро общо за двамата или там някъде и няма връщане към началната точка,  пък опцията на Георги за по 250е ще иде 500е за двама човека. От друга страна, може някой да не иска да прекарва няколко часа в Брюксел и да загуби цял ден в път. щото на практика първия ден в Португалия само ще се спи  и т.н и т.н

 

На мен лично ми е полезно да се дават повече опции.

Редактирано от Бръмбар
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

stevemurray, 307 евро има билет с TAP - София - Лисабон, Порто - София. Ако искаш да го разпиша подробно. Ако нискотарифната комбинация ти е 250 евро, може би си заслужава...

 

Ще съм благодарен да го разпишеш!

Връзка към мнение

Благодаря на всички! Честно казано, ме хвърлихте в дълбок размисъл...

Това, което донякъде ме спира за офертата на AF, е, че обратният полет е в 6 сутринта (т.е. най-вероятно означава такси до летището), както и двойното изминаване на разстоянието Лисабон-Порто...

Но при всички случаи ще се обсъди на семейния съвет!

 

Има нощен автобус, който може да хванеш от центъра до летището. Ето разписанието от официалния сайт на компанията: http://www.carris.pt/en/bus/208/ascendente/. Пътят излизаше някъде около 35-40 минути, т.е. този в 03:30 ти върши отлична работа.

 

Според някои източници таксито от центъра до летището излиза около 10-12 евро, което съвсем не е някаква кожодерска сума и си е отличен бекъп план.

 

Относно Порто, гледам, че си предвидил около 4 пълни дни за тази екскурзия - бих казал, крайно недостатъчни за качествено обхождане дори само на Лисабон и околностите, какво остава да се бие път и до Порто. Аз бих си оставил Порто за друга екскурзия и бих се съсредоточил само върху Лисабон и района. Така ще имаш достатъчно време за едно по-качествено усещане на един от най-прекрасните европейски градове, че ако щеш, и за плаж дори из съседните курортни градчета. Ако ти доскучае, винаги може да дръпнеш на юг. Но ти си знаеш най-добре предпочитанията.

 

Благородно ти завидях на плановете. Приятно изкарване и да се похвалиш после тук в текст и снимки :)

Редактирано от Meidj
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ами какво да ви кажа... стрелях :)

Оказа се, че в обратната посока има още по-добра оферта...

post-561-0-95789700-1389195193.png

А общата цена за 2-ма падна до $689,40 или грубо казано 1000 лева :yahoo:

 

За тези, които се интересуват, ето и двата основни lowcost варианта, на които се бях спрял, но цените на Wizz от последната седмица ме отказаха категорично. Днес видях някакви 20%-ни отстъпки, но нещата пак не излизат особено добре:

 

Това са таблици, които май не излизат особено добре в браузъра:

 

1. SOF-LGW-LIS-OPO-MAD-SOF 

 

Date Weekday Flight type Fl1 from Fl1 to Fl1 time Fl1 airline Fl1 price/person, EUR Fl2 from Fl2 to 2nd flight Airline Fl2 price/person, EUR Luggage, EUR Total, EUR 4/28/2014 Mon Depart SOF LGW 11:40 - 12:55 easyJet 64 LGW LIS 17:05 - 19:45 easyJet 48 39 263 5/3/2014 Sat Return OPO MAD 06:30 - 08:45 Ryan 30 MAD SOF 20:20 - 00:50 Wizz 73.39 40 246.78

 

Тук имаше един много удобен следобеден полет на Ryan, който изчезна...

 

2. SOF-HHN-OPO-LIS-LTN-SOF

 

Date Weekday Flight type Fl1 from Fl1 to Fl1 time Fl1 airline Fl1 price/person, EUR Fl2 from Fl2 to 2nd flight Airline Fl2 price/person, EUR Luggage, EUR Total, EUR 5/2/2014 Fri Depart SOF HHN 12:30 - 13:55 Wizz 75 HHN OPO 18:15 - 19:55 Ryan 47 35 279 5/8/2014 Thu Return LIS LTN 15:50 - 18:30 easyJet 37 LTN SOF 21:20 - 02:25 Wizz 44 40 202

 

Категоричен съм, че чекиран багаж ни трябва, затова съм го включил в калкулациите.

 

Имам и още примери за отиване и връщане, като интересни откъм цени са например отпътуване на 28 април с Уиз до Бергамо сутринта, време за разглеждане на Бергамо/Милано и полет вечерта от Милано Малпенса до Лисабон с easyJet с обща цена около 220 евро, вкл. и 1 чекиран багаж. А за връщане, но за съжаление пак от Лисабон: следобеден полет на easyJet до Лутън и оттам до София с Уиз: общо около 200 евро за 2-ма, вкл. и 1 чекиран багаж.

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Чудесно, не се бях сетил да проверя дали София - Порто/Лисабон - София ще се получи по-евтино. При положение, че имате багаж и за празниците цената си е прилична. 

 

П.П. още един ПМЛ-аджия тук :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тъкмо се чудех дали това е наш Крюшо, ама той бил, изглежда :)

 

 

Аз съм, разбира се :lol: нямам думи направо!!!

Мейдж е Мейджъра, предполагам???

Жоро, а ти кой си? Може и на лични :)

Връзка към мнение

Аз съм, разбира се :lol: нямам думи направо!!!

Мейдж е Мейджъра, предполагам???

Жоро, а ти кой си? Може и на лични :)

 

Я! Людовик Маривон Крюшо! Самият той! :) Ей, скакауец! :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Фичо, още малко и си на кантар за връзката с Уиз. Получи ли уведомление за промяната? FR = FB по промени в разписанията. Кърпят, кърпят! :lol:

 

 

 

14 май 2014 г.

FR4596

DEPART (OPO)Porto                                    07:30hrs

ARRIVAL (BLQ)Bologna                                11:05hrs

€27

 

W6 4364  

Тръгва от: Bologna (BLQ)                           14:40 ч.

Пристига в: София - Терминал 1 (SOF)    17:30 ч.

€30

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.