Прескочи до съдържание

Египет - бързи въпроси


prozium

Препоръчани мнения

След като получих много полезна информация от тази тема, да дам и аз моите 5 ст. по темата. Бяхме  7 дни в Шарм ел Шейх с основна цел гмуркане и 1 ден в Кайро и пирамидите. Организирано пътуване поради много причини. (не бях го практикувала от 10 г. , но нямам особени забележки, може би попаднахме на кОлтурна група в чартъра 🙂 ).

Препоръчвам хотел Stella di mare основно заради рифа, който е прекрасен (качих снимки в темата В момента съм, но ако има желаещи и тук мога да бодна. В морето се влиза от  2 понтона/платформи и рифът е много достъпен дори за хора не особено умели в плуването). Бяхме 10 души компания и всички сме единодушни, че на домашния риф видяхме повече риби и корали, отколкото на прехваления Рас Мохамед.

Хотелът и като услуга е добър - не си просят бакшиши, не са нахални, добра храна, много чисто, добър сервиз с малки изключения, но ако се оплачеш или споледиш впечатления на guest relations веднафга ставаш VIP. 🙂 По техни думи бяхме първите българи в него, но аз не съм убедена в правотата им. Нетът - префектен на цялата територия на хотела, страхотен азиатски ресторант. Без руснаци и украинци май беше зает под 50 %. Страхотно попадание най-вече заради рифа. 

Бих препоръчала и дайвинг курса - и трите щерки + баща им го изкараха. На един инструктор се падат 1 или макс. двама курсисти. Не препупват, не цепят секундата на две, даже отпускат повечко време под водата, внимателни и любезни са.

В Кайро съм била преди 25 г. и има напредък откъм мръсотия и мизерия, но не е моето място.  В 25-милионен град има 18 светофара, от които работат само 3. Хотелът ни беше на 50 м от Нил и ни отне поне 10 мин да пресечем 4 платна. Както каза екскурзоводът тук е демокрация - бибиткат, свирят, мотопеди се мушат, сменят рязко платната без да сигнализират, пушачите се возят почти отвън, висящи на вратите на автобусите и са задяват: Хабибиии ! Жунгла някаква. (Като си легнахме вечерта и мъжът ми казва ; Няма ли да затвориш вратата на терасата, че е много шумно. 😂. На 8 етаж бяхме). Музеят определено си заслужава, макар, че по-ценните експонати май са в GB, а и случихме на страхотен екскурзовод. 

Пирамидите и Свинкса... хм, не е моето. Величествени са, но не ме грабват. (при предишното си посещение получих нещо като паник атака /клаустрофибия влизайки в Хеопсовата пирамида и може би след тази случка не са ми тръпка), а и целия прах, пепел, жега и алъш-вериш,там не са ми по вкуса (не, че не участвахме,де, ама сме 4 женки сепак 😉 ).

Екскурзиите, които правихме са до Рас Модамен и Меджик айлънд - добра е, тур в пустинята с чай при бедуините - може да се прескочи и делфинариум и плуване с делфини заради 2 от щерките - заслужава си, но е time consuming.

От хотела наехме бус до Old town - интересно е за вечерна разходка и пазар. 

Взехме карти за нет 18 и 33 GB, които май не използвахме и на 1/3, но не можах да рискувам денонощно пилене как не могат да комуникират с гаджета и приятели.

Не ги предлагам тук, че бая насторйки им правиха момчетата в магазина, докато ги подкарат. (както е описано по-напред няма как да ги пропуснете на излизане от летището).

Може би ще е полезно да опиша процеса по ваденето на визите. Автобуса ви изипва от самолета на терминала. Качвате се по стълбите или ескалатора и вляво има портативни гишенца, от които взимате формулярите (малки картончета формат А6). Попълвате ги и отивате пак вляво има 2 стайчета, в които давате попълнените формуляри и паспортите, плащате и ви дават визата, която е стикер. Оттам продължавате надясно за паспортен контрол. Снимат ви, вземат ви отпечатъци и на двете ръце, лепят визата в паспорта, бият печат и voala. всичко това за 5 човека ми отне ок 30 мин, щото само чукча писатель на формулярите. Има много полиция и са услужливи. Пиша го подробно, защото едната мацка от групата ни не беше разбрала, че момента с визите и плащането е преди паспортния контрол и се наложи да чака 2 пъти на опашка.

На връщане летяхме от Кайро и прекарахме багажа през 3 скенера, но пък за сметка на това не правят проблем за течности и аерозоли, които, както разбрахме в последствие, моите щерки са имали в изобилие по раниците.

Ако някой се е наточил за пазар в Duty free-то има евтини цигари: Karelia -12 долара, Davidoff - 26 още 4-5 световни марки + някакви местни също на добри цени.

Разплащахме се в долари, купени оттук. 

Комарите, ах, комарите - уж пръскаха в хотела, но краката ни (еле моите стъпала и глезени) бяха като болни от варицела. Нищо не ги мори, ни българско, ни египетско пръскало, но поне не сърбят зверски. Първата нощ в стаята бихме комари ор 3.30 до 4.30, после купихме машинки, но никой от останалите 3 стаи не се оплака, та може би са се били развъдили някак.

 

  • Харесвам 10
  • Благодаря 5
Връзка към коментар

Аз понеже съм решила да отидем на море в Египет тази есен, въпреки скептицизма на @Mary, затова с интерес разглеждам хотелите при положителни отзиви за домашен риф. Но не мога да не се запитам защо през май в букинг стаите в Stella di Mare започват от 500 евро, а през октомври от 2100 евро. Това оптимизъм ли е, много по-добър сезон ли е или какво? 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , Lindt каза:

Аз понеже съм решила да отидем на море в Египет тази есен, въпреки скептицизма на @Mary, затова с интерес разглеждам хотелите при положителни отзиви за домашен риф. Но не мога да не се запитам защо през май в букинг стаите в Stella di Mare започват от 500 евро, а през октомври от 2100 евро. Това оптимизъм ли е, много по-добър сезон ли е или какво? 

Топ сезон.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , mililia каза:

Топ сезон.

Възможно е, но седмицата 24-31 декември е по-евтина с 30 %, от октомври. Така де, има много време до есента, сигурно ще изкристализира това пътуване. 

Връзка към коментар
преди 18 минути , Lindt каза:

Възможно е, но седмицата 24-31 декември е по-евтина с 30 %, от октомври. Така де, има много време до есента, сигурно ще изкристализира това пътуване. 

Ами седмицата 24-31 декември сигурно е важна за туроператорите, които водят групи там, но топ сезонът за море е октомври. Погледни за началото на ноември. Ние бяхме тогава и времето беше идеално. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lindt каза:

Възможно е, но седмицата 24-31 декември е по-евтина с 30 %, от октомври. Така де, има много време до есента, сигурно ще изкристализира това пътуване. 

Доколкото ми е известно, повечето хора се плащат от времето - казват, че в края на м. май им е много топло. Аз нищо не казвам, понеже като цяло мога да нося на топлина, за разлика от близките ми, които сипят огън и жупел по жегата. За повечето хора 35+ градуса са непоносими. Септември също не е популярен по тази причина.
Сега към отиващ към по-нисък сезон добави и фактори като last minute offer - май месец  е още две седмици.
Декември не е ужасно лошо, но не е супер по масовите стандарти откъм топлина на въздуха и водата за плуване, гмуркане. От друга страна е супер популярен вариант за пътуване по дългите почивни дни на коледните празници.

Подкрепям @mililia, че ноември може да е изключително добър баланс откъм бюджет/климат.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Lindt каза:

Аз понеже съм решила да отидем на море в Египет тази есен, въпреки скептицизма на @Mary, затова с интерес разглеждам хотелите при положителни отзиви за домашен риф. Но не мога да не се запитам защо през май в букинг стаите в Stella di Mare започват от 500 евро, а през октомври от 2100 евро. Това оптимизъм ли е, много по-добър сезон ли е или какво? 

Всичко опира до сезон и търсене.

Можеш да провериш какво предлагат и западни агенции - често имат добри цени.

 

Ние бяхме в Jaz Fanara Resort и от няколко приятели съм чула, че пред него и Reef Oasis Beach Resort са най-добрите рифове.

Мисля Еми бяха във втория.

Непрекъснато имаше между 3 и 8 корабчета, които водеха екскурзианти за шнорхелинг и гмуркане.

През Оазис има понтон, по който можеш да вървиш и да стигнеш до стената, а пред Джаз няма понтон, но коралите започват доста по-близо до брега. Работата на спасителя на нашия плаж беше да свири на тези, които стъпват по коралите, когато има отлив.

На мен в началото на април ми беше леко хладна водата. Следващото ходене ща планирам за някоя есен.

 

Много похвалиха по-нетуристическия Дахаб и сигурно там цените са по-ниски. Нямам личен опит с плажовете в него - само за малко се разходихме по улицата с магазините и ядохме в един ресторант.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Lindt каза:

Аз понеже съм решила да отидем на море в Египет тази есен, въпреки скептицизма на @Mary, затова с интерес разглеждам хотелите при положителни отзиви за домашен риф. Но не мога да не се запитам защо през май в букинг стаите в Stella di Mare започват от 500 евро, а през октомври от 2100 евро. Това оптимизъм ли е, много по-добър сезон ли е или какво? 

Ноември е прекрасен за Шарм ел Шейх, за Хургада не става. Ако ще ходите за една седмица и на хотел, погледни агенции, ще ти излезе доста по евтино и хотел и полета, а така ще спестиш и време.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 4 часа, Lindt каза:

Аз понеже съм решила да отидем на море в Египет тази есен

Нека тогава Жужо да тропне по масата и да предпочете Карибите, защото Египет според мен не става за море... 😛

  • Шок 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Duke каза:

Нека тогава Жужо да тропне по масата и да предпочете Карибите, защото Египет според мен не става за море... 😛

Майтапиш се, но преживях безсънна нощ след прибирането в неделя, терзаейки се как да убедя Жижо, че сме длъжни да ходим на Карибите като придружители на меден месец, щом сестра ми иска да отидем.

Чак четох някакви теми в 3 през нощта, търсейки аргументи, че там не е страшно тъпо. 

 

П.П. После се оказа, че аз само съм длъжна да организирам такава глупост, но не съм поканена и си отдъхнах. 

Връзка към коментар
преди 4 часа, Mary каза:

Всичко опира до сезон и търсене.

Можеш да провериш какво предлагат и западни агенции - често имат добри цени.

 

Ние бяхме в Jaz Fanara Resort и от няколко приятели съм чула, че пред него и Reef Oasis Beach Resort са най-добрите рифове.

Мисля Еми бяха във втория.

Непрекъснато имаше между 3 и 8 корабчета, които водеха екскурзианти за шнорхелинг и гмуркане.

През Оазис има понтон, по който можеш да вървиш и да стигнеш до стената, а пред Джаз няма понтон, но коралите започват доста по-близо до брега. Работата на спасителя на нашия плаж беше да свири на тези, които стъпват по коралите, когато има отлив.

На мен в началото на април ми беше леко хладна водата. Следващото ходене ща планирам за някоя есен.

 

Много похвалиха по-нетуристическия Дахаб и сигурно там цените са по-ниски. Нямам личен опит с плажовете в него - само за малко се разходихме по улицата с магазините и ядохме в един ресторант.

Загледах този залив, да. Репортите за шнорхелинг го отличават от другите, но не съм проучила колко е голям и може ли 7 дни само там да плуваме, без да ни писне.  Ама ми е трудно просто да се примиря да запазя през агенция. Трябва нещо да добавим от нас за адреналин 🤗

Ако искаме тази услуга - най-известния риф, ол инклузив, коктейли на плажа и полети от София, май няма да успея да докарам по-добра цена от агенция. Ако обаче искаме да сменяме рифа, ок сме да вечеряме в заведение, да си трошим главите и да се чудим как да се доплуваме до рифа и къде да си оставим нещата, докато сме във водата, ще трябва да поразпитвам Деси и Мариша. 

 

Връзка към коментар
преди 19 минути , Lindt каза:

Загледах този залив, да. Репортите за шнорхелинг го отличават от другите, но не съм проучила колко е голям и може ли 7 дни само там да плуваме, без да ни писне.  Ама ми е трудно просто да се примиря да запазя през агенция. Трябва нещо да добавим от нас за адреналин 🤗

Ако искаме тази услуга - най-известния риф, ол инклузив, коктейли на плажа и полети от София, май няма да успея да докарам по-добра цена от агенция. Ако обаче искаме да сменяме рифа, ок сме да вечеряме в заведение, да си трошим главите и да се чудим как да се доплуваме до рифа и къде да си оставим нещата, докато сме във водата, ще трябва да поразпитвам Деси и Мариша. 

 

Със сменяне на рифа е малко сложно, няма голям избор със свободен, макар и може да е платен достъп. Повечето плажове са на хотели. Но за седмица може и да можеш да си всеки ден на различен риф. Да похваля и прложение Indrive, работи прекрасно в Шарм. Спестява пазарене с шофьорите, че аз хич не обичам да го правя.

@bibi не знам с какво сравнявате , но риф в Stella di mare е почти мъртв.

В Jazz Fanara рифа е един от най добрите.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Marisha каза:

Със сменяне на рифа е малко сложно, няма голям избор със свободен, макар и може да е платен достъп. Повечето плажове са на хотели. Но за седмица може и да можеш да си всеки ден на различен риф. Да похваля и приложение Indrive, работи прекрасно в Шарм. Спестява пазарене с шофьорите, че аз хич не обичам да го правя.

А плащането с indrive как се случва? Мислех си за това, че можем да стигнем с приложение от настаняването до плажа, но къде бихме си държали парите/ телефона, докато сме във водата? 

Другото е, че.. ние не сме добри плувци, особено спрямо теб. Ла Лоберия например ни беше почти непосилна :wink3: Което доста усложнява "нека поплуваме 250 метра в открито море от свободната точка до самия риф". Ей с такива вълнички ние не можем да стигнем до никъде :yes:

 

_4251041.jpg.b3cdd6e6c1acc998a5f346c6a3e35fd0.jpg

 

До есента има много време и ме мързи да чета, та само си се чудя на глас, но може да се нагласи от само себе си, докато си говорим. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , Lindt каза:

А плащането с indrive как се случва? Мислех си за това, че можем да стигнем с приложение от настаняването до плажа, но къде бихме си държали парите/ телефона, докато сме във водата? 

Другото е, че.. ние не сме добри плувци, особено спрямо теб. Ла Лоберия например ни беше почти непосилна :wink3: Което доста усложнява "нека поплуваме 250 метра в открито море от свободната точка до самия риф". Ей с такива вълнички ние не можем да стигнем до никъде :yes:

 

_4251041.jpg.b3cdd6e6c1acc998a5f346c6a3e35fd0.jpg

 

До есента има много време и ме мързи да чета, та само си се чудя на глас, но може да се нагласи от само себе си, докато си говорим. 

Jazz Fanara е в залив и там почти никога няма вълни. А и рифа е близо до брега, има и понтони и няма нужда да плуваш до рифа. Във всички хотели по принцип има понтони, за да не се газят коралите. В Хадаба на свободния плаж също почти никога няма вълни и до рифа е 20 метра. Няма сравнение с Галапагос, в Египет няма да имате проблеми с плуване,

Плаща се в брой на шофьорите. Ние оставяме парите и телефоните на плажа. Досега не сме имали проблеми с това.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Marisha каза:

Jazz Fanara е в залив и там почти никога няма вълни.

Точно! Много е приятно за плуване, няма никакви течения. Единствено трябва да се внимава при отлив къде плуваш.

Освен това, не е ветровито на плажа, от което се оплакват на много места.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Mary каза:

Точно! Много е приятно за плуване, няма никакви течения. Единствено трябва да се внимава при отлив къде плуваш.

Освен това, не е ветровито на плажа, от което се оплакват на много места.

 

Точно за това го препоръчвам на всички. Това е залива на Jazz fanara. Сниман от съседния плаж El fanar.

20220427_141213.jpg

А това е плаж на Хадаба.

20220420_131115.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

А има ли някакви впечатляващи неща там - акули например? Скатове ще видим ли? Не знам другите какво правят като влязат във водата, но ние просто си следваме най-интересното животинче накъдето е тръгнало и сега се чудя кое ще е то. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Lindt каза:

А има ли някакви впечатляващи неща там - акули например? Скатове ще видим ли? Не знам другите какво правят като влязат във водата, но ние просто си следваме най-интересното животинче накъдето е тръгнало и сега се чудя кое е то. 

Акули със сигурност няма. Има обикновени скатове, има орлови скатове, има много lion fish, и огромно количество други риби. Понякога има калмари. Можеш да видиш и мурена. Коралите са цветни. Има много актинии.

преди 15 минути , Tmoaka каза:

Искам силно да препоръчам Farsha cafe !

Намира се в същия залив с Jaz Fanara Страхотен саунд, атмосфера ,обслужване.Продължавам да слушам музика от там/Spotify’/

Само да го посещаваш по тъмно. На светло не изгледа толкова хубаво😀.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Препоръка за всички, които ще ходят в Шарм през ноември. Избирайте хотел в някой от заливите. В никакъв случай в Набк. Там има голяма вероятност да не можете да влезете в морето, защото има червен флаг.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Marisha каза:

.....

@bibi не знам с какво сравнявате , но риф в Stella di mare е почти мъртв.

В Jazz Fanara рифа е един от най добрите.

 

На мен на Биби рифът ми се струва жив. 

Ти ако ги редуваш, кой друг, освен Jaz Fanara, харесваш? 

 

 

Връзка към коментар
преди 1 минута , Lindt каза:

 

На мен на Биби рифът ми се струва жив. 

Ти ако ги редуваш, кой друг, освен Jaz Fanara, харесваш? 

 

 

По хотели отдавна не ходим. Всички хотели около Jazz fanara са хубави. В залива Shark bay има хубав риф. Domina coral bqy , но той е огромен и зависи в коя част ще отседнеш. Там взимахме апартамент под наем и има отделен плаж за собственици, който е с хубав риф. Иначе се води италиански хотел и има хубави заведения с италианска храна. Но не мога да си представя там да съм на ол инклузив. Има 6 или 7 линии влакчета и да ходя да ям в ресторанта с влак или да ходя пеша по няколко километра всеки път.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@Lindt Шарм е лесно достъпна дестинация за хора, които са запалени по дайвинг и шнорхелинг или за тези, които просто искат да отидат на плаж през студените месеци. Вие май не попадате в нито една от тези категории🤪. Няма нито хубава храна, нито хубава природа, мизерията е навсякъде. Така че просто избери  хотел с хубав плаж и риф с агенция и си пий коктейлите на плажа😀.

И да се оплача, след Галапагос не мога да си избера дестинация, всичко ми се  струва безинтересно.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

И от мен- за хотел Jazz Fanara и Reef до него. Не като хотели точно, но морето е прекрасно, а рибки и цветни корали са направо на брега. Но разбира се след Галапагос ще ви е твърде спокойно. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.