Прескочи до съдържание

Египет - бързи въпроси


prozium

Препоръчани мнения

Пускам темата, защото забелязах, че няма такава, а и имам няколко бързи въпроса на тема Египет 🙂

А именно : 

 

1. Ужасно горещо ли е през Август из морските курорти  - Шарм, Хургада, Марса Алам ? Под ужасно горещо разбирам нетърпимо и граничещо с опасното.

2. За шнорхелинг и фридайвинг кой курорт бихте предпочели ? 

 

Планът е да прекараме 9 дни в Египет с цел гмуркания, няколко от дните със сигурност ще си наемем организирани турове насам натам за гмуркане, но ми се иска и в заливите около хотела ни също да става за шнорхелинг.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

1. Да. Нали все пак отиваш за кеф, а не за изпитание на волята 🙂

2. Махни Хургада. От другите две. 

 

Шарм е по туристическо, хубави хотели и ако си за първи път по добре. 

Марса Алам е по пущиняк така да се каже 🙂

И на двете места най добрите сайтове са с лодка или liveaboard. 

 

3. Всичко горенаписано си е мое мнение. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Бил съм август в Египет, Мароко и Йордания. Времето е ужасно горещо, но в добре климатизиран автобус, хотел, кола и т.н. се издържа. Климатикът е много важен и за нощно време ако искаш да спиш! За шнорхелинга е силно препоръчително да си мажеш често и обилно гърба и краката с крем против слънце, Друг вариант е да си с поло с дълъг ръкав. Във водата изобщо не се усеща как изгаряш, защото те охлажда, но за 1-2 часа шнорхелиг може жерстоко да изгориш и да си провалиш почивката.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 1.08.2019 г. в 6:45, ivooo каза:

1. Да. Нали все пак отиваш за кеф, а не за изпитание на волята 🙂

2. Махни Хургада. От другите две. 

 

Шарм е по туристическо, хубави хотели и ако си за първи път по добре. 

Марса Алам е по пущиняк така да се каже 🙂

И на двете места най добрите сайтове са с лодка или liveaboard. 

 

3. Всичко горенаписано си е мое мнение. 

Видях нелоша оферта за Марса Алам от Милано.  Още нямаме билети за никъде през есента.

1."По-пущиняк" означава, че не си струва да се мръдне от хотела ли?

2.Не успяхме да изкараме курс за гмуркане /все нещо става/, та предполагам ще предлагат шнорхелинг турове или някой местен да ни вози до риф?

3.Чета, че ноември бил подходящ месец с температура на водата 27 градуса. Възможно ли е? И ветровете как са?

4.Хотелът, който се предлага е нов. Така пише по сайтовете и във FB. Дали наистина е така, според вас. Не сме били в Египет.

За първа година нямам билети за никъде и всеки ден гледам оферти.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@lesy В почти всеки хотел се предлагат шнорхелинг турове със спиране до paradise island за обяд и малко плаж, на нас много ни хареса. Бяхме последната седмица на октомври и времето беше топло, но без непоносима жега. Мисля, че ноември, ще е още по-подходящо.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 3.09.2019 г. в 15:27, lesy каза:

Видях нелоша оферта за Марса Алам от Милано.  Още нямаме билети за никъде през есента.

1."По-пущиняк" означава, че не си струва да се мръдне от хотела ли?

2.Не успяхме да изкараме курс за гмуркане /все нещо става/, та предполагам ще предлагат шнорхелинг турове или някой местен да ни вози до риф?

3.Чета, че ноември бил подходящ месец с температура на водата 27 градуса. Възможно ли е? И ветровете как са?

4.Хотелът, който се предлага е нов. Така пише по сайтовете и във FB. Дали наистина е така, според вас. Не сме били в Египет.

За първа година нямам билети за никъде и всеки ден гледам оферти.

@lesy Ходили сме много пъти но преди т. н им революция. Под пущиняк значи че нямаше много лъскави хотели а за тази дестинация бих препоръчал само 4 и 5 звезди, че са им много странни звездите . Ноември си става водата. Иначе сме изстивали по всяко време на годината на шнорхел защото няма кой да ни изкара от водата 😊.

 

Много любима дестинация. Там се зарибихме по гмуркането. По близо и по евтино беше от Черно море, а във водата няма даже и база за сравнение с нашето , Средиземно или Карибите. 

 

 

Не се коси ние рядко сме с билети за някъде. Като има да се ходи билетите сами те намират😊.

 

Ако не те намерят може да отидеш на място което ти харесва без значение че е за 20 пореден път😊 или за трети за една година😊

 

IMG_20190905_174822.jpg.1dbb38fda6eccb0f324ae8c8d86341db.jpg

  

Сиписо писо ☺️

 

IMG_20190905_095044.thumb.jpg.875f4ebab874e23f92819b5aea7969f1.jpg

 

IMG_20190905_085959.thumb.jpg.dca5addab9cc10cbd8526b0cffed0d58.jpg

Тоба

IMG_20190904_164532.thumb.jpg.47dd620c9d2f9ce8d0e58e83a289caae.jpg

 

Наздраве с палмово вино 😊

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Имам няколко въпроса за Египет:

-          Относно облеклото – има ли места, на които са задължителни (или поне силно  препоръчителни) дълги панталони и дълги ръкави? Ясно е, че шорти и голи рамене ще се избягват.

-          На летището има ли приемливи курсове за обмяна на валута? Че тук маржът е доста голям

-          Искаме да си купим местна Сим карта, основно с интернет. Можете ли да препоръчате мобилен оператор или тип карта или нещо?

-          Лесно ли се намира вода - особено по време на круиза по Нил?

Връзка към мнение

По първия въпрос, никакви проблеми с облеклото. По последния, вода има навсякъде на брега, само трябва да се внимава да е от стек. Предупредиха, че имало фалшива, нагласяли капачките някак да не личи, че е отваряно шишето. Ние не сме имали проблеми.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Няма никакви проблеми с облеклото - и шорти, и голи рамене не са никакъв проблем. Само в джамиите няма да пуснат жени в този вид. Преполагам сте на организирана екскурзия и няма да ходите по по-нетуристически места, където бихте предизвикали повече внимание ако облеклото е малко по-така. По курортните градчета хората се обличат, както в родните си страни.

 

Минерална вода има навсякъде. Особено в места като Хургада, където чешмяната вода не става и за кафе, защото е пълна с пясък, и местните си пият само минерална. По-добре си купете от някое магазинче, щом има случаи на такива отворени бутилки. Аз не съм чувала и ние не сме имали стомашни проблеми никъде из Египет.

 

Не знам за кое летище точно става дума. Аз съм теглила паунди от революта на банкомат на летището в Луксор, например, без комисионна. В Кайро и Хургада съм сменяла долари и евро на банкомати, които обменят валута. Няма допълнителни разходи по обмяната и курсовете са добри. За мен са най-удобният вариант. В банка също се обменят пари. Има и чейндж бюра, разбира се. Винаги на място е по-изгодно, отколкото в България.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 28.10.2019 г. в 12:26, deyan каза:

 

-          Искаме да си купим местна Сим карта, основно с интернет. Можете ли да препоръчате мобилен оператор или тип карта или нещо?

 

Сим карта си купете задължително от летището ако кацате в Хургада. 20 ГБ бяха на цена 16 долара, което си беше на много добра цена. За сравнение цената в офис в централната част на 4 ГБ се продаваше на 9 долара. Местна валута може на летището, в хотела или в обменни бюра.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
Галин Маргаритов

Здравейте ,март месец ми предстои екскурзия ( круиз ) в Египет и аз имам няколко въпроса

Има ли големи разлики в температурите денем и нощем ?

Каюта на кораба с отварящ се прозорец ( ако разбира се има)или не ?

С каква валута е най - удобно и икономично да се пазари в Египет ?

Как мога да си вкарам алкохол за собствена консумация ?

Нужни ли е да си носим някакви лекарства ?

И един много важен въпрос за мен ,има ли комари или други подобни насекоми и как да се предпазим ?

Връзка към мнение
1 hour ago, Галин Маргаритов said:

Здравейте ,март месец ми предстои екскурзия ( круиз ) в Египет и аз имам няколко въпроса

Има ли големи разлики в температурите денем и нощем ?

Каюта на кораба с отварящ се прозорец ( ако разбира се има)или не ?

С каква валута е най - удобно и икономично да се пазари в Египет ?

Как мога да си вкарам алкохол за собствена консумация ?

Нужни ли е да си носим някакви лекарства ?

И един много важен въпрос за мен ,има ли комари или други подобни насекоми и как да се предпазим ?

1.Разликата не се усеща, но ако имате екскурзия с автобус задължително вземете връхни дрехи, защото шофьорите надуват нощем климатиците и студа не се търпи.

2. Можеш да се пазариш и в местна валута, и в долари (те предпочитат тях), според мен зависи на теб как ти е удобно и дали ще намериш от къде да купиш валута, ако не носиш от България.

За алкохола не мога да кажа, нямам мнение и опит

3.По принцип Египет е по-туристическа част така да се каже в сравнение с останалата част на континента и няма комари и болести от рода на малария, поне аз не съм имала проблеми и не съм чувала някой да е имал. Единственото важно, което се сещам е някакви лекарства за стомашни проблеми, понеже е много вероятно храната им да не ви понесе на евеопейските стомаси.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 2 часа, Галин Маргаритов каза:

Здравейте ,март месец ми предстои екскурзия ( круиз ) в Египет и аз имам няколко въпроса

Има ли големи разлики в температурите денем и нощем ?

Каюта на кораба с отварящ се прозорец ( ако разбира се има)или не ?

С каква валута е най - удобно и икономично да се пазари в Египет ?

Как мога да си вкарам алкохол за собствена консумация ?

Нужни ли е да си носим някакви лекарства ?

И един много важен въпрос за мен ,има ли комари или други подобни насекоми и как да се предпазим ?

Прозорците в каютите на нашия кораб не се отваряха. Те са огромни и гледката през тях е вълшебна. Комари нямаше, освен местните търговци, които са мнооого напористи. Нямаше никакъв проблем да си вкараме алкохол навсякъде. Задължително си носете лекарства. Тамошната бактерия предизвиква или стомашно разстройство или обратното.  На моята спътничка й се наложи лечение с антибиотици, а ние нямахме. Там антибиотик се купува само с рецепта. Застрахователната компания си свърши перфектно работата и лекарят дойде в хотелската стая. След прегледа извади от чантата си антибиотик и други. Вече без антибиотик няма да пътувам. Относно температурата проверете преди пътуването. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

За антибиотиците, то и тук уж се купуват само с рецепта. Но (за съжаление) и в Египет е като у нас. Във всяка аптека ще ви дадат антибиотик и без рецепта. (Има го вариантът ние да сме били достатъчно убедителни, че сме медицински лица, въпреки че не си носехме документите за това, но не ми се вярва само това да е причината да ни отпуснат антибиотици без рецепта). Въпросът е, че особено по време на круиза рядко ще имате възможност да попаднете на аптека, а пък ако ви се наложи да е в петък, шансът да намерите отворена аптека клони към нула. Помолете екскурзовода за помощ. Иначе антибиотиците са около 5 пъти по-евтини, отколкото у нас.

 

Малария в Египет няма, комарите не са в изобилие, както по други места, но не пречи да си имате репеленти. При всички случаи се запасете с антидиарийни лекарства.

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 51 минути , Вероника каза:

Там антибиотик се купува само с рецепта.

Това не е точно така. Купуват се без проблем лекарства, включително и антибиотици. Лично преживяно. И между другото, лекарствата са им качествени и ефикасни, а аптекарите доста компетентни. Има и превод на английски.

Чувала съм от много места за стомашни проблеми по време на организираните екскурзии, но за мой късмет ли или поради това, че аз не съм била на ол инклузив, за вече доста на брой посещения не съм имала никакви оплаквания. 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Галин Маргаритов

А бе ,хора ,вие ще ме откажете ,тъкмо подписах договора .Явно ще трябва да нося повече ракия ,да убия бактерията по с време 😂

  • Браво 2
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Не сме имали здравословни проблеми никакви. А тогава имаше и птичи грип...

В автобуса до Абу Симбел умряхме от студ....та си трябват якета.

 

От нашето летище си взехме бутилка уиски, не знам дали има ограничение да си внесеш.

Връзка към мнение

Здравейте,

може ли да ми препоръчате на 1во място чист! хотел в Кайро , на добра локация и ниска цена ? Миналата година като бях за 1ви път останах в Кемпински и за парите дето дадох не ми хареса, отгоре на всичко не зная с какво бяха чистили/прали, но беше силен препарат ли ? нз какво..и двете нощи само ме дразнеше гърлото и не спирах да кашлям, даже на моменти се изненадвах, че не мога си успокоя кашлицата, толкова беше пропита стаята от "чистене" Моля да споделите хотелче чисто и бюджетно ? Благодаря предварително !

Връзка към мнение
Галин Маргаритов

Здравейте ,заслужава ли си посещението до Абу Симбел в Египет ?Имам в предвид няма ли в един момент пренасищане от статуи ,пирамиди и фараони .По принцип ще бъдем на круиз и ще посетим Кайро ,Луксор,Хургада ,Едфу,Асуан .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И според мен си заслужава🙂За мен Абу Симбел и Карнак бяха най-впечатляващите и мащабни забележителности.

Така описана програмата ви предполагам ще е с някой от пакетите на туристическите агенции, с които при ходенето до Абу Симбел обикновено се изисква тръгване около 4:00-4:30 сутринта от кораба😉

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Някой може ли да ми даде контакти на туристическа или транспортна фирма в Египет, която да попитам за трансфер от Таба до Кайро и обратно. 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, предстои ми круиз по Нил с посещение на доста храмове по поречието на Нил, посещение на Кайро и нощувки в Хургада. Откъде е най-добре да обменя египетска валута - в България или на летището? Долари да обменям ли? 
 

Връзка към мнение

Здравей, ние бяхме преди около 3 месеца в Египет, не ни е трябвала тяхната валута за абсолютно нищо, всичко може да платиш в долари, която на туристическите места е доста по-разпространената валута. Обмени си долари и не би следвало да имаш проблеми. Щом ще си на организирана екскурзия, от самата агенция може да те насочат къде да обмениш пари ( в България е доста неприятен курса),  те и самите екскурзоводи предлагат да обменят някакви дребни суми, ако някой много държи да има египетска валута.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.