Прескочи до съдържание

Космос - космически полети, кораби, ракети и всичко свързано ...


Препоръчани мнения

Аз тази нощ сънувах, че първата степен не е успяла да се приземи успешно - при кацане се скърши на две и падна върху платформата. Сега като ги видях тия снимки чак се стреснах и си викам - абе това кацане не беше ли неуспешно? Трябваха ми няколко секунди да се освестя 🙂

  • Смея се 3
Връзка към мнение

На снимките не се вижда допълнително укрепване. Няма ли опасност при вълнение да падне ?

Другото което се питам е при какво вълнение може да кацне на платформата

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Климент каза:

На снимките не се вижда допълнително укрепване. Няма ли опасност при вълнение да падне ?

Другото което се питам е при какво вълнение може да кацне на платформата

Няма как да падне, защото центъра на тежестта е супер нисък. По втория въпрос, сигурно има някакви ограничения, но досега не си спомням при някое изстрелване платформата да не е била на линия заради лошо време/вълнение, вероятно и това се преценява в момента на разрешение на старта. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тия нямат спирка, бай Мъск ще почне да изстрелва ракети по-често отколкото БГеър има полети до Лисабон, например. :grin:

SpaceX launching 60 Starlink satellites on June 3

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Фил каза:

Тия нямат спирка, бай Мъск ще почне да изстрелва ракети по-често отколкото БГеър има полети до Лисабон, например. :grin:

SpaceX launching 60 Starlink satellites on June 3

Даже за тази мисия пак ще лети първа степен за пети път, чиито предни полети са били:

- 10 септември, 2018

- 11 януари, 2019

- 24 май, 2019

- 7 януари, 2020

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Накратко - излетя, достави Старлинк сателитите и кацна. Мисля, че това е първото кацане на една и съща степен за пети път 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много интересна статия за софтуера и хардуера на SpaceX.

 

https://www.zdnet.com/article/from-earth-to-orbit-with-linux-and-spacex/

 

F9 е снабден с три двуядрени процесора x86. И трите вървят симултанно (изпълняват едни и същи инструкции) под линукс. При всяко вземане на решение се сравняват „гласуванията“ на всички ядра и съответният контролер се задейства само при пълно едино...ядрие.

 

А тук са пичовете, които пишат всичкия код на SpaceX и си играят с table rockets.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 8.06.2020 г. в 13:43, Goal & Boss каза:

А тук са пичовете, които пишат всичкия код на SpaceX и си играят с table rockets.

Eee, това сега ще вземе леко сексистко да дойде :biggrin:, не са само пичове, има и  (поне) една девойка. :grin:

 

 

image.png.d120e05712810f5a92aa70ce8e776ab1.png

 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Междувремнно, тези дни още два космически кораба потеглиха на мисии към червената планета: 

Първата арабска космическа мисия до Марс потегли от Япония

Китай изстреля сонда към Марс

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Купих си телескоп. 

 

Може да е много ниско ниво спрямо СпейсХ, Върджин Галактик, НАСА и т.н., но поне е някакво начало 🙂 8 инча, Добсън, на снимки изглежда респектиращо: http://skywatcher.com/product/dob-8-traditional/

 

image.png

 

 

Надявам се да пристигне до края на другата седмица и да мога да го тествам след това на тъмно по селата на северното черноморие. За визуално наблюдение е, та снимки няма да има как да качвам. 

 

Иначе имам удобен покрив, който би трябвало да е достатъчен за визуално наблюдение на Луната и големите планети. Някой път може да направим мини магеланско покрив парти. Само нека да мине някоя седмица да понауча поне базовите неща от практична гледна точка. 

  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към мнение

Вчера наса изстреляха новия роувър Perseverance към Марс. Малко след изстрелването машината е влязла в "safe mode" заради бъг.

 

https://www.space.com/mars-rover-perseverance-safe-mode-after-launch.html

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, Георги каза:

Купих си телескоп. 

 

Еха, честито! 
 

Цитат

За визуално наблюдение е, та снимки няма да има как да качвам. 

Е защо, трябва да има чалъм с някакви адаптери да може да правиш и снимки.:rolleyes:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От няколко години се развива ново течение във фотографията - smartphone  astrophotography. Ако телефона ти има ръчни настройки на исо, скорост и тн, не е проблем. Продават едни джиджавки за закрепване, но може и нещо да си измислиш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Фил каза:

Еха, честито! 
 

Е защо, трябва да има чалъм с някакви адаптери да може да правиш и снимки.:rolleyes:

Нищо не пречи да закачиш камера, телефон или каквото те кефи за окуляра, дори да го държиш и да щракнеш там някаква мацаница. Но истинските астроснимки не се правят така. При тях е необходимо даден обект да се щрака в продължение на часове, като това не се прави с еднократна дълга експозиция, а с много относително кратки, които в последствие се наслагват една върху друга за да се получи финалната снимка. 

 

Само че през тези часове земята си се върти и е необходимо телескопът също да се върти за да компенсира този ефект и обектът на интерес да е винаги "в кадър". Което пък води до необходимостта от много точна и прецизна монтировка, изискванията за която пък нарастват с нарастването на размера и респективно теглото на самия телескоп. 

 

За това и телескопите, които са предимно за визуално наблюдение са големи - целта тук е да събират максимално светлина, така че все пак да видиш нещо с окото. Понеже не им трябва същата прецизна монтировка, те могат да са поставени на доста базова и евтина такава. Това е в същината на добсън телескопите - голяма тръба и евтина основа. Тези пък за фотография не е задължително да са толкова големи - те могат да компенсират по-малкото количество светлина в кадъра с по-удължена експозиция и много стакнати кадри, които в последствие ще дадат доста по-добра снимка, от колкото окото ти може да види някога. Но пък им е нужна прецизна монтировка, която да следи обекта с часове. 

 

И те така, в единия случай искаш да гледаш, в другия искаш да снимаш и припокриването между двете като цяло е минимално. 

 

Пиша го това предимно от позицията на книжен червей, който телескоп през живота си е пипал общо пет пъти, а астрономията в гимназията ни беше един от най-проформа предметите и се изучаваше май само по един час седмично в 11 клас. 

Редактирано от Георги
Връзка към мнение

С телескопите работата не е толкова проста, освен самото тяло значение имат:

1. Начина на управление, ръчно или електронно.

2. Сменяемите лещи, които може да са с малко или голямо увеличение (а и качеството на лещите може да е много различно).

 

Ръчното управление е тегаво. С леща с малко увеличение доста по-лесно се намира търсения обект, ама пък не се вижда много. С лещите с голямо увеличение се вижда хубаво, ама си е доста играчка да намериш и фокусираш обекта. И след 10-на минути ти се налага да повтаряш процедурата.

 

Така, че електронното управление си е екстра, която си заслужава, ама пък бая скъпичка...

 

Иначе в къщи се мотаят и рефракторен, и рефлекторен телескоп, за съжаление ръчни. Рефракторния върши по-добра за наблюдения, ама пък рефлектора е доста по-лесно преносим.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

Роскосмос представи концептуална разработка за нова ракета-носител за многократно използване "Амур" ...
Чудя се прилича ли ми на нещо, или само така ми се струва :grin:


image.png.ca83678559166e60c5e6d8b3dcbb4064.png
 

  • Смея се 3
Връзка към мнение

Освен някоя ракета на бай Илън да се е разбила в Сибир и да са й направили обратен инженеринг. 😄

 

Сега още малко хумор: Източникът е ТАСС. А долното съм го взел от техния сайт с мой курсив:

"...Свое наиболее известное имя агентство получило 10 июля 1925 года, когда постановлением Президиума Центрального исполнительного комитета и Советом народных комиссаров было учреждено Телеграфное агентство Союза Советских Социалистических Республик (ТАСС), которое приняло на себя основные функции Российского телеграфного агентства как центрального информационного органа страны.

В 1992 году, когда СССР уже прекратил свое существование, агентство получило название «Информационное телеграфное агентство России». При этом аббревиатура ТАСС была сохранена как всемирно признанная и авторитетная марка и как дань уважения к истории одного из столпов информационного рынка..."

  • Смея се 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Малко предистория. При последното ходене в Лондон, май беше някъде 2017, имахме малко време за губене и се забихме в магазина на Лего. Там веднага залепнах за един модел на Сатурн V, ракетата от Аполо, която прати хора на Луната за тези, които случайно попадат на темата 🙂 Бяхме с ръчен багаж, цената от 110 паунда ми се стори височка за импулсивна покупка и в крайна сметка нищо не стана. 

 

Периодично мятах погледи по сайтовете за този Лего модел, да видя дали няма да е намален, но се оказа че дори намирането му е рядкост - на повечето места беше изчерпан, а там където беше наличен беше от някакви прекупвачи тип ибей, които не ми вдъхваха доверие. 1-2 пъти го бях засичал из Амазон на същата цена като в лондонския магазин и продаван от тях, но все чаках или добра промоция, или детето да поотрасне за да можем заедно да сглобяваме. 

 

И така до полета на Crew Dragon по-рано през годината. Тогава реших, че майната им на 100-те паунда, космическия ми адреналин бушува и купувам модела сега! Почнах да ровичкам по сайтовете, влезнах и в събредита на Лего и там видях новината, че моделът е спрян от производство преди няколко месеца. Намираха се само някакви епизодични бройки из ибеите на тройна цена, спекулантите бяха налазили здраво. Толкова тъпо не се бях чувствал никога.

 

Съмтаймс люн. 

 

До тази сутрин, когато шпионските алгоритми на гугъл, които ме познават по-добре, от колкото аз се познавам, не ми вкараха следната статия в Google News фийда:

 

image.png

 

Ъъъъ?Цъкам веднага и чета следното:

 

Цитат

The relaunched LEGO Ideas set 92176 NASA Apollo Saturn V has taken off from Billund – with one tiny change from the original model.

The incredibly popular rocket is one of two retired sets the LEGO Group has resurrected this month, as 2018’s 21313 Ship in a Bottle has also returned to store shelves as 92177 Ship in a Bottle. 

Психопатските детайли как една плочица в стария модел била двойна, а при повторното пускане тройна, не ме интересуваха особено. Заравям се в amazon.de, виждам че е налично на онази цена от едно време (112 евро за да сме точни) и директно поръчах. Ранен коледен подарък за мен!

 

Slu4aenos или не, но домашната ми тениска в момента е точно тази, която си купих от гифтшопа на NASA при посещението ми в Kennedy Space Center преди няколко години. Вече е прилично захабена, а и откакто H&M пуснаха подобна колекция, вече всичко живо има подобни тениски. Ама на мен си ми е много мила и трудно ще се разделя с нея, нещо категорично заявено и днес пред половинката, която много държи да се отърве от мои дрехи при най-лекия демонстриран структурен проблем (сиреч дупка). Но това е друга тема...

 

Чакам си легото да дойде, живот и здраве до 2 седмици. 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

И аз често крадешком поглеждам към всякаквите легота, ама овреме се спирам, че като знам колко лесно се паля. А като видя какво чудесии се правят с Лего Техник ... Да не говорим, че това Лего Техник има един магически ореол от детството от 90те, когато малко като гладни циганчета ги гледахме по списанията ...

 

 

Връзка към мнение
На 11.11.2020 г. в 17:56, Брани каза:

И аз често крадешком поглеждам към всякаквите легота, ама овреме се спирам, че като знам колко лесно се паля. А като видя какво чудесии се правят с Лего Техник ... Да не говорим, че това Лего Техник има един магически ореол от детството от 90те, когато малко като гладни циганчета ги гледахме по списанията ...

 

 

От друга страна, те не заемат много място като гледам снимки на хората ...
space.jpg.bea9fb9b576b7dee22d1b7291ab41c17.jpg

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Другарки и другари! Важни новини от космическия фронт (основно спейс ексови)!

 

1. На 16 ноември Crew Dragon направи втория си полет с астронавти на борда и първия си оперативен такъв (предният технически се водеше част от тестовата програма). Този път на борда имаше четирима астронавти, и след като корабът успешно се скачи с МКС, нейният екипаж за пръв път в историята се състои от 7 човека. Майкъл Хопкинс е на 51 г., през 2013та и 2014та е летял до МКС на кораб "Союз". Шанън Уокър е на 55 г., през 2010та също летяла до МКС на кораб "Союз". Виктор Глоувър е на 44 г. и за пръв път лети в космоса. Соичи Ногучи е на 55 г. и Дракона е третия кораб, на който лети до МКС: през 2005та е летял на совалката "Дискавъри", а през 2010та - на кораб "Союз".

Untitled-1.jpg.07fef88448e35207130efb8100872867.jpg

 

2. На 25 ноември товарен полет на Falcon изведе в орбита поредната партида от 60 спътника по проекта Starlink. Интересното тук е, че за пръв път една и съща ракета Falcon летя и кацна за 7ми път.

 

3. Снощи беше успешно проведено последното огнево изпитание на работата двигателите на кораба от следващо поколение Starship. Следващият етап е опит за полет на 15 километра височина, което ще се случи следващата седмица.

dims.jpg.87f7ef7e88b0ed224d707348e467f961.jpg

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.