Прескочи до съдържание

Подводна фотография


Препоръчани мнения

преди 58 минути , saved_ каза:

Останах очарована от разказа и снимките ти, във връзка с което бих искала да те питам с каква камера снимаш под водата? 

   Това разбира се не е вярно , но е много мило 😊 .

 

Снимахме с 2бр  Olympus TG4 . Казвам  снимахме защото предпоследния ден се обърнахме с едно кану  и единия апарат се загуби заедно с калъфа и  снимките от повече от месец.  Имах поне 10 резервни карти памет , но като си тъпо и мързеливо  парче това става  . Сега например не мога да намеря нито една читава подводна снимка от Факарава .

Апарата е един от най добрите за начинаещи фотографи . За професионалисти  трябва нещо по добро . Ето  един хубав сайт за това какъв подводен апарат да изберем . За съжаление важно е не  само купуването на апарат , но и техника и познания за снимане , които ние нямаме .

 

Оказва се че няма и курсове за това . Поне аз не знам да има у нас.  Примерно в Рангироа водата на пръв поглед е абсолютно прозрачна , а снимките не стават добри . Не само дълбочината , но и страхотно синия и цвят  предполагам изискват някакви специални филтри и настройка на апарата .  Другото с което се борим непрекъснато е постоянния конденз . По закона на Мърфи в най уникалните моменти подводния калъф на единия или 2-та апарата са кондензирали .   

 

 Все пак благодаря  отново 😊 !

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , ivooo каза:

Оказва се че няма и курсове за това . Поне аз не знам да има у нас. 

Някъде бях чел доста подробно, но не се гмуркам и не внимавах. (Интересувам се от фотография).

Доколкото си спомням колкото и прозрачна да е водата, в дълбокото светлината намалява и става по-синя. Затова се ползват светкавици и филтри. Човешкото око се адаптира само и не личи толкова, но фотоапарата не може и трябва да му се помогне. Без тях е добре на по-малка дълбочина.

А курсове точно в България е трудна работа, то общо фотографски имаше страшно малко, какво остава за подводни...

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 16 минути , neuromancer каза:

Някъде бях чел доста подробно, но не се гмуркам и не внимавах. (Интересувам се от фотография).

Доколкото си спомням колкото и прозрачна да е водата, в дълбокото светлината намалява и става по-синя. Затова се ползват светкавици и филтри. Човешкото око се адаптира само и не личи толкова, но фотоапарата не може и трябва да му се помогне. Без тях е добре на по-малка дълбочина.

А курсове точно в България е трудна работа, то общо фотографски имаше страшно малко, какво остава за подводни...

Щях да пускам тема за подводните снимки и спецификата им миналата седмица. Защото изведнъж се оказахме сред истински, здрави и шарени корали, с много движещи се обекти между тях и сърцето ми се късаше, че не мога да запазя визуален спомен някак си. То беше като да си на някое било и във всички посоки да виждаш нещо красиво. Поразмишлявах дали да дам 50 лв за наем на камера, обаче нямах никаква идея как се ползва, как се компенсира ограничената светлина, особено при движение наоколо. Въобще се оказа, че доста съм подценявала гледките и идеалната завършеност на подводния свят.

Та в този ред на мисли, ако някой не го мързи да започне дискусия....  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 25 минути , Lindt каза:

Щях да пускам тема за подводните снимки и спецификата им миналата седмица. Защото изведнъж се оказахме сред истински, здрави и шарени корали, с много движещи се обекти между тях и сърцето ми се късаше, че не мога да запазя визуален спомен някак си. То беше като да си на някое било и във всички посоки да виждаш нещо красиво. Поразмишлявах дали да дам 50 лв за наем на камера, обаче нямах никаква идея как се ползва, как се компенсира ограничената светлина, особено при движение наоколо. Въобще се оказа, че доста съм подценявала гледките и идеалната завършеност на подводния свят.

Та в този ред на мисли, ако някой не го мързи да започне дискусия....  

Ами може да пробваш... Най-лесно е с едни камери (на Олимпус има най-вече, примерно този TG4 на Иво), които имат защита, т.е. не им трябват калъфи и подобни. Иначе добър калъф струва колкото фотоапарата. Те май стават за малка дълбочина, но вие правехте само шнорхелинг и без това? Не са скъпи, а стават и за над водата. Според мен си трябва малко практика, та с наем ще е малко разточително...

За малката светлина - светкавица най-вече, иначе много трудно под вода точно

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , neuromancer каза:

Ами може да пробваш... Най-лесно е с едни камери (на Олимпус има най-вече, примерно този TG4 на Иво), които имат защита, т.е. не им трябват калъфи и подобни. Иначе добър калъф струва колкото фотоапарата. Те май стават за малка дълбочина, но вие правехте само шнорхелинг и без това? Не са скъпи, а стават и за над водата. Според мен си трябва малко практика, та с наем ще е малко разточително...

За малката светлина - светкавица най-вече, иначе много трудно под вода точно

 

Ами ние правим това, за което ни е дошло времето и желанието. Обаче времето на път не стига и трябва да изберем точно какво ни е най-интересно в момента. Та новогодишно ни е голяма дилема тялото ли трябва да си сменим, защото фокусирането е пълна трагедия, животни ли ще снимаме и трябва ли ни по-добър зуум или пък ни се снима тази година под вода и трябва да си купим нещо в тази посока. Голяма досада е да не знаеш кое ново нещо ще ти е трайно интересно. Още по-тъпо е да си купя нещо непробвано, за да си седи в шкафа и да не знам дали е забавно за ползване. 

Ако купя такова за под водата и се окаже, че ме мързи да се науча да работя с него, ще ме е яд, че не съм разпитала за спецификата предварително. Наемът май щеше да е по-икономичен, ако го метна на 30-тата минута на лодката, значи не е за мен тази работа. При това минавам между капките на промоциите и нямам пукнат план за годината, за да ме насочи какво точно ще щракаме. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
16 minutes ago, Lindt said:

Ами ние правим това, за което ни е дошло времето и желанието. Обаче времето на път не стига и трябва да изберем точно какво ни е най-интересно в момента. Та новогодишно ни е голяма дилема тялото ли трябва да си сменим, защото фокусирането е пълна трагедия, животни ли ще снимаме и трябва ли ни по-добър зуум или пък ни се снима тази година под вода и трябва да си купим нещо в тази посока. Голяма досада е да не знаеш кое ново нещо ще ти е трайно интересно. Още по-тъпо е да си купя нещо непробвано, за да си седи в шкафа и да не знам дали е забавно за ползване. 

Ако купя такова за под водата и се окаже, че ме мързи да се науча да работя с него, ще ме е яд, че не съм разпитала за спецификата предварително. Наемът май щеше да е по-икономичен, ако го метна на 30-тата минута на лодката, значи не е за мен тази работа. При това минавам между капките на промоциите и нямам пукнат план за годината, за да ме насочи какво точно ще щракаме. 

Аз в Червено море си снимах с гопро-то,с това разполагах под ръка, а и при почти 30м. дълбочина, dslr камера със специален калъф е цяло състояние ... и пак ще снима по същия начин.

След това установих, че всичко е синьо ... синьо ... синьо 🙄. Почна се едно четене постфактум, съответно софтуерно с промяна на баланса на цветовете си поиграх и изкарах някакъв друг цвят на коралите, освен синия 😉 ,  даже пуснах снимка две във форума. 

Правилния подход  естествено се оказа, че трябва приставка за филтри към камерата и съответните филтри, в зависимост от дълбочината, защото на 10м е един спектъра, на 30 е вече друг ... Най-универсален е червения филтър, като към него като се прибави и подходящо т.е. силно и водоустойчиво осветление кадрите стават уникални ... поне според продавачите на филтри и осветления 🙂 .

 

Връзка към коментар

@Lindt Като направиш тема за подводни снимки, моля те да ме сриташ по кокалчето да се цопна и там 🙂 Не че няма да ви видя какви ги къдрите :laugh: На мен ми е неудобно да откривам такава тема, като никога не съм снимала под вода - и не знам кога ще се случи, но искам да ви чета, моля. 

Връзка към коментар
преди 2 минути , Rainy каза:

@Lindt Като направиш тема за подводни снимки, моля те да ме сриташ по кокалчето да се цопна и там 🙂 Не че няма да ви видя какви ги къдрите :laugh: На мен ми е неудобно да откривам такава тема, като никога не съм снимала под вода - и не знам кога ще се случи, но искам да ви чета, моля. 

Е, да де, и на мен затова ми е неудобно 😉 Не че имам проблем да плещя за неща, които хич не разбирам... навремето когато тръгвахме за Филипините, Стефан Русев ми изпрати камерата си, за да проверим как е и харесва ли ни. Е, 2 седмици море и даже не я намокрихме. Миналата година сестра ми искаше да си купи GoPro с бонуса си. A аз голям зор да я убедя, че не й трябва. А можех да си го крада сега...

  • Смея се 2
Връзка към коментар

Подразних се малко от вметката, че в България няма никой, който да прави курсове по подводна фотография, ще ме извинявате! Още малко ще кажете, че и водолази нямаме и трябва все по чужбината да се ходи, че да се научи на всичко човек.

Препоръчвам Стоян Стамов от водолазен център Созопол, даже в момента в Грабо му вървят ваучери за курс Open Water на PADI, може да видите, че бонус към курса човека предлага допълнително гмуркане с уводни стъпки в подводната фотография.

Който се интересува повече за по-сериозен курс по подводна фотография - да му пише или да му се обади и се разберете, слагам линкове към офертата му в Грабо и водолазния център

1) https://grabo.bg/vodolazen-kurs-0m85z

2) http://dive-sozopol.com/

 

Тъй като написаното от мен си е жива реклама - администратори и модератори да преценят кое да оставят и кое да изтрият!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Моят опит с подводните снимки се ограничава до снимки в плитчини с ГоПро и еднодневки с филм (лента). Лентовите вървяха с 400 АСА, а параметрите на ГоПро-то подкрепят тезата за използването на по-голяма чувствителност (400 и нагоре ISO обикновено).

 

Казано на прост език, аз си представям, че логиката е като при снимките на сушата. За да се снима в дълбочина, без светкавица (любители едва ли ще се впуснат в снимане със специална светкавица?) ще е необходимо тъмнината да се компенсира с голямо ISO. Също така се предполага, че ще има мърдащи рибки и за да не се размажат от движението ще трябва по-висока скорост. Не знам доколко камерите ви позволяват ръчни настройки, но бих пробвала да снимам в режим Tv примерно, където да си настроя висока скорост (минимум 1/2000) и ISO на Auto (ще има със сигурност много висока стойност и много шум в дълбочина).

 

Връзка към коментар

Що се отнася до Olympus Tough-овете, там основният проблем е точно защитата - за моя case-ът струваше буквално колкото апарата. На теория не е необходим до определена дълбочина, но практиката показва, че без защита бутоните започват да отказват на около -15 м (което, естествено, се влошава с дълбочината), а и се натрупват сол и пясък по всякакви гънки, цепнатини и дребни детайли. От друга страна, със защита може да се прехвърли границата от 60 м, ако някой е толкова запален по подводната фотография, та всеки си решава спрямо плановете, амбициите и възможностите 🙂

 

П.П. @ivooo Това с конденза не звучи много добре - проверявали ли сте О-ринга?

Връзка към коментар
28 minutes ago, Hadzhitodorovi said:

Що се отнася до Olympus Tough-овете, там основният проблем е точно защитата - за моя case-ът струваше буквално колкото апарата. На теория не е необходим до определена дълбочина, но практиката показва, че без защита бутоните започват да отказват на около -15 м (което, естествено, се влошава с дълбочината), а и се натрупват сол и пясък по всякакви гънки, цепнатини и дребни детайли. От друга страна, със защита може да се прехвърли границата от 60 м, ако някой е толкова запален по подводната фотография, та всеки си решава спрямо плановете, амбициите и възможностите 🙂

 

П.П. @ivooo Това с конденза не звучи много добре - проверявали ли сте О-ринга?

Te по каталог го дават до -15м, така че не бих рискувал без кейс да го потопя на по-дълбоко, а за по-дълбоко пък не си струва да се купува скъп кейс за евтин фотоапарат 😉 , лично мое мнение 🙂 

Връзка към коментар

Подводната фотография е страст, средства и търпение 🙂 , която съчетава умения за плаваемост (buoyancy), познаване на фотографската техника и, разбира се, фотографски умения в подводна среда. 

 

Ползвам тази камера Paralenz и с нея се постигат добри снимки и клипчета.  Камерата има вградени филтри и стабилизатори, като преди дневно гмуркане, питам водача какъв е преобладаващият цвят на водата там, където ще се гмуркаме: син или зелен. Така избирам режим "син" или "зелен", който коригира или твърде синия, или твърде зеления цвят на снимката/видеото. При нощно гмуркане, минавам на режим White Balance, за да изкара що-годе читави снимки. Засега при нощно гмуркане се получава читаво видео, отколкото снимки. 

 

В началото беше малко трудно да свикна с тази камера, тъй като липсва дисплей, но с времето се придобиват умения за боравене с тази камера, и се получават снимки/клипчета с доста добро качество.

 

Още нещо, понякога ползвам една апликация dive+ , която набързо прави корекция на цветовете, и така се получават хубави снимки/видеа за любители 🙂 .

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
3 minutes ago, Yavor said:

Подводната фотография е страст, средства и търпение 🙂 , която съчетава умения за плаваемост (buoyancy), познаване на фотографската техника и, разбира се, фотографски умения в подводна среда. 

 

Ползвам тази камера Paralenz и с нея се постигат добри снимки и клипчета.  Камерата има вградени филтри и стабилизатори, като преди дневно гмуркане, питам водача какъв е преобладаващият цвят на водата там, където ще се гмуркаме: син или зелен. Така избирам режим "син" или "зелен", който коригира или твърде синия, или твърде зеления цвят на снимката/видеото. При нощно гмуркане, минавам на режим White Balance, за да изкара що-годе читави снимки. Засега при нощно гмуркане се получава читаво видео, отколкото снимки. 

 

В началото беше малко трудно да свикна с тази камера, тъй като липсва дисплей, но с времето се придобиват умения за боравене с тази камера, и се получават снимки/клипчета с доста добро качество.

 

Още нещо, понякога ползвам една апликация dive+ , която набързо прави корекция на цветовете, и така се получават хубави снимки/видеа за любители 🙂 .

 

 

Може ли някоя примерна снимка да публикуваш. Струва ми се че корекцията не е на база истински филтри, а прилагане на вградени софтуерни такива, което и ме отказа да я разглеждам като вариант. Може и да греша ...

Връзка към коментар
преди 3 минути , georgebg каза:

Може ли някоя примерна снимка да публикуваш. Струва ми се че корекцията не е на база истински филтри, а прилагане на вградени софтуерни такива, което и ме отказа да я разглеждам като вариант. Може и да греша ...

Да, ще кача снимки от последното гмуркане и ще пусна линка тук.

Филтрите са софтуерни, а не физически. На камерката не се поставят никакви филтри. Единствено може да се постави жълт или син физически филтър при нощно снимане в условия на флуоресценция

Връзка към коментар

Както стана дума - струва ми се ще е полезно, а и интересно освен коментарите и практическите съвети, пишещите в темата да пускат и снимки/клипове. Подводният свят е голяма красота. :smile3:

Връзка към коментар
преди 7 минути , Hadzhitodorovi каза:

При положение, че струват горе-долу еднакво, дали кейсът е скъп или апаратът е евтин е въпрос по-скоро на лични виждания, нежели на обективна преценка 🙂

съгласен, че е въпрос на лични виждания -- моята камера я взех, тъй като мислех да правя технически гмуркания до стотина метра, и ми трябваше камерка, която да може да се цопне до тези дълбини и която е лесна за боравене.

Връзка към коментар

Аз отговарях на @georgebg по-горе 🙂

Тъй като така и така е по темата - как се държи Paralenz-ът на 60+ метра? Бая реклама му направиха, но не съм виждал снимки от по-големи дълбочини 🙂

Връзка към коментар
преди 3 минути , Hadzhitodorovi каза:

Аз отговарях на @georgebg по-горе 🙂

Тъй като така и така е по темата - как се държи Paralenz-ът на 60+ метра? Бая реклама му направиха, но не съм виждал снимки от по-големи дълбочини 🙂

Стигнах само до 56 метра, нямаше проблем с камерата -- имаше проблем с моето възприятие за дълбочинните гмуркания 🙂 и приключенията, та засега целта е наполовина изпълнена 🙂 .

Връзка към коментар

56 метра не е малка дълбочина, поздравления 🙂

Да разбирам, че Paralenz се ползва as is на всяка дълбочина - без допълнителни кейсове, кутии и прочие? Само с - при желание - допълнителни филтри за цветова корекция?

Също така, ако не е тайна, на каква цена е в момента? Последното, което гледах, беше 600-650 EUR - все още ли е толкова?

Връзка към коментар
преди 35 минути , Hadzhitodorovi каза:

56 метра не е малка дълбочина, поздравления 🙂

Да разбирам, че Paralenz се ползва as is на всяка дълбочина - без допълнителни кейсове, кутии и прочие? Само с - при желание - допълнителни филтри за цветова корекция?

Също така, ако не е тайна, на каква цена е в момента? Последното, което гледах, беше 600-650 EUR - все още ли е толкова?

С Paralenz  може да се гмуркаш до 250 м дълбочина без допълнителен кейс и филтри. Всичко е интегрирано в една удобна камерка, която минава в ръчния багаж. Допълнителните филтри са само за нощно гмуркане, ако искаш да правиш fluo photography. 

 

Купих я през 2018 на Black Friday директно от сайта и след като говорих с техния търговец, като за Black Friday бяха пуснали bundle offer: camera + third person viewer  + adjustable mask mount.

 

Междувременно счупих 🙂 third person view floater, писах на съпорта, за да питам от къде мога да си купя floaters и ми пратиха безплатно нов third person viewer.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 часа, EmoKrastev каза:

А ако сложа телефона в херметичен кейс дали ще се получи нещо? На плитко, със шнорхел, няма да далдисвам. Някой пробвал ли е?

Бих препоръчал първо да направиш опит без телефона с този херметичен кейс. Този херметичен кейс, който имаш, може ли да се ползва под вода и до каква дълбочина?

 

Виждал съм други водолази да ползват херметичен кейс и сме си говорили как се ползва. Един ме посъветва следносто. Постави лист хартия в кейса и се потопи до дълбочината, на която искаш да правиш снимки. По време на гмуркането с този кейс, ползвай кейса така както все едно правиш снимки. След като излезеш, извади листа хартия и виж дали е мокър. Ако листът хартия е мокър, значи кейсът не става за гмуркане, без значение какво са предписали от производителя. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.